Uçar: Toplumsal ittifakımızı genişleteceğiz

ANKARA - Partisinin ilk grup toplantısında konuşan Yeşil Sol Parti Eş Sözcüsü Çiğdem Kılıçgün Uçar, toplumsal ittifakı genişleteceklerini belirterek, "Bizler açısından çözüm için esas mesele ideolojik hattımızın güçlenmesidir” dedi.
 
Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti), haftalık ilk Meclis grup toplantısını düzenledi. Yeşil Sol Parti Eşsözcüsü Çiğdem Kılıçgün Uçar, Kürtçenin Kirmanckî lehçesiyle konuşmasına başladı. Diyarbakır’ın Bismil ilçesine bağlı Serçeler ve Sarı Hüseyin mezrasında arazi kavgasında yaşamını yitiren yurttaşlara Allah’tan rahmet, yakınlarına ise sabır dileyen Uçar, yaşanan kavgayı sıradan bir olay olarak görmediklerini belirtti. Uçar, “Kürt halkı bu kadar ağır baskı, zulüm, saldırı ve savaş koşulları altındayken; bir kavganın, bu tür anlaşmazlıkların, sahip olduğumuz toplumsal değerler ile çözülmesi için herkesin özel çaba sarf etmesi gerekir” dedi.
 
‘USULSÜZLÜK ARIYORSANIZ BELEDİYELERİNİZE BAKIN’
 
Patnos Belediye Eşbaşkanları Müşerref Geçer ile Emrah Kılıç’ın tutuklanmasına da değinen Uçar, Patnos halkının iradesinin gasp edildiğini söyledi. Uçar, “Tutuklamaya gerekçe olarak usulsüzlükleri gösterenler Sayıştay, raporlarına baksın! Eğer gerçekten usulsüzlük arıyorsanız, kendi belediyelerinize bakın. 48 belediyemize atanan kayyımların, her gün bu halkın iradesini nasıl gasp ettiğini, halkın değerlerini nasıl çarçur ettiğini deneyimledik. Buna karşı dün olduğu gibi bugün de görüyoruz. Sizin belediyeden anladığınız şey, sokak ortası yolsuzluk ve hırsızlıklarınızı yazan gazetecileri, polisler eşliğinde dövdürmek ve tehdit etmektir. Bu vesileyle gazeteci Sinan Aygül’e de geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor, davanın takipçisi olacağımızı buradan belirtiyoruz” dedi.
 
‘KÜRTÇE OYUN YASAKLANDI’
 
ŞanoWan ekibinin “Haylo Dîsa Tevlihev bû” adlı tiyatro oyunu Tatvan Kaymakamlığı tarafından hiçbir gerekçe gösterilmeden yasaklanmasına ilişkin konuşan Uçar, “Mafyatik işler dışında ek iş olarak belediyecilik yapılan Tatvan’da başka bir şey daha yaşadık. Kaymakam eliyle ŞanoWan ekibinin Kürtçe oyunu hiçbir gerekçe gösterilmeden yasaklandı. Bu iktidarın kendisi kadına, doğaya ve tüm toplumsal değerlere, en çok da Kürde ve Kürtçeye düşman. Bunu uzun süredir yaşıyoruz” şeklinde konuştu. 
 
İKTİDARI KINIYORUZ
 
Şiddeti olağanlaştırmaya çalışan mevcut iktidarın öncelikli hedeflerinden birinin de LGBTİ+’lar olduğuna dikkat çeken Uçar, “Varlıklarını, aleni şekilde hedef haline getiren nefret söylemi ile suç haline getiren iktidarı kınıyoruz” dedi.
 
MÜLTECİLERE YÖNELİK NEFRET
 
Bugünün Dünya Mülteciler Günü olduğunu belirten Uçar, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Mültecilere yönelik nefretin, düşmanlığın yarattığı yakıcı sonuçları bu ülkede mülteci olarak yaşamak zorunda bırakılan bizler yaşıyoruz. Bu dünyada yeri yurdu neresi olursa olsun savaş, ekonomik sorunlar nedeniyle yerini yurdunu terk eden insanların yanındayız. Bu göç dalgalarının en büyük nedeni olan savaşlara karşı söylemlerimiz bakidir. İnsanların doğduğu yerde doymasını ancak dileyen herkesin dilediği yerde yaşama özgürlüğünün olmasını savunuyoruz. Yeşil Sol Parti olarak mülteciler için güvenli, onurlu ve pazarlık konusu yapılmayacak bir yaşamı hep savunmaya devam edeceğiz.
 
DENİZ POYRAZ’A SÖZÜMÜZÜ YENİLEDİK
 
Hafta sonu İzmir’deydik. Canımız, yoldaşımız Deniz Poyraz’ı katledilişinin ikinci yıl dönümünde andık. Deniz Poyraz’a sözümüzü yeniledik, bu katliamın arkasındaki organizasyonun üstü örtülmeye çalışılıyor. Bunun farkındayız. O gün nasıl mücadele ettiysek bugün de mücadele etmeye devam edeceğiz. Deniz’e tekrar sözümüzü verelim, geri durmayacağız mücadelemizden.
 
CUMARTESİ ANNELERİ’NİN MÜCADELESİ MÜCADELEMİZDİR
 
Cumartesi Annelerinin her cumartesi günü yürüttüğü yakınlarının faillerinin bulunması mücadelesi, bizim mücadelemizdir. Yine Cumartesi Annelerinden Asiye Aydemir yaşamını yitirdi. Asiye anneye Allah’tan rahmet, sevenlerine baş sağlığı diliyorum. Asiye annemiz yaşamını yitirmiş olabilir ama kimse sanmasın ki Hüseyin Aydemir’in faillerinin aranmasından vazgeçeceğiz. Hem Deniz Poyraz’ın mücadelesi hem de Asiye annelerin mücadeleleri; bizlere, sizlere emanet.
 
BARIŞ MÜCADELESİNDEN VAZGEÇMEYİZ
 
Bilindiği üzere Türkiye, seçim tarihi açısından 14 ve 28 Mayıs olmak üzere, iki kritik eşik yaşadı. Şüphesiz bu seçimlerin pek çok açıdan önemli sonuçları var. Seçim sonuçlarına bakarak hiç kimse bizim barış, emek, ekoloji ve kadın mücadelesinden vazgeçtiğimizi düşünmesin.  Seçim sonuçları mücadelemizin haklılığını, hem de büyüyerek devam etmesi gerektiğini, büyük bir ödev olarak önümüze koymuştur. Buradan bir kez daha seslenelim; seçim sonuçları ne olursa olsun, Kürt sorunun çözümsüzlüğü ile yaşadığımız bütün toplumsal sorunların bağını kuramayan hiçbir iktidar; hayatını sürdüremez. Bu yüzden bu ülkeyi yöneten devlet aklına sesleniyorum, geleceği görmek ve buna uygun pozisyon almak zorundasınız.
 
ASGARİ ÜCRET
 
Yoksunluk can yakmaya ve can almaya devam ediyor. Asgari ücret bugün 11 bin 402 lira oldu. Asgari ücretin bu şekilde belirlendiği ülkede yoksulluk sınırı 33 bin lira. İktidara sesleniyorum, bununla siz geçinin bakalım nasıl geçineceksiniz? Biz, emekçilerin insanca bir yaşam sürdürecekleri bir rakam talep ettik ve bunu talep etmeye devam edeceğiz. Ülkenin sorunları orta yerde duruyor. İktidarın tüm politikaları akıl dışı. Bizler buna karşı dün nasıl mücadele ettiysek, bugün de buna geçit vermeyeceğiz. Ekonomik krizin faturasının halka çıkartılmasına müsaade etmeyeceğiz. Bu ağır kriz halinden nasıl çıkılacağı bizim mücadele mirasımızda saklı.
 
YENİ SİYASAL YAPILANMAYA İHTİYAÇ VAR
 
İlk grup toplantımız olması nedeniyle birkaç şey ifade etmek isterim. 2023 seçimlerinin önümüze koyduğu önemli görevler olmakla birlikte, ortaya çıkarmış olduğu tablonun kendisi ciddi bir eleştiri ve özeleştiri gerekçesidir. Yeni bir siyasal yapılanmaya ve örgütsel dile ihtiyaç duyduğumuz açık. Bu yolda eleştiri bizim en büyük gücümüz, özeleştiri ise bizi yeniden kuran ve ileriye taşıyacak mekanizmadır. Bu sorumluluğun farkındayız, bu inanç ve sorumlulukla da seçimden bugüne kadar bütün kurullarımızla bu hakikati gören bir yerden bu tartışmaları yürütmeye devam ediyoruz. Parti Meclisimizle, MYK’mızla, bileşenlerimizle, ittifak güçlerimizle yaptığımız tartışmaların sonuçlarını sonuç bildirgesinde bütün kamuoyuna deklare ettik. Bu sürecin eleştiri ve özeleştiri ile yeniden bir inşanın, yapılanmanın sözünü verdik ve bunu büyük bir kararlılıkla kamuoyuna deklare ettik.
 
Şimdi ise gerçek resmimizi görmek için il ve ilçe toplantıları ve halk toplantıları ile bir araya geleceğiz.
 
ÇÖZÜM İDEOLOJİK HATTIMIZIN GÜÇLENMESİDİR
 
Ama buradaki esas mesele karşımızdaki faşizmin kendisi ve bu faşizmle hangi yol ve yöntemlerle mücadele edeceğimizdir. Bunun için de mücadele mirasımızın çok kıymetli bir yeri var. Bizler açısından çözüm için esas mesele ideolojik hattımızın güçlenmesidir. Zaten bu bakış açımızın kendisi de bizi diğer politik hatlardan, işleyişlerden ayıran en önemli motivasyonlardan biridir. Temsili ve orta sınıf siyasetine sıkışmayan, siyaseti siyasetsizleştiren popülizme kapılmadan en önemlisi de toplumsal ittifaklarımızı genişletecek bir anlayışla çalışmalarımıza devam edeceğiz.
 
BURADAN SİZE EKMEK ÇIKMAZ
 
Bütün bunları yaparken partimizin güçsüzleşeceğini düşünenler, sorunları tek tek kişilere indirgeyerek partimizin içini oymaya çalışanlar, milliyetçi ve hamaset diline sarılanlar, siyasetimizi dar bir alana sıkıştırmaya çalışanlar, bunun gayreti içinde olanlar ve farklı yapılanmalar üzerinden gücümüzü kırmaya niyetlenenlere buradan ifade edelim; buradan size ekmek çıkmaz. Asla buna geçit vermeyeceğiz. Herkes duysun, herkes bilsin; bizi reddettiğimiz yollara, zihniyete, söylemlere mahkum edemediniz, bundan sonra da edemezsiniz. Partimizi kuruluş paradigması sapa sağlam ortada duruyor. Bizleri inkar eden bütün yapılara ve sözleşmelere karşı toplumla birlikte yeni bir toplumsal sözleşmeyi birlikte inşa edeceğiz. Biz sadece bir seçim partisi değiliz, merkezden kurulan bir parti değiliz. Bu parti ve geleneğini takip eden bundan önceki partiler, halkın kurduğu, emek verdiği ve halkın mücadelesine dönüşen partilerdir.
 
EMEĞİNİ VERMEKTEN VAZGEÇMEYECEĞİZ
 
Bu dönem açısından da yapacağımız bütün tartışmalar, kamuoyu ile yürüteceğimiz bütün tartışmalar, aslında bu paradigmanın daha güçlü bir şekilde hayat bulmasına yol açacak. Bunun emeğini vermekten vazgeçmeyeceğiz. Yine buradan ifade etmek isteriz, herkes bilsin toplumu savunan tek muhalefet ve tek güç biziz. Bu sürecin sonunda da final biçiminde bir kongremizi gerçekleştireceğiz. Kongremiz, bütün bu tartışmalarda açığa çıkan fikirleri damıtarak ihtiyaç duyduğumuz yeni ve güçlü örgütsel bir yapıyı kurmaktır. Bunun için yola çıktık. Halklarımızla birlikte en güçlü şekilde kongremizi gerçekleştireceğiz. Buradan zayıflayarak çıkacağımızı düşünenlere, kaybettiğimizi söyleyenlere ifade edelim; halkımızla birlikte, çok güçlü bir kongre ile birlikte, Türkiye’de demokratik siyasetin nasıl yapıldığını toplumla birlikte herkese göstereceğiz. Hiç kimsenin bundan kuşkusu olmasın. Kongremizin en önemli başlıklarından birisi de 3’üncü yol iddiamızın adım adım ve ilmek ilmek örülmesidir. Yeni bir başlangıç için esas yapmamız gereken şeyin toplumsal ittifakımız ve demokrasi ittifakını büyütmek ve hayatın içerisinden gerçek ittifakı kurmak olacaktır.
 
MÜCADELEYİ SOKAKTA BÜYÜTME SÖZÜ
 
Kadınlardan gençlere, emekçilerden ezilenlere, engellilerden yoksullara, ekolojistlere kadar bu toplumun bütün mücadele alanları ve dinamikleriyle daha güçlü ve sahici bağlar kurarak, kenetlenerek, onların mücadelesini sadece parlamentoda da değil onlarla birlikte sokakta büyütmenin sözünü veriyoruz.
 
BİR ARADA YAŞAMI SAVUNAN TEK ADRESİZ
 
Önümüzdeki süreç her birimiz açısından çetin olacaktır. Toplumsal muhalefeti toparlamak, onu yeniden inşa etmek, ülkenin en ücra köşesindeki bütün itirazları kendi itirazlarımız olarak görüp sahiplenmek adına verdiğimiz sözler var. Bu sözler doğrultusunda; Türkiye’de en güçlü demokratik mücadeleyi hep birlikte başaracağız. Çünkü faşizme karşı en güçlü ve tek adres biziz. Çünkü ırkçılığa, nefrete karşı bir arada yaşamı savunan tek parti biziz. Bizim bu özelliğimiz elbette bugün yaşadığımız saldırıların da temel sebebidir. Bu bağlamda bugüne kadar yürüttüğümüz demokrasi mücadelesini en güçlü yürüten kadın mücadelesi ve bizlerin mücadelesidir. Kadın mücadelesini kendisini sadece parlamentodan ibaret görmüyoruz, kadın mücadelesinin ana hatta sokakta yürüttüğümüz mücadeledir. Sokak mücadelesi ne kadar buraya yansırsa, gerçek parlamento hayat bulacaktır.
 
EŞİT TEMSİLİYET VE EŞBAŞKANLIK SİSTEMİ
 
Türkiye siyasetinde erkek egemenliğe karşı panzehir elde ettiğimiz bir kazanım var.  Eşit temsiliyet ve eşbaşkanlık sistemi. Bu sistemi savunan, hayat veren kadın arkadaşlarımızın birçoğu bugün cezaevlerindeler. Cezaevinde olmalarına rağmen bu mücadelelerini oradan da savunmaya, büyütmeye devam ediyorlar. Ben de grup toplantımız aracılığıyla oradaki bütün kadın mücadele arkadaşlarımıza buradan selam ve sevgilerimi gönderiyorum.
 
KADIN MÜCALESİ
 
Bunu farkında olan iktidarın seçim süreci boyunca en çok müdahale ve mücadele ettiği alanlardan biri de kadın mücadelesi oldu. Hem Kürt düşmanı ittifak hem de kadın düşmanlarıyla yaptığı ittifaklar, seçim sürecindeki hattın en belirleyeni oldu. Açığa çıkan seçim sonuçları üzerinden kadın mücadelesinin seçimle ölçülemeyeceğini ifade etmiştik. Bugün hem kadınların eşitlik ve özgürlüğünü hem de Türkiye’de, toplumda, demokratik bir siyaset ve birlikteliğin nasıl inşa edileceğine dair çok ciddi veriler ve dinamikler açığa çıkaran bir kadın mücadelesi var. Farkındayız, bu iktidar bütün kazanımlarımızı gasp etmeye çalışıyor. Farkındayız, bu iktidar kadın mücadelesini kendine en büyük tehdit olarak görüyor. Çünkü kadın mücadelesi, sizin varlığınızı en aza indirgeyecek ve toplumun değerlerini en yüksek seviyeye taşımaya devam edecek.
 
KRİZLERDEN ÇIKMANIN REÇETESİ 3’ÜNCÜ YOL İDDİAMIZDIR
 
Yeşil Sol Parti’nin ilk grup toplantısında bir aradayız. ‘Nasıl başlarsak öyle gider’ diyen bir deyim var. Ben güçlü başladığımızı düşünüyorum, hem kadın arkadaşlarımız hem de emek veren bütün arkadaşlarımızla birlikte. Buradan sözümüzü tekrar edelim, biz Yeşil Sol Parti olarak esas mücadelenin verildiği yerde, yani yerellerde, halkımızla birlikte bölgelerde olmaya devam edeceğiz. Mevsimlik işçilerle, yollarda, tarlada, hakkını arayan herkesle birlikte sokakta olmaya azami önem sarf edeceğiz. Siyasi iktidarın önümüze koyduğu ekonomik, sosyal, siyasal bütün krizlerden çıkmanın çok güçlü bir yolu var. Bu reçetenin adı paradigmamız ve üçüncü yol iddiamızdır
 
3’üncü yol iddiamızı yaşamsallaştırmak için önümüze engeller çıkacak; ama biz siyasi ve tarihsel olarak baktığımızda 90’lardan beri önümüze engel konulmayan hiçbir seçim ve süreci geçirmedik.  Bütün engelleri aşa aşa buraya gelen, Türkiye siyasetinde niteliksel olarak önemli bir ağırlığı koruyan bir parti olarak bir aradayız. Bu ağırlığın ve mirasın kendisi elbette Türkiye’de demokratik siyasetin inşasında gerekli görevi görecektir. Bu hakikatin ve üstlendiğimiz sorumluluğun farkındayız. Buna denk bir çabanın içinde olmaya özen göstereceğiz.
 
ERDOĞANCIKLARA GEÇİT VERMEYECEĞİZ
 
Karşımızda olan iktidar için şunları söylemek mümkün; ruhu hırs ile zehirlenen, dünyayı dar bir nefret çemberinden görenler, ülkeyi kaz adımlarıyla adım adım kan ve sefalete sürükleyenlere geçit vermeyeceğiz. Dün yapılanları yapılmamış gibi gösteren, gerçekleri ters yüz eden ve devletin her kademesinde türeyen Erdoğan’a ve Erdoğancıklara geçit vermeyeceğiz. Bu hayatı özgür, güzel ve yaşanabilir kılacak bir güce, bir motivasyona ve bir mücadeleye sahibiz. Başarmak zorundayız ve mutlaka başaracağız! Katıldığınız için hepinize teşekkürler. Yolumuz, yolunuz açık olsun.”
 
 

Diğer başlıklar

00:07 Cenevre’de ‘Abdullah Öcalan’ın kitaplarını okuma günleri’ başladı
08/12/2023
23:42 Gözaltına alınan JINNEWS muhabiri Toral adliyeye sevk edildi
22:59 ‘Egemen güçlerin pazarında demokratik modernite gazeteciliği yapıyoruz'
22:45 HEDEP İl binasındaki polis ablukası sürüyor
22:38 Soran'da çıkan yangında 14 kişi hayatını kaybetti
22:33 Kerboran’da gözaltına alınan yurttaş serbest bırakıldı
22:21 HEDEP Saray’ın ‘savaş bütçesi’ne şerh düştü: Çözüm 3'üncü Yol'un bütçesi
22:01 Gültan Kışanak: 7 yıl tutukluluk süresi dünyanın hiçbir yerinde yok
21:39 Mersin’de gözaltına alınan 5 kişi serbest bırakıldı
20:13 Hewlêr ve Hesekê’de ABD üssüne saldırı
20:03 DSÖ: Sudan’da 6,8 milyon kişi yerinden oldu
20:03 HEDEP Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan: Kazan kazan politikasını benimseyeceğiz
19:57 Tabiplerin Dayanışma Nöbeti 2’nci haftasında: Hakikatten vazgeçmeyeceğiz
19:31 HEDEP Eş Genel Başkanı Bakırhan’dan İstanbul’da bir dizi ziyaret
19:18 32 yıllık tutsak, ‘biji berxwedana zindanan’ sloganıyla karşılandı
18:26 HEDEP’li gençlere yönelik şiddet protesto edildi: Faşizmi yeneceğiz
18:18 Meletî'de gözaltına alınan 3 kişi serbest
17:59 Cadde ortasında açılan çukur tehlike saçıyor
17:57 ODTÜ’de işten çıkarılan işçi topladığı imzaları rektörlüğe teslim etti
17:35 Seyit Oktay, 30 yıllık tutsaklığın ardından tahliye edildi
17:12 HEDEP Adana Gençlik Meclisi: Mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz
17:08 Açlık grevindeki tutsaktan mesaj: Tecride darbe vuruyoruz
16:48 Sümeyra Duratimur'un ölümüyle ilgili babası tutuklandı
16:27 19 il için kuvvetli yağış uyarısı
16:10 Meclis İnsan Hakları İnceleme Komisyonu'ndan HEDEP'e İmralı yanıtı
16:08 İnsan Hakları Haftası’nda Wan’da bir dizi etkinlik yapılacak
15:50 Zilan’daki HES projesine mahkeme ‘dur’ dedi
15:48 AKP'li eski başkan uyuşturucu kaçakçılığından tutuklandı
15:44 Hatimoğulları: Açlık grevindeki tutsaklar Öcalan'ın özgürlüğünü istiyor
15:02 Tutsaklardan Adalet Nöbeti'ne mesaj: Ya özgürlük ya özgürlük
15:00 DİSK 11 ilde yürüyüş düzenleyecek
14:50 Erdoğan 'Benim için öyle biri yok' dediği Miçotakis'e bu kez 'dostum' dedi
14:49 Diyanet dil seçeneklerinde Kürtçeye yer vermedi
14:28 32 yıllık tutsaklığın ardından tahliye oldu
14:20 Altıparmak: Popülist otoriteler hukuku araç olarak kullanıyor
14:05 Yeşil Bölge'deki ABD Bağdat Büyükelçiliğine roket saldırısı
13:27 Siyasi cinayetler ve katliamlara dair zaman aşımı kararları Meclis’e taşındı
13:04 Özak Tekstil işçilerinin direnişi sürüyor
12:50 Drone saldırısında 7 Şam askeri yaşamını yitirdi
11:56 HEDEP Gençlik Meclisi Sözcüsü'ne polis şiddeti
11:49 Adalet Bakanı Tunç'a iki soruluk İmralı önergesi
11:35 Gazeteci Canözer’in davası mükerrer olduğu için reddedildi
11:10 Deprem sonrası ailelerden ‘acil’ İmralı’ya gitme başvurusu
11:08 Başvurulara rağmen önlem alınmadı, aileler evsiz kaldı
10:23 MKM, 32’nci yıl dönümünü konserle kutlayacak
10:14 Karakolda müvekkili ile Kürtçe konuşan avukata saldırı
10:06 Tutsaklar: Krizden çıkışın yolu Abdullah Öcalan'ın özgürlüğünden geçiyor
09:49 Hukukçular Abdullah Öcalan için CPT ve Adalet Bakanlığı’na başvuracak
09:31 KDP’nin alıkoyduğu gazeteciden 45 gündür haber alınamıyor
09:30 AYM 'örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek' fıkrasını iptal etti
09:22 Tutsakların ‘Abdullah Öcalan’a özgürlük’ eylemi 12’nci gününde
09:21 Gazeteci Gök: Faşizmin sonunu getirecek hakikattir, bunda inatçı olmalı
09:18 Gazeteci Müftüoğlu davası: Hukuktan uzak bir yargılama yapıldı
09:11 Kayyım Kürtçe tabelayı kaldırdı
09:09 ‘Büyük Emekli’ mitingi 10 Aralık’ta
09:09 Ayten Beçet'in annesi: Yük sadece tutsakların üzerine kalmamalı
09:08 ATK’den bir yılda iki ayrı karar: Yetkisi bağımsız hekimlere verilmeli
09:07 İmar planı olmayan dere yatağında villa dikiliyor
09:03 Bakanlık İHD’nin İmralı başvurusuna yanıt vermedi
09:02 Av. Bekçi: Tutsakların talebi toplumun talebinden bağımsız değil
09:00 08 ARALIK 2023 GÜNDEMİ
07/12/2023
22:46 HEDEP Gençlik Meclisi'nden kongreye katılım çağrısı
21:20 GRECO raporu: Türkiye’nin yolsuzlukla mücadelesi tatmin edici değil
21:20 Şirinevler’de gözaltına alınan 46 kişi serbest
20:53 Suudi Arabistan’da bir savaş uçağı düştü
20:51 Vartinis Katliamı davasının düşürülmesine tepki: Nefesimiz ensenizde olacak
19:52 Oluç'tan Êlîh kayyımına: Çık aday ol, sen mi bizim adayımız mı seçilecek göreceğiz
19:30 Yargılanan 3 gazetecinin duruşması ertelendi
17:35 Kuzey ve Doğu Suriye'de Toplumsal Sözleşme’nin tüzüğü hazırlandı
17:26 Hatimoğulları: Tüm belediyelerimizi geri alacağız
17:23 İsrail'in saldırılarında hayatını kaybedenlerin sayısı 17 bin 177’ye yükseldi
17:21 Sûr'da 5 katlı bina çöktü
17:20 Gazeteci Uçar serbest: 20 yıl önceki görüşmeler suç sayıldı
17:19 PYD Eşbaşkanı Asya Abdullah: Uluslararası güçler Türkiye’nin Kurdistan’daki savaşına ortak
17:15 Gazeteci Furkan Karabay serbest bırakıldı
17:12 Kobanê Davası: Amaç Kürtlerin demokratik siyasete olan inancını kırmak
16:56 Cenazelere saldırılar protesto edildi: 46 gözaltı
16:47 Gazeteci Müftüoğlu’nun tutukluluk devam kararına tepki: Gazetecilik suç değildir
16:32 İTO: Emeğimize ve meslek örgütlerimize sahip çıkalım
16:21 HEDEP Kadın Meclisi'nden kadınlara aday adayı olma çağrısı
16:10 Amed’in kültürel mirası İzmir’de tanıtıldı
16:04 ANKA-DER’den Ayfer Düzdaş konseri
15:53 Meclis Başkanı Kurtulmuş’tan HEDEP’e ziyaret
15:19 Adalet Nöbeti: Özgürlük ve adaletin anahtarı Öcalan’ın elindedir
15:18 HEDEP’ten Dîlok’ta seçim açıklaması: İddiamız büyük
15:14 Cenazelere dönük saldırılara öfke yağdı
15:07 Gazeteci Yıldız hakkında beraat kararı
14:28 TJA'dan Özak Tekstil işçilerine destek
14:19 Kürt Konferansı'nda Lozan tartışıldı: Çoğulcu Anadolu projesi çöpe atıldı
14:17 Fincancı: ATK'nin son karar merci haline getirilmesinin hukukta yeri yok
14:13 Gazeteci Müftüoğlu davası: Savunma bitmeden tutukluluğa devam kararı verildi
14:04 Deprem sonrası Meclis'e İmralı önergesi: Abdullah Öcalan’ın durumu nedir?
13:26 Tutsak gazeteci Müftüoğlu'nun duruşması başladı
13:20 Hatimoğulları, Poyraz ve Tanhan'ın mezarlarını ziyaret etti
12:21 Erdoğan, ‘Benim için öyle biri yok’ dediği Miçotakis ile görüşecek
12:18 Bakan Tunç'tan Kavala açıklaması: Avrupa konuyu yargı dışında tartışıyor
12:07 Müftü, hakları için direnen işçileri camiden çıkarmak istedi
12:03 Ji Çaran Çar, Jin Huner projesi devam ediyor
11:39 Abdullah Öcalan’ın avukatlarından görüşme başvurusu
11:38 Gazeteciye verilen cezayı bozan AYM: Mahkeme suç olmadığını bildiği halde ceza verdi
11:02 TTB’ye 135 sivil toplum örgütünden destek: TTB biziz, biz buradayız
10:47 Gazeteci Furkan Karabay gözaltına alındı
10:28 HEDEP’li Oluç: Ön seçime girmeyen aday olamayacak
10:03 JINNEWS Kasım ayı şiddet çetelesi: 36 kadın katledildi
09:55 Psikolog Tekinalp: Kapitalizm yalnızlaştırıyor, çözüm toplumsallıkta
09:53 Cezaevlerindeki ‘Abdullah Öcalan’a özgürlük’ eylemi 11’inci gününde
09:52 Rojnews: 44 gün oldu, Süleyman Ahmet nerede?
09:50 Anne, kızı ve 3 yaşındaki torunu, polisin ‘tencere-tava’ iddiası üzerine cezaevine girdi
09:37 Tutsaklar: Amacımıza ulaşana kadar eylemimiz devam edecek
09:27 Adalet Nöbeti eylemcileri: Mutlaka başaracağız
09:15 Leyla Güven: Tabutlar çıkmadan herkes elinden geleni yapmalı
09:13 Kurdistan Kadınlar Birliği Platformu'nun gündemi kadın birliği
09:09 'İmralı’nın kapısı mücadeleyle açılır'
09:08 Afganistan'da 4 yılda 4 bin 300 şüpheli kadın ölümü
09:02 Sêrtliler nasıl bir aday istiyor?
09:00 07 KASIM 2023 GÜNDEMİ
06/12/2023
22:34 AP’de Kürt Konferansı: Abdullah Öcalan özgür olmadıkça hukuk yok
22:32 Mazlum Şener 4 ay sonra toprağa verildi
20:59 ‘#DirenişTecridiYenecek’ etiketiyle çağrı: Binlerce tutsak açlık grevinde ses ver
20:17 Erdoğan: İşverenlerimizi yormayacak bir asgari ücret hedefiyle süreç yönetilecek
19:32 Arap Alevi Gençler: Hatay halkı göçe zorlanıyor
19:25 'Gimgim’de AKP’ye oy vermeyen engelli yurttaşların maaşları kesildi’
19:20 KHK eylemi 271'inci haftasında
19:02 Elîh HEDEP Gençlik Meclisi’nden polis saldırısına tepki
18:58 HEDEP'li Tiryaki’den Elîh kayyımına: Seviyen yerlerde
18:20 Riha’da Press filminin gösterimi yapıldı
17:48 AP Türkiye Raportörü: Türkiye'de hukukun üstünlüğü konusunda değişim yok
17:47 Darp edilen zihinsel engelli için ‘kovuşturmaya yer yok’ kararı
17:37 Oluç: Hasta tutsaklar ölüm sınırına geldiğinde tahliye ediliyor
17:30 Bakırhan: Abdullah Öcalan sürece dahil edilmeli
Hatimoğulları: En geniş mücadele ittifakına ihtiyacımız var
17:22 Claude: Abdullah Öcalan’a yönelik tecrit en ağır şekliyle devrede
17:16 Kobane Davası: Barış ancak tecridin kırılması ile mümkün olacak
17:00 Akbelen'de asker şiddetine dair 'soruşturmaya gerek yok' kararı
16:56 Aydın Erdem mezarı başında anıldı
16:51 Suya atladığı iddia edilen çocuğun cansız bedenine ulaşıldı
16:48 Gazze'nin güneyinde sağlık sistemi çöktü
16:39 Gebze Cezaevi’ndeki kadın tutsaklar açlık grevine katıldı
16:02 Mutlak tecrit ve açlık grevi Meclis gündeminde
16:01 İzmir’deki ‘Las Tesis’ davasında beraat kararı
15:55 Ogün Samast’a savunma için süre verildi
15:43 Beştaş: Tecridin kalkması için var gücümüzle mücadele edelim
15:32 4 kentte Adalet Nöbeti: Tutsakların direnişi bizim direnişimizdir
15:02 Savcı mütalaasında Mehmet Emin Özkan'ın cezalandırılmasını istedi
14:34 Hewlêr’deki ABD üssüne drone saldırısı
14:28 Erdoğan’ın kafa karıştıran enflasyon yanıtı
14:26 Özak Tekstil'de işçiler üretimi durdurdu
14:15 HEDEP Mersin'den seçim açıklaması
14:05 TTB Merkez Konseyi’nden hekimlere mektup: Özerkliğimizi hiçbir muktedire devretmeyeceğiz
13:50 Pîran’ın bir mahallesi 20 gündür elektriksiz
13:47 Sanığın korucu olduğu tecavüz davası: Çocuk tehdit edildiğini söyledi