Mızraklı: Kayyımlar hafıza ve geleceğe müdahalenin garnizonudur

img
AMED - Tutuklu Amed Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Selçuk Mızraklı, kayyımların topluma, kültüre, kimliğe, inançlara, değerlere, hafızaya ve gelecek arayışlarına müdahalenin merkez garnizonu durumuna geldiğini belirtti. 
 
Tek başına iktidar olma vasfını kaybetmesiyle savaş konseptine geri dönen AKP, gidilen süreçte 30 Ekim 2014 tarihli Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısında karar altına aldığı ‘Çöktürme Planı’nı madde madde uyguladı. Savaş ve çatışma ortamıyla birlikte siyasi soykırım konseptini devreye koyan AKP, 2016 yılında kayyım darbesiyle Demokratik Bölgeler Partili (DBP) belediye başkanlarını görevden aldı, Meclis darbesiyle Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanları ve milletvekillerini tutuklattı. AKP, yargı sopasıyla binlerce Kürt siyasetçi gözaltına aldı, tutuklattı, yıllarca hapis cezalarına çarptırdı. 
 
31 Mart 2019 yerel seçimlerinde ise HDP, 3’ü büyükşehir, 5’i il, 45’i ilçe, 12’si belde olmak üzere toplam 65 belediye kazandı. Seçimlerden kısa bir süre sonra iktidar, ikinci kayyım darbesiyle yeniden HDP yönetimindeki belediye eşbaşkanlarını görevden aldı, yerine kayyım atadı. İkinci kayyım darbesinin ilk adımı, 19 Ağustos 2019’da Amed, Mêrdîn ve Wan Büyükşehi Belediyesi eşbaşkanlarının görevden alınarak yerine kayyım atanması oldu. Devam eden süreçte, HDP’nin kazandığı 65 belediyenin 48’ine İçişleri Bakanlığı kararıyla kayyım atandı. 31 Mart 2019 tarihinden bugüne kadar HDP’li 84 Belediye Eşbaşkanı gözaltına alındı. 21’i kadın olmak üzere 39 belediye eşbaşkanı tutuklandı. 
 
Belediyeleri “Kandil’ para aktarıyorlar” iddiasıyla suçlayan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, yıllar sonra talimatın AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından verildiğini, “Cumhurbaşkanımız beni çağırdı. Dedi ki; 'Süleyman, ben bu Güneydoğu'daki HDP'nin, PKK'nın belediyelerinden rahatsızım. Bunları derhal görevden alacaksın' dedi. Ya benim istediğim bir göz, Tayyip Erdoğan verdi bana iki göz. İki gün geçti, sabah 8'de bir operasyon, hepsini görevden aldık" sözleriyle itiraf etti. 
 
Amed Büyükşehir Belediyesi’ni yüzde 62 oy oranıyla kazanan Selçuk Mızraklı, göreve geldikten sonra kayyımın 750 bin TL denilen ancak belediyedeki faturası inceledikten sonra 1 milyon TL’yi aşan bir ücrete mal olan şatafatlı makam odasını kamuoyuyla paylaştı. Kayyımların yolsuzluklarını teşhir eden ve kentte yaratılan tahribatları onarmak için kolları sıvayan Mızraklı da ikinci kayyım darbesinin ilk adımında görevden alınarak, yerine kayyım atandı. Mızraklı, aday olduğu seçimlerden 11 gün önce ifade verdiği ileri sürülen açık tanık Berna Ayverdi’nin ifadeleri üzerine 21 Ekim 2019’da yapılan ev baskınıyla gözaltına alındı, bir gün sonra 22 Ekim 2019’da “örgüt üyeliği” ve "örgüt propagandası yapmak”  iddiasıyla tutuklandı. 
 
Yapılan yargılamalarda Mızraklı hakkında verilen 9 yıl, 4 ay, 15 günlük hapis cezası, Diyarbakır Bölge Adliye Mahkemesi tarafından onaylandı. Mızraklı’nın avukatları tarafından Yargıtay’a taşınan dava, 6 Aralık 2022’de savunma hakkının engellendiği, eksik inceleme ve yetersiz gerekçeler nedeniyle bozuldu. Ancak Mızraklı hakkında tahliye talebi reddedildi. 
 
Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi'nde tutuklu bulunan Mızraklı, iktidarın kayyım politikalarına dair sorularımızı yanıtladı. 
 
AKP’nin 2016’da devreye koyduğu kayyım darbesine karşı 31 Mart 2019 seçimlerinde Amed’de yüzde 62 oyla seçildiniz. Siz seçilmeden kayyım hazırlıkları yapılmaya başlandı ve adım adım örüldü. İktidarın kayyım politikasını nasıl değerlendiriyorsunuz, kayyımı nasıl tanımlarsınız? 
 
Belediyelere kayyım ya da halkın seçimle işbaşına getirdiği yöneticilerin yerine egemen idareci, memur atanmasına genelde askeri darbe dönemlerinde (27 Mayıs-12 Eylül) tanık olunurken; özelde Kürt coğrafyasında Cumhuriyet’in ilk çeyreğinde ve son 7 yılda tanık oluyoruz. Bu özel bir kamu idare rejiminin kanıtıdır ve ‘sözde vatandaşın iradesini’ tanımadığının işaretidir. Çünkü bütün seçimli sistemlerde, bütün seçilmişler meşruiyetlerini seçim sonuçlarından alırlar ki; mevcut Cumhurbaşkanı da öyledir. Ama 7 yıldır bir sistem ısrarla ve hukuksuzca sürdürülüyor ise, bu bölgede yeni özel bir rejim inşasını işaret eder. Bir tür yeni sömürgecilik rejimi diyebilirim.
 
Yukarıda tarif ettiğim yeni idari rejim açısından mali rantlar öncelikli değildir. Nitekim buna ihtiyaç duyacak olsa, bu yöntemi kaynak zengini birçok batı metropolleri için düşünürdü. Tatil beldelerinden, Antalya’dan İstanbul’a kadar birçok yer düşünüldüğünde, yüzlerce kat daha fazla mali rantlar üretme imkânı vardır. Amaç mali rant sağlamak değildir. Bu yeni idare rejiminin ilk işaret fişeği, 15 yıl önce Sur Belediyesi’ne kayyım tayini, ikinci işaret fişeği ise 30 Mart 2014 seçimlerinde 102 belediye partimizce alındığında Meclis başkanı ve siyasetçilerin seçim sonuçlarını yorumlama tarzlarında görülebilir. Iğdır seçimlerinde başarı elde ettiğimizde ki ‘Ermenistan sınırına dayandılar’ cümlesi ile Kürt illerinde kazanılan belediyelerin asimile etme, entegre etme politikalarını boşa çıkardıklarını iyi gördüler. 
 
 
 Kayyım uygulaması siyasete, siyasetin dizaynının ve yerel demokrasiye etkileri nedeni ile rejimin en büyük saldırı biçimi olmasına karşın yeterince bilince çıkarılmadığını, boşa düşürülmediğini düşünüyorum.
 
Bunun üzerine yerel yönetimlerin öneminin farkına varıp,  yerel yönetimlere daha fazla önem verdiler. Fakat kaybettikleri her il, ilçe veya beldeyi bir daha kazanamayacaklarını anlayınca böyle bir yola başvurdular. Yargılandığım süreçlerde de vurgulamıştım, ‘Çöktürme Planı’ plan hazırlıklarını hızlandıran ve çözüm sürecini rölantiye alan süreç, 2014 yerel seçim sonuçları ile başladı. Bütün bu süreçler Türkiye’de çok kullanılan ‘parti üstü’ bir anlayışla sürdürüldü. Aksi takdirde dokunulmazlıkların kaldırılması ve ilk dalga kayyım atamalarını anlamlandırmak mümkün olmazdı. Güçlendirilmiş parlamenter demokrasi diyenlerin sinek siklet bir demokrasiyi bile düşünmedikleri, amiyane tabirle sadece kendilerine Müslüman, kendileri için demokrasi düşledikleri bu gelişmeler ve sonrası açığa çıktı zaten. Kayyım uygulaması siyasete, siyasetin dizaynının ve yerel demokrasiye etkileri nedeni ile rejimin en büyük saldırı biçimi olmasına karşın yeterince bilince çıkarılmadığını, boşa düşürülmediğini düşünüyorum. Aksi takdirde her gün, her hafta bezdirici demokratik itiraz yükselir, yılda bir kez hatırlatma, duyarlılaştırma babında etkinlikler olmamalı!
 
Kayyım pratiklerini ve yolsuzluklarına göreve geldiğiniz de bizzat şahit oldunuz. Kayyımlar, ikinci darbe döneminde de benzer usulsüzlüklerle gündeme geliyor. Belediyeler nasıl bir alana dönüştürüldü? 
 
Kayyımlık halk iradesine “rağmen” bir idari rejim olduğu gibi, aynı zamanda özel hukuk düzeninin de bir parçasıdır. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın montaj videosuna karşın herkesin tanık olduğu görüntülerle kayyım bakış açısı çırılçıplak ortaya çıktı. Faş edilen bu halleri bir miktar canlarını acıttı ama aynı zamanda da tekrar etme azimlerini biledi. Şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki bu dönemde halka ait varlıkların talanı ve kent yaşamına müdahale, geçen kayyım dönemini fersah fersah aşmıştır ama ne partimiz ne de sivil demokratik kurumlar ses getirecek düzeyde kesintisiz etkinliklerle kayyım düzenini zora sokamamışlardır. Kayyımlar belediye hizmet üretimlerinin merkezi idare ehliyeti ile sürdürülmesinden çok topluma, kültüre, kimliğe, inançlara, değerlere, hafızaya ve gelecek arayışlarına müdahalenin merkez garnizonu durumuna gelmişlerdir. Sosyo-politik, psiko-politik, ekonomi-politik ve eko-politik, birçok kararlaşma, halka rağmen halka dönük uygulamanın laboratuvarı olarak işlev görmektedir. Tam da bunun karşısında sağlam, köklü bir duruş ve bu hedeflemeleri boşa düşürecek halkın demokratik, kararlı öz savunusuna fazlası ile ihtiyacımız var ve bunun örgütlenmesi önem kazanıyor.
 
Kayyımlara karşı mücadelenin eksikliğini eleştirdiniz, iktidarın kayyım politikası nasıl boşa çıkarılabilir?
 
4 Kasım 2016’da, 19 Ağustos 2019’da demokratik siyasete ve halk iradesine darbe tarihleridir. Siyasetin dizaynı ve alınan son seçim sonuçları kadar sosyolojiye ve tarihe müdahaledir. Neleri kaybettirmek, neleri zayıflatmak, neleri değersizleştirmek ve çürütmek istediklerini iyi tahlil etmekle mükellefiz. Kaybettiklerimizi bulacağımızı yeri iyi bilmek zorundayız, yoksa yine kaybedebiliriz. Bunun bilinci ile kurumlarımıza, partimize ve geleceğimize sahip çıkmak, değerlerimizin, değerlilerimizin değerini bilmek durumundayız. Çünkü  ‘sarı öküz’ metaforu bizim dışımızdakiler için olduğu kadar, bizler içinde geçerlidir, unutmayalım. En az bizlerin üzerine yürüyenler kadar mahir, cesur, kararlı, dirençli, öngörülü ve organize olmalıyız. Kesinlikle yalnız kalmamalı, dayanışma boy vermeli, dost ve müttefiklerimizi çoğaltmalıyız. Bu perspektifle demokrasi talebi ve meşru demokratik mücadelenin bütün yöntemleri bu başlıkta dayanak noktamızdır. Bunun farkındalığı ile rakiplerimizin öncelikle psiko-sosyal ve psiko-politik etkilerini hafifletecek, kıracak örgütlülük, dayanışma ve bunun duyurusunu güçlendirecek araçlara ihtiyacımız var, çözmeliyiz. Kelebek etkisi kavramına aşinayız, o nedenle iddia ediyorum ki 4 Kasım’ı boşa çıkartsak, 19 Ağustos olmazdı. Aynı şekilde 19 Ağustos’u boşa çıkartsak, 14 Mayıs 2023’ün sonuçları böyle şekillenmezdi. Bunlar tarihin ironisi değil, tarihin dersleri olduğunu bilelim yeter ki.
 
Yaklaşık 4 yıldır cezaevindesiniz ve irade olarak seçildiğiniz kentten uzaktasınız. Kayyım atamalarının 4’üncü yılında seçmenlerinize bir mesajınız var mı? 
 
 
 Oyumuz inanışımızın, düşünümüzün, değerlerimizin bileşimidir ve tarafımızı yalnız siyasi olarak ifade etmez aynı zamanda ahlaki olarak da bizler için onur meselesidir.
 
Ferhat’ın sabrının da kararlılığının da arkasında yatan aşkıydı. Sevdamızla buluşmak için daha çok, daha samimi, daha verimli, daha etkili çalışmak, çoğalmak ve örgütlülüğü yetkinleştirmekle kazanabiliriz. Halkın içinden doğmuş, halktan beslenen bir parti olarak demokratik örgütlülük ve ilişkileri samimi olarak içselleştirmek, pratikleştirmek gerekiyor. Değerli insan Hrant Dink katledildiğinde yüzbinler  ‘Hepimiz Hrant’ız, hepimiz Ermeniyiz’ diyerek, sadece katli lanetlememiş, kirli odakların edimlerine karşı bir vicdan, ahlak ve insani değerler dayanışması da göstermişti. Bu meyanda nasıl ki Akbelen ile Cudi’nin derdi birse, kayyım rejiminin kötülüğüne ve irade gaspına karşı da milyonların ortaklaşmasını temin etmeliyiz. Kürt toplumu ekseriyetle ve demokratlar oy verirken, sadece bir irade beyanında bulunmaz. Oyumuz inanışımızın, düşünümüzün, değerlerimizin bileşimidir ve tarafımızı yalnız siyasi olarak ifade etmez aynı zamanda ahlaki olarak da bizler için onur meselesidir. Halkımızın ve partimizin sorumlu, güçlü ve sonuç alıcı adımlar atacağına inanıyor. Ben ve Selahattin Başkan (Selahattin Demirtaş) selam ve sevgilerimizi, kazanacağımıza olan inancımızı iletiyoruz.
 
MA/ Müjdat Can
 

Diğer başlıklar

00:07 Cenevre’de ‘Abdullah Öcalan’ın kitaplarını okuma günleri’ başladı
08/12/2023
23:42 Gözaltına alınan JINNEWS muhabiri Toral adliyeye sevk edildi
22:59 ‘Egemen güçlerin pazarında demokratik modernite gazeteciliği yapıyoruz'
22:45 HEDEP İl binasındaki polis ablukası sürüyor
22:38 Soran'da çıkan yangında 14 kişi hayatını kaybetti
22:33 Kerboran’da gözaltına alınan yurttaş serbest bırakıldı
22:21 HEDEP Saray’ın ‘savaş bütçesi’ne şerh düştü: Çözüm 3'üncü Yol'un bütçesi
22:01 Gültan Kışanak: 7 yıl tutukluluk süresi dünyanın hiçbir yerinde yok
21:39 Mersin’de gözaltına alınan 5 kişi serbest bırakıldı
20:13 Hewlêr ve Hesekê’de ABD üssüne saldırı
20:03 DSÖ: Sudan’da 6,8 milyon kişi yerinden oldu
20:03 HEDEP Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan: Kazan kazan politikasını benimseyeceğiz
19:57 Tabiplerin Dayanışma Nöbeti 2’nci haftasında: Hakikatten vazgeçmeyeceğiz
19:31 HEDEP Eş Genel Başkanı Bakırhan’dan İstanbul’da bir dizi ziyaret
19:18 32 yıllık tutsak, ‘biji berxwedana zindanan’ sloganıyla karşılandı
18:26 HEDEP’li gençlere yönelik şiddet protesto edildi: Faşizmi yeneceğiz
18:18 Meletî'de gözaltına alınan 3 kişi serbest
17:59 Cadde ortasında açılan çukur tehlike saçıyor
17:57 ODTÜ’de işten çıkarılan işçi topladığı imzaları rektörlüğe teslim etti
17:35 Seyit Oktay, 30 yıllık tutsaklığın ardından tahliye edildi
17:12 HEDEP Adana Gençlik Meclisi: Mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz
17:08 Açlık grevindeki tutsaktan mesaj: Tecride darbe vuruyoruz
16:48 Sümeyra Duratimur'un ölümüyle ilgili babası tutuklandı
16:27 19 il için kuvvetli yağış uyarısı
16:10 Meclis İnsan Hakları İnceleme Komisyonu'ndan HEDEP'e İmralı yanıtı
16:08 İnsan Hakları Haftası’nda Wan’da bir dizi etkinlik yapılacak
15:50 Zilan’daki HES projesine mahkeme ‘dur’ dedi
15:48 AKP'li eski başkan uyuşturucu kaçakçılığından tutuklandı
15:44 Hatimoğulları: Açlık grevindeki tutsaklar Öcalan'ın özgürlüğünü istiyor
15:02 Tutsaklardan Adalet Nöbeti'ne mesaj: Ya özgürlük ya özgürlük
15:00 DİSK 11 ilde yürüyüş düzenleyecek
14:50 Erdoğan 'Benim için öyle biri yok' dediği Miçotakis'e bu kez 'dostum' dedi
14:49 Diyanet dil seçeneklerinde Kürtçeye yer vermedi
14:28 32 yıllık tutsaklığın ardından tahliye oldu
14:20 Altıparmak: Popülist otoriteler hukuku araç olarak kullanıyor
14:05 Yeşil Bölge'deki ABD Bağdat Büyükelçiliğine roket saldırısı
13:27 Siyasi cinayetler ve katliamlara dair zaman aşımı kararları Meclis’e taşındı
13:04 Özak Tekstil işçilerinin direnişi sürüyor
12:50 Drone saldırısında 7 Şam askeri yaşamını yitirdi
11:56 HEDEP Gençlik Meclisi Sözcüsü'ne polis şiddeti
11:49 Adalet Bakanı Tunç'a iki soruluk İmralı önergesi
11:35 Gazeteci Canözer’in davası mükerrer olduğu için reddedildi
11:10 Deprem sonrası ailelerden ‘acil’ İmralı’ya gitme başvurusu
11:08 Başvurulara rağmen önlem alınmadı, aileler evsiz kaldı
10:23 MKM, 32’nci yıl dönümünü konserle kutlayacak
10:14 Karakolda müvekkili ile Kürtçe konuşan avukata saldırı
10:06 Tutsaklar: Krizden çıkışın yolu Abdullah Öcalan'ın özgürlüğünden geçiyor
09:49 Hukukçular Abdullah Öcalan için CPT ve Adalet Bakanlığı’na başvuracak
09:31 KDP’nin alıkoyduğu gazeteciden 45 gündür haber alınamıyor
09:30 AYM 'örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek' fıkrasını iptal etti
09:22 Tutsakların ‘Abdullah Öcalan’a özgürlük’ eylemi 12’nci gününde
09:21 Gazeteci Gök: Faşizmin sonunu getirecek hakikattir, bunda inatçı olmalı
09:18 Gazeteci Müftüoğlu davası: Hukuktan uzak bir yargılama yapıldı
09:11 Kayyım Kürtçe tabelayı kaldırdı
09:09 ‘Büyük Emekli’ mitingi 10 Aralık’ta
09:09 Ayten Beçet'in annesi: Yük sadece tutsakların üzerine kalmamalı
09:08 ATK’den bir yılda iki ayrı karar: Yetkisi bağımsız hekimlere verilmeli
09:07 İmar planı olmayan dere yatağında villa dikiliyor
09:03 Bakanlık İHD’nin İmralı başvurusuna yanıt vermedi
09:02 Av. Bekçi: Tutsakların talebi toplumun talebinden bağımsız değil
09:00 08 ARALIK 2023 GÜNDEMİ
07/12/2023
22:46 HEDEP Gençlik Meclisi'nden kongreye katılım çağrısı
21:20 GRECO raporu: Türkiye’nin yolsuzlukla mücadelesi tatmin edici değil
21:20 Şirinevler’de gözaltına alınan 46 kişi serbest
20:53 Suudi Arabistan’da bir savaş uçağı düştü
20:51 Vartinis Katliamı davasının düşürülmesine tepki: Nefesimiz ensenizde olacak
19:52 Oluç'tan Êlîh kayyımına: Çık aday ol, sen mi bizim adayımız mı seçilecek göreceğiz
19:30 Yargılanan 3 gazetecinin duruşması ertelendi
17:35 Kuzey ve Doğu Suriye'de Toplumsal Sözleşme’nin tüzüğü hazırlandı
17:26 Hatimoğulları: Tüm belediyelerimizi geri alacağız
17:23 İsrail'in saldırılarında hayatını kaybedenlerin sayısı 17 bin 177’ye yükseldi
17:21 Sûr'da 5 katlı bina çöktü
17:20 Gazeteci Uçar serbest: 20 yıl önceki görüşmeler suç sayıldı
17:19 PYD Eşbaşkanı Asya Abdullah: Uluslararası güçler Türkiye’nin Kurdistan’daki savaşına ortak
17:15 Gazeteci Furkan Karabay serbest bırakıldı
17:12 Kobanê Davası: Amaç Kürtlerin demokratik siyasete olan inancını kırmak
16:56 Cenazelere saldırılar protesto edildi: 46 gözaltı
16:47 Gazeteci Müftüoğlu’nun tutukluluk devam kararına tepki: Gazetecilik suç değildir
16:32 İTO: Emeğimize ve meslek örgütlerimize sahip çıkalım
16:21 HEDEP Kadın Meclisi'nden kadınlara aday adayı olma çağrısı
16:10 Amed’in kültürel mirası İzmir’de tanıtıldı
16:04 ANKA-DER’den Ayfer Düzdaş konseri
15:53 Meclis Başkanı Kurtulmuş’tan HEDEP’e ziyaret
15:19 Adalet Nöbeti: Özgürlük ve adaletin anahtarı Öcalan’ın elindedir
15:18 HEDEP’ten Dîlok’ta seçim açıklaması: İddiamız büyük
15:14 Cenazelere dönük saldırılara öfke yağdı
15:07 Gazeteci Yıldız hakkında beraat kararı
14:28 TJA'dan Özak Tekstil işçilerine destek
14:19 Kürt Konferansı'nda Lozan tartışıldı: Çoğulcu Anadolu projesi çöpe atıldı
14:17 Fincancı: ATK'nin son karar merci haline getirilmesinin hukukta yeri yok
14:13 Gazeteci Müftüoğlu davası: Savunma bitmeden tutukluluğa devam kararı verildi
14:04 Deprem sonrası Meclis'e İmralı önergesi: Abdullah Öcalan’ın durumu nedir?
13:26 Tutsak gazeteci Müftüoğlu'nun duruşması başladı
13:20 Hatimoğulları, Poyraz ve Tanhan'ın mezarlarını ziyaret etti
12:21 Erdoğan, ‘Benim için öyle biri yok’ dediği Miçotakis ile görüşecek
12:18 Bakan Tunç'tan Kavala açıklaması: Avrupa konuyu yargı dışında tartışıyor
12:07 Müftü, hakları için direnen işçileri camiden çıkarmak istedi
12:03 Ji Çaran Çar, Jin Huner projesi devam ediyor
11:39 Abdullah Öcalan’ın avukatlarından görüşme başvurusu
11:38 Gazeteciye verilen cezayı bozan AYM: Mahkeme suç olmadığını bildiği halde ceza verdi
11:02 TTB’ye 135 sivil toplum örgütünden destek: TTB biziz, biz buradayız
10:47 Gazeteci Furkan Karabay gözaltına alındı
10:28 HEDEP’li Oluç: Ön seçime girmeyen aday olamayacak
10:03 JINNEWS Kasım ayı şiddet çetelesi: 36 kadın katledildi
09:55 Psikolog Tekinalp: Kapitalizm yalnızlaştırıyor, çözüm toplumsallıkta
09:53 Cezaevlerindeki ‘Abdullah Öcalan’a özgürlük’ eylemi 11’inci gününde
09:52 Rojnews: 44 gün oldu, Süleyman Ahmet nerede?
09:50 Anne, kızı ve 3 yaşındaki torunu, polisin ‘tencere-tava’ iddiası üzerine cezaevine girdi
09:37 Tutsaklar: Amacımıza ulaşana kadar eylemimiz devam edecek
09:27 Adalet Nöbeti eylemcileri: Mutlaka başaracağız
09:15 Leyla Güven: Tabutlar çıkmadan herkes elinden geleni yapmalı
09:13 Kurdistan Kadınlar Birliği Platformu'nun gündemi kadın birliği
09:09 'İmralı’nın kapısı mücadeleyle açılır'
09:08 Afganistan'da 4 yılda 4 bin 300 şüpheli kadın ölümü
09:02 Sêrtliler nasıl bir aday istiyor?
09:00 07 KASIM 2023 GÜNDEMİ
06/12/2023
22:34 AP’de Kürt Konferansı: Abdullah Öcalan özgür olmadıkça hukuk yok
22:32 Mazlum Şener 4 ay sonra toprağa verildi
20:59 ‘#DirenişTecridiYenecek’ etiketiyle çağrı: Binlerce tutsak açlık grevinde ses ver
20:17 Erdoğan: İşverenlerimizi yormayacak bir asgari ücret hedefiyle süreç yönetilecek
19:32 Arap Alevi Gençler: Hatay halkı göçe zorlanıyor
19:25 'Gimgim’de AKP’ye oy vermeyen engelli yurttaşların maaşları kesildi’
19:20 KHK eylemi 271'inci haftasında
19:02 Elîh HEDEP Gençlik Meclisi’nden polis saldırısına tepki
18:58 HEDEP'li Tiryaki’den Elîh kayyımına: Seviyen yerlerde
18:20 Riha’da Press filminin gösterimi yapıldı
17:48 AP Türkiye Raportörü: Türkiye'de hukukun üstünlüğü konusunda değişim yok
17:47 Darp edilen zihinsel engelli için ‘kovuşturmaya yer yok’ kararı
17:37 Oluç: Hasta tutsaklar ölüm sınırına geldiğinde tahliye ediliyor
17:30 Bakırhan: Abdullah Öcalan sürece dahil edilmeli
Hatimoğulları: En geniş mücadele ittifakına ihtiyacımız var
17:22 Claude: Abdullah Öcalan’a yönelik tecrit en ağır şekliyle devrede
17:16 Kobane Davası: Barış ancak tecridin kırılması ile mümkün olacak
17:00 Akbelen'de asker şiddetine dair 'soruşturmaya gerek yok' kararı
16:56 Aydın Erdem mezarı başında anıldı
16:51 Suya atladığı iddia edilen çocuğun cansız bedenine ulaşıldı
16:48 Gazze'nin güneyinde sağlık sistemi çöktü
16:39 Gebze Cezaevi’ndeki kadın tutsaklar açlık grevine katıldı
16:02 Mutlak tecrit ve açlık grevi Meclis gündeminde
16:01 İzmir’deki ‘Las Tesis’ davasında beraat kararı
15:55 Ogün Samast’a savunma için süre verildi
15:43 Beştaş: Tecridin kalkması için var gücümüzle mücadele edelim
15:32 4 kentte Adalet Nöbeti: Tutsakların direnişi bizim direnişimizdir
15:02 Savcı mütalaasında Mehmet Emin Özkan'ın cezalandırılmasını istedi
14:34 Hewlêr’deki ABD üssüne drone saldırısı
14:28 Erdoğan’ın kafa karıştıran enflasyon yanıtı
14:26 Özak Tekstil'de işçiler üretimi durdurdu
14:15 HEDEP Mersin'den seçim açıklaması
14:05 TTB Merkez Konseyi’nden hekimlere mektup: Özerkliğimizi hiçbir muktedire devretmeyeceğiz
13:50 Pîran’ın bir mahallesi 20 gündür elektriksiz
13:47 Sanığın korucu olduğu tecavüz davası: Çocuk tehdit edildiğini söyledi