Yenilenebilir enerji hedefi yüzde 42,5

img
HABER MERKEZİ - Avrupa Birliği termik motorlu araçlara ilişkin aldığı kararın ardından 2030 yılına kadar yenilenebilir enerji hedefini yüzde 42,5’e çıkardı.
 
Avrupa Birliği’ne üye 27 ülke ve Avrupa Parlamentosu üyeleri2030 yılına kadar Avrupa enerji tüketiminde yenilenebilir enerji hedefini yüzde 42,5 olarak belirledi. Mevcut hedef yüzde 22 düzeyindeydi.
 
Bu siyasi anlaşmanın hayata geçmesi için Avrupa Parlamentosu ve 27 üye devlet tarafından onaylanması gerekiyor. Anlaşma sağlandıktan sonra bu oylamalar genellikle bir formaliteden ibaret.
 
2021'de yenilenebilir enerji, 27 üye devlet enerjisinin yüzde 22'sini temsil ediyordu, ancak durum bir üye ülkeden diğerine önemli ölçüde değişiklik gösteriyor.
 
İsveç'te yenilenebilir enerjilerin payı yüzde 63'e çıkarken, örneğin Lüksemburg, Malta, Hollanda veya İrlanda gibi ülkelerde bu oran yüzde 13'ün altında.
 
28 Mart'ta Avrupa Birliği, Almanya’nın blokajı kaldırması ardından 2035’ten itibaren yeni termik motorlu araçlara son verilmesini nihai olarak onaylamıştı. Bu karar, yeni otomobillerin CO2 yaymayacak şekilde üretilmesini zorunlu kılacak. Fiili olarak dizel, mazot ve hibrit araçlar yasaklanarak, tamamen elektrik otomobiller teşvik edilecek.