Rapor: 2023'te Ege bölgesinde 515 kadın hak ihlaline maruz kaldı

  • kadın
  • 15:21 24 Şubat 2024
  • |
img
İZMİR - İHD İzmir Şubesi Kadın Meclisi, "2023 Yılı Ege Bölgesi Kadına Yönelik Hak İhlalleri Raporu"nda 515 kadının hak ihlaline maruz kaldığını belirtti. 
 
İnsan Hakları Derneği (İHD) İzmir Şubesi Kadın Meclisi, “2023 Yılı Ege Bölgesi Kadına Yönelik Hak İhlalleri Raporu”nu dernek binasında düzenlediği basın toplantısı ile açıkladı. Raporun Aydın, Afyon, Balıkesir, Muğla, Manisa, Uşak, Burdur, Isparta, Denizli, Kütahya ve İzmir illerini kapsadığı belirtilirken, basın metnini İHD İzmir Şube Eşbaşkanı Zilan Gümüş ve dernek yönetiminden Vetha Aydın okudu.
 
Kadınların her alanda şiddet gördüğünü belirten Zilan Gümüş, devlet şiddetine dikkat çekti: “Kadınlar bu alanda sürekli baskı ve şiddet görmüş, hatta fiziki şiddete varıncaya kadar tehdit edilmiş, ajanlaştırma dayatılmış, kadının kendini ifade edebilme, yaşam içinde var olma çabası elinden alınmaya çalışılmıştır. Ve yine yapılan başvurulardan anladığımız bu tip ajanlaştırma dayatmaları kadınları aile içinde ve aile ilişkilerinde zora sokmuş, yaşadığı devlet baskısı ve şiddetinden sonra ayrıca aile içinde de sıkıntılar yaşamış ve her anlamda şiddete maruz kalmıştır.” 
 
CEZAEVLERİNDE YAŞANAN HAK İHLALLERİ
 
Cezaevlerinden gelen mektuplardan yola çıkarak, ailelerin görüşmelerinden edilen bilgiler ve tahliye olan tutsakların başvurularından baskı ve yasakların arttığı bilgisini edindiklerini ifade eden Gümüş,  “Kadın mahpuslar, her gün onlarca ihlalle karşı karşıya bırakılmaya devam edilmiştir. Hapishanelerde; tecrit, işkence ve yaşam hakkı ihlalleri, hasta mahpusların tedavi ve sağlığa erişimine dair ihlaller, yaşı ilerlemiş mahpusların sağlığa erişimde yaşadığı ihlaller, koğuşların aşırı doluluğundan kaynaklı yaşanan sağlık sorunları ve psikolojik sorunlardan kaynaklı ihlaller, sebepsiz infaz yakmalardan kaynaklı ihlaller 2023 yılında da artarak devam etmiş. Tutuklamalar arttıkça hapishanelerdeki sorunlarda, yaşanan ihlallerde artarak devam etmiştir” diye konuştu.
 
'TOPLUMSAL CİNSİYET EŞİTLİĞİ SAĞLANMALI' 
 
Kadına yönelik şiddet, taciz, tecavüz, darp gibi hak ihlallerinin her geçen yıl artmaya devam ettiğini ifade eden Gümüş, yaşanan ihlallerin giderilmesine yönelik önerileri şu şekilde sıraladı: 
 
"*Toplumsal cinsiyet eşitliği her alanda derhal sağlanmalı. Mevcut Ceza hukuku kadını koruyacak şekilde düzenlenmeli. 6284 Sayılı Kanunu etkin bir şekilde uygulanmalı. Kadına yönelik şiddet konusunda 7/24 kadınlar tarafından ulaşılabilecek profesyonel kişiler ve kurumlar oluşturulmalı, telefona ulaşamayan kadınlar için alternatif yollar kurulmalı ve bunlar Türkçe, Kürtçe, Arapça, İngilizce gibi pek çok dili barındırmalı, işaret dili bilen personel bulunmalı. Mülteci kadınların güvenliği sağlanmalı ve mülteci kadınlara yönelik güçlendirici çalışmalar yapılmalı. Sığınaklar erişilebilir ve uluslararası standartlara uygun olmalı, 60 yaş üzerindeki kadınlar da sığınaklara kabul edilmeli. Sığınaklardan çıkan kadınlar için ekonomik ve sosyal yardımlar işlevsel olmalı.
 
*İntihar demek yerine kadınların neden ve kim/ler tarafından öldürüldüğü araştırmalı. Kolluk kuvvetlerinin keyfi bir şekilde caydırıcı ve yanlış bilgi vermesine yaptırım uygulanmalı. LGBT+ lara çalışma, barınma, yaşam alanları sağlanmalı, kolluk gücünün keyfi uygulamaları engellenmeli. Resmi kurum ve kuruluşların kadın ve LGBT+ lar ile ilgili nefret söylemleri ve ayrımcı söylemleri hakkında yasal girişimlerde bulunulmalı. Doğum kontrol yöntemleri ve kürtaj ücretsiz olmalı. Cinsel sağlık hizmetlerinde kadınlar hiçbir ayrımcılığa maruz kalmamalı. Bebek ve çocuk kreşleri ücretsiz ve erişilebilir olmalı. Yetkililer Kadınları güçlendirici politikalar uygulamalı, hayatın her alanında yaşanan hak ihlallerini Toplumsal Cinsiyet Eşitliğini sağlayıcı politikalar ile gidermelidirler. Erkek egemen sistem kadın katillerini korumaktan vazgeçmeli, iyi hal indirimi, ceza indirimi yerine caydırıcı cezalar verilmeli. Cezasızlık politikasından vazgeçilmeli.
 
* Kayıtlara şüpheli kadın ölümü diye geçen her ölüm aydınlatılmalı etkin soruşturma yürütülmeli. Kadının çalışma alanında erkek egemen sistemin dayattığı baskıcı politikalardan vazgeçilmeli. Her kadın istediği ile evlenebilmeli, boşanmak isteyen kadının güvenliği sağlanmalı. Kadın nafaka talep edebilmeli, kazanılmış kadın haklarına saldırıdan vazgeçilmeli.
 
* Kadın kendi cinselliğini yaşama hakkına sahip olabilmeli. Her kadın istediği işte çalışabilmeli, sigortalı olma hakkına sahip olabilmeli, dini yaşama katılıp katılmamaya kendi karar verebilmeli.  Koğuş aramalarında eşyaları kırmak, tahrip etmek alınan elektronik eşyaların verilmemesi gibi uygulamalardan vazgeçilmeli. Hapishanelerde keyfi uygulamalar son verilmeli."
 
515 HAK İHLALİ
 
Daha sonra söz alan Fetva Aydın, çalışmaları sonucunda elde ettikleri hak ihlallerini şu şekilde sıraladı:
 
"*Kadın cinayeti 45, Kadın Cinayetinde Gözaltı 2, Kadın Cinayetinde Tutuklama 1, Öldürmeye Teşebbüs 13, Öldürmeye Teşebbüsten Gözaltı 4, Öldürmeye Teşebbüsten Tutuklama 1, Trans Birey Öldürmeye Teşebbüs Cezasızlık 1, Kadın Taciz 4, Kadın Tazici Yargılanan Fail Sayısı 6, Cinsel İstismar 2, Cinsel İstismar Sonucu Gözaltı 2, Cinsel İstismar Sonucu Tutuklama 3, Cinsel İstismar Sonucu Yargılama 1.
 
KADIN ÖLÜMLERİ
 
Kadın İntiharı 2, İntihara Teşebbüs 5, Trans Cinayeti 2, Kadın Cinayetinde Haksız Tahrik İndirimi       13, Kadın Yaralama 6, Kadın Yaralanasından Ceza Alan Fail  1, Kayıp Kadın 8, Şüpheli Kadın Ölümü  33, Şüpheli Kadın Ölümünden Tutuklu 7, Şüpheli Kadın Ölümünden Gözaltı 5, Şüpheli Kadın Ölümünde, Yargılanan 2 Kadına Darp 6, Kadına Darp Sonucu Tutuklama 1, Yabancı Uyruklu Kadın Ölümü 3, Yabancı Uyruklu Kadın Ölümünde Gözaltı 2, Yabancı Uyruklu Kadın Ölümünde Tutuklama 2,Yabancı Uyruklu Kadın Yaralanması 1,Yetersiz Koruma Kararı 2, Kadına Tecavüz  1, Kadın Tehdit   1, Haksız Tahrik İndirimi (Trans Cinayeti), Silahlı Saldırı 15, Silahlı Saldırı Sonucu Gözaltı 6, Silahlı Saldırı Sonucu Tutuklama 5, Silahlı Saldırı Sonucu Yargılanan Fail 1, Hapishanede Kadın Ölümü 1, Çalışma Yaşamında Cinsiyet Eşitsizliği 1,Aile Bireyi Tarafından Kadın Cinayeti 4, Aile Bireyi Tarafından Yaralanma 3, Zorla Fuhuşa Sürükleme 2, Erkeğe Ceza İndirimi 1, Şiddete Maruz Kalan Kadın  3, Şiddet Sonucu Ölüm  1, Kadına Şiddet Gözaltı 2,Kadına Şiddet Tutuklama 2, Susturulmaya Yönelik Rüşvet  1, Ölümle Tehdit 3, Tehdit Sonucu Mala Zarar 2.
 
KADINA ŞİDDET
 
Öz Savunmaya Ceza İndirimi Yapılmaması 1, Kadına Cinsel Saldırı 1, Kadın Ölümü/Tehdit/Saldırı Sonucu Açılan Dava/Soruşturma 5, Kamu Görevlisi Soruşturma 20, Ceza Alan Fail Sayısı 3, Tutuklama       3, Gözaltı 2, Soruşturma Açılan Fail Sayısı 3, (Cinayet) Korumanın Yetersizliği 3, Faillerin Yakalanması Konusunda Yeterli Çabanın Gösterilmemesi (Kadın Cinayeti) 11, (Yabancı Uyruklu) Fuhuşa Zorlanan Kadın Sayısı 88,Yabancı Uyruklu Kadınların Fuhuşa Zorlanması Sonucu Gözaltı 15, Yabancı Uyruklu Kadınların Fuhuşa Zorlanması Sonucu Tutuklama 8, Kadına Cinsel Kimliği Nedeniyle Basın Yoluyla Saldırı 1, Bulunduğu Konumu Kadın Tacizi Ve Ölümü İçin Kullanmada Cezasızlı 2, Siyasi Nedenlerle Kadın Tacizi 1, Özsavunma 1,Kundaklama 1, Kundaklama Sonucu Kadın Ölümü 1, Kundaklama Sonucu Tutuklama 1, Seçim Çalışmasında Saldırı 2, Kadın Sığınma Evinde Gıda Zehirlenmesi 5, İşçi Kadın Ölümü 1, İşçi Kadın Yaralı 1, Özel Hayata İlişkin Hakaret/İfşa Sonucu Yargılanan Fail 1.
 
CEZAEVLERİNDE YAŞANAN HAK İHLALLERİ
 
Çıplak Arama 2, Açlık Grevinde Olanlar 14, Açlık Grevinde Olanlara Vitamin Vs. Verilmemesi 2, İnfaz Yakma/Denetimli Serbestlik Hakkının Engellenmsi/Disiplin Cezası 7, İdari Gözlem Kurulunun Tarafsızlığı 1,Kurumlara/Mahkemeye Gönderilen Dilekçelerin Engellenmesi 6, Kürtçe Kitapların Teslim Edilmemesi/Geç Verilmesi 2, Kantide Satılan Malzeme Ve Gıdalara Fahiş Fiyat Uygulanması 1, Kantin İçin Yatırılan Paranın Kullanmasının Engellenmesi 1, Tek Kişilik Oda Da Tutma  2, İşkence/Kötü Muamele 1, Can Güvenliğinin Sağlanamaması 2, Hijyenik Ortamın Sağlanamaması 1.
 
Kitap Mektup Ve Gazete Engeli 3, İletişim Engeli 2, Tedavi Hakkının Engellenmesi 10,Hastanede Tedavinin Yapılmaması 2, Sosyal Faaliyet/Sohbet/Spor Hakkının Engellenmesi 3, Koğuş Kapasitesinin Üstünde Kalma 2,Koğuş (Sağlık Nedeniyle) Talebinin Redi 1, Hasta Mahpus 4, Hasta Mahpus Tahliyesinin Engellenmesi 1, Şüpheli Ölüm 1, Psikolojik Baskı 1, Tehdit Hakaret 2, Ters Kelepçe 1, Sevk Talebinin Red Edilmesi 1,Talebi Dışında Sevk /Sürgün 1, Temel İhtiyaçlarının Karşılanmaması 6, Havalandırma Yetersizliği/ Başka Mahpuslarla Havalandırmaya Çıkarma (Can Güvenliği Tehdidi) 3, Ayakta Sayım Dayatması 1, Koğuş Araması/ Eşyaların Tahrip Edilmesi 4."
 
'TOPLUMSAL CİNSİYET EŞİTLİĞİ SAĞLANMALI' 
 
Kadına yönelik şiddet, taciz, tecavüz, darp gibi hak ihlallerinin her geçen yıl artmaya devam ettiğini ifade eden Aydın, yaşanan ihlallerin giderilmesine yönelik öneriler şu şekilde belirtti:
 
"*Toplumsal cinsiyet eşitliği her alanda derhal sağlanmalı, Mevcut Ceza hukuku kadını koruyacak şekilde düzenlenmeli, 6284 Sayılı Kanunu etkin bir şekilde uygulanmal, Kadına yönelik şiddet konusunda 7/24 kadınlar tarafından ulaşılabilecek profesyonel kişiler ve kurumlar oluşturulmalı, telefona ulaşamayan kadınlar için alternatif yollar kurulmalı ve bunlar Türkçe, Kürtçe, Arapça, İngilizce gibi pek çok dili barındırmalı, işaret dili bilen personel bulunmalı. Mülteci kadınların güvenliği sağlanmalı ve mülteci kadınlara yönelik güçlendirici çalışmalar yapılmalı. Sığınaklar erişilebilir ve uluslararası standartlara uygun olmalı, 60 yaş üzerindeki kadınlar da sığınaklara kabul edilmeli. Sığınaklardan çıkan kadınlar için ekonomik ve sosyal yardımlar işlevsel olmalı. İntihar demek yerine kadınların neden ve kim/ler tarafından öldürüldüğü araştırmalı. Kolluk kuvvetlerinin keyfi bir şekilde caydırıcı ve yanlış bilgi vermesine yaptırım uygulanmalı. LGBT+ lara çalışma, barınma, yaşam alanları sağlanmalı, kolluk gücünün keyfi uygulamaları engellenmeli.
 
*Resmi kurum ve kuruluşların kadın ve LGBT+ lar ile ilgili nefret söylemleri ve ayrımcı söylemleri hakkında yasal girişimlerde bulunulmalı. Doğum kontrol yöntemleri ve kürtaj ücretsiz olmalı. Cinsel sağlık hizmetlerinde kadınlar hiçbir ayrımcılığa maruz kalmamalı, Bebek ve çocuk kreşleri ücretsiz ve erişilebilir olmalı, Yetkililer Kadınları güçlendirici politikalar uygulamalı, hayatın her alanında yaşanan hak ihlallerini Toplumsal Cinsiyet Eşitliğini sağlayıcı politikalar ile gidermelidirler, Erkek egemen sistem kadın katillerini korumaktan vazgeçmeli, iyi hal indirimi, ceza indirimi yerine caydırıcı cezalar verilmeli. Cezasızlık politikasından vazgeçilmeli, Kayıtlara şüpheli kadın ölümü diye geçen her ölüm aydınlatılmalı etkin soruşturma yürütülmeli, Kadının çalışma alanında erkek egemen sistemin dayattığı baskıcı politikalardan vazgeçilmeli.
 
KADINLAR TALEPLERİNİ ÖZGÜRCE DİLE GETİREBİLMELİ
 
*Her kadın istediği ile evlenebilmeli, boşanmak isteyen kadının güvenliği sağlanmalı, Kadın nafaka talep edebilmeli, kazanılmış kadın haklarına saldırıdan vazgeçilmeli, Kadın kendi cinselliğini yaşama hakkına sahip olabilmeli, Her kadın istediği işte çalışabilmeli, sigortalı olma hakkına sahip olabilmeli, dini yaşama katılıp katılmamaya kendi karar verebilmeli, Çalışma yaşamında ücret gelirlerinde cinsiyet eşitliği gözetilmeli, Kendisinin rıza göstermediği herhangi bir cinsel davranışa zorlanmamalı. Ekonomik kaynaklar ve para kadın üzerinde bir yaptırım ve kontrol aracı olarak kullanılmamalı, Parti ve kadın kuruluşlarında çalışma yapan kadınlar üzerindeki devlet baskısına son verilmeli, (Ajanlaştırma gibi) kadınlar hayatın her alanında özgürce taleplerini dile getirebilmeli, 
 
CEZAEVLERİ
 
*Hapishanelerde çocukları ile kalan kadınlara sağlıklı çocuk gelişimine uygun ortamlar yaratılmalı,  Hapishanelerdeki kadın mahpuslara uygulanan ayrımcı uygulamalara son verilmeli, Hastanede kelepçeli muayene dayatmasından vazgeçilmeli, Koğuş aramalarında eşyaları kırmak, tahrip etmek alınan elektronik eşyaların verilmemesi gibi uygulamalardan vazgeçilmeli, Hapishanelerde keyfi uygulamalar son verilmeli, Hapishanelerde kadın mahpusların hijyen talepleri karşılanmalı, Hapishanelerde posta, ısınma, aydınlanma ücretlerine yapılan fahiş ücret politikasından vazgeçilmeli, haberleşmeleri sağlanmalı, Koğuşlardaki mahpus sayıları normalleşmeli, aşırı doluluktan vazgeçilmeli, Keyfi uygulamalar ile infaz yakılmasından vazgeçilmeli. Hapishanelerdeki mahpusların hakkı olan telefon görüşmeleri ve görüntülü görüşmeler engellenmemeli, Hapishanelerde sosyal aktivitelerin engellenmesinden vazgeçilmelidir."
 

Diğer başlıklar

19:33 Çukurova’da kadınlardan öz savunma çağrısı
19:20 Wan direnişinin güler yüzlü çocuğu: İrademize sahip çıktık
19:07 Grevdeki işçiler gözaltına alındı
17:19 YSK, 2 il, 11 ilçe ve 7 beldede seçim itirazlarını reddetti
17:07 Şenyaşar, bariyerlere rağmen eylemini sürdürdü
16:55 Wan direnişinin sembolü Muhammed Orhan tahliye edildi
16:47 Seçimlerdeki şaibelerin araştırılması için önerge
16:44 Leyla Güven’e 5 ay ceza
16:41 Şiddet uygulayan polisler açığa alındı
15:24 Amed’de trafik kazası
15:13 Seçim sonrası yeni anket
14:37 İzmir’de asbestli gemi tepkisi
14:18 17 ve 18'inci turlarda da yeni başkan seçilemedi
13:35 1 Mayıs çağrısı: Adaletsiz düzene karşı alanlara çıkalım
12:46 Hatimoğulları: İktidarın 'çöktürme planı' çökmüştür
12:31 9. Amed Tiyatro Festivali'nde 19 oyun sahnelenecek
12:16 6 kadın gazetecinin davası ertelendi
11:49 Bahçeli seçim başarısızlığını görmedi: Oyumuz yüzde 16,62!
11:38 Cezaevi ve savcılığa İmralı başvurusu
11:37 ÇGD’nin ‘Yılın Başarılı Gazetecileri’ ödülleri sahiplerini buldu
11:31 Eylemdeki tutsağın annesi: Talepleri talebimizdir
11:05 BİSAM: Yoksulluk sınırı 57 bin 578 TL
11:01 Kobanê Davası'nda yarın tutukluluk incelemesi yapılacak
10:57 İstanbul’da ev baskınları
09:58 Altın fiyatlarında yeni rekor
09:10 KDP’nin alıkoyduğu gazeteciden 175 gündür haber yok
09:09 Tutsaklar ‘Abdullah Öcalan’a özgürlük’ eyleminde
09:06 Ayşe Gökkan: Özel savaşa karşı özsavunma halkası genişletilmeli
09:03 Celadet Elî Bedirxan için saygı gecesi düzenlenecek
09:02 Hevsel'de çok emek az kazanç
09:01 Wêranşar'da Çarşema Sor kutlanacak
09:00 16 NİSAN 2024 GÜNDEMİ
08:30 Qileban’da kaza: 4 kişi hayatını kaybetti
08:17 DAİŞ’liler 100 küçükbaş hayvan kaçırdı
08:10 91 kurum ve isimden CPT'ye İmralı mektubu
15/04/2024
21:55 AK önünde Abdullah Öcalan için miting: Sessizliği kabul etmeyeceğiz
21:34 İsrail'den İran saldırısına karşılık verme kararı
21:27 Filistinli Gazeteciler Sendikası: İsrail mart ayında 6 gazeteciyi öldürdü
19:14 Girê Sor’da aracın çarptığı çocuk yaşamını yitirdi
18:34 Adana Kadın Platformu’ndan fail H.İ’nin beraatine tepki
17:12 Şemzînan’da polisten yurttaşlara tehdit ve hakaret
16:48 DEDAŞ'tan boş daireye 34 bin TL fatura!
16:36 Adalet Bakanlığı’nın üç kapısı da Emine Şenyaşar’a kapalı
16:28 BES-AR: Yoksulluk sınırı 66 bine dayandı
16:23 Üniformalı tacizine tepki: Özsavunmamızı geliştireceğiz
15:59 Medet Serhat'ın mezarına saldırıya dair suç duyurusu
14:59 Şirnex’te mahalle bekçisi bir kişiyi vurdu
14:53 Yargıtay savcısı Deniz Poyraz davasında taleplerin reddini istedi
14:15 Kamu emekçileri vergide adalet istedi
14:12 DEM Parti’den avukat Akalın’ın mezarına ziyaret
13:37 Sêrt kayyımının bıraktığı borç: 456 milyon TL
13:35 Kürt müziğinin son 13 yılından seçme eser akorları kitabı çıktı
13:33 Temelli'den Meclis'teki partilere: Ders çıkarma zamanı
13:14 İran 2 kolberi katletti
12:28 ‘Büyüyen mücadelemiz tecridi kıracak’
12:19 Beşiktaş yangınında itfaiye raporu çıktı
12:14 İsrail'de 'savaş kabinesi' toplanacak
12:14 Bütçe açığı daha ilk çeyrekte 500 milyar TL’yi geçti
11:58 Yargıtay seçimleri 17'nci tura kaldı
11:39 DİB’ten Kobanê Davası çağrısı: Hukuksuzluğa karşı tutum alın
11:10 Türkiye ile İsrail arasındaki ticaretin yasaklanmasına dair kanun teklifi
11:00 Merkez Bankası’ndan rekor zarar!
10:33 Benzine yılda yüzde 113 zam
10:25 Erkek şiddeti: 1 kadın katledildi 1 kadın ağır yaralı
10:09 TÜİK'in Şubat ayı işsizlik rakamı: 8,7
10:05 Biradost'a hava saldırısı
09:56 Gram altının fiyatı 2 bin 455 TL'yi aştı
09:49 Adalet Nöbeti eylemi farklı bir evreye taşınacak
09:37 Eylemdeki tutsak: Sesimizi herkese duyurun
09:12 Botan Vadisi bahar renklerine büründü
09:08 Tutsaklar ‘Abdullah Öcalan’a özgürlük’ talebiyle eylemde
09:07 KDP istihbaratının alıkoyduğu gazeteciden haber yok
09:06 Özel savaşa karşı mücadele hattı: Xwebûn
09:03 İhlallere karşı 'sokakta mücadele' çağrısı
09:01 Sêrtliler kayyım tahribatının ortadan kaldırılmasını bekliyor
09:00 15 NİSAN 2024 GÜNDEMİ
14/04/2024
22:35 Teleferik kazasına ilişkin 5 tutuklama
22:27 Mûş'ta dereye düşen çocuk yaşamını yitirdi
21:20 75 yaşındaki tutsak Hatice Yıldız baygınlık geçirdi
20:05 Uzman çavuş tacizi Manisa’da protesto edildi
19:24 Amed’de galibiyet sevinci
18:38 Nehre düşen çocuk hastaneye kaldırıldı
18:35 Şarbajêr’e SİHA saldırısında bir genç katledildi
17:23 Amedspor, Kastamonu engellini aştı
16:48 Gümüşhane seçimlerinin yenilenme talebine ret
16:39 Özsavunmada bulunan kadın gözaltına alındı
16:09 30 yıllık tutsak tahliye edildi
15:28 Hakan Fidan İran Dışişleri Bakanı ile görüştü
14:55 9 kişinin öldüğü silahlı kavganın firari zanlısı 10 ay sonra yakalandı
14:36 Nisêbîn’de tacize karşı yürüyüş: Şiddete karşı özsavunmamızı geliştireceğiz
13:36 Tutsak yakınlarının Adalet Nöbeti farklı eylemlerle sürecek
13:05 Taciz faili uzman çavuşu darp eden 4 kişi serbest bırakıldı
12:45 İSİG: 3 ayda 425 işçi hayatını kaybetti
11:59 TJA’dan kampanyaya dair açıklama: Mücadele her koşulda sürecek
11:06 İran saldırının sonuçlandığını duyurdu, ABD’den İsrail’e uyarı
10:17 İsrail: İran yaklaşık 290 füze ve İHA ile saldırdı
10:14 İsrail çağrı yaptı: BM Güvenlik Konseyi bugün toplanıyor
09:51 Türkiye Metîna’da iki köyü bombaladı
09:44 Jin Dergi ‘Kadınların birleşik özgürlük mücadelesi ve Üçüncü Yol’ başlığıyla çıktı
09:11 Gazeteci Ahmet’ten 173 gündür haber yok
09:10 Ekonomist Önder: 'Beka' söylemi halklarda karşılık bulmadı
09:06 Tutsakların ‘özgürlük’ eylemi devam ediyor
09:01 Muayene raporu olmadan tutuklanan çocuk cezaevi kapısından döndürüldü!
09:00 14 NİSAN 2024 GÜNDEMİ
07:54 THY ve Pegasus İran uçuşlarını iptal etti
13/04/2024
23:41 Soma’da iş cinayeti
23:28 İran, İsrail’e saldırı başlattı
22:52 Ürdün hava sahasını kapattı, İsrail'de okullar tatil edildi
22:42 Tecride karşı Kopenhag ve Mannheim’de miting
22:36 Şengalli kadınlar özsavunma hamlesi başlattı
20:33 Beyoğlu'nda silahlı saldırı: 1 kişi hayatını kaybetti
20:28 Zenûbiya Kadın Topluluğu'ndan şiddete dair açıklama
20:21 Gazeteci Dilan Oynaş tahliye edildi
19:13 Hedef gösterilen Evren Barış Yavuz tutuklandı
17:17 Teleferik kazasıyla ilgili 13 kişi hakkında gözaltı kararı
17:10 Meletî’de 3.7 büyüklüğünde deprem
17:05 Taciz faili uzman çavuş gözaltına alındı
16:58 1 Mayıs Platformu’ndan işçi katliamlarına karşı Taksim çağrısı
16:39 Teleferik faciasında 17 kişi hastaneye kaldırıldı
16:30 TJA'dan uzman çavuş tacizine tepki: Sessiz kalmayacağız
16:09 Qoser’de fidan dikimi gerçekleştirildi
16:08 Başkaya’nın ‘Uygarlık Paradigmasını Değiştirmek’ kitabı okuyucuyla buluştu
16:02 Edirne'de bir kadın katledildi
15:57 Adalet Nöbeti: Abdullah Öcalan'ın özgürlüğünde ısrarcıyız
15:52 DEM Parti Kadın Meclisi’nden uzman çavuş tacizine ilişkin açıklama
15:14 Pakistan’da silahlı saldırı: 10 kişi katledildi
15:06 İHD, hasta tutsak Demir, Güvel ve Zoraslan’ın tahliyesini istedi
14:49 Uzman çavuş tacizi yürüyüşle protesto edildi: Fail korumaya alındı
14:28 3 kişiyi katleden Cihan Oral hala yakalanmadı
14:08 Kayıp yakınları 3 kentte kaybettirilenlerin akıbetini sordu
13:55 Mexmûr’da yeni belediye eşbaşkanları belirlendi
13:54 Cumartesi Anneleri Ali İhsan Dağlı’nın faillerinin yargılanmasını istedi
13:32 Makine Mühendisleri Odası'ndan 'teleferik' açıklaması: Kontroller yapılmadı
13:28 Teleferik direği heyelan nedeniyle kırılmış!
13:00 Fransa’nın Türkiye’ye teslim ettiği kişi cezaevine konuldu
12:56 Avustralya’da alışveriş merkezine saldırı: 5 ölü
11:43 Eynerce Deresi fabrika atıkları nedeniyle köpüklü akıyor
11:30 Teleferik faciasında tahliye çalışmaları sürüyor: 128 kişi kurtarıldı
10:58 Mêrdîn'de ekmeğe yüzde 33 zam
10:51 MKM’de tenbûr atölyesi
10:03 İsrail’le ticarete dair paylaşıma gözaltı
09:44 Tutsaklar ‘Abdullah Öcalan’a özgürlük’ eyleminde
09:42 Gazeteci Ahmet 172 gündür KDP istihbaratının elinde
09:37 Ege Denizi’nde deprem
09:25 Çand Ma'dan kitap ve tembur kampanyası
09:11 Gazeteci Işık: Erdoğan uluslararası görüşmelerle tutunacak dal arıyor
09:08 Depli besiciler dertli: Günü kurtarıyoruz
09:06 Tecavüze uğrayan kadın: Dayanışma güç verdi, artık korkmuyorum
09:02 Beşiktaş yangın faciası: 29 kişi denetimsiz çalışma sonucu yaşamını yitirdi
09:01 13 NİSAN 2024 GÜNDEMİ