Önder’den Kobanê Davası heyetine: Beni yargılayamıyorsunuz

img
ANKARA -  Kobanê Davası’nda yargılanan Yeşil Sol Parti Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, hem milletvekili hem Meclis Başkanvekili hem de sanık olduğunu belirterek, “Beni yargılayamıyorsunuz. Ben kendime dilekçe yazıp, paraf edip size göndereceğim. Uygulamada böyle bir çatallaşma var” dedi.
 
DAİŞ'in Kobanê’ye yönelik saldırısı sonrasında Kürdistan ve Türkiye’nin pek çok kentinde 6-8 Ekim 2014’te yaşanan protestolar nedeniyle Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş’ın da aralarında bulunduğu 18’i tutuklu 108 siyasetçinin yargılandığı Kobanê Davası’nın 31’inci duruşmasının 3’üncü oturumu, Sincan Kapalı Cezaevi Kampüsünde bulunan Ankara 22’nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü.
 
Sincan Cezaevinde bulunan siyasetçiler ve tutuksuz yargılanan Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) vekili ve Meclis Başkanvekili Sırrı Süreyya Önder, duruşmada hazır bulunurken, farklı cezaevlerinde bulunan siyasetçiler ise duruşmaya Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı. Mûş, Êlih, Semsûr, Wan baro başkanları, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili Sibel Suiçmez, Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) avukatları da duruşmada hazır bulundu.
 
Kimlik tespiti ile başlayan duruşma Yeşil Sol Parti Meclis Başkanvekili Sırrı Süreyya Önder'in esasa ilişkin savunması ile devam etti.
 
‘SAHİH VE SARİH İÇTİHAT OLUŞTURULMUŞTUR’
 
Önder, Kobanê Davası’nda hukuka aykırı bir durumun değil, hukuk dışı bir durumun olduğunu belirtti. Milletvekili ve Meclis Başkanvekili olduğunu hatırlatan Önder, “AYM’nin birden kez verdiği kararlar, içtihada dönüşmüş ihlaller karşısında biraz tonunu sertleştirerek, yasa koyucuya da işaret eden, deliller çerçi torbasına toplanır gibi sahih ve sarih bir içtihat oluşturulmuştur” dedi.
 
‘UYGULAMADA ÇATALLAŞMA VAR’
 
Önder, uygulamadaki çelişkileri ise şu sözlerle ifade etti: “Ben bu meclise halkın oyları ile seçildim ve görevlerim, konumum, statüm anayasada iç tüzükle belirlenmiştir. Meclis’te oy birliği ile başkanvekilliğine seçildim. Yurtdışı çıkış yasağının kaldırılması talebini her defasında reddettiniz. En son, ‘Meclis faaliyeti ile ilgili bir şey olursa, bunun için izin verilmesine’ dediniz. Sırrı Süreyya olarak kendimden talep edeceğim. Benim Berlin’de de, Paris’te de seçmenim var. Orada yürüttüğümüz çalışmalar da siyasi çalışmalar. Ben kendime dilekçe yazıp, paraf edip size göndereceğim. Uygulamada böyle bir çatallaşma var.”
 
‘BU İŞİN İÇİNDEN NASIL ÇIKACAĞIM?’
 
Dokunulmazlığın yargı zırhı olmadığını vurgulayan Önder, şöyle konuştu: “Ben orada hem sanık hem orada yasa koyucu olursam bu işin içinden nasıl çıkacağımı. ‘Suçun vasfının değişmesi ihtimaline binaen’ dediniz. Ne oldu da ben yeni bir şey ile suçlanıyorum? Siz bana fantezi olsun diye savunma yaptıramazsınız. ‘Her ihtimale binaen’ diye bir savunma mı olur?”
 
YARGILAMADA DOKUNULMAZLIK ÇELİŞKİSİ
 
Önder, şöyle devam etti: “Garabete son bir örnek verip bu faslı bitirmek istiyorum. Derdim, çarpıklığı ortaya koymak. Diyelim ki size hakaret ettim veya fiziki bir saldırı yaptım. Beni yargılayamıyorsunuz. Size duruşma esnasında bir şey söylesem Meclis’e fezleke yazmak zorunda kalacaksınız. Peki bu ‘örgüt üyeliği’ dediğiniz olay ne zaman oluyor? Ben olayın olduğu tarihte de milletvekiliyim. Bunun ardı gelmez! Ben sayın heyetin ara vererek dokunulmazlığımın düzenlenmesinden sonra yargılamaya devam edilmesini istiyorum.”
 
YARGILAMA DOKUNULMAZLIK DÜZENLENMEDEN DEVAM EDECEK
 
İddia makamı, Önder’in dokunulmazlığının düzenlemesinden sonra yargılanmaya devam edilme talebinin reddedilmesi talebinde bulundu. Talebi değerlendiren mahkeme heyeti de, yargılamanın dokunulmazlık düzenlemesinden önce durdurulması talebini reddine karar vererek, Önder’den esas hakkında savunmasını yapmasını talep etti.
 
‘BAŞKANVEKİLİ OLMAM SAVUNMAYI YAPMAMA ENGEL’
 
Önder, ardından söz alarak, “İhsas-ı rey sınırlarında gezen bir yargılama yaptınız. Bu da bu yargılamanın neden durması gerektiğine delildir. Burada sadece yetki aşımı yok. Cezaların bizim için bir yaptırım değeri yoktur. Biz; bize inananlara, barış sözü verdiklerimize mahcup olmaktan korkuyoruz. İtiraz yollarını değerlendireceğiz. İç tüzükle belirtilmiş, çerçevesi çizilmiş, ‘işinize geldiğinde 83’e, işinize geldiğinde şuna yaslanamazsınız’ perspektifiyle yapılan bir anayasa var. Başkanvekili olmam bu savunmayı yapmama engel. Çünkü bundan sonra o Meclis’i yönetemem” diye konuştu.
 
‘YARGILANAN ÇÖZÜM SÜRECİ’
 
Önder şöyle devam etti: “Siyasetçiyim, ancak siyasi belirlemeler yaparım. Salonda başörtülü bir kadın komutan vardı. Bundan 20 sene önce bu darbe gerekçesiydi, terörist olarak ele alınıyordu. Bakın siyasal zaman Türkiye’de nasıl hızlı akıyor. Varsayılan paradigma nasıl değişiyor. Yargılanan biz değiliz, çözüm süreci. Bütün faaliyet kriminalize edildi. Her gittiğimizde bakanlarla, kamuoyu önünde görüşülmüş, demeç olarak basına verilmiş, Meclis’te konuşulmuş, çözüm süreci çerçeve yasası olarak Bağışıklık Yasası çıkarılmış. Bu süreçte aktif ve sorumluluk alanlar suçlanamaz. Siyasal zaman çok hızlı akıyor. Dünyanın hiçbir yerinde bu kadar geniş bir terör kavramı yoktur. Çerçi torbası gibi aklınıza gelen her şeyi boca edemezsiniz. Evrensel normlar buna işaret ediyor.
 
Bu ülkede enfekte olmuş bir meseleyi, 1-2 senede bir avuç milletvekilinin gayreti ile olacak bir iş değildi. Olamadı. Vicdanımızda kendimizi sadece bundan yargılayabiliriz. Bu ülkenin Cumhurbaşkanıyla, Başbakanıyla, Kandil’le bu görüşmeleri yürüteceğim, devlet ‘Gel rol ve sorumluluk al’ diye ricacı olacak, ondan sonra paradigma değişti, yerimiz sanık kürsüsü oldu.
 
BU YARGILAMADA IŞİD YOK
 
Bu yargılamada savcının yapmadığı bir şey var. Burada IŞİD yok. Eğer Kobanê Direnişi olmasaydı IŞİD Adana’daydı. Ben devlet yöneticilerinin o telaşını, paniğini gördüm. O dönemki Kamu Güvenliği Müsteşarı Muhammed Dervişoğlu ile Kobanê’deki ihtiyaçları karşıladık. Burası Absüristan. Ne mutlu Türküm diyene diye gezen hiçbir Türk mutlu değil.
 
DİYANET’İN DOSYAYA EKLENEN ‘FETVASI’
 
Diyanet’e çok kafam takıldı benim. AKP’li Metin Küllük mühim bir şahsiyet. Dün Diyanet’in PKK’ye maddi kaynak sağladığını söyledi. Kendisinden talep edilmediği halde davaya fetva gönderen Diyanet böyle suçlandı. Kutsal gibi görülen, bizim için verdiği fetvaya bakın. Nas umurunda değil, maslahat umurunda. Bizim en yüksek cezalarla cezalandırılmamızı isteyeceksin. Hadsiz! Savunma yapabilmek için yeterince mutmain olamadım. Siz de AYM kararına uymayı tercih etmediniz.”
 
‘SOMUT ŞABLONA İHTİYAÇ VAR’
 
Önder’in avukatı Arin Gül Yeniaras da AYM ve AİHM nin Kobanê Davası’na ilişkin kararlarını anımsattı. Yeniaras, Önder hakkındaki yargılamanın durdurulmasını talep ederek, “Müvekkilimin neyle suçlandığını bilmiyorum. Somut bir şablona ihtiyacımız var. Bu aşamada savunma yapmam da mümkün değil” dedi.
 
‘İDDİA MAKAMI ADLİ NEZAKETTEN MÜNEZZEH DEĞİL’
 
Ardından söz alan Êlih Baro Başkanı Erkan Şenses, “İddia makamı, savunmanın bir şova dönüştüğünü iddia etmektedir. Bu adli etiğe uymamaktadır. İddia makamı adli nezaketten münezzeh değildir” dedi
 
Wan Baro Başkanı Sinan Özaraz, yapılan kesintisiz duruşmaların hem avukatların hem de sanıkların savunma dengesini ve adil yargılamayı sarstığını söyledi. 
 
BARO BAŞKANINA: MÜDAFİLİĞİNİZ YOKSA SÖZ SÖYLEYEMEZSİNİZ
 
Ardından söz alan İzmir Baro Başkanı Sefa Yılmaz, hiçbir sanığın müdafisi olmadığını ama burada gözlem için bulunabileceğini söyledi. Bunun üzerine mahkeme heyeti üyesi hakim, “Baro başkanı olabilirsiniz. Bir tarafa müdafiliğiniz yoksa gelip burada söz söyleyemezsiniz” dedi. Yılmaz, bunun üzerine Önder’in müdafisi olduğunu belirterek, “Bağımsız bir yargının tarafsız olmayacağını bildiğimiz için buradaki kararları eleştireceğiz” dedi.
 
Mahkeme heyeti, duruşmaya saat 14.00’a kadar ara verdi.
 

Diğer başlıklar

06/12/2023
22:34 AP’de Kürt Konferansı: Abdullah Öcalan özgür olmadıkça hukuk yok
22:32 Mazlum Şener 4 ay sonra toprağa verildi
20:59 ‘#DirenişTecridiYenecek’ etiketiyle çağrı: Binlerce tutsak açlık grevinde ses ver
20:17 Erdoğan: İşverenlerimizi yormayacak bir asgari ücret hedefiyle süreç yönetilecek
19:32 Arap Alevi Gençler: Hatay halkı göçe zorlanıyor
19:25 'Gimgim’de AKP’ye oy vermeyen engelli yurttaşların maaşları kesildi’
19:20 KHK eylemi 271'inci haftasında
19:02 Elîh HEDEP Gençlik Meclisi’nden polis saldırısına tepki
18:58 HEDEP'li Tiryaki’den Elîh kayyımına: Seviyen yerlerde
18:20 Riha’da Press filminin gösterimi yapıldı
17:48 AP Türkiye Raportörü: Türkiye'de hukukun üstünlüğü konusunda değişim yok
17:47 Darp edilen zihinsel engelli için ‘kovuşturmaya yer yok’ kararı
17:37 Oluç: Hasta tutsaklar ölüm sınırına geldiğinde tahliye ediliyor
17:30 Bakırhan: Abdullah Öcalan sürece dahil edilmeli
Hatimoğulları: En geniş mücadele ittifakına ihtiyacımız var
17:22 Claude: Abdullah Öcalan’a yönelik tecrit en ağır şekliyle devrede
17:16 Kobane Davası: Barış ancak tecridin kırılması ile mümkün olacak
17:00 Akbelen'de asker şiddetine dair 'soruşturmaya gerek yok' kararı
16:56 Aydın Erdem mezarı başında anıldı
16:51 Suya atladığı iddia edilen çocuğun cansız bedenine ulaşıldı
16:48 Gazze'nin güneyinde sağlık sistemi çöktü
16:39 Gebze Cezaevi’ndeki kadın tutsaklar açlık grevine katıldı
16:02 Mutlak tecrit ve açlık grevi Meclis gündeminde
16:01 İzmir’deki ‘Las Tesis’ davasında beraat kararı
15:55 Ogün Samast’a savunma için süre verildi
15:43 Beştaş: Tecridin kalkması için var gücümüzle mücadele edelim
15:32 4 kentte Adalet Nöbeti: Tutsakların direnişi bizim direnişimizdir
15:02 Savcı mütalaasında Mehmet Emin Özkan'ın cezalandırılmasını istedi
14:34 Hewlêr’deki ABD üssüne drone saldırısı
14:28 Erdoğan’ın kafa karıştıran enflasyon yanıtı
14:26 Özak Tekstil'de işçiler üretimi durdurdu
14:15 HEDEP Mersin'den seçim açıklaması
14:05 TTB Merkez Konseyi’nden hekimlere mektup: Özerkliğimizi hiçbir muktedire devretmeyeceğiz
13:50 Pîran’ın bir mahallesi 20 gündür elektriksiz
13:47 Sanığın korucu olduğu tecavüz davası: Çocuk tehdit edildiğini söyledi
13:13 'Cezai ehliyeti var’ denilen polis amiri 3’üncü kez ATK’ye sevk edildi
12:58 İSİG: Kasım ayındaki iş cinayetlerinde 137 işçi yaşamını yitirdi
12:13 Gazeteci İrfan Uçar gözaltına alındı
11:58 Halide Türkoğlu'nun yargılanması durduruldu
11:33 HEDEP Mêrdîn Seçim Komisyonu'ndan gençler ve kadınlara çağrı
11:23 Habur Sınır Kapısı'nda kilometrelerce araç kuyruğu oluştu
11:13 Tutsakların açlık grevi eylemi 10’uncu gününde
10:51 Bildiri dağıtan gençlere dönük işkence emniyette devam etti
10:38 Japonya Büyükelçiliği’den PKK açıklaması
10:37 KDP’nin alıkoyduğu gazeteci Ahmet’ten 43 gündür haber alınamıyor
10:37 Mersin’de ev baskınları: Çok sayıda gözaltı
10:17 Özak Tekstil işçilerine jandarma saldırdı
10:14 Açlık grevindeki tutsaklar: Mutlak tecrit tahammül sınırlarını aştı
09:57 18. Uluslararası Avrupa Birliği, Türkiye ve Kürtler Konferansı başlıyor
09:51 Av. Özdoğan: Vartinis davası siyasi iradenin kararıyla kapatıldı
09:42 HEDEP'te aday adaylığı sürecinde son tarih 10 Aralık
09:37 'Hakikat İle Yüzleşme Koridoru' sergisi yakın tarihe ayna tutuyor
09:36 Kayyımın terasında oturmak 50 TL
09:34 Hakkındaki 43 sayfalık iddianamenin 41’inde ismi geçmiyor
09:31 Tutsak kadın siyasetçiler İmralı Cezaevi’ne sevklerini talep etti
09:25 Adalet Nöbeti: Abdullah Öcalan bu halkın kırmızı çizgisidir
09:22 Havalar soğudu faturalar katlandı
09:21 Kendisine hakaret ettiğini öne sürdüğü doktordan şikayetçi oldu
09:18 Ömer Öcalan: Acilen aile ve avukat görüşmesi sağlanmalı
09:09 90'lı yıllarda işlenen katliam ve cinayetlerin failleri tek tek aklandı
09:07 Hayvancılıkla uğraşan kadınlar için güvence istiyor
09:06 Canpolat: Tecrit kalkarsa Türkiye düzlüğe çıkar
09:03 Doğayı bekleyen yeni tehlike
09:01 Bakanlığın 'esnek çalışma' modeli: Ambalajı parlatılmış bir reform
09:00 06 ARALIK 2023 GÜNDEMİ
08:52 Gazeteci Çağlar’a beraatın gerekçesi: Somut delil yok
05/12/2023
23:46 KCDP: Kasım ayında 33 kadın katledildi
23:04 Temelli: Siyasi mahpuslar açlık grevi ile sizi uyarıyorlar
22:11 Gever’de ulaşım ücretlerine yüzde 80 zam
21:44 Şirnex’te ‘Çatlak’ adlı tiyatro gösterimi
21:30 Gazze’de 16 bin 248 kişi hayatını kaybetti
20:13 HEDEP'in Deniz Poyraz’a ilişkin önergesi reddedildi
18:51 EŞİK’ten BM’ye açık mektup: Taliban’ı cesaretlendirmeyin
18:30 Düşünmez: Cezaevlerindeki direnişi selamlıyorum
18:27 Êlih’te kaza: 2 ölü, 1 yaralı
18:14 ‘Kadın özgürlükçü paradigmanın topluma etkisinden korkuluyor’
17:35 Kuzey ve Doğu Suriye’de eylemler sürüyor: Abdullah Öcalan avukatlarıyla görüştürülsün
17:29 Demirtaş: Kürt olduğum için yargılanıyorum
17:22 Kobanê Davası: Kürtler nefes alamazsa Türkiye nefes alamaz
17:12 ‘Köpekli işkence’ davasında olay işkence olarak görülmedi
17:01 HEDEP’ten Torba yasa teklifine şerh: Halkın parası sermayeye aktarılıyor
16:50 Êlih'te İnsan Hakları Anıtı hasar gördü
16:44 Gazeteci Gök cezaevinden çıktı: Hakikat sonlarını getirecek
16:38 Cemal Tanhan son yolculuğuna uğurlandı
16:31 Cezaevi önünden seslendiler: Abdullah Öcalan'dan haber almak istiyoruz
16:25 Özel: Yerel seçimlerde işbirliğinin yapılmasını savunuyorum
16:21 Sağlıkçılar: İnsani koşullarda çalışmak istiyoruz
16:11 21 kişinin öldüğü kaza davasında tutuklu kalmadı
15:39 Adalet Nöbeti katılımlarla sürüyor
15:29 Devrilen duvarın altında kalan işçi hayatını kaybetti
15:07 SES: Şiddetin nedeni sağlık politikalarıdır
14:57 Bamernê'deki bombardımanda bir kişi katledildi
14:43 İHD: Cemal Tanhan'ın yaşam hakkı ihlal edildi
14:34 Halk toplantısı: Tutsaklar çözüm yoluna işaret ediyor
13:19 Kobanê Davası: DAİŞ, Türkiye’nin gizli amaçları için kullanılan bir örgüt
13:17 İnşaattan düşen işçi ağır yaralandı
13:16 Açlık grevi eylemine katılan cezaevi sayısı 106'ya ulaştı
13:11 Özak Tekstil işçileri direnişlerini sürdürdü
12:51 Pirsûs Katliamı davası: Davutoğlu'nun dinlenmesi talebine ret
12:49 Hatimoğulları: Kayyımları kendi çukurlarına göndereceğiz
12:49 Sakine Kültür davasında ağırlaştırılmış müebbet hapis talebi
11:20 Bozarslan: Rojava'da yapılanların Gazze'de yapılanlardan farkı yok
11:16 Gazeteci Abdurrahman Gök tahliye edildi
10:55 Deprem sonrası Abdullah Öcalan için ‘acil görüşme’ başvurusu
10:51 Meletî'de ev baskınları
10:49 Bamernê’ye hava saldırısı
10:45 MA editörü Gök’ün duruşması başladı
09:53 Tutsakların açlık grevi eylemi 9’uncu gününde
09:52 KDP’nin alıkoyduğu gazeteciden 42 gündür haber alınamıyor
09:23 Açlık grevindeki tutsaklar: Mutlaka kazanacağız
09:22 Manisa'da işçi servisi kaza yaptı: 12 yaralı
09:20 Cezaevinden mesaj: Eylemimizi sahiplenin
09:18 Adalet Nöbeti eylemcileri: Tecridi kaldırın
09:13 Yaşadıklarını kimse yaşamasın diye Barış Annesi olmayı seçti
09:11 Abdullah Öcalan’a özgürlük kampanyası büyüyor
09:07 Gözaltında kaybettirilen ağabeyini 30 yıldır arıyor
09:04 Dêrsim’de genç nüfus göçü: Yerel yönetim alternatif oluşturmalı
09:01 'Örgütsel demeç' cezası bozuldu
09:00 05 ARALIK 2023 GÜNDEMİ
00:00 Kuzey ve Doğu Suriye’de Abdullah Öcalan için eylemler
04/12/2023
23:42 Jawwal: Gazze’de internet tümüyle kesildi
22:01 Kerboran’da yaşamını yitiren Orhan Elma defnedildi
21:02 Çin: ABD savaş gemisi yasadışı olarak sularımıza girdi
20:37 Dünya Madenciler Günü: 10 ayda 36 kişi hayatını kaybetti
20:31 Êlih’te şüpheli kadın ölümü
20:13 Soba patlamasında bir kadın öldü, 2 çocuğu zehirlendi
19:51 Gürgülü 30 yılın ardından tahliye oldu
19:34 İYİ Parti’den CHP’nin işbirliği teklifine ret kararı
19:26 Filistinlilerin sığındığı okullara saldırı: En az 50 ölü
18:53 Tahliye olan Jiyan Arıkboğa'dan direnişi büyütme çağrısı
18:52 30 yılın ardından memleketinde davul zurna ile karşılandı
18:34 İzmir'de tutuklamalara tepki: Mücadele azmimiz büyüyecek
18:19 Tecavüz davasında Sedat E.’ye iyi hal indirimi
17:46 Makbule Özer'in dosyası tekrar ATK'ye gönderildi
17:33 Nisêbîn'de gözaltına alınan Koç tutuklandı
17:28 Riha Kadın Platformu katledilen Hezer’i andı
16:58 Tutsak Çalım’dan açlık grevini sahiplenme çağrısı
16:25 AKP’li Başkan HEDEP’li vekilleri hedef aldı
16:20 Maçoğlu: Savcı tanık bulmak için bir gazeteye ilan vermediği kaldı
15:54 Muhtar başından vurulmuş halde ölü bulundu
15:50 Özak Tekstil işçileri taleplerinde ısrarlı
15:31 Zaman aşımı kararına tepki: Cezasızlık kültürü bir politikaya dönüştürüldü
15:20 Deprem bölgesinde yeniden ilaç katkı payı alınmasına tepki
15:19 'Madenciler kölelik koşullarında çalışıyor'
14:30 75 yaşındaki hasta tutsak Elbi için Meclis’e başvuru
14:06 HEDEP’li 7 genç serbest bırakıldı
13:37 Riha'da 'Göç ve gönüllü geri dönüşüm sorunu' paneli
13:10 Vartinis Davası zaman aşımı gerekçesiyle düşürüldü
12:43 Direnişteki işçilere jandarma saldırısı: 2 gözaltı
12:35 HEDEP İzmir İl Örgütü kongreye gidiyor
11:58 Tecride karşı Adalet Nöbeti başladı