İkizköylülerin delil tespiti talepleri reddedildi

img

MUĞLA - Akbelen Ormanı’nda çalışmaları süren maden ocağında kullanılan dinamitlerden kaynaklı evlerinde çatlaklar oluşan İkizköylülerin, delil tespiti için yaptığı tüm başvurular "hukuka uygun olmadığı" gerekçesiyle reddedildi.

Muğla Milas'ta bulunan Akbelen Ormanının kesilmesinin ardından başlayan maden ocağı çalışmalarında kullanılan dinamitlerin evlerde oluşturduğu çatlakların tespit edilmesi için İkizköylüler tarafından yapılan başvurular reddedildi.

Yurttaşlar tarafından 22 Şubat'ta Milas Sulh Hukuk Mahkemesi'ne yapılan başvuru, "Tespit isteyenin tespit talebinde bu aşamada hukuki yararının bulunmadığı, belirtilen taleplerin hususların geçmiş zamana ait olduğu, tespit yapılamadığı takdirde delilin zayi olacağı ya da teminin güçleşeceği yolunda mevcut bir durumun bulunmadığı, talep edenin talep ettiği hususların açık, somut ve sonradan elde etmesi güç bir delile ilişkin olmadığı, taleplerinin yargılamayı gerektirdiği, talep edilen hususların ileride açılacak olan davada da tespit edilebileceği, yargılamayı yapan esas mahkemesinde belirtilen hususlar için talepte bulunulabileceğinden bu asamada delil tespiti neticesinde istenilen tespit talebinin hukuki yarar bulunmadığından reddine karar verilmesi gerekmiştir" denilerek reddedildi.

DAHA ÖNCE DE REDDEDİLDİ

Daha önce de yapılan itirazlar reddedilmişti. İlk olarak 1 Aralık 2023'te gönüllü avukatlar tarafından yapılan başvuru, Muğla 1'inci İdare Mahkemesi tarafından "Delilin hemen tespit edilmemesi hâlinde kaybolacağının yahut ileri sürülmesinin önemli ölçüde zorlaşacağının ihtimal dahilinde bulunması gibi bir durum söz konusu olmadığı" gerekçesiyle reddetti. Bu karar yapılan itiraz ise "Davacıların bu yöndeki itirazının incelenmesine hukuken olanak bulunmadığı" gerekçesiyle reddedildi. Bunun üzerine avukatlar 2 Şubat'ta Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuru yapıldı.

'EVLER ÇATLADI'

İkizköy Çevre Komitesi, yapılan tüm başvuruların reddedilmesine ilişkin yazılı açıklama yayınladı. Akbelen için 5 yıldır verilen mücadelenin anımsatıldığı açıklamada, Evlerimizin hemen karşısında patlatılan dinamitler yüzünden aylardır evlerimiz çatlaklar içinde. Dört bir yanından çatlayan evlerimizde güvende değiliz. Her gün deprem şiddetinde sarsıntılar yaşıyoruz. Köyümüzde yaşayan çok sayıda yatalak veya bakıma muhtaç yaşlı ile birlikte çocuklarımız yaşıyor. Can güvenliğimizin olmadığı çatılarımızın altında; her gün çatlakların derinleşmesine, evlerimizin giderek daha çok hasar almasına tanık oluyoruz. Evlerimizin madende patlatılan dinamitler yüzünden aldığı hasarı tespit etmesi için mahkemeye bıkmadan usanmadan defalarca başvurduk. Jandarmaya şikayette bulunduk. Milas Kaymakam’ı ile görüşmeye gittik. Jandarma evlerimize gelip yalnızca çatlaklarımıza baktı, Kaymakam verilen izinler çerçevesinde bir sorun yoktur dedi, mahkemeler de hukuki yarar bulmadığı için delil tespit talebimizi reddetti" ifadeleri yer aldı.

'EVLERİMİZİ TERK ETMİYORUZ'

Kamu kuruluşları ve tüm yetkililere seslenilen açıklamada, "Bir gün evlerimiz dinamitlerin şiddetine dayanamayıp başımıza yıkılsın da; çocuklarımızla, yaşlılarımızla, gencimizle, her türlü insanımızla bize yuva olan bu evler bize mezar olsun diye mi bekliyorsunuz? İneklerimizi, keçilerimizi, koyunlarımızı beslediğimiz ahırlar hayvanlarımızın başına yıkılırsa hesabını kim verecek? Mahkemenin çatlakları tespit etmemek için söylediği 'hukuki yarar' kimin yararıdır? YK Enerji şirketinin hukuksuzluklarını görmezden gelmenize dayanak gösterdiğiniz izinlerinizi, İliç’te 9 madenciye mezar olan liç yığını için de vermemiş miydiniz? Bu ülkenin işçileri, köylüleri, patronlar ve şirketler tarafından ezilenleri, yaşamları yağma edilenleri olarak biliyoruz ki hepimiz kader ortağıyız. Biliyoruz ki hiçbirimizin canının bir kıymeti yok. Ancak kıramadığınız inadımız, tükenmeyen inancımız, bitmeyen hukuki ve meşru mücadelemiz. Ne yaparsanız yapın mücadelemize devam edeceğiz. Gitmemizi beklediğiniz bu toprakları, Akbelen’i de İkizköy’ü de terk etmeyeceğiz" denildi.