AP’de Kürt Konferansı: Abdullah Öcalan özgür olmadıkça hukuk yok

  • dünya
  • 22:34 6 Aralık 2023
  • |
img

HABER MERKEZİ -  AP’de düzenlenen Kürt Konferansı’nın ilk gününde barış ve çözüm için PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü talep edildi. 

Avrupa Türkiye Yurttaş Komisyonu (EUTCC), Avrupa Parlamentosu’nda (AP)  “Avrupa Birliği, Türkiye, Ortadoğu ve Kürtler” başlıklı konferansın 18’incisini düzenledi.  
 
EUTCC’nin Noreçli Başkanı ve Bergen Üniversitesi’nden akademisyen Kariane Westrheim, bu konferansın artık tarihi bir nitelik kazandığını ifade etti. Westrheim, Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik saldırılarının ciddi endişelere yol açması gerektiğini belirterek, ayrıca Türkiye cezaevlerinde 20 bin siyasi tutsağın olduğunu hatırlattı.
 
‘ABDULLAH ÖCALAN’IN AKLINDA HEP BARIŞ VAR’
 
Westrheim, “Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye ve Başurê Kurdistan’da ses çıkarılmadığı için acımasızca saldırılarını sürdürüyor” dedi. Kürt halkının geniş bir uluslararası desteğe ihtiyacı olduğunu ifade eden Westrheim “Güçlerimizi birleştirmeliyiz” dedi. “Kürt lider Abdullah Öcalan’ın serbest bırakılmasına ihtiyacımız var” diyerek 10 Ekim’de başlatılan uluslararası kampanyaya dikkat çeken Westrheim, PKK kurulduğundan beri Abdullah Öcalan’ın aklında barış olduğunu ve defalarca bunun için girişimlerde bulunduğunu belirtti. Westrheim “Eğer güçlü bir üçüncü taraf müzakereler için öne çıkar ve Türkiye’yi barış için ikna etmeye çalışırsa, barış mümkün olabilir. Belki bir ütopya ama bu umut canlı tutulmalıdır. Avrupa Parlamentosu bu vizyonu desteklemeye ve bu doğrultuda çalışmaya çağırıyorum” şeklinde konuştu.
 
‘PKK LİSTEDEN ÇIKARILMALI’
 
Avrupa Yeşil Sol gruptan Avrupa Parlamentosu Başkan Yardımcısı Yunanistanlı Dimitrios Papadimoulis, 18 yaşından beri aktif bir yurttaş olduğunu ve sol partilerde görev yaptığını belirterek, “Kürt halkları ve Türk yönetimine olan eleştiriler Avrupa Parlamentosu gündeminde büyük bir yer işgal etmeye devam ediyor. Avrupa Komisyonu ve Avrupa Konseyi’nde büyük bir önceliği yok. İnsan hakları ve hukuk onlar için bazen siyasi çıkarların altında kalıyor” dedi. Papadimoulis, “Biz burada Avrupa Parlamentosu’nda hepimiz sizin mücadelenizi destekliyoruz. İnsan hakları ve toplumsal hakların uygulanmasını talep etmekten asla vazgeçmeyeceğiz” ifadelerini kullanıldı. Türkiye ile yeni bir diyalog başlatılması ve barıştan bahsetmek gerektiğini belirten Papadimoulis, “Bu nedenle PKK’yi terörist örgütler listesinden çıkarmamız gerekiyor” diyerek özellikle İrlanda örneğini vererek siyasi çözüme gidilmesi gerektiğini söyledi. “Kürt meselesi tarihsel olarak da çok derin bir geçmişe sahip ama aynı zamanda bir geleceği de var. Daha büyük bir çabaya bağlı” diyen Papadimoulis, Avrupa Parlamentosu’nda son görev döneminin olduğunu, bittiğinde bir vatandaş olarak Kürt halkının hakları için mücadeleye devam edeceğini kaydetti.
 
‘ÖCALAN HAPİSTE OLDUĞU SÜRECE HUKUK YOK’
 
Sosyalistler ve Demokratlar İlerici İttifakı’ndan Avusturyalı AP Parlamenteri Andreas Schieder, Türkiye’nin ekonomik olarak çok kötü durumda olduğunu ve en yoksul olanların çok daha ağır etkilendiğini belirtti.  Aynı zamanda AP Kürt Dostluk Grubu’nun üyesi olan Schieder, meydana gelen son depremin yarattığı yıkıma dikkat çekerken, yardımların da orantısız olduğunu ve özellikle Rojava’ya yönelik yardımların engellendiğine işaret etti. “Seçimlerden sonra bir değişim gelecek diye umudumuz var. Fakat maalesef bu gerçekleşmedi. Oldukça zor bir durum ortaya çıktı” diyen Schieder, şunları ekledi: “Türkiye’de durum şu anda çok kötü. Öcalan hapiste olduğu sürece hukuk yoktur. Öcalan’a özgürlük sembolik öneme sahiptir, halkların özgürlüğüdür.”
 
‘ERDOĞAN SEÇİMİ NASIL KAZANDI?’
 
Açılış konuşmalarından sonra konferansın ilk paneli London School of Economics and Politics’ten Ayça Çubukçu’nun moderatörlüğünde gerçekleşti.
EUTCC Genel Sekreteri ve Tennessee Teknoloji Üniversitesi’nden Michael Gunter, “Erdoğan Mayıs 2023’teki seçimleri nasıl kazandı, neden kazandı?” başlıklı bir sunum yaptı. Çevrimiçi bağlanan Gunter, Erdoğan’ın seçim kampanyasını nasıl yürüttüğüne ilişkin değerlendirmelerde bulunurken, medya üzerindeki kontrolüne ve muhalefete yönelik baskılara dikkat çekti.
 
‘1920’Lİ YILLARA GERİ DÖNÜLDÜ’
 
Gazeteci İrfan Aktan, Türkiye’deki muhalefetin önemli bir kısmının en az AKP kadar Kürtlerin haklarını reddettiğini belirterek, Kürtler için gri alan olmadığını ifade etti. Türkiye’deki yargıyı “Kafka’nın Davası”na benzeten Aktan, “Suçlamanın nereden geldiği asla bilinmez” dedi. Türkiye toplumunda seçimlerden sonra bir karamsarlık oluştuğunu söyleyen Aktan, halkın kendilerine umut pompalayan muhalefete öfke duyduğunu ifade etti. Türkiye toplumunun umuda dahi öfke duyacak hale geldiğine dikkat çeken Aktan, “Türkiye nereye gidiyor?” sorusuna, “Türkiye’nin geleceği geçmişinde gizli. Tarih tekerrür etmez ama rejimler edebilir” şeklinde konuştu. Türkiye’nin kuruluşundan sonra yapılan anayasalar ve katliamlara işaret eden Aktan, şu an da 1920’li yılların yaşandığını söyledi.
 
‘AVRUPA BARIŞA YATIRIM YAPMIYOR’
 
Aktan şöyle devam etti: “Karanlık bir çağdan bahsediyoruz. Kürtler ve Türkiye’deki demokrasi güçleri AKP’nin yarattığı korkuya karşı büyük bir mücadele verdi. AKP, cemaat bilinci yaratmak için Türklerde yarattığı korku Kürtler.” Aktan, Türkiye’nin binlerce kilometre ötede Japonya’da bile Kürtlere baskı uyguladığını hatırlattı. Sunumunda Avrupa’nın mülteci korkusu üzerinden yürüttüğü politikaları da eleştiren Aktan, “Aslında Avrupa da tıpkı Türkiye’de olduğu gibi 1930’lara doğru gidiyor” diyerek bunun önüne geçmenin tek yolunun Türkiye’nin demokratikleşmesi olduğunu vurguladı. Aktan, Avrupa’nın barışa yatırım yapmadığını, Türkiye’deki baskıcı rejimin ortağı olduğu eleştirisinde bulundu. 
 
‘KÜRTLER DENKLEM DIŞI BIRAKILMAK İSTENİYOR’
 
“Seçimlerin ardından Türkiye: Demokrasi Mümkün(değil)” başlıklı sunum yapan Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı ve milletvekili Çiğdem Kılıçgün Uçar, Kürtçenin Kirmanckî lehçesinde katılımcıları selamladı. Uçar, bütün toplumsal kesimlere savaşın açıldığı bir dönemden geçildiğini belirterek, “Erdoğancılık” olarak tanımladığı bu dönemde “Benzeri görülmemiş bir kutuplaşma” yaratıldığını söyledi. Uçar, seçime gidilen süreci ve seçimler sırasında yaşananları anlattı.  Devletin “çözüm” adı altında yürütülen süreci ortadan kaldırdıktan sonra Kürtlere dair tüm kazanımları ve değerleri yok etmeye başladığını belirten Uçar, Türk Cumhuriyeti’nin ikinci yüzyılına girerken Kürtlerin denge ve denklem dışı bırakılmak istendiğine vurgu yaptı. 
 
‘VAZGEÇMEYEN BİR HALK DİRENİŞİ VAR’
 
“Türklük sözleşmesinin” seçimlerle yeniden hayata geçirildiğini belirten Uçar, “En muhafazakâr en milliyetçi ve en kadın düşmanı bir parlamento bileşimi ile karşı karşıyayız” dedi. Kürt sorununu sebep sonuç ilişkisinden ayırt ederek ve hafızasızlaştırarak Hür Dava Partisi’ne yol açıldığına işaret eden Uçar, seçimlerin Kürt halkı için her zaman bir demokrasi şansı olduğunu ifade etti. “Demokrasiden nefret edenlerin yönettiği ve Ortadoğu’yu etkilediği bir Türkiye gerçekliği ile karşı karşıyayız” diyen Uçar, ama buna karşı vazgeçmeyen bir halk direnişi olduğunu kaydetti. Uçar, “Demokratik bir Türkiye ve demokratik bir anayasa mümkün” diyerek sözlerini tamamladı.
 

Diğer başlıklar

13:34 Koçyiğit gündemdeki gelişmeleri değerlendiriyor | CANLI
13:34 Suya giren çocuk hayatını kaybetti
13:30 Kemal Türkler mezarı başında andı
12:56 Gazeteciler 'haber' verdi: Geçinemiyoruz
12:43 Emeklilere zam farkı ödemesi tarihi belli oldu
11:48 Merkez Bankası'nın dolar tahmini
11:31 Tiryaki: Iğdır Emniyet Müdürü AKP temsilcisi gibi davranıyor
11:03 Kendini yaktığı iddia edilen tutuklu yaşamını yitirdi
11:00 CPT’den İmralı yanıtları
10:57 Savaş uçakları Metîna’yı bombaladı
10:04 Saldırılar ve KDP işbirliğine tepki: Birlikle karşı durulabilir
09:38 Agirî Dağı’nda kaybolan dağcıların cansız bedenine ulaşıldı
09:13 Ev işçilerinin talebi İLO sözleşmesinin imzalanması
09:05 Kızıl Kurdistan'a dair yeni bir telgraf: Kemalist yönetim endişeli!
09:03 Hilal Kar'ın faili 1 aydır yakalanmadı
09:02 Bakanlık talimatıyla tekli hücrede tutulan tutsağa baskı arttı
09:00 Peköz: Ankara’nın stratejisinde Hewlêr dahil Kürtlere yer yok
09:00 22 TEMMUZ 2024 GÜNDEMİ
08:56 Wan’da ev baskını
21/07/2024
23:36 Kuzey ve Doğu Suriye’de 480 tutuklu tahliye edildi
23:29 Minbic’ın 5 köyüne saldırı
22:31 Habur Çayı'na düşen 4 yaşındaki çocuk hayatını kaybetti
22:04 Hayvan hakları savunucularından muhalefete çağrı
21:05 ABD Başkanı Joe Biden adaylıktan çekildi
20:17 KDP'ye tepki: Ortadoğudaki sorunun çözümü de adresi de belli
20:09 Gabar’da hayatını kaybeden mühendisin kimliği açıklandı
20:05 Aydın'daki yangın kontrol altına alındı
19:31 Fotoğrafçı Murat Yazar’dan haber alındı: Serbest bırakıldı
19:20 Aydos Ormanı’ndaki yangın kontrol altına alındı
17:51 Bağcılar’da tecrit gündemli halk toplantısı
17:29 DEM Parti heyeti, Gabar Dağı’nda incelemede bulundu
16:51 Göle düşen otomobildeki 4 kişi yaşamını yitirdi
16:51 Gabar'da enkaz altında kalan mühendis yaşamını yitirdi
16:47 Bağcılar'da 'işgal ve ihanet' protestosu
16:20 Baro: Şirketler Şirnex doğasını rant kapısı haline getirdi
15:59 TOKİ inşaatında iş cinayeti
15:36 Bakırköy Cezaevi önünde 'Özgürlüğe ses ver' eylemi
15:12 İstanbul'daki Aydos Ormanı'nda yangın
14:07 İzmir'de bir kadın katledildi
13:45 Emniyet müdürü bankamatik çalışanlarının provokatif eyleminde
13:38 DEM Parti Sözcüsü Doğan: PYD ile de görüşün
13:19 Şırnak Valiliği: 2 işçi kurtarıldı, 1'i enkaz altında
12:55 DAİŞ yöneticisi Hebiba yakalandı
12:30 Tahribatın sürdüğü Gabar’da sondaj kulesi devrildi
12:14 Bayındır: Abdullah Öcalan’a özgürlük, Kurdistan'a statü
11:17 DEM Parti Amed İl Eşbaşkanları belli oldu
10:36 Bakırhan'dan KDP'ye: İşgale ortak olmayın
09:49 Jin derginin yeni sayısının konusu ırkçılık
09:40 Peyas'ta 'özel savaş' atölyesi
09:25 Amed'de mahkeme kararına rağmen sağlıkçılar kamerayla izleniyor
09:23 9 yıl geçti: Olay aydınlatılmadı, dosya Yargıtay’da bekletiliyor
09:21 Gazeteci Işık: KDP’nin işbirliği iktidarını sürdürme çabasıdır
09:16 DEDAŞ'ın kesintileri hasta çocuğu nefessiz bıraktı
09:12 Sosyalist partilerden saldırılara karşı 'ortak mücadele' çağrısı
09:10 Sırtında platin ve tek böbrekle yaşayan tutsağın durumu ağır
09:07 Yozgat Cezaevi ihlal raporunda yok yok!
09:04 Kiras-fîstan fiyatları dörde katlandı
09:00 21 TEMMUZ 2024 GÜNDEMİ
08:32 Adana'da deprem
00:25 Gençlik örgütleri Pîrsus için yasaklanan Taksim Meydanı’na çıktı
20/07/2024
23:55 33 düş yolcusu Avrupa'da anıldı
23:27 Gözaltına alınan gençler serbest bırakıldı
23:21 Özgür Özel’den Pîrsûs Katliamı paylaşımı
22:59 32 yılın aradan tahliye edilen Güneş’e kitlesel karşılama
22:09 Fotoğrafçı Murat Yazar’dan haber alınamıyor
21:40 İrade gaspına karşı nöbetler sürüyor: Kayyım zihniyetinden vazgeç
21:24 Gever’de Gülistan Doku Futbol Turnuvasının final maçı oynandı
20:32 'Öldürme' yasası protesto edildi
19:01 KDP’ye çağrı: İhanete son ver
18:52 Akbelen Ormanı için büyük buluşma
18:03 Pîrsûs'ta katledilenler İstanbul'da anıldı: Düşleri yarım kalmayacak
18:01 Wan’da iki ilçede sel
16:43 Sebahat Tuncel: Mücadele varsa zafer de vardır
15:51 Hastanedeki yemekten zehirlenen çalışan 3 gündür tedavi altında
15:36 Ağır hasta tutsağa hücre cezası verildi
15:08 Kuday ve Menteş’in tahliyesi istendi
14:57 Efrîn’de 9 kişi kaçırıldı
14:39 Mülteci teknesinde yangın: 40 ölü
14:09 Düş yolcuları anıldı: Mezarlarına karanfil ve oyuncak bırakıldı
14:04 Yolcu treni otomobile çarptı: 3 ölü
14:03 Kafe saldırısında bir kişi daha gözaltına alındı
13:29 Emniyet yetkilisi ‘gözaltında’ dedi, 32 yıldır haber yok
13:16 DEM Parti Merkez İlçe Eşbaşkanı tutuklandı
12:30 Kayıp yakınları 4 kentte adalet talep etti
12:25 Kadın Stratejik Planlama Çalıştayı: Yerel demokrasi kadınla başlar
12:00 Cezaevinde adli tutuklunun kendini yaktığı iddiası
11:58 Yaşamını yitiren 30 yıllık tutsak Yaşa Amed’de defnedildi
11:43 Pirsûs’ta katledilenler anıldı: Düşleri yarım kalmayacak
11:30 Ekoloji örgütleri 28 Temmuz'da Şirnex'te olacak
11:23 Çin’de köprü çöktü: 11 ölü, 30 kayıp
11:09 Federe Kurdistan Bölgesi’nde 1 yarbay hayatını kaybetti
11:02 DEM Parti Kadın Meclisi'nden kampanya: Özgür ve eşit yaşamda ısrarcıyız
10:27 Şêladizêli imamdan KDP’ye tepki: Bölgemizin özgürlüğünü istiyoruz
10:14 Giresun'da sel ve heyelan
09:47 Kadınlardan KDP’ye tepki: İhanet çizgisinden dön
09:42 Dicle Üniversitesi’nde yemek zehirlenmesi: Personele rapor verilmedi
09:41 Özgürlük İçin Sanat İnisiyatifi: Savaş karşıtlarına birlikte mücadele çağrısı
09:40 ‘Amaç Kobanê’deki devrimi bu topraklarla buluşturmaktı’
09:32 CPT eski üyesi Restellini: İmralı yeniden ziyaret edilmeli
09:22 ‘Türkiye cesareti KDP’nin ihanet çizgisinden alıyor’
09:19 Şirnex’te sağlıkta kriz derinleşiyor: Ameliyatların sayısı düşürüldü
09:14 Gazeteci Topaloğlu’nun avukatı: Medya eliyle operasyon çekildi
09:11 Ağaçların kesildiği noktalara kalekollar inşa ediliyor
09:09 Aydınlar hemfikir: Kürt sorunu savaşla çözülmez
09:07 Kıbrıslı yazar Şah: Türkiye'nin işgalinin sonlandırılmasını istiyoruz
09:00 20 TEMMUZ 2024 GÜNDEMİ
19/07/2024
22:58 KNK'nin temasları sürüyor: KDP işgalin ortağı oldu
22:47 Yaşamını yitiren tutsağın cenazesi Amed’e getirildi
22:39 Akdeniz’de ortak mücadele vurgusu
22:23 Birca Belek yeni mezunlar verdi
22:12 KDP’ye birçok kentte tepki:Bimire xiyanet, bijî berxwedan
21:48 Bakırhan Tarım Mitingi'nde konuştu: Bunlar bizim ekmeğimizi çalanlardır
21:20 33 düş yolcusu için zincir oluşturuldu
20:47 Kadınlar 9’uncu yargı paketine karşı mücadeleyi büyütüyor
20:06 Semsûr’da kadın katliamı
19:23 DEM Parti'den Qoser'de miting: Toprağımızı savunacağız
17:47 Pirsûs Katliamı'nda hayatını kaybeden Günebakan anıldı
17:20 Ortodoks Kilisesi'nde görevli Aykurt yaşamını yitirdi
17:11 Demirtaş'a 2 yıl 6 ay hapis cezası
17:00 Bakırhan yangın bölgesinde: Bu DEDAŞ’ın katliamıdır
16:47 Irak’taki aşiretler saldırılara karşı parlamentoyu göreve çağırdı
16:46 Şenyaşar davası: Tanıkların dinlenilmesi talebine ret
16:40 Uçar: Bu savaşa geçit vermeyelim
16:06 Tez-Koop-İş: Enflasyonun asıl sorumlusu iktidardır
15:47 Eylemler 13’üncü haftasında: Tecride son verin
15:45 DEM Parti'den TÜİK hakkında suç duyurusu
15:26 Emniyet müdür yardımcısı evinde ölü bulundu
15:12 Kadınlara saldıran kişi bu sefer de hakaret etti
15:10 Polisin tehdit ettiği gazeteci Kaya'dan suç duyurusu
15:03 KDP Kerkük'te Kürt karşıtı cepheyle anlaştı
14:28 Êlih Belediyesi kültür programlarının startını verdi
14:19 Erbek’in cenazesi 4 yıl sonra ailesine verildi
14:19 10 vekilin fezlekeleri Meclis’te
14:18 Tutuklanan annelere çıplak arama ve ayakta sayım dayatması
13:59 DEM Parti'den emekli aylığı ve asgari ücret önergesi
13:48 Hastanede yemek boykotu: Sorumlular cezalandırılsın
13:34 Demirtaş: Faşist bir siyasetçi olsaydım yargı beni korurdu
13:25 Avukat Çiftçi'nin serbest bırakılması istendi | YENİLENDİ
13:19 ‘Kobay’ olarak kullanılan kişiden yetkililer hakkında suç duyurusu
13:03 Tuncel: Türkiye Kurdistan’ı ilhak ediyor, KDP ses çıkartmıyor
12:21 Komate'de orman kıyımı sürüyor
11:32 3'ü anne 9 kişinin tutukluluğuna itiraz: Dosyada delil yok
11:15 40 aydır haber alınamayan Abdullah Öcalan için yeni başvuru
10:50 DEM Parti: Rojava Devrimi'nin korumak hepimizin sorumluluğu
10:48 İşkence gören genç ve avukatları öldürülme tehdidi altında
10:25 Türkiye’den askeri sevkiyat ve bombalama
10:24 İzmir’deki orman yangını devam ediyor
10:22 Ameliyat sonrası hayatını kaybeden tutuklunun ailesi: İhmal var
10:00 İsrail’in başkenti Tel Aviv’e saldırı: 1 ölü, 4 yaralı
09:51 'Oğlumun katledildiği gün adalet onunla gömüldü'