Eğitim emekçilerinden kariyer sınavı tepkisi

img
HATAY - İskenderun ve Mersin'de kariyer sınavına tepki gösteren eğitim emekçileri, ÖMK’nin iptal edilmesi çağrısı yaptı. 
 
Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) İskenderun Şubesi, Öğretmen Meslek Kanunu'nun (ÖMK) iptali talebiyle Sağlıklı Yaşam Parkı'nda açıklama yaptı. Açıklamaya emek ve demokrasi güçleri de katıldı. Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB), bugüne kadar eğitim sisteminde yaşanan her sorunda olduğu gibi, eğitim emekçilerinin ekonomik, sosyal, mesleki ve özlük sorunlarına tamamen piyasacı ve rekabetçi bir mantıkla yaklaştığını ifade eden Eğitim Sen İskenderun Şubesi Başkanı Mustafa Ünsal, bu yaklaşımın son örneğinin ÖMK düzenlemesi olduğunu ifade etti. "Kariyer sınavı yapılmamalı, ÖMK iptal edilmelidir" diyen Ünsal, sözlerini şöyle sürdürdü: "Siyasi iktidardan talebimiz öncelikle kariyer basamakları sınavının yapılmaması ve ÖMK’nın iptal edilmesidir. Gerçek bir meslek kanunu hazırlanmak isteniyorsa, 'Öğretmenlerin Statüsü Tavsiye Kararı' temel alınmalı, sadece öğretmenlerin değil tüm eğitim emekçilerin hakları ve talepleri güvence altına alınmalıdır.”
 
MERSİN
 
Eğitim Sen Mersin Şubesi de Özgür Çocuk Parkı'nda ÖMK'nin iptali talebiyle açıklama yaptı. İktidarın, öğretmenler arasında halen var olan ücretli, sözleşmeli, kadrolu öğretmen ayrımlarına yenileri eklediğini, bunun yanı sıra eğitim sistemini rekabetçi bir sınav üzerinden yeniden düzenlemek istediğini dile getiren Eğitim Sen Mersin Şubesi Başkanı Mahmut Sümbül, "1739 sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu’na göre öğretmenlik zaten bir uzmanlık mesleğidir. Bu temel gerçeği yok sayarak öğretmenleri kariyer basamaklarına göre bölmek, farklı ücret politikaları üzerinden ayrıştırmak öğretmenler arasındaki ilişkilerin ve mesleki dayanışmayı bozacaktır" dedi.