Ekoloji örgütleri DEM Parti’yi ziyaret etti

img

İZMİR- DEM İzmir İl Örgütü’nü ziyaret eden İzmir Yaşam Alanları, İzmir Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkan adayları Akın Birdal ve Türkan Aslan Ağaç'ın kentte yaşanan ekolojik talana karşı projelerini sorarken, fikir ve önerilerde bulunuldu.

İzmir Yaşam Alanları, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM) İzmir İl Örgütünü ziyaret etti. İzmir Yaşam Alanları heyetini  DEM Parti İzmir Büyükşehir Belediye Eşbaşkan adayları Akın Birdal, Türkan Aslan Ağaç, İl Eşbaşkanları Vezan Karabulut, Mehmet Kuruş ve DEM Parti il yöneticileri karşıladı. Yapılan ziyarette, yerel seçim sürecinde yapılacak çalışmalar ve kentte yaşanan ekolojik sorunlara dair fikir teatisinde bulunurken,  ekolojistler de kente dair taleplerini dile getirdi.

Ziyarette konuşan ekolojist Ertuğrul Barka, DEM Parti’nin ekoloji politikalarının önemli bulduğunu ifade etti. Ekoloji mücadelesinin aynı zamanda bir yaşam savunuculuğu olduğunu kaydeden Barka, ekolojik mücadele yürütmek isteyen herkesin aynı zamanda savaşa da karşı olması gerektiğini belirtti. İzmir ve çevresindeki doğa talanlarına dikkat çeken Barka, “Ekoloji mücadelesi doğada yer alan tüm yaşamı savunmaktır. Bu yüzden doğada yaşanan tüm katliamlara karşı ortak paydada buluşmak, sermayeye ve emek sömürüsüne dur demeliyiz" dedi. Barka, ayrıca Kültürpark'ta bulunan beton binaların yeşil alanları geçmek üzere olduğuna dikkat çekerek, ilerde belediyelerin beton binaları yeşil alanlara çevrilmesini talep ettiklerini söyledi.

‘EKOLOJİ ÖRGÜTLERİYLE HAREKET ETMEK İSTİYORUZ’

Daha sonra söz alan DEM Parti İzmir Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkan Adayı Akın Birdal, İzmir'deki ekolojik kırıma karşı kentin yerel dinamikleri ve ekoloji örgütleriyle birlikte hareket etmek istediklerini vurguladı. İzmir’de seçildikleri takdirde önceki dönemlerde katledilen Ermeni ve Rumların anısına İzmir Kültür Park’ta bir “utanç” müzesi yapmak istediklerini ifade eden Birdal, Kültürpak’ı tarihiyle, kültürüyle ve yeşilliğiyle buluşturacaklarını vurguladı. İzmir’i daha yaşanılır bir kent haline getireceklerini belirten Birdal, “ Küresel iklim krizi, bütün dünya için büyük krizin habercisi oldu. İklim krizinin neden olduğu göç ve savaşlar konusunda ekoloji örgütlerinin mücadelesi önemli bir yer tutuyor. İzmir’de güçlü bir oy alırsak, ekoloji sorunları başta olmak üzere Türkiye'nin demokratikleşmesi ve barışın sağlanması için mücadele edeceğiz. Ama öncelikle Bu kentti yaşanabilir bir kent yapmak için hep birlikte mücadele edeceğiz” diye belirtti.

CANLI YAŞAMI TEHLİKE ALTINDA’

İzmir Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkan Adayı Türkan Aslan Ağaç ise "Dünyada yaşanan doğa talanlarından kaynaklı canlı yaşamı tehlike altında. Doğa talanları ve  ekolojik yıkımlar her geçen gün artarak devam ediyor. 21. yüzyılın en büyük sorunun ekolojik sorunlarıdır. Bu sorunların çözümü için çevre örgütleriyle birlikte somut adımlar atılması gerekiyor” dedi.  

Son olarak söz alan İzmir İl Eşbaşkanı Vezan Karabulut, İzmir’in en temel sorunun ekoloji sorunu olduğunu ve  uzun yıllardır devam ettiğini söyledi.  İzmir’de tarım alanlarının çok ciddi tehlike altında olduğunu vurgulayan Karabulut, her taşın altında bir ekolojik talan çıktığını sözlerine ekledi. 

KARŞIYAKA İLÇESİNDE YÜRÜYÜŞ

DEM Parti İzmir İl Yönetimi bu ziyaretin ardından seçim çalışmaları kapsamında Türkiye İnsan Hakları Vakfı'nı (TİHV) ziyaret etti. Burada kente dair politikalarını anlatan heyet, insan hakları ihlalleri üzerine fikir alışverişinde bulundu.

Son olarak İzmir Belediye Eşbaşkan adayları Akın Birdal ve Türkan Aslan Ağaç’ın katılımıyla Karşıyaka İlçesi’nde bulunan Karşıyaka çarşısında bir yürüyüş gerçekleştirildi. Yürüyüş esnasında, Dem Parti'nin seçim bildirgesinde yer alan bazı maddelerin yazıldığı el bildirileri dağıtıldı.