Fadıl Şenyaşar tahliye edilmedi

img

MELETÎ - Şenyaşar ailesine dönük saldırıya dair açılan davada, 5 yılı aşkın süredir tutuklu bulunan Fadıl Şenyaşar tahliye edilmedi. Şenyaşar ailesinin, Adalet Nöbeti eylemini Ankara’ya taşıması bekleniyor.

 
Riha'nın Pirsûs (Suruç) ilçesinde, 14 Haziran 2018 tarihinde AKP eski Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın koruma ve yakınları tarafından Şenyaşar ailesine yönelik gerçekleştirilen katliama dair, "işyeri" ve "hastane" dosyalarının birleştirildiği davanın 2'nci duruşması Malatya 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. 
 
Deprem nedeniyle Çirmik (Yeşilyurt) ilçesine bağlı Cafana Mahallesi'ndeki Ağır Ceza Mahkemeleri ek hizmet binasında görülen duruşmaya Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) Riha ve Dîlok şubesi üyesi avukatlar, Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti ) Riha milletvekilleri Ferit Şenyaşar, Ömer Öcalan, Dilan Kunt Ayan, Riha Baro Başkanı Abdullah Öncel ve bölge baro temsilcileri katıldı. Yıldız ve şimşek ailesi yakınları, duruşma salonunda Emine Şenyaşar'a saldırmaya yeltendi. Mahkeme salonunda bulunan jandarmalar araya girerek saldırıyı engelledi. Salonun girişinde bulunan Jandarmalar basının da içinde olduğu çok sayıda katılımcının listede adı olmadığı gerekçesi ile salona girmesine izin vermedi. 
 
Şenyaşar ailesi ve avukatları, Yıldız ve Şimşek ailesi ve avukatları duruşma salonunda hazır bulunurken, Elazığ Cezaevinde 5 yılı aşkın süredir tutuklu bulunan Fadıl Şenyaşar ile tutuklu sanıklar Enver Yıldız, Mekail Şimşek ve Celal Yıldız, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) üzerinden tutuldukları cezaevlerinden duruşmaya katıldı.
 
HAKİMİN TAYİNİ ÇIKTI
 
Kimlik tespitinin ardından başlayan duruşmada mahkeme başkanı, tayininin çıktığını belirterek "Muhtemelen heyet değişecek. Çünkü benim gibi heyette bulunan bir kaç arkadaşımın tayinleri çıktı. Yeni heyet tanıkları yeniden dinlemek isteyecek. Dosya birleşme ile geldi, onun için delil tartışması yapmam çok uygun olmaz. Tanık beyanlarından vazgeçiyoruz" dedi. 
 
Duruşma dosyaya eklenen evrakların okunması ile devam etti. Ağrı Barosu’ndan avukatlar, Şenyaşar ailesi lehine dosyaya müdahillik talebinde bulundu. Yıldız ve Şimşek ailelerinin avukatları, müdahillik talebine tepki göstererek, usule uygun olmamasına rağmen karşı söz alarak konuştu. Şenyaşar ailesi avukatları da, sanık avukatlarına itiraz için söz verilmesinin usule uygun olmadığını belirterek, mahkeme heyetine tepki gösterdi. Ağrı Barosu'nun müdahillik talebi heyet tarafından ret edildi. 
 
Savcı, tutuklu sanıkların tutukluluk hallerinin devam yönünde mütalaa verdi. Mütalaa okunmadan “kopyala yapıştır” yöntemiyle tutanağa eklendi. Şenyaşar ailesinin tepki göstermesi üzerine mütalaa okundu. 
 
'SİLAH BULUNSA SUÇSUZ OLDUĞUM ORTAYA ÇIKAR' 
 
Mütalaaya karşı söz alan Elazığ Cezaevinde tek kişilik hücrede 5 yılı aşkındır tutuklu bulunan Fadıl Şenyalar, "5 yıldır tutukluyum, bunu kabul etmiyorum. İftira ile burada tutuluyorum. Suçlamaları kabul etmiyorum. Ortada silah yok ama ben tutukluyum. Silah bulunsa benim ateş etmediğim ortaya çıkacaktı. Suçu ben işlemediğim için silahı saklıyorlar. Önceki savunmalarımı tekrarlıyorum ve tutuksuz yargılama talep ediyorum" dedi. 
 
EMİNE ŞENYAŞAR'I SALONDAN ÇIKARMA GİRİŞİMİ 
 
Tutuklu sanıklar Enver Yıldız, Celal Yıldız ve Mekail Şimşek suçlamaları ret ederek ,tahliye talebinde bulundu. Sanıkların Şenyaşar ailesini, "Terörist" olarak tanımlamasına tepki gösteren Emine Şenyaşar, "Çocuklarımı hem katlettiler, hem de bize terörist diyorlar. Terörist hastanede insanları katledenlerdir. Benim çocuklarım suçsuz yere tutuklandı" dedi. Mahkeme heyeti, Emine Şenyaşar'ın salondan çıkarılmasına karar verdi. Karara ailenin avukatları tepki göstererek, Emine Şenyaşar'ın dışarı çıkarılmasını engelledi.  
 
'AKP'li YILDIZ TUTUKLANSIN' 
 
Ardından söz alan Ferit Şenyaşar, "Nöbetimizi sürdürürken 8 savcı değişti. 4 yıl sonra bu dava Malatya'ya geldi. Annem mücadele etmeseydi belki dava açılmazdı. Hastanede katliam yapıldı, 5 yıl sonra olay yeri inceleme görüntüleri elimize geçti. Adalet Bakanı 'geç gelen adalet adalet değildir' dedi. Hastanede bakan, vali, kaymakam vardı. Katliam yapıldığında dönemin AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız elini kolunu sallayarak hastaneden çıkıyor. Dokunulmazlığı bitti, yargılanıp tutuklanması gerek. Katliamın tanığı olan emniyet müdürünün dinlenmesini istiyoruz. Önceki dönem Urfa Valisi olan Abdullah Erin ile görüştük, hastane kamera kayıtlarının devletin arşivinde olduğunu söyledi. Bir insanlık suçu işlendi. Hiç bir terör örgütü hastanede sedye üstünde insan katletmedi. Kardeşim 5 yıldır suçsuz yere tutuklu, beraatini talep ediyoruz" ifadelerini kullandı. 
 
'MÜDAHALE ETMEYEN POLİSLER SANIKTIR' 
 
Ardından söz alan Şenyaşar ailesi avukatı Sevda Çelik Özbingöl, Şenyaşar ailesinin kendilerine dönük saldırıya karşı meşru müdafaa kapsamında kendini savunduğunu belirterek, dosyadaki eksikliklerin giderilmesini ve Fadıl Şenyaşar’ın tutuklu kaldığı süre göz önünde bulundurularak serbest bırakılmasını talep etti. Ailenin bir diğer avukatı Bülent Duran da, dosyadaki eksikliklere dikkat çekerek, siyasi bir elin dosyaya müdahale ettiğini vurguladı. Katliam gerçekleştiği anda müdahale etmeyen polislerin sanık olması gerektiğini belirten Duran, "Bütün sanıklar yargılanacak. Bizim amacımız bir kaç kişiyi yargılamak değil, bütün sorumluların yargılanması. Esvet, Adil ve Celal'i katledenler sadece tetiği çekenler değil yardım eden, göz yumanlardır. Fadıl Şenyaşar, 5 yılı aşkındır tutuklu ve makul tutukluluk süresini aştı. Artık özgürlük hakkı ihlali son bulmalı ve Fadıl Şenyaşar serbest bırakılmalı" dedi. 
 
Yıldız ve Şimşek ailelerinden yargılanan sanıkların avukatı Bünyamin Çelik, Urfa Barosu Başkanı Abdullah Öncel ile salonda bulunan diğer Şenyaşar ailesi avukatlarına hakarette bulunmaya başlaması üzerine avukatlar müdahalede bulundu. Mahkeme heyeti de, hakarete devam etmesi halinde Çelik’e salondan çıkarılacağını bildirdi.
 
Verilen aradan sonra kararını açıklayan mahkeme heyeti, tutuksuz yargılananların tutuklanmasına yönelik talebin reddine, dönemin Gıda ve Tarım Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba'nın dinlenmesi talebinin bir sonraki duruşmada değerlendirilmesine, tutuklu bulunan Fadıl Şenyaşar ve Enver Yıldız için “kuvvetli suç şüphesi”, Celal Yıldız ve Mekail Şimşek için ise “delillerinin toplanmaması" gerekçesiyle tutukluluk hallerinin devamına karar verdi.
 
ŞENYAŞAR’DAN TEPKİ
 
Mahkeme heyeti, bir sonraki duruşmanın 6 Ekim’e ertelenmesine karar verirken, Emine Şenyaşar, karara "Bu nasıl adalet, devlet, adalet yok" diyerek tepki gösterdi.
 
EYLEMİN ANKARA’YA TAŞINMASI BEKLENİYOR
 
Urfa Adliyesi önünde 16 Temmuz’daki Adalet Nöbeti’nde açıklama yapan Ferit Şenyaşar, Malatya’daki davanın duruşmasından vicdanları rahatlatacak bir karar çıkmadığı halde Adalet Nöbeti eylemini Ankara’da Adalet Bakanlığı önüne taşıyacaklarını belirtmişti. 
 

Diğer başlıklar

22/07/2024
23:08 Sahilde halay çeken gençler gözaltına alındı
22:35 Cizîr'de 2'nci Geleneksel Futbol Turnuvası başladı
20:53 Türkiye’nin saldırıları protesto edildi
20:33 Kayyım nöbeti: İktidar meşruluğunu yitirmiştir
20:06 AKP’den hayvanları ‘öldürme’ yasasında ‘ötenazi’ oyunu
19:27 Cezaevinde şüpheli şekilde hayatını kaybeden Yüksel defnedildi
18:23 Çanakkale’de deprem
16:43 Hayvanları öldürme tasarısında AKP-CHP görüşecek
16:40 Kadınlar için soyadı düzenlemesi paketten çıkarıldı
16:32 Tutsak yakınlarının 'Özgürlüğe ses ver' direnişi sürüyor
16:31 Cinsel saldırı suçundan yargılanan akademisyene hapis ve para cezası
16:19 DEDAŞ çiftçilerin trafolarını söktü
15:43 Şirnex'te yaralı bulunan kişi yaşamını yitirdi
15:35 'Öldürme' yasası görüşmeleri protestolarla başladı
14:58 Cezaevinde şüpheli ölüm: Çakmak gözden kaçmış!
14:32 Abdullah Öcalan'a 3 aylık aile görüş yasağı
14:21 CHP'den hayvanları 'öldürme' yasasına karşı 'direnme' çağrısı
13:34 Koçyiğit: Ülkede tarihin en büyük yoksulluğu yaşanıyor
13:34 Suya giren çocuk hayatını kaybetti
13:30 Kemal Türkler mezarı başında anıldı
12:56 Gazeteciler 'haber' verdi: Geçinemiyoruz
12:43 Emeklilere zam farkı ödemesi tarihi belli oldu
11:48 Merkez Bankası'nın dolar tahmini
11:31 Tiryaki: Iğdır Emniyet Müdürü AKP temsilcisi gibi davranıyor
11:03 Kendini yaktığı iddia edilen tutuklu yaşamını yitirdi
11:00 CPT’den İmralı yanıtları
10:57 Savaş uçakları Metîna’yı bombaladı
10:04 Saldırılar ve KDP işbirliğine tepki: Birlikle karşı durulabilir
09:38 Agirî Dağı’nda kaybolan dağcıların cansız bedenine ulaşıldı
09:13 Ev işçilerinin talebi İLO sözleşmesinin imzalanması
09:05 Kızıl Kurdistan'a dair yeni bir telgraf: Kemalist yönetim endişeli!
09:03 Hilal Kar'ın faili 1 aydır yakalanmadı
09:02 Bakanlık talimatıyla tekli hücrede tutulan tutsağa baskı arttı
09:00 Peköz: Ankara’nın stratejisinde Hewlêr dahil Kürtlere yer yok
09:00 22 TEMMUZ 2024 GÜNDEMİ
08:56 Wan’da ev baskını
21/07/2024
23:36 Kuzey ve Doğu Suriye’de 480 tutuklu tahliye edildi
23:29 Minbic’ın 5 köyüne saldırı
22:31 Habur Çayı'na düşen 4 yaşındaki çocuk hayatını kaybetti
22:04 Hayvan hakları savunucularından muhalefete çağrı
21:05 ABD Başkanı Joe Biden adaylıktan çekildi
20:17 KDP'ye tepki: Ortadoğudaki sorunun çözümü de adresi de belli
20:09 Gabar’da hayatını kaybeden mühendisin kimliği açıklandı
20:05 Aydın'daki yangın kontrol altına alındı
19:31 Fotoğrafçı Murat Yazar’dan haber alındı: Serbest bırakıldı
19:20 Aydos Ormanı’ndaki yangın kontrol altına alındı
17:51 Bağcılar’da tecrit gündemli halk toplantısı
17:29 DEM Parti heyeti, Gabar Dağı’nda incelemede bulundu
16:51 Göle düşen otomobildeki 4 kişi yaşamını yitirdi
16:51 Gabar'da enkaz altında kalan mühendis yaşamını yitirdi
16:47 Bağcılar'da 'işgal ve ihanet' protestosu
16:20 Baro: Şirketler Şirnex doğasını rant kapısı haline getirdi
15:59 TOKİ inşaatında iş cinayeti
15:36 Bakırköy Cezaevi önünde 'Özgürlüğe ses ver' eylemi
15:12 İstanbul'daki Aydos Ormanı'nda yangın
14:07 İzmir'de bir kadın katledildi
13:45 Emniyet müdürü bankamatik çalışanlarının provokatif eyleminde
13:38 DEM Parti Sözcüsü Doğan: PYD ile de görüşün
13:19 Şırnak Valiliği: 2 işçi kurtarıldı, 1'i enkaz altında
12:55 DAİŞ yöneticisi Hebiba yakalandı
12:30 Tahribatın sürdüğü Gabar’da sondaj kulesi devrildi
12:14 Bayındır: Abdullah Öcalan’a özgürlük, Kurdistan'a statü
11:17 DEM Parti Amed İl Eşbaşkanları belli oldu
10:36 Bakırhan'dan KDP'ye: İşgale ortak olmayın
09:49 Jin derginin yeni sayısının konusu ırkçılık
09:40 Peyas'ta 'özel savaş' atölyesi
09:25 Amed'de mahkeme kararına rağmen sağlıkçılar kamerayla izleniyor
09:23 9 yıl geçti: Olay aydınlatılmadı, dosya Yargıtay’da bekletiliyor
09:21 Gazeteci Işık: KDP’nin işbirliği iktidarını sürdürme çabasıdır
09:16 DEDAŞ'ın kesintileri hasta çocuğu nefessiz bıraktı
09:12 Sosyalist partilerden saldırılara karşı 'ortak mücadele' çağrısı
09:10 Sırtında platin ve tek böbrekle yaşayan tutsağın durumu ağır
09:07 Yozgat Cezaevi ihlal raporunda yok yok!
09:04 Kiras-fîstan fiyatları dörde katlandı
09:00 21 TEMMUZ 2024 GÜNDEMİ
08:32 Adana'da deprem
00:25 Gençlik örgütleri Pîrsus için yasaklanan Taksim Meydanı’na çıktı
20/07/2024
23:55 33 düş yolcusu Avrupa'da anıldı
23:27 Gözaltına alınan gençler serbest bırakıldı
23:21 Özgür Özel’den Pîrsûs Katliamı paylaşımı
22:59 32 yılın aradan tahliye edilen Güneş’e kitlesel karşılama
22:09 Fotoğrafçı Murat Yazar’dan haber alınamıyor
21:40 İrade gaspına karşı nöbetler sürüyor: Kayyım zihniyetinden vazgeç
21:24 Gever’de Gülistan Doku Futbol Turnuvasının final maçı oynandı
20:32 'Öldürme' yasası protesto edildi
19:01 KDP’ye çağrı: İhanete son ver
18:52 Akbelen Ormanı için büyük buluşma
18:03 Pîrsûs'ta katledilenler İstanbul'da anıldı: Düşleri yarım kalmayacak
18:01 Wan’da iki ilçede sel
16:43 Sebahat Tuncel: Mücadele varsa zafer de vardır
15:51 Hastanedeki yemekten zehirlenen çalışan 3 gündür tedavi altında
15:36 Ağır hasta tutsağa hücre cezası verildi
15:08 Kuday ve Menteş’in tahliyesi istendi
14:57 Efrîn’de 9 kişi kaçırıldı
14:39 Mülteci teknesinde yangın: 40 ölü
14:09 Düş yolcuları anıldı: Mezarlarına karanfil ve oyuncak bırakıldı
14:04 Yolcu treni otomobile çarptı: 3 ölü
14:03 Kafe saldırısında bir kişi daha gözaltına alındı
13:29 Emniyet yetkilisi ‘gözaltında’ dedi, 32 yıldır haber yok
13:16 DEM Parti Merkez İlçe Eşbaşkanı tutuklandı
12:30 Kayıp yakınları 4 kentte adalet talep etti
12:25 Kadın Stratejik Planlama Çalıştayı: Yerel demokrasi kadınla başlar
12:00 Cezaevinde adli tutuklunun kendini yaktığı iddiası
11:58 Yaşamını yitiren 30 yıllık tutsak Yaşa Amed’de defnedildi
11:43 Pirsûs’ta katledilenler anıldı: Düşleri yarım kalmayacak
11:30 Ekoloji örgütleri 28 Temmuz'da Şirnex'te olacak
11:23 Çin’de köprü çöktü: 11 ölü, 30 kayıp
11:09 Federe Kurdistan Bölgesi’nde 1 yarbay hayatını kaybetti
11:02 DEM Parti Kadın Meclisi'nden kampanya: Özgür ve eşit yaşamda ısrarcıyız
10:27 Şêladizêli imamdan KDP’ye tepki: Bölgemizin özgürlüğünü istiyoruz
10:14 Giresun'da sel ve heyelan
09:47 Kadınlardan KDP’ye tepki: İhanet çizgisinden dön
09:42 Dicle Üniversitesi’nde yemek zehirlenmesi: Personele rapor verilmedi
09:41 Özgürlük İçin Sanat İnisiyatifi: Savaş karşıtlarına birlikte mücadele çağrısı
09:40 ‘Amaç Kobanê’deki devrimi bu topraklarla buluşturmaktı’
09:32 CPT eski üyesi Restellini: İmralı yeniden ziyaret edilmeli
09:22 ‘Türkiye cesareti KDP’nin ihanet çizgisinden alıyor’
09:19 Şirnex’te sağlıkta kriz derinleşiyor: Ameliyatların sayısı düşürüldü
09:14 Gazeteci Topaloğlu’nun avukatı: Medya eliyle operasyon çekildi
09:11 Ağaçların kesildiği noktalara kalekollar inşa ediliyor
09:09 Aydınlar hemfikir: Kürt sorunu savaşla çözülmez
09:07 Kıbrıslı yazar Şah: Türkiye'nin işgalinin sonlandırılmasını istiyoruz
09:00 20 TEMMUZ 2024 GÜNDEMİ
19/07/2024
22:58 KNK'nin temasları sürüyor: KDP işgalin ortağı oldu
22:47 Yaşamını yitiren tutsağın cenazesi Amed’e getirildi
22:39 Akdeniz’de ortak mücadele vurgusu
22:23 Birca Belek yeni mezunlar verdi
22:12 KDP’ye birçok kentte tepki:Bimire xiyanet, bijî berxwedan
21:48 Bakırhan Tarım Mitingi'nde konuştu: Bunlar bizim ekmeğimizi çalanlardır
21:20 33 düş yolcusu için zincir oluşturuldu
20:47 Kadınlar 9’uncu yargı paketine karşı mücadeleyi büyütüyor
20:06 Semsûr’da kadın katliamı
19:23 DEM Parti'den Qoser'de miting: Toprağımızı savunacağız
17:47 Pirsûs Katliamı'nda hayatını kaybeden Günebakan anıldı
17:20 Ortodoks Kilisesi'nde görevli Aykurt yaşamını yitirdi
17:11 Demirtaş'a 2 yıl 6 ay hapis cezası
17:00 Bakırhan yangın bölgesinde: Bu DEDAŞ’ın katliamıdır
16:47 Irak’taki aşiretler saldırılara karşı parlamentoyu göreve çağırdı
16:46 Şenyaşar davası: Tanıkların dinlenilmesi talebine ret
16:40 Uçar: Bu savaşa geçit vermeyelim
16:06 Tez-Koop-İş: Enflasyonun asıl sorumlusu iktidardır
15:47 Eylemler 13’üncü haftasında: Tecride son verin
15:45 DEM Parti'den TÜİK hakkında suç duyurusu
15:26 Emniyet müdür yardımcısı evinde ölü bulundu
15:12 Kadınlara saldıran kişi bu sefer de hakaret etti
15:10 Polisin tehdit ettiği gazeteci Kaya'dan suç duyurusu
15:03 KDP Kerkük'te Kürt karşıtı cepheyle anlaştı
14:28 Êlih Belediyesi kültür programlarının startını verdi
14:19 Erbek’in cenazesi 4 yıl sonra ailesine verildi
14:19 10 vekilin fezlekeleri Meclis’te