Abdullah Öcalan'ın avukatı: CPT güven veren bir kurum olmaktan çıktı

img
İSTANBUL - İmralı'daki hukuksuzlukların Avrupa Konseyi'ne bağlı kurumlar tarafından maskelendiğini belirten PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın avukatı Cengiz Yürekli, "CPT, güven veren bir kurum olmaktan çıkmıştır. CPT, 'işkenceyi önlemek' misyonunu kaybetmiştir” dedi. 
 
Uluslararası komployla Türkiye'ye getirildiği 15 Şubat 1999’dan bu yana İmralı F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi’nde tutulan PKK Lideri Abdullah Öcalan'dan 25 Mart 2021'den bu yana haber alınamıyor. Abdullah Öcalan, 27 Temmuz 2011'e kadar belli aralıklarla aile ve avukatlarıyla görüşebildi. Ancak daha sonra avukat görüşlerine çeşitli gerekçelerle izin verilmedi. 
 
Cezaevlerinde 8 Kasım 2018’de başlatılan ve binlerce tutuklunun katıldığı açlık grevi üzerine Abdullah Öcalan, ilki 2 Mayıs’ta olmak üzere 22 Mayıs, 12 Haziran, 18 Haziran ve 7 Ağustos 2019'da avukatlarıyla 5 görüşme gerçekleştirildi. Son görüşmenin ardından avukat görüşleri tamamen engellendi. 25 Mart 2021'de Abdullah Öcalan’ın kardeşi Mehmet Öcalan ile yaptığı kesintili telefon görüşmesinin üzerinden bu yana da kendisinden haber alınamıyor.
 
Asrın Hukuk Bürosu avukatlarından Cengiz Yürekli, müvekkili üzerindeki ağırlaştırılmış tecrit ve yarattığı etkilere dair değerlendirmelerde bulundu.
 
'3 YILDIR HABER ALAMIYORUZ' 
 
Abdullah Öcalan’la en son 25 Mart 2021 tarihinde temas kurulduğunu hatırlatan Yürekli, ağır tecrit politikalarının uluslararası komployla başladığını ama son üç yıldır zirveye ulaştığını belirtti. İmralı kurulduğu günden beri tecrit ve izolasyon sistemiyle yönetildiğine dikkat çeken Yürekli, “25 Mart 2021 tarihinden bu yana sayın Öcalan ve diğer müvekkillerimizden tek bir haber alamadık. Haber almayı bir kenara bırakın, İmralı Adası’ndan ne olduğunu dahi bilmiyoruz. Müvekkillerimizin sağlık koşulları, haklara erişimleri nelerdir bu konuda en ufak bir bilgimiz yok. 25 Mart 2021 tarihinde kardeşi Mehmet Öcalan’la yaptığı telefon görüşmesi oldu. Sayın Öcalan, bu görüşmede bir hükümlü statüsünde olduğunu, yasal haklarının derhal sağlanması gerektiğini belirterek, avukatlarıyla görüşmek istediğini talep etmişti. Fakat tüm hukuki girişimlerimize rağmen şu ana kadar hiçbir sonuç alınamadı” ifadelerini kullandı. 
 
'HUKUKSUZ BİR SİSTEM İNŞA EDİLDİ' 
 
İmralı Cezaevi'nde hukukun işletilmediğini kaydeden Yürekli, şu ana kadar, tüm ulusal kurum ve mercilere müracaat edildiğini ancak söz konusu İmralı ve Abdullah Öcalan olduğunda hukukun rafa kaldırıldığını kaydetti. Yürekli , “En son bin 330 avukatın görüşme kanallarının açılması ve İmralı’daki işkence sisteminin son bulması için deklarasyon yayınladı. Daha önce Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) ve Avrupa Konseyi'nin ilgili temsilciliklerine başvurduk. Bunlardan sonuç alınamadığı için Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komitesine başvuru yapıldı. AİHM, buna dair 2022’de ciddi bir tedbir kararı verdi. Ancak Türkiye bu tedbir kararına uymadığı için BM, tekraren bu kararını illetti. Ancak mevcut koşullarda bu kararların şimdiye kadar uygulama durumu gerçekleşmedi” diye aktardı.
 
Yürekli, şunları söyledi: “Sayın Abdullah Öcalan, İmralı’ya dair yaptığı değerlendirmelerinde, İmralı sistemini ‘üç ayaklı uygulama’ olarak değerlendirmiştir ve bunun yanı sıra ‘milli İmralı politikaları’ olarak tanımlamıştı. Bu nedenle İmralı tecridi sadece Türkiye hükümetinin tek başına yönetebileceği, uygulayabileceği bir sistem değil. Yani mevcut hukuk doktrinlerinde en faşist sistemlerde bile hukukun bir öngörülebilirliği söz konusuydu. Yani İmralı üzerindeki hukuksuzluk hiçbir zaman bu kadar ileri gitmemişti. İmralı özelinde yeni bir hukuksuzluk sistemi inşa edildi ve yeni bir hukuksuzluk teorisi oluşturuldu. İçinde bulunduğumuz uluslararası konjektör gereğince diğer uluslararası güçlerin desteği de söz konusudur. Bu Avrupa hukukundan bağımsız değil. Çünkü üç yıldır ağırlıklı devam eden bir işkence sistemi var, bunun Avrupa hukuk sistemi içinde olabilmesi mümkün değil, bu ancak zımni bir uzlaşıyla devam edebilir.”
 
'BİR NATO SAVAŞI OLDUĞUNU GÖRMEK GEREKİYOR' 
 
İmralı tecrit sisteminin giderek derinleşmesinin Kürt sorunun uluslararası karakteriyle bağlantılı olduğunu ifade eden Yürekli,  “Yürütülen bu savaş gerçekliğinin bir NATO savaşı olduğunu görmek gerekiyor. Şuan uluslararası komplo, uluslararası hukuk kurumlarının eliyle devam etmektedir. Komplonun merkez üssü hala İmralı’dır. Avrupa hukuk kurumları, Avrupa Konseyi’ne bağlı kurumalar da bu işin maskeleme görevini görmektedir. CPT,  güven veren bir kurum olmaktan çıkmıştır. CPT, işkenceyi önlemek, insan hak ve hürriyetlerinin tesisini sağlamak için gereken rolü oynamıyor. CPT, İmralı özelinde bu rol ve misyonunu kaybetmiştir” diye konuştu.
 
'İMRALI'DA HER ŞEY BİR GİZ PERDESİ ALTINDA YÜRÜTÜLÜYOR' 
 
İmralı Cezaevi’nin kurulduğu günden bu yana her şeyin “bir giz perdesi” altında yürütüldüğünü dile getiren Yürekli, “İmralı’da 25 yıldır her şey bir giz perdesi altında sürdürülüyor. Diğer cezaevlerinde kaç ton beton kullandığı, ne kadar personel bulundurulduğu, güvenliğini kimin sağladığı, kantin ihtiyacının ne kadar sürede karşılandığı, aile ziyaretlerinin ne zaman olduğu, avukat ziyaretlerinin ne şekilde gerçekleşeceği bellidir. Yani fiziki yapısından tutun oradaki hakların uygulanmasına kadar her şey açıktır. Ama İmralı’da hiçbir zaman böylesi bir durum söz konusu değil. İmralı'nın güvenliğini kim sağlamaktadır, kantin ihtiyacı nasıl olmaktadır, yaşam koşulları ne şekildedir bunların hiçbiri bilinmiyor. Meclis İnsan Hakları Komisyonu’nun, tüm cezaevlerini ziyaret etme hakkı var, bunca yıldır İmralı'ya tek bir ziyaret yapılmadı. Bu yüzden İmralı’da neler olup bittiğini bilmiyoruz. Sayın Abdullah Öcalan’ın şu ana kadar elimize ulaşan fotoğrafı 2013 yılına aittir. 10 yıldır tek bir kare fotoğrafına sahip değiliz. Bir mektup dahi yazmalarına izin verilmemekte” ifadelerini kullandı.
 
“İmralı tecrit sistemine karşı Sayın Öcalan şahsında büyük bir direniş vücut bulmaktadır” ifadelerini kullanan Yürekli, şunları söyledi: “İmralı'daki tecrit ve baskıyı kat be kat aşan bir direniş sergileniyor. Zaten tecridin bu kadar derinleşmesini belirleyen şey Sayın Öcalan’ın direnişidir. Sayın Öcalan 25 yıldır aralıksız olarak direniyor.” 
 
'ÖCALAN FELSEFESİ TÜM DÜNYADA VÜCUT BULMUŞ' 
 
Abdullah Öcalan’ın ortaya koyduğu kadın özgürlükçü paradigmasının tüm dünyada tartışıldığına dikkat çeken Yürekli, “Sayın Öcalan, oluşturulduğu paradigmayı fiili olarak hayata geçirme gücünü de ortaya koymuştur. İmralı’da bunu birçok kez gördük. Bunca baskıya rağmen, bu kadar tecrit edilmesine rağmen tüm dünyada şuan Sayın Öcalan'ın paradigması tartışılıyor. ‘Jin, jiyan azadî’ sloganı Öcalan’ın geliştirmiş olduğu felsefeye dayanarak, her yerde vücut buluyor. Bu felsefe mevcut kapitalist moderniteye karşı bir yol ve duruş olarak kendini tarif etmiş ve hayat bulmaktadır. Aslında paradigmasal düzeyde üçüncü yol dediğimiz şey de budur. Bu yol özellikle Ortadoğu’da halkların birbirine kırdırılarak kendi varlıklarını devam ettiren hegemonik güçlere karşı, halkların kendi geleceğini yarınlara taşıması, garanti altına almasıdır” diye belirtti.
 
NEWROZ ALANLARINDAN ÖCALAN MESAJI
 
2014 Newroz alanlarından Abdullah Öcalan’ın özgürlüğünün talep edilmesinin “Kürt halkının kendi hak ve özgürlüklerinde ısrar etmesi” olarak değerlendiren Yürekli,  “90'larda zirveleşen Newroz, bugün Kürt halkı için bir direniş ve siyasal, toplumsal taleplerinin dile getirdiği, hak arayışlarının yeri oldu. Kürt halkı Sayın Öcalan’ın ortaya koyduğu eşit, özgür bir yaşamın özlemini alanlarda bir kez daha haykırdı. Bir bütün olarak baktığımızda Newroz’da halk Sayın Öcalan etrafında kenetlenerek, muazzam bir demokrasi pratiği sergiledi ve bir kez daha Öcalan'ın özgürlüğünü talep etti.” 
 
MA / Esra Solin Dal

Diğer başlıklar

00:41 ‘Anadilde tiyatro’ motivasyonuyla yola çıkan 'Zîd û Han' Ankara’da
24/05/2024
23:31 Licê'nin bir mahallesinde asker ablukası: Bölgeden silah sesleri yükseliyor
22:31 Kayıplar haftası dolayısıyla ‘Dargeçit Katliamı’ belgeseli gösterimi
22:01 Bodrum-Kaş arası denizlerde fırtına uyarısı
21:11 Kobanê kararına karşı omuz omuza mücadele çağrısı
20:58 'Curnê Reş’te 2 Haziran’da zafer halayına durulacak'
20:38 30 yılın ardından tahliye edilen Ayçiçek ziyaret edildi
20:30 Komir’de Kültür ve Sanat Merkezi açıldı
20:19 DEM Parti, Perî’de halkın taleplerini dinledi
20:15 Amed'de ‘Ekolojik Belgesel Günleri’ başladı
19:57 Uçar: DAİŞ’liler Türkiye’nin dört bir yanında turist gibi gezdi
19:15 ESP ve SKM: Çocuk istismarına sessiz kalma
19:04 Kadınlardan tecavüz protestosu: Cezasızlık cesaretlendiriyor
17:38 Bakanlığın kapıları 111 gündür Şenyaşar’a kapalı: Adalet içeride can çekişiyor
17:26 Köylüler, askerlerin köye girişini engelledi
17:17 Cudî ve Gabar’a giriş çıkış yasağı 15 gün daha uzatıldı
17:11 Alpagut Linyit Kömür işletmesi işçileri haklarını geri aldı
16:51 Şenyaşar, 1000’inci haftasında Cumartesi Anneleri’nin yanında olacak
16:44 Uluslararası Adalet Divanı’ndan İsrail'e Refah saldırısını durdurma emri
16:23 DAD'tan Yeni Yaşam'a ziyaret
16:22 Ankara'da iş cinayeti
16:18 Korucu cinayetinde 2 tutuklama
16:14 Soylu'nun 'tarihi uyuşturucu operasyonu' dediği davada beraat
16:00 Haber Sen: Sendikalar atama bürosu değil
15:50 Birçok kentte ‘Tecride son ver’ çığlığı
15:32 Veteriner Hekimleri Birliği: Ötenazi yapmayacağız!
15:08 Kobanê Davası avukatları: Kumpası ifşa etmeyi sürdüreceğiz
14:46 Talim ve Terbiye Kurulu yeni müfredatı onayladı
14:22 Kobanê tutsaklarına ziyaret: Şimdi direnme zamanıdır
14:20 41 kiloya düşen hasta tutsak için çağrı: Serbest bırakın
14:00 Cumartesi Anneleri'nden 1000'inci hafta için 'karanfil bırak' çağrısı
13:50 KESK’ten ‘tasarruf paketi’ne tepki: Emekçiler sessiz kalmayacak
13:25 Ahmet Türk: Kayyım kendi memleketinin belediyesine 15 milyon TL aktardı
13:09 Licê'de ev baskınları
13:02 İmralı için ailelerden görüşme başvurusu
12:54 Erzirom’da bir kadın katledildi
12:35 Farqîn Belediyesi Kürtçe anonsa başladı
12:09 Papua Yeni Gine’de heyelan
12:04 DEDAŞ jandarmayla evleri basıp ceza kesti
11:36 Kod-46 ile atılan işçilerin eylemi 5'inci gününde
11:15 Kuzey ve Doğu Suriye’de seçim hazırlıkları son aşamada
11:13 İstanbul'da bir kadın katledildi
10:28 Demir'i tasarlayarak katleden asker 'kasten öldürmekten' yargılanacak
10:07 İzmir'de deprem
10:06 Yağış azaldı, kuraklık kapıda
09:47 Adana'da sağanak yağış su baskınlarına neden oldu
09:42 ‘Tecride karşı eylemdeki tutsakların sesi olmalıyız'
09:28 'Kendini yaktı' dediği kadını katlettiği ortaya çıktı
09:25 Bakanlıktan ağır hasta tutsağa dair 'bastonla yürüyebiliyor' yanıtı
09:18 Tutsaklar ‘Abdullah Öcalan’a özgürlük’ eyleminde
09:08 Sokak köpeklerini öldürmeye 'uyutma' kılıfı
09:07 Sözler tutulmadı: Binlerce çocuk diyabetle mücadele ediyor
09:07 Çiftçinin gideri arttı kazancı değişmedi
09:06 Bin haftadır Galatasaray'da adalet arayan Eren: Bir mezar istiyoruz
09:05 İzmir'de dört bir yanda işçi direnişi
09:04 Mutlak tecrit 38'inci ayını doldurdu: İmralı hukuksuzlukların merkezi oldu
09:03 Tutsak yakınları: Tecrit kaldırılmalı, endişelerimiz giderilmeli
09:02 AKP'nin 'aile' genelgesi: Kadınların hayatına el koyma planı
09:01 Koçerler göç yolunda
09:00 24 MAYIS 2024 GÜNDEMİ
23/05/2024
22:48 Gazze’de hayatını kaybedenlerin sayısı 35 bin 800’e çıktı
21:35 Mêrdîn’de çocuğa tecavüz eden fail gözaltında
21:30 DFG Eşbaşkanı Müftüoğlu'na Sevinç Özgüner ödülü
20:36 'Karanlık gidecek Kobanê ve Gezi kalacak'
19:53 İstanbul’da 27 tutuklama
19:46 Adalet Peşinde Aileleri, Meclis Başkanvekili Önder ile görüştü
19:30 Gençlik örgütlerinden tutuklamalara tepki
19:21 Şenyaşar’dan Erdoğan’a: Bizi katleden vahşileri vekil yaptınız
18:29 Eren Odabaş tahliye edildi
18:23 Amed’te kadın katliamları protesto edildi
18:17 Eşbaşkanların çağrısı üzerine halk belediye önünde uzun kuyruklar oluşturdu
17:34 Özlem Zengin'den Cumartesi Anneleri açıklaması
17:14 30 yıl sonra tahliye edildi
17:08 Mêrdîn’de çocuğa tecavüz haberine yayın yasağı
17:04 ‘Adalet ve Özgürlük Buluşmaları’nda Pîrsûs Katliamı’nda yitirilenler anıldı
16:57 Bayındır: Özgürlük mücadelesi zafere ulaşacak
16:54 Erdîş’te dil mitingi için bildiri dağıtıldı
16:47 Perî'de kapı kapı seçim çalışması
16:33 Riha’da gözaltına alınan gençler serbest bırakıldı
16:27 Çocuğa işkence davasında sanık polislere ceza talebi
16:26 MESEM kapsamında çalıştırılan 17 yaşındaki çocuk yaşamını yitirdi
16:19 DEM Parti Curnê Reş’te seçim çalışmalarını hızlandırdı
16:09 Ankara’da şüpheli kadın ölümü
16:03 Sokak hayvanlarını 'öldürme' yasasına karşı eylem başlattılar
15:57 Deniz Poyraz Kent Bostanı’nda fideler toprakla buluştu
15:47 KCDK-E’den Öcalan için çağrı: Seferberlik ruhuyla alanlara
15:29 Amed'te açılan Turizm ve Gastronomi Fuarı’na yoğun ilgi
15:05 Rusya'dan Lazkiye ve İdlib kırsalına hava saldırısı
14:49 Özerk Yönetim heyetinden İsveç’e ziyaret
14:34 BES'ten birçok kentte 11 talepli eylem
14:22 Çay üreticisinden tabutlu protesto
14:10 Merkez Bankası faizi sabit tuttu
13:27 Aktar'ın davasında mütalaa hazırlanacak
13:22 Amed'de Gezici Ekolojik Belgesel Günleri düzenlenecek
12:52 İtirafçı beyanlarıyla yargılanan avukata beraat
12:43 Yeni Zelanda’dan Cumartesi Anneleri için Erdoğan’a mektup
12:42 Mêrdîn'de 16 yaşındaki çocuğa tecavüz
12:26 Yaşamını yitiren tutsağın ağabeyi: Görmemize izin vermediler
12:10 Ümraniye’de bir kadın ve oğlunun şüpheli ölümü
12:08 Türkiye saldırısında bir kadın yaşamını yitirdi
12:07 Hasta tutsak Hanife Arslan rapor için hastaneye sevk edildi
12:04 Esir kadın askerlerin görüntüleri tepkilere neden oldu
11:55 Maden işçilerinin eylemi sonrası müfettişler denetime geldi
11:49 Erdîş’te 25 Mayıs'ta anadil mitingi düzenlenecek
11:47 Abdullah Öcalan’ın avukatlarından görüşme başvurusu
11:43 Kuzey ve Doğu Suriye'deki kadınlardan seçim deklarasyonu
11:36 Koçyiğit: Savaş yönetmeliğiyle Kürtler hedef haline getirilmek isteniyor
11:18 Amed Büyükşehir Belediyesi'nden ‘hafif raylı sistem' kararı
11:18 Yüzde 85 görme kaybı olan tutsağa gözlük engeli: Teşhis edemeyiz!
10:58 30 yıl tutsaklığın ardından Amed’te karşılandı
10:44 Kobanê kararlarına tepki büyüyor: Zulme boyun eğmeyeceğiz
10:41 Gazeteci Güleş'e 'haber paylaşımı' davası
10:41 Demokratik Modernite ‘Tarihsel İşbirlikçilik ve İhaneti Aşmak’ başlığıyla çıktı
09:11 Tutsakların ‘özgürlük’ eylemi sürüyor
09:11 Cizîr'deki medrese kaderine terk edildi
09:10 Tutsak Şahin: Tecridin etkisini anlatmak için eylemdeyiz
09:09 Mor Dayanışma 3 bölgede konferansa hazırlanıyor
09:08 ECPMF Koordinatörü: Basın özgürlüğünde en kötü dönem yaşanıyor
09:05 Zamlar nedeniyle peynirde gramlı satış dönemi
09:05 Kopyala-yapıştır karar: PKK'den ihraç edildi, FETÖ'den ihracı onandı
09:03 Yeni Yaşam okurlarıyla buluşacak: Gücümüzü halktan alıyoruz
09:03 'Aile' üzerine bir röportaj: Ahlaki-politik toplum nasıl mümkün olabilir?
09:00 23 MAYIS 2024 GÜNDEMİ
08:55 Meteorolojiden yağış, toz aşınımı ve rüzgar uyarısı
08:10 1 asker hayatını kaybetti
07:44 Beyin ölümü gerçekleşen tutsak yaşamını yitirdi
22/05/2024
22:52 Süleyman Ahmet’e 211 gün sonra ulaşıldı
22:38 İngiltere’de erken seçim kararı
22:32 Wan’da tecrit protestosu
22:05 Dağtaş, 30 yılın ardından tahliye edildi
21:04 ‘Gözaltında kayıpların failleri hala cezasız’
19:57 KHK eyleminde Kobanê Davası kararına tepki
19:36 Perî'de seçim çalışması: Kayyım bir çivi bile çakmadı
19:30 Berwarî ve Xîzan yolu heyelan nedeniyle kapandı
19:26 'Örgüte finans' davasında 2 beraat 1 tahliye
19:16 Bakanın özel kalemiyle görüşen tutsak yakınları: Talepler yerine getirilmezse sokakları terk etmeyiz
19:04 Kobanê tutsaklarının isimleri sokaklara verildi
18:40 Gazetecilerin iddianamesi haberlerden ibaret: 126 haber ‘suç ‘ sayıldı
18:23 Urfa Cezaevinde 17 tutsağın tahliyesi engellendi
18:08 Hatimoğulları Curnê Reş’te: Seçimi daha büyük bir farkla kazanacağız
17:45 Tutsak yakınlarından Şenyaşar’a ziyaret
17:32 Sinpaş, inşaat yasağını tanımıyor
17:08 Hasta tutsak Odabaş’ın duruşmasına katılım çağrısı
16:56 İzmir Metro işçileri sivil itaatsizliğe başlıyor
16:16 Tutsak yakınları Bakan Tunç’un özel kalem müdürüyle görüştü
16:12 HDP eski Manisa İl Eşbaşkanı Taylan tutuklandı
16:06 Trabzon’da iskele çöktü: İşçiler mahsur kaldı
15:55 Kovancılar'da Kobanê Davası protestosu
15:37 İran'da 1 ayda 29 Kürt idam edildi
15:22 TJA: Zeliha ve katledilen kadınların hesabını soracağız