Pirsûs Katliamı’nda annesini yitirdi: 8 yıldır büyümedim

RIHA - Pirsûs Katliamı’nda yakınlarını kaybedenler 8 yıldır gerçek faillerin bulunması için mücadele veriyor. Katliamda annesini yitiren Yasemin Boyraz, “Annemi 31 yaşında kaybettim, kendimi hala 31 yaşında görüyorum, büyümedim” dedi. 
 
Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu’nun (SGDF) çağrısıyla Kobanê’deki çocuklara oyuncak götürmek için 20 Temmuz 2015'te Riha’nın Pirsûs ilçesindeki Amara Kültür Merkezi bahçesinde bir araya gelen gençlere yönelik DAİŞ'in gerçekleştirdiği bombalı saldırının üzerinden 8 yıl geçti. Katliamda 33 kişi yaşamını yitirirken, 100’ün üzerinde kişi de yaralandı. Katliama dair 22 Ekim 2021’de görülen 21’inci duruşmada, mahkeme heyeti hiçbir zaman mahkeme salonuna getirilmeyen tek tutuklu sanık Yakup Şahin’e 34 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi. Yargılama firari sanıklar Deniz Büyükçelebi ve İlhami Balı yönünden devam ediyor. 
 
33 gencin yaşamını yitirmesinin üzerinden iki ay geçince, katliamcılardan hesap sormak ve katledilenleri unutturmamak için Suruç Aileleri İnisiyatifi kuruldu. Dava ile ilgili yapılan bütün yargılamalara katılım sağlayan aileler, bütün engellemelere karşı hiçbir sanığın getirilmediği mahkeme salonlarından adalet taleplerini 8 yıldır dillendiriyor. Riha’nin Curnê Reş (Hilvan) ilçesinde, cezaevi kampüsünden görülen bütün duruşmalara aileler yaz-kış demeden katılım sağladı. Faillerin cezalandırılmasını isteyen aileler, adalet taleplerini dile getirdikleri için “sanık” durumuna geçti. DAİŞ’in düzenlediği canlı bomba saldırısında yaşamını yitiren 33 kişi hakkında Urfa 5’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın 21’inci duruşmasında mahkemeye tepki gösteren 9 kişi hakkında dava açıldı. İddianamede Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Genel Başkanı Şahin Tümüklü, Suruç’ta yaralanan Çağla Seven, Koray Türkay, Suruç’ta katledilenlerin aileleri Feti Aydın, Sultan Yıldız, Mehmet Özkan, Özgen Sadet, Yusuf Yurtgül, Yasemin Boyraz’ın mahkeme heyetine “hakaret” ettikleri iddiası ile TCK 125 (üç aydan iki yıla kadar hapis veya adli para cezası ile cezalandırılır) ile cezalandırılmaları talep edildi. 
 
Adalet ararken “sanık” durumuna düşürülen, katliamda oğlu Çağdaş Aydın’ı yitiren ve kendisi de yaralanan Feti Aydın ile katliamda annesi Bahar Nazegül Boyraz'ı yitiren Yasemin Boyraz, 8 yıldır gerçek faillerin korunduğunu söyledi. 
 
‘HER ŞEY BELGELERLE ORTADA’ 
 
Mahkeme salonlarından bu güne kadar talep ettikleri hiçbir talebin kabul edilmediğini söyleyen Suruç Aileleri İnisiyatifi üyesi Feti Aydın, “Dile kolay 8 yıl geçti, ancak davamız ile ilgili fazla bir ilerleme olmadı. Bizim, avukatların çeşitli talepleri oldu, bu talepler dillendirildi her duruşma. Her duruşma kayıp kamera görüntülerinin niçin ortaya çıkarılmadığını sorduk. Sakalı kesilerek arka kapıdan bırakılan, çantasından IŞİD bayrağı çıkan motosikletli Abdullah Ömer Aslan’ın neden yargılanmadığını sorduk. Bu davanın yerinden saymasının nedeni taleplerimizin görmezden gelinmesidir. Avukatlar her şeyi belgeler ile ortaya çıkardı. Kırmızı bülten ile aranırken firari sanık İlhami Bali’nin devlet hastanesinde tedavi olduğunu ortaya çıkardık. Katillerin her yerde cirit attığı onlarca belge ile kanıtlandı. Buna rağmen çocuklarımızın katilleri bulunmuyor” diye konuştu. 
 
‘SONUNA KADAR TAKİPÇİLERİ OLACAĞIZ’
 
“Çocuklarımızın mücadelesini devam ettirmek boynumuzun borcudur” diyen Aydın, “Biz bu mücadeleyi sonuna kadar devam ettireceğiz. Bu mücadele esnasında katillerin cezalandırılması gerekirken ailelere dava açılıyor. Davamız şu an devam ediyor. Avukatımız Gülhan Kaya şu an tutuklu. Bu katliamın sanıkları ortada gezerken, aileler mahkeme salonlarında adalet bekliyor. Aileleri adalet mücadelesinden caydırmak için her türlü şey yapılıyor. Ancak biz hiçbir zaman 33’lerimizi sokakta, mahkeme salonlarında anmaktan vazgeçmeyeceğiz. Sonuna kadar onların takipçisi olacağız” ifadelerini kullandı. 
 
‘BU ADALET DEĞİL KESİNLİKLE’
 
Katliamda yaşamını yitiren 33 düş yolcusundan birçoğunun kan kaybından hayatını kaybettiğini hatırlatan Aydın, “Ambulansların geçişi engellendi ve üzerimize gaz bombaları atıldı. Yaşamını yitirenlerin çoğu kan kaybından yaşamını yitirdi. Eğer engelleme olmasaydı, şu an birçok yoldaşımız aramızda olabilirdi. Ama o dönem polislerin müdahalesi can kaybını arttırdı. Emniyet müdürüne sembolik bir para cezası verildi. O kadar katliamın sorumluluğu 7 bin lira gibi komik bir para cezası, üstelik taksitle ödeyecek. Bu adaletin adalet olmadığını ortaya koyuyor. Bu adalet değil kesinlikle. İnsanların katledilmesine göz yummak, yol hazırlamanın cezası bu olmamalı” şeklinde konuştu.
  
‘SONUNA KADAR MÜCADELE EDECEĞİZ’
 
Katliamdan önce emniyetin istihbarat aldığına değinen Aydın, devamında şunları söyledi: “Biz buna yol veren, destekleyen, yardımcı olan herkesin ama herkesin yargılanıp cezalandırılmasını istiyoruz. Bu katliamı bir kişi yapmadı. Planlı, programlı bir katliamdır. Eğer Suruç katliamı engellenseydi, Ankara Gar Katliamı ve devamında birçok katliam belki yaşanmamış olacaktı. Biz adaleti yerine getirmek, bir daha katliamalar yaşanmasın diye davanın takipçisiyiz, sonuna kadar bu mücadeleye devam edeceğiz. Adalet arayan bütün kesimlerin yan yana gelmesi ve bu mücadelelerini birlikte büyütmeleri gerek. Suruç için adalet herkes için adalet diyoruz.”
 
‘HİÇBİR ŞEY DEĞİŞMEDİ’
 
Katliamda annesi Bahar Nazegül Boyraz'ı yitiren Yasemin Boyraz ise, aradan geçen 8 yılda hiçbir şeyin değişmediğini belirterek, “8 yıl önce iki yıl gizlilik kararı ile sürdürülen dava, gizlilik kararı kaldırılarak sürdürülüyor. İlk duruşmadan son görülen duruşmaya kadar taleplerimiz hep ret edildi. Kamera kayıtlarını istedik, Abdullah Ömer Aslan denilen imamın tanık olarak değil, sanık olarak dinlenmesini istedik, ancak kabul görmedi” dedi.  
 
‘8 YILDIR BÜYÜMEDİM’
 
Dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu’nun katliamın yaşandığı döneme dair “Bildiklerimi açıklarsam yer yerinden oynar” dediğini hatırlatan Boyraz, “Dinlenmesini talep ettik, ancak bugüne kadar kabul görmedi. 8 yılda ne yerdeyiz ne de gökteyiz. Annemi ben 31 yaşında kaybettim, kendimi hala 31 yaşında görüyorum, büyümedim. 8 yılda Urfa’yı yol eyledik. Senenin 3-4 ayı Urfa’dayız, davalar oluyor. Aileler için bu zor oluyor. Hem maddi, hem manevi olarak bizi yoruyor. Kimi zaman mahkemeler Temmuz ayına denk geliyor ve bu bizi duygusal olarak çok yıpratıyor. Son duruşmada 3 IŞİD üyesini sanık olmaları gerekirken tanık olarak dinledik. Anlattıkları kanlarımızı dondurdu. Nasıl rahat bir şekilde Türkiye’ye girip çıktıklarını, Türkiye’de cirit attıklarını soğukkanlı bir şekilde anlattılar” ifadelerini kullandı. 
 
‘88 YIL GEÇSE DE ADALET ARAYACAĞIZ’
 
“Adalet arayan herkesin yanındayız” diyen Boyraz, sözlerini şöyle sürdürdü: “Annem katledildi ve yüzde 50 kusurlu ilan edildi. Kusurlu olmalarının nedeni de izinsiz olmasıymış. Annem İstanbul’dan Suruç’a kadar 7 defa didik didik arandı. IŞİD katilleri nasıl rahat bir şekilde Türkiye’ye geçtiklerini anlattılar. Neden benim annem bu durumda kusurlu oluyor? Benim annem Suruç’ta katledildi, Suruç Türkiye toprakları içinde yer almıyor mu? Neden benim annem kusurlu? Adalet yerini buluncaya kadar biz bu davanın takipçileri olacağız. Değil 8 yıl 88 yıl geçse de biz yine adalet aramaya devam edeceğiz.” 
 
MA / Emrullah Acar
 

Diğer başlıklar

22:34 AP’de Kürt Konferansı: Abdullah Öcalan özgür olmadıkça hukuk yok
22:32 Mazlum Şener 4 ay sonra toprağa verildi
20:59 ‘#DirenişTecridiYenecek’ etiketiyle çağrı: Binlerce tutsak açlık grevinde ses ver
20:17 Erdoğan: İşverenlerimizi yormayacak bir asgari ücret hedefiyle süreç yönetilecek
19:32 Arap Alevi Gençler: Hatay halkı göçe zorlanıyor
19:25 'Gimgim’de AKP’ye oy vermeyen engelli yurttaşların maaşları kesildi’
19:20 KHK eylemi 271'inci haftasında
19:02 Elîh HEDEP Gençlik Meclisi’nden polis saldırısına tepki
18:58 HEDEP'li Tiryaki’den Elîh kayyımına: Seviyen yerlerde
18:20 Riha’da Press filminin gösterimi yapıldı
17:48 AP Türkiye Raportörü: Türkiye'de hukukun üstünlüğü konusunda değişim yok
17:47 Darp edilen zihinsel engelli için ‘kovuşturmaya yer yok’ kararı
17:37 Oluç: Hasta tutsaklar içeride ölmesin diye tahliye ediliyor
17:30 Bakırhan: Abdullah Öcalan sürece dahil edilmeli
Hatimoğulları: En geniş mücadele ittifakına ihtiyacımız var
17:22 Claude: Abdullah Öcalan’a yönelik tecrit en ağır şekliyle devrede
17:16 Kobane Davası: Barış ancak tecridin kırılması ile mümkün olacak
17:00 Akbelen'de asker şiddetine dair 'soruşturmaya gerek yok' kararı
16:56 Aydın Erdem mezarı başında anıldı
16:51 Suya atladığı iddia edilen çocuğun cansız bedenine ulaşıldı
16:48 Gazze'nin güneyinde sağlık sistemi çöktü
16:39 Gebze Cezaevi’ndeki kadın tutsaklar açlık grevine katıldı
16:02 Mutlak tecrit ve açlık grevi Meclis gündeminde
16:01 İzmir’deki ‘Las Tesis’ davasında beraat kararı
15:55 Ogün Samast’a savunma için süre verildi
15:43 Beştaş: Tecridin kalkması için var gücümüzle mücadele edelim
15:32 4 kentte Adalet Nöbeti: Tutsakların direnişi bizim direnişimizdir
15:02 Savcı mütalaasında Mehmet Emin Özkan'ın cezalandırılmasını istedi
14:34 Hewlêr’deki ABD üssüne drone saldırısı
14:28 Erdoğan’ın kafa karıştıran enflasyon yanıtı
14:26 Özak Tekstil'de işçiler üretimi durdurdu
14:15 HEDEP Mersin'den seçim açıklaması
14:05 TTB Merkez Konseyi’nden hekimlere mektup: Özerkliğimizi hiçbir muktedire devretmeyeceğiz
13:50 Pîran’ın bir mahallesi 20 gündür elektriksiz
13:47 Sanığın korucu olduğu tecavüz davası: Çocuk tehdit edildiğini söyledi
13:13 'Cezai ehliyeti var’ denilen polis amiri 3’üncü kez ATK’ye sevk edildi
12:58 İSİG: Kasım ayındaki iş cinayetlerinde 137 işçi yaşamını yitirdi
12:13 Gazeteci İrfan Uçar gözaltına alındı
11:58 Halide Türkoğlu'nun yargılanması durduruldu
11:33 HEDEP Mêrdîn Seçim Komisyonu'ndan gençler ve kadınlara çağrı
11:23 Habur Sınır Kapısı'nda kilometrelerce araç kuyruğu oluştu
11:13 Tutsakların açlık grevi eylemi 10’uncu gününde
10:51 Bildiri dağıtan gençlere dönük işkence emniyette devam etti
10:38 Japonya Büyükelçiliği’den PKK açıklaması
10:37 KDP’nin alıkoyduğu gazeteci Ahmet’ten 43 gündür haber alınamıyor
10:37 Mersin’de ev baskınları: Çok sayıda gözaltı
10:17 Özak Tekstil işçilerine jandarma saldırdı
10:14 Açlık grevindeki tutsaklar: Mutlak tecrit tahammül sınırlarını aştı
09:57 18. Uluslararası Avrupa Birliği, Türkiye ve Kürtler Konferansı başlıyor
09:51 Av. Özdoğan: Vartinis davası siyasi iradenin kararıyla kapatıldı
09:42 HEDEP'te aday adaylığı sürecinde son tarih 10 Aralık
09:37 'Hakikat İle Yüzleşme Koridoru' sergisi yakın tarihe ayna tutuyor
09:36 Kayyımın terasında oturmak 50 TL
09:34 Hakkındaki 43 sayfalık iddianamenin 41’inde ismi geçmiyor
09:31 Tutsak kadın siyasetçiler İmralı Cezaevi’ne sevklerini talep etti
09:25 Adalet Nöbeti: Abdullah Öcalan bu halkın kırmızı çizgisidir
09:22 Havalar soğudu faturalar katlandı
09:21 Kendisine hakaret ettiğini öne sürdüğü doktordan şikayetçi oldu
09:18 Ömer Öcalan: Acilen aile ve avukat görüşmesi sağlanmalı
09:09 90'lı yıllarda işlenen katliam ve cinayetlerin failleri tek tek aklandı
09:07 Hayvancılıkla uğraşan kadınlar için güvence istiyor
09:06 Canpolat: Tecrit kalkarsa Türkiye düzlüğe çıkar
09:03 Doğayı bekleyen yeni tehlike
09:01 Bakanlığın 'esnek çalışma' modeli: Ambalajı parlatılmış bir reform
09:00 06 ARALIK 2023 GÜNDEMİ
08:52 Gazeteci Çağlar’a beraatın gerekçesi: Somut delil yok
05/12/2023
23:46 KCDP: Kasım ayında 33 kadın katledildi
23:04 Temelli: Siyasi mahpuslar açlık grevi ile sizi uyarıyorlar
22:11 Gever’de ulaşım ücretlerine yüzde 80 zam
21:44 Şirnex’te ‘Çatlak’ adlı tiyatro gösterimi
21:30 Gazze’de 16 bin 248 kişi hayatını kaybetti
20:13 HEDEP'in Deniz Poyraz’a ilişkin önergesi reddedildi
18:51 EŞİK’ten BM’ye açık mektup: Taliban’ı cesaretlendirmeyin
18:30 Düşünmez: Cezaevlerindeki direnişi selamlıyorum
18:27 Êlih’te kaza: 2 ölü, 1 yaralı
18:14 ‘Kadın özgürlükçü paradigmanın topluma etkisinden korkuluyor’
17:35 Kuzey ve Doğu Suriye’de eylemler sürüyor: Abdullah Öcalan avukatlarıyla görüştürülsün
17:29 Demirtaş: Kürt olduğum için yargılanıyorum
17:22 Kobanê Davası: Kürtler nefes alamazsa Türkiye nefes alamaz
17:12 ‘Köpekli işkence’ davasında olay işkence olarak görülmedi
17:01 HEDEP’ten Torba yasa teklifine şerh: Halkın parası sermayeye aktarılıyor
16:50 Êlih'te İnsan Hakları Anıtı hasar gördü
16:44 Gazeteci Gök cezaevinden çıktı: Hakikat sonlarını getirecek
16:38 Cemal Tanhan son yolculuğuna uğurlandı
16:31 Cezaevi önünden seslendiler: Abdullah Öcalan'dan haber almak istiyoruz
16:25 Özel: Yerel seçimlerde işbirliğinin yapılmasını savunuyorum
16:21 Sağlıkçılar: İnsani koşullarda çalışmak istiyoruz
16:11 21 kişinin öldüğü kaza davasında tutuklu kalmadı
15:39 Adalet Nöbeti katılımlarla sürüyor
15:29 Devrilen duvarın altında kalan işçi hayatını kaybetti
15:07 SES: Şiddetin nedeni sağlık politikalarıdır
14:57 Bamernê'deki bombardımanda bir kişi katledildi
14:43 İHD: Cemal Tanhan'ın yaşam hakkı ihlal edildi
14:34 Halk toplantısı: Tutsaklar çözüm yoluna işaret ediyor
13:19 Kobanê Davası: DAİŞ, Türkiye’nin gizli amaçları için kullanılan bir örgüt
13:17 İnşaattan düşen işçi ağır yaralandı
13:16 Açlık grevi eylemine katılan cezaevi sayısı 106'ya ulaştı
13:11 Özak Tekstil işçileri direnişlerini sürdürdü
12:51 Pirsûs Katliamı davası: Davutoğlu'nun dinlenmesi talebine ret
12:49 Hatimoğulları: Kayyımları kendi çukurlarına göndereceğiz
12:49 Sakine Kültür davasında ağırlaştırılmış müebbet hapis talebi
11:20 Bozarslan: Rojava'da yapılanların Gazze'de yapılanlardan farkı yok
11:16 Gazeteci Abdurrahman Gök tahliye edildi
10:55 Deprem sonrası Abdullah Öcalan için ‘acil görüşme’ başvurusu
10:51 Meletî'de ev baskınları
10:49 Bamernê’ye hava saldırısı
10:45 MA editörü Gök’ün duruşması başladı
09:53 Tutsakların açlık grevi eylemi 9’uncu gününde
09:52 KDP’nin alıkoyduğu gazeteciden 42 gündür haber alınamıyor
09:23 Açlık grevindeki tutsaklar: Mutlaka kazanacağız
09:22 Manisa'da işçi servisi kaza yaptı: 12 yaralı
09:20 Cezaevinden mesaj: Eylemimizi sahiplenin
09:18 Adalet Nöbeti eylemcileri: Tecridi kaldırın
09:13 Yaşadıklarını kimse yaşamasın diye Barış Annesi olmayı seçti
09:11 Abdullah Öcalan’a özgürlük kampanyası büyüyor
09:07 Gözaltında kaybettirilen ağabeyini 30 yıldır arıyor
09:04 Dêrsim’de genç nüfus göçü: Yerel yönetim alternatif oluşturmalı
09:01 'Örgütsel demeç' cezası bozuldu
09:00 05 ARALIK 2023 GÜNDEMİ
00:00 Kuzey ve Doğu Suriye’de Abdullah Öcalan için eylemler
04/12/2023
23:42 Jawwal: Gazze’de internet tümüyle kesildi
22:01 Kerboran’da yaşamını yitiren Orhan Elma defnedildi
21:02 Çin: ABD savaş gemisi yasadışı olarak sularımıza girdi
20:37 Dünya Madenciler Günü: 10 ayda 36 kişi hayatını kaybetti
20:31 Êlih’te şüpheli kadın ölümü
20:13 Soba patlamasında bir kadın öldü, 2 çocuğu zehirlendi
19:51 Gürgülü 30 yılın ardından tahliye oldu
19:34 İYİ Parti’den CHP’nin işbirliği teklifine ret kararı
19:26 Filistinlilerin sığındığı okullara saldırı: En az 50 ölü
18:53 Tahliye olan Jiyan Arıkboğa'dan direnişi büyütme çağrısı
18:52 30 yılın ardından memleketinde davul zurna ile karşılandı
18:34 İzmir'de tutuklamalara tepki: Mücadele azmimiz büyüyecek
18:19 Tecavüz davasında Sedat E.’ye iyi hal indirimi
17:46 Makbule Özer'in dosyası tekrar ATK'ye gönderildi
17:33 Nisêbîn'de gözaltına alınan Koç tutuklandı
17:28 Riha Kadın Platformu katledilen Hezer’i andı
16:58 Tutsak Çalım’dan açlık grevini sahiplenme çağrısı
16:25 AKP’li Başkan HEDEP’li vekilleri hedef aldı
16:20 Maçoğlu: Savcı tanık bulmak için bir gazeteye ilan vermediği kaldı
15:54 Muhtar başından vurulmuş halde ölü bulundu
15:50 Özak Tekstil işçileri taleplerinde ısrarlı
15:31 Zaman aşımı kararına tepki: Cezasızlık kültürü bir politikaya dönüştürüldü
15:20 Deprem bölgesinde yeniden ilaç katkı payı alınmasına tepki
15:19 'Madenciler kölelik koşullarında çalışıyor'
14:30 75 yaşındaki hasta tutsak Elbi için Meclis’e başvuru
14:06 HEDEP’li 7 genç serbest bırakıldı
13:37 Riha'da 'Göç ve gönüllü geri dönüşüm sorunu' paneli
13:10 Vartinis Davası zaman aşımı gerekçesiyle düşürüldü
12:43 Direnişteki işçilere jandarma saldırısı: 2 gözaltı
12:35 HEDEP İzmir İl Örgütü kongreye gidiyor
11:58 Tecride karşı Adalet Nöbeti başladı