Almanya’da kadın mücadelesi: Birleşik harekete ihtiyaç var

  • kadın
  • 09:02 29 Kasım 2023
  • |
img
ANKARA - Almanya’da şiddet ve cinayetlere karşı mücadelenin yanı sıra mülteci kadınlar ile dayanışma içinde olduklarını belirten kadın aktivistler, birleşik bir harekete ihtiyaç olduğunu vurguladı. 
 
Bitmeyen savaşlar, şiddet ve çatışmalı süreçlerin her biri milyonlarca insanı mülteci konumuna getiriyor. Kadınlar için savaş ve diğer nedenlerin yanı sıra toplumsal cinsiyete dayalı şiddet de bir iltica nedeni. Göç etmek zorunda bırakılan kadınlar, mülteci oldukları ülkelerde sağlık, eğitim ve ekonomi gibi temel sorunlarla da mücadele etmek zorunda kalıyor. Suriye iç savaşı, Rusya-Ukrayna savaşı, İsrail’in Filistin’e dönük saldırıların yanı sıra Taliban ve İran rejiminin baskısı nedeniyle mülteci kadınların sayısı gün geçtikçe artıyor. Mülteci kadınların en fazla olduğu ülkelerin başında ise Almanya geliyor.
 
Almanya’daki mülteci sayısı, geçen yıldan bu yana 111 bin artarak 3 milyon 260 bine ulaşmış durumda. Bu veriye, iltica başvurusu kabul edilmemiş olanlar, iltica başvuru süreci devam edenler, savaş mültecileri ve geçici oturum izni bulunanlar dahil ediliyor. Aile içi şiddet ve eşitsizliğe karşı mücadele veren Almanya’daki örgütlü kadınlar, diğer yandan da mülteci kadınlarla dayanışma içinde. 
 
Feministler Eylemde (Feminists in Action) Kadın Derneği’nden Elisabeth Rieger ve 8 Mart İttifakı’ndan (The 8 March Alliance) aktivist Elif Simon, mülteci kadınların durumunun yanı sıra ülkedeki kadın mücadelesine dair Mezopotamya Ajansı’na (MA) konuştu.
 
MÜLTECİ KADINLARIN DURUMU 
 
Mülteci kadınların Almanya’da yasal yönden güvencesiz olduklarını belirten Elif Simon, “Toplu yaşadıkları yerlerde her türlü şiddete maruz kalıyorlar. Diğer yandan mülteci kadınlar, toplumdan izole edilmiş bir durumda. Çünkü barınma yerleri şehir dışında. Bu da şu anlama geliyor; sağlık, eğitim ve topluma ayak uydurma konusunda dışta kalıyorlar. Diğer bir sorun her yerde olduğu gibi burada da ırkçılık var. Bu durum, özellikle bu son dönemlerde daha da artmaya başladı” diye belirtti. 
 
Oturum ve çalışma hakkının alınmasının bazen yıllarca sürebildiğini söyleyen Simon, “Şiddet bitmiyor kadınlar için. Yani aslında şiddete maruz kalmaktan kurtulamıyorlar. Ülkelerindeki şiddetten kaçıp buraya geliyorlar ama yaşadıkları şiddet burada başka bir biçimde devam ediyor. İyi bir eğitim ve iyi bir meslek sahibi değilse burada çalışıp hayatına devam ettirme konusunda bir çok sıkıntıyla karşılaşıyorlar” dedi. 
 
SORUNLARDAN BİRİ DE DİL
 
Mülteci kadınların dil sorununa değinen Simon, eğitim ve sağlık alanlarında kendilerini ifade edemediklerini aktardı. Simon, “Özellikle sağlıkta; kürtajda, doğumda ve ya kadınsal sağlık sorunlarında pek çok sorunla karşılaşıyorlar. Kendilerini iyi ifade edemedikleri için olması gereken tedavi sağlanmıyor. Çocukları okulda ırkçılığa maruz kalıyor. Bu da tabi onların yaşamına yansıyor” ifadelerini kullandı. 
 
Mülteci kadınların ülkelerini terk etme nedenlerine dikkat çeken Simon, şöyle dedi: “Her alanda en çok şiddete maruz kalan kadınlar ve çocuklardır. Kadınlar özellikle savaş, çatışma ve ya ataerkil kültürün ağır bastığı ülkelerden geliyorlar. Özellikle ataerkil toplumda hala kadınları sünnet ettirme, zorla evlendirme ve politik açıdan baskı altında tutma ve ya hapis cezasına çarptırılma gibi durumlarından kaçmak için mülteci durumuna düşüyorlar. Bazen de yoksulluktan kaçıp gelebiliyorlar.” 
 
‘KADIN ÖRGÜTLERİNE ULAŞIN’ ÇAĞRISI 
 
Var olan sorunlar karşısında verilen mücadeleye de değinen Simon, Almanya genelinde büyük bir kadın hareketinin olmadığını ancak son 10 yılda kadın örgütlerinin arttığına dikkat çekti. Simon, “Şiddete ve kadın cinayetlerine karşı toplumda mücadelenin artığı net bir şekilde görülüyor. Tabi ki bunun dünyadaki kadın hareketiyle de alakası var. En önemlisi her ne kadar kadın örgütleri ayrı gruplar halinde olsalar da belli tarihlerde bir araya gelebiliyorlar. Örneğin bizim platformumuzda farklı ülkelerden birçok kadın inisiyatifi var. Kurdistan, Türkiye, Afrika ve İran kadın örgütlülüklerinin hepsi yer alıyor. Bu kadar büyük bir enternasyonal bir platform yaratabilmek bir başarıdır. Bunların dışında Almanya'da enternasyonal anlamda mülteci kadınların dayanışma grupları da var. Bizler de onlarla dayanışma içirişindeyiz ve birlikte çalışma yürütüyoruz” diye belirtti. 
 
Simon, son olarak kadınlara şu çağrıda bulundu: “Nerede olursa olsun ister kendi ülkelerinde ister yabancı ülkelerde olsun kadın örgütlerine ulaşsınlar ve örgütlensinler. Şiddetle tek başına mücadele edemezler.”
 
AİLE İÇİ ŞİDDET VE KADIN KATLİAMLARI
 
Almanya'da aile içi şiddet ve kadın katliamlarının en temel sorunlar olduğunu dile getiren Elisabeth Rieger ise, her yıl 100’den fazla kadının en yakınındaki erkekler tarafından katledildiğini söyledi. Rieger, “Dolayısıyla bunlarla mücadele ediyoruz ve hükümetimizin de bu konularda daha fazla çalışma yürütmesi için çabalıyoruz. Aynı zamanda eşit olmayan ücret ve istihdamla da mücadele ediyoruz. Eşit olmayan ücret tüm kadınların yoksulluğuna yol açıyor. Devlette çalışıyorsanız daha az para alırsınız çünkü onlara göre ‘daha az çalışıyorsunuz’ demektir. Almanya'da kadınlar genelde dağıtım, üretim ve ev işlerinde çalışıyor. Çocuklarla ve yaşlılarla ilgileniyorlar. İş dağılımında kadın-erkek eşitliği söz konusu değil. Kadınların giderek daha az para kazanmasının nedeni de budur” diye belirtti. 
 
‘ROJAVA’DAKİ KADINLAR İLE DAYANIŞMAMIZ VAR’
 
Mücadeleyi uluslararası kadın hareketleri ve Almanya’daki kadın gruplarıyla birlikte yürüttüklerini belirten Rieger, kadınların birlikte hareket etmesinin önemine vurgu yaptı. Kuzey ve Doğu Suriye’deki kadınlarla kapsamlı bir dayanışma içinde olduklarını aktaran Rieger, “Organizasyonumuzda Kürt, Türk İran ve ya Avrupa ülkelerinden çok faklı etnik gruptan kadın sığınmacılar da var. Dünyanın farklı yerlerinden kadınların ne için mücadele ettiklerini duymak ve aynı temelde mücadele verdiğimizi öğrenmek çok değerlidir. Burada bir eylem, etkinlik gerçekleştirdiğimizde farklı ülkelerdeki kadınlar da katılımcı olarak bulunuyor. Çünkü sorunlar birbirleriyle bağlantılıdır” dedi. 
 
‘BİRLEŞİK MÜCADELE ŞART’
 
Farklı ülkelerdeki kadınların aynı sorunlarla karşı karşıya olduğunu vurgulayan Rieger, bu nedenle mücadelenin birlikte verilmesi gerektiğinin altını çizdi. Farklı ülkelerden kadınlarla dayanışma içinde olsalar da Almanya’da birleşik bir kadın hareketinin olmadığından şikayet eden Rieger, şöyle devam etti: “Farklı odak noktalarına sahip birçok farklı kadın grupları var. Bu gruplar, kadınların özel günlerinde ve ya herhangi bir konuda dayanışma için bir araya gelebiliyorlar. Bu yönden baktığımızda da aslında çok güçlüyüz.” 
 
MA / Sterk Sütcü - Zemo Ağgöz

Diğer başlıklar

11:12 Seçim güvenliği önergesi AKP ve MHP oylarıyla reddedildi
10:55 AYM, yasaklı olmayan kitapların tutsaklara verilmemesini 'hak ihlali' saydı
10:11 Koçyiğit: Gültan Kışanak’ın sesini her yerde yükselteceğiz | YENİLENDİ
10:03 Federe Kurdistanlı gazeteci: Süleyman Ahmet'in alıkonulması terörist bir eylem
09:51 Avukat Çiçek gözaltına alındı
09:48 Öcalan’a özgürlük talep eden tutsaklar 96 gündür eylemde
09:38 Gözaltındaki gazetecilerin emniyetteki işlemleri tamamlandı
09:36 Kamu görevlileri AKP’li adaylar için oy istedi
09:22 Elkê adayları: Yabancıların ilçenin kaderini değiştirmesine izin vermeyelim
09:19 Kayyım seçim öncesi parkı kiraya verdi
09:12 Karamus: Türkiye-KDP ilişkisi Kürt karşıtlığı üzerinedir
09:11 Milazgir’in büyüyen sorunlarını çözmeye talipler
09:10 Tutsak kadınlar: İmralı’daki irademizin özgürlüğünü gerçekleştirelim
09:04 Cûdî’de engelleri aşarak yaşamı yeniden ördü
09:03 Bir özsavunma hikayesi
09:00 01 MART 2024 GÜNDEMİ
29/02/2024
22:19 İran, Irak’a gaz ihracatını durdurdu
21:59 DEM Partili Gün’ü katleden failler tahliye edildi
20:31 AKP'nin Bedlîs Belediye adaylarının hastanede tanıtılmasına tepki
20:27 Çandar’dan iktidara basın özgürlüğü uyarısı: Aklınızı başınıza toplayın
20:04 Dîlok ve İzmir'de kadın katliamları protesto edildi
20:01 Gazeteci Müftüoğlu cezaevinden çıktı: Mesleğimi yapmaya devam edeceğim
19:56 DEM Parti'den halk buluşması: İstanbul bizim evimiz, biz İstanbul’a layığız
19:50 Bakırhan: Bizi yok sayanlara cevabı 31 Mart’ta vereceğiz
18:47 Fransa'da kürtajı anayasal güvenceye alan tasarı Senato'dan geçti
18:37 Süleymaniye’de bir yurttaş katledildi
17:41 Senegal’de göçmen teknesi battı: En az 24 ölü
17:20 İsrail, yardım bekleyen Filistinlilere saldırdı: 104 ölü
17:07 25 Kasım’a katıldıkları için yargılanan 21 kadın beraat etti
17:02 Hatimoğulları Adalet Nöbeti'ne katıldı: Tecridi kıralım
17:01 Ege'nin tarım arazilerine GES ve RES tehdidi
16:47 Polisleri taşıyan midibüsün çarptığı çocuk hayatını kaybetti
16:38 Büro emekçileri sorunlarına çözüm istedi
16:35 Gazeteci Diren Keser’in tutuklanması protesto edildi
16:14 Büro açılışlarında DEM Parti adaylarına yoğun ilgi
15:58 İstanbul'da gözaltına alınan 15 kişi yarın adliyeye çıkarılacak
15:43 Tantan 'Hayata Dönüş' davasında 'tanık' olarak dinlendi: Hassasiyetle davrandık!
15:31 Savcı Aktar’ın sanal medya hesabını takip edenlerin araştırılmasını istedi
15:30 Uluslararası Hukukçular Amed Barosu'nu ziyaret etti
15:29 SKM Genel Sözcüsü ve üyesi tutuklandı
15:06 Tutsak kadınlara 8 Mart kartı gönderildi
14:59 İstanbul ve İzmir’den gözaltılara tepki
14:58 Gülsün Silgir'in taziyesine kitlesel ziyaret
14:16 Gazeteci Karakaş hakkında tahliye kararı
14:06 DEM Parti Sözcüsü Doğan: Derdimiz kazanmak
13:55 Dêrsim’de gazeteci Keser'in tutuklanması protesto edildi
13:44 KESK 8 Mart programını açıkladı
13:40 Bagok Dağı bombalanıyor
13:04 Ev hapsi ve adli kontrol uygulanan gazetecilerin itirazları reddedildi
12:55 Çeşme'de yüzlerce zeytin ağacı kesildi
12:37 Gazeteci Müftüoğlu hakkında tahliye kararı
12:15 Leyla Demir'in eşi ve oğlu gözaltına alındı
12:08 Avukatlardan İmralı başvurusu
12:06 Hatimoğulları: Hizbulkontra, Kürt aydınlarını katledenlerin adresidir
11:11 Manisa OSB’deki kağıt fabrikasında yangın
11:09 Uluslararası Delegasyon DFG ve MKG yöneticileri ile bir araya geldi
10:55 Gözaltındaki gazetecilerin ifadeleri bugün alınacak
10:50 Tutsaklara sevk işkencesi: Elleri, ayakları ve gözleri bağlandı
10:47 Çorlu Tren Katliamı davasında karar çıkmadı
10:17 Gazeteci Sedat Yılmaz beraat etti
10:12 17 kuruluştan çağrı: Gazeteci Müftüoğlu’nu serbest bırakın
09:34 Reşo: Yüreği Şefkat Dolu Bir Devrimci
09:23 Gazeteci Keser'in avukatı: Tutuklama kararı ifade özgürlüğüne saldırıdır
09:19 128 gün oldu: Süleyman Ahmet’ten haber yok!
09:18 Tutsaklar 95 gündür açlık grevinde
09:18 Dêrsim'de asimilasyon ve kültürel yozlaştırmaya karşı duracaklar
09:16 Hezex’e Süryani eşbaşkan adayı
09:15 DEM Parti Sözcüsü Doğan: Adalet kurumları adaletsizliğin simgesi oldu
09:14 Agirî’de ibre DEM Parti’den yana
09:13 İstanbul’da tecrit konferansı düzenlenecek
09:13 Avukata ‘avukatlık yaptın’ suçlaması
09:11 Av. Acun: Abdullah Öcalan'ın özgürlüğünün alt yapısı oluştu
09:10 CİSST avukatı Akyüz: Cezaevleri ataerkilliğin derinleştiği yerlerdir
09:09 Filistin’de ‘kadın’ olmanın kendisi bir mücadele
09:08 Kayyımın ‘vurgun’ planları yargıya taşındı
09:07 Colemêrg’de seçimin nabzı: AKP'li Ölmez bugüne kadar neredeydi?
09:06 Barış Anneleri: CPT, İmralı'daki hukuksuzluğun baş aktörü
09:05 Akdeniz adayları: Çalışmalar şeffaf ve katılımcı olacak
09:04 Şirnexliler: Bu seçimde hırsızlara geçit yok!
09:00 29 ŞUBAT 2024 GÜNDEMİ
28/02/2024
23:35 KNK’den Lozan Belediyesine teşekkür ziyareti
22:37 Özerk Yönetim: Saldırıların amacı karışıklık çıkarmak
21:57 Ağır hasta tutsak Çardak, tekerlekli sandalye ile cezaevinden çıktı
21:09 TJA’lı kadınlardan 8 Mart yürüyüşü
21:03 Êlih’teki halk buluşması mitinge dönüştü
20:56 Dêrsim’de satışa sunulan parseller için yürütmenin durdurulması kararı
20:54 Elektrik akımına kapılan çocuk ağır yaralandı
20:27 Nergis Muhammedi’den İran seçimlerine boykot çağrısı
20:17 Xelîl Xemgîn’den AKP’ye ‘çalıntı’ şarkı tepkisi: Onursuzlar!
20:15 ABD'nin Dêrazor’daki üssüne roketli saldırı
20:05 Îdir halkı Güneş ve Kartal’a dair kararı halayla kutladı
19:25 KHK eylemi 283'üncü haftasında: Vazgeçmedik
19:24 DEM Parti usulsüz seçmenler için suç duyurusunda bulundu
18:54 Îdir Eşbaşkan adaylarına dair itiraz kabul edildi
18:27 Tecride Karşı Uluslararası Hukukçular'dan Adalet Nöbeti ve DBP'ye ziyaret
18:15 İkizköylülerin delil tespiti talepleri reddedildi
17:54 Açlık grevini sürdüren 3 tutsak sürgün edildi
17:44 3 komşusunu katleden faile 'haksız tahrik' indirimi uygulandı
17:38 Ekoloji örgütleri DEM Parti’yi ziyaret etti
17:34 Şirnex’te ‘Di Helbestê De Rengên Botanî’ paneli
17:29 Basın-İş, Ekol Ofset önünde: Mücadelenin sonunda biz kazanacağız
17:18 Mor Cumartesi Hareketi’nden Afganistanlı Seddiqi için çağrı
16:56 Oy ve Ötesi Derneği 50 bin gönüllü ile veri akışı sağlayacak
16:45 Kent kent coşkulu seçim büro açılışları yapıldı
16:44 'Eşim beni öldürecek' diyen kadının cenazesi bulundu
16:36 Adalet Nöbeti: Sonuç alınıncaya kadar sürecek
16:36 MİT TIR'ları Davası’nda gazeteci Gül’e hapis cezası
16:27 Erdoğan emekliye seyyanen zamma kapıyı kapattı
15:53 ‘Roboskî Katliamı faşist politikaların başlangıç eşiğidir’
15:29 8 Mart eylemleri: Kadınlar erkek-devlet şiddetine boyun eğmeyecek
15:18 Hatimoğulları: Bugün bir demokrasi sorunu varsa sebebi Kürt sorununun çözümsüzlüğüdür
15:02 ASM çalışanlarından ‘vergide adalet’ talebi
14:43 İHD Amed Şubesi: Bölgede en az 7 bin 229 hak ihlali yaşandı
14:39 Qoser'de şüpheli kadın ölümü
14:36 PİRHA muhabiri Keser’in tutuklanmasına tepki
14:35 Bagok’ta askeri operasyon
14:34 İzmir'de 4 kişi tutuklandı
14:29 Uluslararası hukukçular tecrit gündemiyle ziyaretlerine başladı
14:28 ESP: Gözaltına alınanlar serbest bırakılsın
14:06 Hatimoğulları Kercews’te: Nereye kaçacaklarını şaşıracaklar
13:31 AKP şimdi de Xelîl Xemgîn'in şarkısını çaldı!
12:58 Kadın kırımı: 1 günde 8 kadın katledildi
12:18 Sendikalılar 'ev hapsi' kararını tanımadı
12:07 İran bir Kürt kolberi daha katletti
11:31 Dêrik'e art arda hava saldırısı
10:48 Gazeteci Ahmet'ten 127 gündür haber yok
10:45 Cezaevlerindeki açlık grevi 94'üncü gününde
10:27 İstanbul Boğazı'nda gemi trafiği durduruldu
10:26 Kadıköy'de gözaltına alınan kadınlar serbest
09:25 12 kadın tutsağın yaşadığı sağlık ihlalleri
09:23 DFG ve TGS'den Müftüoğlu için çağrı: Toplumun haber alma hakkını savundu
09:18 Barışa ve topluma adanan bir ömür: Yaşar Kemal
09:16 DEM Parti adayları: Ayrım yapmaksızın hizmet edeceğiz
09:15 Av. Öztürk: 8'inci Yargı Paketi ile AYM kararları yok sayılıyor
09:14 Fransız siyasetçi Amiot: Abdullah Öcalan'ın direnişi çok etkileyici
09:13 Siyanür havuzları her gün toprağı, suyu ve havayı zehirliyor
09:12 Kadınlardan 8 Mart çağrısı: Sokaklarda olalım
09:12 AKP'ye üye olmadığı için işten çıkarıldı iddiası
09:11 'Sanat huzurlu bir şehir yaratır'
09:10 DEM Parti Mûş’u almada kararlı
09:09 Amed halk meclislerine emanet
09:05 Kadınlar kimliğini Kuzey ve Doğu Suriye'de buldu
09:00 28 ŞUBAT 2024 GÜNDEMİ
07:33 PİRHA muhabiri Keser tutuklandı
27/02/2024
23:46 Nureddin Nebati, Genel Kurul'da olmadığı halde oy kullandı
21:58 Eleni Vasilopulou: Dünya halklarının Öcalan’a özgürlük borcu var
21:13 DEM Parti’nin Tetwan’daki halk toplantısına yoğun ilgi
20:58 Gazze’de 705 bin bulaşıcı hastalık vakası kaydedildi
20:28 Gözaltıları protesto eden kadınlara polis müdahalesi
19:12 DEM Parti'nin İBB adayları esnaflarla buluştu: İstanbul’u emeğin kenti yapacağız