DEM Parti Kadın Meclisi: Kadınlar coğrafyayı mora boyadı

  • kadın
  • 12:50 21 Nisan 2024
  • |
img
ANKARA - DEM Parti Kadın Meclisi'nin sonuç bildirgesinde, seçim sonuçlarına işaret edilerek, "Kadın özgürlük mücadelesinin zaferi tüm coğrafyayı mora boyamıştır” diye belirtildi. 
 
Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Kadın Meclisi, yerel seçimler sonrası yaptığı toplantının sonuç bildirgesini açıkladı. Bildirgede, toplantıda seçim süreci ile Türkiye ve Kurdistan'daki güncel gelişmelerin değerlendirildiği belirtildi. Bildirgede, mücadele ve örgütleme programına ilişkin kararlar alındığına dikkat çekildi. 
 
SEÇİMİN KAZANANLARI
 
Bildirgede, şunlar belirtildi: “İktidar bloğu merkezi-yerel yönetim alanlarını yeniden tesisiyle faşizmin kurumsallaşmasını tescil etmek istemiştir. Tüm devlet olanaklarını ve kurumlarını bunun için seferber ettiği, Kürt halkına ve kadınlara karşı özel savaşın tüm yöntemlerini kullandığı 31 Mart yerel seçimlerinde, kadınlar ve halklar iktidara büyük bir yenilgi yaşatarak yerel seçimleri de aşan bir sonucu ortaya koymuştur. Tüm bu adil olmayan ve eşitsiz koşullara, özel savaş taktiklerine, ‘Konuş! Sen nerelisin?’ sözüyle hafızalara kazınan, kayyım seçmenlere rağmen kazanan Kürt halkı, kadınlar, gençler, emekçiler, engelliler, yok sayılan inanç grupları, LGBTİ+’lar, doğa ve yaşam mücadelesi verenler, demokrasi güçleri ve bir bütün olarak ezilen halklar olmuştur. 
 
NET CEVAP VERDİ
 
Kürt halkına ve örmüş olduğu kadın özgürlükçü sisteme karşı yönelik bütünlüklü bir inkar ve imha politikası olarak inşa edilen kayyım rejimi, bir kez daha ve daha yüksek bir itirazla gönderilmiştir. Bilhassa Van’da açığa çıkan büyük direniş ve dayanışmayla halk, iradesini sandıkta olduğu gibi sokakta da göstermiştir. Türkiye halklarının umut, beklenti ve ihtiyaçları ile rejim ve yandaşları arasında giderek keskinleşen çelişki, toplumsal bir itiraza dönüşmüştür. Derinleşen yoksulluğa, işsizliğe, örgütsüzlüğe, çaresizliğe ve geleceksizliğe terk edilen kadınlar ve gençler, savaş ve şiddet politikalarıyla tüm haklı talepleri baskılananlar, başta metropoller olmak üzere rejime net cevabını vermiştir.
 
KADINLARIN KARARLI DİRENİŞİ
 
Halklar lehine açığa çıkan bu yeni politik atmosferin, en önemli mimarlarından biri de kadınların kırılmayan mücadele azmi ve kararlı direnişidir. Kadınların erkek-devlet şiddetine ve faşizme karşı mücadelede tüm muhalefete ilham kaynağı olan direnişi iktidarı sarsan tarihi bir role sahiptir. Kadınlar erkek egemenliğine ve faşizme geçit vermeyeceğini bu seçimlerde de tekrar göstermiştir. Partimiz, Kürt kadın özgürlük mücadelesi ile Türkiye kadın hareketlerinin mücadelesini birbirine bağlayan bu aşamada, bir yandan kadın düşmanı kayyım rejimini gönderen diğer yandan faşist kurumsallaşmanın ilerlemesini sadece durduran değil gerileten bir başarıyı sağlamıştır.
 
KADINLAR MORA BOYADI
 
Eş başkanlık ve eşit temsil ilkemizin kriminalize edilmesi, içinin boşaltılması ve değersizleştirilmesi yönündeki saldırılar, kadın düşmanı politikalardan bağımsız değildir. Ancak Partimizin kadın özgürlükçü çizgisinden ödün vermeyen kararlığı, kadınların eşsiz direnişi ve emeği ile Kürt halkının demokratik deneyim ve tarihsel birikimi, bu saldırıları da boşa çıkartmış; kadın özgürlük mücadelesinin zaferi tüm coğrafyayı mora boyamıştır. Tecride karşı özgürlük yürüyüşlerinden, adalet nöbetlerine, 8 Mart’tan Newroz’a mücadeleyi adım adım ve kadınlarla birlikte örmüş; ön seçimlerle doğrudan demokrasinin eşsiz bir örneğini açığa çıkartmış ve kadın özgürlükçü, ekolojik yerel demokrasilerin inşası için işe koyulmuştur.
 
ÜÇÜNCÜ YOL’U ORTAYA KOYACAĞIZ
 
Kadın Meclisi olarak, yerel yönetimlerde eş başkanlık ve eşit temsiliyet modelimizin toplumun özgürlüğünün kurumsallaşması olarak görmekteyiz. Başta kadınlar olmak üzere tüm toplumun yerel demokrasiyle katılımcılığını esas alan, toplumsal tüm sorunlara politika üretecek bir yerel yönetimler modeliyle mücadelemizi büyüteceğiz. Yerel demokrasiyi erkek egemen siyasi partilerin kurgusuna ve insafına bırakmadan; üçüncü yolu kadınlarla, gençlerle, engellilerle, emekçilerle, yani halkların kendisiyle birlikte demokratik yerel yönetimlerde ortaya koymak için çalışmalara başladık. Biz kadınlar yeni yaşam iddiamızla kadın yoksulluğunu, şiddeti, sömürüyü ve ezilmeyi ortadan kaldıracak özgür siyaseti örüyor, yerel yönetimlerde sözümüzü uygulamaya koyuyoruz.
 
SAVAŞ KARŞITI BİR SİYASET
 
Orta Doğu’da savaş ve şiddetin derinleştiği bu koşullarda ülkede ve bölgede toplumsalın içinden kurulacak bir savaş karşıtı hareketin halklar ve bilhassa kadınlar için önemini bir kez daha göstermektedir. Zira savaş ve neden olduğu zorunlu göçün kadınların yaşamlarında nasıl onarılmaz sonuçlar doğurduğu hepimizin malumudur. Nitekim bu savaşın yarattığı çoklu krizler beraberinde ev içi emeği yok görülen, bakım yükü ve zorlukları derinleşerek artan, emek piyasasında eğreti görülen iş güçlerinin ilk vazgeçilen, ücretlerinin ilk makaslanan olması nedeniyle en çok etkilenen kadınların yoksulluk koşullarının giderek koyulaşacağı günlerin yaklaştığı açıktır. Bu yönüyle kutuplaştıran, cinsiyetçiliğin ve militarizmin tezahürü olan ulus-devletlerin savaşlarına karşı halkların birlikte yaşamı için savaş karşıtı bir siyaseti büyütmek temel gündemimizdir.
 
GEÇİT VERMEYECEĞİZ
 
Kürdistan’da, sömürgeci ve erkek egemenliğinin bütünen devreye girdiği özel savaş politikaları Kürt kadınlarının bedenine, kimliğine, emeğine, kurumlarına, kadınlar lehine yarattığı ilke ve değerlerine fütursuz bir saldırganlık olarak cisimleşmiştir. Erkek-devlet özel savaşın merkezi haline getirmeye çalıştığı Şırnak’ta bir uzman çavuşun kadınları taciz etmesi de bu politikalardan bağımsız değildir. Mardin’in Derik ilçesinde 2021 yılında 22 yaşındaki bir kadına şantajla sistematik bir şekilde tecavüz eden biri korucu üç kişiye açılan dava sonucunda verilen karar da bunun devamıdır. Kolluk kuvvetlerinin, özel harp unsurlarının Kürt kadınlarına uyguladığı taciz, tecavüz, istismar, şiddet vakalarına her gün bir yenisinin eklenmesi, bu sistematik saldırıyı bir kez daha gözler önüne sermektedir. Kadın Meclisi olarak, cezasızlık politikalarına karşı kadın özgürlükçü mücadelemizi yükselterek teşhir edeceğiz ve geçit vermeyeceğiz.
 
KADIN DEVRİMİ
 
Tüm bu savaş rejimlerine ve politikalarına karşın Kobanî Kumpas Davasıyla ortaya konulan hukuksuzluğu tekrar teşhir ediyoruz. Kararını dahi açıklayamayan erkek devlete, ona bağlı yargıya karşı Kobanî devrimi /-‘Kadın Devrimidir’ diyerek, Kobanî Kumpas Davasında yargılanmak istenen arkadaşlarımızla dayanışma içerisinde olmaya devam edeceğiz. Ant olsun ki; biz kadınlar Kobanî Davasında IŞİD'in yüzünüzü teşhir ettiğimiz gibi, kadın özgürlük modelimizi içerden dışarıya inşa etmeye devam edeceğiz. Hesap sorduğumuz gibi inşa eden biz kadınlar olacağız.
 
BİRLİKTE YÖNETME ÇAĞRISI
 
Emeği, kimliği, bedeni için sokakları terk etmeyen, erkek egemen iktidara boyun eğmeyen, her koşulda eşitlik, özgürlük ve adalet talep eden tüm kadınları birlikte çalışmaya ve birlikte yönetmeye çağırıyoruz. Birlikte kazandık birlikte yönetmek ve özgür bir yaşam inşa etmek için tüm kadınları ortak mücadelemize çağırıyoruz."
 
 

Diğer başlıklar

15:32 Veteriner Hekimleri Birliği: Ötenazi yapmayacağız!
15:08 Kobanê Davası avukatları: Kumpası ifşa etmeyi sürdüreceğiz
14:46 Talim ve Terbiye Kurulu yeni müfredatı onayladı
14:22 Kobanê tutsaklarına ziyaret: Şimdi direnme zamanıdır | YENİLENDİ
14:20 41 kiloya düşen hasta tutsak için çağrı: Serbest bırakın
14:00 Cumartesi Anneleri'nden 1000'inci hafta için 'karanfil bırak' çağrısı
13:50 KESK’ten ‘tasarruf paketi’ne tepki: Emekçiler sessiz kalmayacak
13:25 Ahmet Türk: Kayyım kendi memleketinin belediyesine 15 milyon TL aktardı
13:09 Licê'de ev baskınları
13:02 İmralı için ailelerden görüşme başvurusu
12:54 Erzirom’da bir kadın katledildi
12:35 Farqîn Belediyesi Kürtçe anonsa başladı
12:09 Papua Yeni Gine’de heyelan
12:04 DEDAŞ jandarmayla evleri basıp ceza kesti
11:36 Kod-46 ile atılan işçilerin eylemi 5'inci gününde
11:15 Kuzey ve Doğu Suriye’de seçim hazırlıkları son aşamada
11:13 İstanbul'da bir kadın katledildi
10:28 Demir'i tasarlayarak katleden asker 'kasten öldürmekten' yargılanacak
10:07 İzmir'de deprem
10:06 Yağış azaldı, kuraklık kapıda
09:47 Adana'da sağanak yağış su baskınlarına neden oldu
09:42 ‘Tecride karşı eylemdeki tutsakların sesi olmalıyız'
09:28 'Kendini yaktı' dediği kadını katlettiği ortaya çıktı
09:25 Bakanlıktan ağır hasta tutsağa dair 'bastonla yürüyebiliyor' yanıtı
09:18 Tutsaklar ‘Abdullah Öcalan’a özgürlük’ eyleminde
09:08 Sokak köpeklerini öldürmeye 'uyutma' kılıfı
09:07 Sözler tutulmadı: Binlerce çocuk diyabetle mücadele ediyor
09:07 Çiftçinin gideri arttı kazancı değişmedi
09:06 Bin haftadır Galatasaray'da adalet arayan Eren: Bir mezar istiyoruz
09:05 İzmir'de dört bir yanda işçi direnişi
09:04 Mutlak tecrit 38'inci ayını doldurdu: İmralı hukuksuzlukların merkezi oldu
09:03 Tutsak yakınları: Tecrit kaldırılmalı, endişelerimiz giderilmeli
09:02 AKP'nin 'aile' genelgesi: Kadınların hayatına el koyma planı
09:01 Koçerler göç yolunda
09:00 24 MAYIS 2024 GÜNDEMİ
23/05/2024
22:48 Gazze’de hayatını kaybedenlerin sayısı 35 bin 800’e çıktı
21:35 Mêrdîn’de çocuğa tecavüz eden fail gözaltında
21:30 DFG Eşbaşkanı Müftüoğlu'na Sevinç Özgüner ödülü
20:36 'Karanlık gidecek Kobanê ve Gezi kalacak'
19:53 İstanbul’da 27 tutuklama
19:46 Adalet Peşinde Aileleri, Meclis Başkanvekili Önder ile görüştü
19:30 Gençlik örgütlerinden tutuklamalara tepki
19:21 Şenyaşar’dan Erdoğan’a: Bizi katleden vahşileri vekil yaptınız
18:29 Eren Odabaş tahliye edildi
18:23 Amed’te kadın katliamları protesto edildi
18:17 Eşbaşkanların çağrısı üzerine halk belediye önünde uzun kuyruklar oluşturdu
17:34 Özlem Zengin'den Cumartesi Anneleri açıklaması
17:14 30 yıl sonra tahliye edildi
17:08 Mêrdîn’de çocuğa tecavüz haberine yayın yasağı
17:04 ‘Adalet ve Özgürlük Buluşmaları’nda Pîrsûs Katliamı’nda yitirilenler anıldı
16:57 Bayındır: Özgürlük mücadelesi zafere ulaşacak
16:54 Erdîş’te dil mitingi için bildiri dağıtıldı
16:47 Perî'de kapı kapı seçim çalışması
16:33 Riha’da gözaltına alınan gençler serbest bırakıldı
16:27 Çocuğa işkence davasında sanık polislere ceza talebi
16:26 MESEM kapsamında çalıştırılan 17 yaşındaki çocuk yaşamını yitirdi
16:19 DEM Parti Curnê Reş’te seçim çalışmalarını hızlandırdı
16:09 Ankara’da şüpheli kadın ölümü
16:03 Sokak hayvanlarını 'öldürme' yasasına karşı eylem başlattılar
15:57 Deniz Poyraz Kent Bostanı’nda fideler toprakla buluştu
15:47 KCDK-E’den Öcalan için çağrı: Seferberlik ruhuyla alanlara
15:29 Amed'te açılan Turizm ve Gastronomi Fuarı’na yoğun ilgi
15:05 Rusya'dan Lazkiye ve İdlib kırsalına hava saldırısı
14:49 Özerk Yönetim heyetinden İsveç’e ziyaret
14:34 BES'ten birçok kentte 11 talepli eylem
14:22 Çay üreticisinden tabutlu protesto
14:10 Merkez Bankası faizi sabit tuttu
13:27 Aktar'ın davasında mütalaa hazırlanacak
13:22 Amed'de Gezici Ekolojik Belgesel Günleri düzenlenecek
12:52 İtirafçı beyanlarıyla yargılanan avukata beraat
12:43 Yeni Zelanda’dan Cumartesi Anneleri için Erdoğan’a mektup
12:42 Mêrdîn'de 16 yaşındaki çocuğa tecavüz
12:26 Yaşamını yitiren tutsağın ağabeyi: Görmemize izin vermediler
12:10 Ümraniye’de bir kadın ve oğlunun şüpheli ölümü
12:08 Türkiye saldırısında bir kadın yaşamını yitirdi
12:07 Hasta tutsak Hanife Arslan rapor için hastaneye sevk edildi
12:04 Esir kadın askerlerin görüntüleri tepkilere neden oldu
11:55 Maden işçilerinin eylemi sonrası müfettişler denetime geldi
11:49 Erdîş’te 25 Mayıs'ta anadil mitingi düzenlenecek
11:47 Abdullah Öcalan’ın avukatlarından görüşme başvurusu
11:43 Kuzey ve Doğu Suriye'deki kadınlardan seçim deklarasyonu
11:36 Koçyiğit: Savaş yönetmeliğiyle Kürtler hedef haline getirilmek isteniyor
11:18 Amed Büyükşehir Belediyesi'nden ‘hafif raylı sistem' kararı
11:18 Yüzde 85 görme kaybı olan tutsağa gözlük engeli: Teşhis edemeyiz!
10:58 30 yıl tutsaklığın ardından Amed’te karşılandı
10:44 Kobanê kararlarına tepki büyüyor: Zulme boyun eğmeyeceğiz
10:41 Gazeteci Güleş'e 'haber paylaşımı' davası
10:41 Demokratik Modernite ‘Tarihsel İşbirlikçilik ve İhaneti Aşmak’ başlığıyla çıktı
09:11 Tutsakların ‘özgürlük’ eylemi sürüyor
09:11 Cizîr'deki medrese kaderine terk edildi
09:10 Tutsak Şahin: Tecridin etkisini anlatmak için eylemdeyiz
09:09 Mor Dayanışma 3 bölgede konferansa hazırlanıyor
09:08 ECPMF Koordinatörü: Basın özgürlüğünde en kötü dönem yaşanıyor
09:05 Zamlar nedeniyle peynirde gramlı satış dönemi
09:05 Kopyala-yapıştır karar: PKK'den ihraç edildi, FETÖ'den ihracı onandı
09:03 Yeni Yaşam okurlarıyla buluşacak: Gücümüzü halktan alıyoruz
09:03 'Aile' üzerine bir röportaj: Ahlaki-politik toplum nasıl mümkün olabilir?
09:00 23 MAYIS 2024 GÜNDEMİ
08:55 Meteorolojiden yağış, toz aşınımı ve rüzgar uyarısı
08:10 1 asker hayatını kaybetti
07:44 Beyin ölümü gerçekleşen tutsak yaşamını yitirdi
22/05/2024
22:52 Süleyman Ahmet’e 211 gün sonra ulaşıldı
22:38 İngiltere’de erken seçim kararı
22:32 Wan’da tecrit protestosu
22:05 Dağtaş, 30 yılın ardından tahliye edildi
21:04 ‘Gözaltında kayıpların failleri hala cezasız’
19:57 KHK eyleminde Kobanê Davası kararına tepki
19:36 Perî'de seçim çalışması: Kayyım bir çivi bile çakmadı
19:30 Berwarî ve Xîzan yolu heyelan nedeniyle kapandı
19:26 'Örgüte finans' davasında 2 beraat 1 tahliye
19:16 Bakanın özel kalemiyle görüşen tutsak yakınları: Talepler yerine getirilmezse sokakları terk etmeyiz
19:04 Kobanê tutsaklarının isimleri sokaklara verildi
18:40 Gazetecilerin iddianamesi haberlerden ibaret: 126 haber ‘suç ‘ sayıldı
18:23 Urfa Cezaevinde 17 tutsağın tahliyesi engellendi
18:08 Hatimoğulları Curnê Reş’te: Seçimi daha büyük bir farkla kazanacağız
17:45 Tutsak yakınlarından Şenyaşar’a ziyaret
17:32 Sinpaş, inşaat yasağını tanımıyor
17:08 Hasta tutsak Odabaş’ın duruşmasına katılım çağrısı
16:56 İzmir Metro işçileri sivil itaatsizliğe başlıyor
16:16 Tutsak yakınları Bakan Tunç’un özel kalem müdürüyle görüştü
16:12 HDP eski Manisa İl Eşbaşkanı Taylan tutuklandı
16:06 Trabzon’da iskele çöktü: İşçiler mahsur kaldı
15:55 Kovancılar'da Kobanê Davası protestosu
15:37 İran'da 1 ayda 29 Kürt idam edildi
15:22 TJA: Zeliha ve katledilen kadınların hesabını soracağız
15:04 Suruç Aileleri İnisiyatifi’nden anmaya katılım çağrısı
14:43 Gazeteci Ertaş’ın davası ertelendi
14:15 Çocuğa işkencede 'kusurlu' bulunan polislere 3 günlük aylıktan kesme cezası
14:14 Sağlık emekçilerinden eylem: İsrafın kaynağı biz değiliz
13:49 KESK'ten demokrasi güçlerine ortak mücadele çağrısı
13:30 2 günde 35 kimyasal silahlı saldırı
13:20 Amed’de ‘toplumsal cinsiyet eşitliği’ eğitimi
12:27 Amed'de Kobanê Davası protestosu: DAİŞ'i sahiplenenler de kaybedecek
12:14 İzBB işçileri oturma eylemi başlattı
11:59 İran'dan yalanlama: Akıncı İHA doğru tespit yapamadı
11:05 DEM Parti Kadın Meclisi Sözcüsü: Ülkeye en fazla zararı verenler, tecritte ısrar edenlerdir
10:51 AYM, Cerattepe’nin ÇED kararını iptal etti
10:47 3 ülkeden Filistin kararı
10:21 Riha’da ev baskınları
10:07 Katledilen Özkaplan'ın kardeşi: Emniyet şikayetleri dikkate almadı
10:06 Sasa Amed’teki konserinde yasakları protesto etti
10:06 ‘Kayalıklardan düştü’ denilen kadın itilerek katledilmiş
10:04 Bakanlığa yürüyen DEM Partililerden muhalefete 'ortak mücadele' çağrısı
10:00 Veysi Aktaş'ın tahliyesinin engellenmesine karşı başvuruya ret
09:48 Kayyım 5 dakikalık reklam filmine 4 milyon harcadı
09:43 Tutsak Akdoğan’ın beyin ölümü gerçekleşti
09:41 'Etki ajanlığı' ile kimler hedef alınacak?
09:32 Polisin katlettiği Hantaş’ın ağabeyi: Fail kolluk olunca ödüllendiriliyor
09:18 Cezaevlerinde ‘Öcalan’a özgürlük’ eylemi devam ediyor
09:07 Alıkonulan gazetecinin akıbeti 211 gündür bilinmiyor