Nergis Muhammedi’den İran seçimlerine boykot çağrısı

  • dünya
  • 20:27 28 Şubat 2024
  • |
img
HABER MERKEZİ – İranlı tutsak aktivist Nergis Muhammedi, 1 Mart’ta İran’da yapılması beklenen seçimler için boykot çağrısı yaptı.
 
İran’da 1 Mart’ta dört yıl boyunca çalışacak 290 parlamento üyesinin tek turda seçilmesi için sandık başına gidilecek. Aynı gün dini lideri atamaktan ve görevden almaktan sorumlu olan Uzmanlar Parlamentosunun 88 üyesini sekiz yıllığına seçilmesi için de oy kullanılacak. Seçimlere ilişkin hazırlıklar başlarken katılım oranının düşük olması bekleniyor.
 
Nobel Barış Ödülü sahibi İranlı tutsak aktivist Nergis Muhammedi, halka boykot çağrısı yaptı. Muhammedi açıklamasında, “Acımasız ve vahşi baskısı, gençlerin sokaklarda öldürülmesi, idamlar, kadın ve erkeklerin hapsedilmesi ve işkence görmesiyle İslam Cumhuriyeti ulusal yaptırımları ve küresel utancı hak ediyor” ifadelerini kullandı.
 
2020 yılında yapılan Parlamento seçimlerinde 57 milyon 718 bin 159 seçmen oy kullanma hakkına sahipken seçmenin yüzde 42’si sandık başına gitmişti. Bu katılım oranı, 1979 İran Devriminden sonra gerçekleştirilen seçimlere katılımın en düşük seviyede kaldığı seçim olarak kayda geçmişti.