DEM Parti tek tek adresleri açıkladı: Polis ve askerler gezici seçmen yapıldı

ANKARA - DEM Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Rüştü Tiryaki, gezici seçmen yapılan binlerce polis ve askerlerin kent merkezlerine kaydırıldığını açıkladı. Tiryaki, "AKP hileyle irademizi gasp etmeye çalışıyor. Buna izin vermeyin” dedi. 

 
Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Yerel Yönetimlerden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Rüştü Tiryaki, partisinin genel merkezinde seçmen taşımalarına dair açıklamalarda bulundu. Tiryaki, geçmiş dönemlerdeki uygulamaları hatırlatarak, hangi kentte hangi adreslere kaç kişinin taşındığına dair ayrıntılı bilgiler verdi. 
 
5 KİŞİNİN OLDUĞU YERE BİN 445 SEÇMEN TAŞIMASI
 
Tiryaki, bin 514 farkla belediyeyi kazandıkları Îdir'e binlerce seçmenin taşındığı bilgisini verdi. Tiryaki, "HDP'nin bin 514 farkla kazandığı Iğdır merkezinde seçim sonucunu etkilemek bakın AKP ne yapmış.; Pir Sultan Abdal mahallesi, 831. Sokak, No:5. Bu adres yeni bir adres. Bu adrese tam bin 450 seçmen kaydedilmiş. Bunların yalnızca 5 tanesi, 14 Mayıs seçimlerinde Iğdır merkezinde oy kullanmış. Bin 445 seçmen Iğdır merkeze dışırıdan getirilmiş” dedi. 
 
'OLMAYAN ADRESE 743 ERKEK SEÇMEN KAYDEDİLMİŞ’
 
Tiryaki, Konaklı mahallesindeki Kazım Karabekir Caddesi üzerinde bulunan 220 numaralı adrese 6 ay önce toplam 743 erkek seçmenin kaydedildiğini ancak daha önceki seçimde böyle bir adresin olmadığını söyledi. Tiryaki, “Adres sorgulama sisteminde söz konusu adres İl Emniyet Müdürlüğü olarak geçiyor. Bir işyeri. Bu işyerine 743 erkek seçmen kaydedilmiş. Adres olarak belirtilmeyecek yerden bahsediyoruz. 2023 seçimlerinde yurtdışı seçmen kütüğüne kayıtlı bin 186 seçmen, 2024 yerel seçimlerinde oy kullanabilmeleri için Iğdır merkeze kaydedilmiş. Bu da yeni bir şey. Adeta bir seyyar seçmenden bahsediyoruz. Güvenlik görevlilerini, jandarmayı, polisi bir seyyar seçmen gibi bir dönem yurt dışına, bir dönem istedikleri şehirlere, köylere, ilçelere, kasabalara taşıyan bir siyasi iktidar var" diye kaydetti. 
 
SÊRT: TEK ADRESE 2 BİN 555 KAYIT
 
Sêrt merkezden örnekler veren Tiryaki, HDP’nin 2019 yerel seçimlerinde Sêrt Belediyesi’nin bin 116 oy farkla kazandığını hatırlattı. Tiryaki, "Siirt merkezde en az 6 bin şüpheli seçmen tespit edilmiş. Hayali seçmenden bahsetmiyorum. Bunların her birisi seçmen. Fakat seçimlerde adresleri Siirt merkeze nakledilmiş binlerce kişiden bahsediyoruz. Yeni mahalle, Cengiz Topel caddesi, No: 40; Bu adrese Mayıs 2023 seçimlerinde 10 tane seçmen kaydedilmiş. Şimdi ne kadar artmış? Yüzde 20 bin 890 artmış, yani 2 bin 99 kişi kaydedilmiş. Bunlardan yalnızca 10 tanesi Siirt merkez seçmeni. Diğerlerinin tamamı dışarıdan getirilmiş kişiler” diye kaydetti. 
 
TEK TEK SIRALADI
 
Tiryaki, şöyle devam etti: "Doğan mahallesi Abdurrahman Kavak caddesi, No: 75; Burası da adres sorgulama sisteminde Emniyet Müdürlüğü Özel Hareket Şube Müdürlüğü olarak geçiyor. Emniyet Müdürlüğü Özel Hareket Şube Müdürlüğü’nde 7 olan seçmen sayısı bin 989’a yükselmiş. Yine bir başka adres Siirt merkezde. Barış mahallesi, Hükümet Bulvarı, No: 117/12; Mayıs seçimlerinde böyle bir adres yok. Yani bu adresin Mayıs ayında hiç seçmeni yok iken, altı ay içerisinde yeni bir adres oluşabilir mi. Elbette yeni adres oluşabilir. Yeni bir inşaat yapılır, yeni bir ev yapılır. Herhangi bir olağanüstü durum yok. Ama tek bir adreste, tek bir numarada bir anda 2 bin 555 kişi kaydedilmiş. İşte bu adrese diğer iki adreste olduğu gibi 20’li yaşlarda erkeklerden oluşan 2 bin 555 seçmen kaydedilmiş.
 
MİSAFİRHANEYE SEÇMEN KAYDI YAPILDI
 
Yine biraz önce söylediğim gibi 2023 mayıs seçimlerinde yurtdışında seçmen olan tamamı 20’li yaşlarda erkeklerden oluşan bin 533 seçmen Siirt merkeze kaydırılmış. Seçim sonuçlarını manipüle etmek için bir seçim mühendisliği yapılıyor. Siirt'in Kurtalan ilçesi; 2019 seçimlerinde belediyeyi HDP 200 oy farkla kazanmış. 3 bin kişi getirilmemiş. Bunun biraz üzerinde bir rakam getirilmiş. Kültür mahallesi, Jandarma caddesi, No:32; Adres sorgulama sisteminde burası misafirhane. Misafirhaneye seçmen kaydı yapamazsınız. Burası bir adres olmaz. Bir misafirhaneye daha önce 13 kişi kayıtlıyken şimdi ise bir başka misafirhaneye bin 3 kişi kaydırılmış. Bu da seçim sonuçlarını değiştirecek seçim anlamına geliyor.
 
AKP ŞIRNAK’I TAŞIMA OYLARLA İLE KAZANMIŞTI
 
Bir başka kent Şırnak’tan örnek vermek istiyorum. AKP, 2019 yılında Şırnak Belediyesi’ni 8 bin 500 oyla kazanmış. Yanına bir parantez açmak gerekiyor. Şırnak’ta ahırlara bile seçmen kaydı yaptırılmıştı. Biz bunların hepsini belgeledik, YSK’ya başvurduk ama sonuç alamadık. 2023 Mayıs seçimlerinde Şırnak merkezi kazanamayacağını anlayan AKP, bu mühendisliği bir başka biçimde sürüyor. Yeşilyurt mahallesi, Şehit Tümgeneral Erdoğan Aydın caddesi; Adres sorgulama sisteminde burası askeri alan. Seçmen taşınan en yoğun alandır. Bu yerleşkeye kayıtlı seçmen 752. Yüzde bin 600 artışla şu anda 5 bin seçmene ulaşmıştır. Bu seçmenlerin 4 bin 368’i yeni kayıtlı seçmen. Hiçbirisi Şırnaklı değil. 4 bin 368’li yeni seçmen garip bir şekilde AKP’nin seçimi hiçbir şekilde kazanamayacağını bildiği Silopi ve Cizre’den Şırnak merkeze getirilmiş. Yeni mahalle, Gümüşdere caddesi, No 91; Bu adreste bu Mayıs seçimlerinde 15 kişi kayıtlıymış. Buradaki seçmen açığı yüzde 8 bin 933. Tamamı erkeklerden oluşan genç erkeklerden oluşan 13 bin 552’e ulaşmış buradaki seçmen sayısı.
 
POLİS EVİ’NE 506 KİŞİ KAYDEDİLMİŞ
 
Bir başka adres Bahçelievler mahallesi, vilayet bulvarı. Sorgulama sisteminde burası polis evi olarak görüyor. Daha önce de burada polisler kayıtlıymış ve 14 polis kalıyormuş. Polis evinde şu anda 506 kişi kaydedilmiş. Yine bu yurtdışından seçmen taşıma meselesinin bir örneği Şırnak’ta görüyoruz. Mayıs seçimlerinde yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı 840 seçmen, 2024 yerel seçimlerinde oy kullanacak şekilde Şırnak merkeze kaydedilmiş.
 
ULUDERE’YE İNANILMAZ DERECEDE SEÇMEN TAŞINDI
 
AKP, Uludere'deki seçimi 2019’da 143 oy farkla kazanmıştı. Bu sayı bu ilçe çok büyük bir rakam. Ama şimdi Uludere’yi kaybedebileceğini düşündüğü için Uludere’ye inanılmaz derecede seçmen taşımış. Kılaban mahallesi, Kale sokak, No:13, Daire 102; Mayıs seçimlerinde böyle bir adres yok. Yeni adreslerden birisi. Yeni olabilir ama tek bir adrese tam 917 yeni seçmen kaydedilmiş. Bir önceki seçimde yurtdışı seçmeni olan tam 3 bin 55 kişi, devasa sayıda kişi Uludere’ye seçmen olarak kaydedilmiş. Bunların tamamı genç 20’li yaşlardaki erkeklerden oluşuyor.
 
ÇUKURCA
 
Bir başka şehirle ilgili rakam paylaşayım Hakkari Çukurca. AKP, 2019 seçimlerinde burayı 94 oyla kazanmış. Aslında büyük bir rakam. AKP Çukurca’yı olağan koşullarda kazanamayacağı için inanılmaz seçmen taşımış. Çukurca Yeşilçeşme mahallesinin yalnızca yüzde 15’i Hakkarililerden oluşuyor. Bu mahallede seçmen yalnızca 801’i Hakkârili. Üstelik bu adreslerden bir tanesi No :6/2. 14 Mayıs seçimlerinde tek bir tane seçmeni olan bir adres. Adı soyadı bizde. Buradaki seçmen artışı yüzde 92 artarak, 923’e ulaşmış. 923 tane yeni seçmen kaydedilmiş. Yine bir başka adresteki 67 seçmen sayısı bin 224’e çıkmış. Yüzde bin 726 artış olmuş. Bir başka adres 501 seçmeni bin 455’e ulaşmış. Yüzde yüz 90’lık bir artış olmuş. Bunlara AKP adına biri konuşacaktır. Ama şunu bilsinler ki her adresi bütün ayrıntıları ile biliyoruz ve bunlara itirazlarımızı yapacağız. Polis evi, askeri yer, emniyet özel hareket yeri diyerek kurtulamayacaklar.
 
ŞEMDİNLİ
 
Hakkâri’nin Şemdinli ilçesinde 2019 yerel seçimlerinde AKP belediyeyi 154 oyla kazanmış. Şimdi Şemdinli’yi  kazanma olasılığı olmadığını biliyor. Şemdinli merkezde 5 mahallesinde nüfus yoğunluğuna göre en büyüğü 5 bin 963 seçmenle Moda mahallesi. Buraya da kolluk görevlileri yığdırılmış. Hakkarilerini nüfusu yüzde 48’de kalmış. Bir tane adres de Moda mahallesi, Küme Evleri’nde. Tamamı erkek ve Hakkarili olmayan toplam iki bin 200 seçmen kaydı bulunuyor. Bunlardan bin 296 seçmen 105 numaralı adreste.Yine çok sayıda seçmen yurtdışından getirilmiş. Biliyorsunuz bunların hepsi turistik merkezler. 2023 mayıs seçimlerinde yurtdışı seçmen kütüğüne kayıtlı 892 seçmen adresini Şemdinli’ye getirmiş.
 
YÜKSEKOVA
 
Yine Yüksekova Esendere’den birkaç örnek vermek isterim. 2019 seçimlerinde AKP belediyeyi 115 oyla kazanmış. Buraya ne yapmış? Esendere’nin toplam seçmen sayısı üç bin 541 iken sadece Esendere Küme evlerinde tamamı erkek Hakkârili olmayan bin 517 asker seçmen olarak buraya kaydedilmiş.
 
KARS MERKEZ
 
Kars merkez; 2019’da HDP bin 238 oyla kazanmıştı. Cumhuriyet mahallesi, Şehit Yusufbey Caddesi, No 50/2 Daire 1; Burası adres sorgulama sisteminde Orduevi olarak gözüküyor. Mayıs 2023 seçimlerinde seçmen sayısı 13. Ne kadar artmış.? Yüzde 23 bin 15 artışla, 13 seçmen 3 bin 5 seçmene çıkmış. Bunlardan 2 bin 995 seçmen daha önce başka adreslerde oy kullanmış. 
 
Cumhuriyet mahallesi, Gazi Ahmet Muhtarpaşa, 101/A adresi; 6 ay önceki seçimde bulunmayan ve adres sorgulama sisteminde Çevik Kuvvet Misafirhanesi görünen bu adreste 6 ay önce sıfır seçmen vardı. Şu anda tamamı genç erkeklerden oluşan 498 seçmen kaydedilmiş. 
 
Fevzi Çakmak mahallesi, İl Jandarma Komutanlığı Küme Evleri, No1/15; Adres sorgulama sisteminde misafirhane olarak görünen bu adreste, 6 ay önceki seçimde bir kişi kayıtlıymış. Şuandan 503 kişi kayıtlı. Yine başka merkezlerde olduğu gibi 2023 seçimlerinde yurtdışı kütüğüne kayıtlı 920 seçmen 2024 seçimlerinde oy kullanabilecek şekilde Kars merkeze kaydedilmiş.
 
HASANKEYF
 
Bir başka yer Batman Hasankeyf. 2019 seçimlerinde AKP belediyeyi 496 oy farkı ile kazanmıştı. Raman mahallesi, Recep Tayyip Erdoğan Caddesi, No:73; Burası adres sorgulama sisteminde Jandarma Komutanlığı olarak gözüküyor. Mayıs seçimlerinde hiç seçmen yok. Şimdi 154 seçmen var. Eyyubi mahallesi, Recep Tayyip Erdoğan Bulvarı, No:133 ve No:33; Adres sorgulama sisteminde İlçe Emniyet Müdürlüğü olarak gözüküyor. Bu adrese Mayıs seçimlerinde hiç seçmen kaydı yok. Şu anda 150 seçmen kaydı var. Hasankeyf merkezde bulunmayan seçmen sayısı 110 iken, ilçe merkeze gelen seçmen sayısı bunun neredeyse 4 katı kadar ve 355. 
 
Bir başka ilçe Gercüş. 2019 yerel seçimlerinde AKP, belediyeyi 43 oy farkıyla kazanmıştı. Bu, Gercüş’te hukuka aykırı bir biçimde 5 kilometren çok daha uzak bir köyü ilçe merkezine bağlayarak, Gercüş ilçe seçimini kazanmış. Ama şimdi kazanamayacağını bildiği için aynı mühendisliği Gercüş’te de uyguluyor. Bağlarbaşı mahallesi, Kazım Koyuncu Bulvarı, No:2/15; Adres sorgulama sisteminde askeri alan olarak gözüken bu adreste, 6 ay önceki seçimde seçmen yok. Ekim 2023 itibariyle bu adreste bulunan 149 kişinin yalnızca bir tanesi 14 Mayıs seçimlerinde Gercüş’te oy kullanmıştır. 
 
Bağlarbaşı mahallesi, Kazım Koyuncu bulvarı, No: 2/3; Adres sorgulama sisteminde polise ait kamu binası olarak görünüyor. Bu adres 6 ay önceki seçimlerde böyle bir adres yok. Ekim 2023 itibariyle bu adreste bulunan 147 kişinin hiçbirisi 6 ay önceki 14 Mayıs seçimlerinde Gercüş’te oy kullanmamış. Tamamı ilçe dışından getirilmiş seçmen.
 
DARGEÇİT 
 
Yine bir başka kent Mardin Dargeçit. 2019 yerel seçimlerinde AKP belediyeyi 664 oy farkla kazanmıştı. Bahçebaşı mahallesi, Şehit Ali İbrahim Aksoy caddesi, No:31; Adres sorgulama sisteminde Emniyet Müdürlüğü olarak görülen bu adreste, kayıtlı 341 seçmenin yalnızca 11 tanesi bundan birkaç ay önceki Mayıs seçimlerinde Dargeçit’te oy kullanmış. 
 
Sefa mahallesi, Şehit Üsteğmen Emrah Şahin Kışla caddesi, No:14; Adres sorgulama sisteminde burası da Jandarma Komutanlığı olarak gözüküyor, 227 seçmeni var. Bu seçmenlerden sadece 19 tanesi 14 Mayıs seçimlerinde Dargeçit’te oy kullanmış. Gelen seçmenlerin ilginç bir biçimde geldiği yerler de tıpkı Şırnak’ta, Cizre’de, Silopi’de getirdikleri gibi seçimi kazanamayacaklarını düşündüğü Nusaybin’den Dargeçit’e taşınmış kişilerden oluşuyor.
 
SAVUR
 
Bir başka ilçe Mardin Savur. 2019 yerel seçimlerinde HDP belediyeyi 764 oy farkla kazanmış. Kaplan mahallesi, Mardin caddesi, No:12; Adres sorgulama sisteminde silahlı kuvvetlere ait bu adrese Mayıs seçimlerinde yalnızca 2 kişi kayıtlıymış. Şu anda ise 655 seçmen kayıtlı. Bunlardan yalnızca bir tanesi 14 Mayıs seçimlerinde Savur’da oy kullanmış. 
 
Safa mahallesi, 125/1 sokak, No:5/1; Adres sorgulama sisteminde İlçe Emniyet Amirliği olarak gözüküyor. Bir önceki seçimlerde böyle bir adres yok. Yeni bir adres. Şu anda 254 tane seçmen kaydedilmiş. Bu 254 seçmenden yalnızca bir tanesi, bir önceki seçimde Savur’da oy kullanmış. 158 tanesi Artuklu’dan Savur’a getirilmiş seçmenlerden oluşuyor.
 
KULP
 
Kulp ilçesinde 2019 yerel seçimlerinde HDP belediyeyi bin 757 oy ile kazanmış. Turgut Özal mahallesi, Turgut Özal Bulvarı, No:103; Adres sorgulama sisteminde Jandarma Misafirhanesi olarak gözüküyor. 6 ay önce böyle bir misafirhane kayıtlarda yoktu.  Ekim 2023 itibariyle bu adrese bin 62 tane seçmen kaydedilmiş. Bunlardan sadece 13 tanesi 14 Mayıs seçimlerinde Kulp’ta oy kullanmış. Kulp’a gelen, Kulp’ta olmayan toplam 2 bin 100 seçmenin bin 49’u bu adrese kaydedilmiş. Misafirhanede bulunan askerlerin 572 tanesi de kazanma ihtimalinin olmadığı düşündüğü Lice’den Kulp’a getirilmiş kişilerden oluşuyor. 
 
Uzunova mahallesi, Sivrice sokak, No;55; Sorgulamada burası Sivrice Karakol Lojmanı olarak gözüküyor. Mayıs 2023’te de burası lojman. Seçmen sayısı 38. Yani daha önce de bu lojmanda güvenlik görevlileri kalıyormuş. Bir anda on kat artışla 385’e yükselmiş. Bu 385’ten sadece 5 tane seçmen 14 Mayıs seçimlerinde oy kullanmış. 
 
Hamzalı mahallesi, B5 sokak, No:55; Adres sorgulama sisteminde burası kamu binası olarak gösteriliyor. Mayıs 2023’te seçmen sayısı 5 iken, Ekim 2023 itibariyle seçmen sayısı163’e yükselmiş. Bunlardan sadece üç tanesi önceki seçimde Kulp’ta oy kullanan seçmenlerden oluşuyor.
 
BİN 216 KİŞİ KAYDEDİLMİŞ
 
Hazro ilçesinde de 2019 yerel seçimlerinde HDP belediyeyi 524 oy farkla kazanmıştı. Hürriyet mahallesi, Şehitlik caddesi, No:93 a-b-c- e-f-g... diye uzuyor. Adres sisteminde Hazro Jandarma Komutanlığı olarak gözüküyor. Mayıs 2023’te 27 kayıtlı seçmen var.  Ekim 2023 itibariyle bir anda 813’e çıkmış. Bu adreste kayıtlı olup bir önceki seçimlerde Hazro’da oy kullanan seçmen sayısı 11 bin 813 seçmenden sadece 11 tanesi bir önceki seçimde Hazro’da oy kullanmış. 
 
Eğil ilçesi, çokça seçmen taşınan merkezlerden. HDP, 2019’da belediyeyi 843 oy farkla kazanmış. Yenişehir mahallesi, Şehit Ahmet Ece caddesi; Adres sorgulamada askeriye. Mayıs 2023’te 21 kayıtlı seçmen var, Ekim itibariyle, henüz Aralık ve Ocak rakamlarını almış değiliz. Bu sayı atışmıştır. Ekim 2023 itibariyle 21 kişinin kayıtlı olduğu bu adrese bin 216 kişi kaydedilmiş. Bunlardan sadece 68 tanesi 14 Mayıs seçimlerinde burada oy kullanmış.
 
SEÇMEN SAYISI 9’DAN 209’A YÜKSELDİ
 
Ağrı Taşlıçay’da AKP , 2019 yerel seçimlerinde belediyeyi 138 oyla kazanmış. İşini sağlama almış, tekrar kazanamayacağını düşünüyor ki ilçe merkezinde 68 kişi gitmiş, Ağrılı olmayan 257 kişi gelmiş. Bunların 168 kişisi Doğubayazıt'tan getirilmiş ve tek bir adrese kaydedilmiş. Bunların hiçbiri Ağrılı değil. Taşlıçay Kaymakamlığı konukevi olarak tespit ettiğimiz bu adresteki seçmen sayısı, 14 Mayıs seçimlerde 9 iken, şimdi 209’a yükselmiş. AKP işte seçimi böyle kazanmaya çalışıyor.
 
MUŞ 
 
Bir başka yer Muş Malazgirt. Öncelikle Bulanık ve köylerinden seçmen kaydırılmış. Altı ay önce seçmen bulunmayan adreslere bin 469 kolluk görevlisi kaydetmiş. Ağrı caddesi, No:4/4; Tamamı adres ve tamamına yakın Muşlu olmayan 149 seçmenin hiçbiri daha önce Malazgirt’te oy kullanmamış. Bunlarda dışarıdan getirilmiş. Yine tamamı erkek, biri hariç hiçbiri Muşlu olmayan 129 seçmenin kaydırıldığı Mengüçgazi mahallesi, Ağrı caddesi, No:1’de adres taşınan merkezlerden. 
 
Selçuklu mahallesi, 835'inci sokak, No:2/4; Tamamı erkek ve Muşlu olmayan 122 seçmen kaydedilmiş. Yine Selçuklu mahallesi, No:2/5; Tamamı erkek ve Muşlu olmayan 104 seçmen kaydedilmiş. Önceki seçimde burada oy kullanmayanlardan bahsediyoruz. Bu 104 kişinin 57’is Muş merkezden, 15’i Varto’dan getirilmiş."
 
HALKA ÇAĞRI
 
"AKP’yi demokratik bir seçim yarışına davet ediyoruz, mert bir seçim yarışına davet ediyoruz" diyen Tiryaki, "Asıl çağrıyı AKP’ye yapmayacağım. Çünkü AKP bildiği şeyi yapıyor. Hilelerle seçim sonuçlarını manipüle etmeye çalışıyor. Ben halklarımıza bir çağrı yapmak isterim; AKP hile ile hurda irademizi gasp etmeye çalışıyor. Lütfen buna izin vermeyin. AKP sizin oylarınızla değil, taşıdığı memurlar askerler ve korucu aileleri ile belediye başkanı belirlemek istiyor. Buna izin vermeyin. Halkın gücünü AKP’ye de bütün halk düşmanlarına gösterin" çağrısı yaptı. 
 
‘KORUCULAR, AİLELERİYLE BİRLİKTE İLÇELERE GETİRİLDİ’
 
Tiryaki, taşınan kişilerin nereden getirildiğine dönük kendisine sorulan soruya ise şöyle yanıtladı: "Aslında bunların her birinin nerede doğduğunu, nereli olduğunu biliyoruz. Hakkâri getirilenlerin hiçbirisi Hakkarili değil. Diyarbakır’a getirilenlerin hiçbirisi Diyarbakırlı değil. Şırnak’a getirilenlerin hiçbirisi Şırnaklı değil. İlçelerden zorla getirilenler de var. Özellikle korucu aileleri. Bakın köyde görev yapan korucular ve aileleri zorla ilçe merkezlerine getirilmiş. Seçimi manipüle etmeye çalışıyorlar. Bu taşınan seçmenlerin büyük bir kısmının kolluk görevlisi olduğunu, jandarma ve polisten oluştuğunu söylemek isterim.”
 

Diğer başlıklar

13:29 Amed'de maç öncesi ‘şampiyonluk’ coşkusu
13:11 İsrail saldırılarında ölü sayısı 34 bini geçti
12:50 DEM Parti Kadın Meclisi: Kadınlar coğrafyayı mora boyadı
12:29 Amedspor-Iğdırspor maçı öncesi 2 gözaltı
11:35 İran'da Kürtçe öğretmenine 10 yıl hapis
11:26 Metîna'ya yoğun bombardıman
10:17 Türkiye yüksek enflasyonla dünyada 4'üncü sırada
09:53 Amedspor'dan 'sahte bilet' uyarısı
09:34 Jin Dergi çocuk haklarını kapağına taşıdı
09:31 Erdoğan ziyareti öncesi Metîna’da yeni bir saldırı başlatıldı
09:14 Kadınlardan 1 Mayıs çağrısı: Taksim’de olalım
09:13 126 yıldır süren direniş geleneği
09:12 Dr. Pashang: Kürtlerin Ortadoğu'daki krize karşı tek seçeneği birlik olmaktır
09:10 Abdullah Öcalan için her gün CPT'ye mektup gönderilecek
09:09 180 gün oldu: Gazeteci Ahmet nerede?
09:09 Tutsaklar Abdullah Öcalan’ın fiziki özgürlüğü için eylemde
09:08 Amed Tiyatro Festivali: Yasakları anlamsız kılıyoruz
09:07 AKP’li Albayrak 460 milyon 601 bin TL borç bıraktı
09:00 21 NİSAN 2024 GÜNDEMİ
07:28 İzmir Kitap Fuarı'nda 'Kurdistan'a tahammülsüzlük
00:19 Sûr Belediyesi hedef gösterilmişti: Gözaltına alınan kişi zihinsel engelli çıktı
20/04/2024
22:37 ‘Derwêş yan Gudû’ oyunu ayakta alkışlandı
22:17 Basel'de gençlerden ‘Öcalan’a özgürlük’ talepli panel
22:01 Sarıyer’de AVM’de yangın
21:17 Erdoğan Rabia Naz'ın babasına dava açtı
21:08 Pîrsus Katliamı anmasında dava duruşmasına çağrı
20:57 Eşbaşkanlar bakanlık ve Sayıştay'dan müfettiş talep etti
19:51 Çeşme'de kanalizasyon suları denize dökülüyor
19:45 Kürt kazanımlarına saldırıya karşı ortak mücadele mesajı
19:26 Ankara’da 'Büyük Savunma Mitingi' düzenlenecek
18:58 KNK’li Uzun’dan ulusal birlik konferansı çağrısı
18:49 DEM Parti: Bayrak ve marş istismarına dayalı siyaset dönemi miadını doldurdu
18:27 Bakan Şimşek, IMF Başkan Yardımcısı ile görüştü
18:01 Sur’daki çocuklar müziğe doydu
17:52 Wan’da ilk meclis toplantısı: Birlikte yöneteceğiz
17:40 KNK toplantısı: Ortadoğu krizini Abdullah Öcalan'ın fikirleri çözer
17:33 İnşaatta göçük: 2 işçi yaralandı
17:03 Erdoğan Hamas başkanı Haniye ile görüştü
16:39 ÖHD İstanbul Şubesi yeni yönetimini belirlendi
16:30 Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için eylemdeler
16:21 Birçok meslek örgütü Emine Şenyaşar’ı ziyaret etti
16:15 Gever'de kayyımdan kalan borçlar asıldı
15:38 Eylemde olan 15 tutsağa disiplin soruşturması
15:37 Sûr Belediyesi'ne soruşturma
15:17 Hasta tutsaklar Kaya ve Güvel’in tahliyesi istendi
15:14 Kaybedilen Ermeni aydınlar anıldı
14:23 ‘Zulüm bitinceye kadar mücadelemize devam edeceğiz’
14:18 Cizîr’de yapılacak baraj için 255 parselde 'acil kamulaştırma' kararı
14:16 KNK’nin 2 gün sürecek Genel Kurul ara toplantısı başladı
14:11 Kayıp yakınları 3 kentte bir araya geldi: Failler yargılansın
13:50 Amed Tiyatro Festivali'nde 'Tiyatroda değişimlerin tarihi' söyleşisi
13:35 29 yıl önce kaybettirilen Keremoğlu’nun akıbeti soruldu
11:50 Colemêrg’te heyelan: Küçükbaş hayvanlar toprak altında kaldı
11:30 YRP’li başkanın ilk icraatı sitesinin önünü mıcırlama oldu
10:36 Bakırhan: Yeni dönem perspektifimiz çok net; örgütleneceğiz, genişleyeceğiz
10:13 Çocuğa şiddet uygulayan imam serbest bırakıldı
09:45 9 öğrenciye cinsel tacizde bulunan okul müdürü tutuklandı
09:20 Süleyman Ahmet’ten 179 gündür haber yok
09:18 El konulan mektup gerekçesiyle tahliyesi 11 ay ertelendi
09:14 Tutsakların 'Abdullah Öcalan'a özgürlük' eylemi sürüyor
09:14 Kürkçüler Cezaevi'nde hasta tutsaklar 3 yıldır tedavi edilmiyor
09:12 1 Mayıs'ın adresi Taksim Meydanı
09:10 Özel savaş gerçekliği: Uyuşturucu değil kitap bulundurmak suç
09:08 'Su sorununu çözeceğim' sözü verip kenti susuz bıraktı
09:07 Wanlılar: Kenti birlikte yöneterek kayyım tahribatlarını giderebiliriz
09:05 Müslim: PKK bahane, hedef Kerkük ve Süleymaniye
09:01 Demir'den 'ortak mücadele' çağrısı: Hep beraber İmralı kapılarını açalım
09:00 20 NİSAN 2024 GÜNDEMİ
19/04/2024
23:56 Norveç’te hükümet kabinesinde değişiklik yapıldı
23:08 İstismar faili Kösedağ hakkındaki haber ve paylaşımlara erişim engeli
21:23 Amed’te Tiyatro Festivaline yoğun ilgi
21:15 Her Yer Çocuk Derneği İzmir’de Açıldı
21:01 Doğan’dan Mêrdîn ve Amed’e müfettiş tepkisi: Beyhude çabalar
20:46 Mêrdîn Büyükşehir Belediyesi’ne resen soruşturma başlatıldı
19:54 Bakanlıktan 'müfettiş' açıklaması
18:07 Şengal’de toplu mezar bulundu
17:56 İsrail’in saldırıları 196’ncı gününde: 34 bin kişi hayatını kaybetti
17:50 Amed Büyükşehir Belediyesi ‘bayrak kaldırıldı’ haberini yalanladı
17:33 Kerim Coşkun, boşanma aşamasında olduğu kadını katletti
17:13 Serêkaniyê Belediyesi üretim atölyesi kurdu
17:10 Halise Aksoy cezaevinden çıktı
16:49 İç Anadolu Cezaevleri raporu: En az 42 tutuklu yaşamını yitirdi
16:34 Emine Şenyaşar’ın Adalet Nöbeti 80’inci gününde
16:04 Gözaltına alınan 8 kişi serbest bırakıldı
15:57 Amed Tiyatro Festivali’nde ‘Güney’deki Kürt Tiyatrosu’ konuşuldu
15:55 Dedeoğulları'na saldırı davasında sanıklara indirimli cezalar
15:41 DEM Parti Hüda Kaya’nın tutukluluğunu Meclis’e taşıdı
15:30 Lezita işçilerini ziyaret eden kadınlar, sendika başkanı tarafından tehdit edildi
15:27 ‘Yüksek güvenlikli cezaevleri kapatılsın’ çağrısı
14:49 186 kişinin hayatını kaybettiği site kaçak çıktı
14:45 Tanju Özcan hakkında suç duyurusu
14:38 Sinpaş'tan ekolojiste 'kapımı kırdın' davası
14:35 Riha'da iş cinayeti
14:27 Tutsaklara 'tarafsız koğuş' baskısı
14:26 'Konuş, sen nerelisin' diye soran yurttaşa soruşturma
14:25 Mersin Emek ve Demokrasi Platformu’ndan 1 Mayıs çağrısı
14:16 30 yıllık tutsağın tahliyesi 6 ay ertelendi
14:03 Wan’ın Tûşba ve Artemêt ilçesinde şüpheli ölüm
14:01 İzmir'in su kaynağına kum ocağı açılacak
13:45 Erkek şiddeti sonucu yaralanan Yıldız yaşamını yitirdi
13:44 Suriye'de DAİŞ saldırısı: 28 asker ve milis öldü
13:20 AYM'den üniversitelerde bildiri dağıtmaya dair karar
12:06 Oğlunun cenazesini alamadan yaşamını yitirdi
11:23 İmralı için ailelerden görüşme başvurusu
11:21 Konya'da Talha Ç. anneannesini katletti
11:18 Maden faciasının yaşandığı yerde bir kişinin cenazesine ulaşıldı
11:11 Ege'de 4.5 büyüklüğünde deprem
10:42 Türkiye saldırısında bir peşmerge hayatını kaybetti
10:33 Hatimoğulları: Seçim sonuçları umudumuzu büyüttü
10:20 Bolu'da erkek şiddeti: 2 kişi katledildi
09:52 Halise Aksoy tahliye edildi
09:50 İtirafçı beyanları üzerinden ağırlaştırılmış müebbet talebi
09:46 Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için eylemdeler
09:29 KDP'nin alıkoyduğu gazeteciden haber alınamıyor
09:22 Dağlardan sofraya inen Zuzax
09:17 ABD basını: İsrail, İran'a misilleme saldırısı başlattı
09:15 'MEB farklı projelerle cemaat ve istihbaratı okullara sokuyor'
09:08 Ziyaret Beldesi borç batağında
09:02 'Ekoloji mücadelesi anti-militarist ve anti-emperyalist olmalı'
09:02 Ortadoğu'da çatışmalar tırmanıyor: Tek çözüm Demokratik Ulus
09:02 Adalet Nöbeti eylemcileri: Mücadelemiz devam edecek
09:01 Baharın müjdecisi kardelenler çiçek açtı
09:00 19 NİSAN 2024 GÜNDEMİ
01:24 Kobanê’de SİHA saldırısı
01:18 ABD, Filistin'in BM üyeliğini veto etti
01:14 Kenya’da helikopter kazası: Genelkurmay Başkanı ve 10 asker öldü
01:10 Meclis İliç Komisyonu’nun üyeleri Resmi Gazete’de
18/04/2024
23:17 Tokat'ta 4.4 büyüklüğünde bir deprem daha
23:09 Amed Tiyatro Festivali’nin startı verildi
22:49 Dêrik Belediyesi’nde x-ray cihazları kaldırıldı
22:31 Rönesans Rezidans davası: İmar affı yapan, imzası olan herkes yargılansın
21:31 Tokat’ta ev ve ahırlarda ağır hasar oluştu, halk sokakta
21:18 DİSK’ten 1 Mayıs’a katılım çağrısı
20:16 Erdoğan, AYM başkanıyla görüştü
20:06 AKP’li belediye, kömür küllerini dereye döktü
19:35 ‘Gardiyanlar, Örkmez ve Uğur’u ‘sizi tecavüzcülerin yanına veririz’ diye tehdit ediyor’
19:22 SES eski Eş Genel Başkanı Erden'in ev hapsi kaldırıldı
19:10 Kadınlar Amed’den seslendi: Devlet şiddetine karşı mücadeleye devam
18:27 Tokat'ta 5.6 büyüklüğünde deprem
18:23 DEM Parti, AK Genel Sekreteri Pejcinovic ile görüştü
17:54 Emine Şenyaşar’ın Adalet Nöbetine ÖHD ve DEM Parti’den destek
17:18 51 kişinin hayatını kaybettiği Furkan Apartmanına ilişkin rapor
17:06 Et ve Süt Kurumu’ndan yüzde 25’lik zam
17:01 Hastane deposunda bir işçi ölü bulundu
15:54 Amed’de kaza: 2’si çocuk 10 yaralı
15:48 21 kişinin hayatını kaybettiği otelin 5 kolonu eksikmiş
15:46 MEB’de ‘ihale’ soruşturmasında 3 gözaltı
15:26 AKP'li Beyoğlu'nun kaldırdığı kadın heykeli yeniden dikildi
14:47 Özerk Yönetim ve Şam yeniden diyalog masasında
14:46 Êlih kayyımı 3 milyar 53 milyon 970 bin TL borç bıraktı