Her yerde 8 Mart: Erkek aklını buralardan sileceğiz

img
HABER MERKEZİ - Birçok kentte yapılan açıklamalarla 8 Mart Kadınlar Günü startı verilirken, kadınlar "8 Mart’tan 21 Mart’a en güçlü halayı kuracağız" diyerek, sokaklara çıkma çağrısı yaptı. 
 
Birçok kentte 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında yapacakları etkinliklerin startını veren kadınlar, “Buralardan erkek aklını sileceğiz” mesajı ile 8 Mart’ta sokağa çıkma çağrısı yaptı. 
 
MÛŞ
 
TJA ve DEM Parti Kadın Meclisi, Mûş İl Örgütü önünde yaptığı basın açıklamasıyla, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde yapacakları eylem ve etkinliklerin startını vererek, programlarını açıkladı. 
 
Açıklamaya, DEM Parti Mûş Belediye Eşbaşkan Adayı Tuba Sayılgan, DEM Parti Milletvekili Sümeyye Boz, il yöneticilerinin yanı sıra çok sayıda kadın katıldı. Açıklamada, “Her dem direniş, her dem özgürlük” yazılı pankart açan kadınlar, sık sık “Jin, jiyan, azadî” sloganı attı. Açıklamada basın metnini okuyan TJA aktivisti Çiçek Tutuş, yıllar önce hakları ve emekleri için direnen, bedel ödeyen kadınların isyanının tüm dünyaya yayıldığına dikkat çekerek, “8 Mart’ın ruhu isyanın ruhudur, direnişin ve özgürlüğün ruhudur” dedi. 
 
'8 MART'TAN 21 MART'A EN GÜÇLÜ HALAYI KURACAĞIZ' 
 
Cumhurbaşkanı kararıyla bir gecede feshedilen İstanbul Sözleşmesi’ne dikkat çeken Tutuş, sözleşmeden geri çekilme kararının, kadınların yaşamlarını riske attığını söyledi. Özel savaş politikalarına da işaret eden Tutuş, yüzlerce kadının bu politikalar sonucu yaşamını yitirdiğini belirterek, “Rojwelat Kızmaz’ın yaşamını yitirmesine neden olan, üzerinden 4 yıl geçmesine rağmen Gülistan Doku’yu bulmayan, bulmak istemeyen bu iktidar kadınlara karşı suç işlemeyi bir politika haline getirmiştir. Kadın iradesini gasp eden kayyımlara karşı 8 Mart alanlarından öfkemizi en güçlü şekilde örgütleyerek, ‘Kadın iradesi ile yerel demokrasiye’ diyeceğiz. 'Her dem direniş, her dem özgürlük' diyerek, 8 Mart alanlarından aldığımız motivasyonla Newroz ateşinin etrafında en güçlü kadın halayını kuracağız" diye konuştu.
 
Ardından kısa bir konuşma yapan Milletvekili Sümeyye Boz ise, DEM Parti’nin genel politikası olan eşbaşkanlık sistemine değinerek, bu sistemin tüm iktidarlara ve eril zihniyete korku saldığını belirtti. Boz, “Korktukları şeyin kadınlar olduğunu biliyoruz. Bizler de, güçlüyüz ve 31 Mart’ta erkek aklını buralardan sileceğiz. Yerel yönetimlerde kadının rengini, sesini herkese göstereceğiz” şeklinde konuştu. 
 
MÛŞ 8 MART PROGRAMI 
 
Konuşmaların ardından 8 Mart Mûş programı açıklandı. Mûş’ta 8 Mart programı şu şekilde olacak; 
 
"3 Mart’ta Gimgim’de, 4 Mart'ta Milazgir’de kadın buluşması gerçekleştirilecek. 5 Mart'ta Têlî’de kadın buluşması gerçekleştirilecek, ardından cezaevindeki tutsak kadınlara kart gönderilecek. 6 Mart’ta Kop kadın buluşması, 7 Mart'ta Mûş merkezde büroşür dağıtımı yapılacak. 8 Mart’ta, Mûş merkezde kadın şölen düzenlenecek." 
 
AMED 
 
Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Amed Kadın Meclisi, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne ilişkin eylem ve etkinliklerin startını verdi. Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) 1 Nolu Şube’de açıklamanın yapıldığı salona, “Emeğimiz, bedenimiz, kimliğimiz bizim, mücadele kararlı özgürlükte ısrarcıyız” yazılı pankartı asıldı. Açıklamayı, Amed KESK Kadın Meclisi Dönem Sözcüsü Hatun Leyla Tuncer okudu. 
 
Türkiye’de uzun zamandır etkisi hissedilen neo-liberal politikalardan en fazla kadınların etkilendiğinin altını çizen Tuncer, çalışma biçimlerinin esnekleştirilmesi, sosyal güvenlik sisteminin yeniden yapılandırılması, iktidarın ekonomik, siyasal ve sosyal politikaları kadınların ev içindeki ve emek piyasasındaki konumunu olumsuz etkilediğini söyledi.
 
 
Evde çalışma imkânının yaygınlaştırıldığını belirten Tuncar; “Bu koşullar altında her beş kadından yalnızca biri kayıtlı, tam zamanlı istihdama erişebiliyor. Kadın işsizliği ise her zaman olduğu gibi tüm işsizlik türlerinde en yüksek olan işsizlik türüdür. Güncel verilere göre, genç işsizliği yüzde 32,3 iken genç kadın işsizliği yüzde 41,1. Kadınların eğitime katılım oranı artıyor ancak işsizlik oranında ciddi bir değişim olmuyor” dedi.
 
Tuncer, 8 Mart kapsamında kamu emekçisi kadınlara “Emeğimiz bedenimiz kimliğimiz bizim; mücadelede kararlı özgürlükte ısrarcıyız’ şiarı ile işyerlerimizde, alanlarda yaşadığımız her yerde mücadele etmeye, eşitlik, özgürlük, emek, hak, adalet, barış ve laiklik için yıllardır verdiğimiz mücadeleye omuz vermeye bekliyoruz” diyerek, çağrıda bulundu.
 
'EMEĞİMİZE SAHİP ÇIKMAK İÇİN ALANLARDAYIZ' 
 
Tuncar, kamu emekçisi kadınların taleplerini şöyle sıraladı; “Çalışma hayatında kadına yönelik her türlü ayrımcılığın terk edilmesi, esnek çalışma biçimlerine, cinsiyetçi iş bölümüne, ücret eşitsizliğine son verilmesi, ILO’nun İşyerinde Taciz ve Şiddeti Önlemeye yönelik 190 sayılı Sözleşmesinin onaylaması için alanlardayız. ‘Güvenceli iş, güvenli gelecek’ demek için, insanca yaşamaya yetecek ücret için alanlardayız. Kadın istihdamın önündeki engellerden olan çocuk, hasta, yaşlı, engelli bakımının kamusal hizmet olarak sunulması, ev işlerini kadının üstünden alacak sosyal politikaların yapılması ve hayata geçirilmesi için alanlardayız. Kadınlar ve LGBTİ+’lara yönelik her türlü ayrımcılığı ve şiddeti önleyen yasal düzenlemeler yapılması için, Kadın Bakanlığı kurulması, toplumsal cinsiyet eşitliği politikalarının yapılması ve hayata geçirilmesi için alanlardayız.  Doğamıza ve yaşam alanlarımıza sahip çıkmak için alanlardayız.”
 
İZMİR 
 
İzmir Şakran Kadın Kapalı Cezaevi'nde bulunan siyasi tutuklular adına Kübra Filiz, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle mesaj yayımladı. 
 
TUTSAK KADINLARDAN 8 MART MESAJI 
 
Filiz'in kadınlara mesajı şöyle: “Herkesin kendini bulma, tamamlama arayışında olduğu zamanlar dileğiyle; Şimdilerde baharı ruhunda taşıyanlar hepimiz adına kara kışı süpürüyor ve herkesi kadın baharlarını mayalamaya davet ediyor. Bizler de bu coşku ile duvarları aşıyor, geliyoruz sizlere. Yeniden yürek yüreğeyiz, kol kolayız ve diyoruz ki; çocukluğumuzun bozulmamış hayal ve inanç gücünü kuşanıp, dopdolu düşlerle doludizgin yelken açalım yeni başlangıçlara, yeni yaşama, yeni 8 Mart’lara. Yeni bir tılsımlı demde birlikte olalım, dokunalım birbirimizin yüreğine, örelim birbirimizin saçlarını ve sol kaburgalarınızın altı her dem taze bahar esintisi, taze bahar renkleriyle dolsun. Kadın arkadaşlığının, dostluğunun, direncinin yüceltici gücüyle Dünya Kadınlar Günü’nüzü kutluyor, her gününüzün 8 Mart renginde, coşkusunda olması dileğiyle selamlıyor, kucaklıyoruz. Dirençle, sevgiyle, sağlıcakla kalın.”
 
DEM PARTİ'DEN 8 MART STARTI
 
DEM Parti İzmir Kadın Meclisi, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü startını, Konak İskelesi önünde yaptığı basın açıklaması ile verdi. Açıklamada, “Her dem direniş her dem özgürlük. Dema jinan vina jinan dem jiyan e” pankartı açılarak, “Deniz Poyraz ölümsüzdür”, “Kadın cinayetleri politiktir” ve “İstanbul sözleşmesi yaşatır” yazılı dövizler taşındı. Sık sık “Yaşasın kadın dayanışması” ve “Jin jiyan azadî” sloganları atıldı. Açıklamaya İzmir Büyükşehir Belediye eşbaşkan adayı Türkan Aslan Ağaç ve çok sayıda kadın katıldı. Açıklama öncesi kadınlar zılgıtlarıyla halaya durdu. DEM’li kadınlara çevredeki kadınlar da alkışlarla destek verdi.
 
 
DEM Parti İzmir Kadın Meclisi Sözcüsü Aysel Önen, 8 Mart'ın isyan, direniş ve özgürlüğün ruhu olduğunu belirterek, Rosalardan, Claralara, Sakineler’den, Sevelere bugünlere gelen bu direniş ruhunu en canlı şekilde tuttuklarını söyledi. Önen, 167 yıl önce kadınları katleden zihniyet ile bugün bu ülkede, bu topraklarda kadınları, kadın emeğini yok sayan, cezasızlık politikaları ile kadın cinayetlerini meşrulaştıran zihniyet aynı olduğunu vurguladı. 
 
'ÖZGÜRCE YAŞAMAK İSTİYORUZ'
 
Ardından konuşan DEM Parti İzmir İl Eşbaşkanı Vezan Karabulut da, 8 Mart'ın dünya kadınların için önemli bir gün olduğunu vurguladı. Karabulut, İzmir'in kadına yönelik şiddet ve katliamların arttığı 2'nci kent olduğunu belirterek, 2 gün içerisinde 8 kadın katledildiğine dikkati çekti. Karabulut, kentlerin sokakları ve yaşamın her alanında özgürce yaşamak istediklerini ifade etti. 
 
'SALDIRILARA KADINLAR CEVAP VERECEK'
 
Daha sonra konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Türkan Aslan Ağaç ise kadın haklarının temel insan hakları olduğunu ifade ederek, "Eril sistem tarafından katledililiyoruz. 24 saate 8 kadın katledildi. Kadın katliamları cins Kırım’ına dönüştü. Kadınları katleden sistemi besleyen iktidara en güçlü cevabı kadınlar verecek. 8 Mart’ta İsyanımızı büyüteceğiz" diye konuştu.
 
MERSİN
 
TJA ve DEM Parti Mersin Kadın Meclisi, Özgür Çocuk Parkı’nda yaptıkları basın açıklamasıyla 8 Mart’ın startını verdi. Açıklamaya, Barış Anneleri, Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD) Kadın Komisyonu, Mimoza Kadın Derneği ve pek çok kadın örgütü katıldı. “Jin, jiyan, azadî ile özgürlüğe doğru” pankartının açıldığı açıklamada, “Yaşasın 8 Mart”, “Kadın, yaşam, özgürlük” dövizleri taşındı. Açıklamayı, DEM Parti Mersin İl Örgütü Eşbaşkanı Bedriye Kuş okudu.
 
 
'167 YIL ÖNCENİN ZİHNİYETİ' 
 
Erkek egemen zihniyetin başta kadınları hedef aldığını belirten Kuş, “Biz kadınlar, Rosa’lardan, Clara’lara, Sakine’lerden, Sêvê’lere ve bugünlere gelen bu direniş ruhunu en canlı şekilde tutuyoruz. Çünkü bizler şunu çok iyi biliyoruz ki; 167 yıl önce kadınları katleden zihniyet ile bugün bu ülkede, bu topraklarda kadınları katleden, kadın emeğini yok sayan zihniyet aynıdır” dedi. 
 
Açlık grevlerine dikkat çeken Kuş, “Yaklaşık 3 aydır tecride karşı tüm ceza evlerinde açlık grevlerine başlayan siyasi tutsakların bu talebi görmezden gelinerek sessiz kalınması, ölümlerine göz yumulmasıdır. Açlık grevindeki tutsakların insani taleplerinin bir an önce yerine getirilmesini bekliyoruz. Bugün ülkenin dört bir yanında anneler öncülüğünde tutulan adalet nöbetlerinin taleplerine sessiz kalarak kirli savaş siyasetini tüm aygıtları devreye konuluyor. Bu politikaya son verilmeli” diye belirtti. 
 
8 MART PROGRAMI
 
Kuş, 8 Mart kapsamındaki eylem ve etkinlikleri içeren programları şöyle sıraladı: "2 Mart saat 14:00'da Akdeniz ilçesinde Şevket Sümer Mahallesi seçim bürosu açılışının ardından Adalet Nöbeti ziyaret edilecek. 3 Mart saat 14:00'da Toroslar ilçesi 8 Mart kapsamlı kadın paneli. 4 Mart saat 10:30'da, İHD ile ortak cezaevindeki kadınlara kart gönderme. 4 Mart saat 14:00'da Yenişehir ilçesinde erbaneli yürüyüş. 5 Mart saat 10:00 ile 15:00 saatleri arası narenciye ve tekstil işçilerini ziyaret. 6 Mart saat 14:00'da Çay Mahallesi seçim bürosunda 8 Mart kapsamlı kadın toplantısı.  7 Mart tüm gün ev ev ve pazar el bildirisi dağıtma ve 8 Marta çağrı. 8 Mart saat 12:00'da Akdeniz Şevket Sümer Mahallesi’nde 8 Mart kadın mitingi. 8 Mart akşam 18:30'da Kuşumato Sokağı’ndan Özgecan Meydanı’na kadın platformuyla feminist gece yürüyüşü."
 
MUĞLA
 
DEM Parti Muğla Kadın Meclisi, Muğla Sınırsızlık Meydanı’nda basın açıklaması gerçekleştirdi. "Her dem direniş, her dem özgürlük" pankartının açıldığı açıklamada, tutsak olan Ankara Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkan adayı Gülten Kışanak’ın fotoğraflarının bulunduğu dövizler taşındı. Açıklamada sık sık "Jin jiyan azadî", "Susmuyoruz korkmuyoruz itaat ermiyoruz" ve "AKP aklama katilleri yargıla" sloganları atıldı. 
 
Açıklamada konuşan DEM Parti Muğla İl Eşbaşkanı Neslişah Çetinkaya, "Kadın iradesini gasp eden kayyımlara karşı 8 Mart alanlarından öfkemizi en güçlü şekilde örgütleyerek kadın iradesi ile yerel demokrasiye diyeceğiz" dedi. 
 
ŞIRNEX 
 
Şirnex’in Silopiya ilçesinde, 8 Mart dolayısıyla cezaevlerindeki kadınlara mektup gönderildi. DEM Parti Silopiya (Silopi) İlçe Örgütü öncülüğünde, hazırlanan kartlar HDP yöneticileri ve Silopiya Belediyesi Eşbaşkanı Adalet Fidan’ın aralarında bulunduğu bir grup kadın tarafından PTT’den gönderildi. 
 
Hezex (İdil) ilçesinde, 2015'te ilan edilen sokağa çıkma yasağı sırasnda yaşamını yitiren kadınların Şex Hesen Mezarlığı’ndaki mezarları ziyaret edildi. Ziyarete birçok kadın katıldı. Cizîr (Cizre) ilçesinde ise, Newala İsa Ağa (İsa Ağa) Mahallesi'ndeki kadınlarla bir araya gelindi. 

RIHA

Riha Kadın Platformu, 8 Mart Dünya Kadınlar Gününe dair eylem takvimini açıklamak amacıyla Kadın Yaşamevi’nde basın toplantısı düzenledi. “Jin, jiyan, azadî” pankartının asıldığı açıklama salonuna çok sayıda kadın katıldı.

Platform adına açıklama metnini Yaşamevi Kadın Dayanışma Derneği Başkanı Sema Köroğlu okudu. Katledilen kadınlara dikkat çeken Köroğlu, erkek egemen sistemin kadının emeği, bedeni, kimliği üzerindeki şiddeti ve baskısının azalmadığını kaydetti.

Köroğlu, Riha Kadın Platformu'nun 8 Mart eylem takvimine dair şu bilgileri paylaştı:

“*3 Mart Pazar Doğa Yürüyüşü Karaköprü Mesire Alanı saat 08.00

*4 Mart Pazartesi Tiyatro gösterimi Oyun ‘Mori’ saat 19.00. Yer Urfa Barosu Tahir Elçi Salonu

*5 Mart Salı Tutsak kadınlara kart yazımı. Yer ÖHD Urfa Şubesi saat 13.30

*7 Mart Perşembe Yaşamevi Kadın Dayanışma Derneği kadın şöleni. Yer Urfa Barosu Tahir Elçi Salonu saat 13.00-17.00

*8 Mart Cuma Film gösterimi,  (Kutsal örümcek). Yer Urfa Tabipler odası saat 19.00

*9 Mart Cumartesi basın açıklaması saat 12.30. Yer Ahmet Bahçıvan İş Merkezi

*13.30 Atölye çalışması ‘kadın dostu kentler’. Yer inşat Mühendisler Odası”

Açıklama, “Jin, jiyan, azadî” sloganı, alkış ve zılgıtlar eşliğinde son buldu. 

COLEMÊRG 

TJA, 8 Mart Dünya Kadınlar günü kapsamında, Colemêrg ve ilçelerinde 3 ila 8 Mart’ta yapılacak çalışmalarının startının verdi. Rojhilat sınır hattında bulunan Colemêrg’in Gever (Yüksekova) ilçesine bağlı Bajêrge’de (Esendere) verilen starta, DEM Parti Colemêrg milletvekili Öznur Bartın, DEM Parti Kadın Meclisi üyeleri, Colemêrg ve Gever Barış Anneleri Meclisi ve TJA üyelerinin yanı sıra çok sayıda kadın katılım sağladı.  Açıklamada, “Bi Jin Jiyan Azadî’yê, Ber bi Azadîyê ve”, “Jin Jiyan Azadî”, “Dema Jinan Vîna”, “Bijî 8’ê Adarê”, “Özgürlük tecrit edilmez” ve “Dem Jiyan e” yazılı pankart ve dövizler açıldı.

DEM Parti Colemêrg il Eşbaşkanı Hümeyra Armut, kentte 3 ila 8 Mart tarihleri arasında yapılacak olan programları şöyle sıraladı:

“*3 Mart'ta Colemêrg ve ilçelerinde cezaevlerinde tutsak bulunan kadınlar için mektup gönderimi

*5 Mart günü Colemêrg’in Çelê (Çukurca) ilçesinde kadın buluşması.

*7 Mart günü Colemêrg merkez de kadın şöleni

* 8 Mart günü Colemêrg’in Gever (Yüksekova) ilçesinde Kadın şöleni”

 
 

Diğer başlıklar

13:29 Amed'de maç öncesi ‘şampiyonluk’ coşkusu
13:11 İsrail saldırılarında ölü sayısı 34 bini geçti
12:50 DEM Parti Kadın Meclisi: Kadınlar coğrafyayı mora boyadı
12:29 Amedspor-Iğdırspor maçı öncesi 2 gözaltı
11:35 İran'da Kürtçe öğretmenine 10 yıl hapis
11:26 Metîna'ya yoğun bombardıman
10:17 Türkiye yüksek enflasyonla dünyada 4'üncü sırada
09:53 Amedspor'dan 'sahte bilet' uyarısı
09:34 Jin Dergi çocuk haklarını kapağına taşıdı
09:31 Erdoğan ziyareti öncesi Metîna’da yeni bir saldırı başlatıldı
09:14 Kadınlardan 1 Mayıs çağrısı: Taksim’de olalım
09:13 126 yıldır süren direniş geleneği
09:12 Dr. Pashang: Kürtlerin Ortadoğu'daki krize karşı tek seçeneği birlik olmaktır
09:10 Abdullah Öcalan için her gün CPT'ye mektup gönderilecek
09:09 180 gün oldu: Gazeteci Ahmet nerede?
09:09 Tutsaklar Abdullah Öcalan’ın fiziki özgürlüğü için eylemde
09:08 Amed Tiyatro Festivali: Yasakları anlamsız kılıyoruz
09:07 AKP’li Albayrak 460 milyon 601 bin TL borç bıraktı
09:00 21 NİSAN 2024 GÜNDEMİ
07:28 İzmir Kitap Fuarı'nda 'Kurdistan'a tahammülsüzlük
00:19 Sûr Belediyesi hedef gösterilmişti: Gözaltına alınan kişi zihinsel engelli çıktı
20/04/2024
22:37 ‘Derwêş yan Gudû’ oyunu ayakta alkışlandı
22:17 Basel'de gençlerden ‘Öcalan’a özgürlük’ talepli panel
22:01 Sarıyer’de AVM’de yangın
21:17 Erdoğan Rabia Naz'ın babasına dava açtı
21:08 Pîrsus Katliamı anmasında dava duruşmasına çağrı
20:57 Eşbaşkanlar bakanlık ve Sayıştay'dan müfettiş talep etti
19:51 Çeşme'de kanalizasyon suları denize dökülüyor
19:45 Kürt kazanımlarına saldırıya karşı ortak mücadele mesajı
19:26 Ankara’da 'Büyük Savunma Mitingi' düzenlenecek
18:58 KNK’li Uzun’dan ulusal birlik konferansı çağrısı
18:49 DEM Parti: Bayrak ve marş istismarına dayalı siyaset dönemi miadını doldurdu
18:27 Bakan Şimşek, IMF Başkan Yardımcısı ile görüştü
18:01 Sur’daki çocuklar müziğe doydu
17:52 Wan’da ilk meclis toplantısı: Birlikte yöneteceğiz
17:40 KNK toplantısı: Ortadoğu krizini Abdullah Öcalan'ın fikirleri çözer
17:33 İnşaatta göçük: 2 işçi yaralandı
17:03 Erdoğan Hamas başkanı Haniye ile görüştü
16:39 ÖHD İstanbul Şubesi yeni yönetimini belirlendi
16:30 Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için eylemdeler
16:21 Birçok meslek örgütü Emine Şenyaşar’ı ziyaret etti
16:15 Gever'de kayyımdan kalan borçlar asıldı
15:38 Eylemde olan 15 tutsağa disiplin soruşturması
15:37 Sûr Belediyesi'ne soruşturma
15:17 Hasta tutsaklar Kaya ve Güvel’in tahliyesi istendi
15:14 Kaybedilen Ermeni aydınlar anıldı
14:23 ‘Zulüm bitinceye kadar mücadelemize devam edeceğiz’
14:18 Cizîr’de yapılacak baraj için 255 parselde 'acil kamulaştırma' kararı
14:16 KNK’nin 2 gün sürecek Genel Kurul ara toplantısı başladı
14:11 Kayıp yakınları 3 kentte bir araya geldi: Failler yargılansın
13:50 Amed Tiyatro Festivali'nde 'Tiyatroda değişimlerin tarihi' söyleşisi
13:35 29 yıl önce kaybettirilen Keremoğlu’nun akıbeti soruldu
11:50 Colemêrg’te heyelan: Küçükbaş hayvanlar toprak altında kaldı
11:30 YRP’li başkanın ilk icraatı sitesinin önünü mıcırlama oldu
10:36 Bakırhan: Yeni dönem perspektifimiz çok net; örgütleneceğiz, genişleyeceğiz
10:13 Çocuğa şiddet uygulayan imam serbest bırakıldı
09:45 9 öğrenciye cinsel tacizde bulunan okul müdürü tutuklandı
09:20 Süleyman Ahmet’ten 179 gündür haber yok
09:18 El konulan mektup gerekçesiyle tahliyesi 11 ay ertelendi
09:14 Tutsakların 'Abdullah Öcalan'a özgürlük' eylemi sürüyor
09:14 Kürkçüler Cezaevi'nde hasta tutsaklar 3 yıldır tedavi edilmiyor
09:12 1 Mayıs'ın adresi Taksim Meydanı
09:10 Özel savaş gerçekliği: Uyuşturucu değil kitap bulundurmak suç
09:08 'Su sorununu çözeceğim' sözü verip kenti susuz bıraktı
09:07 Wanlılar: Kenti birlikte yöneterek kayyım tahribatlarını giderebiliriz
09:05 Müslim: PKK bahane, hedef Kerkük ve Süleymaniye
09:01 Demir'den 'ortak mücadele' çağrısı: Hep beraber İmralı kapılarını açalım
09:00 20 NİSAN 2024 GÜNDEMİ
19/04/2024
23:56 Norveç’te hükümet kabinesinde değişiklik yapıldı
23:08 İstismar faili Kösedağ hakkındaki haber ve paylaşımlara erişim engeli
21:23 Amed’te Tiyatro Festivaline yoğun ilgi
21:15 Her Yer Çocuk Derneği İzmir’de Açıldı
21:01 Doğan’dan Mêrdîn ve Amed’e müfettiş tepkisi: Beyhude çabalar
20:46 Mêrdîn Büyükşehir Belediyesi’ne resen soruşturma başlatıldı
19:54 Bakanlıktan 'müfettiş' açıklaması
18:07 Şengal’de toplu mezar bulundu
17:56 İsrail’in saldırıları 196’ncı gününde: 34 bin kişi hayatını kaybetti
17:50 Amed Büyükşehir Belediyesi ‘bayrak kaldırıldı’ haberini yalanladı
17:33 Kerim Coşkun, boşanma aşamasında olduğu kadını katletti
17:13 Serêkaniyê Belediyesi üretim atölyesi kurdu
17:10 Halise Aksoy cezaevinden çıktı
16:49 İç Anadolu Cezaevleri raporu: En az 42 tutuklu yaşamını yitirdi
16:34 Emine Şenyaşar’ın Adalet Nöbeti 80’inci gününde
16:04 Gözaltına alınan 8 kişi serbest bırakıldı
15:57 Amed Tiyatro Festivali’nde ‘Güney’deki Kürt Tiyatrosu’ konuşuldu
15:55 Dedeoğulları'na saldırı davasında sanıklara indirimli cezalar
15:41 DEM Parti Hüda Kaya’nın tutukluluğunu Meclis’e taşıdı
15:30 Lezita işçilerini ziyaret eden kadınlar, sendika başkanı tarafından tehdit edildi
15:27 ‘Yüksek güvenlikli cezaevleri kapatılsın’ çağrısı
14:49 186 kişinin hayatını kaybettiği site kaçak çıktı
14:45 Tanju Özcan hakkında suç duyurusu
14:38 Sinpaş'tan ekolojiste 'kapımı kırdın' davası
14:35 Riha'da iş cinayeti
14:27 Tutsaklara 'tarafsız koğuş' baskısı
14:26 'Konuş, sen nerelisin' diye soran yurttaşa soruşturma
14:25 Mersin Emek ve Demokrasi Platformu’ndan 1 Mayıs çağrısı
14:16 30 yıllık tutsağın tahliyesi 6 ay ertelendi
14:03 Wan’ın Tûşba ve Artemêt ilçesinde şüpheli ölüm
14:01 İzmir'in su kaynağına kum ocağı açılacak
13:45 Erkek şiddeti sonucu yaralanan Yıldız yaşamını yitirdi
13:44 Suriye'de DAİŞ saldırısı: 28 asker ve milis öldü
13:20 AYM'den üniversitelerde bildiri dağıtmaya dair karar
12:06 Oğlunun cenazesini alamadan yaşamını yitirdi
11:23 İmralı için ailelerden görüşme başvurusu
11:21 Konya'da Talha Ç. anneannesini katletti
11:18 Maden faciasının yaşandığı yerde bir kişinin cenazesine ulaşıldı
11:11 Ege'de 4.5 büyüklüğünde deprem
10:42 Türkiye saldırısında bir peşmerge hayatını kaybetti
10:33 Hatimoğulları: Seçim sonuçları umudumuzu büyüttü
10:20 Bolu'da erkek şiddeti: 2 kişi katledildi
09:52 Halise Aksoy tahliye edildi
09:50 İtirafçı beyanları üzerinden ağırlaştırılmış müebbet talebi
09:46 Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için eylemdeler
09:29 KDP'nin alıkoyduğu gazeteciden haber alınamıyor
09:22 Dağlardan sofraya inen Zuzax
09:17 ABD basını: İsrail, İran'a misilleme saldırısı başlattı
09:15 'MEB farklı projelerle cemaat ve istihbaratı okullara sokuyor'
09:08 Ziyaret Beldesi borç batağında
09:02 'Ekoloji mücadelesi anti-militarist ve anti-emperyalist olmalı'
09:02 Ortadoğu'da çatışmalar tırmanıyor: Tek çözüm Demokratik Ulus
09:02 Adalet Nöbeti eylemcileri: Mücadelemiz devam edecek
09:01 Baharın müjdecisi kardelenler çiçek açtı
09:00 19 NİSAN 2024 GÜNDEMİ
01:24 Kobanê’de SİHA saldırısı
01:18 ABD, Filistin'in BM üyeliğini veto etti
01:14 Kenya’da helikopter kazası: Genelkurmay Başkanı ve 10 asker öldü
01:10 Meclis İliç Komisyonu’nun üyeleri Resmi Gazete’de
18/04/2024
23:17 Tokat'ta 4.4 büyüklüğünde bir deprem daha
23:09 Amed Tiyatro Festivali’nin startı verildi
22:49 Dêrik Belediyesi’nde x-ray cihazları kaldırıldı
22:31 Rönesans Rezidans davası: İmar affı yapan, imzası olan herkes yargılansın
21:31 Tokat’ta ev ve ahırlarda ağır hasar oluştu, halk sokakta
21:18 DİSK’ten 1 Mayıs’a katılım çağrısı
20:16 Erdoğan, AYM başkanıyla görüştü
20:06 AKP’li belediye, kömür küllerini dereye döktü
19:35 ‘Gardiyanlar, Örkmez ve Uğur’u ‘sizi tecavüzcülerin yanına veririz’ diye tehdit ediyor’
19:22 SES eski Eş Genel Başkanı Erden'in ev hapsi kaldırıldı
19:10 Kadınlar Amed’den seslendi: Devlet şiddetine karşı mücadeleye devam
18:27 Tokat'ta 5.6 büyüklüğünde deprem
18:23 DEM Parti, AK Genel Sekreteri Pejcinovic ile görüştü
17:54 Emine Şenyaşar’ın Adalet Nöbetine ÖHD ve DEM Parti’den destek
17:18 51 kişinin hayatını kaybettiği Furkan Apartmanına ilişkin rapor
17:06 Et ve Süt Kurumu’ndan yüzde 25’lik zam
17:01 Hastane deposunda bir işçi ölü bulundu
15:54 Amed’de kaza: 2’si çocuk 10 yaralı
15:48 21 kişinin hayatını kaybettiği otelin 5 kolonu eksikmiş
15:46 MEB’de ‘ihale’ soruşturmasında 3 gözaltı
15:26 AKP'li Beyoğlu'nun kaldırdığı kadın heykeli yeniden dikildi
14:47 Özerk Yönetim ve Şam yeniden diyalog masasında
14:46 Êlih kayyımı 3 milyar 53 milyon 970 bin TL borç bıraktı