Freddy Kasırgası: Yüzlerce kişi kayıp

img
HABER MERKEZİ - Güney Afrika’da büyük sel felaketleri ve toprak kaymalarına yol açan Freddy Kasırgası sonucu en az 676 kişi yaşamını yitirdi, kaybolan 538 kişi henüz bulunamadı.
 
Güney Afrika’da birçok ülkede etkili olan sel felaketleri ve toprak kaymalarına yol açan Freddy Kasırgası etkisini yitirdi ancak yüzlerce kişi hala kayıp. Kasırga sonucu en az 676 kişi yaşamını yitirdi, kayıp 538 kişi henüz bulunamadı.
 
Felaketleri yönetim departmanı, kasırgadan iki hafta sonra kayıp 538 kişiyi canlı bulma şansının azaldığını belirtti. Bununla birlikte arama kurtarma çalışmalarının devam ettiği belirtiliyor.
 
ETKİ ALANI
 
Şubat ayı başlarında Avustralya açıklarında oluşan kasırga, Hint Okyanusu'nda doğudan batıya 8 bin kilometreden fazla benzeri görülmemiş bir geçiş yaptı. Döngüsel bir yol izleyen kasırga ilk olarak Şubat ayının sonunda Madagaskar ve Mozambik'i, ardından Mart ayında yeniden bu iki ülkeyi ve Malavi'yi vurdu. Birleşmiş Milletlere (BM) göre Malavi'deki ağır bilançonun yanı sıra, Mozambik'te 165, Madagaskar'da 17 kişi kasırga nedeniyle hayatını kaybetti.