Kolombiya’da cezaevinde isyan: 52 ölü

  • dünya
  • 22:47 28 Haziran 2022
  • |
img

HABER MERKEZİ- Kolombiya’da cezaevinde isyan amacıyla çıkarılan yangında 52 kişi hayatını kaybetti.

Kolombiya’nın Tulua kentindeki bir cezaevinde mahkumlar isyan etti, yangın çıkardı.Yetkililer, ülkenin Valle del Cauca yönetim bölgesine bağlı Tulua cezaevinde çıkan isyan ve yangında şimdiye kadar 52 mahkumun yaşamını yitirdiğini, 30 kişinin de yaralandığını kaydetti.

Kolombiya Ulusal Cezaevi Enstitüsü INPEC Müdürü Tito Castellanos, yangının sabaha karşı 180 mahkumun bulunduğu 8 numaralı koğuşta, mahkumların minderleri ateşe vermesiyle çıktığını bildirdi. Castellanos, “Gardiyanlar yangını söndürmek için müdahale etti fakat yeterli olmadı” diye konuştu.

Polis ve itfaiyenin müdahale ettiği yangında olaylar henüz kontrol altına alınamadı. Çevrede geniş güvenlik önlemleri alındı.

Cumhurbaşkanı Ivan Duque, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Valle del Cauca’daki Tulua hapishanesinde meydana gelen olaylardan dolayı üzgünüz. INPEC sorumlusu Tito Castellonos ile temas halindeyim. Bu korkunç durumun açıklığa kavuşması için talimatı verdim. Kurbanların aileleriyle dayanışma içindeyim” ifadelerini kullandı.