AP Türkiye Raportörü: Cumartesi Annelerini savunmak insan haklarını savunmaktır

img
İSTANBUL – Galatasaray Meydanı’na karanfil bırakan Cumartesi Anneleri, Riha’da gözaltında kaybedilen Hüseyin Taşkaya’nın akıbetini sorarken, basın toplantısına katılan AP Türkiye Raportörü Nacho Sánchez Amor, “Cumartesi Annelerini savunmak insan haklarını savunmaktır” dedi. 
 
Gözaltında kaybedilen ve katledilen yakınlarının akıbetini sormak ve faillerin yargılanması talebiyle 28 yıldır sürdürdükleri mücadele kapsamında her hafta Galatasaray Meydanı’nda bir araya gelen Cumartesi Anneleri/İnsanları, eylemlerini 975’incisini gerçekleştirdi. Cumartesi Anneleri, 33 hafta sonra da mücadeleleri sonucunda Galatasaray Meydanı’na yürüyerek eylemlerini bir kez daha gerçekleştirdi.
 
HÜSEYİN TAŞKAYA’NIN AKIBETİNİ SORULDU
 
Bu hafta da eylem öncesi İstiklal Caddesi’nin tüm sokakları onlarca gözaltı aracı ve polis tarafından kapatıldı. Çok sayıda Cumartesi Annesinin/İnsanının katıldığı bu haftaki eylemde, Avrupa Parlamentosu (AP) Türkiye Daimi Raportörü Nacho Sánchez Amor, İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi üyeleri ile birlikte çok sayıda hak savunucusu da yer aldı. Anneler, ellerinde taşıdığı karanfil ve kayıp yakınlarının fotoğraflarıyla Galatasaray Meydanına yürüyüş gerçekleştirdi. Bu haftaki eylemde, gözaltında kaybedilen Hüseyin Taşkaya’nın akıbetini sordu. Bu haftaki açıklamayı İHD Hapishaneler Komisyonu üyesi Sebla Arcan okudu.
 
YÜKÜMLÜLÜĞÜNÜZÜ YERİNE GETİRİN!
 
Arcan, devletin güvenlik güçleri tarafından gözaltına alındıktan sonra varlığı inkar edilen ve kendilerinden bir daha haber alınamayan insanların aileleri ve insan hakları savunucuları olarak “kayıpların bulunması ve adaletin sağlanması” taleplerini kamuoyu ile paylaşmak üzere burada olduklarını söyledi. Arcan, “Buradayız çünkü iktidarların unutturmaya çalıştıklarını hatırlamak, geçmişle yüzleşmenin, demokratikleşmenin, hukuka ve insan haklarına yönelmenin önemli bir parçasıdır. Bizim unutmama ısrarımız aynı zamanda hukukun üstünlüğüne ve insan haklarına dayanan demokratik bir devlet talebidir” dedi. 975’inci haftalarında bir kez daha devleti yönetenlere seslenen Arcan, “Hakikati bilme ve adalete ulaşma hakkımızı ihlal etmeye son verin, kayıplarımızın akıbetlerini açığa çıkartacak, adaleti sağlayacak etkili soruşturma ve kovuşturma yapma yükümlülüğünüzü yerine getirin” çağrısını yaptı.
 
AİLESİNİN TÜM GİRİŞİMLERİ SONUÇSUZ KALDI
 
“975’inci haftamızda gözaltında kaybetmelerde kesintisiz devam eden inkar ve cezasızlık politikaları sonucunda 30 yıldır akıbeti karanlıkta bırakılan Hüseyin Taşkaya için adalet istiyoruz” diyen Arcan, Taşkaya’nın 42 yaşında ve 4 çocuğu olduğunu hatırlattı. Arcan, “6 Aralık 1993 tarihinde amcasının Siverek Bağlar Mahallesi’ndeki evine 30 araçlık bir konvoyla gelen asker, polis ve Bucak aşiretine mensup korucular Hüseyin Taşkaya’yı gözaltına aldı. Gözaltını engellemek isteyen akrabaları ağır biçimde darp edildi. Taşkaya askeri araca bindirilerek götürüldü. Ailesi Hüseyin Taşkaya’yı sormak için jandarmaya, emniyete, savcılığa, valiliğe başvurdu. Ancak tüm girişimleri sonuçsuz kaldı, Hüseyin Taşkaya’dan bir daha haber alınamadı” şeklinde konuştu.
 
‘KAÇ YIL GEÇERSE GEÇSİN VAZGEÇMEYECEĞİZ!’
 
Hüseyin’in akıbetini açığa çıkartacak etkin bir soruşturma yürütülmediğinin altını çizen Arcan, “Akrabalarının ve tüm mahallenin tanıklığında gözaltına alınmış olmasına rağmen savcılık konuya ilişkin suç duyurusunu ailenin soyut iddiası olarak değerlendirdi ve dosyada takipsizlik kararı verdi. Hüseyin Taşkaya’nın akıbeti karanlıkta bırakıldı, failleri cezasızlıkla korundu. Ailesi dört kuşaktır Hüseyin Taşkaya’yı aramayı sürdürüyor. 975’inci haftamızda adli ve siyasi makamlara sesleniyoruz, gözaltında kaybetme suçunun devam eden ihlal niteliği taşıdığını dikkate alın. Hüseyin Taşkaya’nın akıbetini açığa çıkartacak ve faillerin yargılanmalarını sağlayacak etkinlikte bir soruşturma ve kovuşturma yapma yükümlülüğünüzü yerine getirin. Kaç yıl geçerse geçsin, Hüseyin Taşkaya ve tüm kayıplarımız için adalet istemekten, devletin evrensel hukuk normları içinde hareket etmek zorunda olduğunu hatırlatmaktan vazgeçmeyeceğiz” dedi.
 
Açıklama, Cumartesi Anneleri/İnsanlarının ellerinde taşıdıkları karanfilleri hafıza merkezleri olan Galatasaray Meydanı’na atması ile son buldu.
 
AP RAPORTÖRÜ: AYM KARARLARINA UYULMADI!
 
Açıklamanın ardından İHD İstanbul Şube binasında AP Türkiye Raportörü Nacho Sánchez Amor ile birlikte basın toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya çok sayıda Cumartesi Annesi/İnsanının yanı sıra İstanbul Barış Anneleri Meclisi üyeleri, Adalet Nöbeti tutan anneler, İHD Eş Genel Başkanı Eren Keskin ile çok sayıda insan hakları savunucusu katıldı. Hafıza Merkezi’nin davetiyle geldiğini aktaran Sánchez, Cumartesi Anneleri ile dayanışmak ve AYM kararlarına ilişkin ziyaret gerçekleştirmek için İstanbul’a geldiğini söyledi. Gözlem yapmaya geldiğini paylaşan Sánchez Amor, çok sayıda polisin eylemde yer aldığını dile getirdi. Cumartesi Annelerinin kaybedilen sevdiklerinin akıbetini sormak ve faillerin yargı önüne çıkartılması taleplerinin meşru olduğunu ifade eden Sánchez Amor, AYM’nin de bu eylemin meşru olduğunu doğruladığını kaydetti. Sánchez Amor, “Barışçıl toplanma ve gösteri hakkına gelirsek, nispeten daha iyi koşulların sağlandığını görüyoruz. Bu barışçıl toplanma hakkı da AYM tarafından açıkça dile getirildi. AYM’nin aldığı bu kararı da övgüyle karşılıyorum. Ama tabii ki AYM’nin mülki idareye verdiği karara rağmen uygulanmadı” şeklinde konuştu.
 
POLİSLER KENDİNİ KARAR MEKANİZMASI OLARAK GÖRÜYOR!
 
AYM’nin açık talimatı olmasına rağmen diğer idari amirler tarafından kararların görmezden gelinmeye çalışıldığını vurgulayan Sánchez Amor,  şunları kaydetti: “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın diğer kararlara referans vererek uyguladığı kararları biliyoruz. Bu karar, Cumartesi Annelerinin hiçbir engel gösterilmeden uyulması gerekiyor. Cumartesi Anneleri, Türkiye’deki yargı uyuşmazlığının en temel örneklerinden biridir. Yargıtay’ın akıl almaz hareketi, AYM üyelerine yönelik yargılama adımları atması Türkiye’nin içinde bulunduğu durumun bambaşka bir göstergesi. Okuduğum raporlardan birinde, bir polisin AYM kararlarını tanımayarak ‘karar bizde’ dediğini gördüm. Sizin de toplum olarak sormanız gereken soru bizim haklarımız kimin elinde? Beyoğlu Kaymakamlığı’nda mı yoksa AYM kararlarında mı?
 
SİZİN İÇİN BURADAYIM
 
Türkiye, haklarımızın polis memurlarının elinde olduğu bir ülke olarak görüldüğü sürece asla saygı duyulacak bir ülke olamayacak. Ben Cumartesi Anneleri eylemini gözlemleyebildiğim için inanılmaz mutluyum. Çünkü Cumartesi Anneleri, vatandaş olabilmenin ne demek olduğunun mükemmel bir örneği. Türkiye’de birçok hak ihlali var ama Cumartesi Annelerini seçmemin bir önemi var. Demokratik hakların el üstünde tutulması gibi mutlak bir ısrarın iradesini gösterdiği için Cumartesi Anneleri ile durdum. Cumartesi Annelerini savunmak, insan haklarını savunmaktır. Eylemlerine katılmak ileride de istediğim bir şey. Sizin haklarınız için buradayım.”
 
‘BİR POLİS KARARLARI TANIMIYORSA İNSAN HAKLARI YERLERDEDİR’
 
 
Gazetecilerin Cumartesi Annelerinin geçtiğimiz haftalarda gözaltına alınmasına ilişkin sorularına ise Sánchez Amor, “İlerleyen süreçte AİHM’e başvurmak gerekir. Ordunuzla, askerinizle istediğiniz kadar övünün, bir polis AYM kararlarını tanımayarak kendisinin karar mercisi olduğunu söylüyorsa bu ülkede insan hakları yerlerdedir” yanıtını verdi.
 
 

Diğer başlıklar

15:12 Amedspor’un ‘şampiyonluk’ maçı başladı
15:08 Hedef gösterilen engelli bireye dair yeni detay
14:30 KNK kurulunda 'birlik' vurgusu
14:22 Çandar: Halk iradesine saygı duyun
13:29 Amed'de maç öncesi ‘şampiyonluk’ coşkusu
13:11 İsrail saldırılarında ölü sayısı 34 bini geçti
12:50 DEM Parti Kadın Meclisi: Kadınlar coğrafyayı mora boyadı
12:29 Amedspor-Iğdırspor maçı öncesi 2 gözaltı
11:35 İran'da Kürtçe öğretmenine 10 yıl hapis
11:26 Metîna'ya yoğun bombardıman
10:17 Türkiye yüksek enflasyonla dünyada 4'üncü sırada
09:53 Amedspor'dan 'sahte bilet' uyarısı
09:34 Jin Dergi çocuk haklarını kapağına taşıdı
09:31 Erdoğan ziyareti öncesi Metîna’da yeni bir saldırı başlatıldı
09:14 Kadınlardan 1 Mayıs çağrısı: Taksim’de olalım
09:13 126 yıldır süren direniş geleneği
09:12 Dr. Pashang: Kürtlerin Ortadoğu'daki krize karşı tek seçeneği birlik olmaktır
09:10 Abdullah Öcalan için her gün CPT'ye mektup gönderilecek
09:09 180 gün oldu: Gazeteci Ahmet nerede?
09:09 Tutsaklar Abdullah Öcalan’ın fiziki özgürlüğü için eylemde
09:08 Amed Tiyatro Festivali: Yasakları anlamsız kılıyoruz
09:07 AKP’li Albayrak 460 milyon 601 bin TL borç bıraktı
09:00 21 NİSAN 2024 GÜNDEMİ
07:28 İzmir Kitap Fuarı'nda 'Kurdistan'a tahammülsüzlük
00:19 Sûr Belediyesi hedef gösterilmişti: Gözaltına alınan kişi zihinsel engelli çıktı
20/04/2024
22:37 ‘Derwêş yan Gudû’ oyunu ayakta alkışlandı
22:17 Basel'de gençlerden ‘Öcalan’a özgürlük’ talepli panel
22:01 Sarıyer’de AVM’de yangın
21:17 Erdoğan Rabia Naz'ın babasına dava açtı
21:08 Pîrsus Katliamı anmasında dava duruşmasına çağrı
20:57 Eşbaşkanlar bakanlık ve Sayıştay'dan müfettiş talep etti
19:51 Çeşme'de kanalizasyon suları denize dökülüyor
19:45 Kürt kazanımlarına saldırıya karşı ortak mücadele mesajı
19:26 Ankara’da 'Büyük Savunma Mitingi' düzenlenecek
18:58 KNK’li Uzun’dan ulusal birlik konferansı çağrısı
18:49 DEM Parti: Bayrak ve marş istismarına dayalı siyaset dönemi miadını doldurdu
18:27 Bakan Şimşek, IMF Başkan Yardımcısı ile görüştü
18:01 Sur’daki çocuklar müziğe doydu
17:52 Wan’da ilk meclis toplantısı: Birlikte yöneteceğiz
17:40 KNK toplantısı: Ortadoğu krizini Abdullah Öcalan'ın fikirleri çözer
17:33 İnşaatta göçük: 2 işçi yaralandı
17:03 Erdoğan Hamas başkanı Haniye ile görüştü
16:39 ÖHD İstanbul Şubesi yeni yönetimini belirlendi
16:30 Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için eylemdeler
16:21 Birçok meslek örgütü Emine Şenyaşar’ı ziyaret etti
16:15 Gever'de kayyımdan kalan borçlar asıldı
15:38 Eylemde olan 15 tutsağa disiplin soruşturması
15:37 Sûr Belediyesi'ne soruşturma
15:17 Hasta tutsaklar Kaya ve Güvel’in tahliyesi istendi
15:14 Kaybedilen Ermeni aydınlar anıldı
14:23 ‘Zulüm bitinceye kadar mücadelemize devam edeceğiz’
14:18 Cizîr’de yapılacak baraj için 255 parselde 'acil kamulaştırma' kararı
14:16 KNK’nin 2 gün sürecek Genel Kurul ara toplantısı başladı
14:11 Kayıp yakınları 3 kentte bir araya geldi: Failler yargılansın
13:50 Amed Tiyatro Festivali'nde 'Tiyatroda değişimlerin tarihi' söyleşisi
13:35 29 yıl önce kaybettirilen Keremoğlu’nun akıbeti soruldu
11:50 Colemêrg’te heyelan: Küçükbaş hayvanlar toprak altında kaldı
11:30 YRP’li başkanın ilk icraatı sitesinin önünü mıcırlama oldu
10:36 Bakırhan: Yeni dönem perspektifimiz çok net; örgütleneceğiz, genişleyeceğiz
10:13 Çocuğa şiddet uygulayan imam serbest bırakıldı
09:45 9 öğrenciye cinsel tacizde bulunan okul müdürü tutuklandı
09:20 Süleyman Ahmet’ten 179 gündür haber yok
09:18 El konulan mektup gerekçesiyle tahliyesi 11 ay ertelendi
09:14 Tutsakların 'Abdullah Öcalan'a özgürlük' eylemi sürüyor
09:14 Kürkçüler Cezaevi'nde hasta tutsaklar 3 yıldır tedavi edilmiyor
09:12 1 Mayıs'ın adresi Taksim Meydanı
09:10 Özel savaş gerçekliği: Uyuşturucu değil kitap bulundurmak suç
09:08 'Su sorununu çözeceğim' sözü verip kenti susuz bıraktı
09:07 Wanlılar: Kenti birlikte yöneterek kayyım tahribatlarını giderebiliriz
09:05 Müslim: PKK bahane, hedef Kerkük ve Süleymaniye
09:01 Demir'den 'ortak mücadele' çağrısı: Hep beraber İmralı kapılarını açalım
09:00 20 NİSAN 2024 GÜNDEMİ
19/04/2024
23:56 Norveç’te hükümet kabinesinde değişiklik yapıldı
23:08 İstismar faili Kösedağ hakkındaki haber ve paylaşımlara erişim engeli
21:23 Amed’te Tiyatro Festivaline yoğun ilgi
21:15 Her Yer Çocuk Derneği İzmir’de Açıldı
21:01 Doğan’dan Mêrdîn ve Amed’e müfettiş tepkisi: Beyhude çabalar
20:46 Mêrdîn Büyükşehir Belediyesi’ne resen soruşturma başlatıldı
19:54 Bakanlıktan 'müfettiş' açıklaması
18:07 Şengal’de toplu mezar bulundu
17:56 İsrail’in saldırıları 196’ncı gününde: 34 bin kişi hayatını kaybetti
17:50 Amed Büyükşehir Belediyesi ‘bayrak kaldırıldı’ haberini yalanladı
17:33 Kerim Coşkun, boşanma aşamasında olduğu kadını katletti
17:13 Serêkaniyê Belediyesi üretim atölyesi kurdu
17:10 Halise Aksoy cezaevinden çıktı
16:49 İç Anadolu Cezaevleri raporu: En az 42 tutuklu yaşamını yitirdi
16:34 Emine Şenyaşar’ın Adalet Nöbeti 80’inci gününde
16:04 Gözaltına alınan 8 kişi serbest bırakıldı
15:57 Amed Tiyatro Festivali’nde ‘Güney’deki Kürt Tiyatrosu’ konuşuldu
15:55 Dedeoğulları'na saldırı davasında sanıklara indirimli cezalar
15:41 DEM Parti Hüda Kaya’nın tutukluluğunu Meclis’e taşıdı
15:30 Lezita işçilerini ziyaret eden kadınlar, sendika başkanı tarafından tehdit edildi
15:27 ‘Yüksek güvenlikli cezaevleri kapatılsın’ çağrısı
14:49 186 kişinin hayatını kaybettiği site kaçak çıktı
14:45 Tanju Özcan hakkında suç duyurusu
14:38 Sinpaş'tan ekolojiste 'kapımı kırdın' davası
14:35 Riha'da iş cinayeti
14:27 Tutsaklara 'tarafsız koğuş' baskısı
14:26 'Konuş, sen nerelisin' diye soran yurttaşa soruşturma
14:25 Mersin Emek ve Demokrasi Platformu’ndan 1 Mayıs çağrısı
14:16 30 yıllık tutsağın tahliyesi 6 ay ertelendi
14:03 Wan’ın Tûşba ve Artemêt ilçesinde şüpheli ölüm
14:01 İzmir'in su kaynağına kum ocağı açılacak
13:45 Erkek şiddeti sonucu yaralanan Yıldız yaşamını yitirdi
13:44 Suriye'de DAİŞ saldırısı: 28 asker ve milis öldü
13:20 AYM'den üniversitelerde bildiri dağıtmaya dair karar
12:06 Oğlunun cenazesini alamadan yaşamını yitirdi
11:23 İmralı için ailelerden görüşme başvurusu
11:21 Konya'da Talha Ç. anneannesini katletti
11:18 Maden faciasının yaşandığı yerde bir kişinin cenazesine ulaşıldı
11:11 Ege'de 4.5 büyüklüğünde deprem
10:42 Türkiye saldırısında bir peşmerge hayatını kaybetti
10:33 Hatimoğulları: Seçim sonuçları umudumuzu büyüttü
10:20 Bolu'da erkek şiddeti: 2 kişi katledildi
09:52 Halise Aksoy tahliye edildi
09:50 İtirafçı beyanları üzerinden ağırlaştırılmış müebbet talebi
09:46 Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için eylemdeler
09:29 KDP'nin alıkoyduğu gazeteciden haber alınamıyor
09:22 Dağlardan sofraya inen Zuzax
09:17 ABD basını: İsrail, İran'a misilleme saldırısı başlattı
09:15 'MEB farklı projelerle cemaat ve istihbaratı okullara sokuyor'
09:08 Ziyaret Beldesi borç batağında
09:02 'Ekoloji mücadelesi anti-militarist ve anti-emperyalist olmalı'
09:02 Ortadoğu'da çatışmalar tırmanıyor: Tek çözüm Demokratik Ulus
09:02 Adalet Nöbeti eylemcileri: Mücadelemiz devam edecek
09:01 Baharın müjdecisi kardelenler çiçek açtı
09:00 19 NİSAN 2024 GÜNDEMİ
01:24 Kobanê’de SİHA saldırısı
01:18 ABD, Filistin'in BM üyeliğini veto etti
01:14 Kenya’da helikopter kazası: Genelkurmay Başkanı ve 10 asker öldü
01:10 Meclis İliç Komisyonu’nun üyeleri Resmi Gazete’de
18/04/2024
23:17 Tokat'ta 4.4 büyüklüğünde bir deprem daha
23:09 Amed Tiyatro Festivali’nin startı verildi
22:49 Dêrik Belediyesi’nde x-ray cihazları kaldırıldı
22:31 Rönesans Rezidans davası: İmar affı yapan, imzası olan herkes yargılansın
21:31 Tokat’ta ev ve ahırlarda ağır hasar oluştu, halk sokakta
21:18 DİSK’ten 1 Mayıs’a katılım çağrısı
20:16 Erdoğan, AYM başkanıyla görüştü
20:06 AKP’li belediye, kömür küllerini dereye döktü
19:35 ‘Gardiyanlar, Örkmez ve Uğur’u ‘sizi tecavüzcülerin yanına veririz’ diye tehdit ediyor’
19:22 SES eski Eş Genel Başkanı Erden'in ev hapsi kaldırıldı
19:10 Kadınlar Amed’den seslendi: Devlet şiddetine karşı mücadeleye devam
18:27 Tokat'ta 5.6 büyüklüğünde deprem
18:23 DEM Parti, AK Genel Sekreteri Pejcinovic ile görüştü
17:54 Emine Şenyaşar’ın Adalet Nöbetine ÖHD ve DEM Parti’den destek
17:18 51 kişinin hayatını kaybettiği Furkan Apartmanına ilişkin rapor
17:06 Et ve Süt Kurumu’ndan yüzde 25’lik zam
17:01 Hastane deposunda bir işçi ölü bulundu
15:54 Amed’de kaza: 2’si çocuk 10 yaralı
15:48 21 kişinin hayatını kaybettiği otelin 5 kolonu eksikmiş