Gazeteci Karadaş: Ortadoğu'da halkların kaderi birbirine bağlı

İZMİR - Ortadoğu'daki savaşın kontrolden çıkma ihtimalinin olduğuna dikkati çeken gazeteci Yusuf Karadaş, "Halklar birlikte mücadele ederek beraber yaşayabilecekleri bir Ortadoğu'yu inşa edebilir. Hepimizin kaderi birbirine bağlı" dedi. 
 
İsrail-Filistin savaşının 7 Ekim 2023'te başlayan Hamas saldırıları sonrasında şiddetlenmesi, bölgedeki gerilimi arttırmaya devam ediyor. İsrail'in Lübnan, Yemen ve Suriye dahil olmak üzere tüm bölgede başlattığı saldırılar sonrasında İran 13 Nisan'da 300'den fazla mühimmat yüklü dron ve füzelerle İsrail'e karşı "Gerçek Vaat" isimli saldırıyı düzenledi. Bu saldırıların ardından İsrail ise 18 Nisan'da İran İsfahan şehrine, 19 Nisan'da ise Bağdat'ta Haşdi Şabi merkezine saldırı düzenlendi. Yine Lübnan ve Yemen üzerinden İsrail'e yönelik roketli saldırılarda devam ederken, İsrail'in Gazze işgali de devam ediyor. 
 
Tüm çatışmaların gölgesinde ise Filistin'in Birleşmiş Milletler (BM)'ye tam üyeliği kabul edilmedi. BM Güvenlik Konseyi'nde Filistin devletinin tanınması önerisi ABD'nin veto etmesiyle engellendi. Yine İngiltere ve İsviçre çekimser kalırken, konseyin geri kalan 12 üyesi lehte oy kullandı.
 
Gazeteci Yusuf Karadaş ile Ortadoğu'da yaşanan gerilimi, ülkelerin Filistin sorununa bakışını ve olası yeni çatışmaları konuştuk. 
 
BM'de veto kararı veren ABD ile çekimser kalan ülkelerin ikili bir politika yürüttüğünü söyleyen Karadaş, ABD'li yetkililerin sorunun Filistin ile İsrail arasında çözülmesi gerektiği yönündeki söyleminin de gerçekçi olmadığını belirtti. Söz konusu ülkelerden birinin diğerinin topraklarını işgal ettiğini ve katliam yaptığını aktaran Karadaş, "Eğer BM hukukunu işletmekten bahsediliyorsa, 1967 ve 1973'te BM'nin İsrail'in Filistin topraklarında işgal ettiği bölgelerden çekilmesi ve iki devletli bir çözümden bahseden kararları var. Açık bir şekilde demokrasiyi, uluslararası hukuku savunduklarını söylerken çifte standart uyguluyorlar.  Bu ikiyüzlülüğü 2017 Irak Kürdistan'ındaki bağımsızlık referandumunda da görmüştük. ABD Federe Kürdistan yönetimiyle beraber operasyonlar yürüttü. Ama BM hukukunda güvence altına alınmış, ulusların kendi kaderini tayin etme hakkı kapsamında yapılan bu referandumu desteklemedi. Dolayısıyla bölgedeki emperyalistlerin temel politikası ne hukuk ne de barışın tesis edilmesidir. Sadece ve sadece kendi çıkarlarıdır" dedi. 
 
ABD'NİN BÖLGESEL SAVAŞ KORKUSU
 
Batılı devletlerin İsrail'in varlığı ve çıkarlarını esas aldığını sözlerine ekleyen Karadaş, şöyle devam etti: "İsrail Suriye'de İran konsolosluğunu bombalarken sessiz kalanlar, İran'ın cevabı sonrasında dayanışmak için sıraya giriyorlar. Bu bile hukuk meselesinin nasıl ele alındığını ortaya koyuyor. Netanyahu vururken ABD diğer ülkelerde tepkinin gelişmesini önleyici bir rol oynuyor. ABD'nin kaygısı bu saldırıların bölge genelinde bir çatışmaya yayılması. Çünkü ABD 2008'den beri Irak ve Suriye'den askeri güçlerini çekme tartışması yürütüyor. Asıl olarak Çin'in yükselişini durdurmak için Asya-Pasifik'te mücadele edecek bir politika uygulamaya çalışıyordu. Arap rejimleri ile İsrail arasında Abraham anlaşmalarıyla normalleşme anlaşmaları imzalandı. ABD'nin istediği eksende bir plan uygulamaya konuldu. ABD'nin diğer kaygısı da savaş ortamının burada kurduğu ilişkilerin zedelemesi. ABD'nin bölgesel savaş korkusunun bir diğer nedeni ise Irak, Suriye ve Yemen'de müdahalelerinin ardından bölgede İran'ın etki alanını genişletmesi yatıyor. Yine Rusya bölgedeki gücünü arttırdı. Bu müdahale ve çatışmalar ABD bakımından istenen sonuçları doğurmadı."
 
'SAVAŞ KONTROLDEN ÇIKABİLİR'
 
İran'ın ise bölgede düşünemeyeceği kadar geniş bir alanda kurduğu etkin gücünü kaybetmek istemediğini kaydeden Karadaş, İran'ın aynı zamanda kendi iç politikasında da ciddi sıkıntılar yaşadığını dile getirdi. Jîna Emînî'nin katledilmesi sonrasında başlayan protestolara değinen Karadaş, "Molla rejimine büyük bir tepki var. Mola rejimi anti-demokratik, baskıcı bir rejim. Bu nedenle kendisine karşı olan saldırılara cevap verirken cevabın kontrol dışı bölgesel bir savaşı tetikleyecek bir noktaya varmasını istemiyor. Kendisinin sessiz kalmayacağını gösterecek şekilde güç gösterisi yapıyor. Bir yandan ise kontrollü davranıyor. İsfahan'a yapılan saldırıyı ise İsrail üstlenmezken ABD, İsrail'in yaptığını söyledi. ABD'nin bu tutumu bile bu işin kendisine patlamamasını ve sürecin içine girmek istemediğinin göstergesi. Tabi ki bu kontrollü savaşın kontrolden çıkabilme olasılığı da bulunuyor. İsrail sınırları fazlasıyla zorluyor ve Irak da Suriye'de saldırılarına devam ediyor. Yine dünyada giderek daha fazla bir silahlanma söz konusu. Bunun sonucunun bölgesel ya da daha kapsamlı bir savaşa yol açıp açmamayacağına dair bir şey söylemek mümkün değil. Fakat daha tehlikeli sonuçlara yol açabilir" diye belirtti. 
 
'TÜRKİYE İSRAİL VE ABD'NİN YANINDA'
 
Filistin meselesine dair Türkiye'nin tutumunu da değerlendiren Karadaş, Erdoğan iktidarında İsrail ile ticari ilişkilerin katliamlara rağmen devam ettiğini söyledi. Fakat son seçim yenilgisinin Erdoğan iktidarını yaptırımlar almak zorunda bıraktığını ifade eden Karadaş, "Burada bile ABD eksenine daha çok yanaşmaya çalışmanın kaygıları belli oluyor. AKP'li bakan Filistin'de soykırım olduğunu kabul ederek, İsrail ile serbest ticaret anlaşması olduğunu söylüyor. Bu bile AKP'nin gerçeğini ortaya koyuyor. İşgal güçlerinin en temel ihtiyaçları Türkiye'den gidiyor. Diğer yanıyla İsrail ile İran arasındaki gerilimin Erdoğan için ayrı bir önemi var. Türkiye uzun zamandır bir yandan Irak merkezi ile Kürdistan yönetimi bir yandan da ABD ile görüşüyor. Bu görüşmelerle Türkiye, bölgede İran'ı sınırlayacak bir güç olarak rol üstlenmeye yelteniyor. Diğer yanıyla ise PKK'nin Irak'taki askeri varlığının ortadan kaldırılmasına yönelik bir operasyonun desteklenmesini istiyor. Bu arayışlar bile Türkiye'nin, İsrail'in yanında yer almasının çok somut bir göstergesidir" ifadelerini kullandı. 
 
'HALKLARIN ÇIKARINA DEĞİL'
 
Bölgedeki tüm bu egemenlik mücadelesinin halkların lehine olmadığını vurgulayan Karadaş, yaşanan çatışmaların halkların baskı altında tutulması ve sömürülmesine yol açtığını söyledi. Tüm bu sürecin sonlanması için bölgedeki emperyalist işgalin son bulması gerektiğini aktaran Karadaş, "Her ülke halkının kendi geleceğini kendisinin belirlemesi için mücadele etmesi gerekir. Bu kolay değil. Ama 2009-2010 halk ayaklanmaları Ortadoğu halklarının böyle bir dinamik yaratabileceğini gösterdi. Etnik, mezhepsel ya da din savaşı karşısında halklar bu ayrımları aşarak birlikte mücadele ettikleri oranda beraber yaşayabilecekleri bir Ortadoğu'yu inşa edebilir. Örneğin Filistin sorunun konuşurken bunun sadece oranın sorunu olmadığını bilmeliyiz. Kürt sorunu nasıl bölgesel bir sorunsa Filistin sorunu da öyle ve bunların çözümü bütün dinamikler bakımından anlam taşıyor. Filistin halkı ile dayanışma Kürt halkının mücadelesinin de parçasıdır. Hepimizin kaderi birbirimiz ile dayanışmaya bağlı" diye konuştu. 
 
MA / Tolga Güney 
 

Diğer başlıklar

23/05/2024
22:48 Gazze’de hayatını kaybedenlerin sayısı 35 bin 800’e çıktı
21:35 Mêrdîn’de çocuğa tecavüz eden fail gözaltında
21:30 DFG Eşbaşkanı Müftüoğluna Sevinç Özgüner ödülü
20:36 'Karanlık gidecek Kobanê ve Gezi kalacak'
19:53 İstanbul’da 27 tutuklama
19:46 Adalet Peşinde Aileleri, Meclis Başkanvekili Önder ile görüştü
19:30 Gençlik örgütlerinden tutuklamalara tepki
19:21 Şenyaşar’dan Erdoğan’a: Bizi katleden vahşileri vekil yaptınız
18:29 Eren Odabaş tahliye edildi
18:23 Amed’te kadın katliamları protesto edildi
18:17 Eşbaşkanların çağrısı üzerine halk belediye önünde uzun kuyruklar oluşturdu
17:34 Özlem Zengin'den Cumartesi Anneleri açıklaması
17:14 30 yıl sonra tahliye edildi
17:08 Mêrdîn’de çocuğa tecavüz haberine yayın yasağı
17:04 ‘Adalet ve Özgürlük Buluşmaları’nda Pîrsûs Katliamı’nda yitirilenler anıldı
16:57 Bayındır: Özgürlük mücadelesi zafere ulaşacak
16:54 Erdîş’te dil mitingi için bildiri dağıtıldı
16:47 Perî'de kapı kapı seçim çalışması
16:33 Riha’da gözaltına alınan gençler serbest bırakıldı
16:27 Çocuğa işkence davasında sanık polislere ceza talebi
16:26 MESEM kapsamında çalıştırılan 17 yaşındaki çocuk yaşamını yitirdi
16:19 DEM Parti Curnê Reş’te seçim çalışmalarını hızlandırdı
16:09 Ankara’da şüpheli kadın ölümü
16:03 Sokak hayvanlarını 'öldürme' yasasına karşı eylem başlattılar
15:57 Deniz Poyraz Kent Bostanı’nda fideler toprakla buluştu
15:47 KCDK-E’den Öcalan için çağrı: Seferberlik ruhuyla alanlara
15:29 Amed'te açılan Turizm ve Gastronomi Fuarı’na yoğun ilgi
15:05 Rusya'dan Lazkiye ve İdlib kırsalına hava saldırısı
14:49 Özerk Yönetim heyetinden İsveç’e ziyaret
14:34 BES'ten birçok kentte 11 talepli eylem
14:22 Çay üreticisinden tabutlu protesto
14:10 Merkez Bankası faizi sabit tuttu
13:27 Aktar'ın davasında mütalaa hazırlanacak
13:22 Amed'de Gezici Ekolojik Belgesel Günleri düzenlenecek
12:52 İtirafçı beyanlarıyla yargılanan avukata beraat
12:43 Yeni Zelanda’dan Cumartesi Anneleri için Erdoğan’a mektup
12:42 Mêrdîn'de 16 yaşındaki çocuğa tecavüz
12:26 Yaşamını yitiren tutsağın ağabeyi: Görmemize izin vermediler
12:10 Ümraniye’de bir kadın ve oğlunun şüpheli ölümü
12:08 Türkiye saldırısında bir kadın yaşamını yitirdi
12:07 Hasta tutsak Hanife Arslan rapor için hastaneye sevk edildi
12:04 Esir kadın askerlerin görüntüleri tepkilere neden oldu
11:55 Maden işçilerinin eylemi sonrası müfettişler denetime geldi
11:49 Erdîş’te 25 Mayıs'ta anadil mitingi düzenlenecek
11:47 Abdullah Öcalan’ın avukatlarından görüşme başvurusu
11:43 Kuzey ve Doğu Suriye'deki kadınlardan seçim deklarasyonu
11:36 Koçyiğit: Savaş yönetmeliğiyle Kürtler hedef haline getirilmek isteniyor
11:18 Amed Büyükşehir Belediyesi'nden ‘hafif raylı sistem' kararı
11:18 Yüzde 85 görme kaybı olan tutsağa gözlük engeli: Teşhis edemeyiz!
10:58 30 yıl tutsaklığın ardından Amed’te karşılandı
10:44 Kobanê kararlarına tepki büyüyor: Zulme boyun eğmeyeceğiz
10:41 Gazeteci Güleş'e 'haber paylaşımı' davası
10:41 Demokratik Modernite ‘Tarihsel İşbirlikçilik ve İhaneti Aşmak’ başlığıyla çıktı
09:11 Tutsakların ‘özgürlük’ eylemi sürüyor
09:11 Cizîr'deki medrese kaderine terk edildi
09:10 Tutsak Şahin: Tecridin etkisini anlatmak için eylemdeyiz
09:09 Mor Dayanışma 3 bölgede konferansa hazırlanıyor
09:08 ECPMF Koordinatörü: Basın özgürlüğünde en kötü dönem yaşanıyor
09:05 Zamlar nedeniyle peynirde gramlı satış dönemi
09:05 Kopyala-yapıştır karar: PKK'den ihraç edildi, FETÖ'den ihracı onandı
09:03 Yeni Yaşam okurlarıyla buluşacak: Gücümüzü halktan alıyoruz
09:03 'Aile' üzerine bir röportaj: Ahlaki-politik toplum nasıl mümkün olabilir?
09:00 23 MAYIS 2024 GÜNDEMİ
08:55 Meteorolojiden yağış, toz aşınımı ve rüzgar uyarısı
08:10 1 asker hayatını kaybetti
07:44 Beyin ölümü gerçekleşen tutsak yaşamını yitirdi
22/05/2024
22:52 Süleyman Ahmet’e 211 gün sonra ulaşıldı
22:38 İngiltere’de erken seçim kararı
22:32 Wan’da tecrit protestosu
22:05 Dağtaş, 30 yılın ardından tahliye edildi
21:04 ‘Gözaltında kayıpların failleri hala cezasız’
19:57 KHK eyleminde Kobanê Davası kararına tepki
19:36 Perî'de seçim çalışması: Kayyım bir çivi bile çakmadı
19:30 Berwarî ve Xîzan yolu heyelan nedeniyle kapandı
19:26 'Örgüte finans' davasında 2 beraat 1 tahliye
19:16 Bakanın özel kalemiyle görüşen tutsak yakınları: Talepler yerine getirilmezse sokakları terk etmeyiz
19:04 Kobanê tutsaklarının isimleri sokaklara verildi
18:40 Gazetecilerin iddianamesi haberlerden ibaret: 126 haber ‘suç ‘ sayıldı
18:23 Urfa Cezaevinde 17 tutsağın tahliyesi engellendi
18:08 Hatimoğulları Curnê Reş’te: Seçimi daha büyük bir farkla kazanacağız
17:45 Tutsak yakınlarından Şenyaşar’a ziyaret
17:32 Sinpaş, inşaat yasağını tanımıyor
17:08 Hasta tutsak Odabaş’ın duruşmasına katılım çağrısı
16:56 İzmir Metro işçileri sivil itaatsizliğe başlıyor
16:16 Tutsak yakınları Bakan Tunç’un özel kalem müdürüyle görüştü
16:12 HDP eski Manisa İl Eşbaşkanı Taylan tutuklandı
16:06 Trabzon’da iskele çöktü: İşçiler mahsur kaldı
15:55 Kovancılar'da Kobanê Davası protestosu
15:37 İran'da 1 ayda 29 Kürt idam edildi
15:22 TJA: Zeliha ve katledilen kadınların hesabını soracağız
15:04 Suruç Aileleri İnisiyatifi’nden anmaya katılım çağrısı
14:43 Gazeteci Ertaş’ın davası ertelendi
14:15 Çocuğa işkencede 'kusurlu' bulunan polislere 3 günlük aylıktan kesme cezası
14:14 Sağlık emekçilerinden eylem: İsrafın kaynağı biz değiliz
13:49 KESK'ten demokrasi güçlerine ortak mücadele çağrısı
13:30 2 günde 35 kimyasal silahlı saldırı
13:20 Amed’de ‘toplumsal cinsiyet eşitliği’ eğitimi
12:27 Amed'de Kobanê Davası protestosu: DAİŞ'i sahiplenenler de kaybedecek
12:14 İzBB işçileri oturma eylemi başlattı
11:59 İran'dan yalanlama: Akıncı İHA doğru tespit yapamadı
11:05 DEM Parti Kadın Meclisi Sözcüsü: Ülkeye en fazla zararı verenler, tecritte ısrar edenlerdir
10:51 AYM, Cerattepe’nin ÇED kararını iptal etti
10:47 3 ülkeden Filistin kararı
10:21 Riha’da ev baskınları
10:07 Katledilen Özkaplan'ın kardeşi: Emniyet şikayetleri dikkate almadı
10:06 Sasa Amed’teki konserinde yasakları protesto etti
10:06 ‘Kayalıklardan düştü’ denilen kadın itilerek katledilmiş
10:04 Bakanlığa yürüyen DEM Partililerden muhalefete 'ortak mücadele' çağrısı
10:00 Veysi Aktaş'ın tahliyesinin engellenmesine karşı başvuruya ret
09:48 Kayyım 5 dakikalık reklam filmine 4 milyon harcadı
09:43 Tutsak Akdoğan’ın beyin ölümü gerçekleşti
09:41 'Etki ajanlığı' ile kimler hedef alınacak?
09:32 Polisin katlettiği Hantaş’ın ağabeyi: Fail kolluk olunca ödüllendiriliyor
09:18 Cezaevlerinde ‘Öcalan’a özgürlük’ eylemi devam ediyor
09:07 Alıkonulan gazetecinin akıbeti 211 gündür bilinmiyor
09:06 Curnê Reş seçimleri için hareketli seçmen seferberliği
09:05 Şirnex Barosu Ekoloji Komisyonu'ndan 'kum ocakları' uyarısı
09:04 Çiftçinin sorununa 'agroekolojik üretim' önerisi
09:04 'Özgürlük' eylemindeki tutsakların yakınları: Taleplerin arkasındayız
09:03 ÖHD Kürtçe eğitim için Meclis ve bakanlığa başvuracak
09:02 Dil Araştırmacısı Erauskin: Resmiyet dışında bir seçenek kabul edilmemeli
09:01 Dr. Yaviç: Hasta tutsakların durumundan endişeliyiz
09:00 22 MAYIS 2024 GÜNDEMİ
08:24 Erdoğan 'Savaş ve seferberlik' ilan yetkisini de aldı
21/05/2024
23:28 DEM Parti’nin Kobanê önergesi oylamaya sunulmadan reddedildi
23:07 Ankara’da bir komiser gözaltına alındı
21:59 Kütahya'da maden atık havuzunda taşkın
21:09 Tahliye edilen Gazeteci Dal: Tecridi yazmaya devam edeceğiz
20:51 İzmir'de Çerkes Soykırımı anması
20:46 Perî’de seçim çalışması: Bizden alınanı geri alacağız
19:22 DEM Parti İlçe Eşbaşkanı Erdem tutuklandı
19:17 Kadınlardan bakanlığa: İstismar davasına taraf olacak mısın?
18:34 Mêrdîn ve Ankara'da Kobanê açıklaması
18:14 3 gazeteci için tahliye kararı
17:48 AYM, 10 Ekim Katliamı’nda ihlal görmedi!
17:31 Hazine 46,3 milyar lira borçlandı
17:18 Sendika ve partilerden Şenyaşar’a destek ziyareti
16:57 Êlih’te şüpheli çocuk ölümü
16:51 Aydın'da işten çıkarılan işçilerden eylem
16:37 Latmos Dağı'ndaki kapasite artışına mahkeme ‘dur’ dedi
16:34 Meslektaşları avukat Çiftçi'nin serbest bırakılmasını istedi
16:30 'Neden avukatlık yaptın' davası ertelendi
16:06 Pirsûs Katliamı davasında taleplere ret
15:36 Curnê Reş'te yarınki buluşmaya çağrı
15:17 Çıplak arama dayatıldı, yerde sürüklenerek adli koğuşa götürüldü
15:07 Özel: AYM Kobanê kararlarını bal gibi bozacak
14:49 Tahliye olan siyasetçilere ziyaretler sürdü
14:41 Gülistan Doku Turnuvası'nın startı verildi
14:39 ‘Demokratik çözüme zarar veren yargı pratiklerine son verilsin’
14:32 Mahkemenin iptal ettiği JES kuyuları için yeni ÇED süreci