DEM coşkusu kent kent yayılıyor

img

HABER MERKEZİ – DEM Parti’nin kent kent, sokak sokak açtığı seçim bürolarına halkın yoğun ilgisi yer yer mitinglere dönüşüyor. Kent merkezinde düzenlenen yürüyüşlere binlerce kişi katılırken, halk belediyeciliğin önemi vurgulandı. 

 
Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi’nin (DEM Parti) il ve ilçelerde açtığı seçim büroları, yer yer mitinglere dönüştü. Dêrsim’de yapılan büro açılışına kent milletvekili Ayten Kordu ve Dersim belediyesi eş başkan adayları Birsen Orhan ile Cevdet Konak katıldı. Kitle, Turişmek Mahallesi’nden büro açılışının gerçekleştiği Çarşı’ya doğru araç konvoyu ile hareket etti. DEM Parti bayrakları ve “DEM Dema me ye” sloganlarının yükseldiği konvoy büyük bir coşkuyla kent merkezine ulaştı. Daha sonrasında ise seçim bürosuna doğru yürüyüş düzenlendi. Yürüyüş sırasında, “Jin jiyan azadî” ve “Biji berxwedana gelê Kurd” sloganları atıldı.
 
 
“Wurza Dem ame” şiarıyla açılışı gerçekleşen seçim bürosu önünde halk, Kirmançki kilamlar ile halaya durdu. Açılış etkinliğinde Dêrsim İttifakı bileşenleri ve belediye başkan adayları kısa konuşmalar gerçekleştirdi. Tüm Dêrsimlileri, Dêrsim İttifakı etrafında buluşmaya davet eden DEM Parti İl eşbaşkanları “Mutlaka kazanacağız” mesajı verdi.
 
KORDU: KENTİMİZİ YÖNETECEĞİZ
 
DEM Parti milletvekili Ayten Kordu, “Bütün Dêrsim halkımın vekili olarak çalışmaya devam ediyoruz. Önemli bir süreçteyiz. Faşizm her tarafı sarmış durumda. Her tarafta uyuşturucu yaygınlaştırıldı. Sömürge madenciliği var. Buna izin vermeyeceğiz. Yerel yönetimlerde demokratik ekolojik, kadın özgürlükçü belediyelerle kentlerimizi yöneteceğiz” dedi. “Hep birlikte belediyemizi alacağız, hep birlikte kazanacağız” diyen Kordu, “Dêrsim’de bulunan her arkadaşımızın bu süreçte alanda, mahallede, köyde çalışmaya çağırıyoruz. Kentimizi demokratik ekolojik kadın özgürlükçü paradigmamızla yöneteceğiz” diye belirtti. 
 
Kordu’nun konuşması sık sık “Dersim faşizme mezar olacak” sloganları ile kesildi. 
 
‘YERYÜZÜ AŞKIN YÜZÜ OLUNCAYA KADAR’
 
Belediye eşbaşkan adayı Birsen Orhan, Şair Adnan Yücel’in “Yeryüzü aşkın yüzü oluncaya dek” şiirini okudu. Orhan, “Denizlerin,  Mahirlerin, İbrahimlerin, Mazlumların yoldaşları merhaba. Sakinelerin, Aysellerin, Edibelerin, Nurhayatların, kadın yoldaşları merhaba. 90 gündür açlık grevinde olan hak ve irade gaspına karşı direnen tüm tutsaklara selam” diyerek, sözlerine başladı.
 
‘HIZIR YARDIMCIMIZ OLSUN’
 
Seçim bürosunun kapılarının “özgürlüğe ve kardeşliğe” açılması temennisinde bulunan Orhan, “Dêrsim hem dört dağ içinde hem de çok dert içinde. Bizler bu yaraları sarmak için buradayız. Kadın iradesiyle yerel demokrasiyle kentimizi yöneteceğiz. Dêrsim için DEM vakti. Bizler Dêrsimi devrimci yurtsever ahlakla ve akılla yöneteceğiz. Hızır yardımcımız olsun. Yolumuz açık olsun” dedi.
 
‘ALEVİ KENT HAFIZASINI AÇIĞA ÇIKARMAK İSTİYORUZ’
 
Sonrasında konuşan eşbaşkan adayı Cevdet Konak ise, DEM Parti’nin yerel yönetim deneyimine dikkati çekti. Kentteki güncel sorunlara vurgu yapan Konak, "Her mahallemizin sorunlarını komisyonlarımızda tartışarak, kısa, orta ve uzun vadede çözeceğiz. Dêrsim belediyesinin bütçesi halka açık olacaktır. Birlikte çözeceğiz. Burası en büyük Kızılbaş Kürt kentidir. Alevi kent hafızasını açığa çıkarmak istiyoruz” diye konuştu.
 
 
Konuşmaların ardından seçim bürosu, Barış Anneleri’nin kestiği kurdele ile açıldı. Zılgıtlarla büroya giriş yapan partililer, yeniden halaylara durdu.
 
ÇEWLÎG
 
Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti), Cewlîg İnönü caddesinde seçim bürosu açılışı gerçekleştirdi. Açılışa DEM Parti ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) il eşbaşkanları, eski milletvekili Erdal Aydemir, kent milletvekili Ömer Faruk Hülakü ve Cewlîg Belediyesi Eşbaşkan adayları Aydın Bürçün ile Çiçek Ariç’in yanı sıra birçok yurttaş katıldı. Açılışta sık sık “Direne direne kazanacağız”, “Jin, Jiyan, Azadî” sloganları atıldı.
 
Açılışta konuşan milletvekili Ömer Faruk Hülakü, Kürt özgürlük mücadelesinin yerelden başladığını dile getirdi. Çewlîg’i halkla birlikte yönetmeye geldiklerinin altını çizen Hülakü, “Çewlîg deprem bölgesi ve biz Ankara’dan talimat alıp yaşamak istemiyoruz, kendi kendimizi yönetmek için buradayız” dedi. 
 
‘GENÇLER KENDİ TOPRAKLARINDA YAŞAYACAK’
 
Belediye Eşbaşkan adayı Çiçek Ariç ise, Çewlîg Belediyesinin kapılarını halka açacaklarını söyledi. Ariç, “O dört duvar sadece gidip fatura ödeyeceğiniz bir yer değil, bütün Çewlîg halkına açık olacak. Biz size şunu diyoruz; Çewlîg’in yüzünü ve rengini değiştireceğiz. Çewlîg ekolojik bir kent olacak.  Gençlerimiz kendi topraklarında kendi dilleri, kültürleri ile yaşayacak. Biz bunun sözünü veriyoruz” dedi. 
 
‘UMUTLARIMIZ ÇALMALARINA İZİN VERMEYECEĞİZ’
 
Eşbaşkan Aydın Bürçün da, konuşmasına cezaevlerinde devam eden açlık grevlerine dikkati çekerek, başladı. 31 Mart seçimlerini Çewlîg halkının dört gözle beklediğini dile getiren Bürçün, şöyle devam etti: “Halkımıza sözümüz olacak geçmiş dönemlerde iktidar partisinin yaptığı talan, rant ve bütün yolsuzluklarının fotoğraflarını çekip halkımızın görebileceği şekilde Belediyeye asacağız. DEM Parti olarak halkın ve umudun partisiyiz. Aldığımız bütün kararlarda halkımızın düşüncesini alıp hayata geçireceğiz. Bizim umutlarımızı bir daha çalmalarına asla izin vermeyeceğiz.” 
 
Konuşmaların ardından büro açılışı zılgıtlarla gerçekleştirildi. 
 
RIHA
 
Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM) Riha İl Örgütü, belediye eşbaşkan adaylarıyla kentte bulunan basın emekçileriyle bir araya geldi. Yapılan basın toplantısına DEM Parti Riha İl Eşbaşkanları, il ve ilçe belediye eşbaşkan adayları ve kentte bulunan sivil toplum örgütleri ile insan hakları savunucuları katıldı. 
 
Toplantının açılış konuşmasını yapan DEM Parti Riha İl Eşbaşkanı Sema Aişeoğlu, “Tüm kazanımlarımız ve projelerimizle burada olmaya devam edeceğiz. Kentimizi de kendimizi de biz yöneteceğiz” dedi. Ardından konuşan DEM Parti Riha İl Eşbaşkanı Bekir Karakeçili, “Halkın malını halka geri vereceğimiz bir belediyecilik yapacağız” diye konuştu. 
 
HALKÇI BELEDİYECİLİK
 
Yerelde kurumsallaştırılmaya çalışılan tek devlet, tek kişi siyasetine karşı çoğulcu bir belediyecilik yapacaklarını dile getiren Riha Büyükşehir Belediye Başkan adayı Gülşen Özer, iktidar partinin imar ve kent politikalarını eleştirerek, betonlaşmaya izin vermeyeceklerini söyledi. Özer, “Urfa’da bir meydan yok, betondan bir kente dönüşmüş durumda. İl ve ilçe belediye eşbaşkanlarımızla bu şehri nasıl güzel ve yaşanılır bir hale getireceğimizi konuşacağız. Urfa’yı bir su ve tarım kenti projelerimizi de bunun üzerine kuracağız. Halkçı bir belediyecilikle halkımızı da içerisine katarak bu şehri bir cennete çevireceğiz. Başkan adaylarımızın hepsiyle aynı yolu paylaşarak yürüyeceğiz” diye belirtti. 
 
ERKMEN: HALKLA BİRLİKTE KARAR VERECEĞİZ
 
Mevcut belediyecilik anlayışlarını eleştiren Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkan adayı Celaledin Erkmen, bu anlayışlarla belediyelerin yerelden koparılarak merkezden yönetilmeye çalışıldığını hatırlattı. “Arkadaşlarımızla birlikte bizi destekleyen bizi başkan olarak görmek isteyen halkımızın taleplerine cevap olmaya çalışacağız” diyen Erken, yapacakları belediyeciliği şöyle tanımladı: “Bizi yöneten otoriter, tekçi anlayışın sağlığa, ekonomiye, eğitime, sosyal yaşama bakış açısı neyse yerel yönetimlere de bakış açısı farklı değil. Merkezi otoriteye bağlı kişinin 2 dudağı arasından çıkanı esas alan yerel yönetim şekli. Bizim bakış açımız ise adem-i merkeziyetçiliğin güçlendirilmesi, yerelden yönetimin güçlendirilmesidir. Bunu sadece belediye başkanları ile değil orada bulunan tüm sivil toplum örgütleriyle ortaklaşarak, ortak karara dönüştürerek hizmete dönüştürülmesidir. Dolayısıyla muhtarlar, meslek odaları, demokratik kitle örgütleri bu memleketin yönetiminde birinci dereceden söz sahibi olacak. Biz bu görevi halkımızla birlikte yürüteceğiz. Kendimizi asla duvarların arkasına, kapıların arkasına gizlemeyeceğiz. Seçim döneminde neredeysek seçim sonrası da orada olacağız. Kendini bu halktan saklayan anlayış bu halkı yönetmeye talip olmamalıdır. Biz açık ve net tüm kaynaklarımızla bu halkın yararına en güzel şekilde kullanma sözü veriyoruz. Biz buradaki rantı birilerine peşkeş çekmeyeceğiz. Birilerinin şirketini zengin etmek için kullanmayacağız. Bu muslukları biz halka akıtacağız.” 
 
Toplantı, soru cevaplar ardından sona erdi. 
 
MÛŞ 
 
DEM Parti Mûş’ta ilk seçim bürosunun açılışı ve adaylar için karşılama programı düzenledi. Mûş’un Kop (Bulanık)  ilçe çıkışında bulunan üç yolda yüzlerce yurttaş bir araya geldi.  Burada şarkılar eşliğinde halaya duran halk, eşbaşkan adaylarını karşıladı.  Konvoy şeklinde büronun açılacağı İstasyon Caddesi’ne doğru yola koyulan kitle, yol boyunca korna çalarak, coşkularını yükseltti. Yol boyunca çevredeki yurttaşların yoğun ilgisi ve coşkusu dikkat çekti. 
 
Konuşmalar öncesi kitle büyük bir coşku, zılgıt, alkış ve sloganlarla büro önünde halay çekti. Yediden yetmişe her kesimden yurttaşların katılım sağladığı aday tanıtımı ve büro açılışı Kürt özgürlük mücadelesinde yaşamını yitirenler için saygı duruşuyla başladı. İl ve ilçe eşbaşkan adayları tek tek tanıtıldı. Ardından ilk olarak DEM Parti Mûş belediye eşbaşkan adayı Tuba Sayılgan konuştu.
 
‘HALKIMIZIN GÜVENİNİ BOŞA ÇIKARMAYACAĞIZ’
 
Sayılgan, “31 Mart’ta hep birlikte başaracağız. Başta kadınlar ve gençler olmak üzere hep birlikte birbirimize sahip çıkacağız. Büyük bir mücadele ile başaracağız” dedi. 
 
Mûş Belediye Eşbaşkan adayı Sırrı Söylemez de “Özgür bir yaşam için bir araya geldik. Tek bir amacımız var halkımıza ilaç olmak. Halkımızın verdiği güveni asla boşa çıkarmayacağız. Bu göreve layık olmaya çalışacağız. Mûş’u daha güzel bir şehir haline getirmek için çalışacağız.  Bu yolda bize düşen sorumluluğu yerine getireceğiz. Bu yolda sizlerle yürümek bizim için büyük bir onurdur” diye belirtti. 
 
DEM Parti bayraklarıyla donatılan büro, kadınların zılgıtları eşliğinde açıldı. 
 
ANKARA
 
DEM Parti Mamak Belediyesi Eşbaşkanları aday tanıtım etkinliği düzenlendi. DEM Parti Mamak İlçe Örgütü binası önünde yapılan etkinlikte, seçim startı verildi. Etkinliğe DEM Parti İl ve ilçe örgütü yöneticileri ve temsilcilerinin yanı sıra çok sayıda yurttaş katıldı. 
 
 
Açılış konuşmasını yapan DEM Parti İlçe Eşbaşkanı Mustafa Kartal, Ankara, seçimlerin kendileri açısındaki önemine dikkati çekerek, tutsak bulunan Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkan adayı Gültan Kışanak’ı selamladı. Ardından Mamak Belediyesi Eşbaşkan adayları Elif Kaya ile Mustafa Uğur Akkaya ise seçimlerin önemine dair birer kısa konuşma gerçekleştirdi. 
Etkinlik halaylar eşliğinde devam etti. 

AGİRÎ

DEM Parti Agirî belediye Eşbaşkan Adayları Hazal Aras, Mehmet Akkuş ile beraberindeki heyet seçim çalışmaları kapsamında kentte bir dizi ziyaretleri gerçekleştirdi. Agirî’deki bugün gerçekleşen ehliyet sınavı direksiyon sınavına giren adayları ziyaret eden eşbaşkanlar daha sonra, DEM Parti seçim bürosunda düzenlenen dengbêj etikliğine katıldı. Eşbaşkanlar daha sonra Fırat Mahallesinde bulunan esnafları ziyaret etti. Eşbaşkanların  son durağı ise, kent meydanında kurulan Cumartesi Pazarı esnaf ziyareti oldu.

Büyük bir ilgi ile karşılanan eşbaşkan adayları halkın sorunların dileyerek not etti. Eşbaşkanlar, Agirî’nin yaşanabilir bir kent olması için ellerinden geleceklerini yapacaklarını altını çizerek, birlikte kazanacaklarının mesajını verdi. 

COLEMÊRG

DEM Parti Colemêrg’in Çelê (Çukurca) ilçesinde seçim bürosunun açılışını gerçekleştirdi. Düzenlenen coşkulu etkinliğe, DEM Parti Colemêrg milletvekilleri Öznur Bartın, Onur Düşünmez, DEM Parti ve DBP Colemêrg il, ilçe örgütleri, belediye eşbaşkanları ve Barış Annelerinin yanı sıra yüzlerce kişi katıldı. İlçenin Biyardir (Narlı) köyünde yüzlerce kişi adaylarını halaylar ve coşkuyla saatler öncesinden bekleyişe koyuldu. Burada karşılanan Çelê Belediye Eşbaşkan adayları Hividar Ertunç ve Arafat Çetinkaya onlarca araçlık konvoyla ilçe merkezine doğru yola çıktı.

Konvoy içerisinde bulunan yüzlerce kişi ilçe belediyesi Eşbaşkanları ve partili heyetle seçim bürosunun bulunduğu noktaya kadar, “Bijî berxwedana zindanan”, “Jin jiyan azadî”, “Bijî berxwedana Çelê” ve “Direne direne kazanacağız” sloganlarıyla yürüdü. 

‘ZAFER ŞİMDİDEN BİZİMDİR’

Çelê’nin, “Burası Kurdistan’dır” diyenlerin yeri ve yaşam alanı olduğunu belirten DEM Parti’li Onur Düşünmez, Çelê’nin, Kürtçeyi konuşamayanların, hırsızlık ve talancı zihniyetlerin yeri olmadığını vurguladı. Düşünme, “31 Mart’ta kimseye baş eğmediğimiz göstereceğiz. Nasıl ki,  Seyit Rıza, Şêx Said, Abdullah Öcalan ve Selahattin Demirtaş baş eğmedi, bizler de her zaman burada olarak duruşumuzu göstereceğiz. Burası Askerlerin değil halkın yeridir. Halk gelip, belediyelerini de alarak iradelerini temsil edecek. Çelê halkı bu duruşuyla gerekli cevabı vermiştir ve zafer bizimdir” diye konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından, Barış Anneleri öncülüğünde barışın temsili olan beyaz renkteki kurdele kesilerek seçim bürosunun açılışı gerçekleştirildi. Açılış çekilen, “Şêxanî” halaylarıyla son buldu.

ELIH

DEM Parti Êlih İl Örgütü tarafından merkezi seçim bürosu açılışı gerçekleştirildi. Gap Mahallesinde bulunan seçim bürosu büyük bir coşku ve yoğun katılım ile açılışı gerçekleşti. Açılışa DEM Parti Milletvekilleri Ömer Öcalan, Zeynep Oduncu, TJA, Barış Anneleri Meclisi, belediye eşbaşkan adayları Gülistan Sönük ile Mehdi Öztüzün ve çok sayıda kişi katıldı. Saygı duruşu ile başlayan büro açılışında ilk olarak eşbaşkan adayı Gülistan Sönük konuştu.

Kürt halkının basık ve zulüm ile karşı karşıya kaldığını belirten Sönük, “Kürt gençleri apolize edip gerçeklerinden uzaklaştırmak istiyorlar. Fuhuş ve uyuşturucu ile gençleri partiden uzaklaştırmaya çalışıyorlar.  Bu halkı tecrit altında tutup ölüm ile karşı karşıya bırakmak istiyorlar. Kadını köle gören bir devlet aklı var. Kürt kadını şahsından Kürt halkını boğmak istiyorlar. Buna karşın kentimizi de kendimizi de koruyacağız ve tüm kirli politikalarını boşa çıkaracağız” dedi.

BİRLİK ÇAĞRISI

Diğer eşbaşkan adayı Mehdi Öztüzün ise barış ikliminin sağlanması gerektiğini belirterek, “Bu barış ikliminde halklar kazanacak.  Bizler seçim partisi değiliz dediğimizde ağırlaştırılmış tecritten konuşmak istiyoruz. Ortadoğu da birilerin planı var. İmralı Adası’nda bu işi çözebilecek güç var. Tecridin derhal sona ermesi gerekiyor. Birlik olmamız lazım. Gülistan yoldaşın öncülüğünde beraber tekrar bu halkı bu psikolojiden kurtarıp coşkulu bir hale getirmek için işe koyulma sözü veriyoruz. Biz başaramadığımızda halkımız bizden hesabı soracak. Birlik için çalışma yürüteceğiz” diye konuştu.

ÖZGÜRLÜK YÜRÜYÜŞÜ

Êlih Milletvekili Zeynep Oduncu, “Abdullah Öcalan’a özgürlük, Kürt sorununa demokratik çözüm” şiarıyla 1 Şubat’ta başlatılan Özgürlük Yürüyüşü’ne dikkat çekti. Oduncu,  “Kürt halk Önderi Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için şehir şehir, ilçe ilçe, köy köy, mahalle mahalle yürüdük. Biliyorsunuz ki Abdullah Öcalan ile 2015 yılında bir görüşme sağlandı. O dönemde ne insan kanı döküldü ne de savaş oldu. Şimdi de yeniden bir görüşme sağlanmalı. Kürt halk Önderinin üzerindeki tecrit kaldırılmalı ve bir an önce özgürlüğüne kavuşmalı. Özgürlük yolundaki mücadelemiz çözüme ulaşana kadar devam edecek” ifadelerini kullandı.

Riha Milletvekilli Ömer Öcalan ise AKP-MHP-HÜDA-PAR ortaklığına değinerek, “Bu kentte Kürt halkını katledenler  gelip bu halktan oy istiyor. Bugün Gazeteci Cengiz Altun’un ölüm yıl dönümü. Bu kentte insanlar sokak ortasında öldürüldü. Gazeteciler katledildi.  Milletvekilli katledildi. Siyasetçi katledildi. Bu halkın çocukları katledildi. Bunu yapanlar şimdi gelip, dil, din siyaseti yapıyorlar. Bu halkın bunlara vereceği cevap nettir. Biz sizi tanıyoruz. Sizin kim olduğunuzu biliyoruz” dedi.

Konuşmalar ardından büro açılışı yapıldı. Büro açılışı ardından Êlih halkı “Bê serok jiyan nabe” , “Bijî serok Apo” ,”Jin jiyan azadî” ve “Bijî berxwedana zîndanan” sloganları eşliğinde halaya durdu.

AMED

Amed’in Rezan (Bağlar) ilçesinde de DEM Parti Rezan Belediye eşbaşkanları Leyla Ayaz ve Siraç Çelik esnaf ziyareti gerçekleştirdi. Selahattin Eyyubi Caddesi üzerinde dükkan dükkan gezen eşbaşkan adayları, halkın sorunlarını dinledi. Mahallede büyük bir coşku ile karşılanan belediye eşbaşkan adayları, semt pazarında da seçim çalışmalarını sürdürdü. Kayyımlara karşı tepkisini dile getiren yurttaşlara, DEM Partili belediye eşbaşkan adayları, kayyımların yarattığı talanın önüne geçerek, halkla birlikte 31 Mart’tan sonra belediyelerini yöneteceklerinin sözünü verdi. 

Diğer başlıklar

19:20 Wan direnişinin güler yüzlü çocuğu: İrademize sahip çıktık
19:07 Grevdeki işçiler gözaltına alındı
17:19 YSK, 2 il, 11 ilçe ve 7 beldede seçim itirazlarını reddetti
17:07 Şenyaşar, bariyerlere rağmen eylemini sürdürdü
16:55 Wan direnişinin sembolü Muhammed Orhan tahliye edildi
16:47 Seçimlerdeki şaibelerin araştırılması için önerge
16:44 Leyla Güven’e 5 ay ceza
16:41 Şiddet uygulayan polisler açığa alındı
15:24 Amed’de trafik kazası
15:13 Seçim sonrası yeni anket
14:37 İzmir’de asbestli gemi tepkisi
14:18 17 ve 18'inci turlarda da yeni başkan seçilemedi
13:35 1 Mayıs çağrısı: Adaletsiz düzene karşı alanlara çıkalım
12:46 Hatimoğulları: İktidarın 'çöktürme planı' çökmüştür
12:31 9. Amed Tiyatro Festivali'nde 19 oyun sahnelenecek
12:16 6 kadın gazetecinin davası ertelendi
11:49 Bahçeli seçim başarısızlığını görmedi: Oyumuz yüzde 16,62!
11:38 Cezaevi ve savcılığa İmralı başvurusu
11:37 ÇGD’nin ‘Yılın Başarılı Gazetecileri’ ödülleri sahiplerini buldu
11:31 Eylemdeki tutsağın annesi: Talepleri talebimizdir
11:05 BİSAM: Yoksulluk sınırı 57 bin 578 TL
11:01 Kobanê Davası'nda yarın tutukluluk incelemesi yapılacak
10:57 İstanbul’da ev baskınları
09:58 Altın fiyatlarında yeni rekor
09:10 KDP’nin alıkoyduğu gazeteciden 175 gündür haber yok
09:09 Tutsaklar ‘Abdullah Öcalan’a özgürlük’ eyleminde
09:06 Ayşe Gökkan: Özel savaşa karşı özsavunma halkası genişletilmeli
09:03 Celadet Elî Bedirxan için saygı gecesi düzenlenecek
09:02 Hevsel'de çok emek az kazanç
09:01 Wêranşar'da Çarşema Sor kutlanacak
09:00 16 NİSAN 2024 GÜNDEMİ
08:30 Qileban’da kaza: 4 kişi hayatını kaybetti
08:17 DAİŞ’liler 100 küçükbaş hayvan kaçırdı
08:10 91 kurum ve isimden CPT'ye İmralı mektubu
15/04/2024
21:55 AK önünde Abdullah Öcalan için miting: Sessizliği kabul etmeyeceğiz
21:34 İsrail'den İran saldırısına karşılık verme kararı
21:27 Filistinli Gazeteciler Sendikası: İsrail mart ayında 6 gazeteciyi öldürdü
19:14 Girê Sor’da aracın çarptığı çocuk yaşamını yitirdi
18:34 Adana Kadın Platformu’ndan fail H.İ’nin beraatine tepki
17:12 Şemzînan’da polisten yurttaşlara tehdit ve hakaret
16:48 DEDAŞ'tan boş daireye 34 bin TL fatura!
16:36 Adalet Bakanlığı’nın üç kapısı da Emine Şenyaşar’a kapalı
16:28 BES-AR: Yoksulluk sınırı 66 bine dayandı
16:23 Üniformalı tacizine tepki: Özsavunmamızı geliştireceğiz
15:59 Medet Serhat'ın mezarına saldırıya dair suç duyurusu
14:59 Şirnex’te mahalle bekçisi bir kişiyi vurdu
14:53 Yargıtay savcısı Deniz Poyraz davasında taleplerin reddini istedi
14:15 Kamu emekçileri vergide adalet istedi
14:12 DEM Parti’den avukat Akalın’ın mezarına ziyaret
13:37 Sêrt kayyımının bıraktığı borç: 456 milyon TL
13:35 Kürt müziğinin son 13 yılından seçme eser akorları kitabı çıktı
13:33 Temelli'den Meclis'teki partilere: Ders çıkarma zamanı
13:14 İran 2 kolberi katletti
12:28 ‘Büyüyen mücadelemiz tecridi kıracak’
12:19 Beşiktaş yangınında itfaiye raporu çıktı
12:14 İsrail'de 'savaş kabinesi' toplanacak
12:14 Bütçe açığı daha ilk çeyrekte 500 milyar TL’yi geçti
11:58 Yargıtay seçimleri 17'nci tura kaldı
11:39 DİB’ten Kobanê Davası çağrısı: Hukuksuzluğa karşı tutum alın
11:10 Türkiye ile İsrail arasındaki ticaretin yasaklanmasına dair kanun teklifi
11:00 Merkez Bankası’ndan rekor zarar!
10:33 Benzine yılda yüzde 113 zam
10:25 Erkek şiddeti: 1 kadın katledildi 1 kadın ağır yaralı
10:09 TÜİK'in Şubat ayı işsizlik rakamı: 8,7
10:05 Biradost'a hava saldırısı
09:56 Gram altının fiyatı 2 bin 455 TL'yi aştı
09:49 Adalet Nöbeti eylemi farklı bir evreye taşınacak
09:37 Eylemdeki tutsak: Sesimizi herkese duyurun
09:12 Botan Vadisi bahar renklerine büründü
09:08 Tutsaklar ‘Abdullah Öcalan’a özgürlük’ talebiyle eylemde
09:07 KDP istihbaratının alıkoyduğu gazeteciden haber yok
09:06 Özel savaşa karşı mücadele hattı: Xwebûn
09:03 İhlallere karşı 'sokakta mücadele' çağrısı
09:01 Sêrtliler kayyım tahribatının ortadan kaldırılmasını bekliyor
09:00 15 NİSAN 2024 GÜNDEMİ
14/04/2024
22:35 Teleferik kazasına ilişkin 5 tutuklama
22:27 Mûş'ta dereye düşen çocuk yaşamını yitirdi
21:20 75 yaşındaki tutsak Hatice Yıldız baygınlık geçirdi
20:05 Uzman çavuş tacizi Manisa’da protesto edildi
19:24 Amed’de galibiyet sevinci
18:38 Nehre düşen çocuk hastaneye kaldırıldı
18:35 Şarbajêr’e SİHA saldırısında bir genç katledildi
17:23 Amedspor, Kastamonu engellini aştı
16:48 Gümüşhane seçimlerinin yenilenme talebine ret
16:39 Özsavunmada bulunan kadın gözaltına alındı
16:09 30 yıllık tutsak tahliye edildi
15:28 Hakan Fidan İran Dışişleri Bakanı ile görüştü
14:55 9 kişinin öldüğü silahlı kavganın firari zanlısı 10 ay sonra yakalandı
14:36 Nisêbîn’de tacize karşı yürüyüş: Şiddete karşı özsavunmamızı geliştireceğiz
13:36 Tutsak yakınlarının Adalet Nöbeti farklı eylemlerle sürecek
13:05 Taciz faili uzman çavuşu darp eden 4 kişi serbest bırakıldı
12:45 İSİG: 3 ayda 425 işçi hayatını kaybetti
11:59 TJA’dan kampanyaya dair açıklama: Mücadele her koşulda sürecek
11:06 İran saldırının sonuçlandığını duyurdu, ABD’den İsrail’e uyarı
10:17 İsrail: İran yaklaşık 290 füze ve İHA ile saldırdı
10:14 İsrail çağrı yaptı: BM Güvenlik Konseyi bugün toplanıyor
09:51 Türkiye Metîna’da iki köyü bombaladı
09:44 Jin Dergi ‘Kadınların birleşik özgürlük mücadelesi ve Üçüncü Yol’ başlığıyla çıktı
09:11 Gazeteci Ahmet’ten 173 gündür haber yok
09:10 Ekonomist Önder: 'Beka' söylemi halklarda karşılık bulmadı
09:06 Tutsakların ‘özgürlük’ eylemi devam ediyor
09:01 Muayene raporu olmadan tutuklanan çocuk cezaevi kapısından döndürüldü!
09:00 14 NİSAN 2024 GÜNDEMİ
07:54 THY ve Pegasus İran uçuşlarını iptal etti
13/04/2024
23:41 Soma’da iş cinayeti
23:28 İran, İsrail’e saldırı başlattı
22:52 Ürdün hava sahasını kapattı, İsrail'de okullar tatil edildi
22:42 Tecride karşı Kopenhag ve Mannheim’de miting
22:36 Şengalli kadınlar özsavunma hamlesi başlattı
20:33 Beyoğlu'nda silahlı saldırı: 1 kişi hayatını kaybetti
20:28 Zenûbiya Kadın Topluluğu'ndan şiddete dair açıklama
20:21 Gazeteci Dilan Oynaş tahliye edildi
19:13 Hedef gösterilen Evren Barış Yavuz tutuklandı
17:17 Teleferik kazasıyla ilgili 13 kişi hakkında gözaltı kararı
17:10 Meletî’de 3.7 büyüklüğünde deprem
17:05 Taciz faili uzman çavuş gözaltına alındı
16:58 1 Mayıs Platformu’ndan işçi katliamlarına karşı Taksim çağrısı
16:39 Teleferik faciasında 17 kişi hastaneye kaldırıldı
16:30 TJA'dan uzman çavuş tacizine tepki: Sessiz kalmayacağız
16:09 Qoser’de fidan dikimi gerçekleştirildi
16:08 Başkaya’nın ‘Uygarlık Paradigmasını Değiştirmek’ kitabı okuyucuyla buluştu
16:02 Edirne'de bir kadın katledildi
15:57 Adalet Nöbeti: Abdullah Öcalan'ın özgürlüğünde ısrarcıyız
15:52 DEM Parti Kadın Meclisi’nden uzman çavuş tacizine ilişkin açıklama
15:14 Pakistan’da silahlı saldırı: 10 kişi katledildi
15:06 İHD, hasta tutsak Demir, Güvel ve Zoraslan’ın tahliyesini istedi
14:49 Uzman çavuş tacizi yürüyüşle protesto edildi: Fail korumaya alındı
14:28 3 kişiyi katleden Cihan Oral hala yakalanmadı
14:08 Kayıp yakınları 3 kentte kaybettirilenlerin akıbetini sordu
13:55 Mexmûr’da yeni belediye eşbaşkanları belirlendi
13:54 Cumartesi Anneleri Ali İhsan Dağlı’nın faillerinin yargılanmasını istedi
13:32 Makine Mühendisleri Odası'ndan 'teleferik' açıklaması: Kontroller yapılmadı
13:28 Teleferik direği heyelan nedeniyle kırılmış!
13:00 Fransa’nın Türkiye’ye teslim ettiği kişi cezaevine konuldu
12:56 Avustralya’da alışveriş merkezine saldırı: 5 ölü
11:43 Eynerce Deresi fabrika atıkları nedeniyle köpüklü akıyor
11:30 Teleferik faciasında tahliye çalışmaları sürüyor: 128 kişi kurtarıldı
10:58 Mêrdîn'de ekmeğe yüzde 33 zam
10:51 MKM’de tenbûr atölyesi
10:03 İsrail’le ticarete dair paylaşıma gözaltı
09:44 Tutsaklar ‘Abdullah Öcalan’a özgürlük’ eyleminde
09:42 Gazeteci Ahmet 172 gündür KDP istihbaratının elinde
09:37 Ege Denizi’nde deprem
09:25 Çand Ma'dan kitap ve tembur kampanyası
09:11 Gazeteci Işık: Erdoğan uluslararası görüşmelerle tutunacak dal arıyor
09:08 Depli besiciler dertli: Günü kurtarıyoruz
09:06 Tecavüze uğrayan kadın: Dayanışma güç verdi, artık korkmuyorum
09:02 Beşiktaş yangın faciası: 29 kişi denetimsiz çalışma sonucu yaşamını yitirdi
09:01 13 NİSAN 2024 GÜNDEMİ
00:10 Bir kadını taciz eden uzman çavuş darp edildi