Ege'nin tarım arazilerine GES ve RES tehdidi

img

İZMİR – İzmir’in Menemen ve Aliağa ilçelerinde kullanılabilir su alanları, ormanlar ve meralara GES, Afyon ve Isparta'da ise orman ve tarım alanlarına RES kurulması için ÇED süreci başlatıldı.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, bugün İzmir'de 2 bölgeye Güneş Enerji Santrali (GES), Afyon'da bir bölgede Rüzgar Enerji Santrali (RES kurulması için Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) süreci başlattığını duyurdu. GES yapmak için seçilen ve süreç başlatılan 3 yer içinde yine tarım arazileri, ormanlar ve meralar seçildi.

GES yapılmak istenen bölgelerden olan İzmir Menemen ilçesi Göktepe Mahallesinde Gökteperes Elektrik Üretim A.Ş. tarafından 3 ayrı yerde toplam 9,35 hektarlık alana güneş panelleri kurulmak isteniyor. Bu paneller yine aynı şirket tarafından bölgede işletilen Yahşelli Rüzgar Enerji Santrali'ne yardımcı kaynak olması için kurulacak.

KULLANILABİLİR SU ALANI

3 poligonda İzmir İli 1/100.000 Ölçekli Çevre Düzeni Planı'na göre “Orman Alanı” olarak görünürken, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Parsel Sorgu Uygulaması’nda göre ise “Tarla” olarak işaretlenmiş durumda. Öte yandan GES-2 alanı Değirmendere Barajı “İçme ve Kullanma Suyu Kısa Mesafeli Koruma

Alanı Sınırı” ve “İçme ve Kullanma Suyu Orta Mesafeli Koruma Alanı Sınırı” alanında, GES 1 alanı “Zeytin” GES 2 ve GES 3 alanları ise “Mera” olarak görünüyor. Yapılacak GES ile kurulu bulunan RES aynı zamanda Yamanlar Dağı Tabiat Parkı içinde yer alırken, İzmir Karagöl Tabiat Parkı’na da 5 kilometre kadar uzaklıkta bulunuyor.

TARIM VE HAYVANCILIĞA GES DARBESİ

Yine İzmir Aliağa ilçesi Hacıömerli Mahallesi'nde de 29,4 hektarlık bir alana Alken Elektrik Enerji Üretim isimli şirket tarafından GES kurulması için ÇED süreci başlatıldı. 40 bin güneş paneli yerleştirilecek olan alandan yıllık 40 milyon kilowatt elektrik enerjisi üretilmesi hedefleniyor. Alan İzmir-Manisa Planlama Bölgesi 1/100.000 Ölçekli Çevre Düzeni Planı'na göre tarım alanı olarak kullanılıyor. Alanın 140 metre uzağında Hacıömerli Mahallesi’ne bağlı konutlar bulunurken, 80 metre uzağında da bir hayvan çiftliği bulunuyor. Yine alanın 615 metre uzağında Kalabak Barajı, alanan tam içinde ise bölge halkının hayvanlarını sulamak için kullandığı su birikintileri yer alıyor.

ORMANA 50 RES TÜRBİN KURULACAK

Afyon Dimar ilçesine bağlı 3 mahalle ile Isparta Uluborlu ilçesinde 2, Keçiborlu ilçesinde 4 ve Gönen ilçesinde 1 köyü kapsayan alana Erkam İnşaat, Enerji isimli bir şirket tarafından kurulmak istenen 50 RES türbini içinde ÇED süreci başladı. Yıllık 1 milyar kilowatt elektrik üzerilmesi planlanan alan 1/100.000 Ölçekli Çevre Düzeni Planı’na göre orman ve tarım alanları kapsamında yer alıyor. Yine proje alanında mevsimsel akışlı kuru dere olarak; Körpınar, Çamlık, Sabılalıçukuru, Alıççukuru, Sarıkayaönü, Yediolukboğazı, Elmalı, Kanlıali ve Çam dereleri, sürekli akışlı dere olarak ise Canyarık deresi yer alıyor. Ayrıca türbinlere 665 metre mesafede ise Isparta Keçiborlu ilçesine bağlı Özbahçe Köyü bulunuyor.