Poyraz davası Yargıtay'da: Siyasi failler açığa çıkarılmalı

img
İZMİR - Deniz Poyraz davasında tetikçi cezalandırılırken, arkasındaki güçler açığa çıkarılmadı. Avukat Türkan Aslan Ağaç, Yargıtay'da olan dosyanın bozulmasını ve olayın arkasındaki “siyasi faillerin” açığa çıkarılmasını istediklerini belirtti. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir İl Örgütü binasına 17 Haziran 2021 tarihinde silahlı saldırıda bulunan Onur Gencer, parti çalışanı Deniz Poyraz’ı katletti. Katliamın üzerinden 3 yıl yıl geçerken, yargılama sürecinde arka perdesi aydınlatılmadı, işlenen suç karanlıkta bırakıldı. 
 
İhbar üzerine olay yerine intikal eden polisler, dakikalarca müdahale etmezken daha sonra aşağı inen Gencer’i “adın ne abicim” diyerek gözaltına aldı. 24 saat dahi gözaltında tutulmayan Gencer, apar topar tutuklatılarak Şakran Cezaevi’ne gönderildi. Dava 7’nci duruşmada karara bağlanırken, gözaltı sürecinden yargılamanın sonuna kadar ne failin arkasındaki güçler açığa çıkarıldı ne de var olan deliller aydınlatıldı. Poyraz ailesi ve dava avukatlarının katliamın perde arkasının aydınlatılmasına dair talepleri mahkeme tarafından her defasında reddedildi.
 
Katliamın yıldönümü dolayısıyla ilk duruşmadan karar duruşmasına kadarki süreçte yaşananları derledik.
 
7 DURUŞMADA NELER YAŞANDI? 
 
İzmir 6’ncı Ağır Ceza Mahkemesi tarafından yargılanan Gencer'in ilk duruşması 29 Aralık 2021'de görüldü. Delillerin toplanması için Onur Gencer'in telefonla görüştüğü tüm isimlerin araştırılması, görüştüğü kimi kişilerin tanık değil, sanık olarak yargılanması, katliamdan hemen sonra Gencer’in ailesine teslim edilen telefonun tekrar incelenmesi dahil yüzlerce dilekçe verildi. Ancak tüm talepler mahkeme heyeti tarafından reddedilirken, Gencer'in talepleri bir bir kabul edildi. 
 
İlk iki duruşmada sanığa soru sorma fırsatı bulamayan avukatlar, 3'üncü duruşmada soru sormayı planlarken, Gencer isteği üzerine Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile duruşmaya bağlandı. Aynı duruşmada mahkeme heyeti tarafından yetki belgeli avukatların söz kuramayacağı üzerine bir tartışma başlatıldı. Bunun üzerine dava avukatları reddi hakim talebinde bulundu ancak talep İzmir 7'nci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından reddedildi.
 
4’ÜNCÜ DURUŞMADA SORU SORABİLİNDİ
 
Avukatlar, 18 Temmuz 2022’de görülen 4'üncü duruşmada katil Gencer’e hazırladıkları 300'ü aşkın soruyu sorabildi. Ancak avukatların neredeyse tüm soruları Gencer tarafından yanıtsız bırakıldı. Özellikle silah alınan av bayisinin sahibi Metin Dönener'in olaydan iki hafta önce Gencer’i tanıdığını söylemesine rağmen 8 ay öncesine ait ortaya çıkan telefon kayıtları dikkat çekti. 
 
MAHKEME BAŞKANI DEĞİŞTİ
 
Davanın 12 Ekim 2022’de görülen 5'inci duruşma öncesi mahkeme heyeti başkanı değişti. Yeni heyet başkanı da avukatların tüm taleplerini reddetti ve yetki belgeli avukatların söz kurmasına izin vermedi. Bunun üzerine duruşma salonunda gerginlik yaşanırken, Onur Gencer'in önünden geçen kardeş Kamuran Poyraz'a tükürmesi tansiyonu yükseltti. Jandarma tepki gösteren kardeş Poyraz’ı darp etti. Yaşananlara sessiz kalan mahkeme heyeti ise, tutanak dahi tutmadı. Salonda gerilimin yükselmesi üzerine duruşmaya ara verildiği esnada polis duruşmadaki katılımcılara biber gazı ile saldırdı. Verilen aradan sonra da yaşanan gerilimi gerekçe gösteren mahkeme heyeti, duruşmayı erteleyerek, bir sonraki celsenin Aliağa Şakran Cezaevi Kampüsü’nde görülmesine karar verdi.
 
AVUKATLAR DURUŞMA SALONUNA ALINMADI 
 
14 Ekim 2022’de görülen 6'ncı duruşma, heyetin aldığı kararla avukatsız başladı. Yetki belgesi bulunan avukatların ve izleyicilerin duruşma salonuna girmesi yasaklandı. Avukatların itiraz ve tepkisi sonrası askerler, avukatlara ve izleyicilere biber gazı ve TOMA ile saldırdı. Tüm itirazları reddeden mahkeme heyeti, müşteki avukatları olmadan tanıklar dinlendi, ardından savcıdan mütalaasını açıklaması istendi.
 
KARAR DURUŞMASI 
 
Duruşmanın 27 Aralık 2022’de görülen karar duruşmasına yine avukat, izleyici ve basın çalışanları alınmadı. Mahkeme heyeti ile görüşmek için yerleşke içerisine giden Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Erinç Sağkan ve dava avukatlarına üst arama dayatmasında bulunuldu. Ancak bunu kabul etmeyen avukatlar duruşma salonuna giremedi. Dava avukatlarının duruşma öncesi İçişleri Bakanı Süleyman Soylu hakkında olayın siyasi azmettiricisi olarak hakkında ek iddianame hazırlanması gibi onlarca talebi yine reddedildi. Duruşmaya, müşteki avukatları bulunmadan devam eden heyet, Gencer'e “Tasarlayarak kasten öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası, “Mala zarar verme” suçundan 4 yıl, “Konut dokunulmazlığını ihlal” suçundan 2 yıl , “Ateşli silahlar kanununa muhalefet” suçundan ise 3 yıl hapis cezası verdi. 
 
DOSYA YARGITAY’DA 
 
Karara karşı hem Deniz Poyraz ailesinin avukatları hem savcı hem de Gencer’in avukatı Bölge Adliye Mahkemesi’ne başvuruda bulundu. İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 1'inci Ceza Dairesi, Poyraz ailesinin avukatları tarafından yapılan başvuruyu 19 Ekim 2023'te esastan reddetti. Dava avukatları bunun üzerine Yargıtay'a itirazda bulundu. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı, karara dair yapılan itirazların reddini istedi. Yargıtay 1'inci Ceza Dairesi'ne gönderilen mütalaada, avukatların delillerin toplanmadığı, etkili bir soruşturma ve kovuşturma yürütülmediği yönündeki başvurularının reddedilmesini istedi. Dosya halen Yargıtay’da. 
 
Dava avukatlarından Türkan Aslan Ağaç, dava sürecini değerlendirdi. 
 
Türkan Aslan Ağaç
 
SORUŞTURMA DA YARGILAMA DA EKSİK
 
Katilin 18 saat gözaltında tutulmasının dahi sürecin etkin bir şekilde yürütülmediğinin göstergesi olduğunu belirten Aslan Ağaç, “Taleplerine rağmen dosya savcısının yüzeysel bir soruşturmayla iddianame hazırladı. 7 celsede de yargılama süreci bitirildi. Soruşturma aşamasındaki tüm eksikleri yargılama aşamasında dile getirmemize rağmen mahkeme heyeti, hakikat arayışını yetki belgesi tartışmasına gömdü. Avukatlar duruşma salonundan uzak tutuldu. Son iki duruşmada  ise ne avukatlar ne de katılımcılar içeriye alınmadı. Olmadığımız duruşmada yargılama süreci sonlandırıldı" diye belirtti. 
 
İstinafa yaptıkları itirazların dikkate dahi alınmadığını ve bir ayda kararın verildiğini söyleyen Aslan Ağaç, "Dosyanın kapağı dahi açılmadan gerekçesiz bir şekilde katile verilen ceza onandı. İtirazlarımızın tamamı göz ardı edildi. Dosya şuan Yargıtay 1’inci Dairesi'nde. Geçtiğimiz günlerde Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın tebligatnamesi geldi. Bu tebligatnamede itirazlarımız ve temyiz gerekçelerine ayrıntılı bir şekilde yer verilerek, taleplerimizin esastan reddedildiğine yer verilmiş. Dosyanın Yargıtay'da karara çıkmasını bekliyoruz” dedi.  
 
‘SİYASİ FAİLLER AÇIĞA ÇIKARILMALI’
 
Gerçek bir yargılama için hem yerel mahkeme hem de istinaf sürecindeki hukuka aykırılıkların Yargıtay tarafından tespit edilmesi gerektiğinin altını çizen Aslan Ağaç, "İlk derece mahkemesi her hangi bir yargılama faaliyeti yürütmedi. Sadece silahı ile olay yerinde yakalanmış bir kişi hakkında hüküm kurdu. Kurulan hükümde eksik. Bunun öncelikle bir yargılama faaliyetine dönüşmesi lazım. Çünkü ceza yargılamasının temel ilkesi; olayın arkasında ne olup bittiğini ararsınız. O nedenle Yargıtay'ın böyle bir yargılamanın önünü açmasını bekliyorum. Dosyanın bozularak ilk derece mahkemesine gönderilmesi ve olayın bir bütün olarak siyasi failleriyle birlikte açığa çıkartılmasını istiyoruz" ifadelerini kullandı. 
 
Yüzyıllık Cumhuriyet döneminde gerçek bir hukuk sisteminin olmadığını dile getiren Aslan Ağaç, "Adaleti ve hakikati arayan bir sisteme sahip değiliz. Usuller ve yasalar itibariyle evet bir eksiklik olmayabilir. Ancak yargılama faaliyetini yöneten zihniyet, gerçek adaletin erişimini engelleyen bir mekanizmaya dönüşmüş. Hukuk adı altında hukuksuzluklar gerçekleşiyor. Gerçek bir hukuk ve yasaları işlemiş olsaydık, hem soruşturma hem de yargılama aşamasında adil yargılanma ilkesini esas alırdık. Gerçek bir yargılama olsaydı sanıkla birlikte azmettirenler ve siyasi ayağı açığa çıkartılırdı. Hakikat aranmadığı için ne siyasi ayağı ne de sanığa yardım eden azmettiriciler açığa çıkartılmadı" diye belirtti. 
 
‘MHP MERCEK ALTINA ALINMALI’
 
Katil Gencer'in MHP Ülkü Ocakları başkanıyla yaptığı yazışmaların ortaya çıktığına dikkati çeken Aslan Ağaç, şunları belirtti: "Bu yazışmalarda MHP Genel Merkezi işaret ediliyor. Bu noktada ele aldığımızda bu işin asli faillerinin MHP Genel Merkez'inde aranması gerektiği kanaatindeyim. Deniz Poyraz katliamının siyasi ayağında MHP, mercek altına alınmalıdır.”
 
MA / Semra Turan

Diğer başlıklar

09:00 18 TEMMUZ 2024 GÜNDEMİ
08:26 AYM’ye yeni atama
08:21 4 il için sarı kodlu uyarı
08:04 Gözaltına alınan gençler serbest
00:26 Colemêrg'de 'iradeye saygı' nöbeti: Kayyımı göndereceğiz
17/07/2024
23:51 Gençlik örgütlerinden Suruç için yürüyüş: 5 gözaltı
23:37 1 Mayıs tutukluların hepsine tahliye
22:12 'Katliam planlarını destekleyecek herkes komisyonda'
21:57 Gülistan Doku Futbol Turnuvası’na eşbaşkanlar da katıldı
21:39 Şişhane'deki nöbet 37. gününde: Mücadele sürecek
20:39 Hatimoğulları: İnsan hakları mücadelesine hiç olmadığı kadar ihtiyaç var
20:31 İzmir'deki kayyım nöbetinde ortak mücadele çağrısı
20:16 Çandar’dan AKP’lilere: Fail siz değilseniz araştırılmasına ‘evet’ deyin
20:05 30 yıllık tutsak Arslan tahliye edildi
19:32 CENTCOM: DAİŞ’in Suriye ve Irak’ta saldırıları arttı
19:25 MLSA’nın 'Gazeteciler için hukuk el kitabı' yayında
18:32 Saldırılar protesto edildi: KDP ihanet içerisinde
18:25 Köpek katliamını öngören tasarı Meclis’te: İnsanlığa ve hukuka sığmaz
17:49 BM önünden seslendiler: CPT Abdullah Öcalan’la ilgili bilgileri derhal sağlasın
17:37 1 Mayıs davası: Adli kontrol hükümleri kaldırıldı
17:17 Türkiye’den BM’ye İmralı yanıtı: Tecrit yok, yasak var!
17:01 Ege'de 3 ayrı yangın
16:59 Gediz Elektrik'e kırmızı boyalı protesto
16:36 Depremzedeler için Meclis'e 'araştırma' önerisi
15:45 AKP'nin kapattığı üretim tesisini DEM Parti açtı
15:34 Botan Vadisi’nde yangın
15:34 Hayvanları 'öldürmeyi' öngören tasarının görüşmeleri gergin başladı
15:25 Kaya’nın cenazesi 6 yıl sonra ailesine verildi
15:16 Öğretmenler 'Eğitim Nöbeti'ni sonlandırdı
14:54 BM, Türkiye’den savunma istedi: İmralı’daki durumun nedeni ne?
14:47 Otizmli çocuğa tecavüz davasında ceza istemi
14:41 İHD 38 yaşında: Mücadele devam edecek
14:25 Ege Üniversitesi'nde yurt ücretlerine zamma tepki
14:06 Sağlıkçıların ‘vergide adalet’ mücadelesi 19’uncu haftasında
13:51 Riha'da şüpheli kadın ölümü
13:44 Sûr’da tarihi PTT binasının ranta açılmasına tepki
13:42 Rüşvetten yargılanan AKP'li Beyoğlu tutuklandı
13:38 İHD’den 6 aylık rapor: 3 bin 895 hak ihlali
13:19 TEV-DEM’den 19 Temmuz açıklaması: Mücadeleyi yükseltelim
12:54 Öğretmenlik Meslek Kanunu görüşmeleri Ekim’e ertelendi: Tasarı geri çekilsin
12:51 Ruhsatsız madende göçük: 1 işçi toprak altında kaldı
11:35 Rüşvetten yargılanan AKP'li Beyoğlu hakkında tutuklama kararı
11:30 DEM Parti'den ağaç kesimine tepki: Bu talanı durdurun
11:08 KNK Eşbaşkanı Hewlêr’de
09:56 Türkiye’nin bombaladığı alanda yangın çıktı
09:54 8 kentteki alanlar orman sınırları dışına çıkarıldı
09:22 Savcıya göre Fendik'i vuran polis dikkatsiz hareket etmiş!
09:19 Gazeteci Buldan: Saldırılar 3 bölgede yoğunlaştı
09:14 Atölyelerde kadın karakterleri analiz ediyorlar
09:10 Çiftyürek: Kurdistanî partiler saldırılara tutum almalı
09:08 Tutsaklarla görüşen anneler: Mücadelede kararlılar
09:06 40 değirmenden geriye sadece 1'i kaldı
09:03 Prof. Öztürkmen: İklim krizi sürerse su kıtlığı yaşanır
09:00 17 TEMMUZ 2024 GÜNDEMİ
08:55 Meteorolojiden şiddetli yağış uyarısı
08:09 Dîlok'ta Gülistan Doku Turnuvası final maçı oynandı
07:57 14 Temmuz direnişçilerinin fotoğrafı tarihi surlarda
16/07/2024
23:48 Meclis Başkanvekili Karaca rahatsızlandı
23:19 3 işçinin ölümüyle ilgili soruşturmada 1 kişi tutuklandı
22:44 Colemêrg’te ‘iradeye saygı nöbeti’ 12’nci gününde
22:11 Serdeşt’te 1 kolber katledildi
22:07 Federe Kurdistan Bölgesi’ne saldırıların bir aylık bilançosu
21:35 Eğitim Sen, Xelfetî'de çöpleri topladı
21:30 İstanbul’da kayyım nöbeti: Mücadeleyi birleştirmeliyiz
21:20 Meclis kürsüsünde İmralı'yı 'cehennem' olarak tanımladı
20:57 Mêrdîn’de DEDAŞ, jandarmayla köye baskın yaptı
20:48 Oksijen sisteminin bozulduğu hastanede çocuklar mağdur edildi
20:45 Semsûr'un Faxrikan köyünde yangın
20:26 ÖHD’den işkenceci komutan hakkında suç duyurusu
20:20 14 Temmuz direnişi için Surlara pankart
20:10 Besê Hozat: İmralı’da aile ve avukat görüşü pazarlık konusu yapılıyor
20:05 Gençlik örgütlerinden Suruç anmasına çağrı
18:46 Erdoğan enflasyon için yine tarih verdi: Bu kez yıl sonunu gösterdi
18:35 Hezex’te 2 gözaltı
17:44 Gazeteci Topaloğlu Meclis gündeminde: Görme yetisini kaybedebilir
16:33 Curnê Rêş Belediyesi Kürtçe tabelalar astı
15:38 'Öldürme' karşıtı protestoya polis engeli
15:27 Özel muhalifleri meydanlara çağırdı
14:42 Sağlıkçılara dönük silahlı tehdide tepki
14:38 Birçok kentte 'Sefalete teslim olmayacağız' eylemi
14:33 Cemaatteki tecavüz davası yine ertelendi
13:23 BES-AR: Sağlıklı beslenmenin günlük maliyeti 880 lirayı geçti
12:54 En düşük emekli maaşı belli oldu
12:45 Hatimoğulları: AKP darbe mekaniğinin uygulayıcısı oldu
12:44 Hastanedeki sorunu gündemleştiren sağlıkçıya soruşturma
11:59 Bütçe ilk 6 ayda 747 milyar lira açık verdi
11:50 Abdullah Öcalan’ın avukatlarından görüşme başvurusu
11:28 Şirnex kırsalına girişler bir kez daha yasaklandı
11:26 DEM Partili Ayten tahliye edildi
10:26 Çiftçiler Tarım Mitingi’nde taleplerini haykıracak
10:19 Hakkını isteyen Rihalı işçiye işkence
10:14 Tutuklanan Kaya hiçbir zaman zulme boyun eğmedi
09:56 Tutuklu Barık: Ölümle tehdit ediliyorum
09:45 Kadın örgütleri: Saldırılara karşı sokakta birleşme zamanı
09:41 9 yıldır teslim edilmeyen evleri için 2025'i bekleyecekler
09:33 Federe Kurdistan Bölgesi’nde 6 ayda 30 kadın katledildi
09:25 Gözaltı ve ev baskınlarında şiddet arttı
09:19 Tutsağın kaleminden Kelekê'nin 30 yılı
09:14 Licê'de maden için ormanlık alan yok ediliyor
09:13 ÖHD’li Durmaz: Y ve S tipleri kapatılmalı
09:07 Krize karşı 'özgüce' dayalı çalışma kararı
09:06 6 bin yıllık tarih baraj suları altında kalacak
09:01 Gazeteci Altan: Türkiye ilhaka başladı
09:00 16 TEMMUZ 2024 GÜNDEMİ
00:02 İsrail saldırısında Esad’a yakın iş insanı öldü
15/07/2024
23:58 Mereş’te elektrik akımına kapılan Şahin yaşamını yitirdi
23:17 Gever’de gençler 14 Temmuz için alanlara çıktı
22:52 Hatimoğulları’dan 'yangınlara karşı etkin çalışma yürütülsün' çağrısı
21:51 İstanbul’daki nöbet 35’inci gününde: Kayyım defol
20:55 Cûrne Rêş Belediyesinden kadın işçilere ziyaret
20:51 Hayvanlar için çağrı: Nöbetler başlatın
20:13 Oyun oynarken gözaltına alınan çocuklar serbest bırakıldı
19:32 Eşbaşkanlar Zeydan ve Uzunay’dan İmamoğlu’na ziyaret
19:24 Nöbeti 6’ncı grup devraldı: Kayyım talandır
18:57 Hayvanları öldürme yasasına tepki: Aklınızdan bile geçirmeyin!
18:44 Ege'nin 3 bölgesinde orman yangını
18:22 Esad’tan Erdoğan’a yanıt: Suriye'den kuvvetlerini çeksin
17:46 Boşaltılan Meclis kadrosuna AKP ve BBP’lilerin kızları alındı
17:40 İran’da 4 Kürt tutuklandı
17:08 İzmir'de orman yangını: 3 kişi yaşamını yitirdi
17:07 Ethem Barzani için yakalama kararı
17:05 Cizîr'de oyun oynayan 4 çocuk gözaltına alındı
17:03 Hewlêr’de katledilen Bülbün’ün duruşması ertelendi
16:33 IFJ’den gazeteci Mîrza için Türkiye ve Irak’a çağrı
16:27 ‘Savaş politikalarının son bulması için tecridi kaldırın’
15:18 Irak Ulusal Güvenlik Danışmanı, Talabani ile görüştü
15:02 DEM Parti'den 2 bakanlığa çağrı: İmralı'ya dair açıklama yapın
15:01 DEM Parti 9’uncu Yargı Paketi’ne muhalefet şerhi düştü
14:54 Sultanbeyli’de şüpheli kadın ölümü
14:52 Serinlemek için girdiği ırmakta boğuldu
14:51 Annelerden tutuklanan 9 kişinin serbest bırakılması çağrısı
14:24 Elektrik kaçağı soruşturması: Son işlemi GDZ Elektrik yapmış
14:18 Aracın çarptığı 2 çocuk hayatını kaybetti
14:04 İzmir'de orman yangını
14:03 Irak Komünist Partisi: Saldırılar derhal durmalıdır!
12:47 ‘Irak Türkiye’nin saldırılarını Lahey’e taşıyabilir’
12:15 Açlık sınırı 19 bin, yoksulluk sınırı 65 bin TL'ye yükseldi
12:06 Irak Ulusal Güvenlik Danışmanı Ereci Süleymaniye’de
10:55 Musul’da toplu mezar
10:51 DEM Parti MYK'si toplandı
10:26 Amed'de iş yerlerine saldırı: Devlet yönlendiriyor
10:02 Köy merkezlerine hava saldırısı
09:57 AYM’den cinsel istismar kararı: Yeniden yargılama ve tazminat
09:54 Amêdiyê'de yoğun askeri hareketlilik
09:43 Türkiye'nin Kuzey ve Doğu Suriye'ye saldırıları BM’de tartışılacak
09:27 Xwebûn'dan 'Kim satıyor, kim koruyor?' manşeti
09:26 Su hattı kazısında göçük: 3 işçi öldü
09:23 Seyit Rıza’nın silahşoru
09:13 Şanar Yurdatapan: Aydınlar güçlerini birleştirerek savaşa karşı durmalı
09:11 Federe Kurdistan Bölgesi'nde gazeteciler risk altında