Birçok kentte 12 Eylül açıklaması: 5 Nolu müzeye dönüştürülsün

img
HABER MERKEZİ - 12 Eylül askeri darbesinin 43'üncü yıl dönümü dolayısıyla yapılan açıklamalarda, Diyarbakır 5 Nolu Cezaevi'nin "İnsan Hakları Müzesi'ne" dönüştürülmesi ve sivil bir anayasanın yapılması istendi. 
 
Dönemin Genelkurmay Başkanı Kenan Evren'in başını çektiği 12 Eylül 1980 askeri darbesinin üzerinden 43 yıl geçti. Darbenin yıl dönümü dolayısıyla birçok kentte açıklama yapıldı. 
 
İSTANBUL 
 
İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi, eski TRT Radyosu binası önünde açıklama yaptı. Siyasi parti ve demokratik kitle örgütü temsilcilerinin katıldığı açıklamada, "12 Eylül’ün 43’üncü yılında ne darbe ne diktatörlük acil demokrasi acil insan hakları" pankartı taşındı. 
 
İHD İstanbul Şube Başkanı Gülseren Yoleri, 12 Eylül’de yaşananları hatırlattı. Yoleri, yeni darbelerin yaşanmaması için şu önerileri sıraladı: "Darbe kurumlarını kapatmak, hak ihlallerine neden olan yasaları tüm sonuçları ile ortadan kaldırmak, darbecileri ve darbe sürecinde işlenen suçları cezalandırmak, darbe nedeniyle doğan zararların giderini de kapsayacak şekilde onarıcı adaleti  sağlamak, hak ve özgürlükleri evrensel ölçülerde genişletmek ve baskıdan kurtarmak,  demokratik ve özgürlükleri esas alan yeni bir anayasa yapılması,  demokratikleşme yanında çatışma çözümü ve pozitif  barışı sağlamak ve kurumsallaştırmak.”
 
78’liler Girişimi, Taksim’de bulunan Kazancı Yokuşu’nda açıklama yaptı. Darbeye dair dövizlerin taşındığı açıklamaya, çok sayıda siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcisi katıldı. Açıklamada sık sık, “Gün gelecek devran dönecek darbeciler halka hesap verecek” sloganları atıldı.
 
İnsan hakları savunucusu Nimet Tanrıkulu, Özgür Gündem gazetesi ile dayanıştığı gerekçesiyle hakkında 1 yıl 3 ay hapis cezası verilen ve tutuklanan 78’liler Girişimi Sözcüsü Celalettin Can’ın sağlık problemlerinin olduğunu hatırlattı. Tanrıkulu, Can'ın serbest bırakılması çağrısı yaptı. 
 
78’liler üyesi İsmet Evren, “Türkiye'nin resmi muhalefet siyasetçilerinin 12 Eylül rejimi ile uzlaşmasının bedeli Erdoğancı tekçi rejim oldu. Erdoğan, darbeden 20 yıl sonra hazır bulduğu antidemokratik anayasayı ve yasaları kendi siyasi yükselişi için sonuna kadar kullandı” dedi.
 
Evren, "Gelinen noktada savaş ve çatışma ortamı toplumsal ayrıştırma, yoksullukla terbiye etme, kaygı ve korku iklimi eşliğinde, iktidarı sürdürme ve siyaset yapma biçimi olarak sürdürülüyor” diye belirtti. 
 
Emekçi Hareket Partisi (EHP) Genel Başkanı Hakan Öztürk ise, tüm darbelere rağmen ülkede demokrasi ve barış arayışlarının sürdüğünü belirerek, darbe zihniyetine karşı mücadelenin sürdürülmesi çağrısında bulundu.
 
TALEPLER 
 
Ardından şu talepler sıralandı: 
 
"* 12 Eylül darbesinden bu yana hükümetlerin değişmesiyle birlikte kısmi değiştirmelerle sürdürülen 1980 Darbe Anayasasının kaldırılarak; demokratik, özgürlükçü, eşitlikçi ve sosyal bir anayasanın toplumsal bir mutabakat ile yapılmasını talep ediyoruz.
 
* Diyarbakır 5 Nolu Askeri Cezaevi’nin her karesinde yaşanan gerçekliğe bağlı kalarak, büyük insanlık ve ülke için ‘İnsan Hakları Müzesi’ne dönüştürülmesini talep ediyoruz.
 
* Toplumsal barışın, adaletin, kolektif ve bireysel hak ve özgürlüklerin sağlandığı, baskının ve şiddetin değil özgürlüğün ve eşitliğin olduğu Demokratik Cumhuriyette yaşamak istiyoruz."
 
RIHA 
 
Riha 78'liler Girişimi, baro binası önünde 12 Eylül'e dair açıklama yaptı. İnsan hakları savunucusu Akın Birdal ve DİSK Basın-İş Genel Başkanı Faruk Eren'ın yanı sıra çok sayıda kişi katıldı. Riha 78'liler Girişimi üyesi ve DBP Riha İl Eşbaşkanı Vahit Akgün, 78'liler Girişimi Sözcüsü Celalettin Can'ın geçtiğimiz günlerde tutuklanmasına tepki gösterdi. 12 Eylül'ün günümüzde de devam ettiğini belirten Akgün, baskı politikalarına karşı ortak mücadele vurgusu yaptı. 
 
HATAY
 
İHD İskenderun Şubesi, deprem sonrası kurulan konteynerde açıklama yaptı. Derneğin Eşbaşkanı Ayten Kılınç, 12 Eylül darbesinde yer alanlar hakkında etkili bir soruşturma başlatılmadığını ifade etti. Kılınç, yen bir toplumsal sözleşme ve demokratik bir anayasaya ihtiyaç duyulduğunu ifade etti. 
 
İHD Hatay Şubesi de 12 Eylül darbesinin yıldönümü nedeniyle yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, "Militer değer yargılara, hiyerarşik ilişkilere ve biat kültürüne karşı sonuna kadar mücadele edeceğiz. 12 Eylül bir milat değildir. Militarizm bu coğrafyanın maalesef ki siyasi geleneğinin özünü oluşturmaktadır. Bu nedenle insan hakları savunucuları olarak 12 Eylül askeri darbesinin yıldönümünde militarizme karşı olan tutumumuzu bir kez daha tüm kamuoyuyla paylaşmak istiyoruz" denildi. 
 
MERSİN
 
Mersin Emek ve Demokrasi Platformu ve Mersin 78’liler Girişimi Derneği, Özgür Çocuk Parkı'nda açıklama yaptı. 78’liler Girişimi Derneği Başkanı Yeşim Dağgeçen, demokratik, özgürlükçü ve eşitlikçi bir anayasa talebinde bulundu. Dağgeçen, "Tüm cezaevlerinde yaşanan ve Diyarbakır 5 Nolu Askeri Cezaevinin her karesinde yaşanan gerçekliğe bağlı kalarak, büyük insanlık için ‘İnsan Hakları Müzesine’ dönüştürülmesini talep ediyoruz” dedi.
 
AMED: 5 NOLU ÖNÜNDE AÇIKLAMA
 
Amed 78’liler Dayanışma ve Araştırma Derneği ve İHD, darbe döneminde işkence merkezlerinden biri olan 5 Nolu Cezaevi önünde açıklama yaptı. Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) milletvekilleri Adalet Kaya, Mehmet Kamaç ve Cengiz Çandar ile CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu'nun yanı sıra çok sayıda kişi açıklamaya katıldı. 
 
Açıklamanın Kürtçesini 78’liler Derneği üyesi Hüseyin Barış, Türkçesini ise İHD Şube Başkanı Ercan Yılmaz okudu. Açıklamada, darbenin var olan sorunları daha da derinleştirmiş ve günümüzdeki birçok sorun ve ağır hak ihlalinin nedeni olduğu vurgulandı. Açıklamada, "12 Eylül Askeri Darbesi sonrası Kürt halkının hafızından asla silinmeyecek ağır insan hakları ihlallerine konu suçların işlendiği bir merkez haline gelen Diyarbakır 5 Nolu Askeri Cezaevi’nin her karesinde yaşanan gerçekliğe bağlı kalınarak, büyük insanlık ve ülke için İnsan Hakları Müzesi’ne dönüştürülmesini talep ediyoruz" çağrısı yapıldı. 
 
TANRIKULU: FAŞİST DARBEYDİ
 
CHP’li Sezgin Tanrıkulu, cezaevinin birçok işkence ve zalimliğe tanıklık ettiğini söyledi. Tanrıkulu, “Geçmişle hesaplaşmadan, yüzleşmeden bu travmaları aşamayız. 12 Eylül darbesi Türk Silahlı Kuvvetlerinin emir-komuta zinciri içerisinde gerçekleştirdiği faşist darbeydi. Mutlaka mutlaka bu faşist darbe yapan zihniyetten gerçek anlamda hesap soracağız” dedi. 
 
Yeşil Sol Parti Milletvekili Mehmet Kamaç, "Türkiye’de gerçekleşen bütün siyasi darbelerin temelinde çözümsüzlüğe mahkum edilmiş Kürt meselesi vardır. Kürt meselesi çözülmeden bu ülkede darbecilik son bulmaz. Bugün bu coğrafyada darbe rejimine dönüştürülmüş kayyım pratiğini görüyoruz. İnsanlar 80 darbesini arar hale geldi. Kürt meselesi başta olmak üzere demokratik yaşam inşası için geçmişle yüzleşilmesi gerekiyor” diye konuştu. 
 
Milletvekili Adalet Kaya, şiddetin 1980 darbesinden bu yana güncelleşerek devam ettiğini ifade etti. Kaya, “Burası tam bir hafıza mekânı. İnsan aklının alamayacağı şiddet yeri olarak burası utanç müzesi olarak kalmalıdır” dedi.  
 
5 Nolu'da kalan Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) İl Eşbaşkanı Hayrettin Altun ise, “Diyarbakır 5 Nolu cezası İnsan Hakları Müzesi olsun” dedi. 
 
Açıklama, “Bijî berxwedana zindanan” sloganlarıyla son buldu. 
 
DÊRSIM
 
İHD Dersim Şubesi, “12 Eylül bir milat değildir. Militarizm bu coğrafyanın maalesef ki siyasi geleneğinin özünü oluşturmaktadır. Bu nedenle insan hakları savunucuları olarak 12 Eylül askeri darbesinin yıl dönümünde militarizme karşı olan tutumumuzu bir kez daha tüm kamuoyuyla paylaşmak istiyoruz” açıklaması yaptı. 
 
DBP: 12 EYLÜL ÇELİKTEN İRADEYE ÇARPTI
 
DBP Genel Merkezi, darbeye dair açıklama yaptı. Açıklamada, “Darbenin zihniyeti ve pratiği bugün hala geçerliliğini korumakta. Darbe kurumları ve darbe anayasası ile sistemleşmenin etkileri; örgütlü, hak bilinci olan toplumlar üzerinde kendini var etmeye çalışmaktadır. Kürt halkından farklı etnik kimliklere, çocuklara, gençlere, kadınlara, işçilere ve hakkını arayan diğer tüm örgütlü halklara darbe anayasası ve kurumları ile baskı uygulanmakta, devlet zihniyeti ile aynı çizgiye geçilmeyene kadar kazanımın olmayacağı mesajı verilmektedir” denildi. 
 
“Sömürgeci, ırkçı, restorasyoncu zihniyet 43 yıl önce Kürt ve Kurdistani olan tüm değerlere insanlıktan uzak bir saldırı konseptiyle yönelmiştir” denilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi: "Kırılmadık kapı, girilmedik ev, işkence etmedik Kürt bırakmayan bu zihniyet Kürdistan’ı açık bir cezaevine dönüştürmek amacıyla elinden geleni yapmıştır. İnkar, imha ve asimilasyon politikaları ile soykırımın bir ayağını kültürel bir şekilde yürütmek isteyen bu zihniyet, Amed zindanlarında her türlü çabasına rağmen çelikten bir iradeye çarpmıştır. Kürtler her türlü işkenceye ve katliama rağmen kültürünü, dilini, mücadelesini büyüterek Ortadoğu’daki bütün halklara umut olmaktadır. 
 
12 Eylül işkence ve kayıpları ile yüzleşmeyen devlet aklı, ısrarlı demokrasi isteyen halkları 12 Eylül korkusu ile bastırmaya çalışmaktadır. Darbe zihniyetiyle faşizmi kurumsallaştıran AKP Hükümeti, ısrarlı yüzleşme taleplerini baskı ve insanlık dışı yöntemlerle kapatabileceğini düşünmekte ve katliamlarına devam etmektedir. 12 Eylül 2006 Koşuyolu katliamı ile bayrağı devraldıklarını gösterip yüzleşmekten yine kaçmışlardır. Savaş sivil alanlarda da Kürt halkına karşı yürütmekte; sivil katliamlar, doğa katliamları, işkenceler ve politik baskılar ile zihniyetini devam ettirmektedir.
12 Eylül darbesinin 43. yılında mücadelemizin sadece cuntacı generallere değil; iştirakçilerine, yöneticilerine, işkencecilerine ve kendini faşist darbe zihniyetinin devamı olarak var eden tüm oluşumlara karşı süreceğini bildiriyoruz. 
 
12 Eylül Anayasası’nın bütün kurumları ve yasaları ile ortadan kaldırılması, 12 Eylül darbesi ve takibindeki katliamlar ve insanlık dışı uygulamaların tazmini için mücadelemiz devam edecektir. 43 yıldır devam eden onurlu mücadelemiz 12 Eylül döneminin askeri ve paramiliter güçlerine, destekleyecilerine ve zihniyetin uzantılarına karşıdır. Demokratik Bölgeler Partisi olarak bu mücadeleyi 43 yıldır devrimci halklar ve halkı temsil eden iradelerle birlikte yürütüyoruz, yürütmeye devam edeceğiz."
 
MÊRDÎN
 
12 Eylül Askeri Darbersinin yıldönümü dolayısıyla Mêrdîn 78’liler Girişimi tarafından panel düzenlendi. Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mêrdîn il binasında düzenlenen panele Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Parti Meclisi üyesi ve Diyarbakır 5 Nolu Cezaevi tanıklarından İsmail Kino konuşmacı olarak katıldı. Özgürlük ve demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenler anısına durulan saygı duruşunun ardından sinevizyon gösterimi ile başlayan panelde ilk olarak 78’liler Girişimi Sözcüsü Arif Turğay konuştu.
 
Ardından söz alan Kino, 12 Eylül Askeri cuntası ve Diyarbakır 5 Nolu Cezaevinde yaşananları anlatarak, 5 Nolu cezaevinde yaşananların Kürtlerin mücadelesi açısından çok önemli bir süreç olduğunu kaydetti. Kürtlerin 5 Nolu Zindanında büyük bir vahşet ve faşizm uygulamalarına karşı büyük bir direniş sergilediğini kaydeden Kino, “O gün cezaevinde faşizmin, cunta yönetiminin ger türlü vahşeti vardı. Ancak Kürtlerin de büyük bir direnişi vardı” dedi. 12 Eylül askeri cuntasına karşı 5 Nolu cezaevinde verilen mücadelenin Kürt siyaseti ve Kürtler için büyük dersler barındırdığını kaydeden Kino, “Kürt halkının bugün birliğini sağlayabilmesi için 12 Eylül’e ve faşizme karşı verilen 5 Eylül 1983 direnişi, 14 Temmuz direnişine bakması gerekir. Kürt siyasetinin bugün içine düştüğü tıkanıklıktan çıkması için 5 Nolu’daki direnişe bakmak gerekir” ifadelerini kullandı.
 
Kürtlerin faşizme karşı birliğini sağlamak dışında bir şansı olmadığını kaydeden Kino, 12 Eylül’de cezaevlerinde faşizme karşı verilen mücadeleye denk bir mücadelenin de dışarıda olduğunu dile getirerek, “Bu mücadele içeride ve dışarıda birbirine paralel sürdürülen mücadele sonucunda kazanılmıştır. Kürtler bugün de halk tabanında birliğini sağlamak zorundadır. O günkü askeri cunta mantığı bugün de devam etmektedir. Dün generaller eliyle yapılmak istenen Kürt soykırımı bugün Tansu Çiller, Meral Akşener, Mehmet Ağar ve Tayyip Erdoğanlar eliyle sürdürülmektedir. Bunun önüne geçmek için o günün ruhunu yeniden yeşertmeliyiz” ifadelerini kullandı.
 
Kino’nun konuşmasının ardından soru cevap bölümü ile panel sona erdi.
 
ÊLIH

Êlih’te 78’liler Girişimi öncülüğünde gerçekleşen basın açıklaması ile 12 Eylül zulmüne dikkat çekildi. Yılmaz Güney Parkı’nda gerçekleşen açıklamaya MEBYA-DER, TJA, Barış Anneleri Meclisi, Êlih Emek ve Demokrasi Platformu,  HDP, DBP, Yeşil Sol Parti İl Örgütleri, ÖHD,  Êlih Barosu ile çok sayıda yurttaş katıldı.  “12 Eylül darbesinden tekçi rejime” pankartının açıldığı açıklamada konuşan Êlih 78’liler Girişimi Üyesi Ömer Kurt, darbe rejimi temel unsurlarıyla katlanarak sürdüğünü belirterek, “12 Eylül Darbe Anayasası ve Siyasi Partiler Yasası, seçim barajı, YÖK, RTÜK, sendikalar yasaları ile sürüyor.  12 Eylül devleti, ‘yasal’  temellerini oluşturan 1980-83 döneminde yapılan 600 civarında yasa ve binlerce yönetmelikle sürüyor. Türkiye'nin resmi siyasal iktidarları tahterevallinin bir ucunda, 43 yıldır ülkeyi tekçi darbe anayasası, tekçi darbe yasaları ve yönetmelikleri ile yönetiyor” dedi.

İZMİR

Ege 78’liler Girişimi de 12 Eylül askeri darbesinin 43'üncü yıldönümüne ilişkin Konak Eski Sümerbank önünde basın açıklaması düzenledi. "12 Eylül darbesiyle hesaplaşmamız sürüyor, sürecek" pankartı açılan açıklamada, 12 Eylül darbesi sonrası idam edilenlerin fotoğrafları da taşındı. Ege 78’liler Girişimi adına konuşan Günseli Kaya, 12 Eylül rejiminin tüm unsurlarıyla sürdüğünün göstergelerinin yaşandığını belirtti. Bu tutumun 2000’li yıllara doğru iktidara hazırlanan siyasi yasaklı Erdoğan’a iktidarın yolunu açtığını kaydeden Kaya, "2000’li yılların başında iktidar olan başbakan Erdoğan’ın geniş bir hareket sahası vardı bu hareket sahası başkanlık rejimi ile genişleyerek devam etti. Açık bir ifadeyle Türkiye’nin resmi muhalif siyasetçilerinin 12 Eylül rejimi ile uzlaşmasının nedeni Erdoğancı tekçi rejimdi, bu sistemin devamı oldu. Erdoğan darbeden 20 yıl sonra anti demokratik anaysayı ve yasaları kendi siyasal yükselişi için sonuna kadar kullandı. Anayasayı ve yasaları ihtiyaç duyduğunda çiğnedi" dedi.

 
 
 
 
 

Diğer başlıklar

22:23 Hayvan hakları aktivistleri: Gelin beraber ses çıkaralım
22:13 Kayyım nöbetinde KDP’ye ‘ihanet çizginden vazgeç’ çağrısı
21:59 Kürtçe şarkılar eşliğinde halay çeken 6 kişi gözaltına alındı
21:25 Hatimoğulları: Barış ve adalet için il il, ilçe ilçe gezeceğiz
20:49 DEM Parti'den Gülsever ve Toktaş hakkında suç duyurusu
20:18 Mêrdîn’de arazi kavgası: 2 ölü
20:13 Wan'da gözaltına alınanlar serbest
20:04 Munzur Festivali’nde konser
20:04 Festivalde irade gaspına karşı yürüyüş
19:47 Ahmet Zenger, 31 yılın ardından tahliye edildi
19:05 Çêwlîg’de özel savaş politikalarına tepki gösterildi
18:36 Munzur festivalinde ‘Horasan’dan Dêrsim’e, Dêrsim’den Horasana’ paneli
18:17 Halayda olmayanlar da tutuklandı: Talimat verilmiş!
17:21 Gazeteci Karakoç’un Almanya’ya iade talebi 7 Ağustos’ta açıklanacak
17:07 DEM Parti ve HDP’den Hewler’e ziyaret
16:30 'Kayyım Türkiye halklarının iradesini gasp etme girişimidir'
16:29 Wêranşar Kent Konseyi kuruluyor
16:05 Elektrik kaçağı soruşturmasında İZSU müdürü gözaltına alındı
15:45 Halay çeken 9 genç tutuklandı
15:34 İran rejimi Kürt tutsağı idam etti
15:30 Hatimoğulları Gürbulak Sınır Kapısı’nda konuştu: Amaçları halkı yoksullaştırmak
14:01 Milletvekilleri Dışişleri Komisyon toplantısından çıkarıldı
13:59 'Taşımalı asker' görüntüsü paylaşan gazeteciye soruşturma
13:50 Depremzedelerin kaldığı konteynerlerde yangın
13:24 Kaya: Amed'de kayyım çetesi devrede
13:13 AYM'den polis saldırısında yaralanan vekil için ihlal kararı
13:10 Putin ve Esad Moskova’da görüştü
13:06 Mersin’de erkek şiddeti: 3 ölü
13:02 Belediyelere ‘borcunuzu ödeyin’ bildirimi
12:01 AYM'den 3 ayda 529 ihlal kararı
12:00 'Kadın Stratejik Plan Çalıştayı’nın sonuç bildirgesi açıklandı
11:51 İstanbul'da toplu ulaşıma zam
11:45 Avukatlar İmralı'ya gitmek için başvurdu
11:39 8 gazeteciye cezanın gerekçesi: Algı oluşturma!
11:33 Wan’da ‘Stratejik Plan Çalıştayı’ başladı: Halk başardı, sıra bizde
11:24 FMF hastası tutsağın eşi: Böbreklerini kaybedebilir
11:18 22. Munzur Kültür ve Doğa Festivali başladı
10:43 Kayyım vergi borcuna karşılık parkı devretmiş
10:12 Çewlîg'deki saldırıda ölü sayısı 4'e çıktı
10:00 Amedliler saldırılara tepkili: KDP'nin tutumu Kürtlere kaybettiriyor
09:52 Hayvan hakları aktivistleri serbest
09:46 Muğla'da bir kadın katledildi
09:41 Müdür değişti baskılar arttı
09:34 Jîn Art'ta yeni dönem: Kayıtlar başladı, Ağustos takvimi belli oldu
09:24 Yönetmen ve kameraman serbest: Gözaltı gerekçesi Demirtaş tişörtü
09:09 İmralı tecridi 41’inci ayında: 574 başvuru yanıtsız
09:07 Tecride karşı yeni eylem planı
09:02 Baro orman kıyımına karşı bakanlığa dava açacak
09:01 Temelli: Savaşta ısrar edilirse sofradaki çeyrek ekmek de kalmayacak
09:00 25 TEMMUZ 2024 GÜNDEMİ
24/07/2024
23:29 Yönetmen Leventoğlu ve kameraman Altürk’ten haber alınamıyor
22:10 Kayyım nöbetinde iktidara ‘belediyeyi kazananlara ver’ çağrısı
21:51 Cisim patlaması sonucu yaşamını yitiren Düzen, defnedildi
21:35 Dep’teki yangın kontrol altına alındı
21:29 Hayvan hakları eyleminde 4 gözaltı
19:44 Denizli D Tipi Cezaevi'nde zehirlenme: Ailelere bilgi verilmiyor
19:07 DEM Partili Bozan’a Meclis’te yumruklu saldırı
18:47 2 kişiyi öldüren Zazaoğlu’nun babası 8 ay önce tedavisi için başvuruda bulunmuş
18:08 Özel savaş politikaları: Fuhuş ve madde bağımlılığı arttı
18:01 Halay çeken gençlerin emniyet ifadeleri alındı
16:44 CHP’den Erdoğan’a: Kaybetmeye mecbursun
16:31 Ankara'da ulaşıma yüzde 40 zam yapıldı
16:10 Efrîn'de gasp edilen evini isteyen kişi kaçırıldı
15:47 DEM Partili Özperçin’in tutukluluğuna itiraz
15:40 Çewlîg'de saldırı: 2 ölü, 7 yaralı
15:38 İYİ Parti'den istifalar sürüyor
15:18 Pasûr'da maden protestosu
14:28 İzmir'de belediye memurları iş bıraktı
14:11 Bakırhan’ın annesi toprağa verildi
13:30 'Vergide adalet' eylemi 20'nci haftasında
13:25 Erdoğan: Bakanlık belediye borçlarının tahsiline başlayacak
12:16 Ahtamar Adası’nda yavru martı ölümleri
12:14 İran'da tutsak Kürt gazeteciye idam cezası
12:05 Bozan yargı kararlarını sıraladı: ‘Bijî Serok Apo' suç değil
11:51 Gever’de cisim patlaması sonucu bir çoban hayatını kaybetti
11:19 DEM Parti: İletişim Başkanlığı Goebbels rolünü tam gaz sürdürmekte
10:58 Savaş uçaklarının bombaladığı bölgede yangın çıktı
10:52 Nepal'de uçak düştü: 18 ölü
10:21 'Halkın özgürlüğü için siyaset yapacağım' diyen tutsağın tahliyesine 3'üncü engel
10:07 Gazeteci Karakoç için 'özgürlük' çağrısı
09:53 İzmir'de şüpheli kadın ölümü
09:31 22. Munzur Festivali yarın başlıyor
09:29 Av. Erol: Tecride karşı mücadele çözümde ısrar mücadelesidir
09:25 Hatip Dicle: Çözüm 1921 Anayasası’nın güncellenmesi
09:19 Êlih kayyımı 16 bin Aziz Sancar kitabı almış
09:14 Birbirlerine el ve ayak olan 3 tutsak
09:13 Halay çeken gençlere gözaltında 'Ölürüm Türkiyem' şarkısı dinletildi
09:08 Ekoloji Birliği'nden 28 Temmuz çağrısı: Şirnex'te buluşalım
09:03 Selin vurduğu mahalleler dayanışma bekliyor
09:02 24 Temmuz: Basın özgürlüğü uçurumun kenarında
09:01 Gazeteci Köylüoğlu: KDP Kurdistan'ın statüsünü tehlikeye soktu
09:00 24 TEMMUZ 2024 GÜNDEMİ
08:33 Belgelendirme Merkezi: 300 çete Kurdistan’a gönderildi
00:39 'Öldürme’ yasasına tepki: Sokağın gücünü göstermesi gerektiği bir sürece girdik
23/07/2024
22:57 Hayvanları ‘öldürme’ yasası komisyondan geçti
21:38 Kayyım nöbeti 42’nci gününde: Kurdistan’ı görün
20:43 İntihar eden işçiyi LC Waikiki önünde andılar
20:38 'Öldürme' yasası protesto edildi: AKP elini hayvanlardan çek
19:47 TJA’dan Silopiya’da okuma etkinliği
19:45 ‘Ulusal birlik ruhuyla kenetlenmeye çağırıyoruz’
19:32 Amed’de kadınlar özel savaş politikalarını konuştu
19:27 Vetfa Ecevit davasında ‘özel savaş politikaları’ vurgusu
18:34 Kayyıma karşı ‘Demokrasi İçin Kadınlar’ oluşumu
17:57 İzmir’de ırkçı saldırı
17:29 Trabzonspor ‘Zimanê Kurdî’ paylaşımını kaldırdı
16:56 Cizîr’de kaza: 1 ölü
16:41 ‘Yerel hizmetler ve ortak akıl’ buluşması: Amed model bir kent olabilir
16:35 Orman kıyımına karşı Kamu Denetçiliği Kurumu'na başvuru
16:10 Hasta tutsak Tiryaki: 3 aydır revire çıkarılmıyorum
15:50 Belediyeden 'çöp' provokatörleri hakkında suç duyurusu
15:47 Mersin’de 13 yaşındaki çocuktan haber alınamıyor
15:39 Özel: MHP’lilerin tek fikri AKP’lileri savunmak
15:35 Filistinli gruplar 'ulusal birlik' hükümetinde anlaştı
15:33 Tahliyesi 5 kere engellenen tutsak özgürlüğüne kavuştu
15:28 İzBB'de eylemler devam ediyor
14:56 Sulama kanalında kadın cenazesi bulundu
14:47 Merkez Bankası faizi yüzde 50’de sabit bıraktı
14:15 Elektrik akımına kapılan anne ve kızı yaşamını yitirdi
14:03 Askerlerle trafo sökmeye gelen DEDAŞ'a tepki
13:28 DEM Parti’den İlçe Eşbaşkanı Özperçin’in tutuklanmasına tepki
13:18 İpek Bakırhan yarın Qers’te son yolculuğuna uğurlanacak
12:53 HDP’li siyasetçilerin ilk duruşma tarihi belli oldu
12:45 Mazlum Ebdî'den Türkiye ve Suriye'ye mesaj
12:39 Metal işçisi kadınlardan eşitlik için 15 talep
12:23 Bahçeli'den tehdit
11:55 Bakırhan'ın annesi hayatını kaybetti
11:54 Oy pusulalarını yakan AKP'liler hakkında dava
11:21 Abdullah Öcalan’ın avukatlarından yeni görüşme başvurusu
11:14 Bursa'da yan yana iki fabrikada yangın
10:55 DEM Parti'nin sonuç bildirgesi: Temel görev ortak mücadele hattı
09:44 Kürt ve feminist kadınlar saldırılara karşı mücadele hattı inşa ediyor
09:42 Fransız senatör Abdullah Öcalan ile görüşmek için bakanlığa başvurdu
09:22 Saldırılar ekosistemi bozuyor
09:20 Hastane yemeğinden zehirlenen çalışan: Tedavi edilmedik, rapor verilmedi
09:19 Dr. Berwarî: Hedef işgal, kazanımlar tehlikede
09:17 Lozan'ın 101’nci yılı: Kürtler birlik olmalı
09:13 Kurdistan'a kaybettiren çizgi: KDP
09:07 Klimaların çalışmadığı hastane için enfeksiyon uyarısı
09:04 İşte kayyımların AKP'li 'özel' memurları
09:01 Tahliye edildiği cezaevindeki ihlalleri anlattı
09:00 23 TEMMUZ 2024 GÜNDEMİ
08:29 35 parti ve örgütten saldırılara ortak tepki
22/07/2024
23:08 Sahilde halay çeken gençler gözaltına alındı
22:35 Cizîr'de 2'nci Geleneksel Futbol Turnuvası başladı
20:53 Türkiye’nin saldırıları protesto edildi
20:33 Kayyım nöbeti: İktidar meşruluğunu yitirmiştir
20:06 AKP’den hayvanları ‘öldürme’ yasasında ‘ötenazi’ oyunu
19:27 Cezaevinde şüpheli şekilde hayatını kaybeden Yüksel defnedildi
18:23 Çanakkale’de deprem
16:43 Hayvanları öldürme tasarısında AKP-CHP görüşecek