Sanatçılardan kayyım tepkisi: Darbe, işgal ve iradeye ipotektir

img
İSTANBUL - Yönetmen Emin Alper, belediyeye kayyım atanmasını "siyasi darbe" olarak nitelendirdi. Sanatçı Berna Laçin "işgal politikası" derken, sanatçı Nur Sürer ise kayyımla "Kürtlerin iradesine ipotek konulduğunu" söyledi. 
 
Colemêrg Belediyesi Eşbaşkanı Mehmet Sıddık Akış, İçişleri Bakanlığı kararıyla görevden uzaklaştırıldı. Akış, gözaltına alındıktan sonra 10 yıldır süren davanın jet hızıyla karara bağlanması üzerine tutuklandı. Akış'ın yerine ise kayyım atandı. Böylece Colemêrg Belediyesi'ne 3'üncü kez kayyım atanmış oldu. İktidarın kayyım politikasına çeşitli çevrelerden tepkiler devam ediyor. 
 
ALPER: SİYASİ DARBE
 
Mezopotamya Ajansı'na (MA) konuşan senarist-yönetmen Emin Alper, kayyım atamalarını "siyasi bir darbe" olarak niteledi. Alper, "Hiç lafı evirip çevirmeden söylemek gerekirse bu yerel ve siyasi darbedir. On yıllık bir davanın tekrar ısıtılıp seçimden 2 ay sonra gündeme getirilmesi de, belediye meclisinin yeni bir başkan seçmesine fırsat verilmemesi de, iktidarın niyetin ne olduğunu açıkça gösteriyor. Bu yapılanlar Hakkâri halkını ikinci sınıf vatandaş yerine koymaktır. Onlara 'Sizin oyunuzun kıymeti yok' demektir. Zaten İçişleri Bakanı'na kayyım atama yetkisini veren kararnamenin Anayasa'ya açıkça aykırı olduğu hepimizin malumu. Bu yetkinin halen uygulanıyor olması, fiilen Olağanüstü Hal'den çıkmadığımızın da acı bir göstergesidir" ifadelerini kullandı.
 
LAÇİN: İŞGAL POLİTİKASI HALİNE GELDİ
 
Kayyım atamalarının hiçbir hukuki dayanağının olmadığının belirten oyuncu Berna Laçin, "Ben kesinlikle kayyum atanmasına karşıyım ve üstelik hiçbir hukuki mantığa da oturtamıyorum. İktidar kayyumu bir alışkanlık ve işgal politikası haline getirdi. İktidar müdahale edilebileceği yerleri, işgal politikasıyla yönetmek istiyor. Özellikle seçimle alamadığı yeri kayyum atayarak almaya çalışıyor. Bu ülkemiz açısından çok tehlikeli bir şey. Benim için her zaman halkın seçtiği kişi önemlidir. Seçilen kişilerle ilgili söz konusu iddialar varsa neden daha önce izin verildi. Seçimden çok önce bu insanlar Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) başvurdu. YSK o zaman gerekçesini ve nedenleri belirtebilir, adayın doğru olmadığını söyleyebilirdi. Eğer YSK da 'Nasıl olsa kayyum atarım' diye başvuruları kabul ettiyse, burada yine bir art niyet vardır. Her iki durumda kabul edilemez bir şeydir" diye konuştu. 
 
Seçilen kişinin hangi partiden olduğunun önemli olmadığını ve halkın iradesi olduğunu vurgulayan Laçin, "Bir insan seçime girmişse, halk onu seçmişse o artık oranın başkanıdır, iradesidir. Seçim demek halka sormaktır, kayyum atanacaksa halka sormayın, orada seçim de yapmayın. Eğer halka sorulduysa son söz halkındır ve halkın sözünün üstüne söz söylenmez. Demokrasi budur. Bu yüzden kayyuma tamamen karşıyım, kayyum uygulaması diye bir şey söz konusu olamaz" şeklinde konuştu. 
 
'EN GERİ DEMOKRASİLERDE BİLE YOK'
 
Halkın seçmediği kişiyi halka zorla dayatmayı demokratik değerler üzerinden eleştiren Laçin, şöyle devam etti: "İktidar kaybettiği yerleri çeşitli nedenlerle almanın formüllerini kayyum atamalarında buluyor. Kayyumun gerekçesi olamaz eğer bir kişiyi suçlu görüyorsan o zaman o partiden başka birinin başkan olması gerekiyor. Başka bir partiden birini atayamazsınız halk onu istemiyor, isterse seçerdi zaten. Halkın seçmediği kişiyi zorla dayatmak halka kendini dayatmaktır. Bu kabul edilebilir bir şey değil. En geri demokrasilerde bile bu yok."
 
'KAYYIM POLİTİKASINA KARŞI OLMAK GEREK'
 
Türkiye'de daha çok "Bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın" mantığının hakim olduğunu ifade eden Laçin, bunun aşılması gerektiğini vurgulayarak, şunları söyledi: "Bizim ülkemiz ve bizim camiada birçok arkadaşımın handikabı bu. Yaşanan birçok olayda 'Benimle ne alakası var' deniliyor. Bu bakış açısı bizim ülkemizi geriye götürüyor. Yani böyle düşünürsek benimde Hakkari'yle bir bağlantım yok, ben İzmirliyim 'Bana ne mi?' demeliyim. Bugün oraya yapılan bir haksızlık herkese yapılıyor. Şimdi Hakkari'ye atanan kayyum, yarın İzmir'e atanır. Yani fikir ve düşünce olarak kayyum politikasına karşı olmak gerekir. Bunun farklı parti ya da onun, bunun tarafıyla da ilgisi yok. Tarafın demokrasi, adalet ve eşitlik olacak. Tüm mesele ilkeli olmaktır, bu yüzden bir fikre karşı çıkılmalı. Bugün DEM Parti'ye yapıyorsa yarın SAADET'e öbür gün başka bir partiye yapılır. Hangi partiye yapsalar ben karşı çıkarım, benim için fark etmiyor. Benim için halk iradesi önemlidir ve halkın iradesi yok sayılamaz nokta."
 
'KAYYIMA KARŞI ÇIKMALIYIZ'
 
Her yerin eşit bir şekilde seçme ve seçilme hakkına sahip olduğunu dile getiren Laçin, tüm kesimlere çağrıda bulunarak, “Kayyum politikasına herkes komple karşı çıkılmalıdır. Neresi olursa olsun. Türkiye’de her ilin eşit seçme hakkı vardır. Burası Türkiye Cumhuriyeti, herkes bir birbirinden sorumludur. Doğru on tane değil bir tanedir. Herkes buna göre hareket etmelidir” şeklinde konuştu.  
 
SÜRER: 12 EYLÜL FAŞİZMİNDE BİLE YOK
 
Kayyım uygulamalarına karşı olduğunu ifade eden oyuncu Nur Sürer, kayyım politikalarının AKP iktidarıyla Türkiye'nin gündemine girdiğini hatırlattı. Türkiye tarihinde hiçbir zaman bu kadar hukuksuz ve anti demokratik uygulamalarla karşı karşıya kalınmadığını kaydeden Sürer, sözlerini şöyle sürdürdü: "12 Eylül faşizm döneminde böyle bir uygulama yoktu. Seçilmiş belediye başkanını tutuklayıp, yerine kayyum atamak Türkiye tarihinde görülmemiş bir şeydir. Hakkari üçüncü kez kayyum atanan bir yerdir. Bu kayyım politikası AKP ile Türkiye gündemine girdi. Halkın seçtiklerinin yerine bürokratları atamak kabul edilebilir bir şey değil." 
 
'KAYYIMLAR YÜKLÜ BORÇ BIRAKIP GİTMİŞ'
 
Kayyım politikalarıyla Kürt halkının iradesinin gasp edildiğini vurgulayan Sürer, "Daha önce Halkların Demokratik Partisi (HDP) belediyelerine de kayyum atandı. Şimdi DEM Parti'nin belediyesine kayyum atanıyor. Üstelik halkın seçtiği partilerin yerine atanan kayyum belediyelerde acayip bir bütçe, borç bırakıp gitmiş. Yani bunlar belediye açısından şehri idare etmemişler, insanlarla ilişki kurmamış. Bu yüzden ben kayyıma şiddetle karşıyım halkın iradesi çok önemli" dedi.
 
'HERKES BU DAYATMAYA KARŞI ÇIKMALI'
 
Kayyım politikasının sadece belediyeye atanan bir kayyım olarak görülmemesi gerektiğini dile getiren Sürer, sözlerini şöyle tamamladı: "Bu Kürt halkının iradesine ipotek koymaktır. AKP Kürt halkına 'Seçmeyeceksiniz. Biz sizden belediye başkanı istemiyoruz' diyor. Batı'da kayyum ataması olmuyor, sadece Kürt şehirlerine kayyum atıyorlar. Bu tamamen Kürtler yönelik yapılan bir şey başka bir açıklaması yok. Daha önce İstanbul’da Beşiktaş Belediye Başkanı yolsuzluk gerekçesiyle görevden alındı, ama kayyum atanmadı, yerine ikinci dereceden kişi başkan oldu. Yine Ataşehir'de belediye başkanı görevden alındı. Ora da belediyenin kendi meclisi bir başkan seçti ve o kişi belediye başkanı oldu. Hakkari'de aynı şey uygulanabilirdi. Ama yapılmadı, demek ki Kürt halkına yapılan bir şeydir. Herkesin bu dayatmalara karşı çıkması lazım."
 
MA / Esra Solin Dal 

Diğer başlıklar

08:26 AYM’ye yeni atama
08:21 4 il için sarı kodlu uyarı
08:04 Gözaltına alınan gençler serbest
00:26 Colemêrg'de 'iradeye saygı' nöbeti: Kayyımı göndereceğiz
17/07/2024
23:51 Gençlik örgütlerinden Suruç için yürüyüş: 5 gözaltı
23:37 1 Mayıs tutukluların hepsine tahliye
22:12 'Katliam planlarını destekleyecek herkes komisyonda'
21:57 Gülistan Doku Futbol Turnuvası’na eşbaşkanlar da katıldı
21:39 Şişhane'deki nöbet 37. gününde: Mücadele sürecek
20:39 Hatimoğulları: İnsan hakları mücadelesine hiç olmadığı kadar ihtiyaç var
20:31 İzmir'deki kayyım nöbetinde ortak mücadele çağrısı
20:16 Çandar’dan AKP’lilere: Fail siz değilseniz araştırılmasına ‘evet’ deyin
20:05 30 yıllık tutsak Arslan tahliye edildi
19:32 CENTCOM: DAİŞ’in Suriye ve Irak’ta saldırıları arttı
19:25 MLSA’nın 'Gazeteciler için hukuk el kitabı' yayında
18:32 Saldırılar protesto edildi: KDP ihanet içerisinde
18:25 Köpek katliamını öngören tasarı Meclis’te: İnsanlığa ve hukuka sığmaz
17:49 BM önünden seslendiler: CPT Abdullah Öcalan’la ilgili bilgileri derhal sağlasın
17:37 1 Mayıs davası: Adli kontrol hükümleri kaldırıldı
17:17 Türkiye’den BM’ye İmralı yanıtı: Tecrit yok, yasak var!
17:01 Ege'de 3 ayrı yangın
16:59 Gediz Elektrik'e kırmızı boyalı protesto
16:36 Depremzedeler için Meclis'e 'araştırma' önerisi
15:45 AKP'nin kapattığı üretim tesisini DEM Parti açtı
15:34 Botan Vadisi’nde yangın
15:34 Hayvanları 'öldürmeyi' öngören tasarının görüşmeleri gergin başladı
15:25 Kaya’nın cenazesi 6 yıl sonra ailesine verildi
15:16 Öğretmenler 'Eğitim Nöbeti'ni sonlandırdı
14:54 BM, Türkiye’den savunma istedi: İmralı’daki durumun nedeni ne?
14:47 Otizmli çocuğa tecavüz davasında ceza istemi
14:41 İHD 38 yaşında: Mücadele devam edecek
14:25 Ege Üniversitesi'nde yurt ücretlerine zamma tepki
14:06 Sağlıkçıların ‘vergide adalet’ mücadelesi 19’uncu haftasında
13:51 Riha'da şüpheli kadın ölümü
13:44 Sûr’da tarihi PTT binasının ranta açılmasına tepki
13:42 Rüşvetten yargılanan AKP'li Beyoğlu tutuklandı
13:38 İHD’den 6 aylık rapor: 3 bin 895 hak ihlali
13:19 TEV-DEM’den 19 Temmuz açıklaması: Mücadeleyi yükseltelim
12:54 Öğretmenlik Meslek Kanunu görüşmeleri Ekim’e ertelendi: Tasarı geri çekilsin
12:51 Ruhsatsız madende göçük: 1 işçi toprak altında kaldı
11:35 Rüşvetten yargılanan AKP'li Beyoğlu hakkında tutuklama kararı
11:30 DEM Parti'den ağaç kesimine tepki: Bu talanı durdurun
11:08 KNK Eşbaşkanı Hewlêr’de
09:56 Türkiye’nin bombaladığı alanda yangın çıktı
09:54 8 kentteki alanlar orman sınırları dışına çıkarıldı
09:22 Savcıya göre Fendik'i vuran polis dikkatsiz hareket etmiş!
09:19 Gazeteci Buldan: Saldırılar 3 bölgede yoğunlaştı
09:14 Atölyelerde kadın karakterleri analiz ediyorlar
09:10 Çiftyürek: Kurdistanî partiler saldırılara tutum almalı
09:08 Tutsaklarla görüşen anneler: Mücadelede kararlılar
09:06 40 değirmenden geriye sadece 1'i kaldı
09:03 Prof. Öztürkmen: İklim krizi sürerse su kıtlığı yaşanır
09:00 17 TEMMUZ 2024 GÜNDEMİ
08:55 Meteorolojiden şiddetli yağış uyarısı
08:09 Dîlok'ta Gülistan Doku Turnuvası final maçı oynandı
07:57 14 Temmuz direnişçilerinin fotoğrafı tarihi surlarda
16/07/2024
23:48 Meclis Başkanvekili Karaca rahatsızlandı
23:19 3 işçinin ölümüyle ilgili soruşturmada 1 kişi tutuklandı
22:44 Colemêrg’te ‘iradeye saygı nöbeti’ 12’nci gününde
22:11 Serdeşt’te 1 kolber katledildi
22:07 Federe Kurdistan Bölgesi’ne saldırıların bir aylık bilançosu
21:35 Eğitim Sen, Xelfetî'de çöpleri topladı
21:30 İstanbul’da kayyım nöbeti: Mücadeleyi birleştirmeliyiz
21:20 Meclis kürsüsünde İmralı'yı 'cehennem' olarak tanımladı
20:57 Mêrdîn’de DEDAŞ, jandarmayla köye baskın yaptı
20:48 Oksijen sisteminin bozulduğu hastanede çocuklar mağdur edildi
20:45 Semsûr'un Faxrikan köyünde yangın
20:26 ÖHD’den işkenceci komutan hakkında suç duyurusu
20:20 14 Temmuz direnişi için Surlara pankart
20:10 Besê Hozat: İmralı’da aile ve avukat görüşü pazarlık konusu yapılıyor
20:05 Gençlik örgütlerinden Suruç anmasına çağrı
18:46 Erdoğan enflasyon için yine tarih verdi: Bu kez yıl sonunu gösterdi
18:35 Hezex’te 2 gözaltı
17:44 Gazeteci Topaloğlu Meclis gündeminde: Görme yetisini kaybedebilir
16:33 Curnê Rêş Belediyesi Kürtçe tabelalar astı
15:38 'Öldürme' karşıtı protestoya polis engeli
15:27 Özel muhalifleri meydanlara çağırdı
14:42 Sağlıkçılara dönük silahlı tehdide tepki
14:38 Birçok kentte 'Sefalete teslim olmayacağız' eylemi
14:33 Cemaatteki tecavüz davası yine ertelendi
13:23 BES-AR: Sağlıklı beslenmenin günlük maliyeti 880 lirayı geçti
12:54 En düşük emekli maaşı belli oldu
12:45 Hatimoğulları: AKP darbe mekaniğinin uygulayıcısı oldu
12:44 Hastanedeki sorunu gündemleştiren sağlıkçıya soruşturma
11:59 Bütçe ilk 6 ayda 747 milyar lira açık verdi
11:50 Abdullah Öcalan’ın avukatlarından görüşme başvurusu
11:28 Şirnex kırsalına girişler bir kez daha yasaklandı
11:26 DEM Partili Ayten tahliye edildi
10:26 Çiftçiler Tarım Mitingi’nde taleplerini haykıracak
10:19 Hakkını isteyen Rihalı işçiye işkence
10:14 Tutuklanan Kaya hiçbir zaman zulme boyun eğmedi
09:56 Tutuklu Barık: Ölümle tehdit ediliyorum
09:45 Kadın örgütleri: Saldırılara karşı sokakta birleşme zamanı
09:41 9 yıldır teslim edilmeyen evleri için 2025'i bekleyecekler
09:33 Federe Kurdistan Bölgesi’nde 6 ayda 30 kadın katledildi
09:25 Gözaltı ve ev baskınlarında şiddet arttı
09:19 Tutsağın kaleminden Kelekê'nin 30 yılı
09:14 Licê'de maden için ormanlık alan yok ediliyor
09:13 ÖHD’li Durmaz: Y ve S tipleri kapatılmalı
09:07 Krize karşı 'özgüce' dayalı çalışma kararı
09:06 6 bin yıllık tarih baraj suları altında kalacak
09:01 Gazeteci Altan: Türkiye ilhaka başladı
09:00 16 TEMMUZ 2024 GÜNDEMİ
00:02 İsrail saldırısında Esad’a yakın iş insanı öldü
15/07/2024
23:58 Mereş’te elektrik akımına kapılan Şahin yaşamını yitirdi
23:17 Gever’de gençler 14 Temmuz için alanlara çıktı
22:52 Hatimoğulları’dan 'yangınlara karşı etkin çalışma yürütülsün' çağrısı
21:51 İstanbul’daki nöbet 35’inci gününde: Kayyım defol
20:55 Cûrne Rêş Belediyesinden kadın işçilere ziyaret
20:51 Hayvanlar için çağrı: Nöbetler başlatın
20:13 Oyun oynarken gözaltına alınan çocuklar serbest bırakıldı
19:32 Eşbaşkanlar Zeydan ve Uzunay’dan İmamoğlu’na ziyaret
19:24 Nöbeti 6’ncı grup devraldı: Kayyım talandır
18:57 Hayvanları öldürme yasasına tepki: Aklınızdan bile geçirmeyin!
18:44 Ege'nin 3 bölgesinde orman yangını
18:22 Esad’tan Erdoğan’a yanıt: Suriye'den kuvvetlerini çeksin
17:46 Boşaltılan Meclis kadrosuna AKP ve BBP’lilerin kızları alındı
17:40 İran’da 4 Kürt tutuklandı
17:08 İzmir'de orman yangını: 3 kişi yaşamını yitirdi
17:07 Ethem Barzani için yakalama kararı
17:05 Cizîr'de oyun oynayan 4 çocuk gözaltına alındı
17:03 Hewlêr’de katledilen Bülbün’ün duruşması ertelendi
16:33 IFJ’den gazeteci Mîrza için Türkiye ve Irak’a çağrı
16:27 ‘Savaş politikalarının son bulması için tecridi kaldırın’
15:18 Irak Ulusal Güvenlik Danışmanı, Talabani ile görüştü
15:02 DEM Parti'den 2 bakanlığa çağrı: İmralı'ya dair açıklama yapın
15:01 DEM Parti 9’uncu Yargı Paketi’ne muhalefet şerhi düştü
14:54 Sultanbeyli’de şüpheli kadın ölümü
14:52 Serinlemek için girdiği ırmakta boğuldu
14:51 Annelerden tutuklanan 9 kişinin serbest bırakılması çağrısı
14:24 Elektrik kaçağı soruşturması: Son işlemi GDZ Elektrik yapmış
14:18 Aracın çarptığı 2 çocuk hayatını kaybetti
14:04 İzmir'de orman yangını
14:03 Irak Komünist Partisi: Saldırılar derhal durmalıdır!
12:47 ‘Irak Türkiye’nin saldırılarını Lahey’e taşıyabilir’
12:15 Açlık sınırı 19 bin, yoksulluk sınırı 65 bin TL'ye yükseldi
12:06 Irak Ulusal Güvenlik Danışmanı Ereci Süleymaniye’de
10:55 Musul’da toplu mezar
10:51 DEM Parti MYK'si toplandı
10:26 Amed'de iş yerlerine saldırı: Devlet yönlendiriyor
10:02 Köy merkezlerine hava saldırısı
09:57 AYM’den cinsel istismar kararı: Yeniden yargılama ve tazminat
09:54 Amêdiyê'de yoğun askeri hareketlilik
09:43 Türkiye'nin Kuzey ve Doğu Suriye'ye saldırıları BM’de tartışılacak
09:27 Xwebûn'dan 'Kim satıyor, kim koruyor?' manşeti
09:26 Su hattı kazısında göçük: 3 işçi öldü
09:23 Seyit Rıza’nın silahşoru
09:13 Şanar Yurdatapan: Aydınlar güçlerini birleştirerek savaşa karşı durmalı
09:11 Federe Kurdistan Bölgesi'nde gazeteciler risk altında
09:09 Kayyımın bariyerleri kuş ölümlerine neden oldu