Makbule Sevinç’in duruşmasına katılım çağrısı

img
MÛŞ - Evli olduğu erkek tarafından katledilen Makbule Sevinç’in annesi Adile Güler, kadın katillerinin cezalandırılması için 9 Haziran’da görülecek duruşmaya katılım çağrısı yaptı.
 
Kadına yönelik şiddeti her geçen gün arttığı AKP iktidarında, cezasızlık politikası da sürüyor. Son dönemde şüpheli kadın ölümlerine her gün bir yenisi eklenirken, failler yargı eliyle aklanıyor. Binlerce şüpheli ölüm de “faili meçhul” dosyalar halinde rafa kaldırılıyor.
 
MAKBULE’NİN ŞÜPHELİ ÖLÜMÜ
 
Mûş’un merkeze bağlı Xicik (Dereyurt) köyünden 11 Kasım 2021’de Erzirom’a giderken Necat Sevinç’in kontrolünde olan araçta bulunan evli olduğu Makbule Sevinç, Bostankent-Karameşe köyü yol ayrımı mevkiinde şüpheli bir şekilde yaşamını yitirdi. Fail Necat Sevinç, araç kapısının “kendiliğinden” açılması sonucunda Makbule’nin araçtan düştüğünü ileri sürdü. Ağır yaralı halde Muş Devlet Hastanesi’ne kaldırılan Makbule Sevinç, yoğun bakım ünitesinde tedavi altına alındı. Olayla ilgili Muş Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlatırken, yoğun bakımda tutulan Makbule ise 30 Aralık 2021’de yaşamını yitirdi. Soruşturma kapsamında olay yeri incelemesi yapan jandarma, Makbule’nin ölümünü kayıtlara “trafik kazası” olarak geçirdi. Fail, aradan geçen bir yıl 3 aydan sonra Makbule’nin annesi Adile Güler’in çabaları sonucu 2 Şubat’ta tutuklanarak cezaevine gönderildi. 
 
‘KAZAYA DAİR BELİRTİ YOK’
 
Fail Sevinç hakkında, “Eşi tasarlayarak kasten öldürme” suçundan hazırlanan iddianame, Muş 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.
 
İddianamede yer alan Muş Devlet Hastanesi’nde görev yapan pratisyen hekim ifadesinde, Makbule Sevinç’in hastaneye getirildiği esnada giden araçtan düşmeyle uyumlu vücudunun muhtelif yerlerinde herhangi bir abrazyonun olmadığını, sadece kafasının sağ tarafından ve sol arka tarafından şişlik ile sol kulağında kanamasının mevcut olduğunu anlattı. Fail Necat Sevinç de savcılığa verdiği ifadesinde, aracın arka kapısının açılarak Makbule’nin düştüğünü iddia etti. Fail, Makbule’nin ne şekilde düştüğünü görmediğini, sağ tarafına düştüğünü gördüğünü, Makbule’nin düştükten sonra sürüklenmediğini, yaptığı kontrolde sağ dirseğinde sıyrılma gördüğünü, ilk etapta olay yerine aradığı yeğenleri Erhan ve Özcan'ın geldiğini, bu kişilerle birlikte Makbule'yi Erhan'a ait olan araca bıraktıklarını, akabinde olay yerine jandarma ekiplerinin geldiğini ileri sürdü.
 
‘FAİL MÜEBBET CEZA ALMALI’
 
Evli olduğu erkek tarafından şüpheli bir şekilde katledilen Makbule Sevinç’in annesi Adile Güler, kızının katledilmeden önce eve geldiğini söyledi. Anne Güler, “Eve gelirken belliydi katil Necat ile tartıştıkları. Fakat kızım hiçbir şeyini bize anlatmıyordu. Eşi onu dövse bile bize söylemezdi. Failin ailesinin evine gittiklerinde, orada da kızımı darp etmiş, fakat ailesi araya girmiş. Necat’ın aile bireylerinin içinde kızımın kafasına kül tablası ile vurmuş. Fail mahkemede, ‘eşimi yol üstünde ittim ve kafasına taşa vurdu’ diye savunma yaptı. Kızıma zulüm ve hakaret yapıldı. Biz bu durumu kabul etmiyoruz. Fail Necat’a müebbet ceza verilmeli. Bütün dünya bu ve bunun gibi katilleri tanımalı” diye konuştu.
 
KİMSE KAZA OLDUĞUNA İNANMADI
 
Kızı Makbule Sevinç’in nasıl katledildiğini anlatan anne Güler, şöyle konuştu: “Kızımı katlettiğinde hastaneye nasıl götüreceğini şaşırıyor. Sözde arabadan düştüğünü ve kendisinin de saatlerce başında beklediğini söyledi. Ailesi olay yerine geldiğinde jandarma da gelmiş. Fail Necat, jandarmaya kaza geçirdiğini söyleyince, jandarma da bu olaydan bir şey anlamadıklarını söylemiş. Kazadan saatler sonra, ameliyat edildikten sonra bize haber verildi. Doktorlar ameliyat çıkışı Necat ile konuşmuş olayı anlatsın diye. Necat olayı anlattıktan sonra doktor bunun bir kaza olmadığını ve darp edildiğini söyledi.”
 
‘KIZIMI GÖRMEME İZİN VERMEDİLER’
 
Anne Güler, iki ay boyunca gece gündüz hastane kapısında olduğunu, fail Necat Sevinç ve sorumlu doktorların kızını görmesine izin vermediğini dile getirdi. Fail Necat Sevinç’in kendisine hakaretten dava açtığını aktaran anne Güler, “Onun yüzüne bakarak kızımın katili olduğunu söyledim. Katil Necat’ın 6 şahidi vardı. Mahkeme sırasında bütün şahitler çelişkili ifade verdi. Hakim olay yerine keşfin gitmesini talep etti. Dilerim ki katil müebbet kalır. Kızımın bir gözü çıkmıştı. O gözünün hakkını kimse katilin yanında bırakmamalı” şeklinde konuştu.
 
ANNESİNİN MÜCADELESİ SONUÇ VERDİ
 
Olaya kaza süsü verildiğini ifade eden anne Güler, “Direk savcı ve avukatların yanına gittim. Savcıyla konuştum, bu olayın bir kaza olmadığını anlattım. Kızımın arabadan sürüklendiği iddia ediliyor, fakat tek bir kırık yok vücudunda dedikten sonra savcı da beni onayladı. Orada kızımın davasının takipçisi olacağımı savcıya belirttim. Fakat savcı dosyayı kaza diye kapattıklarını söyledi. Ben ısrarımı sürdürdüm, kaza olmadığını, katledildiğini vurguladım. Kızımın bütün otopsi sonuçlarını alıp Ankara’ya gönderdiler. Yılbaşına yakın tekrar savcılığa gittim. İki yıldır kızımın dosyası hakkında bir gelişme olmadığını, neden bir gelişme sağlamadıklarını söyledim. Sonra savcı sonuçların geldiğini ve darp edilme sonucu yaşamını yitirdiğini açıkladı. Necat kızımın katili. Birkaç gün geçtikten sonra İstanbul’da tutuklandı. Çok şükür kızımın hakkı yerde kalmadı. Ailesi ve fail Necat bir olup kızımı öldürdüler. Kızımın eltisi ve görümceleri kızım katledildiğinde, kıyafetlerini ortadan kaybettirdiler. Kızımın kıyafetlerini getirsinler. Hakim, savcı ve avukatlar bu kıyafetlerin üzerinde durmalılar. Neden kızımın kıyafetlerini ortadan kaybettirdiler?” diye konuştu.  
 
DURUŞMAYA KATILIM ÇAĞRISI 
 
“Kadınlar neden katlediliyor, neden kadınların hakkı savunulmuyor?” diye soran anne Güler, sözlerini şöyle sürdürdü: “Kadın hakları savunulmalı. Kadınlar katledilmek için doğmadı. 9 Haziran’da benim kızımın ikinci mahkemesi görülecek. Bütün gazetecilerin, kadın hakları savunucuların orada bulunmasını istiyorum. Türkiye’de benim kızım gibi onlarca kadın katlediliyor, kimse çıkıp itiraz etmiyor. Bugün eğer kızımın katili serbest bırakılsa, yarın başka katiler de serbest bırakılır. Katiller serbest bırakıldığında, onlara bir katletme hakkı daha tanınıyor. Bu katil serbest bırakılırsa, yarın gelip beni öldürür, öbür gün başkasını. Katiller ömür boyu tutuklu olmalı.” 
 

Diğer başlıklar

25/09/2023
20:50 BEKSAV Eşbaşkanı Kaplan gözaltına alındı
20:38 Atılım gazetesi dağıtımcısı Gözütok tutuklandı
20:06 Özel savaş politikalarına karşı bildiri dağıtımı
19:47 YRJ ve YRD’den Evran için açıklama: Hayatını Kürt halkına adadı
19:26 TÜBİTAK tesislerinde patlama: 1 kişi hayatını kaybetti
18:50 Yeşil Sol Parti için iki isim önerisi
17:55 Efrîn’de yurttaşlara ateş edildi
17:49 30 yıl sonra tahliye edilen İldem’e kitlesel ziyaret
17:45 Erzirom’da bir kadın katledildi
17:38 Menteşe Gökova Körfezi'nde orman yangını
17:36 İzmir Adliyesi önündeki çatışmada 1 ölü, 5 yaralı
17:20 Kobanê Davası: Değişen siyasi iklime göre dava dosyası genişletildi
15:57 Gazeteci Candemir'e ‘milli takımı kutlamama’ soruşturması
15:51 İstiklal patlaması davasında 3 tahliye
15:23 Amed'te Hevsel Şenliği düzenlenecek
15:17 21 yaşında girdiği cezaevinden 51 yaşında tahliye oldu
15:15 Sokakta oluşan ‘gölete’ kayyımın ismi verildi!
14:47 Cinsel istismar failinin davası yeniden görülecek
14:21 Gazeteci Işık, Evran’ı yazdı: Zaferin kavgayla geleceğine iman etmişti
14:11 Êlih Emek ve Demokrasi Platformu: Kıdem tazminatı işçilerin kazanımıdır
14:06 Patnos L Tipi Cezaevi raporu: İşkence, soruşturma, sürgün
13:54 DFG: Evran'ın bıraktığı miras Özgür Basın mücadelesinde yaşayacak
13:53 Gazeteci Bayram tahliye edilmedi
13:44 Kobanê Davası: Tutukluluğa gerekçe yapılan iddialar 8 yıl öncesinin iddiaları
13:37 İzmir’de dengbêj konseri verilecek
13:17 İzmir Adliyesi önünde çatışma
13:16 Zorava’da gözaltına alınan yurttaşlar serbest
12:20 Evran’ın ‘Son yolculuğa çıkarken’ başlıklı mesajı
11:47 İran’da 6 ayda 41 kadın ve 11 çocuk katledildi
11:38 'Seyit Evran yolumuzu aydınlatan meşale oldu'
10:49 Merkez Bankası'ndan Kur Korumalı Mevduat ile ilgili yeni karar
10:19 Gazeteci Seyit Evran yaşamını yitirdi
09:56 6 kentte sağanak yağış bekleniyor
09:50 Çin’de kömür madeninde yangın: 16 ölü
09:03 DBP'li Akgün: Söz değil, eylem zamanı
09:03 Hatay'da sağlıkçıların yükü ağır, hastalar tedavi olamıyor
09:02 İmralı tecridi: 449 görüşme başvurusu sonuçsuz kaldı
09:01 Yeşil Sol Parti deprem raporu hazırlayacak
09:01 Abdullah Öcalan: Senaryoyu başkası yazdı, tiyatro İmralı’da oynandı
09:00 Karamus: Tehditleri KDP'ye bildirmemize rağmen tedbir alınmadı
09:00 25 EYLÜL 2023 GÜNDEMİ
08:40 KNK’ye saldırı Xwebûn’un manşetinde
07:32 AKP'nin seçim kutlamasında vurulan çocuk yaşamını yitirdi
24/09/2023
23:43 Qamişlo’da Abdullah Öcalan için yürüyüş
23:22 Amed Ekolojik Film Günleri son buldu
22:38 Hatay’da ağır hasarlı bina çöktü: 1 ölü
22:14 Bangladeş'te dang humması salgınında 909 kişi hayatını kaybetti
19:16 Ege Üniversitesi'nden yemeklere yüzde 207 zam
19:10 İzmir Mor Dayanışma’dan şiddete karşı örgütlenme çağrısı
18:37 Tahran’da 30 bombanın etkisiz hale getirildiği açıklandı
17:45 İşkence uygulayan Turgut Y. serbest bırakıldı
17:38 Depremde yıkılan Ebrar Sitesi'nde yaşayanlar: Müze değil adalet istiyoruz
17:03 Bayındır: Tecridi kıracağız, Öcalan’ı özgürleştireceğiz
16:16 Emeklilerden miting: Sizin Orta Vadeli Program’ınız varsa emeğin de mücadelesi var
15:39 DİK yeniden yapılanma için Amed’te toplandı
15:20 Kürtçe kursuna katılan çocuklar mezun oldu
14:29 Gençlerden piknik etkinliği: Tecrit özel savaşın bir parçasıdır
14:10 Efrîn'de kaçırılan kişiler için fidye isteniyor
14:05 2000 sonrası sigortalılar için emeklilik talebi
13:51 DFG’den grevdeki Sputnik çalışanlarına dayanışma ziyareti
13:03 Berfin Polat tutuklandı
13:03 Bana’da 11 gündür bağ ve bahçeleri sulamak yasak
11:58 İran saldırısında 3 kolber yaralandı
11:49 Yolcu otobüsü şarampole devrildi: 3 ölü, 21 yaralı
11:11 Şam İdlib’i bombaladı: 2 ölü
10:16 TJA’nın kampanyası Jin derginin kapağında
10:01 7 kent için sağanak uyarısı
09:27 Bülbün’ün yakınları: Katilleri açığa çıkarın
09:15 Kilosu 2 liraya saatlerce biber ayıklıyorlar
09:13 ‘Tehlikede’ olan Romeika'nın eğitim dili olmasını istiyor
09:05 Wan’ın komünal kooperatifi ilk mahsulünü aldı
09:04 Bodrum için susuzluk uyarısı
09:02 Adım adım uluslararası komplo: İmralı süreci
09:00 24 EYLÜL 2023 GÜNDEMİ
23/09/2023
23:52 İnanır ödül töreninde konuştu: Büyük barışı mutlaka sağlayacağız
22:22 Yeşil Sol Parti'li Çelenk: ‘Kanun Hükmü’ne dair yanlış karardan derhal dönülmeli
21:33 Kömür ocağında çalışan işçi yaşamını yitirdi
21:23 Abdullah Öcalan için Paris’te sivil itaatsizlik eylemi
21:11 Amedspor Kırmızı grupta birinciliğe yükseldi
19:48 Altın Portakal Film Festivali’nin 20 jürisi görevi bıraktı
19:01 Cumartesi Anneleri: Hiçbir yasak buluşmamızı engelleyemez
18:53 'Yeni Bir Dünyanın Elçiliği: Kurdistan' etkinliği Lozan'da başladı
18:27 Madımak Katliamı Davası kararına tepki: Biz affetmeyeceğiz
18:04 YÖK deprem bölgesindeki üniversitelerin eğitime hazır olduğunu savundu
14:54 İHD: Cumartesi Anneleri yalnız değil
14:47 Besra Erol’un sağlık durumuna dikkat çekildi: Görme yetisini kaybedebilir
14:29 Ağır hasta tutuklu Demirtaş için tahliye talebi
13:43 TJA’dan kampanya: Hedef Öcalan’ın özgürlüğünü sağlamak
13:40 Yeşil Sol Parti ve HDP: İnsanca yaşam için savaştan vazgeçin
13:34 Gözaltında kaybedildi: Devlet böyle şeyler yapmaz!
13:30 Bülbün’ün taziyesine kitlesel katılım: KDP’nin sessizliği ortaklığa işaret ediyor
12:59 Apê Ûsiv'ın taziyesine kitlesel ziyaret
12:14 Ablukayı kıran Cumartesi Anneleri Galatasaray Meydanı’na karanfil bıraktı
11:55 Sanal medya operasyonunda 8 gazeteci tutuklandı
10:38 Diyarbakır 5 Nolu Cezaevi için ‘Danışma Kurulu’ oluşturulacak
10:29 Mahkemeden darp edildiğini söyleyen sanığa: Yalan söylemeyin, olmaz öyle şey
09:08 Sarıyıldız: Tecrit nedeniyle Türkiye 8 yıldır karanlığı yaşıyor
09:02 Hatay'da öğrenciler okula gitmek için bir saat yürüyor
09:02 Depremzedeler ikinci kez evsiz kalacak
09:02 Üsterci: Hak savunucularının faaliyetleri engelleniyor
09:01 Av. Hicri: Cezasızlık mültecilere ırkçı saldırıları tetikliyor
09:01 Adım adım uluslararası komplo: Çarmıha gerilme
09:00 23 EYLÜL 2023 GÜNDEMİ
02:23 Deniz Bülbün binlerin katıldığı kitlesel törenle toprağa verildi
22/09/2023
23:28 Adana'da gençlik şöleni: Bu yüzyıl Kürt halkının yüzyılı olacak
22:51 Musa Anter Gazetecilik Ödülleri sahiplerini buldu
22:16 Ewîna beldesinin ilk kadın belediye başkanı Öner hayatını kaybetti
21:09 Yıkılan Rönesans Sitesi'nin mühendislerinden E.D. tutuklandı
20:41 ‘Amed 2’nci Ekolojik Film Günleri’ başladı
19:56 Musa Anter Gazetecilik Ödülleri töreni: Özgür Basın hakikatin sesidir
19:12 Cihat Ay’ın taziyesine kitlesel katılım
19:08 TJA Sözcüsü Gökkan: Zindanda direnmeye devam edeceğim
19:03 'Zamansız suçların zamanaşımı olmaz’ sempozyumunda mücadele deneyimleri
18:09 DBP Sewereg İlçe Eşbaşkanı Göktaş hakkında soruşturma
18:05 SES: Hijyenden uzak hastane yemekleri sağlığı tehlikeye atıyor
17:27 BM, İran’daki baskıları arttıran yasanın iptalini istedi
16:46 Bülbün’ün cenazesi saatlerdir hastanede bekletiliyor
16:27 Prof. Dr. Görür: Komşunun depremini hissedeceksiniz, önlem alınmalı
16:04 İfadeye çağrılan 4 kişinin gözaltı süresi uzatıldı
15:50 İBB eski daire başkanı Saltık beraat etti
15:24 Koçyiğit: Merdinîk insansızlaştırılmak isteniyor
14:37 Apê Ûsiv toprağa verildi
14:19 Patnos Cezaevi raporu: Kadın tutuklulara işkence yapıldı
13:56 Yeşil Sol Parti görkemli kongreye hazırlanıyor
13:24 Kobanê Davası: Sorumlular yerine HDP yargılanıyor
12:35 İfade vermeye giden Polat gözaltına alındı
12:34 Marmaris'te sit alanına iskele yapılacak
11:55 MA editörü Sedat Yılmaz’a ‘gazetecilik yapman suçtur’ davası
11:43 Riha’nın Apê Ûsiv’ı yaşamını yitirdi
11:24 Ailelerden İmralı’ya gitmek için başvuru
11:01 Çalağan: Bu kongre 'jin jiyan azadî yaşam felsefemizdir' diyenlerin kongresidir
10:59 İzmir belediyelerinde büyük satış!
10:48 11 yıldır yargılanan 3 avukat beraat etti
10:23 30 yıl sonra tahliye olan İldem: Birliğimizi oluşturalım
09:49 İmralı tecridi: CPT harekete geçmeli
09:39 Ev baskınlarında 7 kişi gözaltına alındı
09:11 Bülbün’ün cenazesi Gever’e doğru yola çıkarıldı
09:01 Avesta’da Kürtçe kurslar 1 Ekim’de başlıyor
09:00 'Yüksek güvenlikli ve S tipleri tecrit hapishaneleridir'
09:00 Adım adım uluslararası komplo: İmha planı
09:00 Gazeteci Balekanî: KDP ihanet içinde
09:00 22 EYLÜL 2023 GÜNDEMİ
08:42 Sıcaklık mevsim normallerinin üzerinde
08:12 Talabani: Uluslararası Koalisyon saldırılara sessiz kalmamalı
21/09/2023
23:33 Mereş’te 3.9 büyüklüğünde deprem
22:51 3 yaşındaki Müslüme Yağal'ın duruşması ertelendi
22:49 Çetin Temel için mevlit verildi
22:41 HABER-SEN’den sürgün protestosu
21:50 Esenyurt’ta 3 tutuklama
21:27 İldem 30 yıl sonra tahliye oldu