2023 yılına Abdullah Öcalan’a özgürlük talebi damga vurdu

img

İSTANBUL - İmralı Adası’nda mutlak tecrit altında tutulan ve 33 aydır kendisinden haber alınamayan Abdullah Öcalan’ın fiziki özgürlüğü talebiyle yılbaşında başlatılan eylemler, "Abdullah Öcalan’a özgürlük, Kürt sorununa çözüm" kampanyasıyla dünyanın dört bir yanına yayıldı.

Küresel güçlerin Ortadoğu’ya ilk müdahalesi olan uluslararası komplo, PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın 9 Ekim 1998’de Suriye’den çıkarılmasıyla başladı. Abdullah Öcalan, “çarmıha gerilme” olarak tanımladığı 4 aylık sürecin ardından Türkiye’ye getirilerek, İmralı F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi’ne konuldu. 25 yıldır ağır tecrit koşulları altında tutulan PKK Lideri Abdullah Öcalan’dan 33 aydır haber alınamıyor. PKK Liderinin İmralı Adası’na getirildiği 1999 yılından 2005 yılına kadar tek kişilik hücrede tutulmasıyla başlayan tecrit koşulları, gelinen aşamada mutlak iletişimsizlik ve haber alınamama (incommunicado) haliyle sürdürülüyor. 

 
Abdullah Öcalan’ın, İmralı’da bulunduğu ilk 12 yılda avukatlarıyla görüşme hakkı haftada bir gün ve bir saat ile sınırlandırıldı. Ancak avukatların görüşme başvuruları “koster bozuk”, “hava muhalefeti” gibi gerekçelerle sürekli engellendi. İmralı’da 27 Temmuz 2011 tarihinden sonra engellenen avukat görüşü, 2019 yılında Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Leyla Güven öncülüğünde başlatılan ve cezaevlerine yayılan açlık grevi eylemi sonucu 5 kez yapılsa da “disiplin” adı altında verilen cezalarla sürdürülüyor. 
 
Abdullah Öcalan, ailesiyle de 2014 yılından bu yana sadecec 5 görüşme gerçekleştirebildi. Abdullah Öcalan ile yapılan son yüz yüze görüşme ise, 3 Mart 2020 yılında kardeşi Mehmet Öcalan ile yaptığı aile görüşü oldu. PKK Lideri, İmralı’da tutulduğu 25 yıl boyunca sadece iki kez telefon görüş hakkını kullanabildi. İlk görüşmesini 27 Nisan 2020 tarihinde gerçekleştiren Abdullah Öcalan’ın telefon görüş hakkı, 25 Mart 2021 tarihinde kesintili olarak gerçekleşti. Abdullah Öcalan’dan, “Devlet yanlış oynuyor” dediği bu telefon görüşmesinden sonra hiç bir şekilde haber alınamadı. 
 
SON BİR YILDA 169 BAŞVURU
 
2021 yılının Mart ayından bu yana devam eden haber alınamama haline karşı avukatları müvekkilleri PKK Lideri Abdullah Öcalan ile görüşmek için 2023 yılında 110 kez başvuruda bulundu. Ailesi ise son bir yılda 59 kez görüşme başvurusu yaptı. Bunlardan 12 avukat ve 9 aile görüş başvurusu da deprem nedeniyle yapıldı. 
 
365 GÜNDE 6 ‘DİSİPLİN’ CEZASI
 
Aile ve avukatların görüş başvurularının reddedilmesine gerekçe gösterilen “disiplin” adı altına verilen cezalar, 2023 yılında da sistematik bir şekilde sürdürüldü. Bu kapsamda son bir yılda Abdullah Öcalan’a 3’er aylık 4 kez aile görüş yasağı, 6’şar aylık 2 kez de avukat görüş yasağı verildi. 
 
AYM, CPT VE TBB’YE BAŞVURULAR 
 
Abdullah Öcalan’ın avukatları, 2023 yılında Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) 8 başvuruda bulundu. Bunlardan biri deprem, 4’ü aile görüşünün sağlanmaması, 2’si avukat görüşlerinin yaptırılmaması nedeniyle yapıldı. Ayrıca avukatlar, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komitesi’nin tedbir kararının uygulanmaması nedeniyle de bir başvuru gerçekleştirdi.
 
Avukatlar 6 Ocak 2023 tarihinde müvekkilleri Abdullah Öcalan ile görüştürülmemesi nedeniyle “avukat görüş yasağının ortadan kaldırılması” talebiyle Türkiye Barolar Birliği’ne (TBB) başvuruda bulundu.
 
Avukatlar yıl içinde Avrupa İşkencenin Önlenmesi Komitesi’ne (CPT) de 4 ayrı başvuruda bulundu. Başvuruda CPT’nin 2022 yılında İmralı’ya yaptığı ziyaret sonucu hazırladığı raporun açıklanması talep edildi.
 
AVRUPA KONSEYİ’NE 6’NCI BİLDİRİM
 
Avukatlar, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) Abdullah Öcalan hakkında 18 Mart 2014 tarihinde ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasıyla ilgili verdiği “ihlal” kararının uygulanıp uygulanmadığını denetleyen Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’ne, ihlal kararı gereğinin Türkiye tarafından yerine getirilmemesi üzerine 2023 yılının Ocak ayında bir kez daha bildirimde bulundu. Avukatlar daha öncede 5 kez  bildirimde bulunmuştu.
 
ADALET BAKANLIĞINA AÇIK MEKTUP
 
14 Mart 2023 tarihinde ise, avukatlar Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’a açık mektup gönderdi. Mektupta, Abdullah Öcalan’ın “hukuk sistemi”nin dışında tanımsız bir alanda rehine statüsünde tutulduğunu belirterek, “Adalet Bakanı olarak sorumluluğunuzun farkında mısınız?” diye sordu.
 
İmralı’da haber alınamama haline karşı dünyanın dört bir yanından milyonların Abdullah Öcalan’a özgürlük talebi 2023 yılına damgasını vurdu. 2023 yılının ilk günlerinde Veysi Taş ve Mehmet Akar’ın İmralı tecridini protesto etmek ve Abdullah Öcalan’a özgürlük talebiyle bedenini ateşe vermesiyle başlayan eylemler, yıl boyunca dünyanın dört bir yanına yayılan “Abdullah Öcalan’a özgürlük, Kürt sorununa çözüm” kampanyasıyla sürdürülüyor. Yıl boyunca Kürtler ve dostları dünyanın birçok yerinde Abdullah Öcalan’ın fiziki özgürlüğünün sağlanması ve Kürt sorunun demokratik çözümü için ayaklandı. Neredeyse her gün Türkiye, Kurdistan ve Avrupa başta olmak üzere birçok yerde sayısız yürüyüş, açıklama, panel, konferans, çalıştay gibi çeşitli etkinlikler gerçekleştirildi. 2023 yılında Abdullah Öcalan’a özgürlük talepli eylem ve etkinlikleri derledik. 
 
TECRİDE KARŞI BEDENİNİ ATEŞE VERDİ 
 
Mêrdîn’in Artuklu ilçesi Küçük Sanayi Sitesi’nde Veysi (Bubo) Taş (65), 12 Ocak’ta İmralı tecridini protesto etmek amacıyla bedenini ateşe verdi. Taş, ölmeden önce çektiği videoda Abdullah Öcalan üzerindeki tecridi protesto etmek için bedenini ateşe verdiğini açıkladı. Mehmet Akar da 16 Ocak’ta Amed Surları’nda PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik tecridi protesto etmek amacıyla bedenini ateşe verdi. 
 
SOSYALİSTLER TECRİDE KARŞI EYLEMDE 
 
Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) ve Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) üyeleri, tecrit ve cezaevlerinde yaşanan hak ihlallerine karşı 16 Ocak’ta İzmir'de 3 günlük açlık grevi eylemi başlattı.
 
ROJAVA’DA 2 MİLYON İMZA TOPLANDI 
 
Kuzey ve Doğu Suriye Halk İnisiyatifi ile Abdullah Öcalan’a Özgürlük İnisiyatifi-Suriye, İmralı tecridi ve haber alınamama haline karşı imza kampanyası başlattı. 2 milyonun üzerinde toplanan imza, Avrupa İşkencenin Önlenmesi Komitesi’ne (CPT) gönderildi.
 
AVRUPA KONSEYİ’NDE 3 GÜNLÜK TECRİT EYLEMİ
 
23 Ocak 2023 tarihinde Abdullah Öcalan üzerindeki derinleştirilmiş tecride karşı Kürtler ve dostları Fransa’nın Strasbourg kentinde bulunan Avrupa Konseyi (AK) Parlamento binası önünde 3 gün boyunca eylem gerçekleştirdi. Avrupa Demokratik Kürt Toplum Kongresi’nin (KCDK-E) çağrısı üzerine parlamento binasında bir araya gelen Kürtler ve dostları, 3 gün boyunca tecridi protesto  etti.
 
ULUSLARARASI DELEGASYON TÜRKİYE’DE
 
Hukukçu, gazeteci ve akademisyenlerden oluşan ve 7 farklı ülkeden 36 kişilik Tecride Karşı Uluslararası Delegasyon, 25 Ocak’ta Türkiye’ye geldi. Heyet, 25 ile 27 Ocak tarihleri arasında İstanbul, Ankara ve Amed’te başta Abdullah Öcalan’ın avukatları olmak üzere sivil toplum örgütleri ve siyasi partilerle görüşmeler gerçekleştirdi.
 
Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Tevgera Jinên Azad (TJA), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Halkların Demokratik Partisi (HDP), MED Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Hukuki ve Dayanışma Dernekleri Federasyonu (MED TUHAD-FED) ile Medeniyetler Beşiğinde Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (MEBYA-DER) öncülüğünde “Çözüm için İmralı'ya yürüyoruz” şiarıyla Gemlik Yürüyüşü gerçekleştirilecekti. 6 Şubat’ta iki yoldan başlayacak olan yürüyüş, Mereş merkezi depremler nedeniyle ertelendi.
 
AP’DE ABDULLAH ÖCALAN POSTERİ
 
Uluslararası komplonun yıldönümü olan 15 Şubat’ta bir araya gelen Kürt gençleri, Fransa’nın Strasbourg kentinde Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurul Salonu’nda Abdullah Öcalan’ın posterini açarak, “Sabrımız kalmadı, Önder Apo’ya özgürlük” sloganı attı.
 
ATİNA’DA ÖZGÜRLÜK PANKARTI
 
“Öcalan’a Özgürlük” kampanyası kapsamında 23 Mart tarihinde  Atina’da Panathinaikos ile Barcelona arasında oynanan Euroleague basketbol maçında, “Öcalan’a Özgürlük” pankartı açıldı.
 
4 NİSAN’DA ÖZGÜRLÜK İÇİN AMARA’YA
 
Abdullah Öcalan’ın doğum günü olan 4 Nisan’da, dört bir yanda gerçekleştirilen kutlamalarla, İmralı tecridi protesto edildi, PKK Liderinin özgürlüğü talep edildi. Çeşitli yerlerde Abdullah Öcalan için fidan dikilirken, Hakkari’de sokaklara çıkan gençler Abdullah Öcalan’ın fiziki özgürlüğünü talep ederek, dilek fenerleri uçurdu. Yine dünyanın birçok yerinde 4 Nisan kutlamaları yapılırken, Türkiye’de DTK, TJA, DBP, HDP, MED TUHAD FED öncülüğünde “Özgürlük için Amara’ya” şiarıyla yürüyüş gerçekleştirildi.
 
ALMANYA’DAN İMRALI’YA SELAM 
 
Almanya’nın Düsseldorf kentinde Avrupa Demokratik Güç Birliği ve Avrupa’daki Kurdistanlı Kurumlar Platformu, Abdullah Öcalan’ın fiziki özgürlüğü talebiyle 15 Nisan’da yürüyüş düzenledi. Onbinlerin katıldığı yürüyüşte, “Öcalan’a özgürlük” pankartı eşliğinde, “Bijî Serok Apo”, “Bê Serok jiyan nabe”, “Selam selam, İmralı’ya bin selam” sloganları yükseldi.
 
BEYRUT’TA ABDULLAH ÖCALAN ÇALIŞTAYI
 
Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta 13 Haziran’da Abdullah Öcalan’a yönelik tecrit ve verilecek mücadeleye dair “Demokratik Ortadoğu-barışa giden yol için hep birlikte” başlıklı bir çalıştay düzenledi. Lübnan Daimi Federal Kongresi, Newroz Kültür Derneği, Çok Kültürlü Doğu Platformu, Demokratia Novu Orao Seclorum ve RESILIENT BEIRUT iş birliğiyle düzenlenen çalıştaya, Lübnan, Irak, Tunus, Sudan, Filistin, Ürdün, Mısır, Güney Afrika, İran, Türkiye ve Kuzey ve Doğu Suriye’den çok sayıda hukukçu, siyasetçi ve akademisyen katıldı. Çalıştayda Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için birlik ve mücadele çağrısı yapıldı.
 
BİRLEŞMİŞ MİLLETLERE AVUKAT BAŞVURUSU
 
Kuzey ve Doğu Suriye'deki avukatlar, Abdullah Öcalan ile görüşmek talebiyle 9 Temmuz’da BM'ye yeni bir başvuru yaptı. CPT'nin sessizliğinin eleştirildiği başvuruda, "Türk devletinin bu insanlık ve yasadışı uygulamalarını şiddetle kınıyoruz” denildi.
 
AVRUPA KENTLERİNDE GENÇLER AYAKTA
 
Kürt Gençlik Hareketi (Tevgera Ciwanên Şoreşger-TCŞ) ve Mücadeleci Genç Kadınlar (Jinên Ciwan ên Têkoşer-TekoJIN), Abdullah Öcalan'ın fiziki özgürlüğünün sağlanması talebiyle Almanya ve Fransa başta olmak üzere Avrupa’nın birçok kentinde 29 Temmuz’da yürüyüşler gerçekleştirdi. 
 
ÖZGÜRLÜK SENDİKAL’DAN ‘ACİL’ ÇAĞRI 
 
Uluslararası alanda “Öcalan için Özgürlük Sendikal Kampanyası” adı altında faaliyet gösteren sendikaların temsilcileri, Abdullah Öcalan üzerinde 24 yıldır sürdürülen ağırlaştırılmış tecride dair 26 Temmuz’da Brüksel’de bulunan Avrupa Parlamentosu’nda (AP) “Acil çağrı” başlıklı açıklama yaptı.
 
İTALYA’DA ‘UMUT ZAMANI’ ETKİNLİĞİ 
 
İtalya’nın Brescia kentinde 31 yıldır düzenli olarak Radio Onda d’urto tarafında organize edilen ve 18 gün süren etkinlikte bu yıl bir ilk yaşandı. 21 Ağustos tarihli etkinlikte, Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü ve Kürtlerin bağımsızlık hakkının savunulması için özel bir gün ayrıldı. Radio Onda d’urta ile İtalya Kurdistan enformasyon bürosu tarafında organize edilen “Umut Zamanı” adlı etkinlik, Brescia kentinin Buffolora kasabasında binlerce kişinin katılımıyla gerçekleştirildi.
 
ÖZGÜRLÜK YOLCULUĞU
 
Kurdistanlı ve enternasyonalist gençler, Abdullah Öcalan’ın fiziki özgürlüğünün sağlanması için “Rêwîtiya Azadiyê” (Özgürlük Yolculuğu) eylemini, 3-8 Eylül’de Almanya’nın Dortmund ve Köln kentleri arasında gerçekleştirdi.
 
BEYAZ KİLİSE’DE SİVİL İTAATSİZLİK EYLEMİ
 
Fransa’nın başkenti Paris’te Abdullah Öcalan'a yönelik tecridin kaldırılması ve fiziki özgürlüğünün sağlanması amacıyla Kurdistanlılar ve dostlarının katılımıyla 23 Eylül’de Beyaz Kilise’de (Sacré Coeur) sivil itaatsizlik eylemi düzenlendi. Beyaz Kilise merdivenlerinde bir araya gelen kitle, Abdullah Öcalan’ın fotoğrafları ve Fransızca “Abdullah Öcalan’a özgürlük” yazılı pankartlarla oturma eylemi gerçekleştirdi.
 
ULUSLARARASI KOMPLO LANETLENDİ
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın uluslararası komployla 9 Ekim 1998’de Suriye’den çıkarılması, 25’inci yılında başta İstanbul ve Amed’de yapılan kitlesel açıklamalar olmak üzere dünyanın birçok yerinde sokaklara çıkan halklar tarafından lanetlendi. 
 
KÜRESEL ÇAPTA ‘ÖZGÜRLÜK’ KAMPANYASI 
 
Kürtler ve dostları, 9 Ekim uluslararası komplodan bir gün sonra 10 Ekim’de Avrupa’da “Abdullah Öcalan’a Özgürlük, Kürt Sorununa Çözüm” şiarıyla 74 merkezde yaptıkları açıklamayla yeni bir kampanya başlattı. Küresel düzeyde yapılan kampanya kapsamında Avrupa’da, Kurdistan’da ve Türkiye’de sayısız eylem ve etkinlik gerçekleştirildi. Kampanya kapsamında Tamil örgütlerinden, Şengal’den, gençlik örgütlerinden, avukatlardan, kadınlardan, dünyadaki çeşitli aktivistlerden kampanyaya destek açıklamaları geldi.
 
Kampanya kapsamında yürüyüş, açıklama, panel, konferans, çalıştay başta olmak üzere bir dizi eylem ve etkinlik 100’ün üzerinde ülkede hala sürüyor.
 
78 İSİMDEN ‘BARIŞA ÇAĞRI’ DEKLARASYONU
 
İstanbul’da gazeteci, sanatçı, yazar, siyasetçi ve aydınların da aralarında bulunduğu 78 isim, 28 Ekim’de “Barışa Çağrı” deklarasyonu açıkladı. Deklarasyonda Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin son bulması ve Kürt sorununun demokratik çözümü istendi.
 
172 KURULUŞTAN ÖZGÜRLÜK ÇAĞRISI
 
Amed’de sivil toplum örgütleri ve siyasi partilerin de aralarında olduğu 172 kuruluş, 29 Ekim’de “Şimdiden geleceğe doğru özgürlük çağrısı” şiarıyla deklarasyon açıkladı.
 
DEM PARTİ’DEN GÖRÜŞME BAŞVURUSU
 
Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM) Eş Genel Başkanları Tülay Hatimoğulları ve Tuncer Bakırhan ile milletvekilleri, İmralı Adası’nda ağır tecrit altında tutulan PKK Lideri Abdullah Öcalan’la görüşme talebiyle Adalet Bakanlığı’na başvuruda bulundu. 
 
ABDULLAH ÖCALAN İÇİN İNSAN ZİNCİRİ
 
"Abdullah Öcalan'a özgürlük, Kürt sorununa çözüm" kampanyası kapsamında İsviçre’nin Luzern kentinde oluşturulan komite tarafından 3 Kasım’da insan zinciri eylemi gerçekleştirildi.
 
SİYASİ HAKLAR VE ABDULLAH ÖCALAN DAVASI
 
İtalya Parlamentosu’nda “Türkiye'de Siyasi Haklar ve Abdullah Öcalan Davası” başlığıyla 8 Kasım’da düzenlenen basın toplantısında, Abdullah Öcalan'a yönelik tecridin kırılması ve özgürlüğünün sağlanması için İtalya’nın üzerine düşen yükümlülükleri yerine getirmesi istendi.
 
DÖRT BİR YANDAN GEMLİK’E YÜRÜYÜŞ 
 
Colemêrg’ten Edirne’ye on binlerin katılımıyla İstanbul ve Amed’de 18-19 Kasım tarihlerinde Gemlik yürüyüşü düzenlendi. 18 Kasım’da Amed’deki yürüyüşe Kurdistan kentleri katılırken, 19 Kasım’da Ege ve İç Anadolu bölgesinin de katılım sağladığı Marmara kolu tüm engellemelere rağmen Gemlik’e yürüyerek, Abdullah Öcalan’ın özgürlüğünü talep etti, Kürt sorununda demokratik çözümün sağlanmasını istedi. 
 
BİNLERCE TUTSAK AÇLIK GREVİNDE
 
“Abdullah Öcalan’a özgürlük, Kürt sorununa çözüm” kampanyası kapsamında 104 cezaevinde bulunan binlerce tutsak, Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü talebiyle 27 Kasım’da açlık grevi eylemi başlattı. Tutsakların eylemine destek olmak amacıyla tutsak yakınları tarafından da birçok kentte Adalet Nöbeti eylemi başlatıldı.
 
İHD İMRALI’YA GİTMEK İÇİN BAŞVURDU
 
İnsan Hakları Derneği (İHD), İmralı F Tipi Yüksek Güvenlikli Ceza İnfaz Kurumu’na heyet göndermek talebiyle 29 Kasım’da Adalet Bakanlığı’na başvurdu.
 
ULUSLARARASI KADIN DELEGASYONU TÜRKİYE’DE
 
Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden aralarında hukukçu, parlamenter, ekolojist ve sivil toplum örgütü temsilcilerinin de bulunduğu 7 kişilik Uluslararası Kadın Delegasyonu, 9 Aralık’ta Türkiye’ye ziyaret gerçekleştirdi. Abdullah Öcalan’ın avukatlarını da ziyaret eden heyet, İmralı’daki haber alınamama halini ve tecride dair raporunu CPT, BM, Avrupa Konseyi gibi uluslararası kuruluşlara sunacak.
 
ABDULLAH ÖCALAN KİTAPLARINI OKUMA GÜNÜ
 
“Küresel Öcalan Kitapları Okuma Günü (Global Ocalan Books Day)” adıyla 160 merkezde 10 Aralık’ta PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın kitaplarını okuma günleri düzenlendi. Okuma günlerine Filozof Slavoj Zizek te katıldı. Abdullah Öcalan’ın paradigmasını ve düşüncelerini yaymayı amaçlayan bu etkinlik birçok merkezde sürüyor.
 
Yarın: Kadın
 
MA / Diren Yurtsever
 

Diğer başlıklar

24/04/2024
22:51 İran’da Kürt sanatçıya idam cezası
21:46 Sultangazi Kadın Dayanışmasından 'İstismar failini mahallede istemiyoruz' çağrısı
21:10 Mêrdîn’de kaza: Bir çiftçi ve çocuk hayatını kaybetti
21:04 CHP'li Tanrıkulu: Bu bir suç duyurusudur, kayyımlar araç motorlarını bile sökmüşler
20:35 Êlih DEM Parti İl Örgütü’ne gerçekleştirilen baskın protesto edildi
20:26 İHD Colemêrg Şubesinden madde bağımlılığı raporu: Polisler temin ediyor
19:58 Örkmez ve Uğur'un özgürlüğü için eylem
19:50 DEM Parti il binasındaki baskın sona erdi: Katledilen kadınların fotoğrafları yere atıldı
19:42 ‘Kürt basınını susturma çabası Türkiye’ye kaybettirecek’
19:00 KHK eyleminde 1 Mayıs'a davet
18:38 Adana Emek ve Demokrasi Güçleri’nden 1 Mayıs'a çağrı
17:51 İstismar faili serbest, tepki gösteren muhtara gözaltı
17:40 ÖHD ve İHD'den gazetecilere dayanışma ziyareti
17:28 Cenevre eylemi: Saldırılara karşı topyekun mücadeleyi sürdüreceğiz
17:08 Danıştay Eğitim-Sen’e randevu vermedi
17:03 Polis barikatlarıyla çevrilen Şenyaşar: Bu zulmün altında kalın
16:56 Gazeteci Güleş'e 'haber' soruşturması
16:46 Avukatlar gazetecilerle görüştü: Başka evde yapılan aramada deliller gazeteciye yazıldı
16:02 Avukat ve ailelerden savcı mütalaasına tepki
16:00 Madımak Katliamı'nda çocuklarını kaybeden Sivri yaşamını yitirdi
15:33 Sendikalar Taksim’de: Valiliğin kararını tanımıyoruz
15:17 Danıştay başkanı değişmedi
15:14 İzmir'de cinsel saldırı faili öğretmen açığa alındı
15:11 Êlih'te DEM Parti binasına polis baskını
15:08 Bombacıları getiren kişinin telefonu dinleniyormuş
15:00 Ermeni Soykırımı 109’uncu yılında: Soykırımı tanıyın ve af dileyin
14:59 Televizyon stüdyolarına baskında Fransa detayı
14:49 Soylu’nun hedef gösterdiği 2 kişi hakkında müebbet hapis istemi
14:10 Kanser hastası sağlıkçıya riskli görevlendirme!
14:06 Makbule Özer’in tutuklanması protesto edildi
13:57 Aile Hekimliği çalışanları vergide adalet istiyor
13:56 Sağlık meslek örgütlerinden şiddete tepki
13:32 Gar Katliamı Davası: Mütalaada ‘insanlığa karşı suç’ yok sayıldı
13:19 Mali müşavirlerden 15 talep
13:07 Türkoğlu: Özgürlüğümüz için kadın dayanışmasını büyüteceğiz
13:03 Yargıtay'da seçim 23'üncü tura kaldı
12:57 ‘Gazeteciliklerine tanığız, meslektaşlarımızı serbest bırakın’
12:36 DİSK Genel Başkanı: Valiliğin görevi yer göstermek değil güvenliği sağlamaktır
12:28 Gazetecilere 'Kürt Gazeteciler Günü' suçlaması
12:28 MESEM'lerde 336 çocuk kaza geçirdi
12:13 Birçok kentte protesto: Gazeteciliğin engellenmesi suçtur
12:04 Colemêrg'te madenlere karşı 4 talepli eylem
12:02 Deştin'de imar planı davasına red
11:58 İskenderun'da poliklinik olarak kullanılan 3 konteynerde yangın
11:55 Ermeni Soykırımı için 'yüzleşme' çağrısı
11:10 Mereş'te bir çocuk katledildi
10:44 Dêrsim’de 2 kadın tutuklandı
10:40 Bakırhan: Seçim sonuçları 'savaşa hayır' çığlığıdır
Hatimoğulları: Halk tercihini değişimden yana yaptı
10:25 Şehba ve Minbic’e saldırı
10:19 32 yıllık tutsakların tahliyeleri gerekçesiz erteleniyor
09:44 Qerejdax eteklerinde baharın renkleri
09:27 KDP’nin alıkoyduğu gazeteciden haber alınamıyor
09:27 ‘Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü’ için eylemdeler
09:03 Erdoğan'ın Hewlêr ziyareti: Başur halkının tutumu belirleyici olacak
09:00 Ayakkabı çıkarma dayatmasına direnen tutsaklara soruşturma
09:00 Oğlunu bağımlılıktan kurtarmaya çalışan baba destek bekliyor
09:00 Hüseyin Deniz öykü yarışması için başvurular başladı
09:00 Özer için rapor veren ATK'nin tercümanı güvenlik görevlisi çıktı!
09:00 Ekonomik kriz isotu da vurdu!
09:00 24 NİSAN 2024 GÜNDEMİ
00:32 Pasûr’da uzman çavuş, park nedeniyle tartıştığı genci tehdit etti
23/04/2024
23:08 Özgür Basına yönelik saldırılar Avrupa'da protesto edildi
21:39 Siyaset Bilimci Oğuz: Türkiye'de sendikalaşma oranı yüzde 10
21:05 Soykırımda yakınlarını kaybetti: Ermeni halkı ölüm yolculuğuna çıkarılıyordu
20:19 Tunus açıklarında 19 mültecinin cenazesine ulaşıldı
20:13 Amed Tiyatro Festivali 6'ncı gününde
19:04 Aykol: Özgür Basına yönelik saldırı daha büyük bir operasyonun habercisi
18:50 30 yılın ardından özgürlüğüne kavuşan Bakay’a kitlesel ziyaret
18:44 TJA ve DEM Parti'den Makbule Özer için tahliye çağrısı
18:31 ABD’den 86 sayfalık Türkiye raporu: Kürtler tehdit ve şiddete maruz kalıyor
18:01 Fırat Nehri kıyısında onlarca martı ölü bulundu: Nedeni siyanür mü?
17:54 Makbule Özer’in ailesine ziyaret
17:32 AP Üyesi Villumsen: Erdoğan zulmünün AB'de yeri yok
16:58 DEM Parti ve HDK: Özgür Basın diz çökmeyecek
16:51 Şenyaşar: Bana dava açan Erdoğan failleri neden tutuklamadı?
16:45 Gazetecilerin gözaltına alınmasına itiraz
15:58 AYM kararına rağmen çocuğuyla birlikte cezaevine konuldu
15:41 KNK: Erdoğan’ın yeni savaşı tüm Ortadoğu için bir tehdit
15:29 Gazetecilerin gözaltına alınmasına tepkiler sürüyor
14:47 Gazeteciler: Kürt medyası hiçbir zaman susmadı
14:45 Hatimoğulları'ndan 'Demokratik Anayasa' çağrısı
14:44 DİSK’in Taksim başvurusu reddedildi
14:21 Amed’de Makbule Özer protestosu
13:34 Gözaltındaki gazetecilere avukat kısıtlılığı
13:27 HDK, DBP ve DEM Parti: Özgür Basın’ın yanındayız
13:15 Saldırılara karşı Özgür Basın etrafında kenetlenme çağrısı
12:37 Abdullah Öcalan’ın avukatlarından görüşme başvurusu
12:22 Farqîn Belediyesi kayyımın taşınmaz devir kararlarını iptal etti
12:21 Amed’de 5 yılda 200’den fazla petrol arama-çıkarma sahası açıldı
12:20 Gözaltına alınan gazeteci sayısı arttı
11:50 Kadıköy'de yapılacak Ermeni Soykırımı anması yasaklandı
11:46 Özgür Basın'a dönük gözaltılara tepki yağdı
11:33 Stêrk ve Medya Haber: Halkımızın sesi soluğu olmayı sürdüreceğiz
11:21 Gazeteci Arslan: TV’lere saldırı savaş politikalarından bağımsız değildir
10:44 DFG ve MKG: Saldırılar Özgür Basını yıldıramaz
10:23 Gazeteci Özdemir: Savaş biraz daha uzar ama sonuç değişmez
10:09 Emine Şenyaşar'a ‘Erdoğan'a hakaretten’ dava
10:01 Kazaların eksik olmadığı yol onarılmıyor
09:32 Malezya'da askeri helikopterler çarpıştı: 10 ölü
09:27 Eylemdeki tutsağın annesi: Çözüm İmralı kapılarının açılmasıdır
09:10 Gazeteci Ahmet’ten 182 gündür haber yok
09:06 4 saatlik baskında teknik malzemelere el konuldu
09:04 Tutuklanan zihinsel engelli Gezer’in avukatı: Cezai ehliyeti yok
09:03 AKP'li vekillerin uçak biletleri kayyımdan
09:00 Tutsaklar ‘özgürlük’ eyleminde
09:00 Ermeni Soykırımı 109’uncu yılında
09:00 1 Mayıs’a çağrı: Özgürlük için Taksim Meydanı’na
09:00 Dağlarda bahar rüzgarı esiyor
09:00 23 NİSAN 2024 GÜNDEMİ
07:41 Özgür Basın çalışanları gözaltına alındı
06:11 Stüdyoları basılan Stêrk ve Medya Haber TV'den çağrı
06:00 Stêrk TV ve Medya Haber TV stüdyolarına polis baskını
22/04/2024
23:41 İsviçre’de Metîna’ya yönelik saldırılar kınandı
22:48 TAJÊ’den Irak devletine: Türkiye’nin ortağı olma
22:23 Gever’de tutuklanan 12 kişi tahliye edildi
21:24 İSİG: Çocuk işçiliğe karşı 1 Mayıs’a
20:42 Şirnex’te 1 kişi gözaltına alındı, 1 kişi tutuklandı
19:48 İzmir’den kadınlar: Özel savaş politikalarına dayanışmayla cevap vereceğiz
18:50 Parti ve derneklerden Şenyaşar’a destek
18:20 Türkiye ile Irak arasında 26 anlaşma imzalandı
18:03 Öğretmen Sendikası’ndan Milli Eğitim Bakanlığına 15 bin imza
17:13 Serêkanîyê Belediyesi tebrik çiçeklerinin gelirini SMA hastasına verdi
17:03 Kayyımdan alınan Tûşba Belediyesinin borcu 237 milyon 374 bin 774 TL
16:35 Hazine 31.6 milyar lira borçlandı
15:06 Bagok’ta yasak sonrası bombardıman ve silah sesleri
14:38 Êlih’te kayyım 3 milyar 53 milyon 977 bin TL borç bıraktı
14:25 81 yaşındaki Makbule Özer tekrar tutuklandı
14:24 DEM Parti PM sonuç bildirgesi: Alacakaranlığa karşı ilk ışık yakılmıştır
14:06 İki dönem kayyımla yönetilen Kop Belediyesi’nin borcu açıklandı
13:16 Bakırhan’dan JINNEWS ve MA’ya ziyaret
13:05 DEM Parti Sözcüsü Doğan: Yeni dönem yol haritamız Üçüncü Yol siyasetiyle örülecek
12:49 DEM Parti Kürt gazetecilere yönelik baskıyı Meclis’e taşıdı
12:18 Bagok’taki 5 alanda ‘geçici özel güvenlik bölgesi’ ilanı
11:23 Kargon var denilerek çağrılan genç gözaltına alındı
11:19 Dersim’de 5 gözaltı
11:03 KDP Erdoğan ziyareti öncesi Hewlêr caddelerine Türk bayrakları astı
11:02 Gever kayyımı milyonları emniyet, kutlama ve kadayıfa harcamış
10:18 DEM Parti: Kürt gazeteciler 126 yıldır hakikatin izinde
09:49 Şengal'de 'özsavunma' hamlesi: Kendini savunmak her kadının görevi
09:13 Bakırhan: Çözüm için samimi olan her partiye açığız
09:06 Tutsaklar ‘Abdullah Öcalan’a özgürlük’ eyleminde
09:01 KDP’nin alıkoyduğu gazeteciden 181 gündür haber yok
09:01 ‘Birlikte mücadeleyle İmralı tecridi kaldırılabilir’
09:01 Yazar Karacabey: Sanatçıların inadı çok hükümet devirir
09:00 Gazeteci Karadaş: Ortadoğu'da halkların kaderi birbirine bağlı
09:00 22 NİSAN 2024 GÜNDEMİ
08:40 Adana’da minibüs kazası: 3 ölü, 18 yaralı
21/04/2024
23:11 Amedspor Kadın Futbol Takımı’ndan 3-1’lik skor
23:04 Amed’te Tiyatro Festivali sürüyor
21:17 Sakarya’da bir kadın hayatını kaybetmiş halde bulundu