Nisêbîn’de öldürülen 5 kişinin davası: Cinayetin arkasında siyasi saikler var

img
MÊRDÎN - Federe Kurdistan Bölgesi’nden Nisêbîn’e gelen 5 kişinin öldürülmesine ilişkin açılan davada, sanıklar devlet ile girdikleri “derin” ilişkiler üzerinden birbirini suçlarken, Av. Mehmet Okatan, “Bu sıradan bir cinayet değildir, arkasında siyasi saikler var” dedi.  
 
Mêrdîn’de Nisêbîn (Nusaybin) ve Qoser (Kızıltepe) ilçeleri arasındaki Qesra Serçixan (Durakbaşı) mevkiinde 19 Ocak 2023’te gece 00.30 civarında Irak plakalı bir araca dönük saldırıda Federe Kurdistan Bölgesi’nin Duhok nüfusuna kayıtlı Hindirin Abdullah Salih (39), Wahida Haydar Casim (63), Abdullah Saleh Mustafa (69), Çimen Şahin Halid (75) ve Ahmed Celaleddin İbrahim'in (45) yaşamını yitirdi. Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma ardından tutuklu sanıklar Abdullah K, Faris A. ve tutuksuz Murat Y. hakkında "kasten öldürme", "nitelikli yağma" ve "ateşli silahlarla bunlara ait mermileri satın alma, taşıma veya bulundurma", tutuksuz sanık İbrahim D.'nin hakkında da "izinsiz olarak ateşli silah ve mermileri ülkeye sokma imal etme, nakletme ve satma" suçundan açılan davanın ilk duruşması görüldü.
 
Mardin 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde duruşmada, 2’si tutuklu 4 sanık ve tarafların avukatları hazır bulundu. Duruşmaya öldürülen 5 kişinin Duhok'tan gelen yakınları da katıldı. 
 
Yapılan kimlik tespitinin ardından gelen evraklar okundu. İlk olarak aralarında muhalefet olduğu gerekçesi ile tutuklu sanık Farik A. dinlenirken, Abdullah K. ise salonun dışına alındı. 
 
'DUHOK'TA TEM İÇİN ÇALIŞIYORUM'
 
Mahkeme başkanının, ilk ifadesi ile ikinci ifadesi arasındaki farklılıkları sorması üzerine Faris A., kendisinin derin devletçiler tarafından tehdit edilmesinden dolayı ilk ifadesinde bir şey demediğini öne sürdü. Melika K. isimli bir kadınla tanıştığını ve kadının kendisini babasının derin devletçi olduğunu söyleyerek tehdit ettiği öne süren Faris A., olaya bu şekilde dahil olduğunu öne sürdü. Tolga ve Uğur isminde kişilerin de kendisini MİT ve JİTEM ile tehdit ettiğini kaydeden Faris A., Duhok'ta Türkiye TEM şubesi adına çalışmak zorunda bırakıldığını, Tolga ismindeki kişinden talimatlar aldığını, sürekli ailesinin yok edilmesiyle tehdit edildiğini öne sürdü. Faris A., ifadesinin devamında "Tolga aradı; 'Abdullah daha önce bu işleri çok yaptı, sizden 2'ye 5 istiyorum' dedi. Abdullah'a kimseyi öldürmeyeceğimi söyledim ama o emir geldiğini ve kabul etmesek aileme zarar vereceklerini söyledi. Bunun üzerine kabul ettim. Abdullah da Tolga'nın söylediği gibi Irak'tan gelen bir aileyi öldürmemiz gerektiğini söyledi" ifadelerini kullandı.
 
'JANDARMAYA YAKIN YERDE İŞLENDİ'
 
Müşteki avukatı Mehmet Okatan, "jandarmaya yakın bir yerde eylem ortaya koyuyorsunuz. Bu cesareti kimden aldınız" sorusu üzerine Faris A., "Ben almadım Abdullah aldı. Abdullah çevresine kendisini derin devlet olarak tanıtıyordu, cesareti oradan almış. Abdullah K.; KOM'da ismini Aydın olarak söylüyordu" cevabını verdi. 
 
'IRAK'TAN BİRİYLE KONUŞUYORDU'
 
Duruşmada savunma yapan sanık Abdullah K. de, cinayetleri Faris A.'nın işlediğini savunarak, "Faris işledi, benim üzerime attı. Yolda giderken öndeki arabanın tekeri patlak dedi. Arabayı durdurdu, sonra arabadakileri öldürdü. Neden yaptığını sordum, beni de öldürmekle tehdit etti. Faris bana Irak numarasından bir şey yazıp, diğer numarasından atmasını söylüyordu. Olaydan haberim yoktu. Yolda aracı durdurunca haberim oldu. Faris hava atmak için beni farklı isimlerle tanıtıyordu. Irak'tan biri ile konuşuyordu. Kim olduğunu bilmiyorum. Olay sonrasında da arabadan indi, müziğin sesini açmamı istedi. Telefonla konuştu, duymamamı istedi. Faris istediği için kendimizi devlet adına çalışan kişiler olarak tanıtıyorduk. Irak'taki sevgilisine hava atmak için bunu yapıyordu. İki Irak numarası vardı. Bana Irak numarasından mesajları o yazıyordu, ben de onun yazdıklarını, onun Türkiye numarasına atıyordum. Faris'in kullandığı Irak numarası bulunursa her şey ortaya çıkar. Ben itiraf edince Faris konuşmaya başladı" iddialarında bulundu. 
 
‘CİNAYETİN SİYASİ SAİKLERLE İŞLENİP İŞLENMEDİĞİ ARAŞTIRILSIN’
 
Ardından tutuksuz sanıklar Murat Y. ve İbrahim D.'nin ifadelerine geçilirken, sonrasında avukatların beyanları alındı. Müşteki avukatları cinayetlerin siyasi saiklerle işlenip, işlenmediğinin araştırılmasını istedi. 
 
AİLE HAKİKATİN ORTAYA ÇIKARILMASINI İSTEDİ
 
Avukatların beyanlarının ardından aile fertlerinin beyanlarına geçilirken, öldürülenlerin yakınlarından Harbî Celaleddin, "Öncelikle bu mahkemeden hakikati ortaya çıkarmasını bekliyorum. Bu suçta parmağı olan herkesin mahkeme huzurunda yargılanmasını ve cezalandırılmasını talep ediyoruz. Bu cinayete dair tüm hakikatin ortaya çıkarılmasını bekliyoruz. Bu cinayet öyle hırsızlık için gerçekleştirilmiş bir cinayet değildir. Burada bulunan şahıslar görüldüğü üzere çocuklar. Biz bunları yönlendiren farklı kişilerin olduğunu düşünüyoruz. Çünkü bu bilinçli işlenmiş cinayettir. Öyle basit bir cinayet değil. Bu kişiler âlim kişilerdi. Kimse durduk yere bu alimleri öldürmez. Bunun arkasında farklı sebepler olduğunu düşünüyoruz. Bu mahkemenin hakikati ortaya çıkacağını düşünüyoruz. Irak halkı da Türkiye halkı da asıl faillerin kim olduğunu merak etmektedir. Planlı bir şekilde, tasarlanmış bir şekilde işlenmiş bir cinayet olduğunu düşünüyor, mahkemeden hakikati ortaya çıkarmasını istiyoruz. Bu şahıslar tarafından yakınlarımız zalimce katledilmiştir. Cezalandırılmalarını istiyoruz" dedi. 
 
'SIRADAN BİR CİNAYET DEĞİL'
 
Ardından söz alan müşteki avukatı Mehmet Okatan, öldürülen Abdullah Celaleddin'in Federe Kurdistan Bölgesi'nde tanınan bir din alimi olduğunu belirterek, cinayetlerin Türkiye'de 90'lı yıllarda işlenen siyasi cinayetler ile benzerliğine dikkat çekti. Okatan, "Bunu klasik bir cinayet ve gasp olarak görürsek yanılmış oluyoruz. Buradakiler sadece tetikçiler. İşlerini iyi bilen tetikçiler. Faris'in istihbarat amacıyla yıllardan beri orada olduğunu ya da orada olan şahsın değerlendirildiğini düşünüyoruz. Bu sıradan bir cinayet değildir, arkasında siyasi saikler var. Soruşturma bu yönlü yürütülmemiştir. Behçet D., Muaz D. ve Davut Ö. olayla ilgili Kurdistan bölgesinde gözaltına alınmış, 4 ay tutulduktan sonra sınırdan teslim edilmiş. Bu kişilerin dinlenmesini istiyoruz" dedi.
 
SORUŞTURMA OLUP OLMADIĞI SORULACAK
 
Mahkeme kısa bir aranın ardından Faris A. ile Abdullah K.'nin tutukluluk hallerinin devamına, Çiğdem B.'nin zorla getirilmesine, sanıkların şirket ve banka hesaplarındaki kayıtların istenmesine, bilirkişi incelemesi yapılmasına, Federe Kurdistan Bölgesinde bir soruşturma olup olmadığının sorulmasına karar verdi.  
 
Mahkeme bir sonraki duruşmayı 20 Ekim'e erteledi.
 
ADLİYE ÇIKIŞINDA AÇIKLAMA YAPILDI
 
Adliye çıkışında aile avukat Mehmet Okatan ile öldürülenlerin yakını Harbi Celaleddin açıklama yaptı. Yapılan açıklamada cinayetin basit bir cinayet olmadığı vurgulanarak, sorumluların açığa çıkarılması talep edildi. 
 
 
 
 

Diğer başlıklar

09:41 Eşbaşkan Sincar'ın yurtdışına çıkışına engel
09:27 Parası kesilince provokatörlüğe sarıldı
09:07 Koltuk değneğiyle irade gaspına karşı nöbette
09:07 Sanatçılardan kayyım tepkisi: Darbe, işgal ve iradeye ipotektir
09:05 MEBYA-DER kongresi: Çözüm için Abdullah Öcalan özgür olmalı
09:05 Şüpheli ölümde günlük kayıp
09:04 Poyraz davası Yargıtay'da: Siyasi failler açığa çıkarılmalı
09:01 Av. Sevimli: Kayyım politik haydutluktur, yasal temeli yok
09:00 13 HAZİRAN 2024 GÜNDEMİ
08:46 Saldırılarda 2 bin hektar ekili alan ve 19 bin ağaç yandı
08:29 Colemêrg'ê doğru yola çıktılar
12/06/2024
23:32 MA Music Günleri'nin finali Colamêrg direnişine armağan edildi
23:26 Mêrdîn, Colemêrg mitingine hazır
23:19 Çocuklar günde 12 saat çalıştırılıyor
22:18 Eğitim Nöbeti 18’inci gününde dayanışmayla devam etti
22:12 KHK eyleminde kayyım ve eğitim müfredatına tepki
21:44 TÖP:Çocukların kaderi ne işçilik ne de yoksulluk
21:37 Wan Büyükşehir Belediyesinden JINKART müjdesi
21:26 İrade gaspına karşı nöbet sürüyor: Colemêrg mitinginde mesaj güçlü olmalı
20:11 Tecride yanıt vermeyen bakan ‘sayın’ tartışması açtı
20:03 İstanbul’da kayyım yürüyüşü: Kabul etmiyoruz
19:29 İranlı kadın yönetmen cezaevinde öldürüldü
18:54 İran’da kadın karikatüriste sanat cezası: 6 yıl hapis
18:42 Tahir Elçi Davası: Mücadeleyi yükseltelim ki aydınlık kazansın
18:34 Amed Sağlık Platformu’ndan bakanlığa Boğmaca aşısı çağrısı
18:14 İHİK’in toplantısından çıkan ÖHD’li: Sanki tecrit yokmuş gibi davranıldı
18:05 Wan’da 7 gözaltı
18:01 DEM Parti’li Avşar'a adliyede darp ve gözaltı
17:46 İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde işçiye polis barikatı
17:34 Eşbaşkan Uğur tahliye edildi
17:08 Beraat kararı protesto edildi: Tahir Elçi’nin faillerini tanıyoruz
17:02 Elçi cinayeti cezasızlıkla sonuçlandı: 3 polise beraat
16:57 ÖHD Ankara Barosu'na İmralı başvurusu yapacak
16:50 Belediye önündeki provokatörlerden birisi AKP adayı çıktı
16:34 'Demokrasi Yürüyüşü' Colemêrg'de: Kayyımı göndereceğiz
16:22 ‘Demokrasi yürüyüşü’ Colemêrg'e vardı
16:17 Tecavüz failleri tutuklandı
15:59 Tahir Elçi davasında avukatlar salonu terk etti
15:55 Tutsak yakınları Adalet Bakanı Tunç ile görüştü
15:51 Din alimleri: Sesimizi daha gür çıkarmak için Colemêrg’te olacağız
15:48 Amed'de 'kayyımseverlere' tepki: İş insanları töhmet altına alınıyor
15:30 'İhbarcı' imamın darp görüntüleri ortaya çıktı
15:28 Cizîr’de şüpheli kadın ölümü
14:51 Şiddet faili Sinan Akay tutuklandı
14:41 Oda ve sendikalardan 'tasarruf paketine' karşı ortak mücadele çağrısı
14:32 İHD: Çocukların çalıştırılmasını yasaklayıcı düzenlemeler getirilmeli
14:09 Sağlıkçıların 'vergide adalet' mücadelesi sürüyor
13:28 Ayşe Ateş: ‘Erdoğan harekete geçilsin’ talimatı verdi
13:17 MEBYA-DER kongresinde İmralı tecridine tepki
12:40 Gazeteciye dönük çıplak aramaya takipsizlik kararı
12:26 Savcı Samast için zaman aşımı istedi!
11:58 Ezgi Mola’ya 'Musa Orhan' cezası
11:57 AYM'den avukat-müvekkil görüşmesinin izlenmesine ihlal kararı
11:57 Feridun Yazar mezarı başında anıldı
11:49 Gerok Ma Şemrex’te çocuk etkinliği düzenledi
11:43 İstanbul'da özel hastaneye silahlı saldırı
11:16 Kayyıma 'dur' demek için yola çıktılar
11:10 Aracın çarptığı çocuk hayatını kaybetti
11:08 7 kişinin öldüğü patlamanın davasında karar çıkmadı
11:05 'Türkiye'de her 5 çocuktan biri işçileştiriliyor'
10:33 Alman Meclisi’ne uzman tavsiyesi: Türkiye konseyden ihraç edilsin
10:25 Tahir Elçi davasında avukatlar salonu terk etti
10:23 'Çocuk işçi Haskiro'nun cinayetinin üstü örtülmeye çalışılıyor'
09:50 Avukat Nikbaht: Özdemir'e verilen ceza keyfi
09:47 Fırtına Deresi’nde akıntıya kapılan öğrencilerden 2’si yaşamını yitirdi
09:03 Colemêrg mitingine çağrı: Hukuksuzluk kabul edilmemeli
09:02 Colemêrgliler yarın kayyıma 'dur' diyecek
09:02 Tutsaklar ‘Abdullah Öcalan’a özgürlük’ eyleminde
09:00 Afganistan'da kadınlar yoksulluk ve şiddet sarmalında
09:00 Çocuk işçiliğiyle mücadele kağıt üzerinde kaldı
09:00 Poyraz katledileli 3 yıl oldu: Kürtlerin mücadelesinde yaşıyor
09:00 12 HAZİRAN 2024 GÜNDEMİ
08:53 Erxenî’de gözaltına alınan 6 siyasetçi tutuklandı
11/06/2024
22:35 MYK sonrası konuşan Yücel: Kayyım anayasaya aykırı
22:11 Akdeniz'deki büyük buluşmaya çağrı
21:48 Çelê'de köy köy 13 Haziran mitingine davet
21:23 Kayyıma karşı direniş birçok kentte sürüyor
21:00 Mehmet Sait Üçlü anıldı
20:28 Colemêrg’de gün boyu miting çalışması
20:21 Noam Chomsky'nin sağlığı kötüleşti
19:56 AKP Sözcüsü Çelik'ten görüşmeye dair açıklama
19:36 Özel-Erdoğan görüşmesi sonrası CHP MYK toplandı
19:30 DEM Parti ile AK heyeti görüşmesinde tecrit gündeme geldi
19:23 Cizîr’de şüpheli kadın ölümü
19:14 Amedspor’un yeni yönetimi belli oldu
18:57 Êlih'te irade gaspı protestosu: Bu direniş sürecek
18:43 Poyraz'ın katilini ve saldırıyı öven sanığa beraat
18:00 Özel ile Erdoğan arasında 1,5 saatlik görüşme
17:52 Eğitimci ve velilerden yeni müfredat boykotu
17:08 Bankamatik çalışanlarından belediye önünde provokasyon
16:55 Şiddet gören Akay: Can güvenliğim yok, ölmek istemiyorum
16:31 Özel-Erdoğan görüşmesi başladı
16:25 Danıştay’dan Sinpaş’ın Marmaris'teki talanına dair karar
16:13 İşten çıkarılan belediye işçileri eylem başlattı
16:09 Avukatın darp edilmesine tepki: Savunmaya yapılmış bir saldırı
15:54 Dans grubuna saldırıya tepki
15:13 Yıkım kararı verilen İluh Devlet Hastanesi'ne dair açıklama
15:07 Êlih kayyımı halka değil devlet kurumlarına çalışmış
15:01 DBB'den yandaş medyaya tepki: Ancak halkın önünde diz çökeriz
14:21 İkizköylülerden Akbelen için dayanışma çağrısı
14:19 Kadınlardan Saniye Aslan’ın katledilmesine tepki
13:49 Kömür ocağı davasında karar yazılı açıklanacak
13:45 Kameraman Akkaya’nın duruşması ertelendi
13:44 Colemêrg mitingine çağrı
13:35 Çıplak arama dayatan polislere ceza istemi
13:16 Balçova Belediyesi'nde TİS eylemi
13:06 Tekstilde çalıştırılan çocuk yaşamını yitirdi
12:48 Bahçeli'nin bu haftaki hedefi Kürtlerin seçme ve seçilme hakkı
12:44 Hatimoğulları'ndan Erdoğan'a: Halk bir tek seni seçince mi halk oluyor?
12:18 ‘Kürtçeye şerh koymaya çalışıyoruz’ diyen başkana tepki
12:06 Metin Lokumcu davasında polislerin beraati istendi
12:01 Gözaltındaki siyasetçilere coğrafi bilgi soruları
11:59 10 yılda 695 çocuk iş cinayetinde yaşamını yitirdi
11:33 Gazeteci Gök davası: Dosyaya yeni bir 'gizli' tanık eklendi
11:32 Avukatlardan İmralı için yeni görüşme başvurusu
11:11 ‘Demokrasi Yürüyüşü’ Gever’de: Halk iradesi kazanacak
10:27 Askeri operasyon başlatılan köy ve yaylalara yasak
10:16 Alağaş’ın yurt dışı yasağı kaldırılmadı
10:11 Demokrasi yürüyüşçüleri: Kayyım gidene kadar mücadele sürecek
09:54 İki kentte kadına yönelik saldırı
09:26 İrade gaspına karşı 13 Haziran'da Colemêrg'de olacaklar
09:24 'Zanaat okulları’ ile çocuk işçiliği ortaokulda başlayacak
09:18 Botan: Uluslararası kurumlar tecride ortaktır
09:17 Tutsaklar ‘özgürlük’ için boykotta
09:15 Tanrıkulu: İktidar kendine güveniyorsa sandığı ortaya koysun
09:14 Sincan Kadın Cezaevi'nde İGK sonrası tahliye yok!
09:12 İstanbul'da kayyıma karşı nöbet: İrademizi tanımak zorundalar
09:11 Elçi cinayetinde karar günü yarın: Şüpheler giderilmedi, deliller toplanmadı
09:08 Kayyıma karşı feminist dayanışma
09:05 'Kayyım talan ve gasptır'
09:02 İki kardeşin çeyrek asırlık tutsaklığı
09:00 11 HAZİRAN 2024 GÜNDEMİ
08:30 Kastamonu’da otobüs devrildi: Biri ağır 10 yaralı
07:48 Saraçhane'deki kemere kayyım pankartı
10/06/2024
23:51 Çekmeköy’de yurttaşlardan yürüyüşlü kayyım protestosu
23:43 Düğünde havai fişek patlatıldı: 10 yaralı
23:18 İBB Meclis toplantısında kayyım tepkisi
22:46 Êlih’te yürüyüş düzenlenecek
22:41 Wan’da 17 kişi serbest bırakıldı
22:06 İstanbul’daki Adalet Nöbeti'nde Colemêrg mitingine katılım çağrısı
21:07 Hayvanlar için eylem 17’nci gününde
20:56 Demokrasi yürüyüşünün ilk günü büyük coşkuyla tamamlandı
20:49 Erxenî’de gözaltına alınan 6 kişi yarın adliyeye çıkarılacak
20:41 Eylemler 7'nci gününde: Kayyımı geri çek
19:59 CHP Sözcüsü Yücel: Kayyım, darbe kanununa uygun
19:35 Eğitimciler 11 Haziran’da boykota gidiyor
19:32 Çiğli Belediyesi'nde 300’e yakın işçi işten çıkarıldı
18:32 DEM Parti’den 3 partiye kayyım ziyareti
17:48 Colemêrg’liler mitinge davet edildi
17:25 Adana ve İzmir’de orman yangını