Uluslararası Kadın Delegasyonu: Abdullah Öcalan derhal özgür bırakılmalı

İSTANBUL - İSTANBUL - Amed ve İstanbul'da temaslarda bulunan Uluslararası Kadın Delegasyonu üyeleri, İmralı tecridinin kaldırılması ve Abdullah Öcalan’ın derhal özgür bırakılması çağrısı yaptı. 

 
Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden aralarında hukukçu, parlamenter, ekolojist ve sivil toplum örgütü temsilcilerinin de bulunduğu 7 kişilik Uluslararası Kadın Delegasyonu heyeti, İmralı Adası’nda 25 yıldır ağırlaştırılmış tecrit altında tutulan ve 33 aydır haber alınamayan PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecrit ve cezaevindeki hak ihlallerine dair 9-14 Aralık tarihleri arasında İstanbul ve Amed’de gerçekleştirdiği temasları ardından basın toplantısı düzenledi. Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) İstanbul Şubesi’ndeki basın toplantısına, heyet üyeleri, ÖHD ve Asrın Hukuk Bürosu avukatları, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Amed Milletvekili Ceylan Akça ve çok sayıda hukukçu katıldı.
 
Toplantının yapıldığı salona, "Tecrit insanlık suçudur" pankartı asıldı. 
 
Toplantıda konuşan DEM Parti Amed Milletvekili Ceylan Akça, heyetin ziyaretlerine dikkat çekerek, “Kürtlerin dört parçada bütün haklarının saldırı altında olduğu bir iklim altındayız. Heyet de bu iklimi gözlemleme şansı buldu. Heyet de bu gözlemlerini paylaşacak” dedi.
 
'SİSTEMATİK HAK İHLALİ'
 
Ardından İskoçya’dan gelen delegasyon üyesi Eva Schonveld, ziyaretlere ilişkin heyet adına hazırlanan gözlem raporunu okudu. Schonveld, sivil toplum delegasyonu olarak bura geldiklerini hatırlatarak, “Bu açıklamayı birlikte yazdık. İnsan Hakları Haftasında buraya geldik, Kürtler ve diğer azınlıkların sorunlarını dinledik. Sivil toplum örgütlerinden belirli beyanlar topladık. Bu kişiler ya siyasi tutsaklar ya da onları destekleyen insanlardan oluşuyordu. Delegasyon olarak önem verdiğimiz özel bir nokta vardı. Bu da siyasi tutsaklara ve Kürt halkının demokratik lideri olan Abdullah Öcalan’ın tutsaklığı ve kendisine uygulanan tecrit oldu. Görüşmelerimiz neticesinde bazı deneyimler elde ettik. Duyduğumuz beyanatlar gösteriyor ki, Türkiye Kürt halkının temel haklarını sistematik olarak ihlal ediyor. Bu ihlalin başında da Abdullah Öcalan ve cezaevlerindeki siyasi tutsaklar geliyor. Uluslararası sözleşmeler, ‘Hiç kimse işkence insanlık dışı muameleye maruz bırakılmamalı’ diyor” şeklinde konuştu.
 
'TECRİT BÜTÜN CEZAEVLERİNE YANSIDI'
 
Ziyaretlerinde, İmralı tecridinin tüm cezaevlerine yansıdığını dinlediklerini paylaşan Schonveld, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Bu tutsaklar, diğer tutsaklarla iletişim kuramıyor. Bazen sadece hücre dışında bir saat vakit geçirmelerine izin veriliyor. Hatta bazen buna bile izin verilmiyor. Uluslararası standartlara göre uzatılmış ve kesintisiz tecrit zalimane bir uygulama ve işkence biçimidir. Türkiye’de olan da budur. Yine aynı şekilde hasta tutsakların da bu işkenceye maruz bırakıldığını duyduk. Sivil toplum örgütlerinin de dikkate değer raporlamalarla kayda aldığını gördük. Türkiye, insan haklarında başarısız kalmıştır. Cezaevinde yakınları ölen kişilerin cenazelerine erişiminin ve gömmelerinin engellendiğini duyduk. Bu zorlamayı yapan kişiler polis ve askerdi. Yine tutsak kadınların durumu bizim için özel bir kaygı konusudur. 50’den fazla tutsağın tek bir tuvaleti paylaştığı durumlar vardır. Bu da kadınların hem fiziksel hem de psikolojik sağlıkları için aşağılayıcıdır.” 
 
'FİZİKİ ÖZGÜRLÜK TALEBİNİ DESTEKLİYORUZ'
 
Bunların uluslararası hukuk ve sözleşmelerce yasaklanmış uygulamalar olduğunu işaret eden Schonveld, “Bu tip uygulamalar ve koşullar, Kürt tutsakların ellerindeki tek olanağı kullanarak açlık greviyle protesto ediliyor. Bu eylem 19 gün önce başladı. Sadece onlar için endişeli değiliz, uzakta olan ailelerin inde psikolojik ve fiziksel durumları için endişeliyiz. Biz delegasyon olarak siyasi tutsakların ve Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin sonlandırılması talebini desteklemekteyiz. Açık ve net bir şekilde şu kanıtlara rastladık, Türkiye’nin hukuk sistemi, Kürt halkını baskılamak için bir yargı metodu olarak kullanılmaktadır. Bakur’da demokratik bir şekilde seçilmiş belediye yöneticilerinin yerine AKP yöneticilerinin atandığını görüyoruz. Görüşmelerimiz boyunca birçok kişiyle görüştük. Bu insanlar Kürt dili ve kültürü üzerine çalışmalar yürüten insanlar ve sürekli gözaltı tutuklanma korkusuyla yaşıyorlar. Yöneltilen suçlama da ‘terör örgütü ile çalışma’ suçlaması. Bahsi geçen terörizm suçlamasıyla Kürt halkının siyasi iradesi, etnik temizlik olarak kullanılmasını kınıyoruz. Türkiye’nin baskısına boyun eğen Avrupalı devletler var. PKK’yi bir ‘terörist örgüt’ olarak nitelendirmişlerdir. Avrupa ülkeleri defalarca Türkiye’nin kendi siyasi pozisyonunu kullanarak cezaevini gazeteci, sivil toplum örgütü ile doldurmayı engellemekte başarısız olmuşlardır” diye konuştu. 
 
'KÜRT KADINLARI ŞİDDET GÖRÜYOR'
 
Abdullah Öcalan ve siyasi tutsaklar üzerinde tecridin, Kuzey ve Doğu Suriye'ye dönük saldırılardan bağımsız olmadığına dikkat çeken Schonveld, konuşmasına şöyle devam etti: “Türk devletinin, vatandaşları olan Kürt halkına karşı nasıl bir baskı mekanizması olarak kullandığını görmekteyiz. Çocuklarını ya cezaevinde ya da devlet şiddetinde kaybetmiş annelerle de bir araya geldik. Bu annelere direkt olarak söylemek istiyoruz, sizin bu adanmışlığınız ve cesaretinize büyük bir hayranlık duyuyoruz. Hikayelerinizi kalbimizde taşıyoruz. Bu anneler, devam eden saldırı ve yıldırma politikasına yorulmadan adaleti sağlamak için çalışmaktadır. Kadın hakları alanında çalışan kurumlarla da, kadına yönelik şiddetin artışını duyduk. Bu şiddet sadece hoş karşılanmıyor. Aynı zamanda polis güçleri tarafından da uygulanıyor. Hatta bazı kadın cinayetlerinde faillere yönelik herhangi bir yaptırım uygulanmıyor. Gözaltına alınan kadınların işkence gördüklerini, kültürlerini uygulamak istediklerini ya da kayıp yakınlarını aramak istedikleri için kötü muamele ve işkenceye maruz kaldığını duyduk. Kürt kadınların ise bu şiddetin yanı sıra kültürel soykırımla karşı karşıya kaldığını görüyoruz. Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesi çok açık bir mesaj veriyor. Bu gösteriyor ki Türkiye hükümetinin kadın haklarına yönelik herhangi bir saygısı yoktur.”
 
AİHM KARARLARI UYGULANMIYOR
 
Hükümetin yerinden edilmiş insanları ve mültecilere yönelik ırklarına bağlı olarak ayrımcılık yaptığına şahit olduklarını belirten Schonveld, “Bu toplum içindeki gerginliklerin artmasına, mülteci karşıtlığının artmasına neden olacaktır. Erdoğan hükümeti bu durumu kendi siyasi çıkarları için manipüle etmektedir. Bu büyüyen insanlık krizi İngiltere ve Avrupa tarafından destekleniyor, lanetliyoruz bu ülkeleri. Bu durumun siyasi çıkarlara hizmet etmesi, faşist çıkarımlara yol açmaktadır. Biz buradayken insanların maruz kaldığı şeylerin sadece küçücük bir parçasını deneyimleme şansına eriştik. Bize söyledikleri şey şuydu, ‘Türkiye’de AİHM kararları hiçbir anlama gelmemektedir’. Kürt halkı konusunda bizim gerçek endişelerimiz var. Bir toplumun baskılanması demek, bütün toplumun baskılanması demektir” dedi. 
 
İnsan hakları aktivistleri olarak taleplerini sıralayan Schonveld, heyetin taleplerini şu şekilde sıraladı:
 
“* Derhal İstanbul Sözleşmesi imzalanmalıdır.
 
* AB üyesi devletler, Kürt halkı ve azınlıklara uyguladığı baskı nedeniyle derhal aksiyon almalı.
 
* Rojava’ya yapılan saldırılar derhal durdurulmalı, işgalci yerlerden derhal çekilmeli.
 
* Abdullah Öcalan’a yönelik tecrit derhal sonlandırılmalı, Kürt halkının demokratik lideri olarak rolü tanımlanmalı ve bu durumda derhal özgür bırakılma ihtiyacı da ortaya çıkacaktır.
 
* Tecrit kaldırılarak bütün siyasi tutsaklar derhal serbest bırakılmalı.
 
* Kendi devletlerimiz ve tüm devletlere PKK’nin ‘terör örgütü listesinden’ çıkarılması ve Kürt halkı için demokratik bir çözümün oluşturulması adına aksiyon alınmalı.”
 
 

Diğer başlıklar

13:29 Amed'de maç öncesi ‘şampiyonluk’ coşkusu
13:11 İsrail saldırılarında ölü sayısı 34 bini geçti
12:50 DEM Parti Kadın Meclisi: Kadınlar coğrafyayı mora boyadı
12:29 Amedspor-Iğdırspor maçı öncesi 2 gözaltı
11:35 İran'da Kürtçe öğretmenine 10 yıl hapis
11:26 Metîna'ya yoğun bombardıman
10:17 Türkiye yüksek enflasyonla dünyada 4'üncü sırada
09:53 Amedspor'dan 'sahte bilet' uyarısı
09:34 Jin Dergi çocuk haklarını kapağına taşıdı
09:31 Erdoğan ziyareti öncesi Metîna’da yeni bir saldırı başlatıldı
09:14 Kadınlardan 1 Mayıs çağrısı: Taksim’de olalım
09:13 126 yıldır süren direniş geleneği
09:12 Dr. Pashang: Kürtlerin Ortadoğu'daki krize karşı tek seçeneği birlik olmaktır
09:10 Abdullah Öcalan için her gün CPT'ye mektup gönderilecek
09:09 180 gün oldu: Gazeteci Ahmet nerede?
09:09 Tutsaklar Abdullah Öcalan’ın fiziki özgürlüğü için eylemde
09:08 Amed Tiyatro Festivali: Yasakları anlamsız kılıyoruz
09:07 AKP’li Albayrak 460 milyon 601 bin TL borç bıraktı
09:00 21 NİSAN 2024 GÜNDEMİ
07:28 İzmir Kitap Fuarı'nda 'Kurdistan'a tahammülsüzlük
00:19 Sûr Belediyesi hedef gösterilmişti: Gözaltına alınan kişi zihinsel engelli çıktı
20/04/2024
22:37 ‘Derwêş yan Gudû’ oyunu ayakta alkışlandı
22:17 Basel'de gençlerden ‘Öcalan’a özgürlük’ talepli panel
22:01 Sarıyer’de AVM’de yangın
21:17 Erdoğan Rabia Naz'ın babasına dava açtı
21:08 Pîrsus Katliamı anmasında dava duruşmasına çağrı
20:57 Eşbaşkanlar bakanlık ve Sayıştay'dan müfettiş talep etti
19:51 Çeşme'de kanalizasyon suları denize dökülüyor
19:45 Kürt kazanımlarına saldırıya karşı ortak mücadele mesajı
19:26 Ankara’da 'Büyük Savunma Mitingi' düzenlenecek
18:58 KNK’li Uzun’dan ulusal birlik konferansı çağrısı
18:49 DEM Parti: Bayrak ve marş istismarına dayalı siyaset dönemi miadını doldurdu
18:27 Bakan Şimşek, IMF Başkan Yardımcısı ile görüştü
18:01 Sur’daki çocuklar müziğe doydu
17:52 Wan’da ilk meclis toplantısı: Birlikte yöneteceğiz
17:40 KNK toplantısı: Ortadoğu krizini Abdullah Öcalan'ın fikirleri çözer
17:33 İnşaatta göçük: 2 işçi yaralandı
17:03 Erdoğan Hamas başkanı Haniye ile görüştü
16:39 ÖHD İstanbul Şubesi yeni yönetimini belirlendi
16:30 Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için eylemdeler
16:21 Birçok meslek örgütü Emine Şenyaşar’ı ziyaret etti
16:15 Gever'de kayyımdan kalan borçlar asıldı
15:38 Eylemde olan 15 tutsağa disiplin soruşturması
15:37 Sûr Belediyesi'ne soruşturma
15:17 Hasta tutsaklar Kaya ve Güvel’in tahliyesi istendi
15:14 Kaybedilen Ermeni aydınlar anıldı
14:23 ‘Zulüm bitinceye kadar mücadelemize devam edeceğiz’
14:18 Cizîr’de yapılacak baraj için 255 parselde 'acil kamulaştırma' kararı
14:16 KNK’nin 2 gün sürecek Genel Kurul ara toplantısı başladı
14:11 Kayıp yakınları 3 kentte bir araya geldi: Failler yargılansın
13:50 Amed Tiyatro Festivali'nde 'Tiyatroda değişimlerin tarihi' söyleşisi
13:35 29 yıl önce kaybettirilen Keremoğlu’nun akıbeti soruldu
11:50 Colemêrg’te heyelan: Küçükbaş hayvanlar toprak altında kaldı
11:30 YRP’li başkanın ilk icraatı sitesinin önünü mıcırlama oldu
10:36 Bakırhan: Yeni dönem perspektifimiz çok net; örgütleneceğiz, genişleyeceğiz
10:13 Çocuğa şiddet uygulayan imam serbest bırakıldı
09:45 9 öğrenciye cinsel tacizde bulunan okul müdürü tutuklandı
09:20 Süleyman Ahmet’ten 179 gündür haber yok
09:18 El konulan mektup gerekçesiyle tahliyesi 11 ay ertelendi
09:14 Tutsakların 'Abdullah Öcalan'a özgürlük' eylemi sürüyor
09:14 Kürkçüler Cezaevi'nde hasta tutsaklar 3 yıldır tedavi edilmiyor
09:12 1 Mayıs'ın adresi Taksim Meydanı
09:10 Özel savaş gerçekliği: Uyuşturucu değil kitap bulundurmak suç
09:08 'Su sorununu çözeceğim' sözü verip kenti susuz bıraktı
09:07 Wanlılar: Kenti birlikte yöneterek kayyım tahribatlarını giderebiliriz
09:05 Müslim: PKK bahane, hedef Kerkük ve Süleymaniye
09:01 Demir'den 'ortak mücadele' çağrısı: Hep beraber İmralı kapılarını açalım
09:00 20 NİSAN 2024 GÜNDEMİ
19/04/2024
23:56 Norveç’te hükümet kabinesinde değişiklik yapıldı
23:08 İstismar faili Kösedağ hakkındaki haber ve paylaşımlara erişim engeli
21:23 Amed’te Tiyatro Festivaline yoğun ilgi
21:15 Her Yer Çocuk Derneği İzmir’de Açıldı
21:01 Doğan’dan Mêrdîn ve Amed’e müfettiş tepkisi: Beyhude çabalar
20:46 Mêrdîn Büyükşehir Belediyesi’ne resen soruşturma başlatıldı
19:54 Bakanlıktan 'müfettiş' açıklaması
18:07 Şengal’de toplu mezar bulundu
17:56 İsrail’in saldırıları 196’ncı gününde: 34 bin kişi hayatını kaybetti
17:50 Amed Büyükşehir Belediyesi ‘bayrak kaldırıldı’ haberini yalanladı
17:33 Kerim Coşkun, boşanma aşamasında olduğu kadını katletti
17:13 Serêkaniyê Belediyesi üretim atölyesi kurdu
17:10 Halise Aksoy cezaevinden çıktı
16:49 İç Anadolu Cezaevleri raporu: En az 42 tutuklu yaşamını yitirdi
16:34 Emine Şenyaşar’ın Adalet Nöbeti 80’inci gününde
16:04 Gözaltına alınan 8 kişi serbest bırakıldı
15:57 Amed Tiyatro Festivali’nde ‘Güney’deki Kürt Tiyatrosu’ konuşuldu
15:55 Dedeoğulları'na saldırı davasında sanıklara indirimli cezalar
15:41 DEM Parti Hüda Kaya’nın tutukluluğunu Meclis’e taşıdı
15:30 Lezita işçilerini ziyaret eden kadınlar, sendika başkanı tarafından tehdit edildi
15:27 ‘Yüksek güvenlikli cezaevleri kapatılsın’ çağrısı
14:49 186 kişinin hayatını kaybettiği site kaçak çıktı
14:45 Tanju Özcan hakkında suç duyurusu
14:38 Sinpaş'tan ekolojiste 'kapımı kırdın' davası
14:35 Riha'da iş cinayeti
14:27 Tutsaklara 'tarafsız koğuş' baskısı
14:26 'Konuş, sen nerelisin' diye soran yurttaşa soruşturma
14:25 Mersin Emek ve Demokrasi Platformu’ndan 1 Mayıs çağrısı
14:16 30 yıllık tutsağın tahliyesi 6 ay ertelendi
14:03 Wan’ın Tûşba ve Artemêt ilçesinde şüpheli ölüm
14:01 İzmir'in su kaynağına kum ocağı açılacak
13:45 Erkek şiddeti sonucu yaralanan Yıldız yaşamını yitirdi
13:44 Suriye'de DAİŞ saldırısı: 28 asker ve milis öldü
13:20 AYM'den üniversitelerde bildiri dağıtmaya dair karar
12:06 Oğlunun cenazesini alamadan yaşamını yitirdi
11:23 İmralı için ailelerden görüşme başvurusu
11:21 Konya'da Talha Ç. anneannesini katletti
11:18 Maden faciasının yaşandığı yerde bir kişinin cenazesine ulaşıldı
11:11 Ege'de 4.5 büyüklüğünde deprem
10:42 Türkiye saldırısında bir peşmerge hayatını kaybetti
10:33 Hatimoğulları: Seçim sonuçları umudumuzu büyüttü
10:20 Bolu'da erkek şiddeti: 2 kişi katledildi
09:52 Halise Aksoy tahliye edildi
09:50 İtirafçı beyanları üzerinden ağırlaştırılmış müebbet talebi
09:46 Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için eylemdeler
09:29 KDP'nin alıkoyduğu gazeteciden haber alınamıyor
09:22 Dağlardan sofraya inen Zuzax
09:17 ABD basını: İsrail, İran'a misilleme saldırısı başlattı
09:15 'MEB farklı projelerle cemaat ve istihbaratı okullara sokuyor'
09:08 Ziyaret Beldesi borç batağında
09:02 'Ekoloji mücadelesi anti-militarist ve anti-emperyalist olmalı'
09:02 Ortadoğu'da çatışmalar tırmanıyor: Tek çözüm Demokratik Ulus
09:02 Adalet Nöbeti eylemcileri: Mücadelemiz devam edecek
09:01 Baharın müjdecisi kardelenler çiçek açtı
09:00 19 NİSAN 2024 GÜNDEMİ
01:24 Kobanê’de SİHA saldırısı
01:18 ABD, Filistin'in BM üyeliğini veto etti
01:14 Kenya’da helikopter kazası: Genelkurmay Başkanı ve 10 asker öldü
01:10 Meclis İliç Komisyonu’nun üyeleri Resmi Gazete’de
18/04/2024
23:17 Tokat'ta 4.4 büyüklüğünde bir deprem daha
23:09 Amed Tiyatro Festivali’nin startı verildi
22:49 Dêrik Belediyesi’nde x-ray cihazları kaldırıldı
22:31 Rönesans Rezidans davası: İmar affı yapan, imzası olan herkes yargılansın
21:31 Tokat’ta ev ve ahırlarda ağır hasar oluştu, halk sokakta
21:18 DİSK’ten 1 Mayıs’a katılım çağrısı
20:16 Erdoğan, AYM başkanıyla görüştü
20:06 AKP’li belediye, kömür küllerini dereye döktü
19:35 ‘Gardiyanlar, Örkmez ve Uğur’u ‘sizi tecavüzcülerin yanına veririz’ diye tehdit ediyor’
19:22 SES eski Eş Genel Başkanı Erden'in ev hapsi kaldırıldı
19:10 Kadınlar Amed’den seslendi: Devlet şiddetine karşı mücadeleye devam
18:27 Tokat'ta 5.6 büyüklüğünde deprem
18:23 DEM Parti, AK Genel Sekreteri Pejcinovic ile görüştü
17:54 Emine Şenyaşar’ın Adalet Nöbetine ÖHD ve DEM Parti’den destek
17:18 51 kişinin hayatını kaybettiği Furkan Apartmanına ilişkin rapor
17:06 Et ve Süt Kurumu’ndan yüzde 25’lik zam
17:01 Hastane deposunda bir işçi ölü bulundu
15:54 Amed’de kaza: 2’si çocuk 10 yaralı
15:48 21 kişinin hayatını kaybettiği otelin 5 kolonu eksikmiş
15:46 MEB’de ‘ihale’ soruşturmasında 3 gözaltı
15:26 AKP'li Beyoğlu'nun kaldırdığı kadın heykeli yeniden dikildi
14:47 Özerk Yönetim ve Şam yeniden diyalog masasında
14:46 Êlih kayyımı 3 milyar 53 milyon 970 bin TL borç bıraktı