Aykol: Kürt sorunu çözülmedikçe yeni bir Türkiye yaratılamaz

img
ANKARA - Kürt sorunu çözülmedikçe yeni bir Türkiye’nin yaratılamayacağını vurgulayan gazeteci Hüseyin Aykol, Yeşil Sol Parti’nin seçimlerdeki kaybının “Kürt sorununu kötü tartışmaktan” kaynaklandığını ifade etti. 
 
Seçim sonuçlarını değerlendiren siyasi partiler, önümüzdeki dönemin politik mücadele hattını belirlemek için tartışmalarını sürdürüyor.  Seçimleri yakından takip eden Gazeteci Yazar Hüseyin Aykol, Mezopotamya Ajansı’na (MA) değerlendirmelerde bulundu. 
 
 Aykol, Emek ve Özgürlük İttifakı ile Millet İttifakı’nın seçim sonuçlarının ardından başlattığı sürece değinerek, ittifakların seçim yenilgisi aldığını ifade etti. Aykol, “Bu alanda kendisini eleştiriyorlar. Kurultaylar süreci başlıyor. Ama en son söylenecek şeyi ben ilk baştan söylemek istiyorum; ‘hırsızın hiç mi suçu yok’ şeklinde bir yaklaşımı hep aklımızda tutmamız lazım” dedi.
 
‘DEVLETİN TÜM GÜÇLERİNE KARŞI SEÇİM’
 
Cumhur İttifakı’yla değil devletin tüm güçlerine karşı bir seçim yapıldığına dikkati çeken Aykol, beş yıllık bir hazırlığın sonucunun ortaya çıktığını dile getirdi. Aykol, “Anketler Kılıçdaroğlu'nu önde gösteriyordu, tabi ki Yeşil Sol Parti’nin katkısıyla. Ancak bütün o beş yıllık hazırlık, HDP’ye yönelik kapatma davası, buna delil olsun diye açılan Kobanê Davası, yaşamını yitiren PKK’lilerin cenazelerine yönelik saldırılar gibi bütün beş yıllık hazırlıkların sonucu olarak böyle bir sonuç çıktı. HDP düşman gösteriliyor, legal dışı gösteriliyor. Bu anlamda iktidarın hedefinde. HDP’nin üçüncü parti konumunu geriletmek isteyen bir anlayış vardı. Bu sadece CHP ile değil kendisine sosyalist diyen TİP’te bile ifadesini buldu” diye belirtti.  
 
‘ERDOĞAN KÜRTLERDEN VİZE ALAMADI’
 
HDP’nin seçime Yeşil Sol Parti listeleriyle girerek kendisine yönelik saldırıyı boşa çıkardığını belirten Aykol, “Ama Yeşil Sol Parti’nin anlatılması, kitlelere duyurulması anlamında tüm medya gücümüze rağmen eksiklik oldu. Öyle ki Kurdistan’daki bazı şehirlerde Yeşil Sol Parti diye gördüğü Sol Parti’ye mührünü basmış yüzlerce insan oldu. Sonuç itibariyle; AKP-MHP ittifakı beş yıllık çalışmasının ürününü bir şekilde almış oldu. Ama tüm bunlara rağmen Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı konusunda Kürt illerinden vize alamadı, laik kesim diyebileceğimiz CHP ve ortaklarından da özellikle de büyükşehirlerde evde kaldı” şeklinde konuştu.
 
'TÜRKİYE’DE ŞU AN ÜÇ RESİM VAR’
 
Seçimlerin ardından Türkiye’de şu anda üç resim olduğunu kaydeden Aykol, bunları şöyle açıkladı: “Bir; Kürt illerinden tamamen ‘Erdoğan’a hayır’ diyen bir halk kitlesi, yoğunlaşması var. İkincisi; batı illerinde ya da büyükşehirlerde CHP’nin ve yanındaki ortaklarının etkilediği kısmen laik kesim mevcut. Üçüncü olarak; karşılarındaki iktidar, şimdiye kadar olmadığından daha fazla, MHP’nin sağında, İslami kurgusu fazla, neredeyse IŞİD çizgisinde diyebileceğimiz bir çizgi var. Böyle bir üçlü yapı var. Bu üçlü yapı, iktidar ve muhalefet şeklinde de bölündüğünde yarısı iktidarın yarısı da ona karşı çıkan, onu reddeden, iktidarı zorlayabilecek bir takım sivil inisiyatifler geliştirebilecek ciddi bir muhalefet var. Bu muhalefet, aksi bir durum olmazsa büyük ihtimalle yerel seçimlerde büyükşehirleri de iktidara vermeyecek. Belki de artıracak da. Çünkü iktidar, kendi yarattığı ekonomik enkazı devraldı. Bu nedenle de kendilerine göre oluşturdukları kabineyle yeni isimlerle bunu aşmaya çalışıyor.”
 
‘SİVİL FAŞİST BİR İKTİDARLA KARŞI KARŞIYAYIZ’
 
İktidarın politikalarını, 12 Eylül dönemiyle kıyaslayan Aykol, “12 Eylül, askeri faşist diktatörlüktür. Generaller yönetime el koydular, partileri kapattılar, insanları idam ettiler, 550 bin kişi cezaevlerine atıldı. Bu anlamda dünyanın sayılı faşist diktatörlüklerinden biri olarak tarihe geçti. Ben de o yılları yaşadım. O yıllarda işkence gördüm, hapishanelerde kaldım. Türkiye ve dünyanın en kötü ünlü hapishanelerinde kaldım. O günleri yaşamış biri olarak, bugünkü sivil faşist diyebileceğimiz bir iktidarla karşı karşıyayız. O günlerde hiç umutsuz değildik. Bugünlerde de o anlamda umutsuz olmamak gerekiyor. ‘Geldiler, yerleştiler, yerlerinden kaldırmak çok zor, sadece dua edip Erdoğan’ın ölmesini bekleyeceğiz’ diyen insanlar var. Hayır, öyle değil. Türkiye en az üçe bölünmüş durumda. İktidar yanlıları ve karşıtları şeklinde. Bu anlamada umutsuzluğa kapılmamak gerekiyor. Ekonomi kötü, NATO’da sevilmeyen, dünyada bir şekilde izole edilmiş, işler çok kötü. Halkın, geniş kitlelerin aleyhine ekonomik düzeni sürdürmek isteyecek bir iktidar var, buna karşı mücadele etmek hem çok meşru, hem de haklı. Bu nedenle umutsuz olmamak lazım” ifadelerini kullandı.
 
KÜRT SORUNU
 
Aykol, muhalefetin izlemesi gereken politika için ise şunları belirtti: “Yeşil Sol Parti hatta CHP açısından esas mesele; yeni bir Türkiye nasıl yaratılabilir? Kürt sorunu çözülmedikçe Türkiye’nin hiçbir şansı yok. Kürt sorununun çözülmesi lazım. Yeşil Sol Parti ve birlikte hareket ettiği sosyalist partiler olarak kaygımız; 100 milletvekili beklerken 61 milletvekili seçtirebilmemiz değil, geldiğimiz nokta açısından Kürt sorunu çözülmeden bu ülkeye ne barış gelir ne de ekonomik olarak gelişebilir. Çözüm sürecinin bitirilmesinden sonra iktidarın savaşçı politikası yüzünden Kürt sorununun nasıl çözülebileceği anlamında konuları konuşamaz hale geldiğimiz gibi bu son seçimlerde de CHP’den gelen ‘ben bu sorunu Meclis’te çözeceğim, muhatabım da Meclis’teki HDP’dir’ şeklindeki yaklaşımı seçimde hiç konuşamadık. Bırakın bu konunun konuşulması her iki tarafta da ‘ben daha iyi Kürt öldürürüm’ şeklinde berbat bir yere geldik. Kürt sorununu masaya oturtup konuşamadık. Seçimlerdeki kaybımız, Kürt sorununu tartıştıramamak, kötü tartışmak oldu.”
 
‘YEŞİL SOL HALK PARTİSİDİR’
 
Yeşil Sol Parti’ye yönelik eleştiri ve özeleştirilere de değinen Aykol, “Bu konu sosyal medyada konuşulmamalı. Sosyal medya tam bir bataklık. Orada kendisini partili gösteren pek çok sahte hesap var. Yeşil Sol, HDP ve öncekiler halk ve sokağın partisidir. Bu tür konuşmalar ilçe ve il örgütlerinde yapılmalı, oralarda başlatılmalı. Eş genel başkanlar istifa edeceklerini söylediler ama sorun sadece o değil. Sorun, Kürt sorununun çözülmesini seçimlerin ana mevzusu haline getirmemiş olmak. Bu anlamda eksikliklerin anlatılması lazım. Öte yandan halk kendi yöresinden kendi adayını istiyor. Her gün birlikte sokakta dayak yediği il ilçe yöneticisini milletvekili olarak görmek istiyor. Mümkün olduğunda yerelle danışılarak listeler hazırlanmaya çalışıldı ama anlaşıldığı kadarıyla bu dönemdeki liste hazırlama işi biraz eksik, yanlış olmuş. Örneğin Ankara’da bu yaşandı. Onun dışında iç içe olmak gerekiyor. Halk, onu her gün televizyonda görse de birebir görmek, tanımak istiyor” şeklinde konuştu.
 
‘SALDIRILARA RAĞMEN HALA ÜÇÜNCÜ PARTİ’
 
HDP’nin tüm bu saldırlar altında Yeşil Sol Parti listelerinden Meclis’e girmesiyle halen üçüncü parti durumunda olmasının büyük başarı olduğunu unutmamak gerektiğine dikkati çeken Aykol, “Sadece daha iyi yapılabilirdi. Esasen tüm meselenin Kürtlerin ortak mücadelesi olarak ısrar edilmesi anlamındaki temel yaklaşımımız korunarak tartışmaları yürütmek lazım” diye belirtti.
 
MA / Fırat Can Arslan

Diğer başlıklar

08:40 KNK’ye saldırı Xwebûn’un manşetinde
07:32 AKP'nin seçim kutlamasında vurulan çocuk yaşamını yitirdi
24/09/2023
23:43 Qamişlo’da Abdullah Öcalan için yürüyüş
23:22 Amed Ekolojik Film Günleri son buldu
22:38 Hatay’da ağır hasarlı bina çöktü: 1 ölü
22:14 Bangladeş'te dang humması salgınında 909 kişi hayatını kaybetti
19:16 Ege Üniversitesi'nden yemeklere yüzde 207 zam
19:10 İzmir Mor Dayanışma’dan şiddete karşı örgütlenme çağrısı
18:37 Tahran’da 30 bombanın etkisiz hale getirildiği açıklandı
17:45 İşkence uygulayan Turgut Y. serbest bırakıldı
17:38 Depremde yıkılan Ebrar Sitesi'nde yaşayanlar: Müze değil adalet istiyoruz
17:03 Bayındır: Tecridi kıracağız, Öcalan’ı özgürleştireceğiz
16:16 Emeklilerden miting: Sizin Orta Vadeli Program’ınız varsa emeğin de mücadelesi var
15:39 DİK yeniden yapılanma için Amed’te toplandı
15:20 Kürtçe kursuna katılan çocuklar mezun oldu
14:29 Gençlerden piknik etkinliği: Tecrit özel savaşın bir parçasıdır
14:10 Efrîn'de kaçırılan kişiler için fidye isteniyor
14:05 2000 sonrası sigortalılar için emeklilik talebi
13:51 DFG’den grevdeki Sputnik çalışanlarına dayanışma ziyareti
13:03 Berfin Polat tutuklandı
13:03 Bana’da 11 gündür bağ ve bahçeleri sulamak yasak
11:58 İran saldırısında 3 kolber yaralandı
11:49 Yolcu otobüsü şarampole devrildi: 3 ölü, 21 yaralı
11:11 Şam İdlib’i bombaladı: 2 ölü
10:16 TJA’nın kampanyası Jin derginin kapağında
10:01 7 kent için sağanak uyarısı
09:27 Bülbün’ün yakınları: Katilleri açığa çıkarın
09:15 Kilosu 2 liraya saatlerce biber ayıklıyorlar
09:13 ‘Tehlikede’ olan Romeika'nın eğitim dili olmasını istiyor
09:05 Wan’ın komünal kooperatifi ilk mahsulünü aldı
09:04 Bodrum için susuzluk uyarısı
09:02 Adım adım uluslararası komplo: İmralı süreci
09:00 24 EYLÜL 2023 GÜNDEMİ
23/09/2023
23:52 İnanır ödül töreninde konuştu: Büyük barışı mutlaka sağlayacağız
22:22 Yeşil Sol Parti'li Çelenk: ‘Kanun Hükmü’ne dair yanlış karardan derhal dönülmeli
21:33 Kömür ocağında çalışan işçi yaşamını yitirdi
21:23 Abdullah Öcalan için Paris’te sivil itaatsizlik eylemi
21:11 Amedspor Kırmızı grupta birinciliğe yükseldi
19:48 Altın Portakal Film Festivali’nin 20 jürisi görevi bıraktı
19:01 Cumartesi Anneleri: Hiçbir yasak buluşmamızı engelleyemez
18:53 'Yeni Bir Dünyanın Elçiliği: Kurdistan' etkinliği Lozan'da başladı
18:27 Madımak Katliamı Davası kararına tepki: Biz affetmeyeceğiz
18:04 YÖK deprem bölgesindeki üniversitelerin eğitime hazır olduğunu savundu
14:54 İHD: Cumartesi Anneleri yalnız değil
14:47 Besra Erol’un sağlık durumuna dikkat çekildi: Görme yetisini kaybedebilir
14:29 Ağır hasta tutuklu Demirtaş için tahliye talebi
13:43 TJA’dan kampanya: Hedef Öcalan’ın özgürlüğünü sağlamak
13:40 Yeşil Sol Parti ve HDP: İnsanca yaşam için savaştan vazgeçin
13:34 Gözaltında kaybedildi: Devlet böyle şeyler yapmaz!
13:30 Bülbün’ün taziyesine kitlesel katılım: KDP’nin sessizliği ortaklığa işaret ediyor
12:59 Apê Ûsiv'ın taziyesine kitlesel ziyaret
12:14 Ablukayı kıran Cumartesi Anneleri Galatasaray Meydanı’na karanfil bıraktı
11:55 Sanal medya operasyonunda 8 gazeteci tutuklandı
10:38 Diyarbakır 5 Nolu Cezaevi için ‘Danışma Kurulu’ oluşturulacak
10:29 Mahkemeden darp edildiğini söyleyen sanığa: Yalan söylemeyin, olmaz öyle şey
09:08 Sarıyıldız: Tecrit nedeniyle Türkiye 8 yıldır karanlığı yaşıyor
09:02 Hatay'da öğrenciler okula gitmek için bir saat yürüyor
09:02 Depremzedeler ikinci kez evsiz kalacak
09:02 Üsterci: Hak savunucularının faaliyetleri engelleniyor
09:01 Av. Hicri: Cezasızlık mültecilere ırkçı saldırıları tetikliyor
09:01 Adım adım uluslararası komplo: Çarmıha gerilme
09:00 23 EYLÜL 2023 GÜNDEMİ
02:23 Deniz Bülbün binlerin katıldığı kitlesel törenle toprağa verildi
22/09/2023
23:28 Adana'da gençlik şöleni: Bu yüzyıl Kürt halkının yüzyılı olacak
22:51 Musa Anter Gazetecilik Ödülleri sahiplerini buldu
22:16 Ewîna beldesinin ilk kadın belediye başkanı Öner hayatını kaybetti
21:09 Yıkılan Rönesans Sitesi'nin mühendislerinden E.D. tutuklandı
20:41 ‘Amed 2’nci Ekolojik Film Günleri’ başladı
19:56 Musa Anter Gazetecilik Ödülleri töreni: Özgür Basın hakikatin sesidir
19:12 Cihat Ay’ın taziyesine kitlesel katılım
19:08 TJA Sözcüsü Gökkan: Zindanda direnmeye devam edeceğim
19:03 'Zamansız suçların zamanaşımı olmaz’ sempozyumunda mücadele deneyimleri
18:09 DBP Sewereg İlçe Eşbaşkanı Bas hakkında soruşturma
18:05 SES: Hijyenden uzak hastane yemekleri sağlığı tehlikeye atıyor
17:27 BM, İran’daki baskıları arttıran yasanın iptalini istedi
16:46 Bülbün’ün cenazesi saatlerdir hastanede bekletiliyor
16:27 Prof. Dr. Görür: Komşunun depremini hissedeceksiniz, önlem alınmalı
16:04 İfadeye çağrılan 4 kişinin gözaltı süresi uzatıldı
15:50 İBB eski daire başkanı Saltık beraat etti
15:24 Koçyiğit: Merdinîk insansızlaştırılmak isteniyor
14:37 Apê Ûsiv toprağa verildi
14:19 Patnos Cezaevi raporu: Kadın tutuklulara işkence yapıldı
13:56 Yeşil Sol Parti görkemli kongreye hazırlanıyor
13:24 Kobanê Davası: Sorumlular yerine HDP yargılanıyor
12:35 İfade vermeye giden Polat gözaltına alındı
12:34 Marmaris'te sit alanına iskele yapılacak
11:55 MA editörü Sedat Yılmaz’a ‘gazetecilik yapman suçtur’ davası
11:43 Riha’nın Apê Ûsiv’ı yaşamını yitirdi
11:24 Ailelerden İmralı’ya gitmek için başvuru
11:01 Çalağan: Bu kongre 'jin jiyan azadî yaşam felsefemizdir' diyenlerin kongresidir
10:59 İzmir belediyelerinde büyük satış!
10:48 11 yıldır yargılanan 3 avukat beraat etti
10:23 30 yıl sonra tahliye olan İldem: Birliğimizi oluşturalım
09:49 İmralı tecridi: CPT harekete geçmeli
09:39 Ev baskınlarında 7 kişi gözaltına alındı
09:11 Bülbün’ün cenazesi Gever’e doğru yola çıkarıldı
09:01 Avesta’da Kürtçe kurslar 1 Ekim’de başlıyor
09:00 'Yüksek güvenlikli ve S tipleri tecrit hapishaneleridir'
09:00 Adım adım uluslararası komplo: İmha planı
09:00 Gazeteci Balekanî: KDP ihanet içinde
09:00 22 EYLÜL 2023 GÜNDEMİ
08:42 Sıcaklık mevsim normallerinin üzerinde
08:12 Talabani: Uluslararası Koalisyon saldırılara sessiz kalmamalı
21/09/2023
23:33 Mereş’te 3.9 büyüklüğünde deprem
22:51 3 yaşındaki Müslüme Yağal'ın duruşması ertelendi
22:49 Çetin Temel için mevlit verildi
22:41 HABER-SEN’den sürgün protestosu
21:50 Esenyurt’ta 3 tutuklama
21:27 İldem 30 yıl sonra tahliye oldu
21:17 Ağaç kesiminin sürdüğü Cûdî’de 2 noktada yangın
21:13 Hesekê’de bir çocuk katledildi
21:11 Zorava’da ifadeye çağrılan yurttaşlar gözaltına alındı
20:28 DBP ve Yeşil Sol Parti'den Zorava’daki yurttaşlara ziyaret
20:19 Sayıştay raporu: Ödemeler döner sermayeden karşılandı, mali tablolar gizlendi
20:18 Peri Belediye Eşbaşkanı Çelebi tahliye edildi
19:45 Sayıştay raporu: Saray günde 15 milyon TL harcıyor
19:40 Antalya’da gözaltılar protesto edildi
18:14 Muğla ve Denizli'de orman yangını
17:23 Cûdî’de yangın kendiliğinden söndü
17:17 Mereş’te iş cinayeti
17:11 SİHA saldırısında bir yurttaş yaralandı
16:56 Eğitim Sen’den üyelerine dönük hukuksuzluklara tepki
16:39 Antalya'da 2 kadın serbest bırakıldı
16:38 Dünya Tıp Birliği’nden Türkiye'ye Dr. Uğurlu çağrısı
16:21 Bana köyüne kitlesel ziyaret
16:19 TJA’dan Emine Şenyaşar’a ziyaret
16:09 Rejim güçlerinden Javad Heidari’nin anmasına saldırı
16:01 Êzîdî kadını öldüren Özgün’e 'takdiri’ indirim yapılarak 25 yıl ceza verildi
15:56 Deniz Bülbün’ün cenazesi yarın Gever’e uğurlanacak
15:33 16 kişinin öldüğü otobüs kazasında şoföre 16 yıl ceza
15:27 Zorava’da evlere baskın: Silah doğrultulan köylüler kalkan olarak kullanıldı
14:09 Eliçümüş’ün taziyesine kitlesel ziyaret
14:06 Merkez Bankası faizi yüzde 30'a yükseltti
13:49 Akın, sorunları çözülmeyen depremzedeleri mücadeleye çağırdı
13:27 'Alkış davası' duruşması ertelendi
13:13 Salihli'de 6 JES projesine karşı dava açıldı
13:01 Akkaya: Kobanê Davası’nda IŞİD yok, ben varım
13:00 Emine Şenyaşar hakkında açılan davanın duruşması ertelendi
12:29 36 kişi aynı anda savunma yapacak!
12:26 Mor Dayanışma üyesi Gül’ün duruşması ertelendi
12:21 Demokratik Modernite davası 'eksik hususlar' gerekçesiyle ertelendi
12:20 Çatıya çıkan maden işçisi kazandı
11:48 Abdullah Öcalan için savcılık ve cezaevine başvuru
11:20 Üç Fidan anmasına katılan 22 kişi gözaltına alındı
10:57 İşkence gören kadın tutuklular sevk edildi
09:48 İşten çıkarılan işçiden şirketin çatısında eylem
09:47 Sanık polislerin yazışmaları: Babasının terörden kaydı varmış, onu söyle
09:31 TUAYDER 3 ayda 173 aileye ulaştı: Sorunları Meclis’e taşıyacağız
09:08 Adana'da gençler şölende buluşacak
09:08 ‘İktidar dinci ve milliyetçi ideolojisini çocuklara empoze ediyor’