HDP kongresi: Öcalan’sız çözüm olmaz

img
ANKARA - Saygı duruşu boyunca hiç kıpırdamayan yurttaş, saygı duruşu bitiminde atığı “Bijî Serok Apo” sloganı onu tek ayak üstünde bir dakika boyunca hareketsiz durmasını sağlayan iradenin, kararlılığının nereye dayandığını gösteriyor.
 
Halkaların Demokratik Partisi’nin (HDP) 5’inci Olağan Büyük Kongresi “Çözüm biziz, sözümüz var” şiarıyla Ankara’ya gelen on binlerin katılımıyla sürüyor. Dersim’den, Adana’ya, İzmir’den Edirne’ye kadar dünden beri yola çıkan on binlerce kişi sabahın erken saatlerinde kongrenin gerçekleştirildiği Arena Spor Salonu’nu önünde bir araya geldi.
 
İLK MESAJ VERİLDİ
 
 
Kimisi 20, kimisi 15 saatlik yoldan gelen on binlerce kişi, birçok aramadan geçtikten sonra salon önünde halayda buluştu. Yorgunluklarını halaylarla pekiştiren kitle, ilk mesajını da “Bijî Serok Apo” sloganıyla verdi. Verilen mesajlar kongrenin nasıl geçeceğinin de sinyalini verdi. Kitlenin attığı sloganlar salonda “Savaş ve tecrit değil barış ve çözüm”, “Eşbaşkanlık mor çizgimiz”, “Demokrasi ittifakıyla üçüncü yol”, “Çözüm bizde özgürlük ellerimizde” yazılı pankartlarla bütünlük sağladı. Talepler ve irade sabahın ilk saatlerinde kitlenin ağzından dökülen sloganlarla verilmiş oldu.
 
5 yaşındaki çocuktan 90 yaşına kadar yurttaşların akın ettiği kongrede elindeki iki değnek ve bastonlarla gelen çok sayıda kişi de yerlerini aldı. Salonda yerini alan on binlerce kişinin yanı sıra on binlerce kişi de dışarıda kurulan sahnenin önünde kongreyi takip etti.
 
DANS EDEN KADIN
 
 
Dışarıdaki coşku, 5 yaşındaki Devrim Şoreş’in davuluyla sergilediği kısa gösteriyle doruklara ulaşıyor. İlgi odağı olan Şoreş’in çaldığı davulun üstü kısa sürede paralarla doluyor, halaylar bırakılıp Şoreş izleniyor. Şoreş’in çaldığı davul eşliğinde Karadeniz’den gelen bir kadın dansıyla eşlik ediyor. Renklerin bütünlüğü davulun ve dansın ritminde kendini gösteriyor. HDP’nin kongre çalışmaları boyunca “çözüm biziz, başka bir yaşam, üçüncü yol mümkün” sözlerinin karşılığı, Şoreş’in çaldığı davul ve eşliğinde dans eden Karadenizli kadının ritminde hayat buluyor.
 
ZEYTİN DALINI DÜŞÜRMEDEN TAŞIYOR
 
 
Kongreye elinde barışın simgesi zeytin dalıyla gelen beyaz tülbentli kadınlar dikkat çekiyor. Bursa’dan gelen iki kadın ellerindeki zeytin dallarını hiç indirmeden salonun yolunu tutuyor. Aslen Mardinli olduğunu belirten bir kadın Zeytin Dalı’nın Adana’dan gelen kitlenin kendilerine verdiğini belirtiyor ve ekliyor: “Erdoğan tek dal kalsa onu da sökeceğiz demişti. Dallar elimizde, İmralı’dan ses çıkana kadar da elimizde olacak.”  Ayaküstü sohbetimizde basına yönelik saldırılara da dikkat çekerek, “Basın özgür değil. Hakikati yazdığı için tutuklandılar” diyor.
 
85 YAŞINDAKİ ANNEYİ OTURTMAK ZOR OLDU
 
Salona girmek üzereyken dışarıdaki coşkuyu bırakmak istemeyen çok sayıda kişi ise kapıdaki bekleyişini sürdürdü. Aralarında 85 yaşındaki kadın Mardin’den 20 saatlik yoldan geldiğini belirtiyor ancak tüm ısrarlara rağmen salona geçip oturmuyor. “Yorulmadın mı geç otur” ısrarları, “Yorulmadım yorulmam, önderimizi özgürlüğüne kavuşturana kadar da yorulmak yok” sözleriyle susturuyor. Tüm ısrarlara boyun eğmeyen anne, salondan gelen Kürtçe şarkıların coşkusuna yenik düşüp oturuyor.
 
DENİZ POYRAZ SALONU İZLİYOR
 
 
Salonda kurulan sahnenin hemen yanında, tüm salonu görebilecek şekilde “Deniz Poyraz ölümsüzdür” yazılı Deniz Poyraz’ın fotoğrafı yer alıyor. Deniz’in bakışları karşısında atılan sloganlardan “Deniz Poyraz ölümsüzdür” sözleri hiç eksik olmuyor.
 
CANLI YAYINLA KONGRE MİLYONLARIN EVİNDE
 
 
Salonun içinde dışarıdakini aratmayan bir hava var. “Bijî Serok Apo”, “Bijî berxwedana zindana”, “HDP halktır halk burada” sloganlarının dinmediği salonda, ön sıralarda yerini alanlar kongrede olduğunu, gelmeyenler/ gelemeyenlere gösterircesine kayıt altına alıyor. Dört bir yandan gelen 10 binlerce kişi,  kongredeki coşkuyu, iradeyi ellerindeki telefonlarla yaptıkları canlı yayınlarla milyonlara ulaştırıyor. Canlı yayına bir türlü bağlanamayan beyaz tülbentli anneler de çareyi video çekmekte buluyor.
 
COŞKU, KİTLE SALONA SIĞMADI
 
Dışarıdaki coşkuyu, halayı bırakıp salona girmek istemeyenler, salondaki kalabalık arttıkça “yer bulamam” kaygısıyla yanındaki koltukları da sahipleniyor. Saat 08.00’dan itibaren girişlerin yapıldığı salonda saat 10.00 gibi tek boş yer kalmadı. Çoğu salonun içinde ayakta durmayı tercih ederken 10 binlerce kişi de dışarıda takip ediyor.
 
TEK AYAK ÜSTÜNDE ATILAN SLOGAN
 
 
Kongrede, çoğu engelli yurttaşın da katılımı var. İki değneğiyle ayakta durmakta zorlanan ve Dersim’den geldiğini belirten bir yurttaş, çekilen halaya izleyerek eşlik ediyor. Aynı fotoğraf bu sefer kendini salonda durulan saygı duruşunda gösteriyor. Ayakta durmakta zorlanan bir yurttaş tek ayağı üzerinde saygı duruşuna dahil oluyor. Bir dakikalık saygı duruşu boyunca hiç kıpırdamayan yurttaş, saygı duruşu bitiminde atığı “Bijî Serok Apo” sloganı, onu tek ayak üstünde bir dakika boyunca hareketsiz durmasını sağlayan iradenin, kararlılığının nereye dayandığını gösteriyor.
 
Kongre tüm coşkusuyla devam ederken, verilen ve verilecek mesajların daha ilk saatlerde gösterilen iradeyle değişmeyeceği net. “Çözüm biziz, sözümüz var” şiarındaki sözün Öcalan’sız bir çözümün olmayacağını kongreye katılan on binler ilk saatlerde gösterdi.