Senegal’de göçmen teknesi battı: En az 24 ölü

  • dünya
  • 17:41 29 Şubat 2024
  • |
img
HABER MERKEZİ - Saint-Louis Valisi Alioune Badara Samb’ın açıklamasına göre Senegal’in kuzey açıklarında bir teknenin batması sonucu en az 24 göçmen hayatını kaybetti. 
 
Senegal’in kuzey açıklarında yüzlerce kişiyi taşıyan bir teknenin batması sonucu en az 24 göçmenin öldüğü bildirildi. Senegal’in en büyük kentlerinden biri olan Saint-Louis Valisi Alioune Badara Samb tarafından AFP’ye verilen bilgiye göre kıyıdan birkaç yüz metre açıkta teknenin batması ardından sudan 24 kişinin cenazesi çıkarıldı. Vali, 21 kişinin de kurtarıldığını belirtirken kaç kişinin kayıp olduğuna ilişkin bilgi vermedi.
 
TEKNEDE YÜZLERCE KİŞİ VARMIŞ
 
Senegal medyasında hayatta kalanların ifadelerine dayanarak yer alan haberlere göre, teknede 200 ya da 300'den fazla kişi bulunuyordu.  Ancak vali bu rakamlar karşısında dikkatli olunması çağrısında bulundu. Tekne kıyıdan birkaç yüz metre uzakta çamurlu bir alanda battı. Kıyı şeridi, deniz akıntıları ve deniz tabanının yapısı nedeniyle özellikle tehlikeli olabiliyor. Vali, sahilde bir nöbet sistemi kurulduğunu duyurdu.
Senegal’de son yıllarda binlerce insan, Batı Afrika kıyılarındaki özellikle ölümcül Atlantik deniz rotası üzerinden bir İspanyol takımadası ve Avrupa'ya açılan kapı olarak bilinen Kanarya Adaları'na gitmeye çalışıyor.
 
6 BİNDEN FAZLA GÖÇMEN HAYATINI KAYBETTİ
 
İspanyol hükümetine göre 2023 yılında Kanarya Adaları'na ulaşan göçmen sayısı bir yıl içinde üç kat artarak 39 bin 910'a ulaştı. İspanyol sivil toplum kuruluşu Caminando Fronteras'ın yakın tarihli bir raporuna göre, 2023 yılında İspanya'ya ulaşmaya çalışırken ölen ya da kaybolan 6 bin 600'den fazla göçmenin büyük çoğunluğu Atlantik rotasında hayatını kaybetti.