Hatimoğulları’ndan AKP’ye: Silahlı unsurlarınızı Kuzey ve Doğu Suriye’den çekin

ANKARA - Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik saldırısına tepki gösteren HEDEP Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları, “AKP iktidarına ve bu rejime bir kez daha diyoruz ki; bir an önce bütün silahlı unsurlarınızı Kuzey ve Doğu Suriye topraklarından hemen çekin” dedi.

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları, Meclis Grup Toplantısı’nda gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Partilerinin isminin değiştiğini ve yepyeni bir isim ile yolarına devam ettiklerini anımsatan Hatimoğulları, “Ama aynı paradigma, aynı ruh, aynı mücadele azmi ile partimiz hakkında açılan kapatma davasına Türkiye'nin dört bir yanından halkımızın verdiği cevapla yolumuza HEDEP olarak devam ediyoruz. Biliyorsunuz ki Türkiye'de çok sayıda partimiz kapatıldı. Hangi parti ile yola devam ettiysek halkımız sürekli partilerimize HEDEP dedi. Ve halkımızın dediği oldu yeni partimiz HEDEP, partimize ve tüm Türkiye halklarına ezilen ve sömürülenlere hayırlı uğurlu olsun” dedi.
 
‘SONUNA KADAR TAŞIYACAĞIZ’
 
Çok büyük bedeller ödeyerek bu günlere geldiklerini söyleyen Hatimoğulları, “Birçok arkadaşımız, yoldaşımızı ağır bedeller ödeyerek bugüne kadar geldik bizler. Partimizin ve mücadelemizin emektarları olan; ve şu anda Kobanê Kumpas Davası’nda siyasi rehine olarak hapishanede tutulan Sevgili Figen Yüksekdağ’ı, Selahattin Demirtaş’ı, Gültan Kışanak’ı, Sebahat Tuncel’i, Leyla Güven’i, Ayla Akat Ata’yı, Nazmi Gür’ü, Günay Kubilay’ı, Bülent Parmaksız’ı ve adını burada sayamadığımı çok sayıda siyasi rehine olarak tutulan yol arkadaşlarımıza buradan selam ve sevgilerimi gönderiyorum, onların mücadele bayrağını asla yerde bırakmayacağız. Sonuna kadar o bayrağı taşıyacağız” ifadelerini kullandı. 
 
TEŞEKKÜR ETTİ
 
Seçim sürecinden sonra il ve ilçe örgütlerinin yanı sıra birçok demokratik, emek, meslek kitle örgütleri ile bir araya geldiklerini anımsatan Hatimoğulları, öneriler doğrultusunda hazırlıklarına yön verdiklerini kaydetti. Bu doğrultu ile kongreye gittiklerini ve kongrelerinin çok coşkulu geçtiğini ifade eden Hatimoğulları, “Kongremize çok büyük bir katılım ve coşku hakimdi. Kongremize gelen siyasi partilere, emek-meslek örgütlerine, kurumlara, doğa ve insan hakları savunucularına, dünyanın dört bir yanından gelen yurt dışında ki konuklarımıza buradan teşekkürlerimi sunuyorum. PTT kargoyla çocuğunun cenazesi geldiği halde ben hala barış istiyorum diyen anaların sembolleştiği Barış Anaları kongremize çok büyük bir ruh kattı, onlara buradan büyük teşekkürlerimi sunuyorum. Yaşamın her alanında mücadeleyi kendine rehber edinmiş olan kadınlar; Türkiye’de iyice geleceksizleştirilmiş yarınını göremeyen ama yarınımızın umudu olan gençler kongremize büyük güç kattılar, onlara da teşekkür ediyorum. En büyük teşekkürü Türkiye ve Kürdistan’ın dört bir yanında umudu, mücadeleyi ve geleceği heybesinde taşıyarak zılgıtlarıyla bizlerle olan değerli halklarımızla sonsuz teşekkürlerimizi  sunuyorum buradan” diye konuştu.
 
ASKERİ ANTLAŞMALARI ANIMSATTI
 
Hatimoğulları, sözlerine şöyle devam etti: “Türkiye’deki iktidar uzu yıllardan beri Filistin davası benim ana davam der ama hiç biri doğru değil. Bu iktidar şu anda kan ağlayan mazlum Filistin halkının ne yazık ki gerçek anlamda yanında değil. Sadece Türkiye'de ki iç siyaseti tahkim etmek ve sadece kendi tabanına şirin gözükmek için Filistin'in yanındaymış gibi davranıyor ve Timsah gözyaşı akıtıyorlar ne yazık ki.  Burada Cumhur İttifakı’na MHP-küçük ortak dahildir. ‘Ben Filistin’e seve seve giderim’ diye bugün de açıklama yaptı. Buradan kendilerine soruyorum; AKP iktidarı döneminde İsrail ile geliştirilmiş olan ticari ve askeri anlaşmalar katlanarak artıyor. Sadece askeri anlaşmalardan vazgeçmeyi düşünüyor musunuz, ey iktidar. Siz bu anlaşmalardan vazgeçmeyi düşünmüyorsanız siz Filistin halkının yanında olamazsınız. Siz olsa olsa Türkiye’deki Müslümanları sadece kandırmaya çalışmış olursunuz.
 
SAVAŞIN SESİNİ BASTIRINA KADAR
 
Biz buradan HEDEP olarak mazlum Filistin halkının yanında olduğumuzu bir kere daha ifade ediyoruz ve mazlum Filistin için ne gerekiyorsa yapmaya hazırız. Bütün dünya kamuoyuna ve ayrıca taraflara buradan sesleniyoruz; Filistin’de devam eden bu saldırıların bir an önce bitmesi, sivil insanların yaşamını kaybetmesinin önüne geçilmesi için ne gerekiyorsa herkesin bir an önce seferber olması lazım. Bizlere savaşları dayatan insanlara, anlayışa, sisteme ve rejime karşı barıştan taraf olduğumuzu sadece Türkiye’de değil, Ortadoğu’da da, dünyanın dört bir yanında da barış sesini yükselterek yanıt vereceğiz. Barışın sesi savaşı bastırana dek barış demeye devam edeceğiz.
 
DEMOGRAFİK YAPIYI DEĞİŞTİRMEK İSTİYORLAR
 
Evet değerli haklarımız bizler, Filistin davasıyla ilgili konuşurken aynı saatlerde bir de Rojava bombalanıyor. 1 Ekim’den bu yana Rojava topraklarında Kuzey ve Doğu Suriye topraklarında  bombalanmadık hastane, yakıt istasyonu, okul bırakılmadı. Yine orada yaşayan 5 milyon Kürt yurttaş sivil ve diğer halklar bombardıman altında. AKP iktidarı diyor ki ‘Filistin’de barış sağlayalım’ ama aynı şeyleri İsrail’in Filistin halkına yaşattıklarını bu iktidar Rojava’da 2011’den beri Kürtlere yaşatıyor. O topraklar bombalanıyor. O topraklar tıpkı Gazze nasıl insansızlaştırılmak isteniyorsa, nasıl Filistinliler Sina Yarımadası’na ya da Necef Çölü’ne gönderilmek isteniyorsa aynısını AKP iktidarı Afrin’de yaşayan Kürt halkını oradan göndererek, zorla göç ettirerek, göç etmeyeni de katlederek nasıl yaptıysa şimdi bunu sürdürmek istiyor. Ve Rojava’da demografik yapıyı değiştirerek bizim komşularımız olan, oranın kadim halkı olan Kürt halkı ve diğer halkları o coğrafyadan sürerek ne yazık ki yerine kendi yandaşlarını yerleştirmek, yerine farklı kesimleri yerleştirerek demografik yapıyı değiştirmek istiyor. İşte Türkiye’ye neden 5 milyon mülteci geldi biliyor musunuz? Bunun kapılarını AKP neden açtı? İnanın mültecileri sevdiği için değil, mülteciliği araçsallaştırdığı için bu politikayı izledi ve şu anda en büyük projesi büyük bir demografik yapı değişimini sağlayarak buradaki insanları götürüp oraya yerleştirmek ve bölgeyi Kürtsüzleştirmek. Buradan bir kez daha diyoruz ki Suriye topraklarından elinizi çekin.
 
SİLAHLI UNSURLARINIZI ÇEKİN
 
AKP iktidarına ve bu rejime bir kez daha diyoruz ki, bir an önce bütün silahlı unsurlarınızı Kuzey ve Doğu Suriye topraklarından hemen çekin. Kürt sorunu barışçıl ve demokratik yöntemlerle çözülmek üzere halen sorun olarak devam ediyor.  Eğer siz Filistin’de, Libya’da herhangi bir Ortadoğu ülkesine barışı taşıyacağım diyorsanız öncelikle barışı kendi topraklarınızda tesis edeceksiniz. Öncelikle kronik olan derinleşmiş ve kanayan yaramız olan Kürt sorununun barışçıl, demokratik yöntemlerle çözeceksiniz ki bölgeye örnek olabilirsiniz. Ben barış istiyorum dediğinizde bölgenin diğer hakları sizleri ciddiye alabilsin. Bir kez daha diyoruz ki Kürt sorunun demokratik ve barışçıl yöntemlerle çözmekten ve bunu bir model olarak bütün bölgeye sunmak dışında hiç bir çaremiz yok. Gelin Türkiye'deki bütün kesimler olarak barışa sahip çıkalım barışı bölgemizde tesis edelim akan kanı durduralım hep beraber.
 
DERHAL SON BULMALIDIR
 
Bizler savaştan ve Ortadoğu coğrafyasının yaşadığı eziyetten bu kadar bahsederken aslında çözümün önemli ismi, İmralı tecridinde olan Sayın Öcalan, Türkiye'deki Kürt sorunun çözülmesi ve Türkiye’deki haklar meselesinin nasıl çözüleceğine dair çok önemli fikirler sundu. 24 yıldır tecrit altına, 32 aydır ne ailesi ne de avukatlarıyla görüştürülmüyor. Kürt halkı başta olmak üzere bölge halklarının en önemli taleplerinden biri tecridin son bulması. Çözüm demokratik diyalogtur. Herkesi tecride karşı durmaya davet ediyorum. Tecrit derhal son bulmalıdır.
 
BÜTÇE YOKSULU EZİYOR
 
Bakın 2024 bütçesi görüşülmeye başlandı. Bütün Türkiye'nin gözü ve kulağı, Meclis’in bütçe görüşmelerinde olacak. Çünkü bu bütçe Türkiye’de 84 milyon yurttaşımızı doğrudan alakadar eden, doğrudan ilgilendiren ve geleceğinin göstergesi olan bir bütçedir. Ama bu sunulan bütçede bizler gerçekten göreceğiz ki hiçbir şey değişmemiş. Eski tas eski hamam. Bu bütçede yine iktidar, bir türküde söyler, tahsildar da çıkar köyleri gezer, elinde kamçısı yoksulu ezer. İşte tam da yoksulu ezen bir bütçeyi bir kere daha parlamentoda bizlerin önüne getirecekler. Orta ve küçük ölçekli esnaf, çiftçi, üretici, vergi yükü altına inim inim inliyor. KDV’lerden önemli bir gelir kaynağı sağlayarak içtiğimiz suya, yediğimiz ekmeğe kadar her şeyden KDV üzerinden gelir elde eden iktidar ne yazık ki, bu geliri halka adil bir şekilde dağıtmadığı için açlık sınırın altında yaşamaya mahkum edilmişiz hep birlikte.
 
EMEKLİLERİN YANINDA OLACAĞIZ
 
Biliyorsunuz emekliler maaşlarına zam beklerken, 5 bin liralık bir ikramiye verilecek. Bu ikramiye bir sefere mahsus verilecek. Peki bu maaşına zam bekleyen emeklilerin ihtiyacını karşılar mı? Karşılamaz. Bugün Erdoğan gelsin 7 bin 500 TL aylık gelirle geçsin, geçinebilir mi. Onların bir günlük saraydaki masrafı bütün emeklilere yetecek kadar. Bugün emekliye layık gördükleri ise 7500 TL’dir. Bunun anlamı nedir? Siz tamam yaşlandınız, harcadığınız emekler de bitti, hadi emekli kenara, git evinde otur. Oysa emekliler bugüne kadar emek vererek, alın teri dökerek, bu toplumi bugüne kadar taşımış olan insanlar. Ve bizim emeklilere borcumuz var. Sevgili emekli kardeşlerimiz bizler HEDEP olarak haklarınızı sonuna kadar savunacağız. Hem parlamentoda hem de sokakta yürüttüğünüz eylem ve etkinliklerden sizlerin yanında olmaya devam edeceğiz.
 
DEPREMDEKİ YALANLARA İŞARET ETTİ
 
Deprem bizden çok şey götürdü. Depremin üzerinden 8 ay geçti. Geriye dönüp orada ki yaşama baktığımızda emin olan değişen hiç bir şey yok. Bakın depremin ilk anından itibaren bu iktidar ne yaptı. Ana akım medyanın büyük kameralarının olduğu yerde birkaç çadır kurdu ve bunları basına servis etti. Bütün dünya ya da bütün Türkiye zannetti ki gerçekten her yere böyle çadırlar kurulmuş ve insanların açlığı gideriliyor. Ama koca bir yalan. İnanın adresini bile biliyorum. Şimdi o çadırları kurup ve kameraların yerleştirildiği yerlerin hepsi yalan ve dolan. 15 milyonu etkileyen bu depremde bizler çok büyük acılar çektik ve çekmeye devam ediyoruz. Hala deprem bölgesinde insanların hijyen kitlerine, temizlik malzemelerine, temiz içme suyuna ihtiyaçları var. Bakın kış yaklaştı ki bazı bölgeler kışı daha da ağır yaşıyor. Yaklaşan bu kışta biliyorsunuz ki yağan yağmurlarda da seller o insanların çadırlarını götürdü. Toplumsal dayanışma ağlarının onlara verdiği battaniyeleri ve çarşafları sel alıp götürdü. Her gün konteynerlerde yangınlar çıkıyor.
 
BAŞKA YERE HARCADILAR
 
Çünkü hepsi sağlıksız ve korumasızdır. Birçok bölgede hala taş üstüne taş konmamış. Okul bile yapılmadı. Her okulun yerine bir prefabrik okul yapmak çok mu zordu? Bunu bile yapmadılar. Çocukları şu an servislere mahkum ederek bir saatlik yol almalarını istiyorlar. Depremzede bütün bu acılar içinde diyor ki bizleri unutmayın, bizleri unutturmayın. Acılarımıza merhem olun, biz gündemden düşersek bizim hayatlarımız daha da zora girer. Ve biz çok ifade ettik, bu parlamentoda ve parlamento dışında. Depremzedelere derhal konut inşa edilmelidir. Bu bütçe 2024 bütçesinin temel odaklanacağı noktalardan birisi depremzedelerin konutlarının maliyetlerinin karşılanması olmalıdır. Ama bu iktidar bunu yapmaz, önceki ara bütçe görüşmesinde de depreme ayırdıkları paraları bile başka yere harcadılar. Aynısını bir kez daha yapacaklar. Deprem vergileriyle yol ve havaalanı yaptılar. Bu muydu bizim ihtiyacımız. O para depremzedelere kalsaydı ve onların konutları yapılıp ücretsiz bir şekilde konut ve işyerleri verilseydi ne olurdu? Olması gereken bu değerli arkadaşlar. Bir sosyal devlet varsa o da yurttaşının en acil ihtiyaçlarını gidermek için olur.
 
SİNCAN’DA KOMŞU YAPMAYA ÇALIŞIYORLAR
 
Bu iktidar Kürt düşmanlığını diri tutmak için Kobanê kumpas davası gibi davayı kurguladı. Bu davanın senaryosunu, adeta sarayın hukukçuları ile yazdılar. Çünkü şu anda bağımsız bir süreçten bahsetmek mümkün değil ne yazık ki. Yargı hiç bir biçimde bağımsız değil ama hiç bir zaman da bu kadar bağımlı, bu kadar iktidarın koltuk değneği haline gelmemişti. Gerçek şu ki Türkiye halkları Kobanê’de Kürtlerin bölgedeki Araplar ile diğer halkların birlikte yürüttüğü mücadeleye hepimiz minnettarız. IŞİD’in bütün dünyaya yenilebileceğini Kobanê direnişi göstermişti. IŞİD’in sınırda komşu yapmaya çalışanlar, şimdi Sincan Adliyesinde komşu yapmaya çalışıyorlar.
 
KOBANÊ’DE KAYBETTİ, SİNCAN’DA DA EDECEK
 
Uzunca ifade ettiğimi Rojava sürecinde şunun altını çizmek isterim ki, bu bölgeye IŞİD’i, el Nusra’yı ve uzantısı çeteleri yerleştirerek aynı zamanda demografik yapı değişimi isteniyor. Oysa biz onları komşumuz değil. Biz orada bulunan halkların komşumuzu olmasını istiyoruz. Tarih şahit olsun ki bu zihniyet Kobanê’de kaybetti, Sincan’daki kumpas davasında da kaybedecek, halklar kazanacak, özgürlükler kazanacak, barış ve kardeşlik kazanacak.
 
KADINLAR OLARAK KARŞI DURMAK ZORUNDAYIZ
 
Türkiye’de Mayıs seçimlerinden sonra ne değişmeye başladı? Kadınlara müdahalede artış var. Bu, bizim dikkatimizi çekiyor mu? Gündelik hayatlarımızda sokağı çıktığımızda kamusal alanlarda kadınlar her yerde saldırılara uğruyor. AKP iktidarı geçmiş dönemde de söylediği gibi bizler kültürel ve ideolojik hegemonyamızı henüz kurmuş değiliz demişlerdi. Şimdi bu dönemde kültürel ve ideolojik hegemoyasını kurmak için kadın bedeni ve emeği üzerindeki saldırılarını yoğunlaştırmış. Kadınların giyim kuşamından, yaşam tarzına kadar her şeye müdahale eden bir anlayışı toplumda hakim kılmak istiyor. Ama toplum bunlara evet demedi, demeyecek. Sadece bu mu? Hayır! Sanatçılara müdahale var, konserlere, festivallere müdahale var. Peki bu toplum neyden ve nasıl beslenecek? Tiyatrolara müdahale var. Hatırlayalım; 1980 askeri cunta darbesi gerçekleştikten sonra aradan 4 yıl geçiyor ve doğrudan Kenan Evren’i eleştiren kabareler İstanbul’da sahneleniyordu. Bizi askeri cunta döneminin de gerisine götüren bu baskıcı rejime karşı en fazla biz kadınlar ama elbette toplum olarak karşı durmak zorundayız.
 
ASLA BOYUN EĞMEYECEĞİZ
 
Bu iktidar döneminde İstanbul Sözleşmesi ortadan kaldırıldı. Şimdi Meclis’te torba yasada kadınların aldığı nafaka hakkı tartışma konusu olmuş durumda. 6284 sayılı kanun yine gündemde ve tartışılıyor. Bunu da yasadan çıkarmak istiyorlar. Sürekli makbul kadın tarifi yapıyorlar. Evet sevgili kız kardeşlerim, sevgili kadınlar bizler bedenimize Biz kadınlar; bedenimize, emeğimize ve kimliğimize yönelik sistematik bu saldırılara karşı sessiz kalmadık, kalmayacağız. Bu erkek egemen zihniyetine karşı mücadele etmeye devam edeceğiz. Bizlere yaşamlarımızı dar etmeye çalışan bizi dört duvar arasına hapsetmeye çalışan bugüne kadar yürüttüğümüz mücadelelerle çok sayıdaki kazanımlarımıza el koymaya çalışan bu iktidara sözümüz; asla boyun eğmeyeceğiz. Dün nasıl boyun eğmediysek nasıl kadınlar tarih boyunca mücadele ede ede bugüne geldiyse bundan sonra da bizler mücadele tarihimizi daha ileriye taşımak için örgütlü bir biçimde mücadele etmeye devam edeceğiz.
 
KADIN İTTİFAKI
 
Bütün dünyaya örnek olan ve Türkiye’de herkese önerdiğimiz ve esasen aslında bütün dünyaya önerdiğimiz eşbaşkanlık ve eşit temsiliyet sistemimizi hedef alan politikalar, atanan kayyımlar, kapattıkları kadın kurumlarına karşı bizler bunları yeniden açmak üzere mücadelemizi sürdüreceğiz. Kadın cinayetlerine tacize ve tecavüze her türlü erkek egemenliğine erkek devlet şiddetine anlayışına karşı nefret cinayetlerine karşı bizler mücadelemizi sürdüreceğiz. Bunu kadın ittifakı ve dayanışması ile örgütleyeceğiz. ‘Kadın yaşam özgürlük, mara heya hurriya , jin jiyan azadî’ şiarı yolumuzu aydınlatmaya devam edecek.  
 
KURTULUŞ ÜÇÜNCÜ YOL
 
Toplumun kurtuluşu üçüncü yol siyasetindedir, bizler bütün tarihsel birikimlerimizi değerlerimizi bu yolu daha fazla açmaya daha fazla büyütmeye ve bu yolda daha başarılı ilerlemek için hep birlikte bu yolda ilerlemeye devam edeceğiz. Bu topraklar üzerinde özgürlükten, barıştan ve demokrasiden yana yükselen bütün seslerin taşıyıcısı olacağız. Cumhuriyetin ikinci yüzyılına girerken bu seslerin iradesiyle demokratik cumhuriyeti hep birlikte inşa edeceğiz. Bu iradeyi bu ülkenin yönetimine de hep birlikte taşıma iddiamızı daha da güçlendireceğiz. Toplumun tıkanan nefes borularını tek tek açacağız. Türkiye halklarının eşit yurttaşlık temelinde bir arada yaşama hayallerini gerçekleştireceğiz. Emekçilerin ezilenlerin yoksulların, ekmek ve özgürlük mücadelesinin sonuç verdiği günleri hep birlikte göreceğiz. Gündüzlerinde sömürülmeyen gecelerinde aç yatılmayan bir dünya hayalimiz var ve dimdik ayakta. Bu umut ve direnç ve kurucu irademizle hepinizi sevgiyle saygıyla selamlıyorum, yolumuz açık olsun, yeni partimiz bütün Türkiye halklarına kutlu olsun hepimize hayırlı uğurlu olsun."
 

Diğer başlıklar

19:41 KNK Genel Kurulu sonu bildirgesi: Artık birlik zamanı
17:25 Emine Şenyaşar’ın Adalet Nöbeti 82’nci gününde
17:15 Amedspor taraftarını üzdü
16:34 KNK: Saldırılara karşı seferberlik tutumuna ihtiyaç var
16:08 Hedef gösterilen zihinsel engelli Gezer tutuklandı
15:34 Turhal'da 4.1 büyüklüğünde deprem
15:12 Amedspor’un ‘şampiyonluk’ maçı başladı
15:08 Hedef gösterilen engelli bireye dair yeni detay
14:30 KNK kurulunda 'birlik' vurgusu
14:22 Çandar: Halk iradesine saygı duyun
13:29 Amed'de maç öncesi ‘şampiyonluk’ coşkusu
13:11 İsrail saldırılarında ölü sayısı 34 bini geçti
12:50 DEM Parti Kadın Meclisi: Kadınlar coğrafyayı mora boyadı
12:29 Amedspor-Iğdırspor maçı öncesi 2 gözaltı
11:35 İran'da Kürtçe öğretmenine 10 yıl hapis
11:26 Metîna'ya yoğun bombardıman
10:17 Türkiye yüksek enflasyonla dünyada 4'üncü sırada
09:53 Amedspor'dan 'sahte bilet' uyarısı
09:34 Jin Dergi çocuk haklarını kapağına taşıdı
09:31 Erdoğan ziyareti öncesi Metîna’da yeni bir saldırı başlatıldı
09:14 Kadınlardan 1 Mayıs çağrısı: Taksim’de olalım
09:13 126 yıldır süren direniş geleneği
09:12 Dr. Pashang: Kürtlerin Ortadoğu'daki krize karşı tek seçeneği birlik olmaktır
09:10 Abdullah Öcalan için her gün CPT'ye mektup gönderilecek
09:09 180 gün oldu: Gazeteci Ahmet nerede?
09:09 Tutsaklar Abdullah Öcalan’ın fiziki özgürlüğü için eylemde
09:08 Amed Tiyatro Festivali: Yasakları anlamsız kılıyoruz
09:07 AKP’li Albayrak 460 milyon 601 bin TL borç bıraktı
09:00 21 NİSAN 2024 GÜNDEMİ
07:28 İzmir Kitap Fuarı'nda 'Kurdistan'a tahammülsüzlük
00:19 Sûr Belediyesi hedef gösterilmişti: Gözaltına alınan kişi zihinsel engelli çıktı
20/04/2024
22:37 ‘Derwêş yan Gudû’ oyunu ayakta alkışlandı
22:17 Basel'de gençlerden ‘Öcalan’a özgürlük’ talepli panel
22:01 Sarıyer’de AVM’de yangın
21:17 Erdoğan Rabia Naz'ın babasına dava açtı
21:08 Pîrsus Katliamı anmasında dava duruşmasına çağrı
20:57 Eşbaşkanlar bakanlık ve Sayıştay'dan müfettiş talep etti
19:51 Çeşme'de kanalizasyon suları denize dökülüyor
19:45 Kürt kazanımlarına saldırıya karşı ortak mücadele mesajı
19:26 Ankara’da 'Büyük Savunma Mitingi' düzenlenecek
18:58 KNK’li Uzun’dan ulusal birlik konferansı çağrısı
18:49 DEM Parti: Bayrak ve marş istismarına dayalı siyaset dönemi miadını doldurdu
18:27 Bakan Şimşek, IMF Başkan Yardımcısı ile görüştü
18:01 Sur’daki çocuklar müziğe doydu
17:52 Wan’da ilk meclis toplantısı: Birlikte yöneteceğiz
17:40 KNK toplantısı: Ortadoğu krizini Abdullah Öcalan'ın fikirleri çözer
17:33 İnşaatta göçük: 2 işçi yaralandı
17:03 Erdoğan Hamas başkanı Haniye ile görüştü
16:39 ÖHD İstanbul Şubesi yeni yönetimini belirlendi
16:30 Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için eylemdeler
16:21 Birçok meslek örgütü Emine Şenyaşar’ı ziyaret etti
16:15 Gever'de kayyımdan kalan borçlar asıldı
15:38 Eylemde olan 15 tutsağa disiplin soruşturması
15:37 Sûr Belediyesi'ne soruşturma
15:17 Hasta tutsaklar Kaya ve Güvel’in tahliyesi istendi
15:14 Kaybedilen Ermeni aydınlar anıldı
14:23 ‘Zulüm bitinceye kadar mücadelemize devam edeceğiz’
14:18 Cizîr’de yapılacak baraj için 255 parselde 'acil kamulaştırma' kararı
14:16 KNK’nin 2 gün sürecek Genel Kurul ara toplantısı başladı
14:11 Kayıp yakınları 3 kentte bir araya geldi: Failler yargılansın
13:50 Amed Tiyatro Festivali'nde 'Tiyatroda değişimlerin tarihi' söyleşisi
13:35 29 yıl önce kaybettirilen Keremoğlu’nun akıbeti soruldu
11:50 Colemêrg’te heyelan: Küçükbaş hayvanlar toprak altında kaldı
11:30 YRP’li başkanın ilk icraatı sitesinin önünü mıcırlama oldu
10:36 Bakırhan: Yeni dönem perspektifimiz çok net; örgütleneceğiz, genişleyeceğiz
10:13 Çocuğa şiddet uygulayan imam serbest bırakıldı
09:45 9 öğrenciye cinsel tacizde bulunan okul müdürü tutuklandı
09:20 Süleyman Ahmet’ten 179 gündür haber yok
09:18 El konulan mektup gerekçesiyle tahliyesi 11 ay ertelendi
09:14 Tutsakların 'Abdullah Öcalan'a özgürlük' eylemi sürüyor
09:14 Kürkçüler Cezaevi'nde hasta tutsaklar 3 yıldır tedavi edilmiyor
09:12 1 Mayıs'ın adresi Taksim Meydanı
09:10 Özel savaş gerçekliği: Uyuşturucu değil kitap bulundurmak suç
09:08 'Su sorununu çözeceğim' sözü verip kenti susuz bıraktı
09:07 Wanlılar: Kenti birlikte yöneterek kayyım tahribatlarını giderebiliriz
09:05 Müslim: PKK bahane, hedef Kerkük ve Süleymaniye
09:01 Demir'den 'ortak mücadele' çağrısı: Hep beraber İmralı kapılarını açalım
09:00 20 NİSAN 2024 GÜNDEMİ
19/04/2024
23:56 Norveç’te hükümet kabinesinde değişiklik yapıldı
23:08 İstismar faili Kösedağ hakkındaki haber ve paylaşımlara erişim engeli
21:23 Amed’te Tiyatro Festivaline yoğun ilgi
21:15 Her Yer Çocuk Derneği İzmir’de Açıldı
21:01 Doğan’dan Mêrdîn ve Amed’e müfettiş tepkisi: Beyhude çabalar
20:46 Mêrdîn Büyükşehir Belediyesi’ne resen soruşturma başlatıldı
19:54 Bakanlıktan 'müfettiş' açıklaması
18:07 Şengal’de toplu mezar bulundu
17:56 İsrail’in saldırıları 196’ncı gününde: 34 bin kişi hayatını kaybetti
17:50 Amed Büyükşehir Belediyesi ‘bayrak kaldırıldı’ haberini yalanladı
17:33 Kerim Coşkun, boşanma aşamasında olduğu kadını katletti
17:13 Serêkaniyê Belediyesi üretim atölyesi kurdu
17:10 Halise Aksoy cezaevinden çıktı
16:49 İç Anadolu Cezaevleri raporu: En az 42 tutuklu yaşamını yitirdi
16:34 Emine Şenyaşar’ın Adalet Nöbeti 80’inci gününde
16:04 Gözaltına alınan 8 kişi serbest bırakıldı
15:57 Amed Tiyatro Festivali’nde ‘Güney’deki Kürt Tiyatrosu’ konuşuldu
15:55 Dedeoğulları'na saldırı davasında sanıklara indirimli cezalar
15:41 DEM Parti Hüda Kaya’nın tutukluluğunu Meclis’e taşıdı
15:30 Lezita işçilerini ziyaret eden kadınlar, sendika başkanı tarafından tehdit edildi
15:27 ‘Yüksek güvenlikli cezaevleri kapatılsın’ çağrısı
14:49 186 kişinin hayatını kaybettiği site kaçak çıktı
14:45 Tanju Özcan hakkında suç duyurusu
14:38 Sinpaş'tan ekolojiste 'kapımı kırdın' davası
14:35 Riha'da iş cinayeti
14:27 Tutsaklara 'tarafsız koğuş' baskısı
14:26 'Konuş, sen nerelisin' diye soran yurttaşa soruşturma
14:25 Mersin Emek ve Demokrasi Platformu’ndan 1 Mayıs çağrısı
14:16 30 yıllık tutsağın tahliyesi 6 ay ertelendi
14:03 Wan’ın Tûşba ve Artemêt ilçesinde şüpheli ölüm
14:01 İzmir'in su kaynağına kum ocağı açılacak
13:45 Erkek şiddeti sonucu yaralanan Yıldız yaşamını yitirdi
13:44 Suriye'de DAİŞ saldırısı: 28 asker ve milis öldü
13:20 AYM'den üniversitelerde bildiri dağıtmaya dair karar
12:06 Oğlunun cenazesini alamadan yaşamını yitirdi
11:23 İmralı için ailelerden görüşme başvurusu
11:21 Konya'da Talha Ç. anneannesini katletti
11:18 Maden faciasının yaşandığı yerde bir kişinin cenazesine ulaşıldı
11:11 Ege'de 4.5 büyüklüğünde deprem
10:42 Türkiye saldırısında bir peşmerge hayatını kaybetti
10:33 Hatimoğulları: Seçim sonuçları umudumuzu büyüttü
10:20 Bolu'da erkek şiddeti: 2 kişi katledildi
09:52 Halise Aksoy tahliye edildi
09:50 İtirafçı beyanları üzerinden ağırlaştırılmış müebbet talebi
09:46 Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için eylemdeler
09:29 KDP'nin alıkoyduğu gazeteciden haber alınamıyor
09:22 Dağlardan sofraya inen Zuzax
09:17 ABD basını: İsrail, İran'a misilleme saldırısı başlattı
09:15 'MEB farklı projelerle cemaat ve istihbaratı okullara sokuyor'
09:08 Ziyaret Beldesi borç batağında
09:02 'Ekoloji mücadelesi anti-militarist ve anti-emperyalist olmalı'
09:02 Ortadoğu'da çatışmalar tırmanıyor: Tek çözüm Demokratik Ulus
09:02 Adalet Nöbeti eylemcileri: Mücadelemiz devam edecek
09:01 Baharın müjdecisi kardelenler çiçek açtı
09:00 19 NİSAN 2024 GÜNDEMİ
01:24 Kobanê’de SİHA saldırısı
01:18 ABD, Filistin'in BM üyeliğini veto etti
01:14 Kenya’da helikopter kazası: Genelkurmay Başkanı ve 10 asker öldü
01:10 Meclis İliç Komisyonu’nun üyeleri Resmi Gazete’de
18/04/2024
23:17 Tokat'ta 4.4 büyüklüğünde bir deprem daha
23:09 Amed Tiyatro Festivali’nin startı verildi
22:49 Dêrik Belediyesi’nde x-ray cihazları kaldırıldı
22:31 Rönesans Rezidans davası: İmar affı yapan, imzası olan herkes yargılansın
21:31 Tokat’ta ev ve ahırlarda ağır hasar oluştu, halk sokakta
21:18 DİSK’ten 1 Mayıs’a katılım çağrısı
20:16 Erdoğan, AYM başkanıyla görüştü
20:06 AKP’li belediye, kömür küllerini dereye döktü
19:35 ‘Gardiyanlar, Örkmez ve Uğur’u ‘sizi tecavüzcülerin yanına veririz’ diye tehdit ediyor’
19:22 SES eski Eş Genel Başkanı Erden'in ev hapsi kaldırıldı
19:10 Kadınlar Amed’den seslendi: Devlet şiddetine karşı mücadeleye devam
18:27 Tokat'ta 5.6 büyüklüğünde deprem
18:23 DEM Parti, AK Genel Sekreteri Pejcinovic ile görüştü