10 cezaevine dair rapor: Her an yaşam hakkı ihlali yaşanabilir

img
WAN - Wan Barosu, ÖHD ve TUHAY-DER, Serhat ve Karadeniz bölgesindeki cezaevlerine ilişkin yayınladığı raporda, her an yaşam hakkı ihlalinin yaşanabileceği uyarısında bulundu. 
 
Wan Barosu, Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) ve Tutuklu ve Hükümlü Aileler ile Yardımlaşma Derneği  (TUHAY-DER), “Serhat ve Karadeniz Bölgesindeki Cezaevlerinde Yaşanan Hak İhlali Raporu’nu” Wan Barosu Tahir Elçi Konferans Salonu’nda düzenledikleri basın açıklamasıyla açıkladı. Raporun detaylarını paylaşan Av. Simin Atabay, Bafra T Tipi, Samsun Kavak S Tipi, Giresun Espiye L Tipi, Trabzon Beşikdüzü T Tipi, Bayburt M Tipi, Erzurum H Tipi, Erzurum Dumlu 1 ve 2 Nolu Yüksek Güvenlikli, Rize L Tipi ve Erzurum Oltu T Tipi cezaevlerinde birçok hak ihlalinin yaşandığına dikkat çekti. 
 
TUTUKLULAR HASTANEYE SEVK EDİLMİYOR
 
Hastaneye sevk isteyen tutuklu ve hükümlülerin hastaneye geç götürüldükleri, bazı cezaevlerinde sevklerin hiç yapılmadığını belirten Atabay, “Bazı hapishanelerde ise hastaneye sevkler geç de olsa yapılmakla birlikte kolluğun ağız içi araması veya doktorun kelepçeli muayene dayatması sebebiyle insan onuruna aykırı olduğu için bu uygulamayı kabul etmeyen mahpusların hastane sevkleri gerçekleştirilmediği için tedavi olamadığı, mahpusların muayene ve tedavi edilmeden hapishaneye geri götürülmekte oldukları tarafımıza aktarılmıştır. Raporda ismi belirtilen mahpusların, jandarmanın ağız içi araması yapmaya çalışması ve mahpusların bunu kabul etmemesi sebebiyle hastaneye götürülmedikleri görüşülen mahpuslar tarafından tarafımıza aktarılmıştır” dedi. 
 
KİTAP KOTASI UYGULANIYOR 
 
Hapishanelerde bulundurulan kitap sayısına 3 ile 10 kitap arası kota uygulandığı, birçok hapishanede Kürtçe kitapların verilmediğini ifade eden Atabay, “Raporumuzda belirtilen hapishanelerin tamamında yasal olarak günlük yayınlanan Yeni Yaşam, Evrensel, Birgün gibi gazetelerin verilmediği ve yine ulusal bazda yayın yapan muhalif TV kanallarının gösterilmediği aktarıldı. Gönderilen mektupların çoğunlukla verilmediği ve hatta verilen mektupların da sansürlenerek verildiği, özellikle Kürtçe yazılan mektupların tercüme olanağın olmadığı gerekçesi ile verilmediği, mektupların iadeli taahhütlü gönderilmediği durumda idarece mektupların ailelere ulaşmadığını, dolayısıyla iadeli taahhütlü mektup gönderiminin dolaylı yoldan zorunlu hale geldiği belirlendi” diye belirtti. 
 
YEMEK SORUNU 
 
Tutuklu ve hükümlülerin yemek sorununa da değinen Atabay, “Yemeklerin doyurucu olmadığı ve çok az verildiği ve bazı hapishanelerde yemeklerin yenemeyecek kadar kötü olduğu, gerekli hijyen koşullarına uyulmadığı aktarıldı. Kantin fiyatlarının fahiş olduğu ve çeşitliliğin az olduğu bu nedenle birçok mahpusun kantindeki fahiş fiyatlardan ötürü ihtiyaçlarını gideremediği, maddi durumu iyi olmayan mahpusların ihtiyaçlarının diğer mahpuslar tarafından karşılanmasına izin verilmediği belirtildi” ifadesinde bulundu. 
 
'TUTUKLULAR İZOLE EDİLİYOR' 
 
Atabay, tutukluların izolasyona maruz kaldığını belirterek, “Öte yandan ziyaret edilen hapishanelerinin tamamında pandemiden ötürü yasaklanan kurs atölye spor vb. etkinlikler pandemi bitmesine karşın halen yasaklı olduğu, sadece ayda bir futbol etkinliğine izin verildiği belirtiliyor. Görüşülen mahpuslar görüntülü telefon haklarının kendilerine kullandırılmadığı, bunun için uygun alt yapı olmadığı gerekçesi ile taleplerinin reddedildiğini ancak adi suçlardan mahkûm olan diğer mahpuslara bu hakkın verildiğini ifade ediyor. Yine ziyareti yapılan birçok hapishanede her ay birkaç kez yapılan rutin oda aramalarının amacı dışına çıktığı, yasaklı bir şey arama amacından ziyade odaların darmadağınık hale getirildiği ve bütün eşyaların her tarafa saçıldığı, söz konusu koğuş aramalarında mahpuslara askeri nizamın dayatıldığı, mahpuslarca tarafımıza aktarılmıştır” dedi. 
 
HATA TUTUKLULARIN DURUMU 
 
Hasta tutukluların durumuna da dikkat çeken Atabay, taleplerini şu şekilde sıraladı:  “Özellikle hasta mahpuslara uygun tedavi koşulları sağlanmalıdır. Hastaneye sevk sırasında ağız içi arama uygulaması ile hastaneye sevk edilen mahpusların da kelepçeli muayenenin dayatılması gibi uygulamalara derhal son verilmelidir. Mahpusların hapishane koşullarında sosyalleşebilmesi, infaz sürelerinde sosyal ilişkilerden kopmamaları, bedensel ve ruhsal sağlıkları açısından ortak alan faaliyetleri büyük önem arz etmektedir. Özellikle yüksek güvenlikli cezaevlerinde tutulan mahpusların beden ve ruh sağlıkları için uzun süre veya süresiz sosyal yalnızlaştırmaya maruz bırakılmamalıdır. Pandemi ile birlikte başlayan süreçte mahpusların ortak alan faaliyetlerinin yaptırılmaması mahpusların içinde bulunduğu izole koşullarının ağırlaşmasına neden olmuş, pandemi tehdidi azalması ve her yerde konulan tedbirler kaldırılmasına karşın hapishanede uygulanan yasaklamaların da gevşetilmesi ve kaldırılması gerekmektedir.” 
 
'GÖZLEM KURULLARI KALDIRILMALI' 
 
İletişim araçlarına getirilen kısıtlama ve yasakların kaldırılması gerektiğini ifade eden Atabay, “Mahpusların dış dünya ile iletişim kurması, toplumdan tamamen kopmadan, meydana gelen gelişmeleri takip edebilmesi için en önemli iletişim araçlarının başında süreli ve süresiz yayınlar gelmektedir. Mahpuslara uygulanan kitap kotası kaldırılmalı, talep edilen yasal gazeteler verilmeli, talep edilen uygun TV kanalları açılmalıdır. Hukuka aykırı olan Gözlem ve Sınıflandırma Merkezleri ile Hükümlülerin Değerlendirilmesine Dair Yönetmelik ile hapishane idarelerinin mahpuslara karşı sınırsız yetkiyle donatılarak keyfi kararlar alabileceği uygulamalar gerçekleştirilmektedir. Bu kurulların yetkileri kaldırılmalıdır” diye konuştu. 
 
Atabay, Bafra T Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan Enes Bilgen’in böbreklerinde sorun olduğunu, her gece kustuğunu, uyuyamadığını, zor yemek yediğini, son birkaç ayda kilo kaybettiğini ancak ağız içi arama uygulamasının devam etmesi nedeniyle sağlık kurumlarına gitmediği ve durumunun giderek kötüleştiğini söyledi. 
 
'İNSAN ONURU İLE BAĞDAŞMAYAN UYGULAMALAR' 
 
Yine Samsun Kavak S Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan Aziz Yalçın’ın Crohn hastası olduğu, normal şartlarda ayda bir gitmesi gereken hastaneye 2 aydır uygulamalar nedeniyle gidemediğini söyleyen Atabay, “Hasta tutuklunun makatından kan geldiği, sürekli olarak baygınlık geçirdiği tarafımıza aktarıldı. Yalçın’ın da ağız içi arama uygulamasının devam etmesi halinde sağlık durumunun çok daha kötüleşeceği açıktır. Giresun Espiye L Tipi Cezaevi’nde Yahya Güneş isimli mahpusun akciğer kanseri hastası olduğu ve yatalak durumuna düşecek kadar durumunun kötüleştiği tarafımıza bildirildi. Güneş’in tam teşekküllü bir hastaneye götürülmesinin elzem olduğu ve acilen hastaneye sevk edilmesi gerektiği tarafımıza aktarıldı. Bunlar gibi onlarca hasta mahpusun ağız içi arama gibi insanlık onuru ile bağdaşmayan uygulamalar dolayısıyla hastaneye sevk edilmemeleri mevzuata aykırı olup; tıbbi tedaviye ulaşma imkânı kısıtlandığından yaşam hakkı ihlaline yol açılması an meselesidir” diye konuştu. 
 
 
 
 
 

Diğer başlıklar

00:41 ‘Anadilde tiyatro’ motivasyonuyla yola çıkan 'Zîd û Han' Ankara’da
24/05/2024
23:31 Licê'nin bir mahallesinde asker ablukası: Bölgeden silah sesleri yükseliyor
22:31 Kayıplar haftası dolayısıyla ‘Dargeçit Katliamı’ belgeseli gösterimi
22:01 Bodrum-Kaş arası denizlerde fırtına uyarısı
21:11 Kobanê kararına karşı omuz omuza mücadele çağrısı
20:58 'Curnê Reş’te 2 Haziran’da zafer halayına durulacak'
20:38 30 yılın ardından tahliye edilen Ayçiçek ziyaret edildi
20:30 Komir’de Kültür ve Sanat Merkezi açıldı
20:19 DEM Parti, Perî’de halkın taleplerini dinledi
20:15 Amed'de ‘Ekolojik Belgesel Günleri’ başladı
19:57 Uçar: DAİŞ’liler Türkiye’nin dört bir yanında turist gibi gezdi
19:15 ESP ve SKM: Çocuk istismarına sessiz kalma
19:04 Kadınlardan tecavüz protestosu: Cezasızlık cesaretlendiriyor
17:38 Bakanlığın kapıları 111 gündür Şenyaşar’a kapalı: Adalet içeride can çekişiyor
17:26 Köylüler, askerlerin köye girişini engelledi
17:17 Cudî ve Gabar’a giriş çıkış yasağı 15 gün daha uzatıldı
17:11 Alpagut Linyit Kömür işletmesi işçileri haklarını geri aldı
16:51 Şenyaşar, 1000’inci haftasında Cumartesi Anneleri’nin yanında olacak
16:44 Uluslararası Adalet Divanı’ndan İsrail'e Refah saldırısını durdurma emri
16:23 DAD'tan Yeni Yaşam'a ziyaret
16:22 Ankara'da iş cinayeti
16:18 Korucu cinayetinde 2 tutuklama
16:14 Soylu'nun 'tarihi uyuşturucu operasyonu' dediği davada beraat
16:00 Haber Sen: Sendikalar atama bürosu değil
15:50 Birçok kentte ‘Tecride son ver’ çığlığı
15:32 Veteriner Hekimleri Birliği: Ötenazi yapmayacağız!
15:08 Kobanê Davası avukatları: Kumpası ifşa etmeyi sürdüreceğiz
14:46 Talim ve Terbiye Kurulu yeni müfredatı onayladı
14:22 Kobanê tutsaklarına ziyaret: Şimdi direnme zamanıdır
14:20 41 kiloya düşen hasta tutsak için çağrı: Serbest bırakın
14:00 Cumartesi Anneleri'nden 1000'inci hafta için 'karanfil bırak' çağrısı
13:50 KESK’ten ‘tasarruf paketi’ne tepki: Emekçiler sessiz kalmayacak | YENİLENDİ
13:25 Ahmet Türk: Kayyım kendi memleketinin belediyesine 15 milyon TL aktardı
13:09 Licê'de ev baskınları
13:02 İmralı için ailelerden görüşme başvurusu
12:54 Erzirom’da bir kadın katledildi
12:35 Farqîn Belediyesi Kürtçe anonsa başladı
12:09 Papua Yeni Gine’de heyelan
12:04 DEDAŞ jandarmayla evleri basıp ceza kesti
11:36 Kod-46 ile atılan işçilerin eylemi 5'inci gününde
11:15 Kuzey ve Doğu Suriye’de seçim hazırlıkları son aşamada
11:13 İstanbul'da bir kadın katledildi
10:28 Demir'i tasarlayarak katleden asker 'kasten öldürmekten' yargılanacak
10:07 İzmir'de deprem
10:06 Yağış azaldı, kuraklık kapıda
09:47 Adana'da sağanak yağış su baskınlarına neden oldu
09:42 ‘Tecride karşı eylemdeki tutsakların sesi olmalıyız'
09:28 'Kendini yaktı' dediği kadını katlettiği ortaya çıktı
09:25 Bakanlıktan ağır hasta tutsağa dair 'bastonla yürüyebiliyor' yanıtı
09:18 Tutsaklar ‘Abdullah Öcalan’a özgürlük’ eyleminde
09:08 Sokak köpeklerini öldürmeye 'uyutma' kılıfı
09:07 Sözler tutulmadı: Binlerce çocuk diyabetle mücadele ediyor
09:07 Çiftçinin gideri arttı kazancı değişmedi
09:06 Bin haftadır Galatasaray'da adalet arayan Eren: Bir mezar istiyoruz
09:05 İzmir'de dört bir yanda işçi direnişi
09:04 Mutlak tecrit 38'inci ayını doldurdu: İmralı hukuksuzlukların merkezi oldu
09:03 Tutsak yakınları: Tecrit kaldırılmalı, endişelerimiz giderilmeli
09:02 AKP'nin 'aile' genelgesi: Kadınların hayatına el koyma planı
09:01 Koçerler göç yolunda
09:00 24 MAYIS 2024 GÜNDEMİ
23/05/2024
22:48 Gazze’de hayatını kaybedenlerin sayısı 35 bin 800’e çıktı
21:35 Mêrdîn’de çocuğa tecavüz eden fail gözaltında
21:30 DFG Eşbaşkanı Müftüoğlu'na Sevinç Özgüner ödülü
20:36 'Karanlık gidecek Kobanê ve Gezi kalacak'
19:53 İstanbul’da 27 tutuklama
19:46 Adalet Peşinde Aileleri, Meclis Başkanvekili Önder ile görüştü
19:30 Gençlik örgütlerinden tutuklamalara tepki
19:21 Şenyaşar’dan Erdoğan’a: Bizi katleden vahşileri vekil yaptınız
18:29 Eren Odabaş tahliye edildi
18:23 Amed’te kadın katliamları protesto edildi
18:17 Eşbaşkanların çağrısı üzerine halk belediye önünde uzun kuyruklar oluşturdu
17:34 Özlem Zengin'den Cumartesi Anneleri açıklaması
17:14 30 yıl sonra tahliye edildi
17:08 Mêrdîn’de çocuğa tecavüz haberine yayın yasağı
17:04 ‘Adalet ve Özgürlük Buluşmaları’nda Pîrsûs Katliamı’nda yitirilenler anıldı
16:57 Bayındır: Özgürlük mücadelesi zafere ulaşacak
16:54 Erdîş’te dil mitingi için bildiri dağıtıldı
16:47 Perî'de kapı kapı seçim çalışması
16:33 Riha’da gözaltına alınan gençler serbest bırakıldı
16:27 Çocuğa işkence davasında sanık polislere ceza talebi
16:26 MESEM kapsamında çalıştırılan 17 yaşındaki çocuk yaşamını yitirdi
16:19 DEM Parti Curnê Reş’te seçim çalışmalarını hızlandırdı
16:09 Ankara’da şüpheli kadın ölümü
16:03 Sokak hayvanlarını 'öldürme' yasasına karşı eylem başlattılar
15:57 Deniz Poyraz Kent Bostanı’nda fideler toprakla buluştu
15:47 KCDK-E’den Öcalan için çağrı: Seferberlik ruhuyla alanlara
15:29 Amed'te açılan Turizm ve Gastronomi Fuarı’na yoğun ilgi
15:05 Rusya'dan Lazkiye ve İdlib kırsalına hava saldırısı
14:49 Özerk Yönetim heyetinden İsveç’e ziyaret
14:34 BES'ten birçok kentte 11 talepli eylem
14:22 Çay üreticisinden tabutlu protesto
14:10 Merkez Bankası faizi sabit tuttu
13:27 Aktar'ın davasında mütalaa hazırlanacak
13:22 Amed'de Gezici Ekolojik Belgesel Günleri düzenlenecek
12:52 İtirafçı beyanlarıyla yargılanan avukata beraat
12:43 Yeni Zelanda’dan Cumartesi Anneleri için Erdoğan’a mektup
12:42 Mêrdîn'de 16 yaşındaki çocuğa tecavüz
12:26 Yaşamını yitiren tutsağın ağabeyi: Görmemize izin vermediler
12:10 Ümraniye’de bir kadın ve oğlunun şüpheli ölümü
12:08 Türkiye saldırısında bir kadın yaşamını yitirdi
12:07 Hasta tutsak Hanife Arslan rapor için hastaneye sevk edildi
12:04 Esir kadın askerlerin görüntüleri tepkilere neden oldu
11:55 Maden işçilerinin eylemi sonrası müfettişler denetime geldi
11:49 Erdîş’te 25 Mayıs'ta anadil mitingi düzenlenecek
11:47 Abdullah Öcalan’ın avukatlarından görüşme başvurusu
11:43 Kuzey ve Doğu Suriye'deki kadınlardan seçim deklarasyonu
11:36 Koçyiğit: Savaş yönetmeliğiyle Kürtler hedef haline getirilmek isteniyor
11:18 Amed Büyükşehir Belediyesi'nden ‘hafif raylı sistem' kararı
11:18 Yüzde 85 görme kaybı olan tutsağa gözlük engeli: Teşhis edemeyiz!
10:58 30 yıl tutsaklığın ardından Amed’te karşılandı
10:44 Kobanê kararlarına tepki büyüyor: Zulme boyun eğmeyeceğiz
10:41 Gazeteci Güleş'e 'haber paylaşımı' davası
10:41 Demokratik Modernite ‘Tarihsel İşbirlikçilik ve İhaneti Aşmak’ başlığıyla çıktı
09:11 Tutsakların ‘özgürlük’ eylemi sürüyor
09:11 Cizîr'deki medrese kaderine terk edildi
09:10 Tutsak Şahin: Tecridin etkisini anlatmak için eylemdeyiz
09:09 Mor Dayanışma 3 bölgede konferansa hazırlanıyor
09:08 ECPMF Koordinatörü: Basın özgürlüğünde en kötü dönem yaşanıyor
09:05 Zamlar nedeniyle peynirde gramlı satış dönemi
09:05 Kopyala-yapıştır karar: PKK'den ihraç edildi, FETÖ'den ihracı onandı
09:03 Yeni Yaşam okurlarıyla buluşacak: Gücümüzü halktan alıyoruz
09:03 'Aile' üzerine bir röportaj: Ahlaki-politik toplum nasıl mümkün olabilir?
09:00 23 MAYIS 2024 GÜNDEMİ
08:55 Meteorolojiden yağış, toz aşınımı ve rüzgar uyarısı
08:10 1 asker hayatını kaybetti
07:44 Beyin ölümü gerçekleşen tutsak yaşamını yitirdi
22/05/2024
22:52 Süleyman Ahmet’e 211 gün sonra ulaşıldı
22:38 İngiltere’de erken seçim kararı
22:32 Wan’da tecrit protestosu
22:05 Dağtaş, 30 yılın ardından tahliye edildi
21:04 ‘Gözaltında kayıpların failleri hala cezasız’
19:57 KHK eyleminde Kobanê Davası kararına tepki
19:36 Perî'de seçim çalışması: Kayyım bir çivi bile çakmadı
19:30 Berwarî ve Xîzan yolu heyelan nedeniyle kapandı
19:26 'Örgüte finans' davasında 2 beraat 1 tahliye
19:16 Bakanın özel kalemiyle görüşen tutsak yakınları: Talepler yerine getirilmezse sokakları terk etmeyiz
19:04 Kobanê tutsaklarının isimleri sokaklara verildi
18:40 Gazetecilerin iddianamesi haberlerden ibaret: 126 haber ‘suç ‘ sayıldı
18:23 Urfa Cezaevinde 17 tutsağın tahliyesi engellendi
18:08 Hatimoğulları Curnê Reş’te: Seçimi daha büyük bir farkla kazanacağız
17:45 Tutsak yakınlarından Şenyaşar’a ziyaret
17:32 Sinpaş, inşaat yasağını tanımıyor
17:08 Hasta tutsak Odabaş’ın duruşmasına katılım çağrısı
16:56 İzmir Metro işçileri sivil itaatsizliğe başlıyor
16:16 Tutsak yakınları Bakan Tunç’un özel kalem müdürüyle görüştü
16:12 HDP eski Manisa İl Eşbaşkanı Taylan tutuklandı
16:06 Trabzon’da iskele çöktü: İşçiler mahsur kaldı
15:55 Kovancılar'da Kobanê Davası protestosu
15:37 İran'da 1 ayda 29 Kürt idam edildi
15:22 TJA: Zeliha ve katledilen kadınların hesabını soracağız