Nisêbîn’de öldürülen 5 kişinin davası: Cinayetin arkasında siyasi saikler var

img
MÊRDÎN - Federe Kurdistan Bölgesi’nden Nisêbîn’e gelen 5 kişinin öldürülmesine ilişkin açılan davada, sanıklar devlet ile girdikleri “derin” ilişkiler üzerinden birbirini suçlarken, Av. Mehmet Okatan, “Bu sıradan bir cinayet değildir, arkasında siyasi saikler var” dedi.  
 
Mêrdîn’de Nisêbîn (Nusaybin) ve Qoser (Kızıltepe) ilçeleri arasındaki Qesra Serçixan (Durakbaşı) mevkiinde 19 Ocak 2023’te gece 00.30 civarında Irak plakalı bir araca dönük saldırıda Federe Kurdistan Bölgesi’nin Duhok nüfusuna kayıtlı Hindirin Abdullah Salih (39), Wahida Haydar Casim (63), Abdullah Saleh Mustafa (69), Çimen Şahin Halid (75) ve Ahmed Celaleddin İbrahim'in (45) yaşamını yitirdi. Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma ardından tutuklu sanıklar Abdullah K, Faris A. ve tutuksuz Murat Y. hakkında "kasten öldürme", "nitelikli yağma" ve "ateşli silahlarla bunlara ait mermileri satın alma, taşıma veya bulundurma", tutuksuz sanık İbrahim D.'nin hakkında da "izinsiz olarak ateşli silah ve mermileri ülkeye sokma imal etme, nakletme ve satma" suçundan açılan davanın ilk duruşması görüldü.
 
Mardin 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde duruşmada, 2’si tutuklu 4 sanık ve tarafların avukatları hazır bulundu. Duruşmaya öldürülen 5 kişinin Duhok'tan gelen yakınları da katıldı. 
 
Yapılan kimlik tespitinin ardından gelen evraklar okundu. İlk olarak aralarında muhalefet olduğu gerekçesi ile tutuklu sanık Farik A. dinlenirken, Abdullah K. ise salonun dışına alındı. 
 
'DUHOK'TA TEM İÇİN ÇALIŞIYORUM'
 
Mahkeme başkanının, ilk ifadesi ile ikinci ifadesi arasındaki farklılıkları sorması üzerine Faris A., kendisinin derin devletçiler tarafından tehdit edilmesinden dolayı ilk ifadesinde bir şey demediğini öne sürdü. Melika K. isimli bir kadınla tanıştığını ve kadının kendisini babasının derin devletçi olduğunu söyleyerek tehdit ettiği öne süren Faris A., olaya bu şekilde dahil olduğunu öne sürdü. Tolga ve Uğur isminde kişilerin de kendisini MİT ve JİTEM ile tehdit ettiğini kaydeden Faris A., Duhok'ta Türkiye TEM şubesi adına çalışmak zorunda bırakıldığını, Tolga ismindeki kişinden talimatlar aldığını, sürekli ailesinin yok edilmesiyle tehdit edildiğini öne sürdü. Faris A., ifadesinin devamında "Tolga aradı; 'Abdullah daha önce bu işleri çok yaptı, sizden 2'ye 5 istiyorum' dedi. Abdullah'a kimseyi öldürmeyeceğimi söyledim ama o emir geldiğini ve kabul etmesek aileme zarar vereceklerini söyledi. Bunun üzerine kabul ettim. Abdullah da Tolga'nın söylediği gibi Irak'tan gelen bir aileyi öldürmemiz gerektiğini söyledi" ifadelerini kullandı.
 
'JANDARMAYA YAKIN YERDE İŞLENDİ'
 
Müşteki avukatı Mehmet Okatan, "jandarmaya yakın bir yerde eylem ortaya koyuyorsunuz. Bu cesareti kimden aldınız" sorusu üzerine Faris A., "Ben almadım Abdullah aldı. Abdullah çevresine kendisini derin devlet olarak tanıtıyordu, cesareti oradan almış. Abdullah K.; KOM'da ismini Aydın olarak söylüyordu" cevabını verdi. 
 
'IRAK'TAN BİRİYLE KONUŞUYORDU'
 
Duruşmada savunma yapan sanık Abdullah K. de, cinayetleri Faris A.'nın işlediğini savunarak, "Faris işledi, benim üzerime attı. Yolda giderken öndeki arabanın tekeri patlak dedi. Arabayı durdurdu, sonra arabadakileri öldürdü. Neden yaptığını sordum, beni de öldürmekle tehdit etti. Faris bana Irak numarasından bir şey yazıp, diğer numarasından atmasını söylüyordu. Olaydan haberim yoktu. Yolda aracı durdurunca haberim oldu. Faris hava atmak için beni farklı isimlerle tanıtıyordu. Irak'tan biri ile konuşuyordu. Kim olduğunu bilmiyorum. Olay sonrasında da arabadan indi, müziğin sesini açmamı istedi. Telefonla konuştu, duymamamı istedi. Faris istediği için kendimizi devlet adına çalışan kişiler olarak tanıtıyorduk. Irak'taki sevgilisine hava atmak için bunu yapıyordu. İki Irak numarası vardı. Bana Irak numarasından mesajları o yazıyordu, ben de onun yazdıklarını, onun Türkiye numarasına atıyordum. Faris'in kullandığı Irak numarası bulunursa her şey ortaya çıkar. Ben itiraf edince Faris konuşmaya başladı" iddialarında bulundu. 
 
‘CİNAYETİN SİYASİ SAİKLERLE İŞLENİP İŞLENMEDİĞİ ARAŞTIRILSIN’
 
Ardından tutuksuz sanıklar Murat Y. ve İbrahim D.'nin ifadelerine geçilirken, sonrasında avukatların beyanları alındı. Müşteki avukatları cinayetlerin siyasi saiklerle işlenip, işlenmediğinin araştırılmasını istedi. 
 
AİLE HAKİKATİN ORTAYA ÇIKARILMASINI İSTEDİ
 
Avukatların beyanlarının ardından aile fertlerinin beyanlarına geçilirken, öldürülenlerin yakınlarından Harbî Celaleddin, "Öncelikle bu mahkemeden hakikati ortaya çıkarmasını bekliyorum. Bu suçta parmağı olan herkesin mahkeme huzurunda yargılanmasını ve cezalandırılmasını talep ediyoruz. Bu cinayete dair tüm hakikatin ortaya çıkarılmasını bekliyoruz. Bu cinayet öyle hırsızlık için gerçekleştirilmiş bir cinayet değildir. Burada bulunan şahıslar görüldüğü üzere çocuklar. Biz bunları yönlendiren farklı kişilerin olduğunu düşünüyoruz. Çünkü bu bilinçli işlenmiş cinayettir. Öyle basit bir cinayet değil. Bu kişiler âlim kişilerdi. Kimse durduk yere bu alimleri öldürmez. Bunun arkasında farklı sebepler olduğunu düşünüyoruz. Bu mahkemenin hakikati ortaya çıkacağını düşünüyoruz. Irak halkı da Türkiye halkı da asıl faillerin kim olduğunu merak etmektedir. Planlı bir şekilde, tasarlanmış bir şekilde işlenmiş bir cinayet olduğunu düşünüyor, mahkemeden hakikati ortaya çıkarmasını istiyoruz. Bu şahıslar tarafından yakınlarımız zalimce katledilmiştir. Cezalandırılmalarını istiyoruz" dedi. 
 
'SIRADAN BİR CİNAYET DEĞİL'
 
Ardından söz alan müşteki avukatı Mehmet Okatan, öldürülen Abdullah Celaleddin'in Federe Kurdistan Bölgesi'nde tanınan bir din alimi olduğunu belirterek, cinayetlerin Türkiye'de 90'lı yıllarda işlenen siyasi cinayetler ile benzerliğine dikkat çekti. Okatan, "Bunu klasik bir cinayet ve gasp olarak görürsek yanılmış oluyoruz. Buradakiler sadece tetikçiler. İşlerini iyi bilen tetikçiler. Faris'in istihbarat amacıyla yıllardan beri orada olduğunu ya da orada olan şahsın değerlendirildiğini düşünüyoruz. Bu sıradan bir cinayet değildir, arkasında siyasi saikler var. Soruşturma bu yönlü yürütülmemiştir. Behçet D., Muaz D. ve Davut Ö. olayla ilgili Kurdistan bölgesinde gözaltına alınmış, 4 ay tutulduktan sonra sınırdan teslim edilmiş. Bu kişilerin dinlenmesini istiyoruz" dedi.
 
SORUŞTURMA OLUP OLMADIĞI SORULACAK
 
Mahkeme kısa bir aranın ardından Faris A. ile Abdullah K.'nin tutukluluk hallerinin devamına, Çiğdem B.'nin zorla getirilmesine, sanıkların şirket ve banka hesaplarındaki kayıtların istenmesine, bilirkişi incelemesi yapılmasına, Federe Kurdistan Bölgesinde bir soruşturma olup olmadığının sorulmasına karar verdi.  
 
Mahkeme bir sonraki duruşmayı 20 Ekim'e erteledi.
 
ADLİYE ÇIKIŞINDA AÇIKLAMA YAPILDI
 
Adliye çıkışında aile avukat Mehmet Okatan ile öldürülenlerin yakını Harbi Celaleddin açıklama yaptı. Yapılan açıklamada cinayetin basit bir cinayet olmadığı vurgulanarak, sorumluların açığa çıkarılması talep edildi. 
 
 
 
 

Diğer başlıklar

28/02/2024
23:35 KNK’den Lozan Belediyesine teşekkür ziyareti
22:37 Özerk Yönetim: Saldırıların amacı karışıklık çıkarmak
21:57 Ağır hasta tutsak Çardak, tekerlekli sandalye ile cezaevinden çıktı
21:09 TJA’lı kadınlardan 8 Mart yürüyüşü
21:03 Êlih’teki halk buluşması mitinge dönüştü
20:56 Dêrsim’de satışa sunulan parseller için yürütmenin durdurulması kararı
20:54 Elektrik akımına kapılan çocuk ağır yaralandı
20:27 Nergis Muhammedi’den İran seçimlerine boykot çağrısı
20:17 Xelîl Xemgîn’den AKP’ye ‘çalıntı’ şarkı tepkisi: Onursuzlar!
20:15 ABD'nin Dêrazor’daki üssüne roketli saldırı
20:05 Îdir halkı Güneş ve Kartal’a dair kararı halayla kutladı
19:25 KHK eylemi 283'üncü haftasında: Vazgeçmedik
19:24 DEM Parti usulsüz seçmenler için suç duyurusunda bulundu
18:54 Îdir Eşbaşkan adaylarına dair itiraz kabul edildi
18:27 Tecride Karşı Uluslararası Hukukçular'dan Adalet Nöbeti ve DBP'ye ziyaret
18:15 İkizköylülerin delil tespiti talepleri reddedildi
17:54 Açlık grevini sürdüren 3 tutsak sürgün edildi
17:44 3 komşusunu katleden faile 'haksız tahrik' indirimi uygulandı
17:38 Ekoloji örgütleri DEM Parti’yi ziyaret etti
17:34 Şirnex’te ‘Di Helbestê De Rengên Botanî’ paneli
17:29 Basın-İş, Ekol Ofset önünde: Mücadelenin sonunda biz kazanacağız
17:18 Mor Cumartesi Hareketi’nden Afganistanlı Seddiqi için çağrı
16:56 Oy ve Ötesi Derneği 50 bin gönüllü ile veri akışı sağlayacak
16:45 Kent kent coşkulu seçim büro açılışları yapıldı
16:44 'Eşim beni öldürecek' diyen kadının cenazesi bulundu
16:36 Adalet Nöbeti: Sonuç alınıncaya kadar sürecek
16:36 MİT TIR'ları Davası’nda gazeteci Gül’e hapis cezası
16:27 Erdoğan emekliye seyyanen zamma kapıyı kapattı
15:53 ‘Roboskî Katliamı faşist politikaların başlangıç eşiğidir’
15:29 8 Mart eylemleri: Kadınlar erkek-devlet şiddetine boyun eğmeyecek
15:18 Hatimoğulları: Bugün bir demokrasi sorunu varsa sebebi Kürt sorununun çözümsüzlüğüdür
15:02 ASM çalışanlarından ‘vergide adalet’ talebi
14:43 İHD Amed Şubesi: Bölgede en az 7 bin 229 hak ihlali yaşandı
14:39 Qoser'de şüpheli kadın ölümü
14:36 PİRHA muhabiri Keser’in tutuklanmasına tepki
14:35 Bagok’ta askeri operasyon
14:34 İzmir'de 4 kişi tutuklandı
14:29 Uluslararası hukukçular tecrit gündemiyle ziyaretlerine başladı
14:28 ESP: Gözaltına alınanlar serbest bırakılsın
14:06 Hatimoğulları Kercews’te: Nereye kaçacaklarını şaşıracaklar
13:31 AKP şimdi de Xelîl Xemgîn'in şarkısını çaldı!
12:58 Kadın kırımı: 1 günde 8 kadın katledildi
12:18 Sendikalılar 'ev hapsi' kararını tanımadı
12:07 İran bir Kürt kolberi daha katletti
11:31 Dêrik'e art arda hava saldırısı
10:48 Gazeteci Ahmet'ten 127 gündür haber yok
10:45 Cezaevlerindeki açlık grevi 94'üncü gününde
10:27 İstanbul Boğazı'nda gemi trafiği durduruldu
10:26 Kadıköy'de gözaltına alınan kadınlar serbest
09:25 12 kadın tutsağın yaşadığı sağlık ihlalleri
09:23 DFG ve TGS'den Müftüoğlu için çağrı: Toplumun haber alma hakkını savundu
09:18 Barışa ve topluma adanan bir ömür: Yaşar Kemal
09:16 DEM Parti adayları: Ayrım yapmaksızın hizmet edeceğiz
09:15 Av. Öztürk: 8'inci Yargı Paketi ile AYM kararları yok sayılıyor
09:14 Fransız siyasetçi Amiot: Abdullah Öcalan'ın direnişi çok etkileyici
09:13 Siyanür havuzları her gün toprağı, suyu ve havayı zehirliyor
09:12 Kadınlardan 8 Mart çağrısı: Sokaklarda olalım
09:12 AKP'ye üye olmadığı için işten çıkarıldı iddiası
09:11 'Sanat huzurlu bir şehir yaratır'
09:10 DEM Parti Mûş’u almada kararlı
09:09 Amed halk meclislerine emanet
09:05 Kadınlar kimliğini Kuzey ve Doğu Suriye'de buldu
09:00 28 ŞUBAT 2024 GÜNDEMİ
07:33 PİRHA muhabiri Keser tutuklandı
27/02/2024
23:46 Nureddin Nebati, Genel Kurul'da olmadığı halde oy kullandı
21:58 Eleni Vasilopulou: Dünya halklarının Öcalan’a özgürlük borcu var
21:13 DEM Parti’nin Tetwan’daki halk toplantısına yoğun ilgi
20:58 Gazze’de 705 bin bulaşıcı hastalık vakası kaydedildi
20:28 Gözaltıları protesto eden kadınlara polis müdahalesi
19:12 DEM Parti'nin İBB adayları esnaflarla buluştu: İstanbul’u emeğin kenti yapacağız
18:48 İHD: Hak savunucuları soruşturmalarla susturulamaz
18:39 ‘Çocuğa cinsel taciz’ suçundan yargılanan sanıktan 'iftira' savunması
18:27 Adalet Nöbeti’nde ‘çözümün adresi İmralı’ vurgusu
18:18 Barış Akademisyenleri Yeşilyurt ve Sağlam yeniden ihraç edildi
17:59 Cizîr’de tacizci Burak Ercan’a ödül gibi ceza!
17:37 17 yaşındaki F.Ç çalıştığı tamirhanede ölü bulundu
17:24 Hatimoğulları Xana Axpar’da: Abdullah Öcalan özgürlüğüne derhal kavuşmalı
17:17 DFG gözaltına alınan gazetecilerin serbest bırakılmasını istedi
17:11 DEM Parti, Îdir adaylarını başvurularının reddedilmesine itiraz etti
17:02 İzmir ve Denizli’de kadın katliamı
17:01 DEM Partili adaylardan sorunlarını dinledikleri halka çözüm sözü
17:00 DEM Parti'nin Bedlîs adayı değişti
16:30 Cumartesi Anneleri’nin davası görüldü: Mahkeme AYM kararına uysun
16:17 Köpekle işkence davalarında aynı tanık polis aynı ifadeler
16:16 Danıştay çimento şirketinin itirazını reddetti
16:14 8 Mart'a doğru: Kadınların sesi her yerden duyulacak
15:56 Dêrsim dağlarını Belezere süslemeye başladı
15:34 DEM Parti’den İzmit açıklaması
15:21 Çevre değil talan bakanlığı: Bir günde 15 'ÇED gerekli değil' kararı
15:20 Îdir’de protesto: Sokakları boş bırakmayacağız
15:05 Kadınlar katledilen Bulunmaz'ı andı
14:40 DEM Parti İBB eşbaşkan adaylarından Agos Gazetesi’ne ziyaret
14:33 Koçyiğit'ten Îdir tepkisi: YSK bu hakkı nereden buluyor?
14:24 Îdirliler karara tepkili: Gereken cevabı vereceğiz
13:47 Wan’da gözaltına alınan 3 gazetecinin dosyasına gizlilik kararı getirildi
13:43 Hatimoğulları: 31 Mart’ta süpüre süpüre geleceğiz
12:48 Adaylığı reddedilen Güneş: Karar Valinin talimatı ile alındı
12:30 AKP'li isimden DEM Parti adaylarının başvurusunun reddedilmesine tepki
12:27 Yapımına 11 yıl önce başlanan tünel hala bitirilemedi
12:07 Gever’de okul servis şoförleri ikinci kez kontak kapattı
12:05 Tutsak yazarın Öcalan'a gönderdiği mektuba el konuldu
11:54 Abdullah Öcalan’ın avukatlarından görüşme başvurusu
11:52 Cumartesi İnsanı Eren’den mahkemeye: Siz olsaydınız ne yapardınız?
11:47 Seçim meydanlarından notlar: Halkın derdi Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü
11:40 ETHA editörü Gürbüz beraat etti
11:29 Hatimoğulları'ndan 'kirli ittifak' uyarısı
11:12 Amedspor oyuncularından kent sakinlerine maç daveti
10:53 Semsûr'da erkek şiddeti: 1'ü çocuk 3 ölü
10:52 Milletvekili Çiçek Otlu’nun evine polis baskını
10:05 Gazeteci Süleyman Ahmet kayıp, KDP yönetimi suskun!
10:00 Cezaevlerindeki açlık grevi eylemi 93'üncü gününde
09:57 SMF, ESP ve Partizan üyeleri gözaltına alındı
09:55 Türkdoğan: Türkiye krizden çıkmak istiyorsa Kürtlerle barışmak zorunda
09:45 'Çözüm' bildirgesi imzacıları: Abdullah Öcalan'ın önündeki engeller kaldırılmalı
09:13 Müzisyen Kurdî'den DEM Parti için seçim müziği
09:12 Panos eşbaşkan adayları: Tüm kararlar halkla beraber alınacak
09:11 Cumartesi Anneleri yargı kıskacında: Bizi mağdur edenler yargılanmalı
09:10 Kadınlar umudu büyütmek için 8 Mart’ta alanlarda olacak
09:10 Abdullah Öcalan’ın 55 yıllık maratonu: Dolmabahçe Mutabakatı
09:08 Semsûrlular değişimden yana
09:01 Kürt kadınlarının var olma mücadelesi: Örgütlülük değiştiriyor
09:00 27 ŞUBAT 2024 GÜNDEMİ
08:13 Wan’da gazeteciler gözaltına alındı
26/02/2024
23:18 Kayseri Melikgazi Kız Yurdu’nda şüpheli ölüm
23:04 YSK kararına karşı yürüyüş: Îdir uyuma iradene sahip çık
22:21 Adana’da ağır yaralanan kadın yaşamını yitirdi
21:33 Îdir İlçe Seçim Kurulu, DEM Parti Eşbaşkan adaylarının başvurusunu reddetti
21:19 Adana’da halk adayları bağrına bastı: Hepinize biz kaybettireceğiz
20:34 Colemêrg yolunda çığ düştü: 1 ölü, 14 yaralı
19:24 Amed’de ‘Yerel demokrasi ile Özgür Kentlere’ toplantısı
19:20 Macaristan’dan İsveç'in NATO'ya katılımına onay
18:45 DİSK Basın-İş’ten İsrail'in savaş suçlarına karşı suç duyurusu
18:25 DEM Parti’den Êlih çağrısı
18:02 DEM Parti, Deprem Bakanlığı ve Deprem Birimlerinin kurulmasını istedi
17:54 DEM Parti’den İHD ve ÖHD’ye ziyaret
17:28 Taliban’dan kadınlara radyo ve televizyon yasağı
17:07 Adana'da erkek şiddeti
16:54 İHD: Metin Can ve Hasan Kaya’yı unutmayacağız
16:35 DEM Parti'den kadın seçim bürosu açılışı
16:20 Aktaş ve Yavuzel yürüyüşle anıldı
16:06 Gar katliamı davası ertelendi: IŞİD tek başına yapmadı
15:57 89 kişinin öldüğü Diyar Galeria davasında ceza istemi
15:56 Mêrdîn'de ilçe ilçe halk buluşması: Kayyımlar gidecek
15:53 Licik'teki faciaya ilişkin 8 kentte suç duyuruları
15:07 Wan’da 8 Mart etkinliklerinin startı verildi
14:22 Göçükte kalan işçiler kurtarıldı
14:16 Hatimoğulları: DEM İstanbul’a, İstanbul DEM’e yakışacak
14:13 Hatimoğulları Adalet Nöbeti eylemcilerini ziyaret etti
13:27 19 yıl önce 'intihar etti' denilen çocuğun katledildiği ortaya çıktı
13:26 1 işçi hala toprak altında