'Savaşa değil eğitime, emekçiye bütçe'

img
MERSİN - İktidarın savaş politikaları nedeniyle bütçenin adil dağıtılmadığını ifade eden Eğitim Sen Mersin Şube Eşbaşkanı Mahmut Sümbül, savaşa değil eğitime, emekçiye ve halka bütçe verilmesi gerektiğini belirtti. 
 
AKP-MHP hükümetinin KDP ortaklığında Federe Kürdistan Bölgesi’ndeki Metîna, Avaşîn ve Zap bölgelerine yönelik 17 Nisan’da başlattığı askeri operasyon sürüyor. Diğer yandan iktidarın savaş politikaları var olan ekonomik krizi de giderek derinleştiriyor. Türkiye'de silahlanma ve “güvenlik harcamaları” adı altında 2014 yılında ayrılan bütçe 45 milyar TL iken, 8 yılda bu bütçe 5 kat arttırıldı. 
 
Savaş karşısında “Savaşa değil, halka bütçe” sesleri de daha gür çıkıyor. Eğitime, emekçiye ve halka ayrılan bütçenin yetersiz olduğunu ifade eden Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) Mersin Şube Eşbaşkanı Mahmut Sümbül, bütçenin adil olmamasının önündeki engelin iktidarın savaş politikası olduğunu vurguladı.
 
'İNSANCA YAŞAM MÜCADELESİ' 
 
Sümbül, eğitimciler olarak geleceğe “demokratik bir cumhuriyet” bırakma mücadelesi verdiklerini ifade ederek, “Türkiye’de sistem bir yandan kutuplaştırıcı bir dil kullanırken, diğer yandan da savaş sanayisine büyük paralar yatırıyor. Bir savaş yürütülüyor. Bu savaş ve çatışmaların biz emekçilerin ekmeğini küçülttüğünü biliyoruz. Savaşa ayrılan bütçenin, eğitme ayrılan bütçeye etki ettiğini, öğrencilerin eğitim hayatına etki etiğini görüyoruz. Biz eğitim ve bilim emekçileri sadece kendi özlük hakları için değil, aynı zamanda demokratik ve insanca yaşamak için mücadele ediyoruz” diye konuştu.
 
'ÖĞRENCİLER MAĞDUR EDİLİYOR'
 
Pandemi süreciyle birlikte eğitime ayrılan bütçenin daha da azaldığını belirten Sümbül, eski Milli Eğitim Bakanı (MEB) Ziya Selçuk'un, "Bize ayrılan bütçe ancak, personelimizin aylıklarına harcanılıyor. Yatırım için eğitim için çok fazla ödenek kalmıyor elimizde" şeklindeki söylemine işaret ederek, "Pandemiyle birlikte eğitimin özelleştirilmeye çalışıldığını gördük. Okulların inşaatları durduruldu. Geçtiğimiz gün inşaatı durdurulan bir okula gittik. Bazı okulların yapımı 2023’e kadar durduruldu. Bir okulun yıkılıp, yapılması demek oradaki öğrencilerin alınıp başka okula aktarılması demektir. Taşınan okul bu sefer daha çok sorun yaşıyor. Bunun yaşanmasının en büyük sebebi de ayrılan bütçedir” dedi.
 
İktidarın savaş ve yanlış ekonomi politikaları nedeniyle eğitim alanında birçok sorun yaşandığına dikkat çeken Sümbül, bütçenin adil dağıtılmamasından dolayı üniversite öğrencilerinin de açlıkla boğuştuğunu söyledi. Sümbül, bütçenin savaş yerine eğitime harcanması gerektiğini belirterek, eğitim emekçileri olarak demokratik ve yasal olmayan tüm uygulamalara karşı mücadele etmeye devam edeceklerini ifade etti.