Ekolojistler Cûdî’de: Kıyımın acısını hissetmeliyiz

img
ŞIRNEX - Doğa talanının orman yangınlarıyla sürdüğü Cûdî Dağı’nda incelemelerde bulunan ekoloji örgütleri, mücadelenin ortaklaşması gerektiğini vurgulayarak, “Gabar, Cudi ve Kurdistan’ın herhangi bir yerinde olan kıyımın acısını hissetmeliyiz” dedi. 
 
Ekolojistler, Şirnex ve ilçelerini çevreleyen Cûdî Dağı’nda yıllardır devam eden ağaç kıyımı ve orman yangınlarını yerinde inceledi. Mezopotamya Ekoloji Hareketi (MEH), Amed Ekoloji Derneği, Mêrdîn Ekoloji Hareketi Derneği, Özgürlükçü İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) Ekoloji Komisyonu, İnsan Hakları Derneği (İHD), Halkların Demokratik Partisi (HDP) Ekoloji Meclisi, Wan Çevre Derneği-Ekoloji Birliği (Wan ÇEVDER), İklim Adaleti Koalisyonu, Ekoloji Politik ve Şirnex Ekoloji Paltformu’nun yer aldığı heyete, Silopiya Belediye Eşbaşkanı Adalet Fidan da eşlik etti. Heyet, ilk olarak Cûdî Dağı’nın eteklerinde bulunan ve 1990’lı yıllarda devlet baskılarıyla boşaltılan Dêrge (Gümüş) köyünde incelemelerde bulundu. 
 
Askerler tarafından ateşe verilen Gera Mihêtê ve Sorbitmê köyünde incelemelerde bulunmak isteyen heyet, “operasyon” gerekçesiyle askerlerce engellendi. Cûdî’nin eteklerinde bulunan köylerde incelemelerde bulunan ekolojistler, izlenimlerini aktardı. 
 
HDP Ekoloji Meclisi Eşsözcüsü Menekşe Kızıldere, Cûdî Dağı’nda süren talana karşı yapılan ihbarlara rağmen bakanlığın yangın olmadığı iddiasında bulunduğunu söyledi. Bölge halkının çektiği fotoğraf ve videolarla yangının kanıtlandığını belirten Kızıldere, bunun üzerine talanı yerinde incelemek için bölgeye geldiklerini kaydetti. Kızıldere, incelemeleri raporlaştırarak, kamuoyuna açıklayacaklarını söyledi.  
 
‘AĞAÇ KIYIMI VAHİM DERECEDE’ 
 
Cûdî’de yaşanan ağaç kıyımını vahim bir derecede olduğuna dikkat çeken Kızıldere, “Hem ağaç kıyımı hem yangınlar nedeniyle Cûdî Dağı’nda ormanlık alan büyük ölçüde kaybolmuş durumda. Sadece ağaç kıyımı ile sınırlı olmadığı gibi, adeta bir maden alanı olarak orman varlıkları yok olmakla karşı karşıyadır. Kalekolun hemen altında bir petrol arama kuyusu gördük. Burada maden şirketleri, o alana girme endişesi yaratıyor. Belki de bu nedenle bilgiler saklanıyor. Asıl amaç maden şirketlerinin buraya girilmesi, bu nedenle ağaç kıyımı yapılıyor, yangınlar çıkartılıyor. Maden ocakları bu alana girdikten sonra artık Cûdî ormanlarından bahsedemeyiz. Buraya gelirken bile nasıl köylerin boşaltıldığını ve yasaklarla nasıl insanların buraya girmesini engellediğini görüyoruz. Bu da aslında insansızlaştırma politikasıdır” dedi. 
 
‘ÖZEL SAVAŞIN BİR PARÇASI’
 
Cûdî Dağı’na sömürge politikasıyla yaklaşıldığını dile getiren Kızıldere, “Burada o kadar yasak, bu kadar engel ve bilgi kirliliği altında sömürge anlayışı var. Bu özel savaşın bir parçasıdır. Özel savaşa birde sermayeyi katıp ön palana çıkartarak, burası insansızlaştırılmak isteniyor. Zaten sermaye ile devlet arasında bir fark kalmadı. Bunu güvenlikli politikalarıyla meşrulaştırıyorlar” ifadelerini kullandı.
 
‘BİR AĞAÇ DAHA KAYBEDEMEZ'
 
Cûdî’nin talana karşı yalnız bırakılmaması gerektiğinin altını çizen Kızıldere, “Doğanın yalnız bırakılması, halkın yalnız bırakılmasıdır. Amaçları bu yangınları uzatmak ve halkı yılgınlığa itmek, tam da buna karşı bir birliktelik ortaya koymak gerekiyor. Herkesin sahiplenmesi gerekir. Çünkü yangın ve ağaç kıyımıyla beraber ikliminde sıcaklığında değişikliler ve kuraklık hayatı olumsuz etkileyecek.  Artık Cûdî ağaç kaybedemez, bunun bir durdurulması gerekir” şeklinde konuştu.
 
‘CÛDÎ’DE DOĞA YOK EDİLİYOR’ 
 
Ekoloji Politika’dan Sebahat Yaraşır, Cûdî’de talana karşı sessizlik nedeniyle özeleştirisinde bulundu. Cûdi’de bir soykırım uygulandığını belirten Yaraşır, “Cûdî’de eko kırım var, insansızlaştırma var. Buna ses olmaya geldik. Bu sadece bir ağaç kesilmesi değil, aynı zamanda burada yaşayan binlerce canlı türün yok edilmesidir. Doğanın yok edilmesi söz konusudur” diye belirtti.
 
‘CÛDİ’NİN ACISINI HİSSETMELİYİZ’ 
 
Bugüne kadar Kurdistan’da yaşanan doğa kıyımına karşı sessiz kalındığını ifade eden Yaraşır, “Artık bu günden sonra ekoloji hareketleri olarak ne yapılabilir, ne gibi çalışmalar yürütebiliriz diye çalışacağız. Akbelen’de olması gereken yerde sahiplenme söz konusu iken, Cudi’de olması gereken bir sahiplenme söz konusu değil. Bu devletin ayrışma dilinin getirdiği noktadan kaynaklanıyor. Ekolojistler ortaklaşmalıdır. Nasıl Ocak ayında 80 örgütten oluşan çevre platformlarıyla konferanslar yapmayı başardıysak, şimdi de Gabar, Cudi ve Kurdistan’ın herhangi bir yerinde olan kıyımın acısını hissetmeliyiz” diye seslendi. 
 
‘SAVAŞ ARACI OLARAK EKOLOJİK YIKIM’
 
Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD) Ekoloji Komisyonu üyesi Hülya Yıldırım, Türkiye’nin birçok yerinde ekolojik yıkımla karşı karşıya olduklarını söyledi. Yıldırım, daha önce incelemelerde bulunmak üzere Akbelen, Kazdağları, Dikmece’ye gittiklerini, bugün ise Cûdî’de olduklarını belirterek, “Cudi’de yaşanan ekoloji yıkımın, sadece rant olduğunu söyleyemiyoruz. Bir savaşın aracı olarak, insansızlaştırma aracı olarak, ekolojik yıkımla karşı karşıyayız. Bu sadece Cudi değil, Dersim’de ve birçok yerde yılladır yaşana bir durumdur” dedi. 
 
‘CANLI YAŞAMI YOK EDİLİYOR’ 
 
Yıldırım, “güvenlik” adı altında kalekol ve karakolların olduğu bölgelerde orman yangınlarının olduğunu, diğer bölgelerin yeşil alanlar olduğuna dikkat çekerek, “Güvenlik alanı denilerek Cudi’nin yalnızlaştırılması durumu var. Kurdistan’da çıkan yangınlara karşı önlem alınmaması tek sebebi, güvenlik olarak gösteriliyor. Bu gerekçe beraberinde toplumda desteğin sağlanmasının önünü almadır. Özel güvenlik bölgesi ya da güvenlikli bölge, adına ne derseniz deyin, bir canlı yaşamı ve eko sistemin, tarihin ve kültürün yok edilmesini kimse kabul etmemelidir. Bunun için Cudi ve diğer yerler için dayanışma içinde olunmalıdır” çağrısında bulundu. 
 
‘SES OLMAK İÇİN GELDİK’
 
İklim Adaleti Komisyonu üyesi Utku Şahin, dünyanın ve ülkenin birçok yerinde olduğu gibi bu bölgede de ekoloji yıkımın olduğunu söyledi. Her yıl bölgede orman yangınlarının olduğunu anımsatan Şahin, “İnsan kaynaklı orman yangını ve ağaç kesimi vardı. Geçen hafta bu alanda yangının çıktığını öğrendik. Buraya ses olmak ve buradaki canlılara sahip çıkmak için geldik” dedi. İncelemelerde bulunduğu Dêrgê köyünde ilk izlenimlerini anlatan Şahin, şunları söyledi: “Gittiğimiz köy Cudi’nin etekleri idi.  Çokça meyve ağaçların olduğu ve oldukça verimli bir araziye sahip olan bir köydü. Orman yangını ve ağaç kesimi olduğu bölgeyi yakından incelemek istedik ancak izin verilmedi. Uzaktan çekim yapabildik. Bu nedenle tam anlamıyla bir tespit yapamadık. Köylüler eskiden sık ağaçlar olduğunu ve son dönemde giderek ağaçlık alanların seyrekleştiğini aktardı. Bunu uzaktan da olsa kendi gözlerimizle gördük.”
 
‘HALKA YASAK, MADENLERE AÇIK’
 
Bölgede incelemelerin engellenmesine tepki gösteren tepki gösteren Şahin, “Yasak gerekçesi öne sürüldü. Ama tam anlamıyla ne olduğunu açıklamıyor. Yangının çıktığı alanda halk yangını söndürmek istemiş ancak izin verilmemiş. Yine alan sivil halka yasak iken, maden şirketlerine ve sermayedarlara açık” diye aktardı.
 
MA / Mehmet Güleş – Zeynep Durgut
 

Diğer başlıklar

01:26 Şenyaşar’dan AKP sıralarına: Katliam yapanları korumayın
04/10/2023
23:03 ÖHD: İmralı tecrit rejimine son verilmesi talebine ses olun
22:20 Polis HPG’li Şahin’in cenazesini aileden kaçırdı
21:39 Merdan Yanardağ’dan ilk açıklama: Boyun eğmeyeceğim
20:50 Mazlum Abdi Hakan Fidan’ı yalanladı
19:50 Cizîr’de 15 dakikalık yağmur yolları çamura çevirdi
19:25 Katledilen Suriyelilerin dosyasında etkili soruşturma yürütülmemiş
19:11 Meclis Kurdistan ifadesini ‘kaba ve yaralayıcı’ buldu!
19:03 Yeşil Sol Parti’li Eren’den AİHM’in Abdullah Öcalan kararı hatırlatması
18:50 KHK eylemi 262'inci haftasında: Mücadeleye devam
18:36 Avukat Karakaş davasında görgü tanığı: Polis aracıyla çarptı ezmeye çalıştı
18:02 Necmettin Fendik davasında ATK raporları inceleyecek
17:26 Kobanê Davası: HDP, 12 Eylül’den kalma barajı yıktı
17:13 Nagihan Akarsel Cenevre’de anıldı
16:05 Garawand’ın aile bireylerinin telefonlarına el konuldu
15:54 Gazeteci Merdan Yanardağ tahliye edildi
15:47 30 yıllık tutuklunun tahliyesi 6 ay ertelendi
15:34 Türkiye, 'internetin özgür olmadığı ülkeler' listesinde geriye gitti
15:33 Fidan, Kuzey ve Doğu Suriye'yi hedef aldı
15:27 Akarsel mezarı başında anıldı
14:20 Doğu Karadeniz'de sel ve heyelan
14:10 Avrupalı parlamenterler: Özerk Yönetim, krizin çözümünde yer almalı
13:57 İzmir Barosu: Hayvanları şiddetten kurtaracak düzenlemeler yapılsın
13:11 Kobanê Davası: Kendilerini yalanlayan tanıkların beyanları mütalaaya konuldu
13:08 Ahmet Türk davası: Demokratik siyaset yaptığımız için yargılanıyoruz
13:00 Milletvekili Doğan'ın davasında 'yargılamayı durdurma' talebine ret
12:06 Noori'yi katleden erkeğe ağırlaştırılmış müebbet hapis
11:56 Gazeteci ve siyasetçilerin 'akademi' davası ertelendi
11:53 Hatay'da 4.0 büyüklüğünde deprem
11:43 İran'da rejim güçleri 16 yaşındaki genç kadına saldırdı
11:37 Özgürlük Yürüyüşü'nde 4'üncü gün: İktidar suç işliyor
11:02 Erdoğan'ın programları rahatsızlığı nedeniyle iptal edildi
10:44 Kırmızıgül: Nagihan yeniyi yaratmaktan korkmazdı
10:36 Jineolojî Dergisi: Nagihan'ın mücadelesi tüm dünyada yankılanıyor
10:32 Kadın cinayetinde 'haksız tahrik' indirimi onandı
10:22 3 günde 112 gözaltı
09:53 Giyadîn’in yeraltı suları hedefte
09:24 ABD Temsilciler Meclisi Başkanı McCarthy kendi partisinin oylarıyla görevden alındı
09:08 Amed’te mahalleli uyuşturucuya karşı örgütlendi
09:08 Verimi düşük bağ bozumu
09:07 Êlih kayyımı Buğday Pazarı'na göz dikti!
09:06 9 Ekim’e çağrı: Kitlesel sahiplenmeyle tecrit aşılır
09:05 Av. Erol: İmralı zaman makinasıdır, geleceğinizi gösterir
09:04 Uluslararası komplo: 25 yılda savaşa 720 milyar dolar harcandı
09:00 04 EYLÜL 2023 GÜNDEMİ
03/10/2023
23:11 3’üncü İzmir Uluslararası Mülteci Film Festivali başladı
23:07 Nagihan Akarsel için Kobanê’de anma töreni
22:39 Yeşil Sol Parti’nin Çanakkale’deki futbol turnuvası engellendi
22:07 Mêrdîn’de savcıdan kadına şiddet: Kamera kayıtları toplanmadı
21:28 Dilan Kortak davasında mahkeme görevsizlik kararı verdi
20:56 Durak, uzaklaştırma kararı ve şikayetlere rağmen katledildi
19:52 Nijerya’da Lassa salgınından 181 kişi hayatını kaybetti
18:55 EŞİK Meclis’te: Eşitlikten vazgeçmeyeceğiz
18:45 Kadınlar Birlikte Güçlü: Şüpheli şekilde yaşamını yitiren Kübra’ya ne oldu?
18:02 ‘Üniformalıların işlediği suçlara karşı sessiz kalmayacağız’
17:56 Yeşil Sol Parti: Savaştan beslenenlerin tehditleri yok hükmündedir
17:51 Muğlalılar, imar planının iptalini istedi
17:47 'Gençler özel savaş politikalarınıza boyun eğmeyecek'
17:43 Kobanê Davası’nda fotoğraflarla konuştu: Erdoğan’a hangi ceza istenecek?
17:17 Edremit'te moloz dökülen alanda yangın
17:01 Kadınlardan Uçar'a destek: İrademizdir
17:00 HDP eski Gençlik Meclisi üyesinin davası ertelendi
16:26 Kaldıraç okurları: Taciz ve tehdit ediliyoruz
16:01 Vartinis’te anma: 30 değil, 300 yıl da geçse unutmayacağız!
15:46 Tarım işçilerini taşıyan minibüs devrildi: 10 yaralı
14:58 MKGP’den Nagihan Akarsel için açıklama
14:52 Ayşenur Arslan serbest bırakıldı
14:48 İran saldırısında bir kolber katledildi
14:40 ‘Suruç için adalet’ istedikleri için tutuklanan iki kadın tahliye oldu
14:30 DAD: Canlarımız serbest bırakılmalı
13:57 İki üniversitede yemekhane zamlarına tepki
13:24 Skandal sözler eden İmam hakkında suç duyurusu
12:54 Gazeteci Ayşenur Arslan gözaltına alındı
12:46 Akın: Yeni anayasa için önce yol temizliği yapılmalı
12:07 Evde emniyete ait dinleme cihazı bulundu
12:06 Eylül ayında Rojhilat ve İran’da en az 463 gözaltı
11:57 'Özgürlük Yürüyüşü'nde 3'üncü gün: Zeytinlikler talan ediliyor
11:51 Abdullah Öcalan’ın avukatlarından yeni görüşme başvurusu
11:15 Ankara eyleminde hayatını kaybedenlerin kimlikleri açıklandı
11:08 Kömür ocağında göçük: Bir işçi yaşamını yitirdi
10:56 Cumartesi Anneleri eylemine dönük polis şiddeti bilirkişi raporunda
10:43 DFG: 4 gazeteci tutuklandı, 268 habere erişim engeli getirildi
10:42 43 öğrenciye taciz davası: Tanık gelmedi, duruşma ertelendi
10:35 İzmir'de polis bir kadını katletti
10:34 Gözaltı protestosunda gözaltına alınan 10 kişi serbest
10:25 Dersim merkezli operasyonda 6 gözaltı
10:13 Sağanak yağış etkisini sürdürüyor
10:05 Ankara saldırısıyla ilgili 18 ilde 90'ı aşkın gözaltı
09:59 ENAG'ın enflasyon rakamı: Yüzde 95,33
09:23 Kayyımın ithal bürokratından geriye usulsüzlükler kaldı
09:13 ‘Çatışmada öldürüldü’ denilen taksicinin dosyası 6 yıldır gizli
09:12 Kayyım yıkımına karşı bir araya gelme daveti
09:09 Türkdoğan: İmralı’daki hukuk Türkiye’de ikili sistem yarattı
09:08 TJA, İstanbul’un 3 bölgesinde sahada olacak
09:07 Uluslararası komploya karşı özgürlük talebi
09:06 'Özgürlüklerin gasp edildiği ortamda yeni anayasadan bahsedilemez'
09:05 Kadınlar ‘jin, jiyan, azadî’ etrafında birleşti
09:04 'Tecrit topyekun mücadele ile kaldırılır’
09:00 03 EKİM 2023 GÜNDEMİ
08:56 Gazeteci Merdan Yanardağ'ın ilk duruşması yarın
02/10/2023
23:55 HPG’li Oğuz polis ablukasında defnedildi
23:49 Adana’daki iki belediyeden 13 kişi tutuklandı
20:21 Qoser’de bir kadın katledildi
20:10 Kürtçe basın toplantısı nedeniyle Öcalan hakkında tutanak tutuldu
19:46 İzmir’de okulda yaşanan tacize karşı suç duyurusu
19:30 Kuzey ve Doğu Suriye’nin aile hukuku tartışıldı
18:34 HPG’li Oğuz’un cenazesi polis tarafından kaçırıldı
18:32 Avukata şiddet uygulayan polisin dosyası Ağır Ceza’ya gönderilecek
18:09 Bedlîs’te su kesintisi nedeniyle okul ve cami kapatıldı
17:57 Nijer’deki askeri yönetimden Cezayir’in ‘arabuluculuk’ teklifine olumlu yanıt
17:53 Kobanê Davası: HDP’nin yaptığı çağrıyı BM de yaptı
17:22 Kadınlardan uzman çavuş tacizi protestosu: Sessiz kalmayacağız
17:05 Yılmaz Özalp sloganlar eşliğinde uğurlandı
17:05 Irak Cumhurbaşkanı Reşid: Türkiye’nin ihlalleri sivillerin ölmesine neden oluyor
16:56 TJA: İktidar üniformalı tecavüz faillerine alan açtı
16:47 30 yıl sonra tahliye olan Çalışır’a kitlesel ziyaret
16:24 Mêrdîn’de bir genç tutuklandı
16:21 Gözaltılara tepki: HDP ve Yeşil Sol Parti’ye saldıran iktidar, kumpas iktidarıdır
15:51 Sağlık emekçilerinden bakan’a: Sağlıkta şiddeti tweetle’mi önleyeceksiniz?
15:03 Kadınlar Nagihan Akarsel için BM ile görüştü
14:54 'Qers halkı kayyıma yerel seçimde cevap verecek'
14:43 Aydın'da bir günde 4 ÇED kararı
14:14 Gözaltına alınan siyasilerin soruşturmasında ‘gizlilik’ kararı
14:10 'Nükleer silah kullanma' davasında mütalaa verilecek
14:01 Nobel Tıp Ödülü sahiplerini buldu
13:59 'Can Atalay'a Özgürlük Yürüyüşü' ikinci gününde
13:32 Tahliye talebinin ret edilmesinden 2 gün sonra yaşamını yitirdi
12:55 4 vekilin dokunulmazlık fezlekeleri Meclis'te
12:04 İstanbul'da gözaltılar protesto edilecek
11:50 Çocuğa tecavüz davası: Sanık korucunun 'zorla kaçırdım' mesajı dosyada
10:39 Bangladeş'te dang humması salgınında can kaybı bini aştı
10:04 11 il için sarı ve turuncu kodlu uyarı
09:26 Xwebûn 'Her şey özgürlük için' manşetiyle çıktı
09:21 Akın: Krizlerin temelinde İmralı tecridi var
09:20 ‘Abdullah Öcalan etrafında kenetlenen bir halk gerçekliği var’
09:20 Cumartesi Annesi Tosun: Devlet kayıplar arşivini açıklasın
09:17 Soylu hedef gösterdi, emniyet mail attı: 15 yıl hapsi isteniyor
09:13 AYM açlık grevi gerekçesiyle verilen cezalarda ihlal görmedi!
09:11 Fatma Öcalan: Ağabeyimle görüşmek istiyorum
09:06 İmralı tecridi: AİHM ve CPT’nin varlığı tartışmalı hale geldi
09:03 Çiçek: Tecride karşı daha büyük direneceğiz
09:00 02 EKİM 2023 GÜNDEMİ
08:49 İstanbul ve Kırklareli'nde ev baskınları
01/10/2023
23:42 FilmAmed Belgesel Film Festivali sona erdi
23:23 Metina, Biradost, Balekayetî, Amediyê ve Kandil’e hava saldırısı
21:18 Batman Petrolspor'a saldırı
20:45 Babil’de çıkan yangında 7 kişi hayatını kaybetti
18:28 HPG’den Ankara açıklaması
18:02 Amedspor, Uşakspor deplasmanından lider döndü
17:15 DAD kongresinde 'eşit yurttaşlık' talebi