Hatimoğulları: Kayyımlar gidecek, demokrasi gelecek

ÎDIR- Atanan kayyımın mafya düzeni kurduğunu ve halkın hakkını yediğini belirten DEM Parti Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları, kayyım siyasetini gönderdiklerinde kente yeniden demokrasi geleceğini ifade etti. 

 
Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları, partisinin Kulp’ta (Tuzluca) düzenlendiği halk buluşmasına katıldı. Buluşma öncesi ilçenin eşbaşkan adayları Kader Yiğitalp ve İsmet İlkutlu ile beraberindeki partililer, oluşturdukları konvoyla Hatimoğulları’nı ilçe girişinde karşıladı.
 
 
Partinin seçim şarkılar ile ilçeye giriş yapan Hatimoğulları, yol kenarında ve evlerin bahçesinde bulunan yurttaşları selamladı. Yurttaşlar da Hatimoğulları’nı coşkulu bir şekilde selamladı. Buluşma yerine ulaşan Hatimoğulları, şarkı, zılgıt ve zafer işareti ile karşılandı. Buluşmaya katılan kadınların yerel kıyafetlerle katılması dikkati çekerken, sarı, kırmızı ve yeşil fularlar taşıdı. Buluşmada ilk olarak söz alan eşbaşkan adayları, ilçeyi hep birlikte yöneteceklerini dile getirdi. Her iki eşbaşkan adayına da kitle yoğun ilgi gösterdi.
 
ANKARA BU SESİ DUYSUN!
 
Daha sonra söz alan Hatimoğulları, bu güne değin açtıkları ve kapatılan partilerine değindi. Bunun yanı sıra şu anda da partilerine yönelik devam eden saldırı ve baskılara da işaret eden Hatimoğulları, buna rağmen halkların partisi olmaya devam edeceklerini söyledi. Bu sırada kitle, “Direne direne kazanacağız” sloganlarını attı. Sözlerine devam eden Hatimoğulları, “İşte Ankara bu sesi duysun ki parti kapatmanın çözüm olmayacağını bilsin” dedi.
 
TEPKİ GÖSTERDİ
 
Kazandıkları belediyelere daha önce kayyım atandığını vurgulayan Hatimoğulları, halkın bu anlayışa boyun eğmediğini söyledi. “Dim dik ayaktayız” diyerek, sözlerini sürdüren Hatimoğulları, “Kayyımların ilk icraatı neydi? AKP’nin yereldeki izdüşümü ile aynı. MHP’nin izdüşümü ile aynı. Kürtçeyi yasakladılar belediyelerde. Kürtçe tabelaları indirdiler. Kadın kurumlarımızı kapattılar. 21’inci yüzyıldayız ve Tuzluca’da bazen sadece bir saat içme suyu veriliyor. Bu kabul edilebilir bir şey mi?” diye konuştu.
 
YEREL SORUNLARA DEĞİNDİ
 
İlçenin bozuk olan yol ve kaldırımlarına da dikkati çeken Hatimoğulları, yağmur yağdığında ilçenin çamur deryasına döndüğünü ifade etti. İlçenin tarım ve hayvancılık ile geçindiğini hatırlatan Hatimoğulları, “AKP iktidara geldiğinden beri Türkiye’nin tarımını tarumar etti, yok etti. Bizi dışardan ihracata mecbur ettiler. Oysa Tuzluca’nın çiftçisine destek sağlanırsa mazot konusunda bir destek sağlanırsa su kanalları doğru düzgün yapılsa ve bunların satışları için kooperatifler yapılsa Tuzluca halkı için çok faydalı olurdu. Yerel sorunları çözmek üzere eşbaşkanlarımız sizlerin sayesinde seçilecektir” diye belirtti.
 
72 MİLLETE AYNI MAKAMDAN BAKIYORUZ
 
Kürtlerin eşit haklar ve yurttaşlık talebi için tarih boyunca sayısız bedel ödediğini belirten Hatimoğulları, şöyle devam etti: “Sevgili Azeri kardeşlerim buradan sizlere seslenmek istiyorum; bizler Kürt’e,  Azeri’ye,  Arap’a, Laz’a, Çerkes’e, Ermeni’ye,  Sünni’ye, Alevi’ye ve 72 millete aynı makamdan bakan bir siyasi partiyiz. Tuzluca’da DEM Partiye sahip çıkın. DEM Partiye sahip çıkmak demek kendi kimliğine de sahip çıkmak demektir. Tuzluca halkı sizlere sesleniyorum; bizler gece gündüz demeden her mahallede girmedik ev, çalamadık kapı tutmadık el bırakmayacağız. Ben bunun sözünü sizin coşkunuzdan alıyorum. 31 Mart’ta bu meydanda zafer kutlaması yapacağız.” diye 
 
MEYDANDA KARŞILANDI
 
Hatimoğulları, konuşmasının ardından anneler ile birlikte büro açılışını gerçekleştirdi. Daha sonra ise yurttaşlar ile uzun bir süre meydanda halay çekti. Hatimoğulları, Îdir merkezindeki programına katılmak üzere beldeden ayrıldı. Hatimoğulları merkez girişinde de konvoy ile karşılandı. Hatimoğulları buluşmanın yapıldığı Zagros meydanında davul ve zurnalar ile karşılandı.
 
 
Yaptıkları ziyaret ve buluşmalara da değinen Hatimoğulları, partililerin ve yurttaşların gece gündüz çalıştığına vurgu yaptı. Kürt sorunun demokratik yöntemler ile çözülmesi ve PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın fiziki özgürlüğünün sağlanması için süren açlık grevi, Adalet Nöbetlerini ve Cumartesi annelerinin mücadelesine işaret eden Hatimoğulları, hepsinin selamını getirdiğini söyledi.
 
Hatimoğulları, kazanmak için gece gündüz çalıştan partililere teşekkür etti. Seçimlere sayılı günler kaldığını sözlerine ekleyen Hatimoğlulları, şunları ifade etti: “Bu seçimlere DEM Parti olarak birkaç şekilde hazırlık yapacağız. Kayyımların kentlerimizde yarattığı tahribatları tek tek ortadan kaldıracağız. Îdir’da bir yandaş basın, ‘Iğdır’ın 50 yıllık sorunlarını kayyım çözecek’ şeklinde manşet attı. Kayyımların olduğu yerde hırsızlık, talan, Kürt düşmanlığı vardı. Iğdır’da küçük mafyacıklar oluşturulmuş birimler Iğdır halkının hakkını yiyor. Sadece Îdir’da 500 milyon borç var. Belediyeye 500 milyon borç yapmışlar. Ama yürüyecek bir kaldırımımız, hayvancılık yapacağımız bir yer kalmamıştır. İşte kayyım budur, hırsızdır, talancıdır. Bizler 31 Mart seçimlerde siz değerli halkımızın desteğiyle başarıya ulaşacağız. Çok dili bir belediyecilik anlayışını hayata geçireceğiz. Belediyemiz kendi anadilinde hizmet verecek. Hakların dilinden daha güzel ne olabilir ki? Kaldırımları, alt yapıları, kanalizasyonları yapmak, hayvancılığa teşvik etmek ve üretimi güçlendirmek ilk görevlerimizden olacak. Kadınlar, gençlere kapılarımızı sonuna kadar açacağız. Kadınların en şekilde danışmanlık hizmeti almasını sağlayacağız. Kadın dair başkanlıklarımız en iyi şekilde kadınlara hizmet sunacak. Çünkü bizler Sakinelerin, Mahsa Aminaların ‘Jin, Jiyan AzadÎ’ sloganını değer edinmişiz.” 
 
‘HAYALET SEÇMEN’
 
Birçok kentte olduğu gibi Îdir’da da “hayalet seçmen” olduğunu vurgulayan Hatimoğlulları, şöyle devam etti: “AKP seçimle alamadığını, kayyımla aldı. Şimdi başka bir kayyımcı yola başvuruyorlar. Askerleri yerleştirip Iğdır’da belediyeyi almayı planlıyorlar. Bunlara karşı gece gündüz çalışacak mıyız? 7/24 çalışacağız. Ailelere tek tek gideceğiz ve bu iktidarın halk, işçi, emekçi, kadın düşmanlığını tek tek anlatacağız. Şehir dışında bulunan bütün akrabalarımızı gelip burada oy kullanmaları için çağrımızı yapalım. Hangi kentte Iğdırlı varsa en yakın DEM Parti il, ilçe örgütünü gidip başvurusunu yapsın ve buraya gelsin.”
 
‘HALKIN GÜCÜ SARAYLARDAN BÜYÜK’
 
Kayyım sistemine karşı demokratik belediyeciliği sağlayacaklarını dile getiren Hatimoğulları, sözlerini şöyle tamamladı: “Îdir’a demokrasi gelecek. Kürtlere düşman olanlara Iğdır halka en güçlü cevabı hep birlikte verecek mi? Kadınları, gençleri hukuksuzluğa sürükleyen, bizleri yok sayanlara hep birlikte kırmızı kart veriyor muyuz? Halkın gücü saraylardan çok daha büyük. Halkın gücü iktidardan çok çok daha büyük. Bizlere halka birlik beraberlik içinde olduğumuz sürece ne saraylar ne şahlar ne padişahlar bizlerin karşısında durmaz. Çünkü buranın halkı Zagros, Ağrı dağı gibi. Heyecanlı ve onurlu. Sizleri bu onurla, gururla ve dayanışma duygularıyla selamlıyorum. 31 Mart hepimizin zaferi kutlu olsun.” 
 
 
Hatimoğulları, konuşmasının ardından kitle ile birlikte büro açılışı yapmak üzere yürüyüşe geçti. Hatimoğulları, kitle ile birlikte sokakta bulunan yurttaşları ve esnafları selamladı. Yurttaşlar da zafer işareti ile Hatimoğulları’na karşılık verdi. Uzun bir süre boyunca yürüyüş düzenleyen kitle, yürüyüşte sık sık slogan da attı. Yürüyüşte, “Direne direne kazanacağız” sloganı dikkati çekerken, Hatimoğulları büro açılışı ardından kentten ayrıldı.
 

Diğer başlıklar

10:18 DEM Parti: Kürt gazeteciler 126 yıldır hakikatin izinde
09:49 Şengal'de 'özsavunma' hamlesi: Kendini savunmak her kadının görevi
09:13 Bakırhan: Çözüm için samimi olan her partiye açığız
09:06 Tutsaklar ‘Abdullah Öcalan’a özgürlük’ eyleminde
09:01 KDP’nin alıkoyduğu gazeteciden 181 gündür haber yok
09:01 ‘Birlikte mücadeleyle İmralı tecridi kaldırılabilir’
09:01 Yazar Karacabey: Sanatçıların inadı çok hükümet devirir
09:00 Gazeteci Karadaş: Ortadoğu'da halkların kaderi birbirine bağlı
09:00 22 NİSAN 2024 GÜNDEMİ
08:40 Adana’da minibüs kazası: 3 ölü, 18 yaralı
21/04/2024
23:11 Amedspor Kadın Futbol Takımı’ndan 3-1’lik skor
23:04 Amed’te Tiyatro Festivali sürüyor
21:17 Sakarya’da bir kadın hayatını kaybetmiş halde bulundu
21:11 Erzirom’da kaza
19:41 KNK Genel Kurulu sonuç bildirgesi: Artık birlik zamanı
17:25 Emine Şenyaşar’ın Adalet Nöbeti 82’nci gününde
17:15 Amedspor taraftarını üzdü
16:34 KNK: Saldırılara karşı seferberlik tutumuna ihtiyaç var
16:08 Hedef gösterilen zihinsel engelli Gezer tutuklandı
15:34 Turhal'da 4.1 büyüklüğünde deprem
15:12 Amedspor’un ‘şampiyonluk’ maçı başladı
15:08 Hedef gösterilen engelli bireye dair yeni detay
14:30 KNK kurulunda 'birlik' vurgusu
14:22 Çandar: Halk iradesine saygı duyun
13:29 Amed'de maç öncesi ‘şampiyonluk’ coşkusu
13:11 İsrail saldırılarında ölü sayısı 34 bini geçti
12:50 DEM Parti Kadın Meclisi: Kadınlar coğrafyayı mora boyadı
12:29 Amedspor-Iğdırspor maçı öncesi 2 gözaltı
11:35 İran'da Kürtçe öğretmenine 10 yıl hapis
11:26 Metîna'ya yoğun bombardıman
10:17 Türkiye yüksek enflasyonla dünyada 4'üncü sırada
09:53 Amedspor'dan 'sahte bilet' uyarısı
09:34 Jin Dergi çocuk haklarını kapağına taşıdı
09:31 Erdoğan ziyareti öncesi Metîna’da yeni bir saldırı başlatıldı
09:14 Kadınlardan 1 Mayıs çağrısı: Taksim’de olalım
09:13 126 yıldır süren direniş geleneği
09:12 Dr. Pashang: Kürtlerin Ortadoğu'daki krize karşı tek seçeneği birlik olmaktır
09:10 Abdullah Öcalan için her gün CPT'ye mektup gönderilecek
09:09 180 gün oldu: Gazeteci Ahmet nerede?
09:09 Tutsaklar Abdullah Öcalan’ın fiziki özgürlüğü için eylemde
09:08 Amed Tiyatro Festivali: Yasakları anlamsız kılıyoruz
09:07 AKP’li Albayrak 460 milyon 601 bin TL borç bıraktı
09:00 21 NİSAN 2024 GÜNDEMİ
07:28 İzmir Kitap Fuarı'nda 'Kurdistan'a tahammülsüzlük
00:19 Sûr Belediyesi hedef gösterilmişti: Gözaltına alınan kişi zihinsel engelli çıktı
20/04/2024
22:37 ‘Derwêş yan Gudû’ oyunu ayakta alkışlandı
22:17 Basel'de gençlerden ‘Öcalan’a özgürlük’ talepli panel
22:01 Sarıyer’de AVM’de yangın
21:17 Erdoğan Rabia Naz'ın babasına dava açtı
21:08 Pîrsus Katliamı anmasında dava duruşmasına çağrı
20:57 Eşbaşkanlar bakanlık ve Sayıştay'dan müfettiş talep etti
19:51 Çeşme'de kanalizasyon suları denize dökülüyor
19:45 Kürt kazanımlarına saldırıya karşı ortak mücadele mesajı
19:26 Ankara’da 'Büyük Savunma Mitingi' düzenlenecek
18:58 KNK’li Uzun’dan ulusal birlik konferansı çağrısı
18:49 DEM Parti: Bayrak ve marş istismarına dayalı siyaset dönemi miadını doldurdu
18:27 Bakan Şimşek, IMF Başkan Yardımcısı ile görüştü
18:01 Sur’daki çocuklar müziğe doydu
17:52 Wan’da ilk meclis toplantısı: Birlikte yöneteceğiz
17:40 KNK toplantısı: Ortadoğu krizini Abdullah Öcalan'ın fikirleri çözer
17:33 İnşaatta göçük: 2 işçi yaralandı
17:03 Erdoğan Hamas başkanı Haniye ile görüştü
16:39 ÖHD İstanbul Şubesi yeni yönetimini belirlendi
16:30 Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için eylemdeler
16:21 Birçok meslek örgütü Emine Şenyaşar’ı ziyaret etti
16:15 Gever'de kayyımdan kalan borçlar asıldı
15:38 Eylemde olan 15 tutsağa disiplin soruşturması
15:37 Sûr Belediyesi'ne soruşturma
15:17 Hasta tutsaklar Kaya ve Güvel’in tahliyesi istendi
15:14 Kaybedilen Ermeni aydınlar anıldı
14:23 ‘Zulüm bitinceye kadar mücadelemize devam edeceğiz’
14:18 Cizîr’de yapılacak baraj için 255 parselde 'acil kamulaştırma' kararı
14:16 KNK’nin 2 gün sürecek Genel Kurul ara toplantısı başladı
14:11 Kayıp yakınları 3 kentte bir araya geldi: Failler yargılansın
13:50 Amed Tiyatro Festivali'nde 'Tiyatroda değişimlerin tarihi' söyleşisi
13:35 29 yıl önce kaybettirilen Keremoğlu’nun akıbeti soruldu
11:50 Colemêrg’te heyelan: Küçükbaş hayvanlar toprak altında kaldı
11:30 YRP’li başkanın ilk icraatı sitesinin önünü mıcırlama oldu
10:36 Bakırhan: Yeni dönem perspektifimiz çok net; örgütleneceğiz, genişleyeceğiz
10:13 Çocuğa şiddet uygulayan imam serbest bırakıldı
09:45 9 öğrenciye cinsel tacizde bulunan okul müdürü tutuklandı
09:20 Süleyman Ahmet’ten 179 gündür haber yok
09:18 El konulan mektup gerekçesiyle tahliyesi 11 ay ertelendi
09:14 Tutsakların 'Abdullah Öcalan'a özgürlük' eylemi sürüyor
09:14 Kürkçüler Cezaevi'nde hasta tutsaklar 3 yıldır tedavi edilmiyor
09:12 1 Mayıs'ın adresi Taksim Meydanı
09:10 Özel savaş gerçekliği: Uyuşturucu değil kitap bulundurmak suç
09:08 'Su sorununu çözeceğim' sözü verip kenti susuz bıraktı
09:07 Wanlılar: Kenti birlikte yöneterek kayyım tahribatlarını giderebiliriz
09:05 Müslim: PKK bahane, hedef Kerkük ve Süleymaniye
09:01 Demir'den 'ortak mücadele' çağrısı: Hep beraber İmralı kapılarını açalım
09:00 20 NİSAN 2024 GÜNDEMİ
19/04/2024
23:56 Norveç’te hükümet kabinesinde değişiklik yapıldı
23:08 İstismar faili Kösedağ hakkındaki haber ve paylaşımlara erişim engeli
21:23 Amed’te Tiyatro Festivaline yoğun ilgi
21:15 Her Yer Çocuk Derneği İzmir’de Açıldı
21:01 Doğan’dan Mêrdîn ve Amed’e müfettiş tepkisi: Beyhude çabalar
20:46 Mêrdîn Büyükşehir Belediyesi’ne resen soruşturma başlatıldı
19:54 Bakanlıktan 'müfettiş' açıklaması
18:07 Şengal’de toplu mezar bulundu
17:56 İsrail’in saldırıları 196’ncı gününde: 34 bin kişi hayatını kaybetti
17:50 Amed Büyükşehir Belediyesi ‘bayrak kaldırıldı’ haberini yalanladı
17:33 Kerim Coşkun, boşanma aşamasında olduğu kadını katletti
17:13 Serêkaniyê Belediyesi üretim atölyesi kurdu
17:10 Halise Aksoy cezaevinden çıktı
16:49 İç Anadolu Cezaevleri raporu: En az 42 tutuklu yaşamını yitirdi
16:34 Emine Şenyaşar’ın Adalet Nöbeti 80’inci gününde
16:04 Gözaltına alınan 8 kişi serbest bırakıldı
15:57 Amed Tiyatro Festivali’nde ‘Güney’deki Kürt Tiyatrosu’ konuşuldu
15:55 Dedeoğulları'na saldırı davasında sanıklara indirimli cezalar
15:41 DEM Parti Hüda Kaya’nın tutukluluğunu Meclis’e taşıdı
15:30 Lezita işçilerini ziyaret eden kadınlar, sendika başkanı tarafından tehdit edildi
15:27 ‘Yüksek güvenlikli cezaevleri kapatılsın’ çağrısı
14:49 186 kişinin hayatını kaybettiği site kaçak çıktı
14:45 Tanju Özcan hakkında suç duyurusu
14:38 Sinpaş'tan ekolojiste 'kapımı kırdın' davası
14:35 Riha'da iş cinayeti
14:27 Tutsaklara 'tarafsız koğuş' baskısı
14:26 'Konuş, sen nerelisin' diye soran yurttaşa soruşturma
14:25 Mersin Emek ve Demokrasi Platformu’ndan 1 Mayıs çağrısı
14:16 30 yıllık tutsağın tahliyesi 6 ay ertelendi
14:03 Wan’ın Tûşba ve Artemêt ilçesinde şüpheli ölüm
14:01 İzmir'in su kaynağına kum ocağı açılacak
13:45 Erkek şiddeti sonucu yaralanan Yıldız yaşamını yitirdi
13:44 Suriye'de DAİŞ saldırısı: 28 asker ve milis öldü
13:20 AYM'den üniversitelerde bildiri dağıtmaya dair karar
12:06 Oğlunun cenazesini alamadan yaşamını yitirdi
11:23 İmralı için ailelerden görüşme başvurusu
11:21 Konya'da Talha Ç. anneannesini katletti
11:18 Maden faciasının yaşandığı yerde bir kişinin cenazesine ulaşıldı
11:11 Ege'de 4.5 büyüklüğünde deprem
10:42 Türkiye saldırısında bir peşmerge hayatını kaybetti
10:33 Hatimoğulları: Seçim sonuçları umudumuzu büyüttü
10:20 Bolu'da erkek şiddeti: 2 kişi katledildi
09:52 Halise Aksoy tahliye edildi
09:50 İtirafçı beyanları üzerinden ağırlaştırılmış müebbet talebi
09:46 Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için eylemdeler
09:29 KDP'nin alıkoyduğu gazeteciden haber alınamıyor
09:22 Dağlardan sofraya inen Zuzax
09:17 ABD basını: İsrail, İran'a misilleme saldırısı başlattı
09:15 'MEB farklı projelerle cemaat ve istihbaratı okullara sokuyor'
09:08 Ziyaret Beldesi borç batağında
09:02 'Ekoloji mücadelesi anti-militarist ve anti-emperyalist olmalı'
09:02 Ortadoğu'da çatışmalar tırmanıyor: Tek çözüm Demokratik Ulus
09:02 Adalet Nöbeti eylemcileri: Mücadelemiz devam edecek
09:01 Baharın müjdecisi kardelenler çiçek açtı
09:00 19 NİSAN 2024 GÜNDEMİ
01:24 Kobanê’de SİHA saldırısı
01:18 ABD, Filistin'in BM üyeliğini veto etti
01:14 Kenya’da helikopter kazası: Genelkurmay Başkanı ve 10 asker öldü