Gezi Direnişi 11 yaşında: En haklı toplumsal hareketti

img
İSTANBUL - Gezi Direnişini ülke tarihindeki “en haklı toplumsal hareket” olarak nitelendiren Taksim Dayanışması’ndan Seyfettin Avcı, Gezi ve Kobanê davalarıyla iktidarın muhalif kitleleri cezalandırmak istediğini ifade etti. 
 
İstanbul Taksim'de bulunan Gezi Parkı'na eski Topçu Kışlası'nı yeniden yapılmak istenmesine karşı başlayan ve daha sonra tüm ülkeye yayılan direnişin üzerinden 11 yıl geçti. 28 Mayıs 2013'te ilk eylemler, iş makinelerinin Gezi Parkı'na girdiği ve çalışmalara başladığı bilgisinin sanal medya üzerinden yayılmasıyla başladı. Ardından başlayan eylemler tüm ülkeye yayıldı. İçişleri Bakanlığı’nın verilerine göre, 80 ilde gerçekleştirilen eylemlere 3 milyon 600 bin insan katıldı, 5 bin 513 kişi gözaltına alındı, 189 kişi tutuklandı. Türk Tabipleri Birliği verilerine göre ise, 7 bin 478 kişi eylemler sırasında yaralandı. 12 kişi de hayatını kaybetti. Toplumsal bir direnişe dönüşen Gezi eylemleri 11’inci yılını geride bırakırken, hafızalardaki yerini halen koruyor. 
 
PROTESTOLARIN İLK KIVILCIMI
 
Protestoların ilk kıvılcımı, 27 Mayıs 2013 tarihinde çakıldı. Gezi Parkı’nın Asker Ocağı Caddesi’ne bakan duvarın 3 metrelik kısmı gece 22.00 civarında yıkılırken parktaki 4-5 ağaç taşınacağı iddiasıyla söküldü. Parktaki ağaçların kesileceği haberini alan Taksim İçin Ayağa Kalk Platformu üyeleri ve ekolojistler parka giderek nöbet eylemi başlattı. Saatler geçtikçe parktaki eylemci sayısı artarken, duvar yıkımına devam etmek isteyen yıkım ekibi ile eylemciler arasında gerilim artınca polis parkta nöbet tutan eylemcilere saldırdı. Eylemcilere müdahale edildiğini duyan dönemin Barış ve Demokratik Partisi (BDP) Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, öğlen saatlerinde Gezi Parkı’na geldi. Önder, “Ben ağacın da vekiliyim” diyerek dozerlerin önüne oturdu ve ağaç kesimini durdurdu. 
 
ERDOĞAN’IN SÖZLERİ GERİLİMİ TIRMANDIRDI
 
29 Mayıs’ta ise sabahın erken saatlerinde polis tekrardan parka gelerek eylemcilere saldırdı. Müdahalede parktaki çadırlar kaldırılırken, inşaat ekibi tekrardan yıkım çalışmalarına başladı. Aynı gün Yavuz Sultan Selim Köprüsü inşaatının açılışına katılan dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan’ın "İşte birileri geliyor, Taksim Meydanı'nda, yok Gezi Parkı şöyle olmuş, böyle olmuş, gösteri yapacaklar, şudur, budur vesaire. Ne yaparsanız yapın. Biz kararı verdik. Verdiğimiz gibi bunu işleyeceğiz” dedi. Erdoğan’ın sözleri bir yandan gerilimi tırmandırırken diğer yandan ise Gezi Parkı’nda nöbette olan eylemcilerin sayısının her geçen dakika daha da artmasına yol açtı.
BİR GÜNDE 2 MİLYON TWEET
 
Takvimler 30 Mayıs’ı gösterdiğinde bu kez sabah saatlerinde polis, parkta çadır kurarak eylemlerini sürdüren gruba tekrar saldırdı. Eylemcilerin parktan çıkarılmasının ardından yıkım çalışmaları yeniden başladı. Bir kez daha parka gelen BDP Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, yine yıkım yapan dozerlerin önüne atladı ve çalışmaları durdurdu. Bunun üzerine polis tekrar eylemcilere saldırarak 2 kişiyi yaraladı. Söz konusu saldırılara karşı Gezi Parkı’nda ki kalabalık her geçen gün artarken, Twitter’da bir günde 2 milyon #DirenGeziParkı tweeti atıldı.
 
İDARE MAHKEMESİ KARARI İPTAL ETTİ
 
31 Mayıs’ta, polisin kitleye saldırılarının dozu arttı. Sabahın erken saatlerinde parkta uyuyan eylemcilere bir kez daha müdahalede bulunan polis ardından da eylemcilerin çadırlarını ateşe verdi. Çadırların yakılma görüntülerinin sanal medyada yayılmasıyla birlikte binlerce yurttaş Taksim’e akın etti. Polislerin müdahalesiyle birlikte eylemciler ve polisler arasında çatışmalar yaşandı. Polisin biber gazlı ve tazyikli su ile yaptığı saldırılarda çok sayıda kişi yaralandı. Eylemlerin büyümesiyle birlikte İstanbul 6’ncı İdare Mahkemesi, Topçu Kışlası'nın yapımına onay veren kararı iptal etti.
DİRENİŞ TÜM ÜLKEYE YAYILDI
 
Polisin eylemcilere dönük saldırılarında aralarında Sırrı Süreyya Önder ve o dönem gazetecilik yapan Türkiye İşçi Partisi (TİP) İstanbul Milletvekili Ahmet Şık’ın da bulunduğu yüzden fazla kişi yaralandı. Saldırılara tepki olarak kentin ve ülkenin birçok yerinde evlerinin pencere ve balkonlarına çıkan yurttaşlar tencere ve tavalara vurarak ses çıkarma eylemleriyle direnişe destek verdi. İstanbul’da başlayan eylemler kısa süre içinde başta İzmir, Ankara, Adana ve Mersin gibi büyük kentler olmak üzere birçok yere yayıldı.
 
DİRENİŞE KARŞI POLİS GERİ ÇEKİLDİ
 
1 Haziran’da ise İstanbul'un Anadolu yakasında toplanan yüzlerce kişi, Gezi Parkı eylemlerine destek vermek amacıyla Boğaz Köprüsü'nden yürüyerek, Avrupa yakasına geçti ve Taksim Meydanı'na ulaştı. Eylemcilerin direnişi karşısında polis, sabah saatlerinde gelen talimatla birlikte park ve etrafından geri çekildi. Çekilmeyle birlikte Taksim Meydanı ile Gezi Parkı direnişçilerin kontrolüne girdi ve bu durum yaklaşık 15 gün sürdü. Alanda hiç polisin kalmamasının ardından aynı gün Gezi Parkı Direnişi Koordinasyonu açıklama yaparak, direnişin park nöbetine dönüştürüldüğü duyurdu. Katılımcı örgütler dönüşümlü olarak Gezi Parkı'nda nöbet tutmaya başladı. 
KOMÜN DENEYİMİ
 
Polisin alandan çekilmesiyle birlikte direnişi kol kola yürüten her kesiminden on binler, alana yaşanabilecek olası polis müdahalelerine karşı Taksim'e çıkan tüm yolları barikatlarla kapattı. Alanda Gezi'nin sembolü olan "Bu daha başlangıç mücadeleye devam" sloganı ise, hiç eksik olmadı. Gezi eylemlerinde açığa çıkan önemli deneyimlerden biri Taksim Meydanı'nda ki komün deneyimi oldu. Tamamıyla yurttaşların desteğiyle işleyen ve ilk gün bir duvar üzerine konulan su, bisküvi, meyve suyu gibi malzemelerle başlayan komün, günler içerisinde gelişerek, alanda onlarca komün masasına dönüştü.
 
‘ÇAPULCU’NUN DOĞUŞU
 
Tüm ülkede her gece direnişe destek eylemleri devam ederken, 2 Haziran’da Erdoğan bir kez daha eyleme yönelik açıklama yaparak, "Açık söylüyorum; birkaç tane çapulcunun o meydana gelip insanımızı, halkımızı yanlış bilgilendirmek suretiyle tahrik etmesine pabuç bırakmayacağız" dedi. Erdoğan’ın “çapulcu” sözü hem Türkiye’de hem de dünyada büyük yankı uyandırdı. 4 Haziran’da Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) iş bırakma eylemi yaparak, Gezi Parkı eylemi direnişçilerine destek verdi. 5 Haziran’da ise Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) ve Türk Tabipler Birliği de (TTB) iş bırakma eylemi yaparak, direnişe destek verdi. 
 
ABDULLAH ÖCALAN: DİRENİŞİ SELAMLIYORUM
 
7 Haziran’da ise PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın Gezi Parkı eylemlerine ilişkin gönderdiği mesaj yayınlandı. O dönem devam eden “diyalog süreci” kapsamında İmralı Yüksek Güvenlikli F Tipi Cezaevi’ne giden dönemin BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Öcalan'ın mesajını iletti. Abdullah Öcalan mesajında, “Direnişi anlamlı buluyor ve selamlıyorum. Elbette ki bu duruş yeni bir siyasal kırılma yaratmıştır. Ancak hiç kimse ulusalcı, milliyetçi, darbeci çevrelere de kendini kullandırmamalı” uyarısında bulundu. 
‘MERKEZİ ALANLARDA EYLEMLER DEVAM ETTİ’
 
Gezi eylemleri hız kesmeden devam ederken, 11 Haziran’da polis sabah saatlerinde Taksim'e doğru giderek, büyük bir saldırı gerçekleştirdi. On binlerce insan saatler süren polis saldırısına karşı direndi. Saldırıdan sonra da Gezi Parkı başta olmak üzere Türkiye'nin en merkezi meydanlarında da eylemler sürdü. 
 
10 KİŞİ GÖZÜNÜ KAYBETTİ
 
Haziran ayı boyunca her gün kitlelerin Gezi Parkı'na yapmak istedikleri yürüyüşlere polisin sert müdahalesi yaşandı. Hükümet ise cadı avı başlatarak, Gezi direnişinde yer alan yüzlerce kişiyi gözaltına alıp tutukladı. Polis saldırılarında gaz bombalarıyla binlerce kişi yaralandı. 91 kişi kafa travması geçirdi ve 10 kişi de gözünü kaybetti. Polis, 1 günlük eylemler esnasında 150 binden fazla gaz bombası kullandı. 
12 KİŞİ YAŞAMINI YİTİRDİ 
 
Gezi Direnişi sırasında farklı kentlerde polis ve bazı paramiliter grupların saldırısı sonucu 12 kişi hayatını kaybetti: Ethem Sarısülük, Mehmet Ayvalıtaş, Ali İsmail Korkmaz, Abdullah Cömert, Berkin Elvan (14), Medeni Yıldırım, Ahmet Atakan, Mehmet İstif, Serdar Kadakal, İrfan Tuna, Zeynep Eryaşar ve Selim Önder. 
GEZİ DAVASI 
 
Yaşanan direnişten sonra Gezi eylemleri nedeniyle 2017’den beri tutuklu olan iş insanı Osman Kavala ve beraberindeki 16 isim hakkında dava açıldı. Davada iki defa beraat kararı verildi. Ancak 25 Nisan 2022’de görülen davada, Osman Kavala’ya ağırlaştırılmış müebbet; Mücella Yapıcı, Çiğdem Mater, Hakan Altınay, Mine Özerden, Can Atalay, Tayfun Kahraman ve Yiğit Ali Ekmekçi’ye 18'er yıl hapis cezası verildi. 
 
17 kişi hakkında İstanbul 13’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davada verilen hükümlere ilişkin yapılan itiraz 28 Eylül 2023 tarihinde Yargıtay 3’üncü Ceza Dairesi tarafından karara bağlandı. 3’ncü Ceza Dairesi, “Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçundan Osman Kavala’ya verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile “Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüse yardım” suçundan Türkiye İşçi Partisi (TİP) Hatay Milletvekili Can Atalay, Tayfun Kahraman, Minde Özerden ve Çiğdem Mater Utku’ya verilen 18 yıl hapis cezasını onadı. 3’ncü Ceza Dairesi, ayrıca Ali Hakan Altınay, Yiğit Ali Ekmekçi ve Ayşe Mücella Yapıcı’ya verilen 18 yıl hapis cezalarını bozdu ve Ayşe Mücella Yapıcı ile Ali Hakan Altınay’ın adli kontrol şartıyla tahliye edilmelerine karar verdi.
 
Taksim Dayanışması bileşenlerinden Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) İstanbul İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Seyfettin Avcı, Gezi Direnişi ve sonrasında yaşananları değerlendirdi.
 
‘EN HAKLI TOPLUMSAL HAREKET’
 
Gezi eylemlerini Türkiye’nin “en haklı toplumsal hareketi” olarak tanımlayan Avcı, “Bu direniş aynı zamanda Türkiye’nin en önemli ve en şanlı direnişidir. Aslında Gezi direnişi, emperyalizmin ve kapitalizmin direttiklerine karşı koyma iradesidir. Sosyalistlerin, kadınların ve gençlerin, Gezi ile birlikte bu baskıcı rejime ve özgürlüğün kısıtlanmasına karşı verdiği bir tepkidir” dedi. 
 
Gezi eylemlerinin ardından açılan Gezi Davası’nın, eylemleri sahiplenenlere gözdağı verme amacı taşıdığına dikkati çeken Avcı, “Gezi’de mahkum edilen insanlardan Mücella Yapıcı ve Tayfun Kahraman benim de mensup olduğum TMMOB içerisinde görev almış insanlar. Bu arkadaşlarımız tamamen kendi mesleki görevlerini yaparak, çevreye sahip çıkma ve parkın dokusunun bozulmaması için açtıkları davalarla görevlerini yapmışlardır. Çünkü mühendiseler, mimarlar ve şehir plancıları kendi mesleklerini yaparken aslında şehrin dokusuna da sahip çıkmakla görevlidirler” diye belirtti.
 
‘GEZİ VE KOBANE DAVASI SİYASİ DAVALARDIR’
 
Davanın iktidar tarafından siyasi bir davaya dönüştürüldüğünü kaydeden Avcı,  bu yönüyle Kobanê Davası’yla benzer özelliklere sahip olduğunu kaydetti. Avcı, “Kobanê Davası ile Gezi Davası birbirine benzer ve ortak paydaları olan siyasi davalardır. İktidar bu davalarda kişileri değil, büyük bir kitleyi cezalandırmak istiyor. Kobanê Davası’nda da hiçbir suçu olmayan insanlara onlarca yıl ceza verilmiştir. Bu cezalar haksız ve hukuksuz verilen cezalardır ve o insanların nezdinde belli bir kesimi baskı altında tutmak ve sindirmek için verilen cezalardır. Kobanê Davası ile Gezi davasının aslında ortak paydası; demokrat, eşitlikten ve barıştan yana insanları korkutmak ve baskı altına almaktır” şeklinde konuştu.
 
‘GEZİ ONURUMUZDUR’
 
Avcı, şunları söyledi: “Mühendisler, mimarlar, emek örgütleri ve meslek örgütleri olarak Gezi’nin her zaman yanında olduğumuzu ve Gezi’nin onurlu bir parçası olduğumuzu hep ifade ettik ve etmeye devam edeceğiz. Çünkü Gezi bizim onurumuzdur” diye konuştu. 
 
MA / İbrahim Irmak

Diğer başlıklar

11:12 MRAP'tan BM oturumları öncesi Türkiye raporu
10:25 Kayyım nöbetini kadınlar devralacak
09:45 Savcıyla tartışan şoför ve muavin 'darp' iddiasıyla tutuklandı
09:35 Bayram alışverişi sönük geçiyor
09:32 Tutsakların ‘özgürlük’ eylemi sürüyor
09:08 Deniz'ler büyüyor!
09:08 Çiftçi taban fiyata tepkili: Gelir masrafa gidiyor
09:07 Hüda Kaya’nın duruşması öncesi kızından çağrı
09:06 Giresunlular maden protestosuna hazırlanıyor
09:05 Tuncel: AKP, Kürtsüz ve demokrasisiz bir cumhuriyet inşa etmek istiyor
09:01 15 HAZİRAN 2024 GÜNDEMİ
14/06/2024
23:47 Şengal Dağı’nda yangın
22:50 Nöbetler 11’inci gününde: Kayyım defol
22:36 İstanbul’da halk toplantıları: Tecridi kırma ve örgütlülüğümüzü yükseltme zamanı
22:08 İstanbul Nöbeti 7’nci gününde: Mücadelemiz ortak
20:29 Ev işçileri eylemde
20:20 Tahliye edilen 30 yıllık tutsağa görkemli karşılama
20:13 Hatimoğulları: Halklar kazanacak
Bayındır: İrademize sahip çıkıyoruz
19:08 Hayvanlar için eylem 22’nci gününde
17:46 Eğitim Nöbeti 20 gündür devam ediyor
17:36 Ege'de orman yangınları: Uçak Bafa Gölüne düştü
16:42 Hatimoğulları'ndan Akdeniz Belediyesi'ne ziyaret
16:34 Wan ve Adana'da ‘Özgürlüğe ses ver’ eylemi
16:23 1 Mayıs kutlamaları nedeniyle tutuklananlara disiplin soruşturması
16:21 Eğitim Sen Bakan Tekin’e yılsonu notu ‘sıfır’ verdi
15:21 Depremzede Kaya’nın eylemi 7’nci haftasında
15:10 Belediye çalışanları ‘düşük tazminata’ karşı eylemde
14:53 İmralı'ya aile ve avukatlardan bayram başvurusu
14:48 Gazeteci Serdar Karakoç’a şartlı tahliye
14:40 ÖHD’den Wan Barosu’na Abdullah Öcalan için başvuru
14:39 Adana'da zam tepkisi: Ulaşım bir haktır, zamlar geri alınsın
14:06 Hukuk örgütleri: Adil yargılanma hakkı artık bir rivayet
13:45 İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde işçi eylemleri büyüyor
13:43 Danıştay'a yeni müfredatın iptali için başvuru
13:33 Çinli #MeToo aktivistine beş yıl hapis cezası
13:13 İHD eşbaşkanına polis takibi ve taciz
12:36 DEM Parti’den İşçi Direnişi’nin yıl dönümünde ortak mücadele çağrısı
12:33 İYİ Parti’den bir istifa daha: Sandalye sayısı 35’e düştü
12:17 Fail asker-polis olunca 'cezasızlık' değişmiyor
11:19 6 yıl geçmesine rağmen yas tut(a)madı
11:12 Sêwereg’te silahlı kavga: 1 ölü, 5 yaralı
11:04 Hollanda'da tutuklanan gazeteci Karakoç için çağrı
10:13 Abdullah Öcalan'ın avukatı: Tecrit yoksa neden CPT raporu açıklanmıyor?
10:00 Elçi davasında cezasızlık: Hukuk Kürtler için işlemiyor
09:28 Tutsakların ‘özgürlük’ eylemi devam ediyor
09:24 Sêrt'te siyasi parti başkanları kayyıma tepkili: Haksızlık
09:19 İBB Meclis üyesi: Edirne'de ayrı Hakkari'de ayrı kanun uygulayamazsınız
09:18 Antalya S Tipi'nde tutsaklara hücre cezası
09:17 Ne satan ne alan memnun!
09:11 Êlih kayyımı 290 milyon faizle 545 milyon kredi çekmiş
09:04 CPT önünde 'Öcalan'a özgürlük' diye haykıracaklar
09:03 Deniz Poyraz Korosu: Her dilden şarkılarla Deniz’i yaşatacağız
09:02 Kayyımın yeni imar planı da mahkemeden döndü
09:01 Şırnak Cezaevi'nde su ve hastaneye sevk sorunu
09:00 Şirnex'te 6 ayda 20 yasak
09:00 Av. Cinbaş: Kayyım ataması hukuki değil siyasidir
09:00 14 HAZİRAN 2024 GÜNDEMİ
13/06/2024
23:29 Pendik'te kayyım protestosu
22:45 Eğitim Sen Êlih şubesinden Kürtçe kurs mezun töreni
22:35 Nöbet eylemi 10'uncu gününde: Vazgeçmeyeceğiz
22:22 DEM Parti’den Erdoğan’a Demirtaş yanıtı: Talimatlı mahkeme bile yalanladı
22:00 Nurettin Çelik 30 yılın ardından tahliye edildi
21:45 İrade gaspına karşı İstanbul nöbeti 6’ıncı gününde: Çözüm ortak mücadele
20:48 Öğretmen Sendikası: Kazanana kadar alanı terk etmiyoruz
20:38 Adalet Nöbeti Deniz Poyraz'a adandı
20:31 HDP binasına saldırı davası: Sanığın mesajlaşmaları dosyada
20:05 '15-16 Haziran ruhuyla mücadeleyi büyütelim'
19:30 İspanyol gazeteciyi azarlayan Erdoğan Demirtaş ve Kavala için ‘terörist’ dedi
19:10 Akbelen davasında talepler reddedildi
18:59 İzmir'de Wan protestolarında tutuklanan 9 kişiye tahliye
18:55 Adana'da KHK'lilerden ‘bu zulmü durdurun' çağrısı
18:48 Ekolojistlerden ‘karalamalara’ yanıt: Dava açacağız
18:45 CHP’den MHP’ye tehdit yanıtı: Haddinize değil
18:23 Colemêrg’te miting sonrası yürüyüş
18:14 Bozan: Akdeniz buluşması tepkimizin sonu değil başlangıcıdır
18:01 Hatimoğulları: Kayyım derhal el çektirilsin
Bakırhan: Hakkari biziz, siz olsa olsa gaspçı olursunuz
17:27 Sinpaş otelin inşaatı mühürlendi
17:26 Darp edilerek gözaltına alınan Avşar serbest bırakıldı
17:13 İnşaattan düşen 2 işçi yaralandı
17:04 Kayyıma karşı mitingde direniş mesajları: Bu politika kaybedecek
16:47 Akış'tan mitinge mesaj: Direnmeye devam edeceğiz
16:37 Sêrt Belediyesi’nde ‘jinkart’ uygulaması
16:36 3 ilde orman yangını
16:30 İsrail ordusu Cenin’e girdi
16:05 Kayyıma karşı miting onbinlerin katılımıyla başladı
16:03 'KCK Akademi' davasında 12 kişi beraat etti
15:21 MHP’li Yalçın’dan Özel’e tehdit
15:19 CHP'li belediyeyi protestoda biber gazlı müdahale
14:42 Colemêrg’e akın var, Depin’de kontrol noktasında kuyruk oluştu
14:30 Colemêrg'de iki koldan miting alanına yürüyüş
14:29 Emekçiler 'tasarruf paketi'nin iptalini istedi
14:14 Tecavüz failleri ile mağdur aynı hastanede çalıştırılıyor
13:54 Îdir ve Riha’da Kurban Bayramı öncesi ekmeğe zam
13:48 Tarım Orkam-Sen'den 2 günlük bayram izni protestosu
13:28 6 kadın gazeteci hakkında ceza talebi
13:26 Erkek şiddeti: 1 kadın ve 1 çocuk katledildi
13:10 Hukuk örgütlerinden Ankara Barosu'na İmralı dilekçesi
13:03 Eğitim Sen raporu: Sorgulamayan, itiraz etmeyen nesil yaratılmak isteniyor
12:34 İzBB çalışanları barikatı yıktı
12:23 Yılın ilk 5 ayında 738 işçi yaşamını yitirdi
12:14 Özel'den 'ittifak' açıklaması
12:01 Hewlêr’de rafineride çıkan yangın söndürülemiyor
11:50 Tepki çeken 'etki ajanlığı' yargı paketinde yer almayacak
11:45 Belediyenin su hizmetine 'tasarruf' engeli
11:35 Abdullah Öcalan ile görüşmek için başvuru
11:34 Amed'in 'Stratejik Planı' halka soruluyor
10:51 Kayyıma karşı yola çıkanlar Colemêrg'e vardı
10:45 Gazeteci Müftüoğlu’na ceza talebi
10:45 ATK’den beklenen rapor gelmedi, duruşma yine ertelendi
10:37 İmralı'daki tutsağın kardeşi gözaltına alındı
10:27 Tutsak Bataray’ın ‘sakıncalı’ şiirleri kitaplaştırıldı
10:19 Türkiye işçiler için en kötü 10 ülke arasında
10:04 16 ilde 58 gözaltı
09:58 Tutsaklar 200 gündür ‘özgürlük’ eyleminde
09:41 Eşbaşkan Sincar'ın yurtdışına çıkışına engel
09:27 Parası kesilince provokatörlüğe sarıldı
09:07 Koltuk değneğiyle irade gaspına karşı nöbette
09:07 Sanatçılardan kayyım tepkisi: Darbe, işgal ve iradeye ipotektir
09:05 MEBYA-DER kongresi: Çözüm için Abdullah Öcalan özgür olmalı
09:05 Şüpheli ölümde günlük kayıp
09:04 Poyraz davası Yargıtay'da: Siyasi failler açığa çıkarılmalı
09:01 Av. Sevimli: Kayyım politik haydutluktur, yasal temeli yok
09:00 13 HAZİRAN 2024 GÜNDEMİ
08:46 Saldırılarda 2 bin hektar ekili alan ve 19 bin ağaç yandı
08:29 Colemêrg'ê doğru yola çıktılar
12/06/2024
23:32 MA Music Günleri'nin finali Colamêrg direnişine armağan edildi
23:26 Mêrdîn, Colemêrg mitingine hazır
23:19 Çocuklar günde 12 saat çalıştırılıyor
22:18 Eğitim Nöbeti 18’inci gününde dayanışmayla devam etti
22:12 KHK eyleminde kayyım ve eğitim müfredatına tepki
21:44 TÖP:Çocukların kaderi ne işçilik ne de yoksulluk
21:37 Wan Büyükşehir Belediyesinden JINKART müjdesi
21:26 İrade gaspına karşı nöbet sürüyor: Colemêrg mitinginde mesaj güçlü olmalı
20:11 Tecride yanıt vermeyen bakan ‘sayın’ tartışması açtı
20:03 İstanbul’da kayyım yürüyüşü: Kabul etmiyoruz
19:29 İranlı kadın yönetmen cezaevinde öldürüldü
18:54 İran’da kadın karikatüriste sanat cezası: 6 yıl hapis
18:42 Tahir Elçi Davası: Mücadeleyi yükseltelim ki aydınlık kazansın
18:34 Amed Sağlık Platformu’ndan bakanlığa Boğmaca aşısı çağrısı
18:14 İHİK’in toplantısından çıkan ÖHD’li: Sanki tecrit yokmuş gibi davranıldı
18:05 Wan’da 7 gözaltı
18:01 DEM Parti’li Avşar'a adliyede darp ve gözaltı
17:46 İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde işçiye polis barikatı
17:34 Eşbaşkan Uğur tahliye edildi
17:08 Beraat kararı protesto edildi: Tahir Elçi’nin faillerini tanıyoruz
17:02 Elçi cinayeti cezasızlıkla sonuçlandı: 3 polise beraat
16:57 ÖHD Ankara Barosu'na İmralı başvurusu yapacak
16:50 Belediye önündeki provokatörlerden birisi AKP adayı çıktı
16:34 'Demokrasi Yürüyüşü' Colemêrg'de: Kayyımı göndereceğiz
16:22 ‘Demokrasi yürüyüşü’ Colemêrg'e vardı