İstanbul’da kar uyarısı: İzlanda kışı geliyor

img

İSTANBUL – AKOM bugün itibariyle “İzlanda kışının” İstanbul’u etkisi altına alacağını duyurarak, yurttaşları uyardı. 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Afet Koordinasyon Merkezi’nin (AKOM) açıklamasına göre, bugün itibariyle İstanbul’un büyük bölümünde kuvvetli yağmur, akşam saatlerinde Çatalca, Arnavutköy, Sarıyer, Beykoz ve Şile’de karla karışık yağmur, gece yarısı itibariyle de kentin tümünde kuvvetli kar yağışı bekleniyor. Cumartesi ve Pazar da etkili olması beklenen kar yağışının, önümüzdeki hafta ortasına kadar devam edeceği ön görülüyor.
 
AKOM’DAN UYARI
 
Yapılan açıklamaya göre İstanbul’un İzlanda alçak basın sisteminin etkisi altına girmesi bekleniyor.  AKOM’dan yapılan açıklamada, tüm tedbirlerin alındığı, İstanbulluların soğuk hava ve muhtemel kar yağışı sebebiyle yaşanacak olumsuzluklara karşı hazırlıklı ve tedbirli olması gerektiği hatırlatıldı.
 
İBB’DEN AÇIKLAMA
 
İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), bu akşamdan itibaren etkili olması ve gelecek hafta ortasına kadar sürmesi beklenen kar yağışının hayatı olumsuz etkilememesi için bir dizi önlem alındığını bildirdi. Buna göre, İBB sorumluluğundaki toplam 4 bin 23 kilometrelik yol ağını açık tutmak için ekipler, 24 saat çalışacak. İlçe belediyelerinin sorumluluğundaki ara sokaklar için de gerektiğinde destek verilecek.
 
7 BİN PERSONEL GÖREVLENDİRİLDİ
 
İBB'den yapılan açıklamada, “İzlanda kışına” karşı hazırlıkların tamamlandığı bildirildi. Açıklamada, bu akşam saatlerinden itibaren başlayarak gelecek hafta ortalarına kadar sürecek kar yağışı sırasında cadde ve meydanların açık tutulması için 7 bin 421 personelin, bin 582 karla mücadele aracıyla göre başında olacağı belirtildi. İstanbul’un büyük bölümünde buzlanma ve don olayları beklendiği için yurttaşların özel araçları yerine toplu ulaşımı kullanmaları tavsiye ediliyor.