İspanyol gazeteciyi azarlayan Erdoğan Demirtaş ve Kavala için ‘terörist’ dedi

  • dünya
  • 19:30 13 Haziran 2024
  • |
img
HABER MERKEZİ – AİHM'in Demirtaş ve Kavala'nın serbest bırakılması yönündeki kararına değinen İspanyol gazeteciyi azarlayan Erdoğan, Demirtaş ve Kavala için “terörist” dedi. 
 
Türkiye-İspanya 8'inci Hükümetler Arası Zirvesi'ne katılmak üzere İspanya'nın başkenti Madrid'e gelen AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan, İspanya Başbakanı Pedro Sanchez ile Moncloa'daki başbakanlık konutunda bir araya geldi. Görüşmenin ardından Erdoğan ve Sanchez ortak basın açıklaması yaparak gazetecilerin sorularını yanıtladı.
 
El Pais gazetesinden bir gazeteci Erdoğan'a Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve İş İnsanı Osman Kavala'nın tutukluluğunu sordu. İspanyol gazeteci sorusunda Erdoğan'a, AİHM'in Demirtaş ve Kavala'nın serbest bırakılması yönündeki kararlarının Türkiye tarafından göz ardı edildiğine işaret etti.
 
GAZETECİYİ AZARLADI
 
Türkiye’nin hukuk devleti olduğunu savunan Erdoğan ise, söz konusu tutukluluk kararının mahkemelerce verildiğini belirterek AİHM kararına değinmedi. Gazeteciyi azarlayan Erdoğan, Demirtaş ve Kavala için “terörist” dedi. Erdoğan, “Sizlerin bu soruları sorması bizleri düşündürüyor. Hele bir basın mensubunun kalkıp da bu teröristleri böyle savunmuş olması bizi ciddi manada üzmektedir. Başını sallama. Başını sallama, bak ben dimdik çalışmama devam ediyorum" sözlerini sarf etti.