'Krizin faturasını ödemeyeceğiz'

img
ANKARA - Elektrik ve doğalgaza gelen zamları protesto eden SYKP Ankara İl Örgütü, “Krizin faturasını biz ödemeyeceğiz” dedi.
 
Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Ankara İl Örgütü, yapılan zamlara ilişkin Başkent Gaz binası önünde açıklama yaptı. “Krizin faturasını biz ödemeyeceğiz” yazılı pankartın açıldığı açıklamada elektrik ve doğalgaz faturalarına gelen zamların geri çekilmesi talep edildi. Açıklama yapan Cansel Aslan, AKP-MHP iktidarının emek düşmanlığında ısrar etmesi sebebiyle emekçilerin yoksullukla boğuştuğunu belirtti.
 
TÜİK’in yüzde 36 olarak açıkladığı yıllık enflasyonu hatırlatan Aslan, “Bizim kendi yaşamımızdan bildiğimiz, etimizde-kemiğimizde hissettiğimiz gerçek enflasyon rakamı ise neredeyse yüzde 100” dedi.
 
YOKSULLUK DERİNLEŞİYOR
 
En son elektriğe yapılan yüzde 50-125’lik ve doğalgaza yapılan yüzde 25’lik zamların da tuz biber olduğunu dile getiren Aslan, “Benzin-mazot-LPG fiyatları ise günlük olarak sürekli arttırılıyor. Bu kalemlerde yapılan her zammın, bütün tüketim mallarında ek zamlara yol açacağını, yoksulluk ve yoksulluğumuzu derinleştireceğini hepimiz biliyoruz” diye konuştu.
 
'SEFALETE MAHKUM DEĞİLİZ'
 
Aslan, şu ifadeleri kullandı: “Halkın neredeyse tamamına bu korkunç ikilemi dayatan muktedirler, Biz işçiler, esnaflar, köylüler, emekliler, kadınlar, gençler… ‘Artır Yeter’ diyoruz! Bu sefalete, bu sömürüye, bu zulme ‘Dur’ diyoruz. Biliyoruz ki sömürgenler, asalaklar sırf biz onları sırtımızdan yere çalmadığımız için bu düzeni sürdürebiliyor. Yoksulluk, işsizlik ve sefalete mahkum değiliz! Ayağa kalkacak ve hem bugünümüzü hem geleceğimizi kendi ellerimize alacağız.” 
 
Açıklama, “Bu krizin bedelini biz ödemeyeceğiz” ve “Elektrik ve doğalgaz zamları geri çekilsin” sloganlarıyla son buldu.