Siyasi saikler hasta tutukluların tahliyesine engel

img
RIHA - İHD Riha Şube yöneticisi Gökhan Dayık, cezaevlerindeki hasta tutukluların tahliyelerinin önündeki en büyük engelin siyasi saikler olduğunu söyledi.  
 
İnsan Hakları Derneği (İHD) verilerine göre; cezaevlerinde 651’i ağır olmak üzere bin 517 hasta tutuklu bulunuyor. 4 Ekim tarihi itibarıyla bu yıl içerisinde az 29 hasta tutuklu tedavi edilmediği için cezaevlerinde yaşamını yitirdi. Son olarak Şakran 1 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi'nde kalan Yılmaz Özalp, geçirdiği kalp krizi sonrası kaldırıldığı hastanede 1 Ekim’de yaşamını yitirdi. 
 
Yine cezaevinde kansere yakalanan ve hakkında “hayati riski var” yönünde sağlık raporu verilen Erhan Baştin adlı tutuklunun tahliye talebinin reddedilmesinden sadece iki gün sonra, 19 Ağustos’ta yaşamını yitirdiği önceki günlerde ortaya çıktı. 
 
Cezaevlerindeki tutuklulara dair her yıl veriler paylaşan Adalet Bakanlığı’na bağlı Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü’nün bu verilerinde hasta tutuklulara ilişkin hiçbir bilgi yer almıyor. İHD’nin elindeki verilere göre, sadece Riha’da bulunan Urfa 1 ve 2 Nolu T Tipi ile Siverek 2 Nolu T Tipi cezaevlerinde 24’ü ağır olmak üzere en az 279 hasta tutuklu var. 
 
URFA 1 NOLU T TİPİ
 
Urfa 1 Nolu T Tipi Cezaevindeki ağır hasta tutuklulardan bazılarının yaşadıkları sorunlar şöyle: “Fevzi Arslan (54) ayak ve baş ağrısı ile bağırsak kayması, ağır fıtık hastası. Cafer Cengiz’in (66) ise kalp sorunu var, kollarını kullanamıyor (felç). Cengiz’in aynı zamanda bel fıtığı, uyuşma ve astım gibi hastalıkları var. 26 yıldır cezaevinde tutulan Mehmet Durak Karak’ın (72) ise hipertansiyon (yüksek tansiyon), vertigo, ağır eklem kireçlenmesiyle iltihaplanması, tansiyon, şeker ve göz rahatsızlıkları mevcut. Ağır hasta tutuklu Hüseyin Arslan’ın ise ülseratif kalit (Bağırsak hastalığı) var. Yetmiş yaşındaki Celal Ercan, tutuklanmadan önce maruz kaldığı işkenceden kaynaklı kalp ve beyinde atak sorunları ile karşı karşıya. Şervan Muhammed’in (34) ise kalpte çarpıntı ve sıkışma, hiper tansiyon hastalıkları var. Muhammed’in bademcik ameliyatı olması gerekiyor. Mustafa Mak (78) sağ elini kullanamıyor, ameliyat olması gerekiyor. İsmail Taşar’ın sağ eli engelli, akciğer, varis mide ve bağırsak sorunları yaşamakta. Abdullah Basyan (64) böbrek, kolesterol cilt ve tansiyon hastalığı var.”
 
URFA 2 NOLU T TİPİ
 
Urfa 2 Nolu T Tipi’nde tutulan bazı ağır hasta tutukluların yaşadıkları sorunlar ise şu şekilde: “Yüzde 94 engelli raporu olan Emin Güler (32) hepatit-c hastası. Aynı zamanda KOAH hastası olan Güler, ileri derecede vertigo hastası. Hakkı Polat’ın ise bağırsak, mide rahatsızlığı ve hemoroit hastalığı var. Yusuf Yorulmaz’ın (47) ise 90’lı yıllarda gördüğü işkencelerden kaynaklı (Filistin askısı) sağ kolu tamamen felçli, sol kolunda yüzde 70’ e yakın güç kaybı var. İsmail hakkı Tursun (59) hipertansiyonu var, bundan kaynaklı haftada 2-3 kez burnu kanıyor. Tursun’un aynı zamanda bel fıtığı var. Tutuklandığı zaman emniyette işkenceye maruz kalan Mehmet Türkmenoğlu (59) dizinin altında kılcal damarlarda tıkanma ve beyninde hasar mevcut. Sol kol ve sağ ayaktan engelli (Felç) olan İsmail Kaplan (51) yüzde 40 engelli. Sol gözü yüzde 90 görmeyen Bayram Demirhan’ın sağ gözü yüzde 40 görmüyor. Demirhan’ın aynı zamanda sağ böbreği fonksiyonlarını kaybetmiş, tedavi için başvuru yapmış, fakat uzun süredir hastaneye götürülmüyor. Yüzde 68 engelli olan Mulla Ruşen’in (62) kalp yetmezliği, KOAH, astım, ciğerlerinde beyaz toprak ve ciltte soyulma hastalıkları var. Yetmiş yaşındaki yüzde 40 engelli raporu olan Mehmet Beşir Dal’ın sol elinde üç parmağı yok, sol ve sağ parmaklarında sorun var. Mehmet Akil Karadaş (39) göbek zarı yırtılması var, karnında şişlikler oluşuyor. Karadaş’ın ameliyat olması gerek. Hasan Kılıç’ın (29) bağırsak iltihaplanması ve halectrobacheria plary (Midede şiddetli seviyede bakteri üremesi) mevcut.”
 
SİVEREK 2 NOLU T TİPİ
 
Siverek 2 Nolu T Tipi’nde tutulan ağır hasta tutuklulardan İzzettin Akıl ( 69) iki defa açık kalp ameliyatı oldu. Kalbinde ritim bozukluğu bulunan Akıl’ın şeker, hipertansiyon, kemik erimesi, bel fıtığı ve karın fıtığı hastalıkları var. Aynı cezaevinde tutulan Eyyup Kudin (59) kalp rahatsızlıkları mevcut. Daha önce kalp krizi geçiren Kudin, şeker, kolesterolü ve tansiyon hastası. 
 
‘EN BÜYÜK ENGEL: SİYASİ SAİKLER’
 
Hasta tutuklulara yönelik yaklaşımı değerlendiren İHD Riha Şube Yöneticisi Gökhan Dayık, hasta tutukluların şartlı tahliyelerinin önünde mevcut yasal düzenlemelerden öte, "siyasi saikler"in olduğunu dile getirdi.
 
Her tutuklunun insan onuruna yakışır şartlarda tutulması gerektiğini vurgulayan Dayık, “Aksi halde her uygulama işkence ve kötü muamele suçlarını oluşturur. Ağır hasta olan tutukluların cezaevinde yaşamlarını yitirecek noktaya gelene kadar tutulması, yaşam hakkı ihlalidir. En temel insan hakkı ihlal ediliyor” dedi. 
 
'AYRIM GÖZETİLMEMELİ'
 
AKP’li Cumhurbaşkanı Tayip Erdoğan’ın kimi tutukluları özel af yetkisi ile serbest bıraktığına dikkat çeken Dayık, “Sürekli hastalık, sakatlık ve yaşlılık durumlarında özel af ile tutukluların serbest bırakılması Anayasa’ya uygun. Ancak serbest bırakılanların, bu haktan yararlananların profiline baktığımız zaman bir ayrımcılık yapıldığı aşikârdır. Bu ayrımcılık Anayasa’nın eşitlik ilkesine aykırıdır. Kişilerin cezaevinde tutulmalarına gerekçe yapılan suç kategorilerine göre kimisi cezaevinden çıkartılıyor, kimisi ise çıkartılmıyor. Cezaevinde kalamayacak durumda olan yaşlı insanların, hastaların ayrım gözetmeksizin serbest bırakılmaları gerekir” ifadelerini kullandı.
 
ÖLÜM DÖŞEĞİNDE TAHLİYE!
 
Dayık, birçok hasta tutuklunun ancak ölüme yakın bir zaman diliminde tahliye edildikleri ve kısa bir süre sonra yaşamlarını yitirdiklerine de dikkat çekti. Dayık, “Tedavilerinin mümkün olduğu zamanda cezaevinde kötü şartlarda tutulan hasta mahpusların hastalıkları ağırlaşıyor. Ne zamanki hastalıkları ilerliyor, artık o zaman serbest bırakılıyor. Zamana yayılmış bir yaşamı sonlandırma… Bu kabul edilecek bir durum değil. En temel insan hakkı ihlal ediliyor. Her tutuklunun tedaviye erişim hakkı var, ancak bu sağlanmıyor” diye konuştu. 
 
'TUTUKLULARIN SESİ OLMAK ZORUNDAYIZ'
 
Hasta tutukluların sağlık hakkına erişmesi, tedavisini insan onuruna yakışır koşullarda görmesi için bütün demokratik kitle örgütlerinin harekete geçmesi gerektiğini dile getiren Dayık, “Baroların, hukuk örgütlerinin yaşanan insan haklarına karşı harekete geçme, insan hakları koruma misyonları var. Meclis İnsan Hakları Araştırma Komisyonu işlevsiz kalırsa onu harekete geçirecek olan Baro ve insan hakları dernekleridir. Anayasa’da tutukluların tahliyesi önünde bir engel yok, uygulanmasında sorunlar var. Siyasi saikler ile tutuklular tahliye edilmiyor. Buna karşı her yerde tutukluların sesi olarak, bu siyasi saikleri ortadan kaldırmak gerekiyor. İşkence ve kötü muamele insanlığa karşı bir suçtur. Bu herkesi bağlar. Biz hasta tutukluların sesi olmak zorundayız. Ağır hasta tutuklular başta olmak üzere bütün hasta tutuklular biran önce tahliye edilmeli” diye konuştu.
 
MA / Emrullah Acar

Diğer başlıklar

24/04/2024
22:51 İran’da Kürt sanatçıya idam cezası
21:46 Sultangazi Kadın Dayanışmasından 'İstismar failini mahallede istemiyoruz' çağrısı
21:10 Mêrdîn’de kaza: Bir çiftçi ve çocuk hayatını kaybetti
21:04 CHP'li Tanrıkulu: Bu bir suç duyurusudur, kayyımlar araç motorlarını bile sökmüşler
20:35 Êlih DEM Parti İl Örgütü’ne gerçekleştirilen baskın protesto edildi
20:26 İHD Colemêrg Şubesinden madde bağımlılığı raporu: Polisler temin ediyor
19:58 Örkmez ve Uğur'un özgürlüğü için eylem
19:50 DEM Parti il binasındaki baskın sona erdi: Katledilen kadınların fotoğrafları yere atıldı
19:42 ‘Kürt basınını susturma çabası Türkiye’ye kaybettirecek’
19:00 KHK eyleminde 1 Mayıs'a davet
18:38 Adana Emek ve Demokrasi Güçleri’nden 1 Mayıs'a çağrı
17:51 İstismar faili serbest, tepki gösteren muhtara gözaltı
17:40 ÖHD ve İHD'den gazetecilere dayanışma ziyareti
17:28 Cenevre eylemi: Saldırılara karşı topyekun mücadeleyi sürdüreceğiz
17:08 Danıştay Eğitim-Sen’e randevu vermedi
17:03 Polis barikatlarıyla çevrilen Şenyaşar: Bu zulmün altında kalın
16:56 Gazeteci Güleş'e 'haber' soruşturması
16:46 Avukatlar gazetecilerle görüştü: Başka evde yapılan aramada deliller gazeteciye yazıldı
16:02 Avukat ve ailelerden savcı mütalaasına tepki
16:00 Madımak Katliamı'nda çocuklarını kaybeden Sivri yaşamını yitirdi
15:33 Sendikalar Taksim’de: Valiliğin kararını tanımıyoruz
15:17 Danıştay başkanı değişmedi
15:14 İzmir'de cinsel saldırı faili öğretmen açığa alındı
15:11 Êlih'te DEM Parti binasına polis baskını
15:08 Bombacıları getiren kişinin telefonu dinleniyormuş
15:00 Ermeni Soykırımı 109’uncu yılında: Soykırımı tanıyın ve af dileyin
14:59 Televizyon stüdyolarına baskında Fransa detayı
14:49 Soylu’nun hedef gösterdiği 2 kişi hakkında müebbet hapis istemi
14:10 Kanser hastası sağlıkçıya riskli görevlendirme!
14:06 Makbule Özer’in tutuklanması protesto edildi
13:57 Aile Hekimliği çalışanları vergide adalet istiyor
13:56 Sağlık meslek örgütlerinden şiddete tepki
13:32 Gar Katliamı Davası: Mütalaada ‘insanlığa karşı suç’ yok sayıldı
13:19 Mali müşavirlerden 15 talep
13:07 Türkoğlu: Özgürlüğümüz için kadın dayanışmasını büyüteceğiz
13:03 Yargıtay'da seçim 23'üncü tura kaldı
12:57 ‘Gazeteciliklerine tanığız, meslektaşlarımızı serbest bırakın’
12:36 DİSK Genel Başkanı: Valiliğin görevi yer göstermek değil güvenliği sağlamaktır
12:28 Gazetecilere 'Kürt Gazeteciler Günü' suçlaması
12:28 MESEM'lerde 336 çocuk kaza geçirdi
12:13 Birçok kentte protesto: Gazeteciliğin engellenmesi suçtur
12:04 Colemêrg'te madenlere karşı 4 talepli eylem
12:02 Deştin'de imar planı davasına red
11:58 İskenderun'da poliklinik olarak kullanılan 3 konteynerde yangın
11:55 Ermeni Soykırımı için 'yüzleşme' çağrısı
11:10 Mereş'te bir çocuk katledildi
10:44 Dêrsim’de 2 kadın tutuklandı
10:40 Bakırhan: Seçim sonuçları 'savaşa hayır' çığlığıdır
Hatimoğulları: Halk tercihini değişimden yana yaptı
10:25 Şehba ve Minbic’e saldırı
10:19 32 yıllık tutsakların tahliyeleri gerekçesiz erteleniyor
09:44 Qerejdax eteklerinde baharın renkleri
09:27 KDP’nin alıkoyduğu gazeteciden haber alınamıyor
09:27 ‘Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü’ için eylemdeler
09:03 Erdoğan'ın Hewlêr ziyareti: Başur halkının tutumu belirleyici olacak
09:00 Ayakkabı çıkarma dayatmasına direnen tutsaklara soruşturma
09:00 Oğlunu bağımlılıktan kurtarmaya çalışan baba destek bekliyor
09:00 Hüseyin Deniz öykü yarışması için başvurular başladı
09:00 Özer için rapor veren ATK'nin tercümanı güvenlik görevlisi çıktı!
09:00 Ekonomik kriz isotu da vurdu!
09:00 24 NİSAN 2024 GÜNDEMİ
00:32 Pasûr’da uzman çavuş, park nedeniyle tartıştığı genci tehdit etti
23/04/2024
23:08 Özgür Basına yönelik saldırılar Avrupa'da protesto edildi
21:39 Siyaset Bilimci Oğuz: Türkiye'de sendikalaşma oranı yüzde 10
21:05 Soykırımda yakınlarını kaybetti: Ermeni halkı ölüm yolculuğuna çıkarılıyordu
20:19 Tunus açıklarında 19 mültecinin cenazesine ulaşıldı
20:13 Amed Tiyatro Festivali 6'ncı gününde
19:04 Aykol: Özgür Basına yönelik saldırı daha büyük bir operasyonun habercisi
18:50 30 yılın ardından özgürlüğüne kavuşan Bakay’a kitlesel ziyaret
18:44 TJA ve DEM Parti'den Makbule Özer için tahliye çağrısı
18:31 ABD’den 86 sayfalık Türkiye raporu: Kürtler tehdit ve şiddete maruz kalıyor
18:01 Fırat Nehri kıyısında onlarca martı ölü bulundu: Nedeni siyanür mü?
17:54 Makbule Özer’in ailesine ziyaret
17:32 AP Üyesi Villumsen: Erdoğan zulmünün AB'de yeri yok
16:58 DEM Parti ve HDK: Özgür Basın diz çökmeyecek
16:51 Şenyaşar: Bana dava açan Erdoğan failleri neden tutuklamadı?
16:45 Gazetecilerin gözaltına alınmasına itiraz
15:58 AYM kararına rağmen çocuğuyla birlikte cezaevine konuldu
15:41 KNK: Erdoğan’ın yeni savaşı tüm Ortadoğu için bir tehdit
15:29 Gazetecilerin gözaltına alınmasına tepkiler sürüyor
14:47 Gazeteciler: Kürt medyası hiçbir zaman susmadı
14:45 Hatimoğulları'ndan 'Demokratik Anayasa' çağrısı
14:44 DİSK’in Taksim başvurusu reddedildi
14:21 Amed’de Makbule Özer protestosu
13:34 Gözaltındaki gazetecilere avukat kısıtlılığı
13:27 HDK, DBP ve DEM Parti: Özgür Basın’ın yanındayız
13:15 Saldırılara karşı Özgür Basın etrafında kenetlenme çağrısı
12:37 Abdullah Öcalan’ın avukatlarından görüşme başvurusu
12:22 Farqîn Belediyesi kayyımın taşınmaz devir kararlarını iptal etti
12:21 Amed’de 5 yılda 200’den fazla petrol arama-çıkarma sahası açıldı
12:20 Gözaltına alınan gazeteci sayısı arttı
11:50 Kadıköy'de yapılacak Ermeni Soykırımı anması yasaklandı
11:46 Özgür Basın'a dönük gözaltılara tepki yağdı
11:33 Stêrk ve Medya Haber: Halkımızın sesi soluğu olmayı sürdüreceğiz
11:21 Gazeteci Arslan: TV’lere saldırı savaş politikalarından bağımsız değildir
10:44 DFG ve MKG: Saldırılar Özgür Basını yıldıramaz
10:23 Gazeteci Özdemir: Savaş biraz daha uzar ama sonuç değişmez
10:09 Emine Şenyaşar'a ‘Erdoğan'a hakaretten’ dava
10:01 Kazaların eksik olmadığı yol onarılmıyor
09:32 Malezya'da askeri helikopterler çarpıştı: 10 ölü
09:27 Eylemdeki tutsağın annesi: Çözüm İmralı kapılarının açılmasıdır
09:10 Gazeteci Ahmet’ten 182 gündür haber yok
09:06 4 saatlik baskında teknik malzemelere el konuldu
09:04 Tutuklanan zihinsel engelli Gezer’in avukatı: Cezai ehliyeti yok
09:03 AKP'li vekillerin uçak biletleri kayyımdan
09:00 Tutsaklar ‘özgürlük’ eyleminde
09:00 Ermeni Soykırımı 109’uncu yılında
09:00 1 Mayıs’a çağrı: Özgürlük için Taksim Meydanı’na
09:00 Dağlarda bahar rüzgarı esiyor
09:00 23 NİSAN 2024 GÜNDEMİ
07:41 Özgür Basın çalışanları gözaltına alındı
06:11 Stüdyoları basılan Stêrk ve Medya Haber TV'den çağrı
06:00 Stêrk TV ve Medya Haber TV stüdyolarına polis baskını
22/04/2024
23:41 İsviçre’de Metîna’ya yönelik saldırılar kınandı
22:48 TAJÊ’den Irak devletine: Türkiye’nin ortağı olma
22:23 Gever’de tutuklanan 12 kişi tahliye edildi
21:24 İSİG: Çocuk işçiliğe karşı 1 Mayıs’a
20:42 Şirnex’te 1 kişi gözaltına alındı, 1 kişi tutuklandı
19:48 İzmir’den kadınlar: Özel savaş politikalarına dayanışmayla cevap vereceğiz
18:50 Parti ve derneklerden Şenyaşar’a destek
18:20 Türkiye ile Irak arasında 26 anlaşma imzalandı
18:03 Öğretmen Sendikası’ndan Milli Eğitim Bakanlığına 15 bin imza
17:13 Serêkanîyê Belediyesi tebrik çiçeklerinin gelirini SMA hastasına verdi
17:03 Kayyımdan alınan Tûşba Belediyesinin borcu 237 milyon 374 bin 774 TL
16:35 Hazine 31.6 milyar lira borçlandı
15:06 Bagok’ta yasak sonrası bombardıman ve silah sesleri
14:38 Êlih’te kayyım 3 milyar 53 milyon 977 bin TL borç bıraktı
14:25 81 yaşındaki Makbule Özer tekrar tutuklandı
14:24 DEM Parti PM sonuç bildirgesi: Alacakaranlığa karşı ilk ışık yakılmıştır
14:06 İki dönem kayyımla yönetilen Kop Belediyesi’nin borcu açıklandı
13:16 Bakırhan’dan JINNEWS ve MA’ya ziyaret
13:05 DEM Parti Sözcüsü Doğan: Yeni dönem yol haritamız Üçüncü Yol siyasetiyle örülecek
12:49 DEM Parti Kürt gazetecilere yönelik baskıyı Meclis’e taşıdı
12:18 Bagok’taki 5 alanda ‘geçici özel güvenlik bölgesi’ ilanı
11:23 Kargon var denilerek çağrılan genç gözaltına alındı
11:19 Dersim’de 5 gözaltı
11:03 KDP Erdoğan ziyareti öncesi Hewlêr caddelerine Türk bayrakları astı
11:02 Gever kayyımı milyonları emniyet, kutlama ve kadayıfa harcamış
10:18 DEM Parti: Kürt gazeteciler 126 yıldır hakikatin izinde
09:49 Şengal'de 'özsavunma' hamlesi: Kendini savunmak her kadının görevi
09:13 Bakırhan: Çözüm için samimi olan her partiye açığız
09:06 Tutsaklar ‘Abdullah Öcalan’a özgürlük’ eyleminde
09:01 KDP’nin alıkoyduğu gazeteciden 181 gündür haber yok
09:01 ‘Birlikte mücadeleyle İmralı tecridi kaldırılabilir’
09:01 Yazar Karacabey: Sanatçıların inadı çok hükümet devirir
09:00 Gazeteci Karadaş: Ortadoğu'da halkların kaderi birbirine bağlı
09:00 22 NİSAN 2024 GÜNDEMİ
08:40 Adana’da minibüs kazası: 3 ölü, 18 yaralı
21/04/2024
23:11 Amedspor Kadın Futbol Takımı’ndan 3-1’lik skor
23:04 Amed’te Tiyatro Festivali sürüyor
21:17 Sakarya’da bir kadın hayatını kaybetmiş halde bulundu