Sendikalar ‘Öcalan’a özgürlük’ kampanyasını büyütüyor

  • dünya
  • 10:39 13 Mayıs 2022
  • |
img
İSTANBUL - İngiltere’de 16 sendika, farklı etkinliklerle “Abdullah Öcalan’a özgürlük” talebini yineleyecek. 
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın fiziki özgürlüğü için İngiltere’de 6 milyon örgütlü işçiyi temsil eden sendikalar tarafından başlatılan “Abdullah Öcalan’a Özgürlük Kampanyası” büyüyor. 
 
Sosyal hizmetler sektöründe çalışan 15 bin işçiyi temsil eden Social Workers Union (SWU), geçtiğimiz günlerde kampanyaya katılma kararı aldı. SWU sendikasının katılımıyla, bugüne kadar kampanyaya katılan farklı iş kollarında örgütlü sendika sayısı 16’ya yükseldi.
 
Kampanya kapsamında sendikalar, çeşitli dayanışma eylemleri de geliştirmeye devam ediyor. Geçtiğimiz ay 510 bin üyeli ulusal eğitim sendikası kongresinde, bin 700 delege, Öcalan’ın posterlerini kaldırıp, “Abdullah Öcalan’a özgürlük” sloganları atarak, Öcalan’ın derhal serbest bırakılmasını talep etmişti.
 
ASLEF SENDİKASI ÇAĞRIYI YİNELEYECEK
 
Önümüzdeki hafta ise yıllık konferansını gerçekleştirecek olan tren şoförleri sendikası ASLEF’in de özgürlük çağrısını yineleyerek, delegelerin Öcalan’ın posterleri ile konferans kapsamında dayanışma eylemi yapması bekleniyor.
 
TÜRKİYE SALDIRILARI PROTESTO EDİLECEK
 
Öcalan’ın özgürlüğü ve Türkiye’nin Federe Kürdistan Bölgesi’ne başlattığı saldırılara karşı ise İngiltere’de bir dizi eylem planlandığı belirtildi. Bu kapsamda, ilk eylem, 500 bin üyeli GMB sendikasının yıllık kongresinde binlerce delegenin Öcalan’ın posterlerini kaldırıp özgürlük talebini yinelemeleri bekleniyor.
 
YÜRÜYÜŞ YAPILACAK
 
Ayrıca 18 Haziran’da sendikalar kongresi öncülüğünde “Abdullah Öcalan’a Özgürlük Kampanyası”nı yürüten sendikaların düzenleyeceği ve 150 bin kişinin katılmasının beklendiği büyük yürüyüş hazırlıkları da devam ediyor.
 
Britanya’da yaşanan sosyal hak kayıpları ve hayat pahalılığının da protesto edileceği gösteriye, binlerce sendika üyesi ile Kürtlerin  'Abdullah Öcalan’a özgürlük' T-shirtleriyle katılması bekleniyor.