PYD’li Xoce: Saldırıların amacı Lozan’ı güncellemek

RIHA – PYD Genel Meclisi üyesi Ehmed Xoce, Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye dönük saldırılarla demokratik toplum paradigmasını hedef aldığını ve amacın Lozan’ı güncellemek olduğunu belirtti. 
 
Suriye'de 2011 yılında iç savaşın patlak vermesi ile halkları özgürlük temelinde Üçüncü Yol seçeneği üzerinden örgütleyen Kürtler, Kuzey ve Doğu Suriye'de yaşayan halklarla birlikte özerklik ilan etti. Kadın özgürlükçü, ekolojik ve demokratik paradigma ezilen tüm halklara ilham kaynağı olurken, yerel, bölgesel ve küresel güçler ortaya çıkan sonuçtan rahatsız oldu. Halkların özgürlük ve birlikte yaşam arayışı en fazla da AKP iktidarını rahatsız etti. İlk başta kantonlar şeklinde Rojava olarak başlayan devrim hareketini Esad'a saldırı temelinde yanına çekmeye çalışan Türkiye, başarılı olamayınca Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi’ne dönüşecek halkların özgür yaşamına paramiliter güçler aracılığıyla ve doğrudan saldırmaya başladı. Bölgenin Cerablus, Bab, Ezaz, Efrîn, Serêkaniyê, Girê Spî kentlerine uluslararası destekle saldırıp giren Türkiye, bugüne kadar saldırılarını aralıksız sürdürdü. Son yıllarda bu saldırılara, ABD, Rusya ile yaptığı antlaşmaları da ihlal ederek, Silahlı İnsansız Hava Araçları (SİHA) ile devam etti. 
 
Türkiye ve Kurdistan kentlerinde Mayıs ayında yapılan seçimlerden sonra yapılan saldırıların alanı daha da genişledi. Saldırılara karşı Uluslararası Koalisyon ve Suriye'deki diğer aktif güçlerin sessiz kalması, gizli anlaşmalar olduğunu gösteriyor. Saldırıların son halkası 20 Haziran tarihinde Türkiye, Rusya, İran ve Suriye dışişleri bakanlarının bir araya geldiği 20'nci Astana toplantısı esnasında Kuzey ve Doğu Suriye’nin Tirbespiyê yolunda gerçekleşti. Saldırıda Qamişlo Kanton Meclisi Eşbaşkanı Yusra Derwêş, yardımcısı Leyman Şiwêş ve şoförleri Fırat Tuma yaşamını yitirdi. Diğer Eşbaşkan Gabî Şemûn da yaralandı. Saldırının yapıldığı gün Ankara’ya gelen Federe Kurdistan Bölgesi Başbakanı Mesrur Barzani, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile bir araya gelmesi dikkat çekti. 
 
Türkiye'nin bölgeye dönük artan saldırılarını değerlendiren Demokratik Birlik Partisi (PYD) Genel Meclisi üyesi Ehmed Xoce, uluslararası güçlerin sessizliğine tepki gösterdi.
PYD Genel Meclisi üyesi Ehmed Xoce
 
Kürtlere dönük inkar, yok sayma politikalarının tarihsel geçmişine değinen Xoce, “Türkiye’de iktidarlar, Lozan’dan sonra cumhuriyetin kurulması ile birlikte Kurdistan’ı 4 parçaya böldüler. Yüzyıl önce Kürtleri imha etme, yok etme temelinde saldırılar yapıldı. Kürtlerin kültürü, sanatı, dili, varlığı inkar edildi. İzlenen politikalarda bu hep vardı ve hep Kürtleri yok etme temelinde projeler geliştirildi” dedi. 
 
‘PLAN KOBANÊ’DEN GERİ DÖNDÜ’
 
Rojava Devrimi’nin gerçekleştirildiği 19 Temmuz 2012’den sonra Türkiye’nin paramiliter güçler eliyle Kürtler ve dostlarının kazanımlarına saldırmaya başladığını belirten Xoce, “Özerk Yönetim’in ilan edildiği 2014 yılında saldırıların dozu arttırıldı ve DAİŞ Türkiye eliyle bölgeyi işgal etmeye çalıştı. Ancak bu plan Kobanê’den geri döndü. Kobanê’de halk direndi ve bütün planları boşa çıkardı. Erdoğan yaptığı açıklamalarda ‘Kobanê düştü düşecek’ diyordu ve bunu dört gözle bekliyordu. Bu planları tutmayınca, 2018 yılından sonra kendi ordusu ile barış içinde yaşayan Kuzey ve Doğu Suriye kentlerini işgal etmeye başladı. Ancak karşısında birlikte yaşamı savunan, demokratik bir toplum olma bilincinde olan halkları buldu. Her gün sivil insanlar katlediliyor. Tankları, topları ile yüz yıl önce yapmak isteyip yapamadıklarını gerçekleştirmeye çalışıyorlar. Bugün hedef alınan özgür Kürt iradesi, özgür insanın paradigması olan demokratik toplumdur. İnsanların bir arada yaşamalarını, demokratik bir toplum bilinci ile hayatı yeniden var etmelerini istemiyorlar” diye konuştu. 
 
‘AMAÇ LOZAN’I GÜNCELLEMEK’
 
Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi’nin 10 Haziran'da yaptığı açıklamayla cezaevlerinde tutulan 10 bini aşkın DAİŞ üyesinin yargılanacağını duyurmasının ardından saldırıların dozunun arttığına dikkat çeken Xoce, “Mayıs ayında Türkiye’de seçimler oldu, o dönem saldırılar bir nebzede olsa azalmıştı ama Erdoğan yeniden kazanınca saldırılar arttı ve gün be gün sürüyor. Birkaç gün önce yapılan saldırılarda Özerk Yönetim yöneticileri hedef alındı. Aynı gün Astana’da bir görüşme yapılıyordu. Bu şu anlama geliyor; faşist Türkiye devleti Erdoğan’ın yönetiminde halkların özgür, bir arada yaşamalarına tahammülleri yok. Dört parça Kurdistan’da Kürtlerin iradelerine saldırılar söz konusu. Başûr’de kullanımı suç olan, kimyasal saldırılar kullanılıyor. Gerilla karşısında en gelişmiş teknolojiler ile bir savaş sürdürülüyor. Amaç yüz yıl önce imzalanan Lozan’ı güncellemek, bir kez daha Kürtlerin iradelerini yüz yıl yok saymak” diye belirtti.  
 
‘KRİZİ DERİNLEŞTİREN ERDOĞAN' 
 
Uluslararası güçlerin “kendi çıkarları için” Türkiye’nin yaptığı bütün savaş suçlarına sessiz kaldığının altını çizen Xoce, “Saldırılar gözlerinin önünde oluyor ama görmemezlikten geliyor, gözlerini kapatıyorlar. Bu onayladıkları anlamına gelir. Kapitalist devletler demokratik toplum paradigmasından korkuyorlar. Bu paradigma bütün halklar için bir umut, sadece Kürtler için değil. Paradigmayı kendileri için bir tehdit olarak görüyorlar. Emperyalist devletler yüz yıl önce Lozan’da Türkiye’ye arka çıktı, bugün de Erdoğan’a arka çıkıyorlar. Bu krizi derinleştiren Erdoğan terörüdür. Bu terörü de uluslararası güçler onaylıyor. Astana’da bir kararda müşterek kaldılar, o da Özerk Yönetim’e karşı bir kararda. Söz konusu Kürtler olunca, bir araya gelebiliyorlar. Türkiye’nin işgal ettiği yerlerde demografiyi değiştirme girişimleri var. Bunu yaparken kimi Arap devletleri de destek veriyor. Özerk Yönetim’i siyasi, ekonomi, askeri ve her açıdan kendi etkileri altına almak isteyenler, bunu başaramadıkları için bugün saldırıların önünü açıyorlar” şeklinde konuştu. 
 
‘HALK GÜÇLERİNE GÜVENİYOR’
 
“Özerk Yönetim bütün Ortadoğu için bir umut” diyen Xoce, sözlerini şöyle sürdürdü: “Özerk Yönetim 10 yıldan fazladır bütün haklar ile birlikte bir yaşam ördü. Özsavunma, halkı koruyan güçleri var. Saldırılar ile halk ve Özerk Yönetim arasında bir uzaklaşma yaratmak isteniyor. Saldırıların en yoğun olduğu günlerde de halk Özerk Yönetim ile kol kola oldu. Halklar direnişi seçti, saldırılarla bir sonuç alınamaz. Halk, saldırılara karşı sonuna kadar kendi topraklarında kalacaklarını ve kendilerini savunacakların söylüyorlar. Özsavunma güçleri halktan güç alıyor. Halk, öz savunma güçlerine güveniyor. Her alanda halkı daha fazla örgütleyeceğiz ve direnişi büyüteceğiz. Türkiye’nin, uluslararası güçlerin bölgeye dair planları olabilir ama hiçbir proje plan Demokratik Toplum karşısında başarıya ulaşamaz.”
  
'BÜTÜN HALKLAR İÇİN UMUT’
 
Halklara yaşamı birlikte savunma çağrısı yapan Xoce, “Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetim’ine karşı arayışlar içinde olanların yanı sıra yanımızda olan ve bizi destekleyen dostlarımız da var ve bu bize moral, güç oluyor. Önder Apo sadece Kürtler için değil, bütün halklar için bir umut. Bugün çözümün anahtarı İmralı’dadır. Bütün dünya halkları Sayın Öcalan’a sahip çıkmalı. Bugün Sayın Öcalan’a, Özerk Yönetim’e sahip çıkılmaz ise, DAİŞ terörü dünyayı yeniden tehdit edecek konuma getirilir. Bugün ‘Üçüncü Dünya Savaşı’ olarak adlandırılan ekonomik krizi bir sorun olmaktan çıkartmak isteyenler yönlerini Rojava’ya dönmeli. Rojava’da yükselen felsefe güneşi, bütün dünya halkları için bir ışık olacaktır” dedi.  
 
MA / Emrullah Acar
 
 

Diğer başlıklar

22:34 AP’de Kürt Konferansı: Abdullah Öcalan özgür olmadıkça hukuk yok
22:32 Mazlum Şener 4 ay sonra toprağa verildi
20:59 ‘#DirenişTecridiYenecek’ etiketiyle çağrı: Binlerce tutsak açlık grevinde ses ver
20:17 Erdoğan: İşverenlerimizi yormayacak bir asgari ücret hedefiyle süreç yönetilecek
19:32 Arap Alevi Gençler: Hatay halkı göçe zorlanıyor
19:25 'Gimgim’de AKP’ye oy vermeyen engelli yurttaşların maaşları kesildi’
19:20 KHK eylemi 271'inci haftasında
19:02 Elîh HEDEP Gençlik Meclisi’nden polis saldırısına tepki
18:58 HEDEP'li Tiryaki’den Elîh kayyımına: Seviyen yerlerde
18:20 Riha’da Press filminin gösterimi yapıldı
17:48 AP Türkiye Raportörü: Türkiye'de hukukun üstünlüğü konusunda değişim yok
17:47 Darp edilen zihinsel engelli için ‘kovuşturmaya yer yok’ kararı
17:37 Oluç: Hasta tutsaklar ölüm sınırına geldiğinde tahliye ediliyor
17:30 Bakırhan: Abdullah Öcalan sürece dahil edilmeli
Hatimoğulları: En geniş mücadele ittifakına ihtiyacımız var
17:22 Claude: Abdullah Öcalan’a yönelik tecrit en ağır şekliyle devrede
17:16 Kobane Davası: Barış ancak tecridin kırılması ile mümkün olacak
17:00 Akbelen'de asker şiddetine dair 'soruşturmaya gerek yok' kararı
16:56 Aydın Erdem mezarı başında anıldı
16:51 Suya atladığı iddia edilen çocuğun cansız bedenine ulaşıldı
16:48 Gazze'nin güneyinde sağlık sistemi çöktü
16:39 Gebze Cezaevi’ndeki kadın tutsaklar açlık grevine katıldı
16:02 Mutlak tecrit ve açlık grevi Meclis gündeminde
16:01 İzmir’deki ‘Las Tesis’ davasında beraat kararı
15:55 Ogün Samast’a savunma için süre verildi
15:43 Beştaş: Tecridin kalkması için var gücümüzle mücadele edelim
15:32 4 kentte Adalet Nöbeti: Tutsakların direnişi bizim direnişimizdir
15:02 Savcı mütalaasında Mehmet Emin Özkan'ın cezalandırılmasını istedi
14:34 Hewlêr’deki ABD üssüne drone saldırısı
14:28 Erdoğan’ın kafa karıştıran enflasyon yanıtı
14:26 Özak Tekstil'de işçiler üretimi durdurdu
14:15 HEDEP Mersin'den seçim açıklaması
14:05 TTB Merkez Konseyi’nden hekimlere mektup: Özerkliğimizi hiçbir muktedire devretmeyeceğiz
13:50 Pîran’ın bir mahallesi 20 gündür elektriksiz
13:47 Sanığın korucu olduğu tecavüz davası: Çocuk tehdit edildiğini söyledi
13:13 'Cezai ehliyeti var’ denilen polis amiri 3’üncü kez ATK’ye sevk edildi
12:58 İSİG: Kasım ayındaki iş cinayetlerinde 137 işçi yaşamını yitirdi
12:13 Gazeteci İrfan Uçar gözaltına alındı
11:58 Halide Türkoğlu'nun yargılanması durduruldu
11:33 HEDEP Mêrdîn Seçim Komisyonu'ndan gençler ve kadınlara çağrı
11:23 Habur Sınır Kapısı'nda kilometrelerce araç kuyruğu oluştu
11:13 Tutsakların açlık grevi eylemi 10’uncu gününde
10:51 Bildiri dağıtan gençlere dönük işkence emniyette devam etti
10:38 Japonya Büyükelçiliği’den PKK açıklaması
10:37 KDP’nin alıkoyduğu gazeteci Ahmet’ten 43 gündür haber alınamıyor
10:37 Mersin’de ev baskınları: Çok sayıda gözaltı
10:17 Özak Tekstil işçilerine jandarma saldırdı
10:14 Açlık grevindeki tutsaklar: Mutlak tecrit tahammül sınırlarını aştı
09:57 18. Uluslararası Avrupa Birliği, Türkiye ve Kürtler Konferansı başlıyor
09:51 Av. Özdoğan: Vartinis davası siyasi iradenin kararıyla kapatıldı
09:42 HEDEP'te aday adaylığı sürecinde son tarih 10 Aralık
09:37 'Hakikat İle Yüzleşme Koridoru' sergisi yakın tarihe ayna tutuyor
09:36 Kayyımın terasında oturmak 50 TL
09:34 Hakkındaki 43 sayfalık iddianamenin 41’inde ismi geçmiyor
09:31 Tutsak kadın siyasetçiler İmralı Cezaevi’ne sevklerini talep etti
09:25 Adalet Nöbeti: Abdullah Öcalan bu halkın kırmızı çizgisidir
09:22 Havalar soğudu faturalar katlandı
09:21 Kendisine hakaret ettiğini öne sürdüğü doktordan şikayetçi oldu
09:18 Ömer Öcalan: Acilen aile ve avukat görüşmesi sağlanmalı
09:09 90'lı yıllarda işlenen katliam ve cinayetlerin failleri tek tek aklandı
09:07 Hayvancılıkla uğraşan kadınlar için güvence istiyor
09:06 Canpolat: Tecrit kalkarsa Türkiye düzlüğe çıkar
09:03 Doğayı bekleyen yeni tehlike
09:01 Bakanlığın 'esnek çalışma' modeli: Ambalajı parlatılmış bir reform
09:00 06 ARALIK 2023 GÜNDEMİ
08:52 Gazeteci Çağlar’a beraatın gerekçesi: Somut delil yok
05/12/2023
23:46 KCDP: Kasım ayında 33 kadın katledildi
23:04 Temelli: Siyasi mahpuslar açlık grevi ile sizi uyarıyorlar
22:11 Gever’de ulaşım ücretlerine yüzde 80 zam
21:44 Şirnex’te ‘Çatlak’ adlı tiyatro gösterimi
21:30 Gazze’de 16 bin 248 kişi hayatını kaybetti
20:13 HEDEP'in Deniz Poyraz’a ilişkin önergesi reddedildi
18:51 EŞİK’ten BM’ye açık mektup: Taliban’ı cesaretlendirmeyin
18:30 Düşünmez: Cezaevlerindeki direnişi selamlıyorum
18:27 Êlih’te kaza: 2 ölü, 1 yaralı
18:14 ‘Kadın özgürlükçü paradigmanın topluma etkisinden korkuluyor’
17:35 Kuzey ve Doğu Suriye’de eylemler sürüyor: Abdullah Öcalan avukatlarıyla görüştürülsün
17:29 Demirtaş: Kürt olduğum için yargılanıyorum
17:22 Kobanê Davası: Kürtler nefes alamazsa Türkiye nefes alamaz
17:12 ‘Köpekli işkence’ davasında olay işkence olarak görülmedi
17:01 HEDEP’ten Torba yasa teklifine şerh: Halkın parası sermayeye aktarılıyor
16:50 Êlih'te İnsan Hakları Anıtı hasar gördü
16:44 Gazeteci Gök cezaevinden çıktı: Hakikat sonlarını getirecek
16:38 Cemal Tanhan son yolculuğuna uğurlandı
16:31 Cezaevi önünden seslendiler: Abdullah Öcalan'dan haber almak istiyoruz
16:25 Özel: Yerel seçimlerde işbirliğinin yapılmasını savunuyorum
16:21 Sağlıkçılar: İnsani koşullarda çalışmak istiyoruz
16:11 21 kişinin öldüğü kaza davasında tutuklu kalmadı
15:39 Adalet Nöbeti katılımlarla sürüyor
15:29 Devrilen duvarın altında kalan işçi hayatını kaybetti
15:07 SES: Şiddetin nedeni sağlık politikalarıdır
14:57 Bamernê'deki bombardımanda bir kişi katledildi
14:43 İHD: Cemal Tanhan'ın yaşam hakkı ihlal edildi
14:34 Halk toplantısı: Tutsaklar çözüm yoluna işaret ediyor
13:19 Kobanê Davası: DAİŞ, Türkiye’nin gizli amaçları için kullanılan bir örgüt
13:17 İnşaattan düşen işçi ağır yaralandı
13:16 Açlık grevi eylemine katılan cezaevi sayısı 106'ya ulaştı
13:11 Özak Tekstil işçileri direnişlerini sürdürdü
12:51 Pirsûs Katliamı davası: Davutoğlu'nun dinlenmesi talebine ret
12:49 Hatimoğulları: Kayyımları kendi çukurlarına göndereceğiz
12:49 Sakine Kültür davasında ağırlaştırılmış müebbet hapis talebi
11:20 Bozarslan: Rojava'da yapılanların Gazze'de yapılanlardan farkı yok
11:16 Gazeteci Abdurrahman Gök tahliye edildi
10:55 Deprem sonrası Abdullah Öcalan için ‘acil görüşme’ başvurusu
10:51 Meletî'de ev baskınları
10:49 Bamernê’ye hava saldırısı
10:45 MA editörü Gök’ün duruşması başladı
09:53 Tutsakların açlık grevi eylemi 9’uncu gününde
09:52 KDP’nin alıkoyduğu gazeteciden 42 gündür haber alınamıyor
09:23 Açlık grevindeki tutsaklar: Mutlaka kazanacağız
09:22 Manisa'da işçi servisi kaza yaptı: 12 yaralı
09:20 Cezaevinden mesaj: Eylemimizi sahiplenin
09:18 Adalet Nöbeti eylemcileri: Tecridi kaldırın
09:13 Yaşadıklarını kimse yaşamasın diye Barış Annesi olmayı seçti
09:11 Abdullah Öcalan’a özgürlük kampanyası büyüyor
09:07 Gözaltında kaybettirilen ağabeyini 30 yıldır arıyor
09:04 Dêrsim’de genç nüfus göçü: Yerel yönetim alternatif oluşturmalı
09:01 'Örgütsel demeç' cezası bozuldu
09:00 05 ARALIK 2023 GÜNDEMİ
00:00 Kuzey ve Doğu Suriye’de Abdullah Öcalan için eylemler
04/12/2023
23:42 Jawwal: Gazze’de internet tümüyle kesildi
22:01 Kerboran’da yaşamını yitiren Orhan Elma defnedildi
21:02 Çin: ABD savaş gemisi yasadışı olarak sularımıza girdi
20:37 Dünya Madenciler Günü: 10 ayda 36 kişi hayatını kaybetti
20:31 Êlih’te şüpheli kadın ölümü
20:13 Soba patlamasında bir kadın öldü, 2 çocuğu zehirlendi
19:51 Gürgülü 30 yılın ardından tahliye oldu
19:34 İYİ Parti’den CHP’nin işbirliği teklifine ret kararı
19:26 Filistinlilerin sığındığı okullara saldırı: En az 50 ölü
18:53 Tahliye olan Jiyan Arıkboğa'dan direnişi büyütme çağrısı
18:52 30 yılın ardından memleketinde davul zurna ile karşılandı
18:34 İzmir'de tutuklamalara tepki: Mücadele azmimiz büyüyecek
18:19 Tecavüz davasında Sedat E.’ye iyi hal indirimi
17:46 Makbule Özer'in dosyası tekrar ATK'ye gönderildi
17:33 Nisêbîn'de gözaltına alınan Koç tutuklandı
17:28 Riha Kadın Platformu katledilen Hezer’i andı
16:58 Tutsak Çalım’dan açlık grevini sahiplenme çağrısı
16:25 AKP’li Başkan HEDEP’li vekilleri hedef aldı
16:20 Maçoğlu: Savcı tanık bulmak için bir gazeteye ilan vermediği kaldı
15:54 Muhtar başından vurulmuş halde ölü bulundu
15:50 Özak Tekstil işçileri taleplerinde ısrarlı
15:31 Zaman aşımı kararına tepki: Cezasızlık kültürü bir politikaya dönüştürüldü
15:20 Deprem bölgesinde yeniden ilaç katkı payı alınmasına tepki
15:19 'Madenciler kölelik koşullarında çalışıyor'
14:30 75 yaşındaki hasta tutsak Elbi için Meclis’e başvuru
14:06 HEDEP’li 7 genç serbest bırakıldı
13:37 Riha'da 'Göç ve gönüllü geri dönüşüm sorunu' paneli
13:10 Vartinis Davası zaman aşımı gerekçesiyle düşürüldü
12:43 Direnişteki işçilere jandarma saldırısı: 2 gözaltı
12:35 HEDEP İzmir İl Örgütü kongreye gidiyor
11:58 Tecride karşı Adalet Nöbeti başladı