Aykol: Kürt sorunu çözülmedikçe yeni bir Türkiye yaratılamaz

img
ANKARA - Kürt sorunu çözülmedikçe yeni bir Türkiye’nin yaratılamayacağını vurgulayan gazeteci Hüseyin Aykol, Yeşil Sol Parti’nin seçimlerdeki kaybının “Kürt sorununu kötü tartışmaktan” kaynaklandığını ifade etti. 
 
Seçim sonuçlarını değerlendiren siyasi partiler, önümüzdeki dönemin politik mücadele hattını belirlemek için tartışmalarını sürdürüyor.  Seçimleri yakından takip eden Gazeteci Yazar Hüseyin Aykol, Mezopotamya Ajansı’na (MA) değerlendirmelerde bulundu. 
 
 Aykol, Emek ve Özgürlük İttifakı ile Millet İttifakı’nın seçim sonuçlarının ardından başlattığı sürece değinerek, ittifakların seçim yenilgisi aldığını ifade etti. Aykol, “Bu alanda kendisini eleştiriyorlar. Kurultaylar süreci başlıyor. Ama en son söylenecek şeyi ben ilk baştan söylemek istiyorum; ‘hırsızın hiç mi suçu yok’ şeklinde bir yaklaşımı hep aklımızda tutmamız lazım” dedi.
 
‘DEVLETİN TÜM GÜÇLERİNE KARŞI SEÇİM’
 
Cumhur İttifakı’yla değil devletin tüm güçlerine karşı bir seçim yapıldığına dikkati çeken Aykol, beş yıllık bir hazırlığın sonucunun ortaya çıktığını dile getirdi. Aykol, “Anketler Kılıçdaroğlu'nu önde gösteriyordu, tabi ki Yeşil Sol Parti’nin katkısıyla. Ancak bütün o beş yıllık hazırlık, HDP’ye yönelik kapatma davası, buna delil olsun diye açılan Kobanê Davası, yaşamını yitiren PKK’lilerin cenazelerine yönelik saldırılar gibi bütün beş yıllık hazırlıkların sonucu olarak böyle bir sonuç çıktı. HDP düşman gösteriliyor, legal dışı gösteriliyor. Bu anlamda iktidarın hedefinde. HDP’nin üçüncü parti konumunu geriletmek isteyen bir anlayış vardı. Bu sadece CHP ile değil kendisine sosyalist diyen TİP’te bile ifadesini buldu” diye belirtti.  
 
‘ERDOĞAN KÜRTLERDEN VİZE ALAMADI’
 
HDP’nin seçime Yeşil Sol Parti listeleriyle girerek kendisine yönelik saldırıyı boşa çıkardığını belirten Aykol, “Ama Yeşil Sol Parti’nin anlatılması, kitlelere duyurulması anlamında tüm medya gücümüze rağmen eksiklik oldu. Öyle ki Kurdistan’daki bazı şehirlerde Yeşil Sol Parti diye gördüğü Sol Parti’ye mührünü basmış yüzlerce insan oldu. Sonuç itibariyle; AKP-MHP ittifakı beş yıllık çalışmasının ürününü bir şekilde almış oldu. Ama tüm bunlara rağmen Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı konusunda Kürt illerinden vize alamadı, laik kesim diyebileceğimiz CHP ve ortaklarından da özellikle de büyükşehirlerde evde kaldı” şeklinde konuştu.
 
'TÜRKİYE’DE ŞU AN ÜÇ RESİM VAR’
 
Seçimlerin ardından Türkiye’de şu anda üç resim olduğunu kaydeden Aykol, bunları şöyle açıkladı: “Bir; Kürt illerinden tamamen ‘Erdoğan’a hayır’ diyen bir halk kitlesi, yoğunlaşması var. İkincisi; batı illerinde ya da büyükşehirlerde CHP’nin ve yanındaki ortaklarının etkilediği kısmen laik kesim mevcut. Üçüncü olarak; karşılarındaki iktidar, şimdiye kadar olmadığından daha fazla, MHP’nin sağında, İslami kurgusu fazla, neredeyse IŞİD çizgisinde diyebileceğimiz bir çizgi var. Böyle bir üçlü yapı var. Bu üçlü yapı, iktidar ve muhalefet şeklinde de bölündüğünde yarısı iktidarın yarısı da ona karşı çıkan, onu reddeden, iktidarı zorlayabilecek bir takım sivil inisiyatifler geliştirebilecek ciddi bir muhalefet var. Bu muhalefet, aksi bir durum olmazsa büyük ihtimalle yerel seçimlerde büyükşehirleri de iktidara vermeyecek. Belki de artıracak da. Çünkü iktidar, kendi yarattığı ekonomik enkazı devraldı. Bu nedenle de kendilerine göre oluşturdukları kabineyle yeni isimlerle bunu aşmaya çalışıyor.”
 
‘SİVİL FAŞİST BİR İKTİDARLA KARŞI KARŞIYAYIZ’
 
İktidarın politikalarını, 12 Eylül dönemiyle kıyaslayan Aykol, “12 Eylül, askeri faşist diktatörlüktür. Generaller yönetime el koydular, partileri kapattılar, insanları idam ettiler, 550 bin kişi cezaevlerine atıldı. Bu anlamda dünyanın sayılı faşist diktatörlüklerinden biri olarak tarihe geçti. Ben de o yılları yaşadım. O yıllarda işkence gördüm, hapishanelerde kaldım. Türkiye ve dünyanın en kötü ünlü hapishanelerinde kaldım. O günleri yaşamış biri olarak, bugünkü sivil faşist diyebileceğimiz bir iktidarla karşı karşıyayız. O günlerde hiç umutsuz değildik. Bugünlerde de o anlamda umutsuz olmamak gerekiyor. ‘Geldiler, yerleştiler, yerlerinden kaldırmak çok zor, sadece dua edip Erdoğan’ın ölmesini bekleyeceğiz’ diyen insanlar var. Hayır, öyle değil. Türkiye en az üçe bölünmüş durumda. İktidar yanlıları ve karşıtları şeklinde. Bu anlamada umutsuzluğa kapılmamak gerekiyor. Ekonomi kötü, NATO’da sevilmeyen, dünyada bir şekilde izole edilmiş, işler çok kötü. Halkın, geniş kitlelerin aleyhine ekonomik düzeni sürdürmek isteyecek bir iktidar var, buna karşı mücadele etmek hem çok meşru, hem de haklı. Bu nedenle umutsuz olmamak lazım” ifadelerini kullandı.
 
KÜRT SORUNU
 
Aykol, muhalefetin izlemesi gereken politika için ise şunları belirtti: “Yeşil Sol Parti hatta CHP açısından esas mesele; yeni bir Türkiye nasıl yaratılabilir? Kürt sorunu çözülmedikçe Türkiye’nin hiçbir şansı yok. Kürt sorununun çözülmesi lazım. Yeşil Sol Parti ve birlikte hareket ettiği sosyalist partiler olarak kaygımız; 100 milletvekili beklerken 61 milletvekili seçtirebilmemiz değil, geldiğimiz nokta açısından Kürt sorunu çözülmeden bu ülkeye ne barış gelir ne de ekonomik olarak gelişebilir. Çözüm sürecinin bitirilmesinden sonra iktidarın savaşçı politikası yüzünden Kürt sorununun nasıl çözülebileceği anlamında konuları konuşamaz hale geldiğimiz gibi bu son seçimlerde de CHP’den gelen ‘ben bu sorunu Meclis’te çözeceğim, muhatabım da Meclis’teki HDP’dir’ şeklindeki yaklaşımı seçimde hiç konuşamadık. Bırakın bu konunun konuşulması her iki tarafta da ‘ben daha iyi Kürt öldürürüm’ şeklinde berbat bir yere geldik. Kürt sorununu masaya oturtup konuşamadık. Seçimlerdeki kaybımız, Kürt sorununu tartıştıramamak, kötü tartışmak oldu.”
 
‘YEŞİL SOL HALK PARTİSİDİR’
 
Yeşil Sol Parti’ye yönelik eleştiri ve özeleştirilere de değinen Aykol, “Bu konu sosyal medyada konuşulmamalı. Sosyal medya tam bir bataklık. Orada kendisini partili gösteren pek çok sahte hesap var. Yeşil Sol, HDP ve öncekiler halk ve sokağın partisidir. Bu tür konuşmalar ilçe ve il örgütlerinde yapılmalı, oralarda başlatılmalı. Eş genel başkanlar istifa edeceklerini söylediler ama sorun sadece o değil. Sorun, Kürt sorununun çözülmesini seçimlerin ana mevzusu haline getirmemiş olmak. Bu anlamda eksikliklerin anlatılması lazım. Öte yandan halk kendi yöresinden kendi adayını istiyor. Her gün birlikte sokakta dayak yediği il ilçe yöneticisini milletvekili olarak görmek istiyor. Mümkün olduğunda yerelle danışılarak listeler hazırlanmaya çalışıldı ama anlaşıldığı kadarıyla bu dönemdeki liste hazırlama işi biraz eksik, yanlış olmuş. Örneğin Ankara’da bu yaşandı. Onun dışında iç içe olmak gerekiyor. Halk, onu her gün televizyonda görse de birebir görmek, tanımak istiyor” şeklinde konuştu.
 
‘SALDIRILARA RAĞMEN HALA ÜÇÜNCÜ PARTİ’
 
HDP’nin tüm bu saldırlar altında Yeşil Sol Parti listelerinden Meclis’e girmesiyle halen üçüncü parti durumunda olmasının büyük başarı olduğunu unutmamak gerektiğine dikkati çeken Aykol, “Sadece daha iyi yapılabilirdi. Esasen tüm meselenin Kürtlerin ortak mücadelesi olarak ısrar edilmesi anlamındaki temel yaklaşımımız korunarak tartışmaları yürütmek lazım” diye belirtti.
 
MA / Fırat Can Arslan

Diğer başlıklar

22/06/2024
23:44 Yangında yaşamını yitirenlerin sayısı 15’e yükseldi
22:06 Ayfer Ayçiçek 17 yıldan sonra tahliye edildi
22:00 Meletî’de 4 büyüklüğünde deprem
21:48 Hezex’in 8 köyünde yangın
21:44 İstanbul’da nöbet 15’inci gününde: Herkes kayyıma karşı dursun
21:23 Nöbet eylemlerinde 'İrade gaspına son verin' çağrısı
20:49 Bir ayda yaşanan hayvan katliamları sıralandı
20:37 Hacıahmet’te kayyım protestosu
19:36 Gültan Kışanak, kaybettiği yakınları için lokma dağıttı
19:32 Mawa’da bombardıman sonucu yangın çıktı
19:13 Yazar Ümit’ten İmamoğlu’na Adalar çağrısı: Kararlarınızı halkla alın
18:55 ‘Zorlukları aşmanın yolu işçilerin politikleşmesinden geçiyor’
18:31 Gazze'de 4 çocuk daha ‘açlıktan’ öldü
18:10 Afgan kadınlardan Doha görüşmelerine şerh: Önemli tehlikeler oluşturuyor
17:55 Adana'da erkek şiddeti: 4 ölü
17:44 Gever’de birçok bölgede askeri operasyon başlatıldı
17:15 DEDAŞ'ın hakkında suç duyurusunda bulunduğu Eren: Onlara papuç bırakmayacağız
17:09 Kadınlardan nöbetteki öğretmenlere dayanışma ziyareti
16:45 Tanrıkulu: DEDAŞ ve valiliğin peşin yargısının amacı suçlarını gizlemektir
16:23 Dêrik’te aileler arasındaki kavganın önlenmesi için siyasetçilere çağrı
16:21 Başvuru süresinde sona gelinen seçimlerin tarihi belirlenmedi
15:56 DEDAŞ’ı yangından sorumlu tutan kişi hakkında suç duyurusu
15:47 CPT’ye bin 300 mektup
15:33 İdam cezası verilen Özdemir’in babasından duyarlılık çağrısı
15:07 Şarkıcı Tumac Salihi hakkında verilen idam kararı bozuldu
14:52 Hasta tutsaklar Özbay ve Taşar’ın tahliyesi istendi
14:45 İzmir'de bir kadın katledildi
14:28 Bismil’de çıkan yangın kontrol altına alındı
14:20 3 kentten seslendiler: Kayıplar bulunsun, failler yargılansın
14:15 DEDAŞ'ın 'yangın bölgesinde yok' dediği elektrik direkleri görüntülendi
13:17 Cumartesi Anneleri Mehmet Zeki Doğan’ın akıbetini sordu
13:13 DBP ve DEM Parti yangın bölgesinde: Toplumsal dayanışmayla acılarımızı dindireceğiz
12:47 10 yakınını kaybeden belediye eşbaşkanı: DEDAŞ burada büyük bir sorun
12:43 Halası ağır yaralanan yurttaş: Kesik elektrik gelince yangın başladı
11:57 İran bir kolberi katletti
11:49 Bayram tatili bilançosu: 62 ölü
11:38 Amed ve Şirnex Barosu’ndan ırkçı paylaşımlara suç duyurusu
11:01 Curnê Reş'te silahlı kavga: 3 ölü 4 yaralı
10:55 Yangında hayatını kaybedenlerin sayısı 14’e yükseldi
10:53 Hastanede 'liyakatsizlik' ve 'taciz' iddiası
10:39 İçişleri Bakanlığı: Yangının çıkış nedenini tespit edemedik
10:29 Erdemci polis ablukası altında defnedildi
09:48 Güneş: Jandarma yol kapattı, yurttaşlar yangın yerine yetişemedi
09:47 Ada halkı ‘Azmanbüsleri’ istemiyor
09:18 'Tecrit kırılana kadar mücadele edeceğiz'
09:17 Enerji nakil hatlarının yangınlara etkisi nedir?
09:05 Tutsakların 'özgürlük' talepli eylemi sürüyor
09:03 'Kayyıma geçit yok' mitingine CHP'den çağrı: Ortak mücadeleyle aşabiliriz
09:00 22 HAZİRAN 2024 GÜNDEMİ
08:39 Mawa’da yaşamını yitiren Özkan defnedildi
08:19 Omerîyan bölgesindeki yangın söndürüldü
08:14 Yangında yaralanan yurttaşlardan biri daha yaşamını yitirdi
21/06/2024
23:59 Yangın raporu: Havadan müdahale geç olduğundan zarar artmıştır
23:51 Yangında yaşamını yitirenlerin isimleri
23:43 Yaşamını yitirenlerin sayısı 12’ye yükseldi
22:37 İstanbul’da halk buluşmaları: Zaman tecridi kırma zamanı
22:15 Belediyeler önünde nöbetteler: Kayyım demokrasiye darbedir
21:53 Mêrdîn’de bir yangın daha
21:10 İstanbul’da kayyım nöbeti: Çözüm biziz
20:57 Yangına müdahale yetersizliğine tepki: Asıl suçlu iktidar
20:37 Sûr’da yangın
20:14 Hayvanlar için eylem: Canlılar hayatını kaybederken devlet seyirci kalıyor
19:26 Ege yanıyor: Manisa'da 145 ev boşaltıldı
19:25 Mawa’da yaşamını yitirenlerin cenazesi hastaneden alındı
19:21 Yangında yaşamını yitiren 4 yurttaş defnedildi
18:39 Aargau’daki kadınlardan CPT’ye bin 49 mektup
18:28 Amed Kent Koruma Platformu yangın bölgesinde
18:12 Wan Gölü’nde kaybolan genci arama çalışmaları devam ediyor
18:00 Doğa talanının sürdüğü Gabar ve Cudî’ye giriş yasağı
17:46 Meteoroloji: Yüksek sıcaklıklar devam edecek
17:35 Sêrt’e çıkan yangın söndürüldü
17:30 DEDAŞ’tan yangına dair açıklama
17:27 DEM Parti Gimgim yöneticisi yaşamını yitirdi
17:25 ‘Özgürlüğe ses ver’ eylemleri: Tecrit kırılıncaya kadar mücadeleye devam
16:59 DEM Parti Eş Genel Başkanları: Yaralarımızı birlikte saracağız
16:46 Kriz Koordinasyon Masası çalışmalarını aralıksız sürdürüyor
16:19 'Zamanında müdahale edilmemesi faciaya yol açtı'
16:07 Yangında can kaybı 11’e yükseldi
15:59 Amed Kent Koruma Platformu: Gerekli tedbirleri alın!
15:55 Yangında yaralanan yurttaş yaşamını yitirdi
15:33 AKP’li başkan MHP’lilere silah çekti!
15:32 Mêrdîn’de çıkan yangın kontrol altına alındı
15:32 30 yıllık tutsağın tahliyesi 9 ay ertelendi
15:05 1 Mayıs tutuklularından 6'sı serbest
14:56 ‘Yangının nedeni anız değil DEDAŞ’
14:54 Manisa'da yangın
14:28 HDK: İdari ve siyasi sorumluların peşinde olacağız
14:22 Yangına ilişkin soruşturma başlatıldı
14:02 Erxeni’de ekili arazide yangın
13:38 Yangında yaralanan hayvanların tedavisi için veterinerlere çağrı
13:35 Mawa'da askeri operasyon devam ediyor
13:21 'Yaşananlar kader değil, müdahale araçları hazır tutulmalı'
13:20 Yangını ilk gören: Elektrik tellerinden çıkan kıvılcımla başladı
13:04 Yangın 66 kilometrelik alanı etkiledi
11:40 Amed Barosu'ndan suç duyurusu
11:39 DEM Parti: Hiçbir felakette iktidar halkın yanında değil
11:13 Öcalan'a ilişkin kanaatini açıklamaya zorlanan tutsağın tahliyesi 3 ay ertelendi
10:50 Son durum: Yangın söndü, soğutma çalışmaları sürüyor
10:49 Wan'dan yangın bölgesine ekip
10:23 Yangının bilançosu: 5 ölü, 10’u ağır 44 yaralı
09:13 Mahkemeleri boykot edip aile ve telefon görüşmelerine çıkmıyorlar
09:06 Stanfield: Türkiye'de çocukların yüzde 13'ünün cinsel görüntüleri paylaşılıyor
09:05 'Öcalan özgür olana kadar alanlardayız'
09:03 Cizîr'de 4 ayda 1 kadın katledildi, 6 kadın şüpheli şekilde yaşamını yitirdi
09:00 21 HAZİRAN 2024 GÜNDEMİ
08:30 Yangında hayatını kaybeden 2 kişi defnedildi
08:25 Yangın gece boyunca sürdü: Yetkililer sabah saatlerinde geldi
02:42 DEM Parti'den yangın çağrısı: Hızlı bir şekilde devreye girin
02:35 Valiliklerden yangına ilişkin açıklama
02:19 Amed Büyükşehir Belediyesinde kriz yönetimi oluşturuldu
00:10 Amed ve Mêrdîn'de çıkan yangın yerleşim yerlerine sıçradı: Ölü ve yaralılar var
20/06/2024
23:57 İtalya’da mültecileri taşıyan tekne battı: 20 ölü
23:27 Akut açlık çeken insan sayısı 55 milyonu geçti
22:42 ‘İktidar hayvanları öldürme yasasını kabul ettirmeye çalışıyor’
22:16 Direniş sürüyor: Gaspa izin vermeyeceğiz
21:33 Eğitim Nöbeti 26’ncı gününde: TED’e protesto
21:16 İstanbul’da nöbet eylemi: Kayyım faşizmini yıkacağız ve kazanacağız
20:57 Wan'da nöbet eylemi başlatıldı
20:42 Hunergeha Welat’tan ‘Sosina Siya Darê’ parçası
19:56 Ecevit Piroğlu için Sırbistan Adalet Bakanlığı'na mektup
19:42 İHD’den Heskif’teki operasyona ilişkin açıklama
19:36 Suruç Aileleri İnisiyatifi: Adalet mücadelesinden vazgeçmeyeceğiz
17:46 Çanakkale ve İzmir'de orman yangını
16:58 Emînî'den 6 gündür haber alınamıyor
15:48 Türkiye’ye geçmeye çalışan 4 gence işkence edildi
15:36 30 yılın ardından tahliye olan Özhan’a kitlesel ziyaret
15:34 Mensur Dağı bombalandı
15:13 Gever’de bir kadın katledildi
15:00 İHD: Dünyadaki her 69 kişiden biri mülteci
14:42 Agirî Dağı'ndaki operasyon devam ediyor
13:49 Dola Qeşura’da yasak
13:40 Tüketici güven endeksi yılın en düşük seviyesine geriledi
13:16 'Göçmenlerin hayatları pazarlık konusu yapılamaz'
13:04 ‘Kayyıma geçit yok’ mitingine çağrı: Gün birleşik mücadeleyi büyütme zamanı
12:45 Qabilcewz’da şüpheli çocuk ölümü
12:31 Amed'de hemzemin geçidinde tren kazası: 2 yaralı
11:55 Altın-gümüş madenlerinin etkilerini raporlaştırdılar
11:42 Gazeteci Zagros: Erdoğan savaş ve soykırım diplomasisi yürüterek ülkesini iflasa sürükledi
11:41 İşçi sınıfı deneyimlerini tartışacak
11:38 Toprak altında kalan sondaj işçisi yaşamını yitirdi
11:05 Av. Vefa: Mülteciler için insan hakları bağlamında düzenlemeler yapılmalı
10:33 Bayram tatilinin 5 günlük bilançosu: 36 ölü, 6 bin yaralı
09:45 'Adalet Bakanı tutsakların sorunun çözümü için bir takvim vermedi'
09:08 Cezaevlerinde 'Öcalan'a özgürlük' eylemi sürüyor
09:05 İstanbul’da kayyım nöbeti sürüyor: Sessiz kalmayacağız
09:04 Sur’daki kadın yoksulluğu kitaplaştı
09:02 Besiciler alacaklılarının korkusundan evlerine dönemiyor
09:00 20 HAZİRAN 2024 GÜNDEMİ
08:55 Hasta tutuklu Han yaşamını yitirdi
19/06/2024
22:20 Mawa’da çatışma: 2 kişi yaşamını yitirdi