Birçok kentte ‘Tecride son ver’ çığlığı

HABER MERKEZİ - “Tecride son ver” eylemleri kapsamında AKP İl binaları önünde yapılan açıklamalarda engellemelere rağmen, “Tecrit kaldırılarak ülkeye ve Ortadoğu’ya nefes aldırılabilir” denildi. 
 
Tutsak yakınları, sivil toplum örgütleri ve siyasi partiler tarafından “Abdullah Öcalan’a özgürlük, Kürt soruna demokratik çözüm” kampanyası kapsamında düzenlenen “Tecride son ver” eylemleri kapsamında birçok kentte AKP il binaları önünde açıklama yapıldı. Bazı kentlerde engellemelerle karşılaşılsa da tutsak yakınları taleplerini dile getirdi. 
 
MÊRDÎN
 
Mêrdîn’de, tutsak yakınları, Barış Anneleri Meclisi, Tutuklu Aileleriyle Yardımlaşma Derneği (TUAY-DER), Tevgera Jinên Azad (TJA), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) ve Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) öncülüğünde “PKK Lideri Abdullah Öcalan’a özgürlük Kürt sorununa siyasi çözüm” talebiyle “Tecride Son Ver” eylemi gerçekleştirildi. AKP İl Binası önünde gerçekleşen basın açıklamasına Mêrdîn ve ilçelerinden çok sayıda kişi “Tecride son ver” yelekleri giyerek katıldı. Aynı şiarı içeren pankart açılan eylemde, “Bîjî berxwedana zindanan”, “Hak, hukuk, adalet” sloganları atıldı. 
 
Kitle adına konuşan DEM Parti Mêrdîn Eşbaşkanı Mehdi Tunç, tecridin insanlık suçu olduğunun altını çizerek, “Tecridin yasada ve hukukta yeri yoktur. Tecrit katliamdır, yok etmedir. O nedenle İmralı’dan başlayarak tüm cezaevlerinde yürütülen tecridi kınıyoruz. İktidarın bu durumu göz önünde bulundurması gerekiyor. AKP ve MHP iktidarının bu tutumunu asla kabul etmiyoruz. Mevcut koşulda sürdürülen izolasyon ve yok sayma politikalarını kabul etmedik ve etmeyeceğiz. Bu tecride karşı annelerin taleplerine kulak verilmeli. Barış Anneleri cezaevleri önünde iktidarın dayatmalarını kabul etmemiştir” şeklinde konuştu. 
 
 
Cumartesi Anneleri’nin eylemine dikkat çeken Tunç, “Yürüttüğümüz mücadele insanlık içindir. Tutsakların özgürlüğü içindir. Tutsaklar üzerindeki tecrit kaldırılarak ülkeye ve Ortadoğu’ya nefes aldırılabilir. AKP ve MHP bizi iyi dinlesin; özgürlüğün, huzurun, demokrasi ve barışın yolu İmralı’dan geçiyor. Bu durum tüm Ortadoğu’yu etkiliyor. Ortadoğu’daki tüm olumsuzlukların nedeni bu politikalardır. O nedenle bir an önce Kürt sorunu demokratik çözüme kavuşmalı. İmralı kapıları açılmalı” dedi. 
 
Adalet Bakanlığına ve iktidara seslenen Barış Annesi Besna Günay, “Bu zulme son verin. Kefenimiz omzumuzda barış ve adalet istiyoruz. Artık yeter. Biz de yorulduk. Zindan kapıları açılsın” dedi. 
 
Açıklamanın ardından 5 dakikalık oturma eylemi gerçekleşti. Oturma eyleminin ardından açıklama slogan ve alkış eşliğinde son buldu.
 
WAN
 
Wan'da Tutuklu ve Hükümlü Aileleriyle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (TUHAY-DER) ve tutsak yakınları "Tecride son ver" eylemi kapsamında AKP İl binası önünde yapmak istediği açıklama engellendi. Bunun üzerine Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Rêya Armûşê İlçe örgütü önünde açıklama yapıldı. Açıklamada "Zindanlara ses ver" pankartı taşınırken, açıklamaya DEM Parti İl Eşbaşkanı Gülşen Kurt, DBP İl Eşbaşkanı Harun Okay,  Wan Milletvekilli Mahmut Dindar, DEM Parti Gençlik Meclisi ve Tevgera Jinên Azad (TJA) üyelerinin yanı sıra çok sayıda kişi katıldı.
 
Kitle adına açıklama yapan DBP İl Eşbaşkanı Harun Okay, tecrit politikalarının 1999’dan bu yana sürdüğünü ancak gelinen aşamada "mutlak iletişimsizlik " ile yeni bir boyuta ulaştığını söyledi. Tecrit sonlandırılmadan ülke ve toplumun sorunlarının katlanacağını belirten Okay, “Sayın Öcalan üzerindeki tecrit 2016’dan beri mutlak tecritte dönüşmüş ve yeni bir boyut kazanarak bütün Türkiye ve Kürdistan halklarının tecrit ve izole edilmesine dönük bir politika haline gelmiştir. Tecrit ağırlaştıkça demokrasiden, demokratikleşmeden vazgeçilmiş, hukuk ve adalet gibi kavramlar da ortadan kalkmıştır. Ağırlaştırılmış tecrit ile birlikte muhalif olan her kişi veya kurum kriminalize edilerek adeta linç edilmiş veya cezaevine gönderilmiş ya da sürgün hayatına zorlanmıştır. Bölgesel çatışmalı sürecin sonlanması, toplumsal huzurun sağlanması için Sayın Öcalan üzerindeki mutlak tecridin derhal kaldırılması ve toplumun bu izole edilmiş durumdan çıkarılması gerekmektedir” diye konuştu.
 
 
 
DEM Parti Wan Milletvekili Mahmut Dindar, “Kobanê kumpas davasında da çıkan karar bir kez daha görüldü yüzyıldır Kürtlere yönelik imha, inkar ve asimilasyon politikaları devam ediyor. Yüzyıllık tarihte Koçgiri’den Zîlan katliamlarına kadar ne yaşandıysa bugün de Kürtler üzerinde aynı politikalar uygulanıyor. Bu yüzyıllık süreçte nasıl arkadaşlarımız bir adım geri adım atmadıysa bugün biz de geri adım atmayacağız. Bu inkar politikaların bitmesi ve sorunların çözülmesi için Sayın Öcalan üzerindeki tecride son verin. Bu topraklara onurlu bir barış gelmeden mücadeleden vazgeçmeyeceğiz. Barış için İmralı zincirlerinin kırılması gerekiyor” dedi.  
Eylem 5 dakikalık oturma ile son buldu.
 
ADANA 
 
Adana'da AKP binası önünde yapılmak istenen açıklamaya izin verilmedi. Tutsak yakınları öncülüğünde yapılan eyleme Halkların Demokratik Kongresi (HDK), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), DEM Parti, Akdeniz Adana TUHAY-DER, Akdeniz Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (AYKAY-DER) yöneticileri de katıldı. Polisler, AKP çevresinde yoğun güvenlik önlemi aldı. AKP binasına yaklaşık 100 metre mesafede bulunan Kasım Gülek Köprüsü girişinde tutsak yakınlarını durduran polis, "güvenlik" gerekçesiyle gidişe izin vermeyeceklerini belirtti. Öte yandan polis eylemin olduğu saatlerde DEM Parti Adana İl Örgütü'nü ablukaya alarak, giriş ve çıkışlara izin vermedi.
DEM Parti İl Yöneticisi Yaşar Demir, İmralı tecridinin son bulması için burada olduklarını ve AKP'yi ziyaret edip sorunun çözümünü talep ettiklerini dile getirdi. Demir, sorunların çözümünün Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması ile sağlanacağını, barışın ancak İmralı tecridinin kaldırılmasıyla münkün olacağını vurguladı.
 
Kitle bir süre oturma eylemi gerçekleştirip, "Biji berxwedana zindana" sloganı atıp dağıldı.
 
MERSİN
 
Mersin'de de Çukurova TUAY-DER, DEM Parti ve tutsak yakınlarının öncülüğünde AKP binası yakınında oturma eylemi gerçekleştirdi. "Tecrite son ver” pankartının açıldığı eylemde sık sık, “Bijî berxwedana zindana” ve “Direne direne kazanacağız” sloganları atıldı.  
 
 
DEM Parti İl Eşbaşkanı Reşat Aşan, savaş ve çözümsüzlük politikalarında ısrar etmenin bu ülke için büyük kötülük olduğunu dile getirerek, “İktidara bir kez daha çağrı yapıyoruz; derinleştirilen tecridi kaldırın. Bu ülkenin önündeki en büyük engel olan, bu ülkede bütün sorunların kaynağı olan Kürt sorununun önündeki engelleri kaldırın. Sayın Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin bir an önce kaldırılması gerekiyor. Kürt sorunu çözülürse bu ülkedeki bütün sorunlar çözülecek ve bu ülkede adalet duygusu sağlanmış olacak. Bu ülkedeki özgürlükler sağlanmış olacak, ekonomik kriz düzelecek, bu ülkede aidiyet duygusunu herkes derinden hissetmiş olacak” dedi.
 
Eylem, slogan ve alkışlar eşliğinde sona erdi.
 

Diğer başlıklar

11:28 DAİŞ Rusya'daki gözaltı merkezine saldırdı
09:57 Vedat Aydın mezarı başında anıldı
09:55 Bayram tatilinin birinci günü: 852 kaza, 5 ölü
09:26 Eskişehir'de erkek şiddeti: 1 kadın, 1 çocuk katledildi
09:21 Tutsakların ‘özgürlük’ eylemi sürüyor
09:18 Ağır hasta tutsak Ayık'a dair talepler kabul edilmiyor
09:15 Jin dergi 'Doğa-kadın sömürüsüne ekolojik yaklaşım' başlığıyla yayında
09:10 ‘Kadının soyadı’ düzenlemesine tepki: Kazanılmış haklar hedefte
09:04 Gazeteci Mervan: Tecrit sonu uçurum olan bir sokaktır
09:03 Aktar: Mahkeme üzerine düşen rolü oynadı
Batı: Politik cinayetlerde cezasızlık gelenek haline geldi
09:00 Bıraktığı miras kadınların mücadelesine ışık tutuyor
09:00 16 HAZİRAN 2024 GÜNDEMİ
00:00 Özerk Yönetim’den Kurban Bayramı mesajı
15/06/2024
23:56 İzmir'de yangın: Bir mahalle tahliye edildi
22:38 İlahiyatçı İhsan Eliaçık: Kayyım atamaları en büyük zulümdür
21:39 Kayyım nöbeti: Halk sorunlarını anlattı
18:55 Öğretmenler 21 gündür eylemde
18:51 Birçok kentte mezarlık ziyaretleri
18:19 30 yıllık tutsak Özhan tahliye edildi
18:13 İran-İsveç arasında tutuklu takası
18:01 Hatimoğulları Riha'da belediyeleri ziyaret etti
17:37 Arazi kavgasında bir kişi yaşamını yitirdi
17:02 Bakırhan’dan Îdîr ve Halfeli belediyelerine ziyaret
15:40 Tahliyesi engellenen 32 yıllık hasta tutsak için özgürlük talebi
15:12 Erdoğan: İade-i ziyaretimizi hazmedemediler
14:56 Tahrip edilen mezarlığa bayram ziyareti
14:55 Katledilen Şenyaşarlar anıldı: Emine ananın feryadını duyun
14:48 ‘F oturumu’nda Wernicke Korsakoff hastası Özelmalı için çağrı
14:32 DEM Parti'den Awîskê açıklaması: Halka ihanet etti
14:05 Kayıp Gamze Akar’dan 6 gündür haber alınamıyor
13:29 Cumartesi Anneleri: Bu suçun sorumluları kim?
12:46 Saldırıya uğrayan parti binasına ziyaret
12:19 Qoser’de kaza: 5 kişi yaralandı
12:18 Wan'da bayram alışverişi: Çocuklara elbise alamıyoruz
12:17 BES-AR: Yoksulluk sınırı 70 bini geçti
12:04 30 yıl önce katledilen Avcıl'ın failleri soruldu
11:52 DEM Parti'den Seyfo Katliamı ile yüzleşme çağrısı
11:12 MRAP'tan BM oturumları öncesi Türkiye raporu
10:25 Kayyım nöbetini kadınlar devralacak
09:45 Savcıyla tartışan şoför ve muavin 'darp' iddiasıyla tutuklandı
09:35 Bayram alışverişi sönük geçiyor
09:32 Tutsakların ‘özgürlük’ eylemi sürüyor
09:08 Deniz'ler büyüyor!
09:08 Çiftçi taban fiyata tepkili: Gelir masrafa gidiyor
09:07 Hüda Kaya’nın duruşması öncesi kızından çağrı
09:06 Giresunlular maden protestosuna hazırlanıyor
09:05 Tuncel: AKP, Kürtsüz ve demokrasisiz bir cumhuriyet inşa etmek istiyor
09:01 15 HAZİRAN 2024 GÜNDEMİ
14/06/2024
23:47 Şengal Dağı’nda yangın
22:50 Nöbetler 11’inci gününde: Kayyım defol
22:36 İstanbul’da halk toplantıları: Tecridi kırma ve örgütlülüğümüzü yükseltme zamanı
22:08 İstanbul Nöbeti 7’nci gününde: Mücadelemiz ortak
20:29 Ev işçileri eylemde
20:20 Tahliye edilen 30 yıllık tutsağa görkemli karşılama
20:13 Hatimoğulları: Halklar kazanacak
Bayındır: İrademize sahip çıkıyoruz
19:08 Hayvanlar için eylem 22’nci gününde
17:46 Eğitim Nöbeti 20 gündür devam ediyor
17:36 Ege'de orman yangınları: Uçak Bafa Gölüne düştü
16:42 Hatimoğulları'ndan Akdeniz Belediyesi'ne ziyaret
16:34 Wan ve Adana'da ‘Özgürlüğe ses ver’ eylemi
16:23 1 Mayıs kutlamaları nedeniyle tutuklananlara disiplin soruşturması
16:21 Eğitim Sen Bakan Tekin’e yılsonu notu ‘sıfır’ verdi
15:21 Depremzede Kaya’nın eylemi 7’nci haftasında
15:10 Belediye çalışanları ‘düşük tazminata’ karşı eylemde
14:53 İmralı'ya aile ve avukatlardan bayram başvurusu
14:48 Gazeteci Serdar Karakoç’a şartlı tahliye
14:40 ÖHD’den Wan Barosu’na Abdullah Öcalan için başvuru
14:39 Adana'da zam tepkisi: Ulaşım bir haktır, zamlar geri alınsın
14:06 Hukuk örgütleri: Adil yargılanma hakkı artık bir rivayet
13:45 İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde işçi eylemleri büyüyor
13:43 Danıştay'a yeni müfredatın iptali için başvuru
13:33 Çinli #MeToo aktivistine beş yıl hapis cezası
13:13 İHD eşbaşkanına polis takibi ve taciz
12:36 DEM Parti’den İşçi Direnişi’nin yıl dönümünde ortak mücadele çağrısı
12:33 İYİ Parti’den bir istifa daha: Sandalye sayısı 35’e düştü
12:17 Fail asker-polis olunca 'cezasızlık' değişmiyor
11:19 6 yıl geçmesine rağmen yas tut(a)madı
11:12 Sêwereg’te silahlı kavga: 1 ölü, 5 yaralı
11:04 Hollanda'da tutuklanan gazeteci Karakoç için çağrı
10:13 Abdullah Öcalan'ın avukatı: Tecrit yoksa neden CPT raporu açıklanmıyor?
10:00 Elçi davasında cezasızlık: Hukuk Kürtler için işlemiyor
09:28 Tutsakların ‘özgürlük’ eylemi devam ediyor
09:24 Sêrt'te siyasi parti başkanları kayyıma tepkili: Haksızlık
09:19 İBB Meclis üyesi: Edirne'de ayrı Hakkari'de ayrı kanun uygulayamazsınız
09:18 Antalya S Tipi'nde tutsaklara hücre cezası
09:17 Ne satan ne alan memnun!
09:11 Êlih kayyımı 290 milyon faizle 545 milyon kredi çekmiş
09:04 CPT önünde 'Öcalan'a özgürlük' diye haykıracaklar
09:03 Deniz Poyraz Korosu: Her dilden şarkılarla Deniz’i yaşatacağız
09:02 Kayyımın yeni imar planı da mahkemeden döndü
09:01 Şırnak Cezaevi'nde su ve hastaneye sevk sorunu
09:00 Şirnex'te 6 ayda 20 yasak
09:00 Av. Cinbaş: Kayyım ataması hukuki değil siyasidir
09:00 14 HAZİRAN 2024 GÜNDEMİ
13/06/2024
23:29 Pendik'te kayyım protestosu
22:45 Eğitim Sen Êlih şubesinden Kürtçe kurs mezun töreni
22:35 Nöbet eylemi 10'uncu gününde: Vazgeçmeyeceğiz
22:22 DEM Parti’den Erdoğan’a Demirtaş yanıtı: Talimatlı mahkeme bile yalanladı
22:00 Nurettin Çelik 30 yılın ardından tahliye edildi
21:45 İrade gaspına karşı İstanbul nöbeti 6’ıncı gününde: Çözüm ortak mücadele
20:48 Öğretmen Sendikası: Kazanana kadar alanı terk etmiyoruz
20:38 Adalet Nöbeti Deniz Poyraz'a adandı
20:31 HDP binasına saldırı davası: Sanığın mesajlaşmaları dosyada
20:05 '15-16 Haziran ruhuyla mücadeleyi büyütelim'
19:30 İspanyol gazeteciyi azarlayan Erdoğan Demirtaş ve Kavala için ‘terörist’ dedi
19:10 Akbelen davasında talepler reddedildi
18:59 İzmir'de Wan protestolarında tutuklanan 9 kişiye tahliye
18:55 Adana'da KHK'lilerden ‘bu zulmü durdurun' çağrısı
18:48 Ekolojistlerden ‘karalamalara’ yanıt: Dava açacağız
18:45 CHP’den MHP’ye tehdit yanıtı: Haddinize değil
18:23 Colemêrg’te miting sonrası yürüyüş
18:14 Bozan: Akdeniz buluşması tepkimizin sonu değil başlangıcıdır
18:01 Hatimoğulları: Kayyım derhal el çektirilsin
Bakırhan: Hakkari biziz, siz olsa olsa gaspçı olursunuz
17:27 Sinpaş otelin inşaatı mühürlendi
17:26 Darp edilerek gözaltına alınan Avşar serbest bırakıldı
17:13 İnşaattan düşen 2 işçi yaralandı
17:04 Kayyıma karşı mitingde direniş mesajları: Bu politika kaybedecek
16:47 Akış'tan mitinge mesaj: Direnmeye devam edeceğiz
16:37 Sêrt Belediyesi’nde ‘jinkart’ uygulaması
16:36 3 ilde orman yangını
16:30 İsrail ordusu Cenin’e girdi
16:05 Kayyıma karşı miting onbinlerin katılımıyla başladı
16:03 'KCK Akademi' davasında 12 kişi beraat etti
15:21 MHP’li Yalçın’dan Özel’e tehdit
15:19 CHP'li belediyeyi protestoda biber gazlı müdahale
14:42 Colemêrg’e akın var, Depin’de kontrol noktasında kuyruk oluştu
14:30 Colemêrg'de iki koldan miting alanına yürüyüş
14:29 Emekçiler 'tasarruf paketi'nin iptalini istedi
14:14 Tecavüz failleri ile mağdur aynı hastanede çalıştırılıyor
13:54 Îdir ve Riha’da Kurban Bayramı öncesi ekmeğe zam
13:48 Tarım Orkam-Sen'den 2 günlük bayram izni protestosu
13:28 6 kadın gazeteci hakkında ceza talebi
13:26 Erkek şiddeti: 1 kadın ve 1 çocuk katledildi
13:10 Hukuk örgütlerinden Ankara Barosu'na İmralı dilekçesi
13:03 Eğitim Sen raporu: Sorgulamayan, itiraz etmeyen nesil yaratılmak isteniyor
12:34 İzBB çalışanları barikatı yıktı
12:23 Yılın ilk 5 ayında 738 işçi yaşamını yitirdi
12:14 Özel'den 'ittifak' açıklaması
12:01 Hewlêr’de rafineride çıkan yangın söndürülemiyor
11:50 Tepki çeken 'etki ajanlığı' yargı paketinde yer almayacak
11:45 Belediyenin su hizmetine 'tasarruf' engeli
11:35 Abdullah Öcalan ile görüşmek için başvuru
11:34 Amed'in 'Stratejik Planı' halka soruluyor
10:51 Kayyıma karşı yola çıkanlar Colemêrg'e vardı
10:45 Gazeteci Müftüoğlu’na ceza talebi
10:45 ATK’den beklenen rapor gelmedi, duruşma yine ertelendi
10:37 İmralı'daki tutsağın kardeşi gözaltına alındı
10:27 Tutsak Bataray’ın ‘sakıncalı’ şiirleri kitaplaştırıldı
10:19 Türkiye işçiler için en kötü 10 ülke arasında
10:04 16 ilde 58 gözaltı