Fransa'da kürtajı anayasal güvenceye alan tasarı Senato'dan geçti

  • dünya
  • 18:47 29 Şubat 2024
  • |
img

HABER MERKEZİ - Fransa’da kürtajın anayasal bir hak olmasını öngören tasarı Senato’da 50’ye karşı 267 oyla kabul edildi. 

Fransa’da kürtajın anayasal bir hak olmasını öngören tasarı parlamentosunun üst kanadı olan Senato’da kabul edildi. Tasarı, 50'ye karşı 267 oyla Senato’da da desteklendi. Bu tarihi reformun nihai olarak kabul edilmesi önündeki son engel kalkmış oldu.
 
Senato’da çoğunluğu elinde bulunduran bazı merkez sağ senatörlerin çekincelere ve uzun tartışmalara rağmen hükümetin metni değiştirilmeden, gebeliğin gönüllü sonlandırılması için lehte oy kullanıldı. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Senato'nun oylamasının ardından "belirleyici bir adım" diyerek selamlarken, nihai onay için parlamentonun her iki kanının birleştiği kongreyi 4 Mart’ta toplanmaya çağırdı. 
 
Kürtaj hakkının Anayasa’da yer almasına ilişkin reform Senato’dan önce Ulusal Meclis tarafından neredeyse oy birliğiyle kabul edilmişti. Tasarının Senato’da kabul edilmesiyle Fransa, kürtaj hakkını anayasal güvence altına alan ilk ülke olmaya bir adım daha yaklaştı.
 
1974’TEN BU YANA YASAL 
 
Kongre’nin 4 Mart’ta toplanacak olması, 8 Mart Dünya Kadın Hakları Günü'nden öncesine denk geliyor ve bu açıdan son derece sembolik bir öneme sahip. Nihai kabul için Kongre salonunda parlamenterlerin beşte üç çoğunluğu gerekecek, ancak Ulusal Meclis ve Senato’da art arda yapılan oylamalar göz önüne alındığında nihai kabul konusuna şüphe bulunmuyor. Fransız Anayasası en son 2008 yılında revize edilmişti.
 
Fransa'da kürtaj 1974'ten bu yana yasal, ancak son dönemde yasanın daha da güçlendirilmesi yönündeki baskılar artmıştı.