Ekoloji Derneği: Fidan dikme kampanyasına katılalım

img
AMED - Ekoloji Derneği, Mezopotamya Ekoloji Hareketi’nin depremde yaşamını yitirenler anısına yapacağı “Bir fidanla yaşama sahip çık” kampanyasına katılacaklarını belirtti. 
 
Ekoloji Derneği, Mezopotamya Ekoloji Hareketi’nin geçen yıl ormansızlaştırma ve savaş politikalarına karşı barışı ve yaşamı savunmak adına gerçekleştirdiği fidan dikme kampanyasını bu yıl depremde yaşamını yitirenlerin anısına “Bir fidanla yaşama sahip çık” şiarıyla sürdürdüğünü hatırlatarak, kampanyayı desteklediklerini duyurdu. 
 
“6 Şubat Maraş merkezli depremler sonrasında rant ve tahakküm sistemiyle kurulan kentler binlerce cana mezar olmuş ve kentlerin ekokırım suçlarıyla inşaası ‘doğal’ olan depremi felakete dönüştürmüştür.” hatırlatılmasında bulunulan yazılı açıklamada, “Yaşam alanlarını mezara dönüştüren kötücül düzen karşısında; kaybedilen her bir can adına bir fidan dikerek yaşamı yeniden doğuracak, yeşertecek ve yaşamı özgür ve ekolojik inşa etme mücadelesine devam edeceğiz. ‘Bir fidanla yaşama sahip çık’ şiarıyla başlatılan fidan dikme kampanyasını Amed’de yaşamlarını yitiren canlara adıyoruz” denildi. 
 
‘FİDAN DİKME ETKİNLİĞİNE KATIL’ 
 
Açıklamanın devamında şöyle denildi: “1-10 Nisan tarihi arasında ‘Bir fidanla yaşama sahip çık / Tu jî darekê biçîne, jîyanê şîn bike’ sloganıyla; halkı, sivil toplum örgütlerini ve tüm yaşam savunucularını Amed kentinde; bahçede, balkonda, köylerde, okullarda, sokakta, mahallede ve kentin her köşesinde yapılacak fidan dikim etkinliğine katılmaya ve bu kampanyaya herkesi teşvik etmeye davet ediyoruz.”