KNK’den Lozan Belediyesine teşekkür ziyareti

  • dünya
  • 23:35 28 Şubat 2024
  • |
img

LOZAN – KNK heyetinin, Lozan Antlaşması’nın 100’üncü yılında yaptıkları konferansa verdikleri destekten dolayı Lozan Belediyesine yaptığı teşekkür ziyaretinde konuşan Belediye Başkanı Grégoire Junod, birlikte çalışmaları sürdüreceklerini söyledi. 

İsviçre’nin Lozan Belediyesi, Kurdistan Ulusal Kongresi (KNK) öncülüğünde Kurdistanı dört parçaya bölen Lozan Antlaşması’nın 100’üncü yılında 600'den fazla delegenin katılımıyla, antlaşmanın imzalandığı Lozan’daki Beaulieu Kongre Salonu’nda 22-23 Temmuz 2023’te düzenlenen konferans nedeniyle ziyaret edildi. 
 
KNK Eş Başkanı Ahmet Karamus, KNK yöneticisi Zübeyir Aydar, CDK-S Dış ilişkiler temsilcisi Pınar Demir, Lozan Kürt Toplum temsilcileri Sevgi Koyuncu, Ruken Azık ve Hayrettin Öztekin'den oluşan heyeti, konferansa ev sahipliği yapan Lozan Belediyesi’ne teşekkür ziyaretinde bulundu.  Heyeti, Lozan Belediye Başkanı Grégoire Junod ve Lozan Belediyesinin Uluslararası diplomasi sorumlusu Mélanie Duparc karşıladı.
 
‘DESTEĞİNİZ KÜRT HALKINA MORAL VERDİ’
 
Ziyaret sırasında heyet adına konuşan Karamus, Lozan Belediyesinin Lozan’ın 100. yılı nedeniyle düzenlenen ekinliklere desteğinin anlamlı olduğunu belirterek “Lozan Belediyesine, Lozan Anlaşması'nın 100.yılı nedeniyle düzenlediğimiz etkinliklere ev sahipliği yaptığı ve bizimle ortak çalışmalar organize ettiği için teşekkür ediyoruz. Sizin desteğiniz Kürt halkına moral verdi” dedi.
 
Karamus Lozan Belediye Başkanı Grégoire Junod’a bir teşekkür plaketi verdi. 
 
‘LOZAN ANTLAŞMASI BİRÇOK HALKI MAĞDUR ETTİ’
 
Lozan Belediye Başkanı Grégoire Junod, plaketi alırken bir konuşma yaptı. Lozan antlaşmasında zarar gören bütün halkların bu süreçte anılmasının önemli olduğunu belirterek, “100. yıl etkinlikleri için Türk hükumeti kutlama yapmak istiyordu. Programımızın ortak kutlama çerçevesinde olmasını talep ediyordu. Ancak biz anma etkinlikleri düzenlemeyi tercih ettik. Çünkü Kürtlerin, Ermenilerin, Yunanlıların büyük trajedi yaşamasına neden oldu bu anlaşma. Bu etkinliklerin anma olması önemliydi. Bu antlaşmada zarar gören toplum kesimleri kendini bu etkinliklerde gördü. Kürtlerle uzun zamandır ilişkimiz var. Lozan’da etkin bir topluluk. Seçilmiş temsilcileriyle diyalog içindeyiz. İlk olarak ne yapacağımızı bilmiyorduk. En büyük tepkiyi Türkler verdi. Ancak biz doğru bildiğimiz yolu seçtik” ifadelerini kullandı. 
 
‘KÜRTLERİN BİR ARAYA GELMESİ BİZİ SEVİNDİRDİ’
 
Kürtlerin, Lozan Antlaşmasının 100. yılı nedeniyle düzenlediği konferansı ve bu konferansa katılımın önemli olduğunu vurgulayarak gelecekte de KNK ile birlikte çalışmaya açık olduğunu dile getiren Junod, “KNK ve organizasyonda yer alan bütün Kürtler yaptıkları çalışmalarla örnek oldu. Yaptığınız konferansla Kürtleri bir araya getirdiniz. 4 parça Kürdistan’ın burada birlik olması bizi duygulandırdı ve sevindirdi. Organizasyonun başında Türkler, Kürtlerle çalışmamamızı söyledi. Sizi terör olarak tanımlıyorlardı ama biz hiç bir zaman böyle bir şeye tanık olmadık. Aksine demokratik bir çalışma örneği sergilediniz. Yaptığınız organizasyonlarla, eylemlerle ve konferansla örnek bir çalışma ortaya koydunuz. Biz bundan sonraki süreçte de sizinle (KNK) birlikte çalışma yürütmeye açığız” dedi.