Kürt kazanımlarına saldırıya karşı ortak mücadele mesajı

img
HABER MERKEZİ- KNK 22’nci Genel Kurulu’nda söz alan Kurdistani parti ve farklı halkların temsilcileri, Kürt kazanımlarına dönük saldırılar karşısında ulusal birlik mesajları verdi.
 
Siyasi parti, örgüt, kuruluş temsilcisi, aydın ve yazarların katılımıyla gerçekleştirilen Kurdistan Ulusal Kongresi (KNK) 22’nci Genel Kurulu ara toplantısının öğleden sonraki bölümünde Kurdistani parti, kurum ve kuruluş temsilcileri söz alarak ulusal birlik mesajı verdi.  
 
AKP GERİLETİLDİ
 
Rojava Özerk Yönetimi adına konuşan Dr. Abdulkerim Omer, Ortadoğu’da sıcak gelişmelerin yaşandığını hatırlatarak, “Bu yeni süreçte Kurdistan için hem kabul edilecek hem de karşı çıkılacak durumlar yaşanıyor. Kurdistan’ın kazanımlarını nasıl korumamız gerektiği konusunda ulusal birlik içinde hareket etmemiz gerekiyor. Rojava’da binlerce şehit vererek, bir kazanım ve statü elde ettik. Bu kazanım, dünya halkları, Kürtler ve demokrasi savunucuları, özgürlük isteyen herkes için umut oldu. Başûr’da da kabul edilen bir statü var. Bakurê Kurdistan bütün baskılara, tutuklamalara, katliamlara rağmen zor bir süreçte belediye seçimlerinde büyük kazanımlar elde etti. Bu başarı AKP’yi geriletti. Türkiye’de muhalefet Kürtlerin desteği sayesinde AKP-MHP’ye karşı başarı elde etmiştir” dedi.
 
KAZANIMLARA KARŞI SALDIRI
 
Ortadoğu’da Kürt kazanımlarının tehlikede olduğuna dikkat çeken Dr. Abdulkerim Ömer, Kürt sorunun çözülmeden savaşların bitmeyeceğine dikkati çekerek,  şunları söyledi: .”DAİŞ statü olarak bitti ancak bizim için hala tehlikedir. Büyük bir destek alıyor. İran milisleri, Suriye rejimi, Rojava’da aşiretler üzerinden bizi tehdit ediyorlar. Tezgahlar kuruyor. Türk devleti bunu körüklüyor. Ayrıca hava saldırıları ile katliamlar yapıyor. Ekonomimize, insanlarımızın yaşam alanlarına yönelik bombardımanlar gerçekleştiriyor. İnsanları aç bırakmak, kaçırtmak ve korkutmak için yapıyorlar. Bu tehditler daha da devam ediyor. Başûr’da, Hewlêr ile Bağdat arasında sorunlar var. İran ve Türk devletinin buradaki kazanımlara yönelik tehditleri her geçen gün artıyor. Türk devletinin YNK üzerinde tehditleri var. Türk devleti, Erdoğan, Kürtlerin kazanımlarını yok etmek için diplomasi faaliyetlerini artırıyor. Bu yüzyılda Kürtleri yok etme politikaları daha da canlıdır. Kürt partileri ve hareketleri buna taraf olmasın, bu oyunlara kanmasın, bunun bir parçası olmasınlar.” 
 
ASİMİLASYONA KARŞI MÜCADELE
 
Ardından Goran Hareketi adına Fuat Cemal, Kurdistan’ın özgürlüğü için yürütülecek mücadelede ulusal birliğin esas alınması gerektiğine vurgu yaparak, Kürt halkının yaşadığı tüm alanlarda birliği esas alması gerektiğini ve asimilasyona karşı dilini ve kültürünü koruyacak bir tutum geliştirmesi gerektiğini söyledi. Cemal, kültür ve dil üzerindeki asimilasyona karşı mücadele gelişmesi gerektiği kadar özellikle işgalci devletlerin demografik değişim yönündeki emellerine karşı da Kürt halkının mücadele etmesi gerektiğini kaydetti. 
 
Kazakistan Kürtleri adına kongreye katılan Gulnar Azadî de söz aldı. “Biz Kürtler dünyanın dört parçasına dağılmışız. Eğer çocuklarımıza ve yeni nesillerimize Kürtçe’yi aktarmaz ve kültürümüzü yaşamazsak kayboluruz” diyerek, KNK’nin bu konuda çalışmalarına hız vermesi gerektiğini vurguladı. 
 
‘KADINLARIN ARAYIŞINA UMUT OLDU’
 
İran Komünist Partisi adına yapılan konuşmada ise, Rojhilat’ta İran devletinin Kürt illerine yönelik baskı politikalarına dikkat çekildi. Temsilci, İran’da kadınlara yönelik baskı politikalarına karşı “Jin Jiyan Azadî” felsefesi temelinde gerçekleşen devrimin bütün dünya kadınlarının hak arayışına umut olduğunu söyledi. 
Temsilci, İran devletinin Kürt kentlerine yönelik kırım ve baskıların politik olduğunu, bunun doğanın talan edilmesi şeklinde de yansıdığını örneklerle anlattı. Dört parça Kurdistan’da gelişen Kürt Özgürlük Mücadelesinin bütün Kürtlere umut verdiğini belirten Temsilci, Özgürlük Hareketi’ne daha fazla sahip çıkılması gerektiğini kaydetti. 
 
 KÜRT PARTİLERİNE ÇAĞRI
 
Ardından Partiya Îslamiya Kurdistan (PİK) Genel Başkanı Hikmet Serbilind bir konuşma yaptı. Serbilind,  KNK’nin ulusal birlik noktasında yürüttüğü çalışmaların büyük bir öneme sahip olduğunu belirterek şunları söyledi: “Bu çalışmaların dışında kalanların da bu çizgide çalışmalara dahil edilmesi gerekiyor.  Bu kesimlerinde ulusal çizgiye ve mücadeleye dahil olması için çalışmalar yürütülmelidir. Kurdistan’ı işgal eden İslam devletleridir. Kürt halkına yönelik her türlü haksızlığı ve katliamı yapanlar bunlardır. Kürt halkı özgürlük istiyor. Kürtlerin kazanımlarını korumak farzdır. Bu mücadeleyi yürüten Kürt savaşçıları büyük bedeller veriyor. Biz bu bedellere karşı sorumluyuz. Onlara karşı kendimizi sorumlu hissetmeliyiz. Ortadoğu’da özellikle İran ve Türk devleti Kürt kazanımlarının yok edilmesi için seferber olmuşlar. Tek bir partiyi ya da siyaseti hedef almıyorlar. Tek hedefleri tüm Kürt kazanımlarını yok etmektir. Kurdistan özgür olmadan Ortadoğu’ya adalet, hak ve hukuk demokrasi gelmez. Türk devleti üzerinde büyük bir korku vardır. AKP-MHP faşizmi 22 yıldır ilk defa geriledi. Bunun için yeni gündem oluşturmak istiyorlar. Irkçılık üzerinden gündem oluşturup Başûr, Rojava’ya yönelik büyük bir saldırı hazırlığı yapmak istiyorlar. Kürt halkı birlik ve tek ses olarak ulusal kazanımlarını korumak için bu saldırıya karşı hazırlıklı olmalıdır” diye konuştu.
 
'KÜRT KADINLARI SORUMLULUKLARININ FARKINDA'
 
Kürt Kadın Hareketi adına konuşan Sultan Öger ise, Kurdistan’ın 100 yıldır işgal altında olduğunu vurgulayarak, “Bu işgal, katliam, kültür kırım şeklinde kendisini gösterdi. Binlerce köy boşaltıldı. Milyonlarca insan göçertildi. Demografik yapı değişikliği daha da sürüyor. Kürt kadını 100 yıldır bu katliamları yaşıyor. Dünyanın her tarafına göç ettiler. Yeni bir Lozan daha yaşanmasın ve Kürt halkı toprakları üzerinde özgürce yaşasın diye Kürt Kadın Hareketi olarak sorumluluk hissediyoruz” dedi. 
 
'TARİHİ ROLÜMÜZÜ OYNAYALIM'
 
YNK adına konuşan Şex Şemal da konuşmasında böylesi kritik bir dönemde bütün Kürt partilerinin bir araya gelmesi ve ulusal birliği sağlaması çağrısında bulundu. Şemal, “Halkımız ve çıkarları büyük bir tehlike altında. Yeni dönemde Ortadoğu’da sıcak gelişmeler yaşanıyor. Biz Kürtler de tarihte oynamadığımız rolü oynayarak, tarihe cevap verelim” şeklinde konuştu.  
 
MUSLÎM: HALKIMIZ DAHA ÖRGÜTLÜ VE GÜÇLÜDÜR
 
Toplantıya video aracılığıyla katılan PYD Eşbaşkanı Salih Muslîm ise şu mesajı verdi: “Kürt halkı, gelişen saldırılar karşısında eskisi gibi değil; daha örgütlü ve sorumlu davranıyor. Bize yönelik birçok saldırı yapıldı ve daha da devam ediyor. Halkımız buna karşı koydu. Devrimci bir savaş yürüttü. Bu herkes için örnektir. İşte Bakur’daki baskılara karşı halkımız seçimlerde ortaya koyduğu tutum ile karşı koydu. Halkımız ortaya koyduğu tutum ile Türkiye’de demokratik kesimlere, muhalefete cesaret verdi. 
 
Yine Başûr’daki savaşta elde edilen yeni teknik kazanımlar, tüm Kürt açısından büyük bir kazançtır. Bu teknik kazancın sonuçları olacaktır. Olası bir saldırı karşısında halkımız birlik içinde sorumluluk alacak. Sorumluluk hepimizde olacaktır. Birlik içinde karşı durmalıyız. Kürt halkının birlik talepleri için KNK de çalışmalar yürütüyor. Osmanlı emmelerinden vazgeçmeyen Türk devletinin saldırıları karşısında halkımız, birlik temelindeki direnişi ile kazanacaktır. Bu süreçte Kürt düşmanları kazanmayacaktır.” 
 
AZINLIK TEMSİLCİLERİNDEN BİRLİK ÇAĞRISI 
 
Kürt siyasetçi Selim Sadak da Kürtlere yönelik saldırılara karşı birlik çağrısında bulundu. Öte yandan Asuri-Süryani, Êzidî, Yarsan gibi Kurdistan’daki etnik inanç ve halk temsilcileri başta olmak üzere çok sayıda siyasetçi, kurum ve kuruluş temsilcileri söz alarak ulusal birlik vurgusunda bulunan konuşmalar gerçekleştirdi.

Diğer başlıklar

18/05/2024
22:15 Cizîr’de bir kadın katledildi
22:11 Afganistan’da sel: 400'e yakın kişi hayatını kaybetti
21:19 İstanbul’da Kürt Dili Bayramı etkinliği
20:59 Hatimoğulları: Mücadelemiz bilenmiş durumda
Bayındır: Kürt halkı DAİŞ sevicilerini de yenecek
20:28 Bir yanda ‘Kamuda Tasarruf’, bir yanda şatafat
20:19 Gençlik örgütlerinden Dörtler, Karer ve Kaypakkaya için yürüyüş
20:08 Perî seçimleri için çalışmalar sürüyor
20:01 Bakırhan: Bizi yargılayan JİTEM ittifakından kurtulacağız
19:25 Kobanê Davası tutsaklarına Kuzey ve Doğu Suriye’den destek
19:08 'Kobanê Davası kararından dönülsün' çağrısı
18:57 Uçar: Kürt halkının en büyük dokunulmazlığı direnişidir
18:35 Mêrdîn’de bir korucu öldürülmüş halde bulundu
17:33 Gazeteci Aslan’a ayakta sayım işkencesinin nedeni Türk bayrağıymış!
17:19 ‘Dilin özgürlüğü yetmez, halkın ve toprakların da özgürleşmesi lazım’
17:00 3 kentte Kobanê Davası protestosu
16:55 Elbak’ta askeri araç devrildi
16:14 Curnê Reş'te mahalle mahalle seçim çalışması
16:12 AKP'li Özcan'ın koruması: Belediye aracında esrar taşıttı
15:38 Afganistan'da sel: En az 50 ölü
15:05 30 yılın ardından memleketinde çiçeklerle karşılandı
14:53 65 yaş üstü hasta tutsakların sağlık sorunlarını sıraladılar
13:56 'Dörtler' anıldı |
13:52 KHK açıklamasında Wan'daki tutuklamaya tepki
13:46 Wan'da Kürt Dil Sempozyumu: Bir dili öldürmek jenosittir
13:41 AKP’nin tarımdaki ‘başarı’ hikayesi: 700 milyar borç
13:37 Şirnex ve Hatay’da Kobanê Davası protestosu
13:31 31 yıllık tutsağın tahliyesine dördüncü engel
13:23 Kayıp yakınlarından birçok kentte eylem: Failleri yargılayın
13:03 Cumartesi Anneleri Örhan ailesinin akıbetini sordu
12:30 Tokat’ta tutsaklara hücre cezası
11:30 Şehba’ya saldırılarda 2 çocuk yaralandı
10:29 Efrîn’de 6 yılda 10 bin kişi kaçırıldı
10:13 Kobanê Davası: Karara karşı omuz omuza mücadele verilmeli
09:46 İstiklal Mahkemeleri'nden Kobanê Davası'na değişen bir şey yok
09:32 Mêrdîn Kitap Festivali: İlgi yoğun, yayıncılar memnun
09:23 Alıkonulan Ahmet'ten 207 gündür haber yok
09:22 Tutsakların ‘özgürlük’ eylemi sürüyor
09:16 Çiftyürek: 'Kalkınma Yolu Projesi' ile Kürt kazanımları hedefleniyor
09:13 Çıraklık merkezlerinden MESEM’e çocuk emeği sömürüsü
09:06 Nas: Ülke geleceği açısından umut kırıcı bir karar
09:03 'Güvenlik' arıcılığı bitme noktasına getirdi
09:02 Ünsal: DAİŞ’in intikamı alınmak isteniyorsa boşa bir çaba
09:01 Penseli işkence iddianamede yer almadı
09:00 18 MAYIS 2024 GÜNDEMİ
07:49 3 kentte 18 tutuklama
17/05/2024
23:24 Köln'de Kobanê Davası tutsaklarıyla dayanışma mitingi
21:20 30 yıllık tutsak İlhan tahliye edildi
21:06 Gök ve Dinç’in davasında karar çıkmadı
20:06 Kobanê’den mesaj: Kobanê Davası tutukluları onurumuzdur
19:34 Savcılıktan Kobanê Davası'ndaki beraat ve tahliyelere itiraz
17:57 ‘Emine Şenyaşar yargılanıyor, katliamı yapanlar yargılanmıyor’
17:40 Mêrdin Kitap Festivali’nde Aram Yayınevi’ne yoğun ilgi
17:16 Antalya ve Hatay’da 9 kişi serbest bırakıldı
17:02 Dêrsim’de halk konserine valilik yasağı
16:28 Hemşire Bilgin şüpheli şekilde yaşamını yitirdi
16:04 Colemêrg’te 6 kişi daha tutuklandı
16:01 Dokuz Eylül Üniversitesi'nde 8 ayda 3 kez yemek ücretine zam
15:59 3 kentte 'Tecride son ver' eylemi
15:57 Bakanlıktan Karaburun'da 41 yeni RES onayı
15:52 Belediyeye gelen para maaşlara yetmedi
15:42 Curnê Reş’te 12 mahallede seçim çalışması: Yüksek farkla kazanacağız
15:32 Çorum'da iki kadın katledildi
14:24 Şehba’nın Til Mediq köyüne saldırı
14:20 Kışanak Amed'te: Kobanê vicdan meselesiydi, vicdan kazanacak
14:16 Birçok kentte Kobanê Davası protestosu
14:13 Sêrt kayyımın tahsis ve devir işlemleri iptal edildi
14:06 Wan sokakları: Kararı mahkeme değil, iktidar verdi
13:56 Adalet Bakanı Tunç'tan Kobanê Davası açıklaması
13:55 Ege cezaevlerinde 1 yılda 934 hak ihlali
13:43 'Hakikatleri Araştırma Komisyonu kurulsun' talebi
13:34 30 yıllık tutsağın tahliyesi ikinci kez engellendi
13:29 Curnê Reş seçmenlerine mektup: 2 Haziran'da zafer halayına duralım
13:27 Mêrdîn 1’inci Kitap Festivali başladı
13:07 Hukukçular: Düzmece yargılamayla verilen cezaları tanımıyoruz
12:00 İmralı için ailelerden görüşme başvurusu
11:52 Kobanê Davası dünya basınında
11:26 İfadeye çağrılan Akıl ve Çağlı gözaltına alındı
11:14 Erdoğan'ın affettiği Çetin Doğan tahliye edildi
11:06 DEM Parti 3 kentte Kobanê Davası kararlarını protesto edecek
11:05 TÜİK işsizlik rakamlarını açıkladı
11:00 2 kişiyi öldüren AKP’linin babasına Erdoğan affı!
10:47 Yüksekdağ'dan ilk mesaj: Kimsenin yüzü düşmesin, diz çöktüremediler
10:32 Kobanê Davası avukatı Aydın: Börü'nün ölümü algı için kullanıldı
10:06 Wan'da 21 kişi tutuklandı
09:51 Hukukçular: İktidar yargıyı suç aleti olarak kullandı
09:44 Müfredat tepkisi: Çocuklarımız AKP’nin şekillendirici hamuru değil!
09:26 Eren Keskin: Bu intikamcı bir karardır
09:11 Alıkonulan Ahmet'ten 206 gündür haber yok
09:10 Tutsaklar telefon ve aile görüşlerine çıkmıyor
09:08 Çocuk emeği üzerinden milyonlarca liralık ciro
09:06 Şüpheli şekilde ölü bulunan Koç’un babası: Kızım öldürüldü
09:04 Çakmak: İmralı’ya gitmek için yeni bir başvuru yapacağız
09:03 Barış Anneleri 'özgürlük' talebinde kararlı
09:00 17 MAYIS 2024 GÜNDEMİ
08:50 Kobanê Davası'nda hangi siyasetçiye kaç yıl ceza verildi?
08:07 Erdoğan'dan 28 Şubat hükümlülerine af
01:18 15 barodan Kobanê Davası açıklaması
01:10 Tuncel: Cezaevlerinde İmralı tecridine karşı verilen mücadeleyi anlamlandıralım
01:03 Amor ve Sjöstedt’den Kobanê Davası kararına tepki
16/05/2024
23:19 Tahliye edilen siyasetçi kadınlar: Mücadele sürecek
22:48 Êlih ve Wan’da Kürt Dili Bayramı etkinlikleri
22:33 Amed ve Adana’da yürüyüş
22:19 Bedlîs’te 6 kişi tutuklandı
21:40 Tahliye olan Kışanak: Barışa ihtiyacımız var
21:16 Korucu saldırısında 6 yurttaş yaralandı
21:00 Hüseyin Deniz Öykü Yarışması Ödülleri sahiplerini buldu
20:28 Kobanê Davası kararına karşı ortak mücadele çağrısı
19:46 Kobanê Davası kararına tepki yağdı
19:36 Avrupa Parlamentosu Sol Grubu: Türkiye’de IŞİD karşıtı protestolar suç sayılıyor
19:28 Emine Şenyaşar’ı takip eden basın ve danışmana polis engeli
19:09 Birçok kentte Kobanê Davası protestosu: Boyun eğmeyeceğiz
17:52 Peri’de seçim çalışmalarının startı verildi
17:43 Demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenler anıldı
17:27 Hatimoğulları: Cuntaya rahmet okutacak bir karar
Bakırhan: Cezaları tanımıyoruz
17:18 MUÇEP : ÇED raporları kopyala-yapıştır hazırlanıyor
17:04 TJA: Kobanê Davası kararını tanımıyoruz
16:55 Önder’den Kobanê kararı yorumu: AKP’nin ilerideki yargılanmasının ön iddianamesidir
16:49 Meclis'te Kobanê Davası protestosu
16:44 Ahmet Türk'ten ilk açıklama: Mücadele etmeye devam edeceğiz
16:26 DEM Parti Kobanê Davası ardından olağanüstü toplanıyor
16:08 DEM Parti’den Kobanê kararına ilk tepki: Kumpaslarınızı çökerteceğiz
16:02 Seçim çalışmaları 3 koldan sürüyor: Curnê Reş bizim
15:31 Karar duruşmasını takip eden siyasetçiler: Kobanê Devrimi mahkum edilmek isteniyor
15:16 Kobanê Davası'nda siyasetçilere ceza yağdı
15:01 Dêrsim'deki maden projelerine karşı 'ortak mücadele' çağrısı
14:49 BES: 'Kamuda tasarruf' paketiyle fatura halka kesildi
14:48 Eylemcinin listesinde adı bulunduğu iddia edilen gazeteciler ifade verdi
14:47 Wan’daki gözaltı ve tutuklamalara tepki: İntikam operasyonu
14:22 Yemek ücretleri ödenmeyen memurlardan yemekli protesto
14:14 Tehdit alan kadın şikayetine rağmen korunmadı
13:55 Kobanê Davası için çağrı: Ülkenin geleceği karanlıklara teslim edilmemelidir
13:36 30 yıllık tutsak Yavuz tahliye oldu
12:34 Cannes Film Festivali sinema emekçilerinin eylemiyle başladı
12:24 Tutsak kadınlar: Öcalan’ın özgürlük koşullarının sağlanması için duruşmaya katılmıyoruz
12:08 TFF kadın hakemi hamile olduğu için FIFA listesinden çıkardı
11:49 Kobanê Davası: Duruşmaya ara verildi
11:32 Asrın Hukuk Bürosu’ndan İmralı’ya gitmek için başvuru
11:30 İran'da 2 tutsak kadın açlık grevine başladı
11:19 Kobanê Davası'nda karar duruşması başladı
10:25 Bakırhan: Ders alınıp alınmadığını göreceğiz
Hatimoğulları: Bu dava Türkiye için bir yol ayrımıdır
09:44 Alıkonulan gazeteciden 205 gündür haber yok
09:42 4 ilde 68 gözaltı
09:41 Tutsaklar 'özgürlük' eyleminde
09:40 DAİŞ saldırısında 1 Irak askeri hayatını kaybetti
09:16 Sêrtli yurttaşlar: İnsan dilini konuşmadığı yerde yok olur
09:10 Kürtçeye 10 kontenjana tepki: Seçmeli değil, anadilde eğitim olmalı
09:06 Jîn Art’tan büyük konsere çağrı
09:06 Ekolojide antikapitalist bir mücadele: Polen Ekoloji Enstitüsü
09:05 'Mardin Bienali'ne alternatif oldular
09:02 Tetwan'da her hafta kültür ve sanat atölyesi düzenlenecek